is „modern" Produkieninlormafiedierct is gewoon reclame ALS 0 ER EEN GAAT KOPEN Goedkoop vlees Wa! hef gaaf kosten Hoe wordt de oogsff Het invriezen van groenten, fruit, vlees enz. moet snel ge beuren. Binnen vierentwintig uur moet alles wat er nieuw in de vriezer gestopt is op een temperatuur van 18 graden on der nul zijn aanbeland. Dat lukt alleen zo vlug als het in de kist nog veel kouder is: min. 30 tot ruim 40 graden. Snel invriezen moet omdat anders grote ijskristallen ont staan, die de celwanden van de voedingsmiddelen kapot druk ken. Dat geeft verlies van (vandaar dat het vriesvak van een koelkast ongeschikt is voor vriezen: het gaat te langzaam). Vrijwel alles kan worden be vroren. maar het moet vers en gaaf zijn. Dat is zeer belang rijk. De houdbaarheid van vlees bijvoorbeeld hangt heel sterk af van de tijd dat het bij de slager opgeslagen is geweest. Hoe korter hoe beter. Je moet ook in de gaten houden, dat dat dat vlees niet al eens inge vroren is geweest, want als Je het dan nog een keer invriest wordt de kwaliteit er niet beter op. In feite is "eigen slacht" 't mooiste wat Je kan hebben. Ook voor groente gaat op: hoe verser hoe beter. Wat je in winkels of supermarkten koopt is soms al te oud. Groen te wordt voor het invriezen ge blancheerd (kort koken, snel afkoelen). Daarbij gaat onge veer 30 procent vitamine C ver loren. Als je vaak diepvries eet, moet je dat tekort dus aan vullen, met vers fruit bijvoor beeld. Bij diepvriezen is verder goe de verpakking van belang. Er is speciaal materiaal te koop. Alles moet in kleine platte pak jes verpakt. Die zijn het snelst tot in de kern bevroren. Alles over vriezen staat in het boek je "Zelf diepvriezen" van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Het is te bestellen door f 1.60 aan geldige postze gels op de adreskant van een briefkaart te plakken. Sturen naar: Laan Copes van Catten- burch 44 in Den Haag. Zet de naam van het boekje ook op de briefkaart. Bij veel slagers kun je goedkoop grote hoeveelheden vlees ineens ko pen om in te vriezen. Er wordt op bestelling gelevers, sommige sla gers bieden speciale pakketten aan, maar er zijn ook klanten die zelf de reclameaanbiedingen nauwkeu rig in het oog houden en dan kopen. Wat kun Je bestellen? Een kwart koe of een half varken. Wie dat wil kan in kleine porties, eventueel al helemaal ingevroren krijgen. De Kroes, een van de slagerijen die dat doet, zegt dat klanten die op die ma nier vlees kopen 10 tot 20 procent goedkoper uit zijn. Ook diepvriezers zijn t het model van een ijskast. Een diepvriezer lijkt duur in aanschaf. Voor een 300 literkiat betaal je pakweg f 700. Er zijn er die duurder zijn, maar er zijn ook goedkopere. Een kast met dezelfde inhoud is in ieder ge val duurder. Maar als Je gaat uitrekenen wat het gebruik van een vrie zer je kost. dan valt dat toch wel mee. Het elektriciteitsver - bruk liep bij de in 1973 gehou den test uiteen van 1,7 tot 2.8 kwh per dag. Aan stroom kost een vriezer dus (bij een kWh- prijs van veertien cent) gemid deld zo'n f 2.25 per week. Stel dat je de kist in tien Jaar afschrijft f 70 per jaar) dan geef je er per week ongeveer f 3,50 (elektriciteit plus afschrij ving) aan uit. Doe je de kist eer der weg, bijvoorbeeld na vijf jaar, omdat je een grotere wilt hebben, dan kom je op rond f 5 per week aan kosten. Dat zijn be dragen die een gezin er gauw dit zal hebben, als het steeds vlees met flinke korting koopt. rrieskist, neem er dan een met een magneetsluiting. De deur is dan ook van binnenuit te openen. Het