Van Hanegem is vandaag weer op A-niveau VAN HANEGEM EN HET 'PONUM' VAN FEYENOORD Rob Robbers (Die Leythe) kampioen in dubbel twee Ik kijk uit naar het grote werk De ongekroonde koning Met Michels van De Hoop Argentinië: eerst de schulden terugbetalen VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 8EQEX3® PAGINA 9 De grote vraag is: hoe onmisbaar is Van Hanegem? Ten eerste voor Feyenoord, ten tweede voor het Nederlandse voetbal, ten derde voor het internationaal voetbal, en ten vierde voor Truus. Je krijgt steeds meer de indruk dat hij alleen nog maar voor Truus en zichzelf on misbaar is. Tegen Derby County speelde hij niet mee omdat hij weigerde alleen de tweede helft mee te spelen. Al weer gezeik dus, aan de vooravond van het nieuwe seizoen. Maar wat ik nog genanter vond was de manier waarop hij, na de eerste proef wedstrijd tegen Vi tesse van de Zuidafrikaanse ge broeders Wegerle, op de televisie die jongens liet vallen. Vooral Steve Wegerle schijnt in die ene tweede helft dat hij meespeelde de kenners nogal geïmponeerd te hebben. En nu is het natuurlijk waar dat een vriendschappelijke helft tegeneen eerste-divisieclub geen absolute maatstaf is, maar je kan dan heus wel zien of iemand ja dan nee kan voetbaden. Het is dan ook knap vervelend van Van Hanegem als hij over de goede indruk die Steve Wegerle maakte zijn schou ders ophaalt en zegt dat hij ook aldoor zo magnifiek gelanceerd was. Het zei hem allemaal niks, dat kon zijn tante ook, hij moest die Wegerle eerst maar eens zien als er onder druk gevoetbald moest worden. Ik zeg niet dat hij helemaal on gelijk heeft. Als journalist. Maar van Hanegem is nu eenmaal geen journalist maar een Feyenoord- speler, die zal moeten samenspelen met de beide Zuidafrikanen en medeverantwoordelijk is voor de sfeer in een ploeg en voor het „ponem" van de club tegenover de buitenwereld. Die Zuidafrikanen komen toch al uit een land dat niet als voetballand bekend staat, en dan komen ze ook nog terecht bij een van de grootste clubs uit het beroemde voetballand Nederland, dus ze zullen genoeg aanpassings moeilijkheden hebben. Als je ze dan opvangt op de manier waarop Van Hanegem dat doet, heb je ze al van het veld getrapt voordat zij een bal geschopt hebben. In wiens belang is dat? In ieder geval niet in het belang van Feyenoord. Wat de opvang van nieuwe, buitenlandse spelers betreft kunnen de Feyen- oorders nog een voorbeeld nemen aan Ajax, dat Vasovic aanvoerder maakte, en Blankenburg vanaf rie allereerste keer meteen accepteer de (Piet Keizer trok van het begin af aan veel met hem op). Ook Steffenhagen is door zijn mede spelers volledig geaccepteerd. Bij Feyenoord schijnt het om de een of andere reden altijd veel moeiza mer te moeten gaan. Dat kan nauwelijks een kwestie van een Rotterdamse mentaliteit of zoiets zijn, want zoveel geboren Rotter dammers telt Feyenoord nu ook weer niet. Van Hanegem bijvoor beeld is een Utrechtenaar. Als die Pool al pijprokend erin slaagt om Van Hanegem zowel op als buiten het veld een beetje normaal gedrag bij te brengen, is hij voor mij een hele goede trainer. Overigens hebben we uit de do cumentaire over het 75-jarige Ajax kunnen zien, dat een trainer ook vrij machteloos is, zeker voor de wedstrijd en in de rust. We zagen Hans Kraay bezig. Ik heb hem le ren kennen als een reële, volwassen reagerende man, die zich niet via overbodige geheimzinnigheid of uit de lucht gegrepen magie probeert voor te doen als een medicijnman met ongekende gaven, dus voor mij als journalist is hij een hele goede trainer. Dat wil nog niet zeggen