LEIDSCH DAGBLAD Ernstige zorgen over Portugal blijven bestaan Vertrouwenscommissies weggelopen minderjarigen vandaag Sowjet-Unie wil graan incident aan in West-Europa kopen kustvaarder DAGBLAD LEIDSCH ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 OPGERICHT T MAART I860 346,94 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) Het ministe rie van Justitie heeft een nieuwe regeling voor weggelopen minder jarigen bekend gemaakt. Bü de ra den van kinderbescherming in Ne derland zullen vertrouwenscommis sies worden in gesteld, die zich zullen bemoeien met minderjarigen die zijn weggelopen (officieel: zich aan het over hen gestelde gezag hebben onttrokken) en die moeten worden opgespoord. Deze vertrouwenscommissies gaan werken via vertrouwenpersonen, die het dagelijkse werk zullen doen. Doel van de nieuwe regeling is een aparte instantie bij de raden voor kinderbescherming te scheppen, waarin de drie partijen die bij dit soort moeilijkheden zijn betrokken (ouders of verzorgers, minderjari gen en hulpverleners) vertrouwen kunnen hebben, aldus een woord voerder van het ministerie. De vertrouwenscommissies zijn ge- bestaan dus uit leden van de raad. Zij worden ech ter benoemd op voor draoht van in stanties en instellingen die aan hulpverlening op het gebied van de kinderbescherming doen en het is mogelijk dat bijzonder geschikte of gewenste personen, speciaal om in de vertrouwencommissies zitting te kunnen krijgen, worden benoemd tot lid van een raad voor de kin derbescherming. De vertrouwenspersonen zijn amb tenaren van de raad, zij worden benoemd op voordraoht van betrokken organisaties en ook bij hen is het mogelijk in dienst te komen bü de raad, speciaal voor de functie van vertrouwensman. Zü werken onder verantwoording van de vertrouwenscommissie. De taak van de vertrouwensperso nen is het contact te verzorgen met de hulpverleners en de perso nalia en de verblijfplaats van de weggelopen minderjarige te regi streren Daarnaast bekaken zü of de verblüfplaats aan de noodzake- lü'ke eisen voldoet en bevorderen zü het contact tussen ouders en hulp verleners. Tenslotte waarschuwen zü de politie dat de minderjarige zich bü hen heeft aangemeld. De vertrouwenspersonen rapporte ren aan de vertrouwenscommissie, die bekükt of de commissie de zaak zelf afhandelt of doorgeeft aan de raad'. Deze methode geldt voor alle werkcommissies van de raden. De maatregel ds gebaseerd op een grondmodel dat oud-staatssecretaris Glastra van Loon in Januari bekend maakte en is besproken met de ra den voor kinderbescherming en een groot aantal hulpverlenende instan ties op dit gebied. Het is de bedoe ling dat de maatregel zo snel mo gelijk in gaat. Het wachten is al leen op de benoeming van de ver trouwenscommissies en de ver trouwenspersonen. aldus het mini sterie. Ministers spraken met Da Costa Gomes IIELSINKI (SP) „Mijn enorme.zorg over de ontwikkelingen in Portugal is door het gesprek met de Portugese president Da Costa Gomes bevestigd". Dat zei een duidelijk opgewonden minister-president Den Uyl gisteravond in Helsinki, voordat hij met het vliegtuig van de Zweedse premier Palme naar Stockholm vertrok voor de bijeenkomst van socialistische regeringsleiders over Portugal. SPORTSCHOOL DE VRIES HERVATTING VAN DE LESSEN DINSDAG 5 AUGUSTUS. Telefoon 53114. Minister Lubbers (Economische Zaken) verkeerde gisteren in vakantiestemming toen hij het bloemencorso "1000 jaar Rijnsburg" opende. Hij had zijn vakantie-in-eigen-land er een dagje voor onderbroken om met zijn echtgenote en drie kin deren naar het bloemendorp te komen. "Op een zonnige dag als vandaag toil ik u geen uitvoerige econopiische beschou wingen voorschotelen," zei hij tot de vele genodigden in het "Flora"-restaurant. Hij bracht de Rijnsburgers hulde voor de combinatie vak en feest en betoogde, dat men er steeds in is geslaagd de befaamde begrippen van werken en wélzijn op geïntegreerde wijze te handhaven. Met een levensgrote sleutel opende Lubbers de corsopoort en daarmee het bloemenfeest. Meer dan een uur vertoefde hij met zijn gezin tussen de kunstig van veelkleurige bloementoeven voorziene praal- en personenauto's: in totaal 53 groepen. Het zal een grandioze stoet zijn. die vanmiddag beschenen door de zon door de straten van Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Leiderdorp rijdt. Vanavond