Conferentie in Helsinki ten einde Akkoord over minderheden op Cyprus Grootscheepse evacuatie Portugezen uit Angola? LOCKHEED HEEFT TOCH BETAALD OVERVAL OP HOMOSTRAND Communisten nu ook in stadsbestuur Milaan Document ondertekend Amin weer getrouwd in vogelvlucht in vogelvlucht WENEN (AP) De leidere van de Tunkse en Griekse gemeenschappen op Cyprus hebben gisteren een ak koord bereikt over de positie van de minderheidsgroepen in de twee Cy prische gemeenschappen. Ook op' ver schillende andere punten zou tijdens de besprekingen vooruitgang zijn ge boekt. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse firma Lockheed Airchraft Corporation heeft gis teren toegegeven dat zij sinds 1970 in verband met de verkoop van militair materieel tenminste 13 miljoen dollar heeft uitbe taald aan buitenlandse rege ringsfunctionarissen en buiten landse politieke organisaties. De maatschappij had eeraea- ontkent dergelijke betalingen te hebben gedaan. Lockheed maakt» niet bekend aan wie dit geld was uitbetaald. De maatschappij zei slechts aait er een aantal landen bij betrok ken was, maar noemde ae na men van die landen niet. De maatschappij zei een ern stige teruggang in haar buiten landse verkopen te verwachten a'Es de Amerikaanse overheid haar zou dwingen bijzonderhe den over de betalingen bekend te maken. SAINT TROPEZ (Reuter) De Franse politie heeft donderdag van uit zee een overval uitgevoerd op het strand van Pampelonne in Saint Tropez dat vooral wordt bezocht door homofielen. Zij hield tweehonderd Nadat de homofielen waren onder vraagd mochten ze weer gaan, maar een paar werden bekeurd wegens „onbetamelijk gedrag". Het tot dusver bereikte resultaat van de derde ronde van de Cyprische vredesbesprekingen in Wenen over trof de verwachtingen van VN-sec- retaris-generaal Kurt Waldheim en die van de Cyprische leiders zelf De Turks-Cyprische leider Rauf Denktash zei na de zitting dat hij en zijn Grieks-Cyprische college Glafkos Klerides overeen zijn gekomen dat 9000 Turkse Cyprioten vanuit het Grieks-Cyprische zuiden naar het noordelijk deel kunnen gaan. In ruil daarvoor mogen de ongeveer 10.000 Griekse Cyprioten in het door Turkije bezette deel van het eiland blijven. Voorts hebben 800 Griekse Cyprioten toestemming gekregen naar het Turkse deel terug te keren. De 800 Grieken zullen worden herenigd met hun familieleden die daar zijn achtergebleven. Volgens waarnemers zijn deze 800 mensen pas kort gelé den door de Turkse Cyprioten ver dreven. SPAANSE OFFICIER IN ARREST MADRID (AFP) Een officier van de Spaanse luchtmacht, kapitein José Filler os, is gisteren gearresteerd op de Spaans-Amerikaanse lucht machtbasis Torrejon by Madrid, zo is uit goedingelichte bron vernomen. Evenals zeven eerder gearresteerde officieren zou hy behoren tot de „de mocratische militaire unie", een lyst met 200 a 300 leden van deze groep zou zyn ontdekt in het huis van een officier. Volgens zegslieden kunnen de ar restaties, waarvoor als reden .illegale vergaderingen en het stichten van onrust" worden genoemd, verband houden met contacten tussen Spaan se officieren en leden van de bewe ging van de strijdkrachten in Portu gal. Ook is mogeiyk dat de Spaanse autoriteiten een onderzoek willen in stellen naar de activiteiten van de „democratische militaire unie", een soort discussieclub waarin over Spaanse problemen wordt gesproken, waar die overigens geen contacten met de Portugese MFA zou onder houden. MILAAN (AP) In een storm achtige zitting van de gemeenteraad van Milaan hebben de communisten zittüng gekregen in het bestuur van de stad. AMo Aniasi, een socialist, werd herkozen als burgemeester Hy komt aam het hoofd van 'een gemengde coalitie te staan, waarin behalve socialisten en communisten ook dissidente christen- democraten zyn opgenomen. Het vorige stadsbestuur onder Ani asi bestond uit socialisten en