Moeder van Marie kan veel meer... Vis met bruine suiker Decoratie in de tuin Inhoudsopgave op cosmetica W0©MlS VOS-cursus nu ook in Zuid-Holland PAGINA 14 EXTRA ZATERDAG 2 AUGUSTUS 11\75 BENTHUIZEN Vrouwen met alleen een lagere school-opleiding krijgen de kans om zich te ontplooien. Als ze door de crisis- of oorlogsjaren of door andere omstandigheden niet de mogelijkheid hadden om na de lagere school nog verder door te leren, kunnen ze binnenkort een VOS-cursus volgen, die als alle plannen doorgaan zal aansluiten op een „Open School". De VOS - Vrouwen oriënteren zich in de Samenleving cursussen, dit zijn speciaal aangepaste algemene ontwikkelingslessen, die al bijna een jaar met bijzonder veel sukses in Noord-Holland worden gegeven. In september beginnen in Zuid- Holland de eerste VOS-cursussen, die het vrouwen gemakkelijker moe ten maken om de krant te lezen, tv- programma's te volgen, gesprekken in gezelschap te voeren, een eigen hobby te ontwikkelen en kinderen met het huiswerk te helpen. Het provincie-bestuur besloot on langs om nog deze zomer een vrou welijke ambtenaar in dienst te ne men, die de Culturele Raad van Zuid-Holland zal gaan helpen met het opzetten van de VOS-cursussen. Volgens Evelien de Goeje-Jelgersma vertegenwoordigster van de vrou wenorganisaties in de Culturele Raad,' is het de bedoeling dat de cursussen het karakter van een reeks discus siebijeenkomsten krijgen. Per cursus zullen twaalf bijeenkomsten, van elk gemiddeld twee uur, worden gehou den. Er zullen ondermeer de vol gende onderwerpen aan de orde ko men. De vrouw en haar werk in huis. De vrouw en het werk van haar Wat doe ik met mijn geld. Mensen aan de deur. Het gezin in een veranderde maatschappij. De opvoeding van kinderen. Televisie in huis. De vróuw als burger. Wat gebeurt er in het gemeentehuis Wat is politiek in Nederland. En hoe komt het nieuws in de krant. Naast het bespreken van deze on derwerpen zal ook uitvoerig op vra gen en op actuele gebeurtenissen worden ingegaan. Evelien de Goeje, moeder van vijf kinderen, en de bijzonder actieve echtgenote van de enige huisarts van Benthuizen, is als lid van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen al bijna een jaar in de weer om de VOS-cursussen ook in Zuid-Holland van de grond te krijgen. Het heeft haar geweldig veel moei te gekost om het Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland er toe te bewegen om tot de aanstelling van 'n consulente, die VOS-cursusleidsters op kan leiden, te besluiten. Het voor stel werd uiteindelijk maar met 52 stemmen voor en 22 stemmen tegen aangenomen. Typerend voor het on begrip dat er nog over de herkansing van vrouwen bestaat, want zelfs in de Provinciale Staten lieten enkele afgevaardigden duidelijk merken, dat ze emancipatie eigenlijk onzin vin den, omdat ze het idee hebben, dat vrouwen over genoeg mogelijkheden beschikken om zich te ontplooien. Maar harde cijfers bewijzen het tegendeel, want maar liefst veertig procent van alle volwassen Neder landse vrouwen hebben alleen maar lager onderwijs gevolgd. En dat be tekent dat zij in onze voortdurend ingewikkelder wordende maatschap pij steeds geïsoleerder komen te staan omdat ze dikwijls niet kunnen meepraten over het werk van hun man, opgroeiende kinderen steeds moeilijker begrijpen en over 't alge meen minder sociale kontakten heb ben, dan vrouwen met een betere op leiding. Voor alle vrouwen met al leen maar lagere school, huishoud- school of een andere eenvoudige be roepsopleiding zijn de VOS-cursussen een uitkomstomdat ze een gemak kelijk opstapje zijn, voor iedereen die verder wil. Het is overigens beslist niet zo, dat de bijscholingslessen er alleen maar op gericht zijn om vrou wen voor een baantje klaar te sto men en