Controverse bij VARA is opgelost Toetsing gewetensbezwaren 9 Buitenom NVV verwijt banken stunts met rente op loonzakjes AUTOBAND MINIMAAL 1 MILIMETER DIEP Binnendoor Aantjes (ARP)afschaffing gaat te ver Beschuit (1) Leerlingenstatus voor aankomende verzorgers Prentbriefkaart Beschuit (2) SSSSi dat de banken File (2) ZESTIG NIEUWE VACATUREBANKEN SURINAAMS STATENLID STAPT NIET UIT COALITIE Grenzen Balboekje ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 Mr. W. Aantjes. DEN HAAG (SP) De ARP is het niet eens met de door de regering voorgenomen wijziging van de wet gewetenbezwaren militairen. Toet sing van die bezwaren door een com missie zoals nu nog het geval is wordt dan geschrapt. De ARP zal als het wetsontwerp in de Tweede Kamer komt proberen die toetsing er weer in te brengen. Volgens de anti-revolutionaire voor man mr. Aantjes zou het goed zijn als de regering naar de Raad van State zou luisteren. Hoewel de ad viezen van de raad geheim zijn, is uitgelekt dat er ernstige bezwaren zyn tegen afschaffing van de toet sing. Die bezwaren worden gedeeld door de commissie gewetensbezwaren militaire dienst. Mr. Aantjes verwacht echter niet, dat de regering het advies zal op volgen. ,De kans daarop sla ik niet zo erg hoog aan. Door wijziging van het ontwerp in de geest van het ad vies zou het wetsvoorstel in feite overeenkomen met het standpunt van onze fractie. Dit zal wel weer betekenen dat het kabinet (uiteraard met veel vrien delijke plichtplegingen aan ons adres) zich vanwege zijn progressie ve image gehouden zal achten het advies van de Raad van State naast zich neer te leggen. Ik denk dat het kabinet niét zelf de toetsing in het wetsontwerp zal brengen, maar het liever zal laten aankomen op amen dering door de Tweede Kamer". Mr. Aantjes neemt het kabinet-Den Uyl deze gang van zaken kwalijk. De anti-revolutionaire kamerfractie heeft naar zijn mening ervoor ge zorgd dat het kabinet eindelijk het dilemma van de verruiming van de erkenningsgronden doorbrak. Aan tjes: „Het gaat namelijk niet om godsdienstige, zedelijke of politieke bezwaren, maar ren. Die behoren te worden erkend, maar dan ook alle". Het kabinet is volgens Aantjes („om dat het aan zijn stand verplicht is nog progres siever te zijn dan welke christen democratische fractie dan ook") naar het andere uiterste doorgesla gen door de toetsing ook maar met een af te schaffen. Misbruik van de vrijstellingsmogelijkheid moet, ook al omdat andere jongens er dan voor opdraaien, zoveel mogelijk worden tegengegaan. Aantjes: „Niet alle dienstweigeraars zijn Kees Vellekoop". HILVERSUM (ANP) Een ontmoeting gisteren tussen het hoofdbestuur van de VARA en de rich in haaT bericht geving over Portugal beknot voelende informatiegroep ra dio heeft tot oplossing van de directe controverse geleid. De infogroep onderschrijft in grote lijnen de politieke ver klaring van het hoofdbestuur inzake de opstelling van de VARA ten opzichte van de recente ontwikkelingen in Por tugal. Dit maakt voor de groep het uitgeven van een richt lijn achterhaald en overbodig. Zo heeft de VARA meege deeld. De groep staat terzake van het hoofdbestuur van de VARA una- hitgeven van richtlijnen op het niem onderschreven, standpunt dat het hoofdbestuur de Ten aanzien van een verklaring statuten van de VARA dient te in- van het bestuur van de PSP waar- terpreteren en dat de bedrijfsorga- in deze partdj zich akkoord verklaart op basis daarvan een jour na- met de opbouw van een directe de- Onder het motto 'De oude RAI gaat de lucht in' hebben 700 kinderen gistermiddag voor het ge bouw een luchtballonnenwedstrijd gehouden. Het is de laatste keer dat hier een