gebeurt wel eens, dat een kind in de kist kruipt. DEN HAAG U denkt erover een diepvriezer te kopen. Waarom? Omdat uw vrienden diepvries zo goedkoop en gemakkelijk vinden? Omdat u met uw tijd mee wil? De re clame bezorgt u in ieder geval een progressief image. „De diepvriezer past bij uitstek in het leven van de moderne vrouw, die naast het huishouden vaak nog een andere taak vervult", roept een fabrikant in zijn brochure. De vrieskist „past bij haar streven naar gemak, snelheid, efficiëntie en prijsbéwustheid" Daar sta je dan. Wie houdt er nou niet van gemak en snelheid. Wie wil niet graag efficient en prijsbewust zijn. Toch kun je dit soort verhalen eigenlijk maar beter gauw vergeten. Of je wat aan een diepvriezer hebt, dat hangt helemaal af van persoon lijke omstandigheden en wensen. Voor de een is-ie een last, voor de ander een gemak. Een groot aantal gegevens over diepvriezen en diep vriezers hebben we voor u op deze pagina bij elkaar gezet. Dan weet u tenminste wat u in huis haalt, als u een vriezer koopt. Wat zijn de lasten en lusten van een diepvriezer. De lasten: Invriezen levert aardig wat werk op. Groente moet kort worden ge kookt. Inpakken vereist zorgvuldig heid. Als je diepvries gebruikt moet Je vooral bij grote stukken vlees reke ning houden met lange ontdooitij- den. Diepgevroren produkten hebben niet het eeuwige leven. Groente kun je ongeveer een jaar bewaren. Varkensvlees geven de deskundigen niet meer dan vier tot zes maan den. Gehakt blijft 1 tot 3 maan den goed. Je moet dus heel goed in de gaten houden, wat je wanneer in de vriezer hebt gestopt. De lusten: Je hoeft minder vaak boodschap pen te doen. Vooral gemakkelijk als je ver van winkels woont. Groente is al schoongemaakt, als je ze wilt gebruiken. Je kunt boon tjes pten op een tijdstip waarop in de winkel de eerste aarzelende bak jes verschijnen met prijskaartjes van f 3 een half pond. Voor onverwachte gasten, die blij ven eten, heb je altijd wat achter de hand. (Maar dat heb je met blik ook). Slagers leveren vlees goedkoper als je grote hoeveelheden (een half varken bijvoorbeeld, of een kwart koe) tegelijk koopt om in te vriezen. Gaat u groente invriezen? Dan is het misschien aardig om te weten dat de aanvoeren aan de veiling op het ogenblik nog wat achterlopen op wat in deze tijd van het jaar normaal zou zijn. Dat komt doordat het erg lang nogal koud is geweest. De toppen van bepaalde aanvoe ren worden verwacht voor: spercie- bonen: binnen een week; snijbonen: binne een week; nu; spinazie: nu, maa rer blujft veel komen; rabar ber: top geweest, maar er is nog re delijk veel, andivie nu, maar er blijft veel komen ;bloemkool: nu; worteltjes: september. Bij grote aanvoeren is de prijs voor de consument op zijn voordeligst. Het is natuurlijk niet op de dag af precies te zeggen, wanneer er veel aan de veiling zal komen. Dat hangt heel sterk met het weer samen. Als het erg warm is kunt u in ieder ge val veel verwachten. Dan groeit alles erg hard. Overigens verwacht het Centraal Bureau Tuin bouwveilingen dat de prijzen gemid deld dit seizoen, door de kou, wat ho ger dan gebruikelijk zullen zijn. Voor mensen met een groentetuin zal een vriezer een uitkomst zijn: ze hoeven eindelijk niet meer die twintig bloemkolen, die tegelijk goed zijn, aan iedereen weg te geven. Hoe de toestand op het ogenblik is is niet bekend. Een nieuwe VWO-test van diepvriezers komt over een paar maanden. Overigens is het toch wel interessant om de oude test te lezen. Er staat veel in over al lerlei details die toch wel van