demo craten. Na hun grote overwinning by de plaatselyke en regionale verkiezingen van juni zyn de communisten nu ver tegenwoordigd in het stadsbestuur van alle Italiaanse steden ten noor den van Rome. Nog niet zolang geleden had alleen Bologna een communistische burge meester. Nu hebben behalve Bologna, ook Turijn. Genua en Florence een communistische burgemeester en zyn communisten vertegenwoordigd in het gemeentebestuur van deze steden plus Venetië en Milaan. Behalve de steun van de socialis tische, communistische en volksdemo- cratische gemeenteraadsleden kreeg Aniasi ook de stemmen van 3 van de vyf democratische socialisten en bweevan de 22 christen democraten in de gemeenteraad. In de raadszaal ontstond tumult toen Francesco Ogliari, de gezaghebbende directeur van het museum van we tenschap en techniek in Milaan, ver klaarde dat hy met de christen-de mocratische party brak en zou stem men voor een Stadsbestuur onder Aniasi waarin ook communisten zit ting zouden krijgen. KAMPALA (AFP) De Oegan- dese president Idi Amin heeft gis- teren een nieuwe vrouw getrouwd. .Het is „juffrouw Sarah" die de veld maarschalk vorige week vergezelde in de autorallye ter gelegenheid van de topconferentie van Afrikaanse staten in Oeganda. Het huiweiyk werd 's ochtends vol trokken in de commandopost van de veldmaarschalk in Kampala. De - staatshoofden van Somalië en Mau- retanië en Yasser Arafat, de leider van de Palestynse bevrydingsorgani- ,'satie, woonden de ceremonie by. Vorig jaar heeft Amin drie van de vier vrouwen, die hy als goede mos lem bezat, verstoten en alleen zyn laatste echtgenote, een voormalig lid van een volksdansgroep, aange houden. HELSINKI (SP) De conferentie óver veiligheid en sa- menwerking in Europa, die twee jaa<r geleden in de Finse Hoofdstad werd geopend, eindigde gisteren met een arati- climax. Het matineeprogramma bestond namelijk uit toespraken van de ver- r tegenwoordigers van Lichtenstein, San Marino, Luxemburg en de Heill- ge Stoel. Hoewel er scrupuleus voor l gezorgd was dat alle staten op deze conferentie op voet van volstrekte F gelijkheid werden behandeld, kon het natuurli jk niet anders of de belang- stelling voor de opvattingen van de- ze mini-staatjes was in overeenstem- f: ming met het gewicht dat zij op i. Europees niveau in de schaal leg- gen. Met grote aandacht werd daaren tegen gistermorgen de rede van de Amerikaanse president Ford beluis terd. Eigenlijk zei hij ook niet veel bijzonders, maar de Nederlandse pre mier Den Uyl vond het wel een "hel- ri dere en bewogen adhesiebetuiging" r aan de principes die in de slotver klaring van Helsinki zijn vastgelegd. Tot de landen van het oosbblok zei Ford: "Wij zullen geen moeite spa ren om de spanningen te verminde ren en de problemen tussen ons op te lossen. Maar het is van belang dat u de grote toewijding beseft van het Amerikaanse volk en van zijn regering aan de mensenrechten en de fundamentele vryheden en dus aan de beloften die deze conferentie heeft gedaan met betrekking tot vrij ere uitwisseling van mensen, ideeën en informatie". Evenals de Britse premier Wilson en de Franse president Giscard d'Es- taing besteedde Ford speciale aan dacht aan Berlijn. "De VS beschou wen Berlijn als een toetssteen voor de ontspanning en voor de principes van deze conferentie". De resultaten van Helsinki zijn ook van toepassing op Berlijn, aldus Ford. Voor de Nederlandse pers was het daarnaast gistermorgen interessant om hun eigen premier, drs. Joop den Uyl, aan het woord te horen. Twee van de tien principes uit de slotverklaring achtte hij van bijzon der belang: dat over de zelfbeschik king en dat over het eerbiedigen van de mensenrechten en de fundamen tele vrijheden "Ik verwelkom de be vestiging dat deze principes, evenals alle andere, moeten worden toege past in heel Europa en in de betrek king tussen alle