dergelijk evene ment georganiseerd kan worden, aangezien het bekende gebouw dit jaar onder de slopershamer zal vallen. po- U™ECHT - °nde.r de k°P'Pe werknemer wordt genomen' heeft het NVV in zijn offi- litieke machtsvorming, listiek beleid formuleren. dfrr VARA ta SriohtortnS m hoofdbestuur van de VARA op dat IZZZ .Tl ffTT dt' PSP hct Standpunt van het hoofd- tanenng zich dient te laten lelden bestuur van de VABA in de pro_ ]l!Snta!iI6 Bramma"s van de VARA afstand moet dat in de JSSZ wordt v« rlfïS dt vanTe PSP dat overeenkomt met door de opkomt voor vrije mocratische bestuursvormen cu SESnSn SIS meningsuiting, vereniging, ver- met fle democratische opvattingen "Oh" vastgesWht^^t^VlSei^tot'TOn cieel orSaan 'De Vakbeweging' een felle aanval gedaan op de particuliere banken, die na enkele hang met vrije verkiezingen, zonder gesprek tussen VARA en PSP blijft renteverlagingen nu dreigen de rente op salaris rekeningen geheel af te schaffen. Voor verleen de diensten zouden de banken op den duur zelfs kosten in rekening willen gaan brengen. enigerled discriminatie. Ook andere bestaan, groepsvorming en zeggenschapsstruc turen kunnen de werking van de parlementaire democratie stimule- Wanneer deze echter in de plaats treden van de vertegenwoordigende democratie of de werking daarvan willen tegehnouden, dienen ze te wor den verworpen. Dat geldt ook ten aanzien van Portugal. De VARA voelt mchjerbmidenmet die krachten, die UTRECHT (ANP) - Staatssecreta- Minister Van Doom (CRM) heeft al ris Hendriks van Volksgezondheid eerder Portugal op grondslag parlementaire democratie een socia- heeft goedgekeurd, dat leerling-- listisch bestel willen vestigen. In het bijzonder geldt dit de VARA voor de socialistische partij van Mario Soares, die binnen het kader van de socialistische interna- "Als de plannen om de bezitters noemt een combinatie van ee van een salarisrekening de rente risrekening bij de postgiro door de neus te boren zo'n belabber- spaarrekening bij de aan de de indruk maken, komt dat vooral weging gelieerde spaarbank, omdat de publieke opinie de banken toch nog altijd vereenzelvigde met fatsoenlijk koopmanschap", schrijft het NW. "Wat er gebeurd is, blijkt echter te zijn het binnenlokken van tijdelijke (maar niet als zodanig bekend gemaakte) i sala- zorgingsassistenten stelt worden. De stichting opleiding verzorgende en dienstverlenende beroepen is susjaar alle" leerlingen daar zeer mee ingenomen. Leerlin- namelijk bij hun ogenblik hebben TEXEL (ANP) Een prentbrief- VMrdeelaahbiedfng - op de ae SLages m van de stuntende supermarkt, minder eerlijk", aldus beoordeelt het een caféhouder in De nog nw De inspanningen van de ban- Ko°S' waarop hy had geschreven h 1 lp lil cur" ken om met "strijkages en voorspie- »vo°rtaan beter op de autosleutels te A nomen ten aanzien de bejaardentehuizen. De stichting streeft ernaar het begin van het komende De Leidse burgemeester Vis ver dient deze week de poedelprijs voor public relations. Daar krijgt hij don derdag de kans om zijn stad en zich zelf even op te tillen in weldadig zon nige landelijke publiciteit en wat doet hij met die kans? Helemaal niets. Foei. In de zeer vroege ochtend nesteion zich vijf voormalige krakers van een pand in de binnenstad mét hun ma trassen en mét de hond voor de heg van de burgemeesterswoning. Even later is het vijftal in diepe slaap. De burgemeester, een punctueel man met zeer vaste gewoontes moet zo rond zeven uur even het hoofd om het gordijn gestoken hebben om ie kijken wat voor weer het was en moet toen de snurkende contestan ten meteen gewaar zijn geworden. Het vervolg had zo mooi kunnen zijn. Hij had zijn vrouw