be lang zijn, als je een vriezer wilt ko pen (knoppen, lichtjes, verstelbare pootjes, wieltjes, enz.). De testbro chure is nog te koop voor f 1,75. U kimt dat bedrag storten op giro 1477321 of in geldige postzegels op de adreskant van een briefkaart plak ken. Het adres van VWO is Leeu- wendaallaan 10 in Rijswijk. Zet erbij dat u de brochure Diep vrieskisten wilt hebben. Nog één ding ten slotte. Als u klei ne kinderen hebt en u koopt een Tien jaar geleden had nog maar drie procent van de Nederlandse gezin nen een diepvriezer. Dat percenta ge is inmiddels zestien geworden. Verwacht wordt dat er dit jaar weer zo'n 200.000 verkocht zullen worden. Als je een vriezer koopt is er een aantal punten om even in de gaten te houden. Een heel belangrijke vraag is natuurlijk: hoe groot moet-iezijn. Het Duitse consumentenblad Der Test heeft dat ooit eens een keer uit gerekend en komt op een gemiddel de van 80 a 100 liter per persoon. Ne derlandse importeurs geven 75 liter per persoon op. Het hangt natuurlijk een beetje af van wat u van plan bent te gaan doen. Een veel ver rekening is die ook altijd nog goedko per dan een kast. Capaciteit Ander belangrijk punt: de kist of kast moet voldoende invriescapaci- teit hebben. En daarmee stuiten we op een probleem, want die capaciteit kun je er aan de buitenkant niet van af zien. Per vierentwintig uur mag er per 100 liter diepvriesruimte niet meer dan 7 a 10 kg produkt wor den ingevroren. Voor een 300 litsr- kist betekent dat dus dat je pe rvie- entwintig uur 30 kg kunt verwerken. Er zijn echter maar heel weinig vriezers die die hoeveelheid aankun nen. Dat bleek enige tijd geleden bij tests t van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO). Dat onderzoek toonde aan dat wat zo'n diepvriezer presteert uiteen loopt van 6 tot 30 kg invriezen per etmaal. Deze test is echter alweer een paar jaar oud (hij dateert van mei 1973). kochte maat hier in Nederland is 300 liter, als kist of kast. Dat is een afmeting die aardig past bij het "ge middelde gezin", vader, moeder, twee kinderen. Volgende vraag: koop ik een kist of een kast? Een kist van 300 liter heeft meer nuttige ruimte dan een kast van 300 liter .Maar een kast is ge makkelijk in het gebruik, omdat je beter kunt zien wat er allemaal in zilt. Je hoeft niet, zoals in een kist, diep te graaien om het onderste bo ven te halen. En verder hangt het er van af waar je de vriezer wilt plaatsen. In huis? Dan neemt een kast niet veel plaats in. In de schuur? Dan kun je misschien net zo goed een kist nemen. Per slot van „fia is neei gewoon reciamc Er is weer een nieuwe vorm van kwasi-consumentenvoorlichting aan de gang. Het recept is hetzelfde van altijd: reclamemakers proberen de indruk te wekken dat zij de consument de voorlichting geven waar hij behoefte aan heeft, en stoppen hem intussen hun eigen produkten onder de neus. De vorm is nieuw. Ik heb een dergelijke consumenten-fopperij tenminste nog nooit zo netjes uitgevoerd gezien. Keurige brochures met „voorlichting" fraai geïllustreerde reclamefolders, alles netjes in plastic verpakt. Ging het in de echte consumentenvoor lichting maar zo professioneel toe. De nieuwe reclamemakers-onder- valse-vlag noemen zich Prod uk ten- informatie diens Pid. Ze opereren vanuit Amsterdam en Deventer. Ik merkte onlangs voor het eerst hun bestaan op door een advertentie in een omroepblad. Boven die adver tentie stond: „Riskeert u binnenkort een miskoop voor een van deze artikelen? Besteed dan nu 2,50 om dat te voorkomen." Er stonden 18 artikelen