Jaarlijks met de pastoor op pad GmBsmms Godsdienst verdwijnt beslist niet vanzelf MET LEIDSE STUDENTEN LANGS ZEEUWSE KERKEN Kerkelijke stand Wereldraad gaat met gerust hart dit jaar naar Nairobi Drukte in Duinrell Gemeente laat vervuild huis leeghalen VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 Leidschendam heeft vliegende parochie LEIDSCHENDAM De Petrus- en Paulus-parochie in Leidschen dam is een bijzondere. Niet al leen kan men prat gaan op een hechte band tussen de parochia nen, een in deze woelige tijd toch bijzonder feit, maar bovendien heeft men een pastoor die zich bezighoudt met een voor een pastoor dan niet alledaagse activiteit: het organiseren van vakantiereisjes. Tientallen paro chianen zijn al met hem mee ge weest naar Rome, Lourdes en Ri mini. En tientallen zullen ook dit Jaar met hem op pad gaan. Op nieuw naar Rimini. "De vliegende parochie" is dan ook al enkele jaren de bijnaam van de Petrus- en Paulusparochie. Een bijnaam, die pastoor H. L. Neder stigt (60) overigens zelf pas uit on ze mond verneemt. "Nee, die heb ik nog niet eerder gehoord. Maar het is wel een toe passelijke naam, want we vliegen inderdaad", zegt hij. Hoe kwam de pastoor op het idee om als reisorganisator te gaan op treden. "Het is allemaal in 1968 begon nen", antwoordt hij vriendelijk. "Het was het eeuwfeest van Petrus en Paulus en we wilden iets bijzon ders doen. Iets wat er uitsprong. Nou, na veel praten kwamen we op het idee om een bedevaart naar Ro me te maken". De reis sloeg aan en de parochia nen wilden meer met de pastoor op reis. Dat gebeurde ook. In 1970 trok ken de Leidschendammers naar Lourdes en in 1973 naar Rimini. Vooral de laatste reis was in trek hoewel deze niets meer met bede vaart had te maken. "Ja, dat is zo, maar toch geef ik zo'n reis wel een religieus tintje. Zo zullen we dit jaar in verband met het heilig jaar twee dagen een be zoek aan Rome brengen. Waarom ik dat religieuze aspect er in wil heb-», ben. Wel, anders heeft het natuur lijk weinig zin voor een pastoor om reizen te organiseren, niet"? Pastoor Nederstigt vertelt dat hij in het begin wel even moeilijk heden met een plaatselijk réisbu reau heeft gehad. "Men dacht dat ik klantjes wilde afsnoepen, maar dat is natuurlijk niet zo. Ik voldoe gewoon aan het verzoek van veel parochianen om met elkaar en onder geestelijke lei ding op reis te gaan. En natuurlijk wordt er totaal geen reclame gemaakt. Het enige is een aankondiging in het parochie blad. En af en toe, als ik denk dat iemand uit mijn parochie hard aan De actie van de Stichting voor Bijzondere Noden en de Doopsgezin de Zendingsraad voor het werven van fondsen om transmigratie uit het arme en overbevolkte Midden- Java naar Zuid-Sumatra en Cele bes mogelijk te maken is een groot succes geworden. Zij werd gevoerd in samenwerking met een speciale com missie van de uit het werk van de Doopsgezinde zending voortgekomen zelfstandige "Evangelische Kerk op Java". Het doel van de actie was 30.000 bijeen te brengen, waardoor verplaatsing van 60 gezinnen moge lijk zou zijn. De werkelijke opbrengst echter was het drievoudige. De eerste groep van 45 gezinnen vertrekt nog deze zomer naar Zuid-Sumatra. Een nogal ingrijpende beleidsverandering van de Indonesiohe regering, waar door de door niet-regeringsinstanties financieel gesteunde transmigratie ernstig werd bemoeilijkt, dreigde even een spaak in het project te ste ken, maar uit onlangs ontvangen