dat hij ook voor de Ajax-spelers een hele goede trainer is. Hij maakte, voor de beslissende wedstrijd tegen Feyenoord vorig seizoen, een nogal machteloze in druk. Wat heeft het ook voor nut om tegen Wim Suurbier te zeggen dat hij Kristensen kort moet dek ken. Als Suurbier nu nog niet weet hoe hij Kristensen het beste kan aan pakken, dan kan hij beter naar Griekenland gaan. De good-old donderspeech (zo als Kraay er eentje oplepelde in de rust van AjaxFeyenoord, en zoals we er eerder eentje op de te levisie mochten bijwonen van Pim van der Meent) had vermoe delijk aardig wat zeggenskracnt In de tijd van Karei Lotsy, toen de spelers nog met een natte vinger, gelijmd konden worden via het va derland, de driekleur en het huis van Oranje, maar in het jaar 1-J75? Een trainer kan de goede oefen stof, door een vertrouwenwekkend optreden tegenover spelers, be stuur en pers, door het aanleren van bepaalde patronen in het spel, door het neerzetten van de juis te man op de juiste plaats (of door het laten «staan van de juiste man op de juiste plaats), en door het "brengen" van jonge spelers zijn vakmanschap bewijzen. In bijzon dere gevallen kan hij daar naast door een afwijkende tac tiek, waardoor een gerenommeer de tegenstander in de luren wordt gelegd, aantonen dat hij de kneepjes van het spel kent. En voor het overige moet hij maar af wachten wat zijn spelers doen. Het kan vriezen en het kan dooien, en als het hard vriest kan hij via een gelukkige ingreep in de rust mis schien mazzel hebben, maar daar blijft het wel bij. Voor het overige is hij machteloos en aan de heide nen overgeleverd. Trouwens, als ik het voorgaande nu nog even her lees, valt het me nog mee wat de trainer allemaal doen kan. De trai ner is zeker niet bij voorbaat kans loos. De Stoop, de voorzitter van FC Amsterdam, heeft de knuppel in het hoenderhok gegooid en de hoenderen zijn daarop ontzettend hard gaan kakelen. Stoop beschul digde enkele met name genoemde amateurclubs ervan, dat zij hun ve detten zoveel onder de tafel beta len dat een betalende club er nau welijks bovenuit kan komen. Een van die clubs heeft tegenover de pers twee verklaringen afgegeven. "Stoop mag bij ons in de boeken komen kijken", en "Stoop hoeft zich hier voorlopig niet meer te la ten zien". Het één heft dus het an der weer op. Afgezien daarvan: als die clandestiene betalingen goed gebeuren, staan zij natuurlijk niet in de boeken. En op het verwijt van de clubs dat hij zijn beschuldi gingen moet bewijzen, zegt Stoop dat zoiets nu eenmaal net zo moei lijk is als te bewijzen dat Mafia- leiders lid van de Mafia zijn .hoe wel iedereen hun antecedenten kent. Met die vergelijking wil hij na tuurlijk niet beweren dat de ama teurclubs geleid worden door Ma- fiosi, hij wil er alleen maar mee aangeven dat het al bijzonder moei lijk is om ooit een tastbaar bewijs te vinden tegen erkende Mafialei- ders, laat staan dat je zoiets "ama teuristisch" als betaling onder ta fel zou kunnen aantonen. Hij weet het natuurlijk, omdat talentvol le amateurs liever bij hun 'ama teurclub blijven dan naar een be scheiden betalende club als FC Am sterdam te gaan, omdat zij bij hun amateurclub meer verdienen. Scheidsrechter Theo Boosten ver telde voor de aanvang van FC Am sterdam—Spartak Trnava, dat hij met eigen ogen een contract had gezien dat een amateurspeler door een betalende club was aangebo den. Deze kon, afgezien nog van de premies, alles bijeen 35.000 gulden verdienen, maar hij was toch maar liever bij zijn oude amateurclub gebleven. Dat wekte toch minstens het vermoeden, meende