Rompelberg tast tevergeefs in de geldbuidel 'IK BEN JAAR WIJZER' Hoogachtendhet bestuur van Ajax 'REGERING DOET WAT VOLK WIL' flQIECSD Chili is hang voor Zweeds Chili-comité Niet naar wk in Rocourt SCHAAKTITEL Nog twee leiders in Hoogezand GEEN GROTE SURPRISES OP BOSBAAN Oostenrijker Niki Lauda: ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 PAGINA 11 Vri| spel AMSTERDAM Het bestuur van Ajax heeft besloten onder protest deel te nemen aan de nacompetitie van de eredivisie, met Sparta, AZ '67 en FC Twente, die op 13 augus tus begint. In een brief aan de sec tie betaald voetbal van de KNVB, die vrijdag aangetekend is verzon den, heeft Amsterdamse club tevens ce nadruk gelegd op het behoud van alle rechten ten aanzien van de uit spraak van de arbitragecommissie voor het geval deze de UEFA in gelijk stelt. De inhoud van de brief was a;s volgt: "Mijne Heren, het zal uw bestuurs leden en in het bijzonder de onder u aanwezige Juristen bekend zijn dat men na aantekenen van het beroep niet rustig kan doorgaan met uw omstreden competitie. In een zaak, die onder de rechter is onderneemt men tot na de uitspraak niets. Dien overeenkomstig heeft de UEFA bij de loting op 8 juli 1975 te Zürich ge handeld. Door de nacompetitie toch te laten verspelen alvorens de uit spraak af te wachten verkracht u uw eigen beroep en slaat de UEFA wederom in haar gezicht. De AFC Ajax Amsterdam zal gedwongen als zij is daarom onder protest deelne men aan de door u geplande wed strijden, aanvangende 13 augustus as., doch met behoud van al haar rechten jegens de uitspraak van de arbitragecommissie voor het geval deze de UEFA in het gelijk stelt, middels verblijven wij, hoogachtend, het bestuur van de AFC Ajax". Ben ten Tije (voorgrond) veroverde met Lau Veldt op de tandem de nationale titel. SANTIAGO Chili heeft gisteren de internationale tennis federatie (ILTF) officieel gevraagd de halve finale van het toernooi om de Davis-beker tegen Zweden in een neutraal land te laten verspelen. De Chileense bond is bang voor gewelddadigheden in Baastad, omdat het Zweedse Chili-comité waarin ook Chileense vluchtelingen zitten) heeft gedreigd de ontmoeting te zullen tegenhouden met demonstraties tegen de Chileense junta. Chili heeft de ILTF onder meer voorgesteld de ontmoetingin Barcelona te laten verspelen. Zweden heeft het verzoek van Chili dezelfde dag nog van de hand gewezen. Volgens Basil Reay, de secretaris van de bond van daviscuplanden, heeft de Zweedse tennisbond bij het afwijzen van het Chileense verzoek de volledige steun van de Zweedse regering, van de overige Zweedse sportbonden en van de politie. 'Ik heb dan ook een telegram gestuurd aan de Chilenen met de inhoud: 'Speel alstublieft in Zwe den', verklaarde gisteravond Basil Reay. De Brit voegde eraan toe 'De Zweedse tennisbond kan niet garanderen dat de wedstrijd zonder enige verstoring zal verlopen, maar zal alles doen wat in zijn macht is om de wedstrijd tot een succes te maken.' De winnaar van de ov 19, 20 en 21 september te spelen wedstrijd ontmoet in de finale de winnaar van de ontmoeting Tsjecho Slowakije Australië. Velp De belangrijkste uitslagen van de gisteren in Velp gespeelde partijen voor de tweede ronde van het toernooi om het open schaak kampioenschap van Nederland zijn:- Hartoch - Du Chattel 1-0, Grooten - Van der Vliet 0-1, Boersma - Lig- terink %-%, R. Dieks - Van Baarie 'j—'1', Ossenwaarde Katy van der Meije 0-1. Er zijn nog 26 spelers zonder pun tenverlies. UTRECHT De stayerij heeft in het wieier wereldje altijd al een aparte plaats ingenomen. Ook dit jaar wordt daar geen uitzondering op gemaakt, want de strijd om de Nederlandse titel bij de profs heeft reeds vóór de start veel stof doen opwaaien. Geruchten zijn er altijd, maar wanneer ze de waarheid dicht benaderen, zijn de complicaties weer volop aanwezig. In feite is de figuur van Fred Rompelberg de aanleiding voor de nieuwe 'oorlog' in het wereldje van niet alleen de stayers, maar zeker ook van de gangmakers. Rompelberg, een niet onbemiddelde aannemer uit Maastricht wil koste wat het kost als Nederlands