Derby-zege voor Nimrod R Honkbalteam Italië pakt Europese titel Voor de poort van zwembad... Alsmaar groter Favoriet Nubar v. Echten faalt. Touwtrekken om prijs televisierechten OS Over banden ge/preken... 1 V! 1 VI 1. 1 1 B 1 BI a i i i IB! 1 ■1 I 1 BI 1 1 B Vrij spel PAGINA 10 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 Al na een ronde heeft Nimrod R zich op kop genes teld. Een plaats waarvan hij niet meer verdreven zou wor den. BOGOTA Het Columbiaanse dagblad El Espacio meldt dat guer rillastrijders het plan hadden opgevat om Mark Spitz en zijn vrouw na afloop van de wereldkampioenschappen zwemmen in Call te ont voeren. De guerrilla-strijders, leden van het volksleger voor de be vrijding (E.L.N.) zouden een losprijs van vijf miljoen dollar in ge dachten hebben gehad plus de vrijlating van zes gevangen genomen guerrillastrijders in ruil voor Spitz en zijn vrouw. Volgens het dag blad was degene, die belast zou worden met de leiding van de ont voeringsoperatie Pedro Leon Arboleda, een vroegere journalist, die zich bij de guerrilleros voegde. Arboleda werd maandag j.l. één dag na het einde van de kampioenschappen tijdens een vuurge vecht met legereenheden in Cali gedood. NEW ORLEANS In New Orleans is gisteren de grootste sport hal van de Verenigde Staten geopend. Het "Louisiana-Superdome" biedt plaats aan 75.631 mensen, is 83 meter hoog en heeft een door snee van 207 meter. Bij bokwedstrijden kan het aantal plaatsen wor den uitgebreid tot 81.187. Voordien was het zeven jaar oude Astrodo- Houston de grootste sporthal met een capaciteit van 53.000 toeschouwers. WASSENAAR De bal mag in het bedrijf dat voetbal heet dan rond zijn, in de paardesport is een koers nog altijd koers. Vele weken die aan de Derby N vooraf gingen was Nubar van Echten de huizenhoge favoriet. Zondagmiddag wees de wijzer van de cöte een bedrag van f 1.50 aan, waarmee het grote ver trouwen van het spelende publiek in de schijnbaar niet te klop pen Nubar werd onderstreept. Een tweede favoriet was bij de totalisator nauwelijks aan te wijzen. Nimrod R zou bij een over winning zes voor één uitbetalen, de resterende dravers waren goed voor uitbetalingen waarvan trouwe koersbezoekers slechts kunnen dromen. Dromen deed ook Nubar van Echten's trainer Jan van Buitene vanuit zijn hoge staanplaats in de omgeving van de rechterstoel. Rond de klok van half vier zou hij voor het eerst in zijn carrière als trainer een Derby gaan winnen. Het zou zelfs een familie-aangelegenheid gaan worden, want wie twijfelde aan de rijderskwaliteiten van de op Derby-dag achttien jaar geworden zoon Wim van Buytene. niet minder dan drie dravers in der by N aanwezig, kon niemand ver ontrustten. Nubar was en bleef de zekerheid van de Derby, sterker nog de ze kerheid van de dag. Een wetenschap waar alleen de rijders van Nim rod R en Nicky Norton, Wim Velis en Klaas Woudstra, niet in wensten te geloven. Wim Velis: "Ik heb mij de kop niet laten opdringen, maar gelukkig was ik er wel mee. Daar door kon ik lange tijd het tempo re gelen. Een hoog aanvangstempo zou voor Nimrod R funest zijn geweest, daarom deed ik het kalm aan". Mo- Door Jan Leijendekker "Als je goed vertrekt is er geen vuil tje aan de lucht", luidde het com mentaar voorzag van de in het vak vergrijsde trainer. Nubar van Ech ten had een vlekkeloos vertrek. Wel iswaar nam Nimrod R de leiding, maar de ware drafsportkenners wis ten wel beter. Na een goede