Boosten, dat hij bij die amateurclub ook een behoorlijke grijpstuiver verdien de. Sjaak Bouwmeester ROTTERDAM Afgelopen woensdagavond vertikte Wim van Hanegem het om in te vallen tegen Derby County. Gisteravond onderging hij daarvoor op last van Antoni Brzezanczyk op een van de bijvelden van de Kuip zijn straf. Hij, de grote vedette, de grote Willem, moest meetrainen met de mindere goden. Met de C-selectie van Ad Zon derland. Guus Brox: "Wat Willem heeft uitgehaald is heel ernstig LEIDEN Sjaak Bouwmees ter en Rinus van Es maken bei den deel uit van het elftal van SW, dat morgenmiddag om 5 uur een oefenpartij speelt tegen Quick Boys in Katwijk. Rinus van Es, die het afgelopen seizoen nog bij Lugdunum speelde heeft tot nu toe twee vriendschappe- lijkè wedstrijden voor' de Schie- damse eerste divisieclub gespeeld. Sjaak Bouwmeester is steeds in gezet, tegen FC Den Haag-c, HOV en VUC, wedstrijden die alle door SVV werden gewonnen, respectievelijk met 2—0, 3—1 en 1O. Bouwmeester, de voormali ge keeper van LFC, is tevreden, al wil hij zich bepaald nog niet als "gearriveerd" beschouwen: "Die eerste wedstrijden zijn me uitstekend bevallen. Ik moet er wel bij zeggen dat ik nog niet echt onder druk heb gestaan. Te gen het c-elftal van Den Haag heb ik leuk gespeeld, maar ook in die wedstrijd heb ik niet overdreven veel te doen gehad. Ik wil wel eens zien hoe ik vol gende woensdag sta te keepen tegen Excelsior. Hopelijk kan ik dan eens een keer goed onder druk staan. Als ik dan tenminste ook in het doel sta". Dat lijkt, af- Rob Robbers (links) met Michels van de Hoop. Door Rob Vente Van harte ging dat niet. Vrijwel constant sjokte Willem gestoken in oranjeshirt achter de jeugdige enthouiaste C'-groep aan. Niettemin werd hij na de "training" weer ge promoveerd. Van manager Guus Brox kreeg hij toen te horen dat hij vanochtend (vrijdag) weer op A-niveau mocht oefenen. Dat hij dus weer was toegelaten tot de kern ploeg van Antoni Brzezanczyk, de Poolse trainer, die echt wel met zijn vuist op tafel kan slaan. Voor de training van gisteravond, waarbij Ad Zonderland het zijn gast niet al te moeilijk maakte, bestond het voetballeven van Wim van Ha negem overigens nog louter uit vraagtekens. "Ik heb nog niets gehoord van Feyenoord. Nou ja, ze doen maar. Ik heb er in elk geval geen spijt van wat ik heb gedaan en gezegd. Ze kunnen me wat. Heus, ik val niet in als ik zonodig de boel moet redden. Maar Ja, het zal allemaal wel iets Eindhoven wil Gerrie de Goede Eindhoven Het vorig seizoen naar de eredivisie gepromoveerde Eindho ven zit met een spitsprobleem. Trai ner Rinus Gosens ziet in Gerrie de Goede van Roda JC de oplossing. Gisteren reisde Gosens naar Zuid Limburg om met De Goede tot over eenstemming te komen. te maken hebben met die televisie uitzending van dinsdag. De heren vonden dat ik toen niet aardig was ten opzichte van de gebroeders We gerle. Maar wat heb ik toen hele maal gezegd? Alleen hoe ik over ze dacht. Nou, mèg ik?" Gerard Kerkum, de voorzitter van de beleidsgroep betaald voetbal van Feyenoord, die gisteravond ook bij "C" toekeek: "Dat Van Hanegem woensdag niet in de basisopstelling stond, had niets, maar dan ook niets met die TV-uitzending te maken. Daar hadden we het al eerder over gehad". Na de training kreeg Wim van Ha negem dus te horen dat hij van daag weer bij Antoni Brzezanczyk zou moeten opdraven. Manager Guus Brox: "Maar dat wil niet zeggen dat daarmee de he le zaak de wereld ui? is. Na de trai ning onder Brzezanczyk gaan we met Willem praten. Natuurlijk, het is mogelijk dat dan de hele kwestie uitgepraat