vertegenwoordiger naar het we reldkampioenschap worden afgevaardigd. Hii tast behoorlijk in de buidel om zijn doel te ver wezenlijken. De eerste die hü in zijn plan op nam was gangmaker Noppie Koch, die hij een vorstelijk geldbedrag bood om hem te helpen. Koch was reeds door René Pynen vastgelegd voor 1500 gulden, maar voor Rompelberg was dat geen bezwaar. Pijnen had immers geen getekend contract laten opmaken. Na de transactie zei Koch: „Ik rij voor degene, die het meest biedt". Pynen maakte de wisseling wat gemakkelijker. Hy trok zich te rug wegens gebrek aan training. Dat was een zorg minder voor de eer zuchtige, zich onschuldig voordoende Rompelberg. Maar het was nog niet het einde van het rumoer, dat de nationale kampioenschappen in het stadion De Galgenwaard een pikant tintje gaf. Tussen Rompelberg en de nationale titel stond nog de figuur van wereldkampioen Cees Stam. Zonder twijfel is Stam de sterkste van het beperkte stayer-wereldje, maar dat behoeft hij in Utrecht niet te bewyzen, omdat hij als titelhou der toch al zeker is van een start bewijs in Rocourt. Het geluk wees de oplossing. De wereldkampioen blesseerde zich woensdag tijdens de profronde van Steenwijk en zou pas vrijdagmiddag kort voor de start dus beslissen of hij wel of niet aan de start zou komen. Ab Rozijn, de wielerdckter, kwam er aan te pas om Stam in zijn „moeilijke" minuten bij te staan. Na een beraad van een half uur in de auto van de wereld kampioen werd besloten, dat de Zaankanter het tijdens de training toch nog maar zou proberen. Doodleuk Met een grote rode pleister op de knie kwam Stam de baan op, reed tien minuten voluit (met een maxi mumsnelheid, die er niet om loog: 80 km), stapte af en vertelde toen doodleuk dat het niet ging en dat hij van deelneming afzag. Een merk waardige uitspraak, omdat hij wel degelijk een sterke indruk maakte. Op de vraag of hij de beslissing zelf had genomen, antwoordde Stam: „Nee, dat moet je maar aan de dok ter vragen". Rozijn echter, die even later kwam aanlopen, op zijn beurt: „Een Cees, wat doe je vanavond?" Stam antwoordde dat hij toch maar niet zou rijden. „Het gaat niet en ik ga onmiddellijk naar huis", en daar ging de man, die als titelverdediger toch wel naar België gaat. Ab Rozyn vertrok eveneens met de noorderzon, omdat hij honger had. Een uiterst voordelige gang van zaken voor Rompelberg, die nu zijn eigen race zou kunnen rijden. Daar van kwam echter niets terecht. Nico Been, een verdienstelijk, maar wei nig opvallend profstayer, hield van start tot finish de kop en nam daar mee de titel van Cees Stam als na tionaal stayerkampioen over. Rom pelberg bleef in tweede positie ste ken op vijftig meter. Jan Breur werd derde op 725 meter. Na afloop be sloot de sportcommissie van de K.N. W.U. naast Cees Stam en Nico Been ook Jan Breur af te vaardigen naar de wereldkampioenschappen in Ro court Rompelberg (30) viel af. Stayercoach Martin Wierstra: „Wij hebben voor Breur gekozen om twee redenen. Hij is een jonge coureur en kan in België nuttige ervaring op doen. Verder heeft hij vanavond veel werk verzet. Rompelberg zou alleen aan bod zijn gekomen als hy kam pioen was geworden". De werkelijke gevoelens van de K.N.W.U. ten op zichte van Rompelberg mogen blij ken uit de toevoeging van Wierstra, toen hij sprak over de kansen van de Limburger om uitgezonden te worden. „In dat geval hadden we er niet meer onderuit gekund". Belle Leijn Loevesijn had een belle no dig om by de profsprinters goud te behalen. Gerrie Fens was in de fi nale een taaie tegenstander, die zich in de eerste rit gewonnen waande, maar Loevesijn toch nog als eerste zg finishen. Fens nam in de tweede rit wraak, maar in de beslissende race bezat hij niet meer genoeg kracht om de Amsterdammer te kun nen bijhouden. HOOGEZAND De uitslagen van de gisteren in Hoogezand- Sappemeer voor het internationale KSH-dam- toernooi gespeelde partijen zijn: Eregroep, vijfde ronde: Gagnon (Can.")