ze daarna meteen aan het werk te zetten. „Wij willen met de cursussen de horizon van vrouwen verbreden en ze er op wijzen dat het belangrijk is, dat zij zich zelf, naast het huis houden, wat meer ontplooien," al dus Evelien de Goeje. Ze zal zelf in september de eerste VOS-cursus in haar woonplaats Benthuizen gaan leiden, en volgt daarvoor, met nog veertien andere vrouwen, een spe ciale training aan de Volksuniversi teit Dordrecht. Evelien de Goeje, die voorlopig, totdat het Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland een consu lente heeft gevonden, als kontakt- persoon voor de VOS-cursussen op treedt hoopt dat spoedig in zo veel mogelijk plaatsen met de bijscho lingslessen kan worden begonnen. „Vrouwen die, om de een of andere reden, alleen maar een lagere school opleiding hebben, moeten de kans krijgen om hun achterstand in te halen", vindt ze. Overstapje Voor sommige vrouwen zullen de cursussen een overstapje naar een creatieve hobby zijn, doordat ze ge ïnteresseerd raken in bloemschik ken, boetseren of in het maken van wandtapijten, waarvoor ze, als ze dat willen, een verdere opleiding kunnen volgen. Andere vrouwen zullen de VOS-cursussen aangrijpen om als nog en wellicht voortijdig afgebro ken middelbare schoolopleiding af te maken. En weer anderen zullen zich er toe aangetrokken voelen om zich op sociaal gebied bijvoorbeeld als burenhulpmedewerkster verdien stelijk te maken. De VOS-cursussen moeten de, door het huishouden vaak wat geïsoleerd geraakte, vrouwen meer voldoening in het leven ge ven. De bijscholingslessen zijn overi gens maar een begin, ze sluiten aan op de „Open School". Een nieuw Evelien de Goeje-Jelgersma: Vrouwen met alleen maar lagere school moeten de kans krijgen om hun achterstand in te halen. onderwijssysteem, dat het mensen op latere leeftijd, mogelijk moet ma ken voortijdig afgebroken of nooit be gonnen middelbare- schoolopleiding te voltooien. „Open Scholen" zijn er nog niet, maar Evelien de Goeie is er van overtuigd dat ze er geleide lijk aan wel zullen komen als de VOS-cursussen eenmaal op volle toe ren draaien. Aangezien "de regering bijzonder veel belang aan de sprei ding van kennis hecht. Evelien de Goeje doet dan ook een dringend beroep op alle vrouwen die belangstelling hebben om een VOS- curus te volgen, haar even een brief kaartje met naam. adres en even tueel telefoonnummer te sturen. Ook vrouwen met een middelbare-of ho gere beroepsopleiding die zich als leidster van VOS-cursussen beschik baar willen stellen kunnen zich aan melden. Reacties graag naar: Evelien de Goe je, Dorpsstraat 20. Benthuizen, post Zoctermcer, tel. 079-313739. Sinds onze vliegende vriendin Hanneke Brom kennismaakte met Mamma Deborah in de New York- se Bronxgaat ze als haar KLM- toestel een stop maakt op Ken nedy-Airport haar vaak bezoeken. Niet alleen om de Jiddische maal tijden maar ook omdat Hanneke niet genoeg kan krijgen van de de nu 81-jarige Mama Deborah het restaurant dat zij dreef in de jaren tussen de beide wereldoorlogen in had die naam komt oorspronkelijk uit Riga in netland. In het begin van deze eeuw trok ze er met haar familie weg om na een maandelange zwerftocht in Rotterdam scheep te gaan naar de nieuwe wereld. In 1917 opende Deborah samen met haar man een klein restaurant je waar aanvankelijk de immigran ten uit Oost-Europa de stoelen be zetten. Langzaamaan verbreidde de iaam van haar kookkunst zich over de gehele stad en rond 1930 was het in New York zeer „en vogue" om bij Mamma Deborah te gaan dine- Haar spijskaart vermeldde slechts een tiental gerechten, en de meeste recepten waren typische Oost-Eu ropees. In 1942, toen de Verenigde Staten ae oorlog verklaarde aan de as-mo- gendheden, sloot Mamma Deborah de deuren van haar