opgesomd. Daarover kon Je voor 2,50 een "Pridukt-informatiepakket" be stellen. Er werd in die advertentie zuidelijk gezegd wat je te verwach ten had: "De nieuwste brochures en dealerslijsten van belangrijke merk- leveranciers in Nederland", en „een heel praktisch boekje. Er staat geen woord reclame in Maar objectieve, feitelijke informatie en nuttige tips." Dat boekje moet het In doen Dat boekje, dat moet het 'm doen. Voorin staat nog eventjes hoe goed de Produkteninformatiedienst Pid het met de consument voor heeft. Hij „beoogt de Nederlandse consu ment behulpzaam te zijn bij de oriëntatie omtrent aanschaf en IJkkantoren in West-Duitsland hebben bij een steekproefonderzoek onder ruim 7700 verpakte consump tiegoederen vastgesteld dat in 14,5 procent van de gevallen de inhoud minder was dan op de verpakking stond. De afwijking deed zich, volgens het reclamevakblad Adformatie, vooral voor bij brood, gebak, koffie, dran ken, was- en reinigingsmiddelen en lakken. gebruik van duurzame goederen en diensten." Dat zegt de Pid te willen doen door o.a. een „representatief beeld" te geven van merken, typen en uitvoeringen. Prijzen van vandaag Over de bijgevoegde reclamefolders zegt de Pid lakoniek: „De produk- tenaanbiedingen zijn concurrerend; tze kunnen een onderlinge vergelij king doorstaan blijkens hun aanwe zigheid in het Pid-pakket." Die laatste zin is typerend voor het hele Pid-gedoe. Er wordt niet zozeer gelogen, maar er worden dingen gezegd die eigenlijk helemaal niets te betekenen hebben. Want wat is dat nou voor kletspraat: ...de merken die hun reclamefolders tegen betaling door de Pid laten versturen, kunnen een onderlinge vergelijking doorstaan omdat ze allemaal in dat pakket zitten. Wat wil dat zeggen? Dat ze allemaal even goed zijn? Of even beroerd? Leuke dingetjes Ik heb een aantal Van die pakketten bekeken. De 20 a 30 pagina's tellen- voor 1 ichtings-brochures zijnrap in elkaar geschreven door enkele le free-lance journalisten en public relationsfiguren. Ze hebben kenne lijk de opdracht gehad: Schrijf een paar leuke dingetjes over de produkten op, maar zorg dat ze de reclamemakers niet bijten. Geen prijs- of kwaliteitsvergelijkingen, en ook geen flauwekul over veiligheid... Daar hebben ze zich keurig aan gehouden. Uitkomsten van waren- tests, bijvoorbeeld, zijn overal buiten gehouden. Ook de door de Neder landse overheid voor de Nederland se burger betaalde, en met inspraak van het bedrijfsleven uitgevoerde onderzoeken van de Stichting Vegrelijkend Warenonderzoek (VWO). En dan krijg Je een lelijke soort „voorlichting". Ik geef daarvan, ter illustratie, enkele voorbeelden. In de brochure over fornuizen en ovens staat met geen woord iets over de kwaliteit van het emaille. Dat is dan wel een groot geluk voor de adverteerders van de Pid, want van de drie folders van gasfornuizen die er bijzitten, zijn er twee van merken waarvan bij een onderzoek het emaille niet bleek te deugen. De „voorlichting" over wasemkappen bestaat uit een brochure en vijf folders. Bij die folders zitten echter niet de twee merken die als beste uit een VWO-test zijn gekomen. Er zit ook een folder bij voor een wasemkanaalventilator van een merk waarvan bij diezelfde test bleek dat er een Kema-veiligheids- keurmerk op zat, zonder dat Kema dat keurmerk ooit had toegekend.... Ook over die dingen tref je in de folder uiteraard geen woord aan. Zomin als over het feit dat in de reclamefolders prijzen staan die slechts adviesprijzen zijn. Dat betekent dat je er, bij de wasemkappen heersende prijzenslag, in