—Verpoest (Bel) 0—2, Mosto- voy (Fra) Clerc (Bel) 0—2, Wier- sma (Ned)—Nimbi (Zai) 2—0, Ger maan (Ned)—De Ruiter (Ned) 2—0, Schotanus (Ned)Jansen (Ned) 1-1, Waldiring (Sur)—Guichet (Had) 1—1. Stand na vijf randen: 1. Clerc en Germain 8 punten, 3. Wiersma 7, 4. Jansen, De Ruyter, Nimbi 6, 7. Wal- dring. Schotanus. Verpoest 5.10 Gui chet 3, 11. Mostovoy 1. 12. Gagnon 0. Noppie Koch: 'Ik rij voor degene die het meest biedt BUENOS AIRES Pedro Eladio Vazques, de Argentijnse minister van Sport en Toerisme, heeft in Buenos Aires verklaard dat Argen tinië de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 1978 zal blijven organiseren. Vazquez zei dit als reactie op sterke geruchten als zou Argentinië, door de economische crisis alsnog van de organisatie moeten afzien. 'Het is in het nationaal belang. Het volk wil de wk in 1978 in Argentinië hebben en de regering van het volk doet wat dat volk wil. Het is de wens van presidente IsAbel Peron dat de wk in Argentinië wordt gehouden', aldus Vazquez, die voor zijn verklaring overleg zou hebben gepleeed met Pedro Bonanni, de minister van Economische Zaken. Bonanni had eerder laten weten dat in het kader van het nieuwe Argentijnse versoberingsprogramma het budget voor de wk drastisch moet wor den ingekrompen. Op de tandem bereikte Ben ten Tije voor de tweede keer tijdens deze titelstrijd de hoogste trede van het ereplatform. Samen met Lau Veldt versloeg hy in twee ritten Slot/Pon steen, die duidelijk achterbleven bij de nieuwe kampioenen. AMSTERDAM Verrassingen heb ben zich ook op de dterde en voorlaat ste dag van de strijd om de Neder landse roeikampioenschappen niet voorgedaan Gisteravond, toen een miniprografnma van vyf finales, waarvan twee in de lichte nummers werd afgewerkt, deden de kansheb bers op de Bosbaan wat van hen ver wacht mocht worden. In de belang rijkste wedstrijd van het nationale seizoen rekenden Jan van der Horst en Willem Boeschoten van Nereus bij de twee zonder stuurman af met Je roen en RonaJLd Ver voort. Er was bij het paseren van het duizendmeter- merkteken licht tussen de boten. Zonder ernstig bedreigd te worden handhaafden de Nereiden die marge in de tweede kilometer. Nereus eiste ook de vier met stuur man op. De nieuwe Dudok van Heel/ Laga-combinatie. die halverwege ae race nog in derde positie lag, pas seerde het sterk terugvallende Laga. De ploeg mistte echter de kracht om door te gaan. Nereus ving de aan vallen van de tegenstander bekwaam op. Het verschil van anderhalve Lengte bood de Amsterdamse studen ten daartoe overigens vele mogelijk heden. De Nereus/Orca quadruple, waarin Hellie Klaasse plaats had ge maakt voor Liesbeth Vosmaer. oe- vestigde haar reputatie .regelmatig werd een voorsprong van drie boot- lengten op de Njord/Triton/DDS- ploeg opgebouwd. Dames dubbel vier: 1. Nereus-Orca (Liesbeth de Graaff, Mirjam Steen man, Liesbeth Vosmaer, Hette Bo- rias. Marijke Kraayenhoff) 3.25.15. 2. Njord-Triton-DDS 3.31.25. Lichte skif: 1. Punt (Hollandia RC) 7.55.05. 2. Brouwer (Mades) 8.01.67. 3. Michels (De Hoop) 8.05.39. Twee zonder stuurman: 1. Nereus I )Van der Horst-Boesohoten) 7.11.87. 2. Nautilus 7.14.82. Lichte twee met stuurman: 1. Ta- chos (Swenne-Raemaekers) 8.05.96. 2. Triton 8.07.25, 3. Cornells Tromp 8.13.78. Vier met stuurman: 1. Nereus (Ver meulen, Van Oort, Nolet, Oudt, Schippers) 6.25.29, 2. Dudok van Heel —Laga 6.28.32, 3. Laga 7.05.37. ADENAU Topspanning op de Nürburgring, dat verrader lijke 177 bochten rijke circuit waar morgen ruim 300.000 auto sport-enthousiasten getuigen zullen zijn van de Grote Prijs van Duisland. Niki Lauda wie anders raasde op de eerste trainingsdag de baan als snelste af in 7 min. 00,6 sec., wat een gemiddelde betekent van 195,4 kilometer per uur. Hij werd op de voet gevolgd door de Westduitser Jochen Mass met 7.01,8 en door wereldkampioen Emerson Fittipaldi met 7.02,7. Door Pirn Stoel Fittipaldi, na een matige start dit seizoen dankzij zijn zege in de Britse Grand-Prix weer vol goede moed om zijn titel te prolongeren: „Je zal zien, we gaan ale records breken. Ik schat dat we in de tweede training onder de zeven minuten zulilen kamen". Wanneer Niki Lauda morgen wint dan is hij heel dicht bij de wereld titel gekomen. Hij durft er zelf nog