wordt en dat Willem dan zaterdag gewoon meegaat naar Bor deaux. Maap het kan natuurlijk ook dat het conflict nóg hoger oploopt. Het hangt eigenlijk allemaal alleen van Willem af. Maar we zullen wel zien". Wim van Hanegem: "In die reis naar Frankrijk zie ik het eigenlijk helemaal niet zo zitten". Guus Brox, die de laatste jaren al aardig gewend is geraakt aan moei lijkheden met Van Hanegem: "Wat Willem nu heeft uitgehaald, is heel ernstig. Wat wil je? Ieder ander mens in deze maatschappij zou op staande voet worden ontslagen als hij werk weigerde. En dat dééd Wil lem \yoensdag. Anders kim je het niet noemen". En daarna voor zich uit mijme rend: "Vroeger hadden we een Coen Moulijn en een Rinus Israel in de groep. Die vielen weg. Willem bleef. En daardoor werd hij tenslotte een soort ongekroonde koning in de groep, als je begrijpt wat ik be doel". Vandaag de volgende afleve ring van de "Willem van Hanegem Story". Een reeks die dit seizoen wel eens heel lang kan worden. Door Pim van Doorn AMSTERDAM. Rob Robbers van Die Leythe uit Leiden heeft gisteren met- Michels van De Hoop de titel gegrepen in de dubbel twee tijdens de nationale roeikampioenschappen. In Amsterdam bleek nog eens dui delijk dat het duo, dat in Luzemen Rome tweede werd, duidelijk aan ervaring en kracht heeft gewonnen. In de finale, waarin de zware en de lichte dubbel twee tegelijk van start gingen, nam het soepel draaiende tweetal Michels/Robbers al meteen de leiding. Die voorsprong hebben zij de gehele race vastgehouden vóór Steigenga en Maan (hij heeft toch nog niet zijn laatste wedstrijd ge varen) van Asopos/de Vliet en Punt en Brouwer van Hollandia RC Ha- des. De race werd uitermate boei end toen de ploegen de laatste hon derd meters ingingen en in een ge weldig tempo (36) op de finish af gingen. Michels en Robbers hielden het hoofd echter koel en eisten met miniem verschil (7.11.90 tegen 7.12.29 voor Asopos de Vliet) de felbegeer de nationale titel op. Rob Robbers nam op het boten - terrein trots de felicitaties in ont vangst en zei: "We hebben wel even in de rats gezeten, want in Luzern en Rome werden we ook net tweede, dus bang voor een herhaling waren we'wel. Maar we hébben het ge haald en dat is lang niet voorgeko men bij Die Leythe. Een goede af sluiting van het seizoen en hopelijk een stimulans voor de vereniging." De 'lichte twee met stuurman' werd een glansrijke overwinning voor de Scadiploeg met Lyklama en Pie terman (vorig jaar in de vier zilver in Luzern), die de concurrentie geen schijn van kans gaf en met een comfortabele voorsprong zegevierde in 8.09.43 met Nereus als tweede in 8.20.79. De finale vier met stuurvrouw werd, volgens verwachting, gewon nen door de "gouden" vier (van Moskou) Nereus/Orca, met Lies- beth Vosmaer, Hettè Borrias, Mir jam Steenman en Liesbeth de Graaf. Deze vier eindigde met een halve lengte voorsprong op de zeer goed varende en felle combinatie van Nereus/het Spaarne en Triton/ Njord/D.D.S., die gisteren in plaats van twee riemen, één riem hanteer de, hetgeen echter niet het "Ratze- burg-effect" had. Prettige bijkom stigheid bü de overwinning van de Nereus/Orca-vier is, dat de ploeg, die dit seizoen minder geinspireerd optrad, weer haar oude vorm heeft hervonden, hetgeen wellicht juist op tijdis. De lichte skiffeur Punt, die met George Brouwer het nummer lich te dubbel twee op z'n naam bracht, (met maar liefst 36 seconden voor sprong op Orca), won tevens zijn voorwedstrijd in het nummer lichte skif, waarvan de finale morgen wordt verroeid. Kans op de titel heeft Punt zeker, mits hij niet