staten". Dit betekent volgens Den Uyl ook dat waar mensen een mening ken baar maken over hun eigen bestem ming, hun uitspraak weerspiegeld moet worden in het beleid van hun regeringen. "Laat het volk beslis sen", aldus Den UyL De premier betreurde wel dat de conferentie met betrekking tot de militaire aspecten van de Europese veiligheid de minst bevredigende re sultaten had opgeleverd. Hij hoopte dat het tot een goed einde brengen van deze conferentie het mogelijk zou maken om althans vooruitgang te maken op het gebied van de ont wapening in centraal-Europa, door het bereiken van concrete resultaten bij de MBFR-besprekingen in We nen. "Ik heb het gevoel dat deze ge legenheid onmiddellijk na het zomer reces moet worden aangegrepen. Voor mijn land zal het resultaat van MBFR een belangrijke toetssteen zijn bij -het beoordelen van het suc ces van de ontspanning als geheel". Ambassadeur van Dahomey neemt ontslag BRUSSEL De ambassadeur van Dahomey in België, Nederland en Luxemburg met standplaats in Brussel, Gratiën Pognon, heeft gis teren op een persconferentie in de Belgische hoofdstad zijn ontslag meegedeeld. Pognon, die zijn land ook verte genwoordigde bij de Europese Ge meenschap en bij de V.N. en inter nationale organisaties in Gnève, zei dat hij had besloten toe te treden tot het op 20 juli in Porto-Novo inge richte 'Bevrijdings- en rehabilitatie front van Dahomey'. De ambassadeur zal Brussel over enkele dagen Verlaten. Ambassadeur Pognon noemde de president van Dahomey, Kerekou, die bij een staatsgreep in 1972 aan de macht kwam, een 'despoot, gespeend van iedere revolutionaire geest', die er alleen maar op uit is zichzelf te verrijken door bedrog en oplichte rij. Pognon riep het volk van Dahomey op tot een campagne van passieve ongehoorzaamheid en tot steun aan het 'Bevrijdingsfront van Daho mey'. Hij zegt dat vorige maand di verse oppositiegroepen in Dahomey zich hebben samengebundeld tot een ondergrondse nationale beweging om 'Dahomey te bevrijden van de dictatuur'. Daartoe was besloten na de moord op de minister van Binnen landse Zaken, die op 20 juni door de lijfwacht van Kerekou werd dood geschoten. Volgens de officiële versie omdat hy werd betrapt in het bed van Kere- kou's echtegenote. Volgens Pognon ging het er echter om een tegenstan der van het regime uit de weg te t ruimen. MARBURG Tioee studenten uit het Duitse Marburg bij Gies- sen hebben twee jaar gewerkt aan de bouw van een mini-Mississip- In een lange rij naast elkaar gezeten (boven) hebben 35 staatshoofden en regeringsleiders gis teren hun handtekening gezet onder de verklaring van Helsinki. Aan de onderkant van de foto de ondertekening door president Ford van de V.S. en partijleider Breznew van de Sow jet-Unie. Het was vermoedelyk Afrika's 35ste staatsgreep sinds 1960, die dinsdag j.l. een einde maakte aan het bewind van generaal Gowon in Nigerië. De cyfers over het aantal omwente lingen in het zwarte werelddeel lopen wat uiteen, maar tussen de dertig en veertig in vyftien jaar tyds waren er wel. Dat dit een hoog aantal is, zal niemand tegenspreken maar onbegry- pelyk is het niet. Het bewyst nog eens ten overvloede, dat het besturen van een staat niet zo gemakkelyk is als sommigen dat believen voor te stellen: een deskundig en vooral on kreukbaar ambtenarencorps schudt men niet uit de mouw. Dat heeft de overhaaste dekolonisering van Afri ka duideiyk bewezen. Daarby komt, dat er storende invloeden zyn: intern vooral de stammentegenstellingen, van buitenaf de pogingen van grote mogendheden zich invloed te verwer ven of de bestaande te vergroten. Uit een oogpunt van wereldstrate gie is Afrika een belangryk continent. Wie er byv. op uit is Europa in zyn macht te krygen, vindt in en om Afrika onmisbare uitgangspunten voor zyn streven en voorts maakt de rykdom aan grondstoffen bepaalde delen van Afrika