Prestaties matig in Drachten Loomheid op het Lange Pad INEKE VAN DER MEER ONGENAAKBAAR IN KATWIJK Olga Commandeur voldoet opnieuw aan minimum-eis Europese titel Willy Staehle DRIELANDENDUEL ATLETIEK Olga Commandeur in Athene-ploeg vedette NUSSE DERDE MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 KATKIJK De Bredanaar van gel waarschijnlijk dat hem deze Veggel en Ineke van der Meer kwa- finale niet meer zou kunnen ont- men in Katwijk als winnaars uit glippen. Een vergissing, die hij ook de strijd. En dat was een verdien- al maakte tegen Frans Engelenburg, de beloning voor het spel dat zij Blommendaal is echter een vecht- hadden laten zien. Beiden kwamen jas, die juist wanneer de nood het hoogst is tot zijn sterkste spel komt. vorm steken - de promotie naar en goed spel van weerszijden net Nieuwkoop. En dat gebeurde ei- te in de kwartfinale een set ver- tje niet tegen mevr. Boere, die ge- de eerste klasse van Roomburg en de baas kon blijven, 6-2, 4-6, 6-4. genlijk nog vrij gemakkelijk, 7—6. speelden aan Jansonius/Van Neu- nadeloos hard toesloeg op elke de spanning in die periode van te De sterkere service gaf in deze 6-2. Appelboom, die in' het heren- tigem, 6-2, 5-7 (na 4-0 en 5-2!) 6-1. half-courtbal, 62, 60. Mevr. moeten winnen voor het team rea- ontmoeting uiteindelijk de doorslag dubbelspel B, dat op verzoek Maar laatstgenoemden gingen van Boere had helemaal een best toer- geert de no 2 van Roomburg nu In het gemengd dubbelspel een ti- van de finalisten werd gespeeld start als de underdogs die niets te nooi in Nieuwkoop, want ook in kennelijk ontspannen af - zij is tanenstrijd tussen de broers Jon vóór het enkelspel!, juist de toon- verliezen hadden en overrompelden het damesenkelspel C bleef zij toch een opgave die niet kan en Charrel Asselbergs. Eerstgenoem- aangevende figuur was in de de gedoodverfde winnaars met 6-4. aan de goede kant van de score. Door Frank Bonte Dat Van Veggel m ae derde set toch met een royale marge win nend kon afsluiten moet voorna melijk op zijn voortreffelijke condi tie worden geschreven. Bovendien worden gebagatelliseerd. Er was dus een gerechtvaardigde verwach ting voor een spannende eindstrijd. Dat is het niet geworden. Ineke van der Meer stak in een super- de had Ineke van der Meer naast zich en laatstgenoemde Hanneke Langeveld. Charrel Asselbergs en Hanneke Langeveld wonnen met 6-4 4-6, 8-6. In het herenenkelspel C bij DDV 2 en Drost bij het net naar de hoofdklasse gepromoveer de Poppeye Goldstar 2), zag het na een sterke eerste set van bei- grepen dat er toch nog moest worden getennist was er voor de Leidsche Hout-combinatie geen eer meer te behalen, 26, 26 vrouw Schik haar heel wat meer moeite kostte dan de B-finale te gen een door de uitputtende halve finale uitgebluste Mirjam Mulder. voor hete vuren te staan en bei den hielden toen het hoofd koel. Vooral Van Veggel heeft zich twee maal tot het uiterste moeten geven om zich staande te houden. Eerst tegen de no. 1 geplaatste Frans En gelenburg in de tweede ronde, die hij pas in de derde set definitief tot capitulatie kon brengen en daar na in de finale tegen Blommen- daal, 6-2, 2-6, 6-2. Na de vlot ge wonnen eerste set dacht Van Veg- deliger voor 'n zwaargebouwde spe ler als Blommendaal dan voor de lichtgewicht Van