restaurent. Na de oorlog heeft zij nog getracht een restaurantje te exploiteren in een van New Yorks buitenwijken, maar dat mislukte. De sfeer van de twin tiger en dertiger jaren was er niet meer en Deborah en haar man wer den failliet verklaard. Sindsdien woont Deborah in de Bronx en kookt er haar jiddische maaltijden nog slechts voor een handvol vrien- Haar man leeft niét meer. Hij kon de vernedering na het fail lissement niet verdragen. Hanneke at enkele dagen geleden nog bij haar de kippesoep met knaydlach (matze-ballen) en ge stoofde vis in een zoet-zure saus. Mamma Deborah gaf naar het re cept mee en dat geef ik u na het zelf eerst klaargemaakt te heb ben hierbij door. Allereerst de kipesoep met de mat ze-ballen: trek van een flinke soep kip met veel selderij, uien en wor telen een sterke bouillon. Daar moet u zo'n twe uur voor uit trekken. De bouillon laat u wat afkoelen en dan schept u zoveel mogelijk vet van het oppervlak af. Dat vet tenminste drie eetlepels vol heeft u nodig voor de matze-ballen. Die ballen (Knaydlach noemt De borah ze) maakt u met nlatzes. U heeft voor een flinke kop matze kruim ongeveer vijf of zes grote mat zes nodig (u mag van mij ook best cream crackers vei'kruimelen, maar authentiek is uw gerecht dan niet meer). Het matze-kx-uim vermengt u met twee eidooiers, drie eetlepels kippevet en eenzelfde hoeveelheid bouillon, wat zout en peper en een mespuntje gemberpoeder. Dit deeg- je zet u tenminste een uur in de koelkast waar het wat moet opstij ven. Dan klopt u twee eiwitten erg stijf en daar haalt u de van het deeg gevox-mde balletje door heen. De balletjes zo groot als een walnoot laat u ongeveer vijftien minuten in ruim kokend water dx-ijven. Met een schuimspaan vist u ze er daarna uit en serveert ze in de goed op smaak gebrachte kippesoep. De gestoofde vis a la Deborah komt ons Nedex-landers helemaal niet vreemd voor. Het enige bijzondere is dat Deborah er meer citroen aan toevoegt als wij wel zouden doen. Echter wordt de zure citroensmaak afgezwakt door er een theelepel bruine suiker aan toe te voegen. Voor vier personen reken ik altijd op ruim een kilogram gefileerde vis. Ik kocht er van de week verse ka beljauw voor. U gaat dan als volgt te werk: in een ruime vuurvaste schaal giet u drie deciliter water en brengt u die aan de kook met een aan schijven gesneden ui, een gesnipperd teentje knoflook, het sap van een uitge perste citroen, een in schijven gesne den citroen, wat zout, peper en een flinke theelepel bruine suiker. Dan legt u er de stukken vis in, bedekt ze royaal met broodkruim en spren kel daaroverheen - eveneens met een gulle hand een of anderhalf ons gesmolten roomboter. Dan schuift u de schotel in een matig voorverwarm de oven. Na zo'n twintig minuten zet u de oven hoog op bovenwax-mte (of u plaats de schotel onder de grill) en laat het broodkx-uim op de vis lichtbruin kleuren. Mamma De borah serveert er behalve wat sla ook kleine zachte broodjes bij. Wat mij betreft eet u de vis met een gekookt aardappeltje die u vlak voor het opdienen bestrooide met wat fijngehakte peterselie. Benodigd voor de soep met matze- ballen: een flinke soepkip, veel selde- rijgroen, een ui en wat worteljes. De ballen maakt u met vijf matzes (of cream crackers), twee eieren, pe per en zout en wat gembex-poeder. Voor het visgerecht moet u reke nen op: 1 kg gefileerde vis, 2 ci troenen, een ui, een teentje knof look, een theelepel bruine suiker :xnet witte kristalsuiker gaat het ook), 10 gram roomboter, een kop broodkruim (van beschuit mag het ook) en wat peper en zout naar believen. HANS BELTERMAN Het streven van de planologen om zo zuinig mogelijk om te springen met de nog beschikbare bouwgrond, vooral in het westen van het land en de wens