rapporten blijkt, dat de verhuizing toch weer op gang gekomen is. De mogelijkheid lijkt te bestaan,dit jaar nog 250 families in de gelegenheid te stellen elders in Indonesië een nieuw bestaan te beginnen. Van 17 tot 23 augustus vergadert in Am sterdam (Apollohotel) het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldfede ratie. Er worden ongeveer 100 afge vaardigden verwacht. Gastvrouw is de Nederlandse Evangelisch Lutherse Kerk, die om en nabij de 22.000 le den telt. De vergadering is vooral be doeld als een voorbereiding voor de in '77 in Tanzania te houden assem blee van de Lutherse Wereldfedera tie. Het theman van deze assemblee zal zijn: "In Christus een nieuwe gemeenschap". Voor haar werk onder aan drugs verslaafde jongeren heeft de vereniging „Tot heil des volks" (A'dam) een nieuw buitencen trum gevonden in een voormalig rk zusterhuis in Heeten (Overijssel). De verhuizing van Hemmen, waar de huur van het buitencentrum werd opgezegd, naar Heeten zal waar schijnlijk in september plaats heb ben. MOSKOU Ten onrechte menen vele burgers van de Sowjet-Unie dat de godsdienst vanzelf wel verdwijnt en dat er dus geen bijzondere inspan ningen nodig zijn om het godsdien stig besef de mensen ui hun hoofd te praten. Er zijn nog altijd godsdien stige mensen en de "dienaren van de eredienst" hebben soms dui delijk invloed op kinderen van gods dienstige ouders. Dit schrijft het officiële blad van de Russische atheistische beweging, het maandblad "Nauka i Religija" (wetenschap en godsdienst) in zijn laatste r dienst zijn "besmet" tot het atheisme te bekeren. Het is, volgens het blad, niet voldoende dat de school de gods dienst bestempelt als onzin, waar men verder geen woorden aan vuil hoeft te maken. Dit gaat op voor volwassenen maar niet voor kin deren. De schrijver pleit voor een methodisch goed doordachte atheis tische vorming op de scholen. Een werkgroep van kunsthistorische studenten van de Leidse universiteit heeft het materiaal verza meld voor het boekje "Langs de oude Zeeuwse kerken", dat Bosch en Keuning te Baarn in haar bekende se rie nu heeft uitgegeven, on der auspiciën van de Stich ting ter bevordering van de kennis van de Nederlandse Bouwkunst. De samenstellers heb ben een aantal routes uit gezet, loaarlangs de uit his torisch en architectonisch oogpunt belangrijkste ker ken te vinden zijn. Irina Diakonoff beschreef Schou- wen-Duiveland en Tholen, Katie Heyning Noord- en Zuid Beveland, Carel van Tuyll de kerken van Wal cheren en Claudine Cha- vannes die van Zeeuws- Vlaanderen. Kunsthistorische studies over de kerkelijke bouw kunst in Zeeland zijn zeld zaam, het aantal gepu bliceerde foto's is heel ge ring. Daar komt nog bij, dat in publicaties Zuid- Beveland veelal de meeste aandacht opeist. Hoewel het viertal dat dit boekje maak te zeker niet pretendeert,, de leemte geheel op te vullen, mag toch wel gezegd wor den, dat deze beschrijving en fotoverzameling van het Zeeuwse kerkenbezit in een reële behoefte voorziet. De belangstelling voor onze monumenten is de laatste jaren sterk toegenomen, maar wie over Zeeland in dit opzicht iets wil weten en zien, zoekt, althans in de boekhandel, meestal tever geefs. Wat dat betreft is het noorden van het land heel wat beter vertegenwoordigd. Maar daar zitten dan ook voldoende mensen die hun interesse voor en kennis van historische objecten in boek vorm weten om te zetten. Het lijkt erop, dat de Zeeuwen deze potentie nog