de winkel veel minder voor hoeft te geven. Er is ook een brochure over afwasmachines. Aan het eind verklaart de schrijver daarvan iedereen min of meer voor achterlijk, die zo'n machine niet koopt. De werkelijkheid is anders: afwassen met de machine is minstens twee keer zo duur als met de hand, machine-afwasmiddelen zijn milieuverpestend, handafwas- middelen zijn dat niet. Dat zijn dingen die Je toch wel in een "objectieve" brochure zou willen lezen. En dan zou er ook nog bij kunnen staan dat van de negen merken die in dit Pid-pakket reclame maken er twee bij het laatste VWO-onderzoek van vaat- wasmachines elektrisch maar zo-zo veilig waren. Nee, we moeten als consument-die- behoef te -heef t-aan-voorlichting rnaar niet in zee gaan met een Produkteninformatiedienst. Niet zo zeer om die 2,50 want daar krijg - je bij sommige produkten leuk wat reclamefolders voor toegestuurd en de vrijblijvende brochures behelzen toch ook nog wel een paar gebruikstips. Maar het resultaat van die 2,50 is dan dat we toch on-voorgelicht gaan kopen. De belangrijkste kreten van de Pid zijn niet waar. Je kan geen miskoop voorkomen met een Pid-pakket. Je wordt daarentegen juist „lekker" gemaakt voor een bepaald artikel. En wat ze verder beloven doen ze ook niet. Ze geven je geen representatief beeld van wat er te koop is alleen maar van wat zij tegen betaling door fabrikanten en importeurs in hun pakket stoppen. En ze geven je ook niet te prijzen. Wat zijn nou de merken die wel heil zien in reclame-onder-het- mom-van-consumentenvoorlichting? Hier volgen er een aantal, die daarvoor aan de Pid betalen: Philips, Daalderop, Itho, Zanker, Zanussi, Siegler, Faber, Frans de Witte. AEG, Bauknecht, Eleotrolux, Neff, Westinghouse, Pelgrim, Etna, Dordrecht, Uniska Parket. Weinig of geen voorlichting. Wel folders met de gebruikelijke onbewe zen beweringen over de eigen kwaliteit, en ook de gebruikelijke fraaie plaatjes om de consument "lekker" te maken. Waar haal je dan wel consu mentenvoorlichting over produk ten die je van plan bent te kopen? Bij de consumentenorganisaties en het warentest-bureau van V. W.O. Je hoeft niet altijd lid te zijn om inlichtingen te kunnen vragen. Dit is wat je kunt krijgen: Algemene voorlichting over een groot aantal artikelen, bij het In stituut voor Huishoudtechnisch Advies (I.V.H.A.) van de Vereni ging van Huisvrouwen. Adres: Ja van Nassaustraat 89, Den Haag. Tel: (070)- 262041. De voorlich ting staat in "Kopers Kompassen" die f2,- kosten. Brochures met uitkomsten van warentests van het VWO. Adres: Stichting VWO, Leeuwendaallaan 10, Rijswijk. Tel: (070) 90.41.46. De VWÖ-brochures kosten f 2,- Publicaties in de Consumenten gids, op grond van eigen onder zoeken van de Consumentenbond Adres: Leeghwaterplein 26, Den Haag. Tel: (070) 88.93.77. Der gelijke publicaties kan men toe gestuurd krijgen voor f 2.50. Voorts zijn korte samenvattingen ilit de brochures van de Stich ting VWO gratis verkrijgbaar bij het Konsumenten Kontakt, Leeu wendaallaan 10, Rijswijk. Tel (070)-90.4148. Het Konsumenten Kontakt neemt oovendien gra tis klachten over kwaliteiten.le veranties en service van het pu bliek in behandeling. Wat zijn nou de merken die we heil zien in reclame-onder-het- mom- van- consumentenvoorlich ting? Hier volgen er een aantal die daarvoor aan de Pid betalen Philips, Daalderop, Itho. Zanker Zanussi, Siegler, Faber, Frans de Witte, ARG, Bauknecht, Elec trolux, Neff, Westinghouse, Pel grim, Etna, Dordrecht. Uniska Parket.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15