Veggel. Ineke van der Meer had tegen Agnes Enge lenburg in de finale veel moei lijker gehad dan Liselotte van der Bijl in de andere halve eindstrijd tegen Milou Penseel. Liselotte van der Bijl was namelijk oppermach tig en de score 6-3, 6-1 zegt toch wel iets, want Milou Penseel mag dan momenteel niet in haar beste vorm. Iedere bal die zij raakte "was punt" zoals dat in het ten- nisjargon heet. De arme Liselotte van der Bijl kreeg nauwelijks ge legenheid om een spelplan te ma ken dat haar nog enige mogelijk heden zou bieden. Met 6-1, 6-0 won Ineke van der meer een bijzonder sterk gespeelde finale. Het heren dubbelspel B was voor het duo Blommendaal Engelenburg, die de winnaars van vorig jaar Pasma Van der Lippe na veel spanning moest Dick Zaadnoordijk de eer laten aan Joost van Schaik, maar dat eerst na harde en verbeten verbeten strijd 4-6 5-7 Karin Hees terman kreeg de winst in de fina le van het damesenkelspel C al e- venmin cadeau. Cora Bloot gaf zich pas na ruim twee uur spelen gewon nen, 7-6, 6-4 voor Karin Heester- Niet Geert Appelboom maar zijn dubbelpartner Drost pakte de winst in het herenenkelspel B in zitten toen de tiebreak door Drost werd gewonnen. Hij was ook veel minder bereid tot loopwerk als zijn dubbelpartner en dat kon na tuurlijk niet ongestraft. Het dub belspel was waarschijnlijk een kleine misrekening van het Am sterdamse duo. Tot in de finale hadden zij namelijk vrijwel geen tegenstand ontmoet, terwijl de combinatie die zij in de finale te genover zich vonden Pouwels/Bon- dames in B zegevierde mevr. Boe re over Mirjam Mulder, die daar voor mevr. Hamming verrassend had uitgeschakeld in de halve fi nale, 7—6, 3—6, 6—4! Dat resul taat dankte Mirjam Mulder aan een slimme variatie van gesneden korte slagen naar de zijlijnen en hoge, vaartloze diepe ballen in 't achterveld. Dat hield zij, door ge weldige loopwerk, drie sets lang vol. In de finale lukte dat spelle- 62, 46, 61. Niet ontevreden met twee overwinningen pakte zij tenslotte ook nog de winst in het gemengd dubbelspel C met haar echtgenoot via een 64, 6—4 zege op mevr. Van Oerst/Hardenberg. Het herendubbelspel C was voor Derks/Van Reeden, die Groot/De Rooy met 61, 16, 63 terug wezen. Baard won, conform de verwachting, het heren enkelspel C van Koster: 6—3, 6—4. DRACHTEN Vijf overwinningen voor Hongarije, vier voor Groot-Brittannië en Nederland. Die koele waarneming doet ver moeden dat bij de drielandenwedstrijd atletiek voor de dames- ploegen van deze landen sprake is geweest van een gelijkop- gaande strijd. Dat was niet het geval. De homogene Hongaarse formatie zegevierde in eén drukkend Drachten met 108 pun ten, voor Groot-Brittannië (91) en Nederland (69). De Oranje- ploeg had naast de vier winnaressen, Mieke Sterk (100 meter horden), Ria Stahlman (discuswerpen), Joke van Gerven (1500 meter) en Mieke van Doorn (hoogspringen) niet meer te bie den dan enkele persoonlijke succesjes, die internationaal geen zoden aan de dijk zetten. ROTTERDAM De jaarlijkse loop- nummers: 100m meerkampen aan het Rotterdamse 25.9. Lange Pad leverden dit afgelopen weekeind geen bijzondere verrich tingen op. Ondanks de tiek toch niet ongunstige omstandig heden bleken vele deelnemers zekere loomheid niet van zich af te kunnen schudden. De meesten kwa- i 12.5 en 200m