Militaire junta in Portugal zet officieren af Helsinki Cyprus beheerst Vijf doden bij aanslag op Ierse popgroep T De Nieuwe regering gevormd Rusland wil vinger in de Turkse pap Roxasect Spaanse politie zoekt naar ontsnapte Basken VOOR DE TWEEDE MAAL ONTVOERD ruimtewinner bij uitstek. jutmr PAGINA 6 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 LISSABON (AP) De uit drie generaals bestaande Portugese militaire junta heeft zijn functie gisteren aanva ard en als een van zijn eerste maatregelen een aantal officieren van de veiligheidstroepen overgeplaatst omdat zij de revolutie niet steunden. Generaal Otelo Saraiva de Carval- vermoedden dat de maatregel het ho, hevelhebber van de veiligheids- begin vormde van de verwachte zui- troepen (Copcon) en lid van de jun- vering van dissidente officieren, ta. had persoonlijk opdracht gege- Carvalho had woensdag nog ge ven tot overplaatsing. Waarnemers waarschuwd dat hij met harde hand WASHINGTON (AP) De Russen hebben Turkije 'helikopters aangebo den. Dit aanbod kan het begin zijn van een Russische poging or Verenigde Staten op te volger leverancier van oorlogsmaterieel. Van de zijde van de Amerikaanse Inlichtingendienst is vernomen, dat Russische vertegenwoordigers voor bereidingen treffen om de helikop ters in de komende maanden in Tur kije te demonstreren, in deze berich ten wordt gesproken van M 18 Hip helikopters, die door turbines wor den aangedreven en die de Russen gebruiken voor troepentransporten. probeert in Turkije een vinger in de pap te krijgen en voordelen te pluk ken van de breuk tussen Turkije en de de Verenigde Staten. ils President Ford heeft gisteren Tur kije 50 miljoen dollar in wapens aangeboden als dat land de Ameri kaanse bases aldaar weer opent voor de Amerikanen, maar dit aanbod was Toen minister van Buitenlandse Zaken Kissinger werd gevraagd naar het juridische gezag van de presi dent om het wapenembargo jegens Turkije in feite te beperken tot Deze helikopters kunnen sinds kort ieverancie ter waarde van 50 mil- ook bewapend len op doelen te velde. De Turkse strijdkrachten aanval- >rden zou optreden tegen dissidenten en wat hij noemde de wanorde en ge brek aan discipline binnen het leger. In een communiqué van het leger werd bekend gemaakt dat negen of ficieren en vier sergeants van de vei ligheidstroepen uit hun functies wa ren ontheven omdat zij in "discipli ne, doelmatig optreden en politiek geweten te kort schoten. "De Copcon wilde niet bekend maken waar de dertien militairen zich nu bevinden. In de officiële verklaring werd zon der verdere toelichting gezegd dat zij waren overgeplaatst naar de chef staf van het leger. Er werden geen rechtstreekse be schuldigingen wegens muiterij of sa menzwering tegen hen ingebracht. De maatregel tegen de dertien mi litairen van de veiligheidstroepen kwam nadat de uit dertig leden be staande revolutionaire raad de uit voerende macht formeel had overge dragen aan Carvalho, president Da Costa Gomes en premier Vasco Goncalves. Later maakte Costa Gomes de vor ming van een nieuwe regering be kend, de vijfde sinds het leger in april 1974 een einde maakte aan de T'ascistische dictatuur. De namen van de nieuwe ministers werden niet on middellijk bekend gemaakt. De Portugese president vertrok la- hij De lege stoelen van de leden van de Turkse delegatie bij de veiligheidsconferentie in Helsinki. Zij verlieten gisteren de vergaderzaal toen aartsbisschop Makarios het looord voerde. Turkije en de Turkse Cyprioten erkennen Makarios niet als staatshoofd van Cyprus. Brezjnew goecle tweede HELSINKI (SP) Ook op de tweede dag van de conferentie over veiligheid en king in Europa stond het