start zou Nubar toch door niemand te be lopen zijn. Ook de aanwezigheid van Klaas Woudstra's cavalerie, met gelijk is deze tactiek i weest van Nubars falen. Na een ron de koers kreeg de onervaren maar getalenteerde pikeur Wim van Buy tene door dat hij met alleen het vol gen van de koppaarden nooi't een Derby-zege zou kunnen behalen. Tot twee keer probeerde hij zijn favo riet tot grotere actie te brengen. Even zovele malen bleek dat Nubar van Echten uitgerekend op Derby dag de flitsende fijne speed miste, en uitsluitend op pure kracht was aangewezen. Die kracht had hij ech ter al verspeeld door constant in niet zuinig gereden bochten vele me ters extra te maken. Voor deze ver spilling werd ruim voor de finish- paal de rekening gepresenteerd. Nim rod R mocht vrijuit zijn alles be slissende marge met de achtervol gers gaan verruimen. Achtervolgers waarvan Nicole H en Nolivyr Al- kestis hun muiskleine winstkansen door galoppades verspeelden. Trou wer toonden zich Nicky Norton en Nora Hanover. Hun rijders Klaas Woudstra en Albert Mollema za gen de totale ineenstorting van Nu bar van Echten voor zich af spelen en joegen hun dravers naar een twee de en derde plaats, goed voor sa men dertig mille prijzgeld. Als vierde finishte, uitgeblust en uitge put, de favoriet van het eerste uur: Nubar van Echten. "Mijn jongen kan er niets aan doen en het paard heeft geen schuld", stelde een he vig teleurgestelde Jan van Buyte ne na afloop vast. Ik zal nooit te weten komen wat de oorzaak van Nubars nederlaag is geweest. Alleen snappen doe ik het niet. We hadden het allemaal zo prachtig voor elkaar. Winnaar Wim Velis, die in '73 met Lento H al eens een Derby had ge wonnen had wel een verklaring voor het falen van Nubar. "Nubar heeft tot aan de Derby zo'n beetje alles gewonnen wat er te winnen viel. Het is een crack zonder meer, maar aan zijn krachten zijn natuurlijk ook grenzen. Volgens mij heeft hij iets teveel werk gedaan". Een visie die werd onderstreept door Nimrod R's eigenaar de Limburger Anton Stas- sen. "Het is verleidelijk om te star ten in koersen waarin veel te ver dienen is. Met Nimrod zijn wij er in enkele gevallen bewust van af gebleven. Dat heeft geld gekost, maar deze Derby-overwinning heeft alles goed gemaakt". Monty Buitenzorgprijs 2040 m: 1. Meteor Kan (D. Lagewe-g) 2.50.7, 1.23.7, 2. La Pettevipniere, 3. Naugh ty Grace. Winn 7.00, pi. 1.90 1.60 1.50 koppel 22.40, trio 131.20. Lionita T-Prijs 2000 m: 1. Valde- mosa (H. Koullen) 2.11.2, 2. Flo- rian, 3. Rich Auntie. Winn. 19.60, pi. 3.70 2.00 1.50, koppel 54.20. Karinprijs 2520 m: 1. Lou Haghe- weyde (C. de Leeuw) 3.25.9, 1.21.7, 2. Kiry van Jursum, 3. Lord Faune Winn. 5.10, pi. 1.70 2.40 3.20, koppel 19.70, trio 561.80. A.B.N.prijs 2600 m Supertrio: 1. Moneymaker (J. van Dooyeweerd) 3.28.2, 1.20.0, 2. Lola Hollandia, 3. Lambert Baker. Winn, (stal) 1.90, pi. 1.40 1.90 3.30, koppel 6.50, supertrio 100,70. Derby N-prijs 2500 m: 1. Nimrod R (W. Velis) 3.22.2, 1.20.9, 2. Nickey Norton, 3. Nora Hanover. Winn. 6.00 pi 2.00 3.20 4.00, koppel 31.80, trio 370.50. Leo Englebertprijs 2100 m1. Bail- ly II (Buitenweddenschappen) (J. van Dooyeweerd) 2.47.2, 1.18.1, 2. Jo ke, 3. Victorious II. Winn. 8.50, pi. 3.70 3.70, koppel 24.80. Veefondsprijs 2150 m: 1. Lady Wiepke (G. Bier) 2.19.1, 2. Fanney Bal, 3. Tudor Roussi S. Winn, (stal) 5.00, pi. 3.70 4.5ft 3.00 koppel 69.90, trio 8.15.10. Janky Buitenzorgprijs 1600 m: 1. litis Hollandia (G. van Eykelen- borg) 2.05.8, 1.18.6, 2. Kitty H, 3. Ica rus. Winn. 6.40, pi. 3.00, 3.70, koppel 29.80. Early disoprijs 1800 m: 1. Funchal (M. van Gisteren) 1.56.7, 2. Vitesse. 