Complete bibliotheken op microfiches IDC in Leiden heeft meer dan 400.000 boeken gereproduceerd Thijs Wolters ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 Miciofiche Naast de microfilm is tegen woordig het microfische een be langrijk middel om boeken en tijdschriften te reproduceren. Een microfilm bestaat bij wijze van spreken uit een lange reeks klei ne fotografische reproducties, waarbij elk beeldje een bladzijde uit een boek of tijdschrift is; door middel van projectie kan zo'n klein beeldje weer leesbaar ge maakt worden. Door de grote ver kleiningen waarmee men werkt kunnen op één filmpje bijvoor beeld drie boeken staan. Een microfische is een kaart van ruim tien bij veertien centi meter, die gemaakt is van door zichtig materiaal. Op één kaart kunnen ongeveer negentig blad zijden verkleind worden gere produceerd. Er zijn diverse pro- Jeotiemethoden om de minieme beeldjes op de kaart leesbaar te maken. De leesapparaten voor de microfiches zijn minder inge wikkeld dan die voor de micro films, tevens zijn de fiches over zichtelijker en makkelijker te hanteren. Ook de ruimtebespa ring is groter dan bij micro films. Alles wat fotografeerbaar is kan door middel van microfiches worden uitgegeven. Bij het hier getoonde apparaat wordt het fiche van boven in een sleuf ge schoven; door het fiche horizon taal of verticaal te verplaatsen kan men het gewenste beeldje van het fiche geprojecteerd krij- Garderobe Een van de eerste grote pro jecten van het IDC werd uit gevoerd in samenwerking met het instituut voor taal-, land en volkenkunde, dat zich aan het Stationsplein bevindt. De na-oorlogse Indonesische litera tuur, die vrijwel nergens enigs zins compleet aanwezig was, werd verzameld en op micro fiche gereproduceerd. Meer dan 20.000 banden werden gefoto grafeerd aan de Amerikaanse Cornell Universiteit. In wat vroeger de garderobe van de vijfde verdieping was bevinden zich nu 60.000 fiches, waarop 7,2 miljoen pagina's gereprodu ceerd staan. Het geheel is door een computer op trefwoorden gerangschikt, waardoor de twee catalogi makkelijk toegankelijk zijn. Het geheel heeft ruim 100.000 gulden gekost. Drs. Karni vertelt dat de stu denten en medewerkers geen moeilijkheden ondervinden bij het werken met de fiches; al leen de oudere wetenschappers betreuren enigszins de komst van de fiches omdat een boek toch altijd zijn eigen charme heeft, die nu verloren is ge gaan. LEIDEN "Hèt microfische is niet iets dat revolutionair verschilt van de microfilm; het systeem met de fiches biedt wel meer voordelen dan het filmsysteem." Aldus Jan Juffermans, die de publiciteit verzorgt van de Inter Documentation Com pany, een in Leiden gevestigde firma die zich bezighoudt met microfilms en microfiches. "Microfiches bieden een grotere ver kleining en vergen minder ingewikkelde leesapparatuur. Films die lange tijd opgerold bewaard worden kunnen bij het projec teren, als ze uitgerold worden, breken; een fiche is een vlakke kaart die altijd recht blijft." Door Tom Maas De voordelen gevonden door de Duitse dr. Goebel. Tijdens zijn studie in Delft leerde in genieur De Mi-ruk het systeem kennen en zag er wel brood i-n. Hjj ontwik- kelde een eigen systeem en eigen ap- de microfilm zijn paratuur en begon in Zweden enkele bekend. Men kan op die wijze zel<N projtrten. HU reproduceerde bete»- zame boeken en manuscripten in ""''"■■■■■■■■I SB| veelvoud reproduceren zodat ze voor mensen toegankelijk worden. iv a, nulla, ie x>i bedrijfje floreerde, gingen op; als men ze reproduceert "1 spoedig ging De Mink over i op^Zkm hoeft men deze kost- automatisering en uitbreiding: bare originelen niet meer te gebrui ken Maar het grootste voordeel is nisschien wel de ruimtebesparing: iiiiièruxaiiui. jjii tauj Ledden, rijke botanisch werken uit verschil lende Zweedse biblotheken en voorts een reeks Russische werken uit de Veel kostbare* oude& manóóc'riptónlo- 2®fODate "SLfS?