kunnen wekken, in de trant van "Truus, we hebben vanmorgen gasten aan net ontbijt". Dan had hij de telefoon moeten nemen en fotograaf Jan Hol vast voor kwart voor acht moeten bestellen. Vervolgens zou mj naar buiten moeten zijn getreden met de vraag, hoe de heren en dames straks hun eitje wensten en of de viervoe ter florabrokjes dan wel chappy vcor het ontbijt prefereerde. En dan, zo tegen kwart voor ach ten. zouden Adriaan en Truus, de eerste citoyen en citoyenne van deze vaak zo grauw verkochte gemeente in de deuropening van hun vorstelij ke pand zijn verschenen. Elk een royaal dienblad in de hand, de ijs blokjes tinkelend in de glazen jus d'orange, de eitjes in kleurige dop jes. Jan Holvast gulzig de camera hanterend. En als het bestuur dan in het algemeen al weinig naar de burger toekwam, de beschuit op die vroege morgen in elk geval wel. En wat voor sneeuwbaleffect zou dat niet hebben gehad. De kranten vol met grote foto's, 's Avonds de boel op het journaal. Eindelijk eens Leiden positief in de publiciteit. Dr. Vis een kwispelstaartend „isdier voerend met hapklare brokjes; me vrouw Vis de visite op ae stoep De- dienend met de theekan, waarin de builtjes pickwick kwistig drijven. Wethouder Van Aken zou nooit meer kunnen zeggen dat de pers met le lijke stukken over Leiden iedere kandidaat-investeerder op de vlucht joeg. Dat had dan De Grote Omme keer kunnen worden: Leiden in op- Helaas, hoe anders pakte het uit! De beschuisbus bleef hermetiscn gesloten en de slapers bleven liggen De burgemeester stapte er behendig overheen. Deze krant schreef eergis teren: "de burgemeester deelt mede dat hij vanmorgen op weg naar zijn werk, de slapers heeft zien liggen, maar nog niet heeft gesproken. Uit een door de krakers opgesteld bord weet hij waar het om gaat, maar kan daar geen commentaar op ge ven. Tegen de slapers zullen geen maatregelen worden genomen voor lopig." Daarmee werd een party voor de zoveelste maal remise gegeven. En remisepartijen worden snel vergeten. tionale samenwerkt piet de Partij gen behoeven van de Arbeid. Zich verbonden voe- praktijkwerk ten ^telMml;ndet^ chiatrische inrichtingen, zwakzinni- status geninrichtingen en verpleeg] i geen deel meer uit te maken praktijkwerk in ziekenhuizen, psy- tijkgedeelte van de opTeidlng nogde werknemer. het gezamenlijk loonzakje „voortaan beter op de autosleutels te het geld", is de 27-jarige C. W. uit Goor fataal ge worden. fundamentele loyaliteit ten aanzien de personeelsformatie. Ze van de doeleinden van het demo- dan geen produktieve arbeid meer te cratisch socialisme. Dit houdt in dat leveren, zodat ze tijdens de stages duidelijk afstand dient te worden inderdaad als leerlingen, die er- genomen van die krachten in Portu- varing moeten opdoen, knunen wer- werd een rente gegeven van 3,5 pet, die via 2,5 pet (in 1970) in het voor- De opleiding tot verzorgingsassis- jaar 1972 werd verlaagd tot 1.5 pet. De jongeman had begin Juli uit een voor de zaak van de caféhouder ge parkeerde auto elfhonderd gulden ge stolen. Mede door de spontane cor- Een groot publiek dat vroeger de respomdentie kon de rijkspolitie de gal en elders, die door hun handelen of nalaten een ondermijning democratische waarden bewerkstel ken. Met deze beslissing hoeven tent(e) telt ongeveer 1500 leerlingen en ze is het eerste leerlingstelsel dat naar een volledige leerlingstatus streeft. De invoering daarvan bete- roTV1 v^". mm w*™ lerlei transacties (reizen, verzetarin- deze bank niet ruim rende jongeren worden. leerlingen die in de regel een ge- °P d% salarisrekemngen verlies lij- mengde leer-arbeidsovereenkomst dreigen te gaan lijden op het hebben. Voor