tot begerenswaar dige buit. Wat die grondstoffen be treft, telt Nigerië zeker mee, want zyn olievoorraden hebben dit land met zeventig miljoen inwoners en een oppervlakte die 23 maal die van Nederland is op de wereldrang- lyst van olieproducenten op de acht ste plaats gebracht en in Afrika op- de tweede. Driekwart van de inkom sten op de federale begroting (Nige rië is namelyk een federale republiek van zo'n honderdvyftig volken en stammen, met een grote mate van zelfbestuur voor de Haussa's, de Jo- ruba's en de Ibo's) komen uit de olie. Maar het aantal problemen is groot: corruptie, onveiligheid, onrust onder de studenten, sociale conflicten enz. bedreigen de stabiliteit. In 1966 kwam de macht in handen van de nu af gezette generaal Gowon, die een jaar later te maken kreeg met de stich ting van de onafhankelyke republiek Biafra. Acht jaar geleden brak de burgeroorlog uit, die begin 1970 ein digde met de capitulatie van Biafra, na aan twee miljoen mensen het le ven te hebben gekost. Die binnen landse strijd Was uiteraard weinig bevorderiyk voor de welvaart in Ni gerië, dat, evenals tal van andere Afrikaanse staten, tobt met een te kort aan deskundigen en ook op het gebied van de infrastructuur wegen, havens, e.d.) nog lang niet het nood- zakelyke niveau heeft bereikt. Bo vendien heeft Gowon veel te stellen gehad met de tegenstelling tussen noord en zuid, waarby zich niet buiten zyn schuld de gevolgen voegden van een ongelyke financiële bedeling van de twaalf federale sta ten uit de inkomsten van de olie. En dat leidde dan weer tot onderlinge afgunst en wry ving. Voorts hebben de olie-winsten geleid tot "udoji", een nieuw woord in het Nigeriaans. Dat betekent zoveel als eis voor ho gere salarissen en lonen, omdat tal van groepen, met inbegrip van de vakbonden, de laatste tyd voor de dag zyn gekomen met eisen voor een aandeel in het profyt uit de olie winning. Aan de rust in het land zyn die aanspraken vanzelfsprekend niet ten goede gekomen. Ofschoon Gowon nu terzyde is ge schoven, was deze zoon van een me thodistische predikant een respecta bel man, die een zeer eenvoudig le ven leidde, zich nimmer schuldig maakte aan corruptie, ook geen wraak-politiek voerde tegen de over wonnen Biafranen, door een vyf-Ja- renplan poogde de rykdommen van zyn land beter te verdelen en buiten de grenzen een groot aanzien ge noot. Maar op één punt kon hy zyn beloften niet waarmaken. In 1970 had hy toegezegd, dat het militaire bewind niet langer dan tot 1976 zou duren. Daarop kwam hy eind vorig jaar terug, omdat hy vreesde dat de nationale eenheid ernstig ge schaad zou worden als de militairen de regering zouden overdragen aan burgers. En daarmee handhaafde hy het verbod op politieke bedryvigheid, wat veel ontevredenheid verwekte al waren er velen die hem gelyk gaven. Dat waren niet alleen de 210.000 mi litairen die het land tegenwoordig telt, maar ook vele boeren, die pro fiteerden van de rust onder het mili taire regime. Maar intussen waren de prijzen gaan stygen nadat de eco noom Udoji de ambtenarensalarissen aanzienlyk liet verhogen om hun vertrek naar industriële bedryven te verhinderen. Zyn naam werd een be grip en iedereen begon naar de hier boven genoemde "udoji" (vermeerde ring van inkomsten) te streven, met een nogal chaotische toestand als gevolg. Vermoedelyk hebben de mili tairen, die hun bevoorrechtse positie onder geen beding in gevaar gebracht wilden zien, van de verwarring ge bruik gemaakt om Gowon aan de kant te zetten. Het is twyfelachtig of diens gedwongen aftreden het land ten goede zal komen. Gowon, kampioen van de Nigeriaanse een heid, was een samenbindende figuur, die, mede door zyn afkomst uit een kleine stam en zyn christelyk ge loof, boven de verdeeldheid van de grote stammen en boven de onder linge mohammedaanse tegenstellin gen stond. Gowon steekt dan ook wel