Er stonden zaterdag en zondag in Rotterdam ook nog enkele bijnum- atle- mers op het programma waarop suc- "dig- ces voor Leidse deelnemers was weg- een gelegd. Snelwandelaar Dirk Maas- Brink (AV Holland) won, soepel draaiend, een race over 5 En- men dan ook bij lange na niet inde gelse Mijl in 43 minuten 49,8 sec buurt van hun persoonlijke records Twee C-meisjes van De Bataven', wat sommigen teleurgesteld voortij dig met de wedstrijd deed stoppen. Thea Kouwenhoven van De Bata ven was de enige Leidse deelneemster bij de dames. Zij bereikte in totaal een prima tweede plaats dankzij de volgende prestaties: 100m in 13.0; 400m in 61.5; 200m in 26.4 en 800m in 2.33.8. Winnares veld deelneemsters (er gingen elf van start) werd Stans de Noor- lander uit Rotterdam. Bij de heren was de deelname (circa 40) beter. De hoogst geklas seerde Leidse atleet was BertPaauw van AV Holland die op een negende plaats beslag legde. Verrassend sterk was zijn 1500 meter die hij dit sei zoen voor het eerst liep en waarop hij zijn persoonlijk record met maar liefst tien seconden verbeterde tot 4 min. 13,2 sec. Zijn andere presta ties: 100m in 12.0 sec; 400m in 53.1 en 200m in 24.0 sec. Arie van Tol van De Bataven klom, dankzij eveneens een sterke 1500m (4.09.6), naar de 12de plaats in het klasse ment. Zijn overige verrichtingen: 100 m in 12.5; 400m in 53.6 en 200m in 25.0 Ton van Velzen (Bataven) werd 16de met een 100m in 12.1, een 400 m in 53.2, een 200m in 24.5 en een 1500m in 4.45.0. Bij de jongens A een duidelijke zege voor Wybo Lelieveld (Bataven) die het vooral goed deed op de 400m 52.4. Op de sprintnummers noteerde hij100m in 12.3 en 200m in 24.7. Op de 800m kon hij het rustig aan doen zonder dat zijn zege in gevaar kwam: 2.08.1. Paul Crama van AV Holland werd derde bij de jongens B. Zijn sprints waren zijn sterkste Hockey De internationaüe Hockey Federatie (FIH) heeft za terdag te Brussel in een communi qué bekendgemaakt dat de Indiase hockeyfederatie voortaan weer of ficieel zal worden erkend. De FIH heeft dit besluit genomen op ver zoek van het Indiase Olympische Comité. Carola Busing en Linda Krouwel, boekten ook beiden een overwinning. Alfred Verhoef van AV Holland 13 0 verscheen gisteren aan de start in 800m Beverwijk. Hij leverde bij de heren kleine een heei verdienstelijke tijd op de 100 meter af11.2 sec. Ina Blauw, die tevreden kon zijn over haar come "back op de 800 meter, valt na haar race uitgeput in de armen van haar echtgenoot/trainer. HANNOVER Olga Commandeur heeft zaterdag tijdens internationale atletiekwèdstrijden te Hannover de 800 meter dames gewonnen in 2 mi nuten 3.5 seconden. De 17-jarige Su- oim-atlete versloeg de Westduitse loopsters Monika Siegl en Brigitte Kraus, die tot resp. 2.03.9 en 2.04.0 kwamen. Het is de tweede keer dat Olga Commandeur voldoet aan de Olympische minimum-eis van 2.04.0 Op 16 juli liep zij op Papendal een Nederlands jeugdrecord met 2.02.8, slechts zestiende seconde boven het zeven jaar oude seniorenrevord van IIja Keizer. Er werden in Hannover enkele pri ma prestaties geleverd. Dwight Sto nes onthaalde het publiek op een uitmuntende serie hoogtesprongen. De Amerikaan zegevierde met 2.27 meter, doch slaagde er ook nu weer niet in de wereldrecordhoogte van 2.31 meter te nemen. De Nederlandse