Grieks-Turkse conflict over Cyprus in het centrum van de belangstel ling. Dat kwam doordat gisteren aartsbisschop Makarios en de Turkse premier Demirel aan de beurt waren om een rede te houden. Makarios trok zeer fel van leer tegen de Turken, waarna Demirel zich ook niet onbetuigd liet, al voegde hij eraan toe dat hij liever niets over de kwestie had gezegd. Daarnaast ging de belangstelling natuurlijk vooral uit naar de toespraak van de Rus sische partlijleider Leonid Brezjnew. joen dollar luidde het antwoord: de tM. op de flag naar Helsfnkl president heeft dit aanbod gedaan de Europese veiligheidsconferentie zal ring dat dit land het recht had tot Makarios zei dat er pe kloof gaapt tussen woorden en daden. Een schrijnend voorbeeld daarvan was volgens hem de inva sie van Cyprus door de Turken. Hij wilde niet ingaan op de Turkse bewe- 95 procent door niet aanvaard' op het ogenblik Amerika uitgerust. In het begin van deze maand heb ben Rusland en Turkije een econo misch verdrag getekend dat volgen; inlichtingenspecialisten voor de Tur ken een waarde van 60 700 miljoen dollar heeft. Deze ontwikkelingen worden be schouwd als tekenen, dat Moskou bijwonen en overleg zal plegen met militaire inmenging teneinde de daar aanwezige staatshoofden en Maar het was niettemin de indruk regeringsleiders. der Amerikanen, aldus de minister dat de toestand nog kan wo hersteld" als Turkije en de V.S. wijze vinden voor het handhaven De socialisten en de centrum par tij der volksdemocraten, de twee grootste politieke partijen in het land. kondigden gisteren aan in het weekeinde tenminste twee politieke bijeenkomsten te zullen houden. De grondwettelijke herstellen, ma: dat dit herstel i die- zijn slechts voorwaardelijke insien en ming met het principe van "vrijere uitwisseling van inforn tie" tussen Oost en West, dat in slotverklaring van de conferentie opgenomen en voorts zijn verze: ring dat ook naar de mening de Sowjet-Unie deze bijeenlcor moet worden gevolgd door "e alleen vaststellen dere ontwikkeling de ieder geval niet Bankrovers trakteerden negerzoenen BONN (SP) Twee bankoverval len in West-Berl'ijn hebben woensdag en donderdag de rovers binnen 24 uur een bedrag van 180.000 mark op geleverd De overvallers maakten la ter bekend dat zij behoren tot de anarchistische 2 Juni-beweging, die in maart van dit jaar de CHU-poli- ticus Lorenz heeft ontvoerd en ook de verantwoordelijkheid heeft aan vaard voor de moord, vorig jaar, op de Berlijnse rechter Von Drenk- De politie acht het waarschijnlijk dat het inderdaad de 2 Juni-bewe ging is geweest die de overvallen heeft gepleegd. De anarchisten is er kennelijk veel aan gelegen de publie ke opinie op hun hand te krijgen. Tijdens de beide bankovervallen deel den gemaskerde mannen uit karton nen dozen aan het verbouwereerde publiek lekkernijen uit, die in de Bondsrepubliek, en ook in Nederland, bekend staan als „negerzoenen". De politie zegt nog geen enkel spoor te hebben, maar gezien de ka rige informatie-politiek van de Ber lijnse recherche in haar streven de anarchisten te vatten, hoeft dat niet per sé waar te zijn. Wel is de politie er op beducht, dat de twee overvallen de inleiding kunnen vormen op ge welddadiger (en aanzienlijk minder ludieke) acties. Vorig jaar werd een van de beide banken ook al door de 2 Juni-beweging beroofd. Daarna volgde de moord op Von Drenkmann en de ontvoering van Lorenz. ADVERTENTIE Tegen muggen en vliegen: c miljoen tot nauwe betrekkingen op militair ge bied in weerwil van het embargo van het congres. tt i um i, geleden uit de regering Volgens een bekendmaking van het Sowjet-persbureau Tass heeft de Turkse le minister Demirel