3. Joeri. Winn. 4.50, pi. 2.50 6.40 1.70, koppel 102,70, trio 533,60. Lento H-prijs 2120 m: 1. Mike H. (C. Laarman) 2.54.7, 1.21.6, 2. Li'ber- to, 3. Mariette Star. Winn. 3.60, pi. 1.40 1.40 1.30, koppel 7.40, supertrio 33.309. Totalisator-omzet f. 566.489.-. MONTREAL De onderhandelingen tussen het organsatieco- mite van de Olympische Spelen 1976 (COJO) en de European Broad casting Union EBU) over de Europese televisierechten voor de Spe len van het volgend jaar zijn voorlopig in Montreal opgeschort. Sir Charles Curran, hoofd van de EBU, en Roger Rousseau (president van de COJO) ontmoetten elkaar achter gesloten deuren met de Westduitser Walter Schatz. die namens het IOC de televisiezaken waarneemt. Een woordvoerder van COJO zei: "Het had een geheime bijeenkomst moeten zijn, maar op de een of andere manier is het uitgelekt." De partijen hebben al maandenlang onenigheid over de prijs die betaald moet worden voor de Europese televisierechten. De laatste eis van het organisatiecomité is 14,5 milioen dollar van de EBU en nog eens 6.4 milioen dollar van het Oosteuropese equiva lent, de OIRT. De EBU en de OTRT daarentegen hebben gezamenlijk een bod uitgebracht van 5,25 miljoen dollar. Eddy Merckx niet op operatietafel BRUSSEL Wereldkampioen op de weg Eddy Merckx kan zich in alle rust voorbereiden op de verdediging van zijn titel op 31 augustus in België. Tijdens een nieuw medisch onderzoek in de universiteitskliniek van Leuven bleek dat de kaakbeenbreuk, die Merckx tijdens de Ronde van Frankrijk opliep, zo goed geneest, dat operatief ingrijpen niet meer noodzakelijk is. BARCELONA De veertiende Europese honkbaltitel was voor Italië. De Azurri werden na de zeer overtuigende 94- overwinning in de vijfde en laatste slagbeurt gefêteerd, zoals dat alleen kan gebeuren bij Zuideuropese landen. Barcelona was voor de Italiaanse kolonie die op uitbundige wijze de over winning van de ploeg, maar tevens de nederlaag van Nederland vierde. Bruna Beneck, de bijna ziekelijk eerzuchtige president van de Italiaanse en Europese bond heeft zijn liefste wens in vervulling zien gaan: Nederland verslaan tijdens een Europees titeltoernooi. De Italiaanse praeses is om zijn doel te bereiken zeer ver gegaan en bracht in het toernooi in de Spaanse ha venstad liefst 13 Italo-Amerikanen in de arena Met een 32 score in vijf wed strijden heeft Italië zich voor twee jaar meester gemaakt van de Euro pese hohtóbaltroon Het zal een ge geven zijn waarmee Nederland zal moeten leren leven. Wie weet hoe lang Het beslissende weekeinde ging Nederland in met een 12 achter stand. In de zaterdagontmoeting rees de ploeg, geschraagd door de supe rieure klasse van Charles Urbanus, naar grote hoogte. De Squadra van Arce werd op alle manieren over klast, vooral aan slag. Liefst vijftien honkslagen moesten de Italiaanse werpers laten passeren en daarbij waren twee homers van Harry van den Berg (0.800) en Harm Horeman. Echter Urbanus eiste alle eer voor zich op. Reeds in de eerste, bijzon der moeilijke wedstrijd tegen Italië, toen Myers nog steeds zoekende was naar de juiste opstelling, droeg Ur banus de zware last. Maar „Charlie" toonde zich toen al de echte top sporter. In een stijl en met een rust, zijn vader Han waardig, toonde