recordhouder Ruud Wielart (2.16) eindigde als achtste met 2.05 Op de 400 m horden bereikte John Akii-Bua voor het eerst sinds de Olympische Spelen, toen hij het we reldrecord bracht op 47.82 seconden, een vergelijkbare vorm. De Oegan- dees won in 48.67 sec., waarmee hij de Afrikaan Jim Bolding (49.33), die hem dit seizoen enkele malen te snel af was, duidelijk versloeg. De 800 meter heren was voor de sterke Keniaan Mike Boit in 1.45.0. Tweede werd de Amerikaan Rick Wohlhuter in 1.45.5. Bij het kogel stoten dames zegevierde de „nieu we" Russische Elzbieta Kravtjevskaja met 20.82. Bea Wiarda zij verbeterde zich zelf van 48.94 tot 49.58 meter, maar werd slechts zesde en het per soonlijk record van Fieke Kamps (2.06.82 tegen een vorige toptijd van 2.07.8). Een achttal jaren geleden draaf de de Nederlandse damesatletiek be trekkelijk ontspannen mee in het spoor van de toonaangevende Eu ropese'landen. Het schrijnendst komt de terug gang tot uiting op de sprint. In 1968 verbeterde tijdens de Olympische Spelen in Mexico stad de Nederlandse ploeg in de series van de 4x100 meter het wereldre cord met een tijd van 43.4. Nu was de prestatie 46.9. Van het legioen talentjes dat klaarstond voor de aflossing (Riet van de Berg, Akke Brijker, Henriette Vooys en Cora Hofman (om er een paar te noe men) levert alleen de laatste nog redelijke prestaties. De Zeeuwse, op gesteld voor Drachten, weigert evenwel in de Nederlandse ploeg te lopen. Op de 100 en 200 meter kwam Nederland nu met loopsters van ver boven de 12 en 25 sec., zodat 't op deze afstanden te behalen mini mum aantal punten van zes slechts met één werd overtroffen. Over het algemeen werden in Drachten, voor 1000 toeschouwers, matige prestaties geleverd. Vooral op de loopnummers bleek de merk waardige rubkorbaan, een mengsel van asfalt en sintels, door de ho ge temperatuur ernstig vertragend te werken. Daarom mogen de win nende tijden van Verona Elder (53.33) en de Hongaarse Magdolna Lazar op de 800 meter (2.03.27) er nog best zijn. De Nederlandse ster op dit num mer, Olga Commandeur, werd dit maal "gespaard" voor de 4x400 me ter estafette waarin zij uitgeblust haar ronde voltooide in 55 sec. Za terdag had de 17jarige Suomd-at- lete in Hanover een internatio nale 800 meter gewonnen in een voortreffelijke tijd van 2.03.5. De vraag is of een dergelijke planning de rijping van dit geweldige talent ten goede komt. Nederland moest het verder zon der speerwerpster Elly van Beuze- kóm, kogelstootster Elna Schalk en 200 meter loopster Margot Lommers doen. Daar staat tegenover dat bij Groot-Brittannië printvedette An drea Lynch en de 1500 meter loop ster Joan Allison niet van de par tij waren. Hongarije miste de Eu ropese kampioene verspringen Hona Bruzsenyak, wat niets uitmaakte, want Ilbeiko Szabo nam de hon neurs waar met een prima 6.58 meter, de beste prestatie van de dag. Zeer tevreden over haar come back na een bronchitus kan de Groningse Ina Blauw zijn. Zij vol tooide achter de Hongaarse Lazar de 800 meter in 2.04.8 (electro- nisch 2.04.99) waarmee zij weinig achterbleef op haar uit het voor seizoen daterende toptijd van 2.04.0. Joke van Gerven imponeerde op de 1500 meter met een lange, krachti ge eindsprint, die haar op 4.17.6 deed uitkomen. Discuswerpster Ria Stahlman, die de