heel sterk af tegen een figuur als de Oegandeeg Idi Amin, die voor een jaar leider van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid is gewor den en die, ware hy niet zo gevaar- ïyk, de "Sjef van Oekel van Afrika" zou kunnen heten. "Big Daddy" Amin, die de dood van negentig duizend van zyn landgenoten op zijn geweten heeft en het verjagen van zestigduizend yverige Aziaten, laat geen gelegenheid voorbygaan de Britten te vernederen, buurlanden te bedreigen met het omverwerpen van hun regeringen en zuidelyk Afrika met een invasie van zwaarbewapende strijdkrachten. Dit heerschap, dat zyn politieke onbeduidendheid ver bergt achter het typische geschreeuw van een bullebak, doet de naam van Afrika enorm veel schade. Presiden ten als Nyerere van Tanzania en Kaoenda van Zambia hebben dan ook groot gelyk gehad zich verre te houden van de "boosaardige pias Amin", zoals de "New York Times" hem dezer dagen noemde. Toppunt van dwaasheid is, dat de secretaris generaal van de. Ver. Naties, Wald heim, in een rede wel "de onderdruk king in zuidelyk Afrika" veroordeel de, maar een diep stilzwygen be waarde over de wandaden van de ge stoorde korporaal Amin, die zichzelf "de president van Afrika" noemt. Tekenend is, dat de Sow jet-Unie op grote schaal bezig is Oeganda van wapens te voorzien, een land waar tien miljoen mensen op de rand van honger en ellende leven. RL Ook Unita in de strijd JOHANNESBURG (AP) Portu gal zal een grote luchtbrug organi seren tussen Angola en Lissabon ten einde binnen twee maanden 200.000 Portugezen uit Angola over te bren gen-, aldus heeft de Johannesburg Star gisteren bericht. De Portugese luchtvaartmaatschap- py TAP zal elke dag 3000 mensen overvliegen naar Lissabon, aldus het blad. De Portugese luchtvaartmaatschap- py heeft echter bekend gemaakt elke dag „slechts" 800 Portugezen uit Angola naar Portugal te zullen bren gen. Volgens een communiqué van de Portugese h'oge-commissaris in An gola werd op tal van plaatsen in het land stryd geleverd tussen eenheden van de FNLA en de MP LA. De troe pen van de FNLA zouden van het noorden, oosten en zuiden uit op Loeanda aantrekken. In Loeanda zelf was de toestand donderdag en vrydag rustig geweest. Omstreeks 65 km van de hoofdstad verwyderd, by Caxito, zou worden gevochten. Daar had de FNLA naar berichten van welingelichte zyde omstreeks vyfduizend man samen getrokken. Duizenden ontheemden ontvluch ten de stryd. Ongeveer tweeduizend mensen waren uit Porto Amboim en Novo Rendono naar Lobito getrok ken dat ruim 160 km naar het zui den ligt. By de evacuatie zou worden geholpen door een fregat van de Por tugese marine. De vluchtelingen die in Nova Lis boa aankomen, tot nu toe ongeveer zesduizend mensen, zyn er slecht aan toe en hebben honger. Bedelend gaan zy door de stad. De meesten hunner zyn afkomstig uit het gebied van Malange, de stad die kortgele den door de FNLA is bezet. De nationale unie voor de totale onafhankelykheid van Angola (Uni ta), die zich tot dusver buiten de jongste machtstryd in Angola heeft gehouden, zou ook in aktie zyn ge komen tegen stryders van de MPLA. Een Portugese luchtmachtofficier verklaarde dat Unita-strydkrachten in de havenstad Lobito hebben ge vochten met MPLA-stryders. Dit ge vecht leidde in Loeanda al snel tot de speculatie dat Unita zich aan de kant van het door Zaïre gesteunde FNLA heeft geschaard. Terwyi MPLA- en FNLA-troepen de afgelopen maanden gewikkefld waren in een machtsstryd met het oog op de onafhankelykheid van dit najaar,hield Unita zich terzyde. Unita-eenheden zouden thans in ak tie zyn gekomen tegen MPLA-stry ders, die pogingen deden om vluch telingen die de stad bihnenwilden tegen te houden. pi-raderboot. De 2 pk motor ver bruikte tijdens de 80 km proef vaart op de rivier de Lahn slechts 4 liter brandstof.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9