gisteren onder meer de betrekkingen tussen ciJirtiTche''partii zijn land en de Sowjet-Unie bespro ken met .partijleider Brezjnew en minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, zuilks in een sfeer van we derzijds begrip. Volgens berichten uit Washington heeft de Sowjet-Unie Turkije helicop ters aangeboden in wat het begin kon zijn van een poging van Moskou de rol van wapenleverancier van Tur kije van de Verenide Staten over te nemen. Toen minister Kissinger hierna werd gevraagd zei hij dat het bijzonder onwaarschijnlijk was dat Turkije mi litaire betrekkingen met de Sowjet- Unie zou aangaan. beide partijen stapten twee weken Turkij te protes- J— teren tegen de maatregelen van de militaire leiders van het land. Mario Soares, de leider van de so- op het ogenblik in Stockholm, waar hij een confe rentie van Europese socialisten bij woont. De Turkse premier Demirel, die eer- er was weggelopen bij de toespraak an Makarios, zei op zijn beurt dat resultaten van de veilig heidsconferentie niet als bindend kan beschouwen met betrekking tot Cyprus. Het zijn volgens hem de Grieken die de onafhankelijkheid ontspanning". Voorrang heeft riaai - bij volgens hem het zoeken naar middelen "om de strijdkrachten en de bewapening in centraal-Eur.ipa te verminderen, zonder afbreuk te doen aan de veiligheid van wie aan ook". Wat Brezjnew betreft mag tenslot te niet onvermeld blijven -dat nij blijkbaar wil afzien luid met betrekking tot de MBFR- besprekingen in Wenen, stond de af wijzing van de Franse president Gis- card d'Estaing van wat hij noemde "regelingen die bedoeld zijn omin Europa een van buitenaf gecontro leerde zone te scheppen, waarin de strijdkrachten aan zekere beper kingen onderworpen zouden zijn". In een situatie die wordt geken merkt door de wanverhouding tus sen de omvang van de bewapening van de supermachten enerzijds en die van de anderen aan de andere kant, kan Frankrijk zich volgens Giscard niet lenen tot regionale overeenkomsten die onevenwichtig heid in de hand werken. Vóór einde dit jaar monetaire conferentie HELSINKI (AFP) In begin sel is een akkoord bereikt over het houden van een monetaire conferentie van de vijf (West- Duitsland, V.S-, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Japan) voor het eind van het jaar. Dit heeft de woordvoerder van de West- duitse delegatie op de veiligheid topconferentie in Helsinki, Klaus Bolling, meegedeeld na een lunch van Helmut Schmit, Ge rald Ford, Harold Wilson en Va- lery Giscard d'Estaing. De woordvoerder noemde Ja pan niet met name maar liet doorschemeren dat men reeds kon rekenen op de deelneming van dat land aan die bijeen komst. Het denkbeeld tot het houden van die conferentie was begin deze maand door de Franse p sident gelanceerd tijdens onderhoud met Amerikaanse journalisten. Bolling verklaarde dat de vo< bereiding van de conferentie c verwijld zou beginnen. Dit z gebeuren door deskundigen die rechtstreeks door de staatshoof- worden aangewezen, den en regeringsleiders zouden Ook zullen de centrale ban ken worden uitgenodigd samen te werken op het gebied van de rentevoet teneinde beter de fi nanciële markten en de stroom van speculatief kapitaal in de hand te houden. Volgens de woordvoerder heb ben "de vier" ook de conferentie inzake energie en grondstoffen ter sprake gebracht die in no vember zou kunnen worden ge houden. Bondskanselier Schmidt roerde het vraagstuk aan van een eventuele nieuwe verhoging van de olieprijs op de voleende bij eenkomst van de OPEC (orga nisatie van olieproducerende landen) eind september, vroeg zijn gesprekspartners te voren de repercussies daarva: bestuderen. Kissinger zei