overtuigénde 50 meter resultaten een tijdje heeft gemist, kwam hoopgevend voor de dag met een winnende 54.54 meter. TRIER Willy Staehle (foto) is gisteren in Tier Europees kam pioene waterskiën geworden. Za terdag won zij de slalom om zon dag bij het schansspringen op de 4e plaats te eindigen. Op ditzelfde onderdeel legde een andere Ne derlandse Marlon van Dijk, met een sprong van 30.20 meter be slag op de derde plaats. Willy Staehle rekende zondag bij de figuren definitief af met haar grootste concurrente, de West duitse Petra Trautman die zo wel op dit onderdeel als in het eindklassement op de tweede plaats eindigde. Eindklassement 1. Willy Staehle (Ned) 2631 punten, 2. Petra Trautman (Wdl) Ï480 pnt., 3. Silvie Gutenstein .Lux) 2180 pnt. DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft, na overleg met de nationale technische commissie - junioren, zeven atleles en vier atle ten aangewezen voor deelneming aan de derde Europese jeugdkam-_ pioenschappen, die van 22 tot en met 24 augustus zullen worden gehouden in Athene. Vedette van de ploeg is Olga Com mandeur, van de vereniging Suo- mi, die de 800 meter zal lopen. De 17-jarige Velsense kwam onlangs tij dens internationale wedstrijden op het sportcentrum Papendal bij Arn hem op de 800 meter tot een tijd van 2 min. 2.8 sec., slechts 0,1 sec boven het wereld-jeugdrecord van deOost- duitse Barbara Wieck. Olga Com mandeur, die ook Nederlands jeugd- recordhoudster is op de 400 meter, zal deze afstand in Athene niet lo- De Nederlandse ploeg voor Athene bestaat (voorlopig) uit: Jongens: Arno Körmeling (800 me ter), Harry Schulting (400 meter horden), Rudy Verriet (3000 meter) Arjan Wolters (tienkamp). Meisjes: Olga Commandeur (80b meter), Fieke Kamps (800 meter), Karin de Nijs (800 meter), Bea Wi arda (discuswerpen), Els Stolk (vijfkamp). Erna Smit (4 maal 400 meter) en Tineke Hussaarts (4 x 400 meter). Deze laatste twee atletes komen op de estafette uit met Olga Comman deur en Fieke Kamps. De hoogspringsters Hanneke Glas en Astrid Uffelie zullen nog de gele genheid krijgen zich voor het hoog springen te kwalificeren. Onder an- deze zulllen zij op 6 augustus in Koblenz deelnemen aan een inter nationale wedstrijd. De volledige ploeg voor de Europese jeugdkampi oenschappen zal van maandag 11 tot en met woensdag 13 augustus voor een laatste trainingsstage in Papen dal verblijven. Zwemmen De tweevoudige we reldkampioen op de wisselslag An dras Hargitay was de grote ster van de tweede dag van de interna tionale zwemwedstrijden in Mission Viejo (Californië). Opgejaagd door Bruce Furniss, won de Hongaar de 400 m. wisselslag in 4.30.77. Een tijd- die duidelijk beter is dan de 4.32.57 waarmee hij de wereldtitel in Cali veroverde. De tijd van Furnisswas 4.32.19. LONDEN Frank Nusse is za terdag tijdens de open Britse atle- tiekkampioenschappen op de baan van Crystal Palace in Londen als derde geëindigd op de 400 meter horden. De Nederlandse recordhou der (49.82) bleef ruim boven zijn toptijd: 50.85 seconden. De race werd gewonnen door de Engelsman Bill Hartley in 49.65, voor de Ame rikaan Bob Casselman in 50.23. Een goede prestatie leverde de Amerikaanse midden-afstandloper Marty Liquori, die de 5000 meter won in 13-32£L

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12