*! pen bij veelvuldig gebruik beschadi- jfifl I ontstond de Inter Documentation Company, een van de vele bedrijven op het gebied van de microfiche en rrelatief kÏÏn*aamtaa fitaó" kaai microfilm. InU65 wordteen labora- i hele bibliotheek vastleggen. Het microfiche biedit dezelfde voor delen, maar geeft ruimtebesparing, Aangezien op de bo venste rand van elk fiche getypt staat waarover het fiche gaat, kan men uit een systematisch geordende hoe veelheid fiches gemakkelijk het be nodigde uitzoeken; precies een kaartsysteem. Uiterste Gracht waar vroeger een nog "grótere wolfabriek van Van Wijk gevestigd Op de zolder van de voormalige ivolfabriek worden fiches op maat gesneden en geordend. Hier bevindt zich ook de verzameling negatieven waarmee de reprodukties gemaakt worden. (bijvoorbeeld in tienvoud, al naar ge- prenten, kranten, tijdschriften, Het IDC, vertelt Jan Juffermans, geeft complete projecten uit. Dat wil zeggen dat men door deskundigen een lijst laat samenstellen van be- aïq "£jj langrijke werken op een bepaald vak gebied, bijvoorbeeld het Russische recht; deze geschriften kunnen over de hele wereld verspreid zijn bij di verse universiteiten. Men brengt deze Het microfiche werd in 1946 uit- geschriften bij elkaar, reproduceert ze de te verwachten vraag) biedt dan de hele collectie op mie fiches gereproduceerd te koop „In pricipe stelen- wij paald vakgebied een basisbibliotheek samen. De bibliotheken die ons holpen hebben met het uitlenen boeken, kunnen als vergoeding set microfiches uitkiezen". nuscripten en dergelijke, zijn er twee aar oud is mag be- gevraagd het werk reproduceren, om zeldzame werken te kunnen produceren moet men de medewer king hebben bibliotheken l werk nog geen op commerciële basis reprodukties i niet zeldzame en kostbare werken uit geeft. Verschillende instituten van de Leidse Universiteit stellen wel hun boeken beschikbaar en hebben sa- de desbetreffends men methet IDC projecten opgezet, arohieven. IDC Relaties Bü het reproduceren te kunnen Ook het stadsarchief van Leiden is gedeeltelijk op microfiche gezet. Men 2010 gulden n 1811 tot Om de projecten sa stellen heeft het IDC een groot tal relaties opgebouwd met professo- kan nu bijvoorbeeld ren, bibliothecarissen en umversitei- de huweUjksregisters 1902 kopen op microfiches Deze afgeronde projecten op alle mogelijke gebieden (geschiedenis, me dicijnen, zoölogie, rechten etc.) zijn uiterst belangrijk voor jonge univer siteiten die nog een hele bibliotheek op moeben bouwen: zeldzame en kostbare werken kunnen relatief goedkoop bijeengebracht worden. Het IDC verwacht dat er vanuit de Derde Wereld veel vraag zal zijn naar de meer dan 400.000 banden die nu ge reproduceerd zijn. Een van de eerste grote projecten van het IDC werd in vier jaar tijd uitgevoerd in samenwerking met het instituut voor taal-, land- en volken kunde te Leiden. Meer dan 40.000 banden, verspreid over diverse lan den, werden gefotografeerd. Elf bi bliotheken in Japan. Australië, Ma leisië en Engeland hebben zich op deze serie geabonneerd. Markt In de voormalige wolfabriek werken nu 23 mensen aan een produfctde van 2 000.000 fiches per jaar. Doordat het systeem weinig arbeidsintensief is, komen de produktiekosten van een 'gemiddeld boek op drie tot vier cent per pagina. In veel gevallen is dat aanzienlijk goedkoper dan een her druk. die al gauw op dertig cent per pagina komit als het een kleine editie is. Dat maakt het ook voor de ge- interesseerde partikuliéren interes sant om een kollektie microfiches aan te sohaffen van belangrijke en zeldzame werken. Het IDC is bezig deze markt te verkennen. Jan Juf fermans denkt dat het mogelijk is om in de toekomst voor ruim drie honderd gulden een dertigtal boeken plus een eenvoudig leesapparaat te kopen. Hij speelt met de gedachte om contact op te nemen met een van de universitaire boekhandels: geheel pp eigen risico zou hij er een tafel in willen richten met catalogi van de beschikbare werken en leesapparaten om de interesse van het publiek te peilen. Stationskapper kapt ermee LEIDEN Binnen niet te lange tijd zal een voor veel mensen ver trouwde zaak de deur voorgoed slui ten, namelijk de stationskapper. En Leiden is niet de enige plaats, waar het knippen en scheren voor het in de trein stappen tot het ver leden gaat