het arbeidsgedeelte NW weinig incriik. geldt meestal het minimumjeugdloon. Het stichtingsbestuur is het nog dader aanhouden, maar ondanks de positief uitgevallen schrijfproef ont kent de Jongeman. Hy was eerder by een vechtpartij ia een Juist daarom café in Den Burg betrokken. DEN HAAG (ANP) Het minis- ingericht. M elf GJLB.'s zullen meer de extra kosten van de leerlingen, terie van Sociale Zaken bevestigt, dat ingrijpende bouwkundige voorzienin- De vakbondsvertegenwoordigers in er hard wordt gewerkt aan de op- gen nodig zijn, terwijl voor nog eens het bestuur hebben hierover nog richting van nieuwe vacaturebanken, elf vacaturebanken ruimte zal moe- geen standpunt ingenomen. Op 20 Er zullen er op korte termijn min- ten worden gehuurd in bijvoorbeeld augustus zal op initiatief van het mi- ju iiioo >CPil „nirivrii<t. stens zestig bijkomen, zoals het Ne- winkels en postkantoren. Verder zul- nisterie van Onderwijs over deze ie DartiT Suriname (NPsTLee Kone IS wdeT™kSWvSSen X „te. het NW.,««M Fo„g is tekenen op zijn be- van van V en D. nisteriés déél Het NVV heeft i niet eens over de eventuele vergoe- teur geldzaken vai zien van het betalen van loonprak- draait, geen reden bestaat om af te tijkvergoeding). Deze bestuursleden stappen van rentebetaling op sala- voelen wel voor een vergoeding van risrekeningen die bij de postgiro zijn ondergebracht. Het NVV hoopt en pleit er ook voor - dat de postgi ro wel de vertrouwenwekkende conti nuïteit in zijn beleiö weet te hand- PARAMARIBO (SP) Hét Su- haven. De loon- en salaristrekkers rinaamse statenlid van de nationa- bond in zijn ledenblad had gemeld. In de vacaturebanken kunnen werkzoekenden uit kaartenbakken en dergelijke op eigen houtje naar een nieuwe baan speuren. In deze kaar tenbakken vinden zy de vacatures, die wergevers hebben opgegeven. Zij kunnen op de vacaturebank telefo nisch de werkgevers benaderen en eventueel advies vragen aan deskun digen van het arbeidsbureau. De regering heeft voor de oprich ting van een groot aantal bemande vacaturebanken enkele miljoenen guldens uitgetrokken. In de werkge- legenheidsnota van februari J.l. was al aangekondigd, dat er over het hele land vele vacaturebanken zouden ko- vete invloedsfactoren die men. Van de ruim zestig nieuwe ban- len bij het slipgedrag ken zullen er twaalf in Zuid-Holland waarbij de komen, negen in Noord-Brabant, als belangrijkste factor kan worden dit verband als goed voorbeeld DEN HAAG (ANP) „Gezien de Bezien tegen de achtergrond van banden va rol spe- de internationale aanbeveling, het ter is niet auto, ECE-reglement en de vele factoren fieldiepte profieldiepte niet die meebepalend zijn voor de „greep' motorrijtuigen. De minis- an plan om voor de pro- an autobanden het we genverkeersreglement incidenteel te Fong is teruggekomen op zijn sluit samen met zyn partijgenote me vrouw Liesdek-Clarke een eigen NPS- fractie te vormen. Het is niet bekend of mevrouw Liesdek ook haar be sluit zal herroepen. De heer Lee Kong Fong kwam tot zijn standpunt na een vergadering met de Chinese afdeling van de NPS. Donderdag vond naar aanleiding van het uittreden van de twee NPS- leden uit de fractie, die de rege ringscoalitie steunt, koortsachtig overleg plaats op het ministerie van Algemen Zaken in Paramaribo. Zo vergaderde premier Arron met zyn NPS-ministers. Anwb-bord en het handschoenen kastje. Maar goed, de automobilist zou naar de Beneluxtunnel moeten; de thuisblijver hoeft niks. maar buigt zich andermaal over de krat, op zoek naar de fles. En juist als hij af droevig gesteld is, reailseert hij zich dat net o.extje ni-ir an -m*-. - loze file daar een verre variant zijn op de