moeten aan boren. Vier Leidse studenten waren nodig om in de serie van Bosch en Keuning, die de bedoeling heeft alle pro vincies aan bod te laten ko men, Zeeland niet te laten ontbreken. De foto toont de Maria Magdalena-kerk in Goes. Hervormde kerk: beroepen te Den Bosch H. J. Oudhof te Maarn- Maarsbergen, aangenomen naar Oldeboorn (in federatief verband met de Geref. Kerk) kand. J. Bak ker te Amsterdam, naar range -Al- teveer J. van Dijk te Zuilichem en Nieuwaal; bedankt voor Vreeswyk J. M. de Raatï te Stolwijk. Geen vakantie? Ga weg". Een spreuk van de Bond zon der Naam die pastoor Nederstigt tot een lijfspreuk heeft gemaakt. Regelmatig vliegt hij met zijn parochianen uit naar een vakantie-besteming met een religieus tintje. De toenemende belangstelling er zijn veel ouderen, maar ook jon geren die er onder de hoede van de pastoor willen uitvliegen heeft hem doen besluiten om als het enigs zins kan jaarlijks een uitstapje te organiseren. "Ik heb alleen een beetje moeite met het vinden van nieuwe objec ten waaraan een religieus tintje zit, maai- voor de rest zit er aan het or ganiseren weinig werk. Ik maak een lijst met namen en wensen, zorg voor de verzekeringen en boek een reis. Heus, ik kan het- iedere pastoor aan raden. Voor het werk hoeven ze het niet te laten en het verstevigt de on derlinge band". Volgens het blad zijn vooral de Baptisten bijzonder aktief met hun "godsdienstige propaganda", maar ook de Oorthodoxe Kerk en de Islam laten zich niet onbetuigd, met name tegenover de Jeugd. Men heeft vooral succes bij mensen, die nancieel in de knoop raakten, "want godsdienstige propagandisten komen nooit met lege handen bij een gezin dat tijdelijk in nood is". De troos tende woorden en de verwijzing naar God worden ondersteund door daad werkelijke, materiële hulp, "zodat deze woorden overtuigender blijken dan onze .voorlichting", aldus 't blad. "Wetenschap en godsdienst wijst herhaaldelijk op de noodzaak om vanaf de eerste klas atheistisch op te voeden, omdat het bijzonder moei- l die als kind met gods- GENèVE Loopt de Wereldraad van Kerken, die eind november in Nairobi samenkomt, niet hetzelfde risico als zijn tegenhangar, de In ternationale Raad van Christelijke Kerken, wiens voorzitter vorige week tijdens het wereldcongres door de Keniase regering het land werd uitgezet. Het congres had de Keniase woede vooral opgewekt door zijn aanvallen op de Afrikaan se bevrijdingsbewegingen en door een persbericht van het congres, waarin premier Ian Smith van Rhodesië "de verdediger van de christelijke beschaving" werd ge noemd. Woordvoerder Jürgen Hilke van de Wereldraad, die zelf niet op de vraag wilde in gaan, verwees naar de Keniase bisschop Lawi Imathiu. Als voorzitter van de Keniase Raad van Kerken van de voorberei dingscommissie voor de vergadering van de Wereldraad, heeft deze er begin deze week aan herinnerd, dat de vrijheid van vergadering en godsdienst verankerd ligt in de grondwet van Kenia. Volgens hem was de uitwijzing van voorzitter Mclntire van de In ternationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) het gevolg van misbruik van de gastvrijheid. Kenia Blijvers LUXOR "The Godfather II", briljanter dan deel I. Al Pacino in een sublieme hoofdrol. CAMERA "Dr. Zjivago", Omar Shariff, de held van veel dames, in een erg lange; maar ook erg mooie rolprent. LIDO "Voor een paar dollars meer", western van Sergio Leone. STUDIO "The return of the Pink