behoren. Ook Amsterdam, Nijmegen, Hilversum en Bussum zul len het binnenkort zonder haarver- zorgers op de stations moeten doen. De Leidse stationskapper verklaar de: "Ik ga dicht, omdat ik 65 jaar ben. En binnenkort wordt het hier toch allemaal gesloopt. Misschien als ik 40 was, dat ik een ander plekje zou opzoeken. Maar dat loont nu niet meer.. Nee, ik heb geen opvolger kunnen vinden. Er is een enorm ge brek aan goed geschoold kappersper- soneel." door PaiaJ Wolfswinkel Thijs Wolters (30), directeur van het reisbureau Cebuto in de Doezastraat mag eigenlijk ing. voor zijn naam zetten. In 1966 studeerde hij af als vliegtuigwerk tuigkundige aan de HTS. Zijn va der overleed drie weken voor zijn examen en Thijs stapte de zaak in, vond de reiswereld eigen lijk interessanter en werd rei- zenboeker .Van een busreis ge heel verzorgd naar Valkenburg, via naturistenreizen en complete bungalowarrangementen in Na- beul in Tunesië, tot en met een 87-daagse cruise om de wereld van een kleine f 50.000,-. "Nou, als we dié boeking ma ken, rennen we zes keer om de zaak heen. En je moet nagaan, dat de excursies die die cruisers overal krijgen, nog eens extra ter plaatse moeten worden be taald". Reizen, vakanties, vrije tijd. Op de dag dat er hittegolven werden gemeld uit Marokko, is in Nederland ook sprake van de be kende benauwde warmte. De meeste vakanties zitten erop en het reisbureauwezen hapt even naar adem, want over twee we ken al komen de wintergidsen uit. Praten, een werkdag lang, met iemand, die voor duizenden (meestal twee) weken geluk moet brengen, zon natuurlijk, vriende lijke obers, charmante kamer meisjes, die ene mooie, lieve en echte stewardess en meer van dat soort dingen, die damesbla den wel eens beloven. Wolters: "Dat is het gevaar van damesbladen. Ze, hebben ar tikelen met meer dan mooie foto's over gebieden, die nauwelijks bekend zijn. Dat willen de men sen dan ook meemaken. En als ze dan een chagrijnige ober twee weken lang aan hun tafeltje zien, nou dan is de vakantie helemaal in het water gevallen. Dat heb ik dan gedaan, hè?" Er zit een meneer bij Wolters, die een klacht gaat indienen bij de geschillencommissie van de Consumentenbond/Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR), omdat de tour operator (dat is de organisatie, die de reizen uitzoekt, voorbereidt en verkoopt aan de klanten via 't reisbureau, ook wel boekingskan toor) hem een appartement in de maag heeft gesplitst, dat werke lijk onbewoonbaar was. Het was in tijden niet schoongemaakt. De terrasstoelen waren smerig, er was geen uitzicht (de man zat zowat op kelderhoogte) en de zit bank, die als derde bed dienst deed was zegge en schrijve 56 centimeter breed, zodat afrollen en op de plavuizen terechtkomen wel eens voorkwam. Pas een week later kwam de reisleiding met een oplossing, althans een alternatief plan. De familie zou in een hotel kunnen, maar dan moest er wel per persoon f128,- per week meer worden betaald. Het echtpaar en hun dochter had den juist voor een appartement geboekt, omdat ze niet zo best overweg konden met het Spaan se culinaire systeem. Met andere woorden: van de twee weken va kantie, die de familie had, was de helft kapot. En dat is vreselijk. Wolters daau- over: "Je maakt nu echt een dieptepunt van het reisbureau wezen mee. Die man vond het al ternatief van de reisleiding vol strekt onjuist. De man heeft te recht een klacht ingediend. Hij weet hoe dat moet, want tevoren krijgt hij informatie van de ANVR." En alsof de duvel ermee speelt, een uur later komt er iemand aan de balie die zijn reis komt betalen voor hetzelfde appartement, maar dan voor drie weken en in sep tember. Er wordt meteen gebeld met de touroperator en na lang zeuren blijkt dat de twee enige 'klachten nou net komen van de klanten van Thijs. Er worden ga ranties op papier verwacht, de klant wil natuurlijk het precies zo hebben, zoals in de folder staat (daarover dadelijk meer)enhoelt nog niet te betalen. Het laatste woord is nog niet ge zegd hierover. De naam van de touroperator maak ik niet be kend, omdat Wolters me verze kert dat deze