beroemde woorden van Tsje- chow bij het zien van een begrafe nis: "jou stoppen ze onder de grond en ik ga lekker ontbijten." Nog geen week na mijn droevige kroniek over de servies bij de Neder landse Spoorwegen, kondigen ze een ferme tariefsverhoging aan. Een dag later is er de verblijdende tijding dat de benzine 0.6 cent per liter goed koper wordt. Een beetje econoom moet nu op de kilometer nauwkeu rig kunnen berekenen, hoeveel langer de file zondag bij Oudenrijn wordt. Ik heb trouwens het idee dat die verkeersinformatie bij de radio- nieuwsdienst voornamelijk dient tot voeding van het leedvermaak bij de thuisblijvers. Degenen in de file zelf staan voor het merendeel verslagen naast hun voertuig en horen de me dedeling slechts, wanneer de autora dio voor het hoogste volume heeft ge kozen. En wat dan nog? Wat geeft het, wanneer je in Goes staat en je verneemt dat de kop van de file zich in Bergen op Zoom bevindt. Draagt dat misschien bij tot innerlijke rust en overgave? Ik geloof daar niets van. Eerder zal hierdoor bezorgdheid om het welbevinden van de bolide snel een kookpunt naderen, wat noch voor een mens noch voor een radia tor goed is. De thuisblijver, ontspannen in de tuin bij een glaasje bier en een schaaltje cashewnoten (men steunt er de Derde Wereld mee), klinkt de keurige stem van de nieuwslezer als muziek in de oren: "bij de Brie- nenoordburg vanuit de richting Breda, bevindt zich een langzaam rijdende file van twintig kilometer. Automobilisten wordt aangeraden de alternatieve route via de Bene luxtunnel te nemen." Die toevoeging is nodeloos en tijdverspillend, want automobilisten zira in kudde leven den zoogdieren, wier reflexen het' ge volg zijn van een draadloze schake ling tussen het laatst versohenen acht in Noord-Holland. Gelderland, vijf in Limburg en vyf in Overijssel, vier in Utrecht, twee in Zeeland en in de drie noordelijke profieldiepte in plaats provincies samen acht. Dertig vacaturebanken kunnen minister Westerterp (Verkeer en zonder veel extra voorzieningen in terstaat) onder meer op vragen «ven zovele arbeidsbureaus worden het kamerlid Van der Doef (PvdA)., hjnen over de gebruikstoesCand de band op de weg, vindt minis- wijzigen. Wel streeft hij ter .Westerterp dat voor personen- wettelijke regeling voor de gebruiks- Gisteren voldeed ik aan de ver erende opdracht om een expositie van World Press Photo in Katwijk te openen. Het is een tochtje naar de badplaats zeker waard en de zee mag er dezer dagen ook best wezen. Omdat er bij een dergelijk gebeu ren wordt verwacht dat je iets zin nigs zegt, heb ik wat over het feno meen foto in de krant zitten naden ken. Er was bovendien een actuele aanleiding om over de grenzen van wat kan en niet meer kan te filosofe ren. Ik doel op de fotoserie die ook de ze krant opnam, waarbij men een jonge vrouw en een peuter ter aar de ziet storten, nadat het balkon, waarop zij bij een felle brand heen komen hebben gezocht, is afgebro ken. Het gruwelijke zit 'm niet zo zeer in het vertoonde, maar in het vervolg dat het bijschrift ook duide lijk maakt: de vrouw zal op de straatstenen te pletter vallen, met andere woorden de zekerheid die de toeschouwer krijgt dat een mense lijk wezen wordt getoond dat drie seconden later dood zal zijn. Er is ook zo'n beroemde plaat, prijswin naar bij vorige World Press Photo- exposities, waarbij een zuidvietna- mese generaal een geboeide viet- cong-strijder op het punt staat met een pistoolschot in de rechterslaap te doden. Het is natuurlijk de eigen angst voor de schemertoestand tussen le ven en dood, die ons parten speelt. Nu nog leven en dadelijk de dood. Over het algemeen roepen beelden