Rijnsburg hield steeds hoofd hoven water Toeristen belasting voor stacaravans in Wassenaar? Lubbers bij opening corso: Prijzen Weinig belangstelling zomerorgelconcert ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 RIJNSBURG De in vakantiestemming zijnde minister dirs. R. F. M. Lubbers was waarlijk niet naar Rijnsburg gekomen om het corso ,,1000 jaar Rijnsburg" met een zwaarwichtig economisch pleidooi te openen, ,,'k Hou zo maar een babbeltje voor de vuist weg en haak daarbij in op wat ik gehoord en gezien heb", zei hij ons. Lubbers had zijn vrouw en drie kin deren meegebracht. Vooral z'n Jong ste zoon vermaakte zich opperbest tussen al die mensen in historisch kostuum. In een mum van tijd had hij zioh een baret met grote veer ei gen gemaakt en op het hoofd gezet en even later droeg hij het „vorste lijke" hoofddeksel van burgemeester Roos. Aan zijn „vader-de-minister" vroeg hij: „Wat doen al die mensen nu met dat mooie kostuum als het dui zendjarig feest voorbij is? Dragen ze het volgend jaar weer? Waarop Lubbers schaterend van de lach ant woordde: „Ben je mal jong. Het is geen carnaval. Misschien trekken ze het over vijfentwintig jaar weer eens tekenend voor de ontspannen sfeer waarin gister middag de opening van het 29ste Rijnsburgse bloemencorso in tegen woordigheid van veel genodigden ge schiedde. Minister en mevrouw Lub bers waren zeker al een klein half uur voor de openingsceremonie in het „Flora"-restaurant. Uit de ge sprekken, die werden gevoerd kon men opmerken, dat ze ook reeds het één en ander hadden gezien van het feestende Rijnsburg. Corso-bestuur-voorzitter Cees Leeu wenburg stelde in zijn openingswoord dat de drang naar vrijheid en zelf standigheid van de Rijnsburgers al tot uiting kwam toen rond het jaar 1400 de Abdij een vrijplaats was voor iedereen. Zeifstandiglheid en avon tuur zijn ook nu nog waardevolle be zittingen. Geen afstand in Europa is hun te ver om de sierteeltproduk- ten aan de man te brengen. Op uren wordt niet gekeken. Kweker en han delaar maken vaak zeventig tot tachtig uur per week. Zes dagen wordt er steevast gewerkt en als het zeer dringend nodig is zelfs ook de zevende. Minister Lubbers, die graag naar Rijnsburg was gekomen om het'corso te open, maar die zich tegelijkertijd wat verlegen voelde omdat hij niet was gestoken in historische kledij, constateerde, dat uit de geschiedenis blijkt, dat de Rijnsburgers er steeds in geslaagd zijn het hoofd boven water te houden en dat hun leven altijd weer rijk was aan spanningen. Ook met de overheid. Toch was hem tevens duidelijk geworden, dat de bewoners van dit bloemendorp de befaamde begrippen van werken en welzijn op een geïntegreerde manier hadden weten te hanteren. In ons dichtbevolkte land valt een stuk bevreemding in de werksector- waar te nemen, zei Lubbers. Rijns- burg is in dat opzicht een bevoor rechte plaats, want hier i zig met een stuk werk, men de uitkomsten kan tevens bevrediging schenkt omdat men kan constateren dat het goed is. Ondanks de drukte rond het da gelijks bestaan heeft men toch nog kans gezien kostuums te maken en het duizendjarig feest voor te be reiden en te gaan vieren. Dat is op zidh zelf a-1 een verblijdend iets. Inhakende op wat Leeuwenburg had gezegd over die zevende dag advi seerde minister Lubbers de Rjjnsbur- gers deze als het enigszins kan te gebruiken om terug te zien op wat was. Hij wenste hen een fijne corso dag en feestweek toe en hoopte, dat het Rijnsburg en zijn gemeenschap goed zal mogen gaan. Als aanden ken ontving minister Lubbers van voorzitter Leeuwenburg het boek „1000 jaar Rijnsburg", voor mevrouw Lubbers was er een fraai handboeket en voor de kinderen ieder een beeld je van „De Pionier". Daarna ging men naar de expositie zaal om de kunstig versierde praai en personenwagens te bewonderen. Eerst moest Lubbers echter als ope ningshandeling met een levensgrote sleutel de „corsopoort 1975" openen. Dat ging hem goed af. Meer dan een uur lang bekeek het gezin Lubbers al die bloemenpracht. Bij het door gaan van de poort ontving de minis ter van Jan van Zijp een ingelijste serie herdenkingszegels van Rijns- burg. Vele