organisatie vrijwel nooit klagers heeft. Uiteraard val len er namen. Bekende. Maar Ja zo is het ook met de reisbueaus, bijvoorbeeld. "Er zijn in Leiden zo'n 36 boe kingskantoren, buiten de banken om. Dat zijn stuk voor stuk goe de kantoren hoor. Het ligt natuur- lijk aan de manier van verko pen. De ene gaat naar Middel- hoek en zal nooit hier komen, de ander heeft precies een andere er varing. Het ligt aan de mensen, die komen. Ook zoiets geks. Elly, mijn vrouw, is net zo terzake- kundig als wie dan ook. Maar er zijn mensen, die alleen met mij willen praten en aan mij willen betalen. Elly is voor sommigen een soort assistente. Als de men sen dat willen, best noor." Er zijn in Nederland, blijkens de ANVR, 1000 erkende verkoop punten en ongeveer 80 operators- Geen banken, want die zijn geen lid van de ANVR. Dat betekent 80 reisgidsen, twee maal per jaar, de een nog mooier daa de ander. Immer blauwe luchten o? be sneeuwde bergtoppen. Op ieder balkon zie je een aanminnige da me in bikini of "relaxed" een boek zitten lezen, terwijl de tele visie aanstaat. Wanneer ik naar huis ga heb ik negen van dit soort opwarmers onder de arm. Eén citaat uit één gids: "Parijs, oh la la, c'war lamour. Paris vous parle, stad van Jan Brusse, ïr- ma la Douce, le président de la République, vliegveld Le Bourget, boulevards périferiques, Champs Elysées. Van hier naar daar in de metro. Parijs op z'n blootst, ondeugend sexy, cancan, Moulin Rouge. Parijs slaapt nooit. Eeu wig duurt de vlam voor de onbe kende soldaat. Commissaris Mai- gret. Klik dat staat erop!" Vermoeiend en dan die prysta- bellen, waar je moeilijk uitkomt. Wolters: "De consumentenbond heeft de reisgidsen onlangs aan een onder zoek onderworpen. Er werden minpunten gegeven. Soms kom je. er zelf met moeite uit. Kinderkor tingen en zo. Maar ja, wie doet het beter?". "Er zijn mensen, die niet weten of ze met de bus zullen gaan, of bij wijze van spreken een cruise zullen nemen. Nou, dan begin je met de reisgidsen mee te geven. Dam zeg ik vaak dat twee weken bakken aan het strand best wel leens kan worden afgewisseld met een excursie. En tegen men sen, die ergens naartoe willen om dat ze denken dat er vrouwen met blote borsten rondlopen, zeg ik dat ze maar naar een goedkopere bestemming moeten. Maar Ja, van de andere kant heb Je men sen dei als ze binnenkomen tegen ons zeggen: "Waar ga ik dit jaar heen?" Die ken je en dan weet je dat de man al twee keer in Tune sië is geweest, dus dan moet je iets anders zoeken. Ik heb een hekel aan besluiteloosheid en men sen die geen ideeën hebben. Vre selijk vind ik dat. Daar moet je een engelengeduld voor hebben". De allerbelangrijkste vraag van de gemiddelde "meneer De Vries" is voor honderd procent voorspelbaar: "Hoe is het eten Wolters: "De meeste men een appartement, omdat ze dan voor hun eigen potje kunnen zorgen. Dat klopt. Maar ik vind dat de Nederlandse toerist moei lijk is op het gebied van eten. Men denkt nog niet internatio naal genoeg. Ik adviseer (laten we het nou maar even bij Spanje houden) om koffie, thee en van die filters mee te nemen. Maar van de andere kant zeg ik dat je in Spanje ook papieren luiers kunt kopen en een goed stuk vlees. Lekkere goeie Eigenhei mers kennen ze daar niet. maar ze hebben weldegelijk aardappels hoor. Ik respecteer natuurlijk de wens van mijn klanten. Die man die nu klaagt bij de Consumenten bond ANVR wilde absoluut niet in een hotel vanwege het Spaan se voedse.l Dat was die man zijn wens. En een ander wil het an ders. En geloof me, die vent van het reisbureau weet een hele boel. Als die een advies geeft, geeft hij een goed advies. Hij gaat niet voor niets op studiereizen, van het ene hotel naar het ande re, om na twee weken met de tong op zijn zolen thuis te komen. Ik ben zelf dit jaar naar Spanje Por tugal, Madeira, alle Canarische eilanden, Marokko en Tunesië ge weest. In twee weken. Neenee. geen snoepreisje. En Elly gaat ook met deze reizen mee. Dan weet je waarover Je het hebt. Kijk, als ze me nu meer vragen voor de Middellandse Zee, dan is dat niet interessant. Ik ken het nu. Egypte of zo, ja