gisteravond een persconferentie dat er geen enkel akkoord is over hét bij eenroepen van een monetaire conferentie. "Als bekendge maakt is dat er een besluit is genomen is dat een fout van de Duitse woordvoerder of een ver taalfout. Wij sluiten niet uit dat een dergelijke conferentie e gehouden zou kunnen worden, maar noch president Ford noch ikzelf hebben tijdens het éten iets van een voorstel daartoe ge- Cyprus hebben geschonden zich jiem genoemde doctrine, Warm Spanje De heetste juli in acht jaar tijd heeft gisteren afscheid van Spanje genomen met een tempe ratuur van 44 graden in Sevilla en 43 graden in Cordoba. De inwoners van Madrid verheugden zich over een thermometerstand van 38 gra den nadat het kwik daar de dag te voren gestegen was tot 44 graden. Slechts weinig kustplaatsen in Span je meldden in de afgelopen week nog temperaturen onder de 30 gra den. schuldiging hebben gemaakt menging in de interne heden van het eiland en ben gebruikt met het doel tot s xatie over te gaan. "Het is een feit dat gedu; meer dan tien jaar de Turks-Cyprio ten massaal ver berden, beroofd mentaire rechten en teruggebracht tot de status van tweederangs bur gers, misbruikt, beledigd en. gevan gengezet in hun eigen land" aldus Demirel. In de rede van Brezjnew vielen twee punten op: in de eerste plaats Praag nog zulke slechte langelegen- neringen aan bewaart, eweld heb- naamste conclusie van de conferen tie voor de toekomst, zei de Rus zon der blikken of blozen, is de volgen de: "Niemand moet proberen om an dere volken, op grond van welke over - d en gemarteld wegingen van buitenlandse politiek hun meest elt.— dan ook, te dicteren op welke ma nier zij hun binnenlandse aangele genheden behoren te regelen. Het is uitsluitend het volk van een bepaald land, en niemand anders, dat het souvereine recht heeft om zijn bin nenlandse problemen op te lossen en zijn interne wetgeving vast te stellen". De Britse premier Harold Wil son reageerde desgevraagd als volgt: "Ik vraag me af wat het lot van een bepaald Europees land zou zijn ge weest als deze rede 8 jaar geleden was gehouden. Tegenover Brezjnews positieve ge- Een foto van de Miami Showband een leidende popgroep uit Dublin waarvan drie ledein^°k!\J^L leven kwamen en twee werden gewond tijdens een schietpartij en ontploffing bij Newiy in Nooid- Ierland. VLIEGTUIG ONGELUK IN TAIWAN TAIPEI (Reuter) Bij een onge luk met een Taiwanees vliegtuig dat gisteren op de luchthaven van Ta- pei is neergestort, zijn 22 mensen omgekomen en 51 gewond, van wie er 21 nog in levensgevaar verkeren. Er waren 70 passagiers en vijf be manningsleden aan boord. Het vliegtuig, 'n Viscount van een binnenlandse luchtvaartmaatschap pij, stortte neer toen het tijdens een hevige stortbui binnenkwam landen kust van Taiwan. De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. MADRID (AP) De Spaanse politie is momenteel in Madrid op zoek naar de overlevenden van de extremistische Baskische groep die ETA-leden gearresteerd woensdagavond in een vuurgevecht vuurgevecht. De politie met de Madrileense politie gewik keld is geweest. Twee leden van de groep, die van plan zou zijn geweest een terroris tische actie te ondernemen, zijn tij dens het vuurgevecht om het le ven gekomen. Anderen raakten ge wond en zijn gearresteerd. Maar volgens de berichten wordt naar nog meer leden van de Ma drileense cel van de Baskische af scheidingsorganisatie ETA gezocht. De politie heeft woensdag een vil la, die mogelijk als hoofdkwartier van de ETA in Madrid heeft ge diend, met traangas bestookt en Toen zij het gebouw binnenstorm den troffen zij echter niemand aan. Wel zou een grote hoeveelheid wa pens en