en morgen zijn de praahoagens te zien op Noord- wijks Koningin Wilhelmina-boulevard. (Zie elders in de krant). Den Uyl had gisteravond samen met minister Van der Stoel een on derhoud vain büna vüf kwartier met Da Costa Gomes, hoewel luj eerder op de dag had laten weten op dit moment aan een dergelük gesprek geen behoefte te hebben. „Bij nader inzien leek het nhj toch wenselü'k om ook de visie van de Portugese presi dent te kennen alvorens naar Stock holm te gaan", aldus Den Uyl. Nadat de premier in grote haast deze woorden had gesproken, legde Van der Stoel nader aan de pers uit hoe het onderhoud was verlopen. „Müm eindconclusie is precies gelijk aan die van de heer Den Uyl: ik ben minstens even ongerust over de ont wikkeling in Portugal als voor dit ge sprek. Het is mü niet duidelük ge worden hoe in Portugal de weg kan openblü'ven naar democratische ont wikkelingen. Dan zouden daar toch duidelüker aanwüzingen voor moeten zü'n dan ik ontleend heb aan dit ge sprek", adus de minister. De Portugese president had vooral de nadruk gelegd op zün vrees voor het ontstaan van chaos en voor „reactionaire ontwikkelingen". Maar BOORD VAN Zonnis het was Van der Stoel niet duidelük geworden „hoe de Portugese regering nu de vrüheid in het land wil verze keren". Hü had geen aatiknopings- punten gevonden „voor een ombui ging van de ontwikkeling in demo cratische zin". Den Uyl en Van der Stoel hadden Da Costa Gomes dui- deük gemaakt dat deze te maken had met een regering (de Nederlandse) die zich nog meer dari vele andere verheugd had over de omwenteling april 1974. Op kwesties als hulp verlening van de EG aan Portugal en het Portugese lidmaatschap van de NAVO was volgens Van der Stoel tüdens het gesprek niet nader inge gaan. Het blüft zeer opmerkelük dat Den Uyl en Van der Stoel dit lange ge sprek met Da Costa Gomes hadden nadat met name de premier in het middaguur uitvoerig had gemotiveerd waarom hü er geen behoefte aan had. Als een van de redenen noemde hij dat de problemen met de demo cratie in Portugal niet in de eerste plaat kunnen worden toegespitst op de figuur van Da Costa Gomes. Bo vendien had Den Uyl tüdens de NAVO-top van 24 mei in Brussel uit voerig gesproken met premier Vasco Goncalves, die hem bij die gelegen heid had verzekerd dat de herver schijning van het socialistische dag blad Republica geheel verzekerd was, wat later niet bleek te kloppen". Een dergelüke ervaring bevordert de ge neigdheid tot een gesprek niet". En tenslotte zei Den Uyl gistermiddag ook nog dat hü zich „wat geremd" voelde om aan de vooravond van de ontmoeting met de Portugese socia list Soares in Stockholm nog met de president te spreken. Behalve met de Nederlandse minis ters sprak Da Costa Gomes gisteren in de loop van de dag ook met de Spaanse premier Navarro, de Britse premier Wilson, de Tsjech Husak, maarschalk Tito van Joegoslavië, de Duitse bondskanselier Schmidt en de Zweedse premier Palme. Ellen „La Mama" Stewert vindt zelf dat ze geen talent heeft. PAGINA 5 Controverse over kwestie-Portu- gal bij VARA opgelost. PAGINA 7 Met het ondertekenen van een plechtig document is de Europese veiligheidsconferentie in Helsinki tot een einde gekomen. PAGINA 9 Maastrichtse aannemer wilde stayerstitel kopen, maar tastte vergeefs in de geldbuidel. PAGINA 11 Felix Timmermans' „Pallieter" wordt verfilmd. PAGINA 13 Vrouwen met alleen lagere school opleiding, krijgen kans zich te ontplooien. PAGINA 14 De lusten en lasten van de vries kist. PAGINA 15 Amerikaanse Vikings gaan op zoek naar levenssporen op Mars. PAGINA 19 'Ontboezeming' AMSTERDAM (ANP) De 23-jarige Wanda Werner heeft gistermiddag voor enige op schudding gezorgd op een café terras aan de Nieuwe Züds Voorburgwal in Amsterdam door er met onbedekt bovenlichaam in de zon te zitten. Twee politiemensen, wie de mannelüke belangstelling voor het terras opviel, namen pols hoogte en sommeerden het meisje haar jasje te sluiten. Zü gehoorzaamde tot ongenoegen van een 53-jarige toeschouwer. Toen de agenten hem wilden meenemen wegens belediging, schoot een jongeman de oudere te hulp. Er volgde een vecht- partü met als resultaat dat de twee mannen en het meisje mee moesten naar het politiebureau. De heren werden heengezonden, nadat proces verbaal was op gemaakt, het meisje mocht zon der meer vertrekken. Een portofoon van de politie, die in het strijdgewoel op straat was gevallen, bleek te zijn mee genomen door de exploitant van het café-terras. Ook hü is ver- baliseerd. Het meisje heeft verklaard uit principiële overwegingen al on geveer drie maanden met on bedekte boezem over straat te gaan. 