weer, zoals maandagavond gebeurde, vreemde capriolen gaat uithalen en daarmee tevens, het publiek tot de laatste meters in spanning laat. In de met spanning tegemoet ge ziene finale, in de lichte achten, tus sen Nereus/Triton en Aegir/Njord/ Euros, is de overwinning voor Ne reus/Triton geen moment in gevaar geweest. De" eerste 500 meter teken de het verschil in stijl en hardheid van de haal zich al zodanig af, dat Neureus/Triton, onder leiding van de voortreffelijke slag Bos (Triton), daarna een gewonnen wedstrijd voer. Nereus/Triton toonde zich, na München wederom de sterkste over Aegir/Njord/Euros, dat zeer rom melig en ongelijk de twee kilome ter volmaakte. De Njordvertegen- woordiger in deze combinatie, Leo Ebeling, toonde zich na afloop te leurgesteld, maar zei: "Toen we met deze combinatie enkele weken geleden van start gingen, wisten we dat de kansen voor een titel en voor uitzending naar de WK in Notting ham fifty-fifty waren. Na München, toen wij een invaller hadden en slechts drie seconden op Nereus ver loren, hadden we nog hoop, maar nu is het duidelijk: Nereus/Triton was gewoon beter". Overige uitslagen: Heren twee met stuurman: 1. gaande op de reactie van trainer Leo Halkes, wel degelijk hét ge val: "Sjaak lijkt nu al niet meer weg te denken. In Schiedam is men wél tevreden. De pers, de toeschouwers, iedereen is content met Sjaak. Overigens ben ik blij dat Sjaak er zelf nuchter onder blijft. Hij weet dat het grote werk nog komt, maar ik dacht wel dat hij het redt. Hij heeft er erg veel voor over. Tot nu toe traint hij erg hard. Dat is ook de afspraak. Aan het begin van het seizoen zou hij vaak trainen om een goede conditie op te bouwen. Daarna gaat hij het, met het oog op zijn studie, wat rustiger aan doen. Over de kan sen van Rinus van Es zegt Hal kes: "Hij heeft afwisselend op de linker- en op de rechtervleugel gespeeld. Hij zal op den duur wel zijn plaats in het eerste verdie nen". Over de wedstrijd tegen Quick Boys (de club die hij in het verleden onder zijn hoede had) merkt Halkes op: "Dat wordt, hoe je het ook bekijkt een prestigeduel, maar dan in posi tieve zin. Zeker geldt dat na dat goede resultaat van Quick Boys tegen FC Den Haag". RCL organiseert nederlaagserie LEIDERDORP Traditiege trouw organiseert RCL voor de aan vang van het voetbalseizoen neder laagwedstrijden. Het programma ziet er als volgt uit: Woensdag 6 aug (6.30 uur) RCL—ODB; zaterdag 9 augustus (2.30 uur) RCLRooden- burg; woensdag 13 augustus (6.30 uur) RCL—UDO; woensdag 20 au gustus (6.30 uur) RCL—VUC; zater dag 23 augustus (2.30 uur) RCL— SVV (B). Zaterdag 16 augustus, speelt RCL een uitwedstrijd tegen Wilhelmus. en Nederlands kampioen: Dudok van Heel (Van der Pas-Van Via- nen) 8.14.82, 2. Nereus I 8.22.54, 3. Nereus II 8.22.84, 4. Laga 8.33.11. Heren lichte twee zonder stuur man: 1. en Nederlands kampioen; Skadi (Pieterman-Lycklama) 8.09.43 2. Nereus 8.20.79, 3. Euros 8.28.05 4. Tachos 8.41.22. BUENOS AIRES Volgens persberichten uit Buenos Aires is de nieuwe minister van Economische Zaken, Pedro J. Bonanni, van plan de bijdrage voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 1978 in Argentinië drastisch te besnoeien. De berichten verschenen in de Argentijnse kranten na een gesprek tussen Bonanni en Pedro Eladio Vazquez, secretaris van sportzaken en toerisme. Bonanni verklaarde bij die gelegenheid dat het land voor alles de buiten landse schuldeisers moet overtuigen van de ernstige bereidwilligheid de schuld van tien biljoen dollar terug te betalen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9