munitie in de villa zijn ge vonden. Volgens buren zijn in of bij het pand schoten gelost voordat de politie in actie kwam. Op last van de Madrileense auto riteiten zijn in de noordelijke pro vincie Santander zoekactes op gang gekomen, omdat rekenng wordt gehouden met de mogelijk heid dat sommige leden van de groep hier naar toe zijn gevlucht. Langs de wegen van en naar de stad Santander wordt scherp ge controleerd. Volgens welingelichte kringi heeft de politie van Barcelona woensdag twee vooraanstaande deze stad waarschuwde de Madrileense autoriteiten voor een terroristische actie in de hoofdstad. veertig jaar zwanger TERUEL, Spanje <UPI) Artsen in de Spaanse stad Teruel die een. vrouw van 76 jaar onderzochten we gens buikklachten, hebben geconsta teerd dat zij al veertig jaar „zwan ger" is, zo berichtte gisteren het pers bureau Cifra. Dr. Alejandro Benedi, hoofdchirurg van het provinciaal ziekenhuis in Teruel, zei dat het geval het resul taat was van een buiten-baarmoeder- lijke zwangerschap en dat röntgen onderzoek heeft aangetoond dat de vrucht is versteend. Dit leidde tot de buikklachten. Het ziekenhuis heeft de patiënte een kosteloze operatie aangeboden ter verwijdering van de versteende vrucht, maar zij wil er niet aan. noordelijke stranden en ha- worden eveneens in de gaten vlucht van de oost- gehouden voor het geval de ETA-le- en van plan mochten zijn per boot eg te vluchten. Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op met Roxasect. Bevat \Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. QJ) NE WRY (Reuter) Bij Newry zijn, verrast door de ontploffing, n Noord-Ierland zijn vandaag vijf Twee overlevende inzittenden van nensen in een schietpartij en ont- het busje werden naar een zieken huis gebracht. Een is ernstig ge wond, de ander heeft een shock. de ..Miami Showband", een popgroep uit de Ierse republiek die naar huis terugging na een optreden aan de Noordierse kant van de grens in County Down. Met het bloedbad bij Newry kwam Noord-Ierland, dat onder meer rel in Londonderry en een bom- Belfast omvatte. tot stoppen hadden gedwongen. De In het busje zaten leden inzittenden van de bus moesten uit- RiiW»pat, stappen en kregen opdracht zich langs de weg op te stellen. Vervolgens werd op hen het vuur geopend en volgde een zware ontploffing. De po litie vond vijf lijken. Enkele doden zouden leden van de bende kunnen een einde i Op de arm van één van hen stonden de woorden „UDF portadown" geta toeëerd. Dit is volgens de politie 'n aanwijzing dat de moordpartij het werk is van de strijdkrachten nacht van geweld de verdediging van Ulster (UDA). BUENOS AIRES (AP) De in Engeland geboren Argentijn se financier Charles Agnew Lockwood is gisteren voor de tweede maal in drie jaar door guerrillastrijders ontvoerd. Het is nog' niet bekend hoe hoog het losgeld is dat de ont voerders voor Lockwood's vrijla ting eisen. De vorige keer dat hij werd ontvoerd, op 6 juni 1973, be taalden familieleden van de fi nancier een miljoen dollar om hem weer op vrije voeten te krij gen. De 67-jarige Lockwood, een van de directeuren van de firma Roberts Financiera, werd giste ren gevangen genomen door een groep van 30 tot 40 gewapende guerrillastrijders toen hij op weg was naar zijn werk. De eerste ontvoering was het werk geweest van het linkse "re volutionaire volksleger" (ERP), wie de tweede heeft uitgevoerd is nog niet bekend. Toen Lockwood de eerste maal was vrijgekomen zei hij: "ze de guerrilleros hebben me verteld dat ze nooit tweemaal de zelfde citroen uitknijpen". ADVERTENTIE i doorslaggevende LftN DERNELDE lefoon 071-69322 CITROEN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6