'Het is toch te eek dat zoiets hier niet mag.' luidde haar motief. Vijf communisten terechtgesteld DAMASCUS (AFP) Vüf leden van een ondergrondse communisti sche groepering zün vanmorgen in Damascus opgehangen. Zü waren dinsdag ter dood veroordeeld door een Syrisch hof voor de staatsveilig heid wegens een resks aanslagen op o.a. Amerikaanse en Egyptische di plomatieke vestigingen in Damascus en Aleppo. Het vüf tal, vier Palestü- nen en een Syriër, was tussen 20 en 25 jaar oud. Weersvooruitzichten van het tot zondagavond: Aanhoudend droog, zonnig (Opgemaakt om 8 3 AUGUSTUS Zon op: 5.03 uur, onder: 20.2 naan op: 0.37 uur. onder: 17.0 Hoogwater te Katwijk te 11.5 >n 23.55 uur; laagwater te 6.47 1 BRUSSEL (ap) De Sowjet-Unie is in onderhandeling met een Fran se en een West-Duitse firma over de aankoop van één miljoen ton graan die snel moet worden afgele verd, aldus is bekendgemaakt door het lid van de Europese Commissie dat de landbouw behandelt, de Ne-- derlander Lardinois. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 18 aug. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: edres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, Hij voegde eraan toe dat voor zo ver hij weet nog geen contracten zijn getekend. Wel was het zeker dat de Sowjet-Unie de gangbare prijs zou moeten betalen. Op het ogenblik su'bsidiëert de E.G. de export van granen niet. Maar over de prijs "is nog maar nauwelüks gepraat," aldois zei Lardinois tot verslaggevers. De Sowjet-Unie heeft in het buitenland - de V.S., Canada en Australië - dit jaar al ongeveer veertien miljoen ton granen gekocht en het is moge lijk dat dit nog zal stijgen tot 29 miljoen ton, zoals indertijd was ge schat door de Amerikaanse minister van Landbouw Butz. Volgens Lardinois wil Moskou tar we, gerst, rogge en mais kopen. De E.G. heeft van die produkten niet al te veel in voorraad, aldus het commissielid. De oogsten zullen dit jaar over het algemeen lager liggen dan die van verleden Jaar, behalve wordt zal daarvan 20 percent meer worden geoogst dan in 1974. Lardi nois zei ook dat hij de negen rege ringen van de gemeenschap voor stelt voor ongeveer 300 miljoen dol lar granen, suiker en zuivel produk ten te verkopen aan Egypte op ba sis van contracten van één tot drie jaar. Hij verwachtte dat dit vlot zou verlopen. Wat belangstelling van de Sow jet-Unie voor de Europese granen be treft zei Lardinois dat de voorraad die zij op het oog heeft te klein is om veel uitwerking te hebben op de markt. Dit is het soort van overeen komsten waarover wij graag op bre dere basis met de V.S. tot 'n akkoord zouden willen komen," uiüus Lardi- PORTSMOUTH, Engeland (AP/ ANP) De Britse politie is gister avond in de havenstad Portsmouth aan boord gegaan van de Nederland se kustvaarder „Bram" en heeft twee opvarenden meegenomen voor een verhoor. Het optreden van de po litie kwam nadat eerder op de dag een vrouwelüke opvarende van de 398 ton metende „Bram" overboord was gevallen en verdronken. De politie zei te geloven dat aan boord van het schip, dat als thuis haven Groningen heeft, ruzie was ontstaan. Behalve de kapitein en zün vrouw waren er nog een aantal fa milieleden, onder wie kinderen, aan boord van het schip. De kapitein was op het hoofd geslagen en een vrouw was overboord gesprongen toen het schip zich in het Kanaal bevond, aldus de politie. Haar lük werd opgevist en met de „Bram" naar Portsmouth gebracht. Het incident gebeurde in interna tionale wateren voor de kust van het eiland Wight. De „Bram" was op weg naar Rotterdam. De „Bram" had eerder signalen uit gezonden, dat iemand werd vermist. Het schip kreeg hulp van een Duits en een Russisch schip voordat de politie arriveerde. exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb, tel. (01718) - 21955 HELSINKI De Nederlandse minister-president Den Uyl trad gisteren in discussie met de Ame rikaanse president Ford tijdens een pauze in de Europese veiligheidsconferentie. die in HelsiJiki werd besloten. (Zie ook pagina 9). I

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1