Panther", dolkomische Pe ter Sellers als inspecteur Clou- TRIANON "Mens e^ger Ja niet" sexkomedie met Willeke van Am- melrooy en Hugo Metsers. Terug in Leiden REX "Bedrieger bedrogen", Louis de Funès weer in 'n serie verwik kelingen. Kindermatinee CAMERA "Dik Trom en z": dorpsgenoten". STUDIO "Oom Ferdinand en d toverdrank". REX "Pipi in Takatukaland' Nachtfilms Goede films in andere steden "The conversation" (regie: Fran cis Ford Coppola, hoofdrol Gene Hackman), Passage, Bio, Rotter dam. "L'invitation" (regie: Claude Go- retta), 't Venster Rotterdam. "Frankenstein junior" (regie: Mei Brooks), Calypso, Amsterdam. "The front page" (Jack Lemmon en Walter Matthau), Leidsepleln- theater, Amsterdam. "Last tango in Paris" (Manon Brando en Maria Schneider), Camera, Den Haag. Haagse bioscopen 18 jaar. APOLLO 2: "Maak 'm soldaat", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. AL. ASTA: "Funny lady", dag. 2.00 en 8.00 uur. AL. BIJOU: „Frankenstein junior" dag. 2.15 en 8.15 uur. 14 jaar. CAMERA: "Last tango in Paris", dag. 2.15 en 8.15 uur. 18 jaar. CINEAC: "The Parallax view", dag. 7.30 en 9.30 uur. 14 jaar. Kindervoorstelling: "Walt Dis ney's tekenfilmparade", dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30 en 5.30 uur. AL. CORSO: "De Peetvader deel II", dag. 2.00 en 7.30 uur. 14 jaar. DU MIDI: "Ben-Hur", dag. 8.00 uur. AL. Kindervoorstelling: "Zie je ze vliegen", zat., zo. en woe. 1.30 uur. AL. "Oom Ferdinand en de to verdrank", ma. t/m vr. 10.30 uur. AL. FLORA: "De sexkliniek", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 jaar. KRITERION„Contes immo- raux", dag. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. METROPOLE: "De Peetvader deel II", dag. 2.00 en 7.30 uur. 14 jaar. ODEON: „Kato" dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur (dinsdag geen voorstel ling om 2 uur). 14 jaar. OLYMPIA: "Wie 't laatst lacht", dag. 2.00 en 8.00 uur. AL. PASSAGE: "The return of the Pink Panter", dag. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. AL. REX: "Het monster leeft", dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30. 7.30 en 9.30 uur, zo. vanaf 1.30 uur. 18 jaar. ROYAL '70: "Agent 373", do t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, ma. en di. 2.15 en 8.00 uur, woe. 2.15 uur. 14 jaar. ROYAL: "Jefferson Bolt, Kara te-expert", do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur. 18 Jaar. STUDIO: "Slipje uit voor de badmeester", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. STUDIO 2000: "Once upon a time in the West", dag. 2.00(be halve zondag) en 7.30 uur. 14 jaar. DE UITKIJK: "Moord in de Oriënt-Expres", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 Jaar. Felle kritiek De Zuidafrikaan- se minister van Buitenlandse Zaken, dr. Hilgard Muller, heft gisteren in Hermanus bij Kaapstad een felle aanval gedaan op de secretaris-gene raal van de Verenigde Natie, Wald- beim, voor diens uitlatingen op de topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid in Kampa la. "Hoewel Waldheim als dienaar van het Handvest van de V.N. voor vrede tussen de naties moet ijveren heeft hij in Kampala opgeroepen tot hernieuwde acties om Zuid-Afrika er toe te dwingen zijn "onmenselij ke politiek" op te geven. Met geen woord repte hij over de onmenselij ke politiek in het land waarin hij het woord voerde, geen woord over de onmenselijke politiek van gene raal Amin", aldus dr. Muller. Stalinisten Volgens gerechtelijke kringen