niet aan te denken. Weet nog maar al te goed dat hy vorig Jaar de die zelfde Nürburgring te gretig van quitte ging en al in de tweede bocht crashte. Lauda: „Okay, achteraf ge- alen was het mijn schuld. Ik waagde net iets te veel. Maar ik ben ook een jaar wijzer geworden. Zoiets gebeurt me niet meer." De Oostenrijker heeft momenteel 47 punten tegen Fittipal di 33. Zelfs als de Braziliaan de West- duitse Grote Prijs wint en Lauda valt uit, dan nog staat hij aan kop, om dat er per raoe maar negen punten voor de winnaar zijn weggelegd. Lauda: „Ik wil graag winnen, maar het hoeft niet. Ais ik tweede word kryig ik ook nog zes punten. En in Oostenrijk, voor eigen publiek, moet ik het zeker kunnen maken over twee weken. Daarom ga ik morgen niet ai te veel risico's nemen, dat staat vast". Er is er nog een die geen grote risico's gaat nemen De Nederlander Gys van Lennep, die de nieuwe En sign van het Hoogenlboom-team be stuurt. Van Lennep, in de training van de eerste dag de 22e plaats be zettend mét 7.28,1: „Tja, wat wil men eigenlijk van mij. Dit is in wezen de eerste keer dat ik de nieuwe wagen goed kan testen. Echt hard kan je dan niet gaan. Daarbij komt, ik moet zeggen, dat het in ons HB- team weinig professioneel toe gaat. Wat hebben we nou nog helemaal ge traind met die nieuwe wagen. Een paar rondjes op Sdlverstone. Meer niet. Ik was daar tegelijk met Emerson Fittipaldi. Die heeft daar zeker hon derd ronden gereden die dag. Dan vraag ik Je, De wereldkampioen. En die rijdt dan honderd ronden. Zo hoort het. Trainen en nog eens trai nen. Anders wordt het nooit wat. Neem hier de Nürburgirdng. Vandaag heb ik vijf volle rondjes gereden. Dat is veel te weinig. Na de eerste ronde moest de vering worden veranderd. Dat is in wezen het enige wat we gedaan hebben. Nu pas heb ik het Idee dat Ik het circuit snel kan ne men zonder al te grote risico's, zon der het idee dat ik in elke hoek in de bomen terecht kan komen. Maar daarmee ben je er niet. Nu moet de fynaifstelliing nog komen. Nu moeten we op de details gaan letten. En daar is in wezen veel te weinig tijd voor. Toch heb ik het idee dat die nieuwe Ensign niet slecht is. Maar Hoogenboom moet me wel de gele genheid geven de wagen uit te testen. Niet even hier op de Ring, maar ge woon op Paul Rioard of zo. En dan twee weken testen. Zoals we dat vroe ger met Porsche deden. Dan pas weet Je of een wagen goed is. Zoals het nu is verzeker ik je. dat ook Jacky Ste wart niet harder rontd kan komen als ik nu". Voetbal Gisteravond is door een verkeersongeluk in Oldenzaal om het leven gekomen de 79-jarige C. H. W(Wim) de Bois, een van de eer ste gediplomeerde voetbaltrainers in Nederland. De Bois, die op 19 Juni 1896 werd geboren, was gedurende zestien jaar voorzitter van de vere niging van voetbaloefenmeesters in Nederland, waarvan hy ook erevoor zitter was. De Bois zou juist van daag zijn loopbaan officieel beëindi gen, waarbij een wedstrijd tussen de veteranen van Twente en Amster dam op het programma stond. Herman Ponsteen haalde opgelucht adem, nadat hij de titel bij de ama teurs over 1 kilometer met stóande start had veroverd. Met 1.11.25 bleef hy de vóór hem gestarte Ben ten Tije (1.11.83) nog net voor. Ponsteen, donderdag reeds gehuldigd als sterk ste achtervolger, was tijdens zyn rit bang geweest dat zyn achterband 't zou begeven. „Kort na mijn vertrek merkte ik al in de eerste bocht, dat myn achterwiel veerde. Ik was bang, dat de band zou springen. Gelukkig gebeurde dat niet", aldus de man uit Nijverdal, die na afloop consta teerde, dat hy inderdaad een ris kante wedstrijd had gereden, want in zijn achterband was een flinke scheur ontstaan. Het geluk had Pon steen dus geholpen, maar waar schijnlijk had hy ook zonder de hulp van Vrouwe Fortuna getriomfeerd, al had Ben ten Tije een sterke tijd op de klokken gebracht met 1.11.83. Het brons ging naar Peter van Doorn, de Berlicummer, die een tyd van 1.12.84 voor zich liet afdruk ken. Van der Horst en Boeschoten, de onbedreigde kampioenen in de twee zonder stuurman.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11