duizenden volgede op deze prachtige zomeravond het voorbeeld van minister Lubbers. In jaren is de corso-expositie niet zo druk be zocht geweest. CEES COMBEE Wijk I (Mors- -nlaan 1, tel. 25820; Wijk III (Waard, misschien een beetje vreemd, om dat men vaak geneigd is in dit op zicht in superlatieven te spreken, maar deze negenentwintigste bloe- menstoet is verreweg de kleuren. Boven de praalwagen van de Westlandse bloemenveiling CCWS "Transport land- en tuinbouw" en onder "Bloemen de wereld rond" van kregen beiden een ere- tse prijs. De praalwagen van de CCWS kreeg tevens het predikaat "mooiste". Met dit corso beleeft Rijns burg een grandioze opening van de feestweek. OEGSTGEEST Frans Halslaan 1 Tromp, Lohmanplantsoen 33, tel. 071 62159 (zondag). WARMOND straat 45, Voorin Apotheken waargenomen door: 31. tel. 21313; Apotheek Smallenburg, Loevesteln 7. Lei derdorp, tel. 99211. Tevens op zaterdag tot 1 uur nm. Apotheek Noord- Hofland. Thorbecke- Wijkverpleging Ui Waalslaan, tel. 4641. WARMOND Zr. C. Koster, Helm straat 43. Noordwijkerhout. tel. 02523— RIJNSBURG Het heeft de jury veel hoofdbrekens gekost voor de uitslag van het Rijns burgse bloemencorso rond was. Er werd gekeken en nog eens ge keken. Nog nooit heeft men zich zolang beraden voor men het met elkaar eens was en de prij zen bekend kon maken. Hieron der volgen de bekroningen. PRAALWAGENS. Ere en eerste prijzen: „Transport Land en Tuinbouw" (CCWS, Honse- lersdijk)„Bloemen de wereld rond" (Flora, Rijnsburg). Mooi ste praalwagen CCWS „Trans port Land- en Tuinbouw". Eerste prijzen: „Ruïne Abdij Rijnsburg" (Comité „1000 jaar Rijnsburg"). „Korenmolen „De Vlinder" (Rabo-Bank, Rijns- burg) Tweede prijzen: „Juk- transport" (Gezamenlijke kwe kers Noordwijkerhout - De Zilk) Spinoza" (VVV „Katwijk") Rijnsburg". (Comité „1000 jaar Rijnsburg"). Derde prijzen: „Schilderen met bloemen" (Alg. Bank Nederland, Rijnsburg) „1000 jaar Rijnsburg" (Comité „1000 jaar Rijnsburg"). „Bloem- sierkumst" (Gemeente Katwijk) „Vlietbrug" (Gemeenten Rijns burg en Siegen (D). Eervolle vermeldingen: „De Pionier" (Fe deratie van Groothandelaren in Bloemkwekerijprodukten") „Kloosterschuur" Airlines). Personenauto's: (zonder recla me). Ere- en eerste prijs: C. de Koning, Rijnsburg (tevens mooi ste personenauto van het corso) Eerste prijs: Makelaarskantoor Den Haan, Rijnsburg-Noord- wijk; tweede prijzen: H. van der Kwaak, Rijnsburg, P. Zwaan, Rijnsburg; derde prijzen: S. de Mooij en Zonen, Rijnsburg, C. Leeuwenburg, Rijnsburgvierde prijzen: Stichting Rijnsburg's Bloemencorso, Niek den Heyer, Rijnsburg, Garage Noord, Rijns burg, G. v. d. Nagel, Rijnsburg- Valkenburg. Personenauto's (met reclame) Ere- en eerste prijs: Garage Dijksman, Rijnsburg; eerste prijs: G. Olsthoom, Honselerdijk tweede prijs: Makelaarskantoor De Leeuw, Rijnsburg; derde prijs: Interieurverzorging C. Verduyn, Rijnsburgvierde prijs: Automobielbedrijf van der Plas, Katwijk; eervolle vermeldingen: Gebr. B en F. van Duuren, Lei den, Beek-Assurantie, Wasse naar. Bindersprijzen: Gouden boeket A. Hazelaar, Zwolle (personen auto zonder reclame van Make laarskantoor Den Haan, Rijns burg-Noordwij k. Zilveren boe ket: Koos Zuidgeest, De Lier (praalwagen „Transport Land en Tuinbouw" van veilig CCWS, Honselersdijk) Dierenhulpdienst Leiden' en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar: telef. 34687 Schooltandverzorging GG en GD-gebouw. Roodenburger- straat la. tel. 20645. Spreekuren voor spoedgevallen van deelnemende kinde ren aan de Stichting Schooltandverzor ging Leiden gedurende de zomervakan tie: ma. wo en vr van 9.30—^10 u. v.m. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet-gehuwde- moederzorg), Terweepark 2. tel 510R8, mej. J. Schrama (maatsch. werkster). De grote jaarlijkse kermis op het basketbalveld aan de Antiüenstraat heeft nog n haar glans verloren. Zolang er nog met de tong uit de mond wordt gehengeld is het i staan we er volgend jaar weer. LEIDEN Voor het K&O-zomer- orgelconcert, dat gisteravond in de Marekerk plaatsvond, bestond niet zoveel belangstelling in deze periode, waarin men liever naar het zonnige zuiden of het ijzige noorden trekt. Zelf was ik de afgelopen weken in noordoost Italië, waar het culturele leven ook op een laag pitje sudderde: maar als er een evenement je op til was, kwam je op praktisch iedere hoek van de straat een reusachtig affiche tegen, zodat iedere vreem deling en inlander wist wat er stond te gebeuren. Toegegeven, het stads beeld wordt er niet door verfraaid, maar de kerken en concertzalen wa ren wel vol. Iets voor Leiden? Het concert in de Marekerk werd gegeven door Ben Fey, met mede werking van het Haags vocaal vrou wenensemble o.l.v. Arthur Orobio de Castro. Het programma werd ge opend met de echofantasie van Swee- linck, die door Fey glashelder ge speeld, maar iets minder gelukkig geregistreerd werd; de iets te lichte klank in de hoofdmelodieën verhin derde, dat de „echo" kwam aanrol len. Bij Bachs preludium in G was daarentegen eerder sprake van een iets te zware opzet, maar de daarop volgende fuga kreeg een welhaast in alle opzichten ideale vertolking. In het offertoire in A van Franck had Fey wederom een minder ge slaagde registerkeuzede meeste Ne derlandse orgels zijn trouwens niet erg geschikt om er Franse werken op uit te voeren. Maar Ben Fey blijkt hoe dan ook tot nu toe meer affini teit te hebben met barokmuziek dan met de muziek uit de romantische en latere perioden. Het kleine vrouwenkoor kon mij niet in vervoering brengen. Dat de meeste koorleden goede tot prachtige stemmen hadden was namelijk niet slechts hoorbaar in de soli (waar over dus niets dan goeds), maar ook in de ensemblezang, ma.w. de stem men versmolten niet tot een eenheid. Uitgevoerd werden, met orgelbegelei ding, Salve Regina van Monteverdi, de messe brève van Delibes en de litanies a la Vièrge noire van Pou- lenc. RON HARMS SOS-dienst SOS Telefonische hulpdienst: rel 071-25202. Voor allen die in moeilijk' heden verkeren. Dag en nacht te be> Architecten »nder nr. 26385. Zitting op Infosentrum Donderdag 8.3010.3 Gespreksavonden Gespreksavonden Bah ichap Wo 8 uur r 11. Oegstgeert. vr 8. ïendrlknlantsoen 25 Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. JansenNlemever. Hof- Lezers schrijven Grote leugens Graag wil ik reageren op het stukje dat donderdag in deze krant over mij is geschreven. Hierin werd na melijk gesteld dat ik ambtenaren van de Sociale Dienst zou hebben met een pistool of een gelijkend voorwerp. Grotere heb ik nog nooit gehoord. Ondanks het feit dat er volgens de Leidse recherche vier verklaringen op schrift zouden zijn; blijf ik het ontkennen. Toen ik bij de Sociale Dienst ver scheen, had ik nog niet de waarde van een zakkammetje bij me. Ook is er niets in mijn auto of bij mij thuis gevonden. De manier waarop ik werd ondervraagd, deed me den ken aan '40-'45, hoewel ik de oorlog niet heb meegemaakt. Er werd mij zelfs verweten in een auto te rijden. Ik heb vanaf 11 uur 'sochtens tot 5 uur 's middags in een cel gezeten, maar wel onschuldig. Ik hoop dat de mensen mij willen geloven en zullen reageren op deze brief, want hoe kan ik straks de rechter doen geloven dat ik onschul dig ben? Intussen zijn er vier ge tuigen tegen mij. Is er een advocaat die me kan helpen? Ik kan niet veel betalen, want ik loop bij de "Sociale Dienst." M. P. HOOGKAMER Ravenhorst 48, Leiden. Naschrift De Leidse politie en de waar- Tennis Loek Sanders heeft zich als enige Nederlander geplaatst voor de 'halve finales van het inter nationaal tennistoernooi van Deven ter. Hij won achtereenvolgens met 6-3, 2-6, 6-4 van de Egyptische num mer twee Daoudi en met 6-1, 6-1 van de Amerikaan Dave Dick. Rolf Thung werd in de kwartfinales uit geschakeld. De Amerikaan Evett ver sloeg hem met 6-7, 6-2,6-4. Zeilen Op het Erie-meer bij Abino Bay zijn 31 schepen van start gegaan voor het wereldkampioen schap in de F.D.