in Belgrado zijn in Joego slavië zes "stalinisten" gearresteerd die als aanhangers van een Rus sisch gezind en centralistisch socia lisme zouden hebben samengezwo ren tegen de staat. WASSENAAR Het is volop vakantietijd, ook in het Wasse- naarse Duinrell. De kampeer plaats is nagenoeg vol, maar kampbeheerder F. M. Gommers hoefde tot nog toe geen enkele keer "nee" te verkopen. Er staan op het ogenblik wel zes tien nationaliteiten genoteerd, uiteraard veel Nederlanders en Duitsers. Ook voor het recrea tiecentrum is het een, goed jaar. Gedurende de eerste drie weken van juli hebben al meer dagjesmensen Duinrell bezocht dan gedurende de hele maand juli vorig jaar. Duinrell trekt in deze vakantieperiode dage lijks ongeveer vijf zesduizend bezoekers. Even groot is het aantal kampeerders. Op de fo to ziet men hoe de jeugd zich in Duinrell vermaakt. zal niemand dulden, aldus de bis schop, "die, weliswaar onder de dek mantel van het christendom, alles erop richt om een ideologische -or- log te voeren en de Afrikaanse be vrijdingsbewegingen in discrediet te brengen". De Wereldraad had eerst in In donesië willen vergaderen, maar besloot vorig jaar naar Kenia te gaan, omdat deze grote christelijke manifestatie de Indonesische Isla mieten zou kunnen ergeren. Ook was men bang dat de Wereldraad kritische geluiden zou laten horen over de politieke gevangenen in het land. DEN HAAG (ANP) De gemeen te Den Haag heeft de bewoners van het vervuilde huis aan de Pletterij- straat een aangetekende brief ge stuurd, met daarin de opdracht bin nen 24 uur te beginnen met het leeghalen en schoonmaken van dat huis. Als dat niet gebeurt zal de ge meentereiniging het komen doen. Politieagenten gingen woensdag avond de woning binnen, nadat bu ren geklaagd hadden over de stank en omdat buren bovendien vermoed den dat de twee bejaarde bewoners iets was overkomen. De politie door zocht toen de woning, geholpen door de gemeentelijke reinigings dienst. Deze moest paden graven door de in alle kamers tot de nok opge stapelde rommel. Alleen al uit die pa den haalde de reiniging een grote vrachtwagen vol allerhande goede ren, vodden, oud papier en andere rommel. Woensdagnacht kwamen de bew woners de 72-jarige P. J. Luits en zijn evenoude vrouw thuis. Zij ver telden dat zij het huis vol gestouwd hadden met alles van hun gading dat zij in de loop der jaren in vuil nisbakken hadden gevonden. Een verklaring voor hun gedrag gaven zij echter niet. De reiniging schatte woens dagavond dat het huis zeker nog acht tot toen vrachtwagenladingen rom mel bevat. In de ban Het opperrabbinaat van Israël heeft een orthodox-joods lid van de Knesset (parlement) in de ban gedaan omdat hij opperrab- bij Sjlomo Goren had vergeleken met president IGi Amin van Oegan da. De in de ban geslagen afgevaar digde is Sjlomo Lorencz van de uiterst-orthodoxe Agoedat-Israel- partij, zelf een rabbijn. Tijdens een debat vorige week over de begroting van het ministerie van godsdienstza ken had Lornncz kritiek geuit op opperrabbijn Goren: "Wij zetelen in Jeruzalem, de hoofdstad van Is raël. en niet in Kampala, de hoofd stad van Oeganda. Parachutistenin signes, op zichzelf belangrijk, spelen geen rol wanneer het om benoemin gen in de rechtbank van het rabbi- naat gaat. Want merkwaardig ge noeg zetelt in Kampala ook iemand die een Israëlisch parachutisteninsig ne heeft", aldus rabbij Lorencz.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13