van dode mensen bij rampen, oor logshandelingen en dergelijke, veel minder weerstanden op. Pas als we ons heel rechtstreeks kunnen iden tificeren met de voorstelling, gaan afweermechanismen wederom wer ken, zoals bij de aanblik van een aantal Libanese kinderen die bij een rakettenaanval zijn gedood, zo'n twee maanden geleden. Zolang er huizen zijn met onvol doende brandbeveiliging en knullig geconstrueerde balkons, er meer ra ketten gericht zijn op aardse doelen dan op het universum en menselijk heid op allergruwelijkse manier met voeten wordt getreden, moet de krant er in woord en beel van ge wagen. En daarbij erken ik volmon dig dat er het reële gevaar van ge wenning is. De commentator die de Veilig heidsconferentie in Helsinki in de af gelopen dagen niet met he Wener Congres heeft vergeleken, beschikt óf over een wel heel minieme histo rische bagage óf juist over een heel grote. Ik wacht er wel voor om hier in details te treden, want voor mijn eigen kennis in deze zaken heb ik evenmin een imperiaal nodig. Maar aan de uiterlijke kant is er meteen wel zo één en ander te on derscheiden. pfomatieke lobby en spionage ver richt via de bedden van de rijk ver tegenwoordigde courtisanes; daar voor zojn in het Finlandia-co ïgres- gebouw de koel betimmerde wandel gangen voor handen met inplaats vande courtisanes hier en daar op de hoek waarschijnlijk een koffie- automaat. Het Congres pla<ht te dansen, maar mevrouw Ford gaat met de Amerikaanse ambassadeursvro' 'W komkommers kopen op groentemarkt van Helsinki. In Wenen waren de heren (en dames) negen maanden byeen, in Helsinki leek niet voor som migen meer op uren tellen. Wenen werden de lijnen op de kaart van Europa getekend. Neder land en België in één koninknik,, we hebben er de Belgenmop en de Van Speykshow aan overgehouden, dus het was de moeite waard, t'n Helsinki werden de lijnen die wel al in klad hadden in het net getrokken, compleet met de spatten. Wat wel hetzelfde bleef was de rang schikking. In Wenen heetten de ve detten Oostenrijk, Pruisen, Rusiand, Frankrijk en Engeland; in Heisirki Rusland en de Verenigde Staten, met een paar veelbelovende etappe winnaars als Frankrijk, West- en Oost-Duitsland. De grote hoop zat anomiem in het peleton. In de dagen van Von Me-fcerttich werd druk geworven om een plaats je in een belangrijk balboekje, m de dagen van Bres j new, Ford, Demi rel en Costa Gomes ging het om een plaatje in hun succes-agenda'met eenblaadjeperdag. Heel vreemd vond ik dat de (IH. premiers van de Benelux donderdag middag met elkaar waren gaan lun chen. Je zou zo zeggen, de heren kun nen het byna lopen, als ae elkaar willen spreken en hebben ze die paar daagjes in Helsinki ntet wat beters te doen. Maar goed, ergens in Griekenland wacht een liefhebbende Liesbeth :net de snelkook-rijst, de cup-a-soup. het luchtbed en de Viva. HAN MULDER aangemerkt, zal de invloed op de keersveiligheid door het hanteren autobanden een minimum profieldiep toestand van een norm van twee milimeter te van een millimeter kan worden het kader één milli- aangehouden. meter, gering zijn". Dit antwoordt ment op het punt van de technische Deze minimum profieldiepte zal eisen, die aan voertuigen worden ge worden opgenomen in de nieufe richt- seld. Na zijn gesprek met de ministers lichtte premier Arron de besturen in dan in over de huidige politieke situatie. De besturen gaven daarop te kennen het wegenverkeersregle- vertrouwen te hebben in de leiding van de NPS. Zij meenden dat het be leid van de NPS voldoende tot uit drukking komt in de fractie van de nationale partij kombinatie (NPK).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7