-klasse. De eerste wedstrijd werd gewonnen door de Nieuwzeelander Jack Bilger vóór de Oostenrijker Ernst Seidl en de hui dige wereldkampioen Jorge Diesch. De Nederlandse vertegenwoordigers Fred Imhoff en Erik Vollebregt ein digden als negende en tiende. nemend directeur van de Sociale Dienst hebben we om commen taar gevraagd. De politie deelde mee in actie te zijn gekomen, na het alarmerend telefoontje van de GSD. "Naar aanleiding van de mededeling hebben we de man als verdachte beschouwd. Dan is het gebruikelijk dat hij wordt meegenomen en hier blijft tot het onderzoek is afgelopen. De zaak is op niets uitgelopen, maar dat heb je wel eens meer." De heer Van Overmeire van de GSD: "Ik geef u geen details over deze kwestie." dllck 32 "Öegsteeest tel 071—53652 Wijziging Wetswinkel De Wetswlnkel ls ln juli en augustus alleen geopend op di. en do.avond van 18.30—20.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk Werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dag. van 2 3 uur nam., ma. en dl. van 78 uur nam., telefoon (07120931. Gezinsverzorging WASSENAAR Wethouder Caron heeft aan de leden van de commissie financiën een 'nota over toeristenbe lasting toegezonden, die op dinsdag avond 5 augustus a.s. tijdens een openbare vergadering van deze com missie aan de orde zal komen. Aan leiding daartoe waren vragen van raadsleden tijdens de behandeling van de begroting voor 1975. In de nota wordt eraan herinnerd, dat burgemeester en wethouders tot nu toe steeds een afwijzend stand punt ten aanzien van een toeristen- belasting hebben ingenomen. Het gemeentelijk beleid is er niet op ge richt het toerisme naar Wassenaar te bevorderen, maar beperkt zich tot regelend optreden. Is het dan oir- baar om toch een belasting van de toerist te heffen? Het instellen van een toei-istenbelasting alleen voor toeristen die in de gemeente over nachten zou een belangrijk» taak verzwaring betekenen voor de ho tel- en pensionhouders. Voorts zou van gemeentewege een intensieve en daardoor kostbare controle nodig zijn. B en W verwachten dat bij een dergelijke heffing de perceptiekosten zo hoog zouden zijn, dat de reste rende opbrengst nauwelijks de moei te waard zou zijn. Zo was tot nu toe het standpunt van het college. Op verzoek van enkele raadsleden hebben burgemeester en wethouders bekeken welke mogelijkheden er zijn om alleen de sta-caravans te belas ten. Uit een opgave van de politie blijkt dat zich op de drie plaatselij ke campings ruim 1000 sta-caravans bevinden. Bij een tarief van f 100 f 200 per jaar zou een toeristenbe lasting voor stavaravans dus f 100.000,- a f 200.000,- opleveren. Het innen van deze belasting zou een eenvoudige zaak kunnen zijn omdat er alleen drie aanslagen naar de drie campinghouders gestuurd zou den behoeven te worden. Een zekere differentiatie in het tarief per cam ping, afhankelijk van de ligging, de diverse voorzieningen die beschikbaar zijn en de huurprijs van de stand plaats zou naar de mening van bur gemeester en wethouders billijk zijn. De toeristenbelasting zou niet ge heven worden vaix Wassenaarse in gezetenen die op een camping een sta-caravan hebben staan. Burgemeester en wethouders komen tot de conclusie dat dé enige prak tisch te verwezenlijken vorm, waar in een toeristenbelasting kan wor den ingevoerd een belasting op sta- Het college staat op het standpunt dat pas tot invoering van een der gelijke belasting moet worden over gegaan als de gemeente additionele middelen voor haar begroting nodig heeft. Stichting Gezinsverzorging, Lelden, Aanvragen hulp bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging, Mare 45. tel. 49441 (ma t/m vrij. 9—10 uur voorm). Vormingscentrum Troef M rin^avond^Tonee^oep en So- sjale Kreagroep; Dinsdagavond: &en- nLsmakingsgroep Werkgroep Naald en Draad, Werkgroep Werk en Groep zon der Werk; Woensdagavond: gereser- ?erd voor vergaderingen fcommlssie- b^eenkomsten enz.; Donderdagavond: Filmgroep. Handenarbeid en Samen, celen Troel Hogewoerd 67 telefoon LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidsch Dagblad E Witte Singel 1 Leiden Postbus 54 Giro 57055 Telefoon H a M u Kwartaalabonnement f 35.90 Idem per post f 40,30 Jaarabonnement f 132,10 Idem per post f 149.70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bij auto matische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten Nabezorglng van 18.0020.00 u. Zaterdags van 16.0018.00 uur: Telefoon 071 -30500. Indien ln ge sprek: 071-34539

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2