natuurlijk, daar ben ik nog nooit geweest. Dat loont". Een vlotte prater, Wolters, erg geïnteresseerd in mensen, politiek. Is secretaris van de winke liersvereniging, houdt van vlieg tuigjes vouwen, SF-boeken zingt als eerste tenor in het Rijnlands Mannenkoor, samen met zijn buurman en heeft plaats in een overlegcommissie met wethou der Van Aken. "Ik mis een goe de coördinatie op het Stadhuis. Die bomen hier bijvoorbeeld. We hebben inspraak gehad, er is echt met ons gepraat, maar door die belabberde coördinatie is er veel verkeerd gegaan. Jammer hoor." Het reiswezen is ook een hobby. Hij doet het graag. Gaat zelf dit jaar met Elly en zoon Thijs van twee ("traditie; we heten al lemaal Thijs. Ik houd daarvan) naar Tunesië, voor twee weken. Een plaats waar een bekend Leids ingezetene onlangs heeft gezeten. "Die kwam me nog oe- danken en zeggen dat het precies goed was. Niet teveel en niet te weinig. Dat vind ik aardig, dat de mensen komen vertellen." Hij spreekt de moderne talen, maar "kolenspaans". Weet eigen lijk geen land, waarheen hij niet zou willen, of het zou een oorlogs- zuchtige natie moeten zijn. El- ly zou nooit in Libanon Willen zitten. "Je weet het nooit daar. Nee, niks voor mij." iemand die in Moskou was, meldde na terugkomst het inef ficiënte ontbijt. Een hotel met 3000 gasten had de ontbijttijd ge steld van 7 tot 10 uur. Per uur (zei het hotel) duizend ontbijten;. Dat is dus vijftien obers. Maar tussen half acht en acht uur kwa men er tweeduizend binnen. Dat is de vakantie van de Zwarte Beertjes geworden. Die mensen bestelden hun ontbijt en cmgen pocket lezen. Nou, als je toen i dat i de vertellen, dan valt hun vakantie niet tegen. Zeg je het niet, dan hoor je: "En wat is dat nou..". "Een klacht, zoals die meneer vanochtend? De touroperator ont kent? Eigenlijk zou je meteen het vliegtuig moeten instappen om te' gaan controleren." Ook onder de balie liggen gid sen. Van organisaties, waarmee Thijs liever geen zaken doet. Zijn er mensen die wèl met zo'n ope rator willen, dan waarschuwt bij ze. Pikant detail: onder de toon bank ligt ook de naturistengids. Een toenemend aantal mensen gaat zo'n vakantie houden. Dagtochten met de bus zijn enorm in trek. De regio Leiden- Delft-Den Haag is een uitsprin ger in Nederland. Het publiek is ook buspubliek. Twee Katwijkse dames op ge vorderde leeftijd, bevangen door de hitte, rusten even wat uit voordat ze aan hun "Kleine On bekende" -middagtocht gaan be ginnen. "Het publiek dat met bus sen od vakantie gaat. is ouder, wil meer zien. Mensen met de trein hebben vaak vliegangst, of zijn ook op leeftijd. Vliegers zijn jon ger en gaan voor de drie "essen": sea, sun and sex". "We proberen er een beetje cultuur bij te doen. Je geeft natuurlijk veel tips aan de mensen. Ouderen die voor de eerste keer willen overwinteren, moeten nooit langer dan zes we ken gaan. Het kan ze tegenval len, namelijk. En geef die ober in je hotel meteen een fooi. Je hebt een heerlijke vakantie. Het is een drukke industrie, dat toerisme. Het is in Nederland een van de meest kapitaalintensieve bedrijfstakken (ongeveer de vijf de). met pieken in januari. Thijs en Elly Wolters kijken wat vreemd als ik vraag of ze wel eens kaar ten krijgen van hun klanten. "Ja, dat gebeurt weieens, ja". En ze adviseren me om rond Kerstmis niet naar Londen te gaan, maar naar de Canarische Eilanden. Of naar Parijs. Thijs: "In heel Londen zie je geen ter rasje. Jongen, ik ben gek op Pa rijs. Lekker kijken naar mensen. En 's winters hebben ze de ter rasjes verwarmd. Moet je doen". Een jongen wil met de trein naar Oostenrijk; een mevrouw wil een zomerhuisje voor de winter: een meneer wil weten hoe laat hij met de trein naar Utrecht moet voor de busreis (naar Königswin- ter?)een bruinverbrande man vertelt weinig last te hebbel} ge had van de bomaanslag in Israël en een reisgids leert: "Flamen coshows, een sjiek drankje, een borrel recht op en neer, zwieren, zwaaien en swingen. Dames en heren zonzoekers, staat Marbella op uw verlanglijstje? Dan bent u vriendelijk uitgenodigd".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3