hij zijn veelzijdigheid en bedwong Italië. „Oerbanoes" kon echter in het be slissende duel van zondag niet weer op de heuvel verschijnen en dat be sliste in feite het toernooi. Want Er nie Myers deed opnieuw een ver keerde greep en zond Ferry Neute boom voor de tweede maal als ope- ADVERTENTTE Banden controle? even binnen rijden zo gebeurd zonder kosten toch wel een rustig gevoel MICHBLIN ningswerper de heuvel op. De Ha- genaar had reeds het twijfelachtige genoegen mogen smaken in de twee de wedstrijd de verdediging te mo gen leiden. Toen mocht hij ruim vier innings blijven staan, voordat Myers ingreep. In de vijfde ontmoeting haalde Myers hem er na 11/3 in nings reeds af. Maar oók toen was reeds een bijna onoverkomelijke 30 marge tussen beide ploegen ontstaan. Reeds in de eerste slagbeurt kwam hij in ernstige moeilijkheden en zag door een vrije loop, 'n gestolen honk en een wilde worp de batter van Ita lië, Prisco, over de plaat glijden. Reeds toen had Myers moeten in grijpen. Hij weigerde echter tot het te laat was. Neuteboom kreeg geen moment controle over zijn worpen, bleef wat aanmodderen, zag twee Italianen op nieuw over de thuisplaat gaan en toen mocht hij, drie volle honken achterlatend, vertrekken. Bertil Haage kreeg de ondankbare opdracht het „karwei te klaren". Haage slaag de schitterend, stond in deze benar de situatie nog een run toe, maar legde daarna het Italiaanse geweld aan banden. Alleen in de vijfde in nings werd hij verslagen door een homerun van zijn opponent bij de Azurri, de brillante Michele Romano, die met een man aan boord de stand op 60 bracht. Maar Haage was niet in het minst geïmponeerd en beëin digde het Europese toernooi met de 1 2 3 Swarovski-Malmó 0| Sparta-St. Luik Winterth.-In. Brat. Holbaek-Telstar St. Graz-Zaglebie AIK-Brno Grassh.-Oesters R. Rybnik-AZ '67 Slask-Atvidaberg Kaisersl.-Göteborg Bohemians-Young B. Kopenh.-Belenenses Elfsborg-Vitoria LOTTO NEDERLAND: De winnende getallen van lotto 32 zijn: 10 - 11 - 18 - 32 - 34 - 38 Reservegetal: 13 Het aantal deelnemers aan lotto nr. 31 bedroeg 614.623, die voor een inleg zorgden van 2.503.869 gulden. Het prijzenbedrag is f 1.189.338,-. DUITSLAND: De winnende getallen in de West- duitse lotto zijn: 17 - 19 - 28 - 36 - 48 - 49 Het reservegetal is: 35. SUPERTRIO: A.B.N.-prijs II te Duindigt: 1. No. 5. Moneymaker J. v. Dooye weerd) 2. No. 10 Lola Hollandia (G. van Eykelenborg) 3. No. 16 Lambert Baker (A. Suy- kerbuyk). Inzet f33.309,-. Trio (5-10-16): f 100,70. Hier kan Nederland nog juichen. Harry van de Berg heeft in het vierde duel met de Italianen de eerste homerun geslagen. Nederland ivon dezewedstrijd, maar werd in het beslissende vijfde treffen duidelijk door datzelfde Italië teruggewezen schitterende cijfers 11-2-3, voordat hij na 5 2/3 innings werd vervangen door Jan-Dik Leurs. Nederland kreeg nog even hoop in de zevende slag- beurt. Eerst hamerde Charles Ur banus met Haage voor zich de bal stand op 6—4. Maar toen Jan-Dik uit het stadion en vlak daarop deed Leurs, ingezet voor Haage waar- geman, het nogmaals met Harry van om? twee homers moest toestaan King Zschuschen, ingezet voor Ha- was het 9—4. Italië was kampioen den Berg aan boord. Het bracht de en uitbundig werd het feest gevierd. k radiaal over veiligheid èn zuinigheid gesproken! L. BERK ZN. b.v. kaasmarkt 2-7 - leiden 'aan de Cityring) Tel. 071~2r-- 4

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10