om toch ook nog wat ruimte vrij te houden voor openbaar groen, maakt dat er bij de tegen woordige nieuwbouwhuizen niet zo veel grond meer beschikbaar blijft voor de tuinen. Anderzijds is het zo dat de bouwgrond tot een dusdanige px-ijs is gestegen, dat de huizen on betaalbaar zouden worden, als er een flinke lap tuixi bij zit. Die kleine tuinen leggen de bezit ter natuurlijk wel beperkingen op in de aanleg. Er zijn natuurlijk tiental len uitgekiende ontwerpen voor die tuinen, maar bijvoorbeeld veel wer ken met bomen in die ontwerpen is niet mogelijk. Een statige eik in een klein tuin tje bijvoorbeeld, staat helemaal niet. Natuurlijk beginnen we niet meteen met een knul van een boom, en daarom kan men zeker in de eerste jaren xxog wel een boom het mid delpunt van de tuinaanleg laten zijn. Wanneer we toch met bomen gaan stoeien en er de boeken op naslaan welke dan wel geschikt zo zijn, moet men wel bedenken dat wat daarin staat vex-meld over de hoogte, meestal het formaat is dat de boom in natuurlijke omgeving haalt. In de tuin blijven ze vrijwel altijd ver be neden die maximum-hoogte. Ook al beginnen we met een klein boompje, toch moet er al wel rekening DOOR PIETER DE NIES gehouden worden met de vorm. Een huis met een erg spits dak bijvoor beeld, zou nog spitser lijken met een bolvormige boom er naast. Een spitse groeier haalt het effekt van het dak weg. Een breedgi-oeiende boom zal het bij- voox-beeld weer beter doen als solitair (alleenstaand) Wie nu voor een aantal jaren een boom in een wat kleinere tuin wil onderbrengen, moet eens zoeken naar iets bijzonders. Daar is de komende vakantie geschikt voor, als men in zuidelijker stx*eken komt. Dat bomen kijken is dan nog leex'zaam ook. Een voorbeeld van een bijzondere boom is de weinig gekexide Araucaria Arauca- ra, iets aparts met de vreemde schub- bladeren. NEW YORK De Amerikaanse keuringsdienst voor waren, de FDA, heeft de cosmeticafabrikanten in de Verenigde Staten opdracht gegeven om in het vervolg op potjes, tubes en flesjes met huidverzorgende pro- dukten een nauwkeurige inhoudsop gave af te drukken. Tegelijkertijd heeft de dienst de fabrikanten ver plicht om op intiemsprays de dui delijke waarschuwing af te dx-ukken dat gebruik irritatie kan veroorzaken. Met twee grote papegaaien op haar arm tornt dit New Yorkse fotomodel de nieuwe hoedenmode voor dit najaar. De Amerikaanse ontwerpers geloven dat deze fez van brokaat met bont-flappen het erg goed zal gaan doen bij de dames. Hoeden komen, en niet alleen tn Amerika, weer terug in het modebeeld Verzet invoering van een dergelijke maatre gel verzet. Maar aan de beslissing van de Amerikaanse Keuringsdienst valt niet meer te ontkomen. Ameri kaanse consumentenorganisaties zijn echter bijzonder vex-heugd over het besluit omdat er nu wellicht einde lijk een eind aan alle geheimzinnig- doexxerij met cosmetica kan komen. Fabrikanten die nu nog bijzonder goede zaken met „exotische orchi deeën creme" doen, zullen namelijk weldra moeten aantonen dat er in de creme ook inderdaad een orchidee- en-substantie zit en ze zullen daar bij precies moeten aangeven hoeveel. Andere firma's zullen als de nieuwe verordening van kracht wordt mee dogenloos door de mand vallen als uit de inhoudsopgave blijkt dat hun su per-ver jongende-creme alleen maar lanoline bevat. Ook in Frankrijk wordt op het ogenblik gewex-kt aan een nieuwe be paling, die een inhoudsopgave op schoonheidsprodukten verplicht stelt. Maar bij het Staatstoezicht voor de Volksgezondheid in ons land, is men nog niet zo ver, hoewel de controle op cosmetica de laatste Jaren wel aanzienlijk is verscherpt. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN ;.--y

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 14