Ten Tije na tien kardomel sprintkampioen VAN VEGGEL (17) WIPT ROUTINIER F. ENGELENBURG Minneboo zit als stayer in zijn goede jaren SUPERBENZINE VOOR WEGGEEFPRIJS Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. Verkoopt Stam de titel? 90 CENT P. LITER! VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 flQQQQB PAGINA 11 Coach Martin Wierstra: 6 persoons literpak haal n pak 'n DOMO produkt UTRECHT Tevreden keerde hij zich tot het publiek. Ben ten Tije (28) had eindelijk bereikt, waar hij al tien jaar naar streefde: Nederlands sprintkampioen bij de amateurs. Ook de teruggekeerde oud-kampioen Peter van Doorn had Ten Tije in zijn rush naar het goud niet kunnen stuiten. „In de eerste rit", aldus Van Doorn, „dacht ik, dat ik hem te pakken had. Maai- Ten Tije kwam uitstekend terug. Ik sta er versteld van, hoe hard hij rijdt. Vroeger klopte ik hem met één been". man-uitvoerder moest bedrijven. Omdat andere coryfeeën zich aandienden, schoof Benten Tije een beetje naar de achtergrond, tot dat Sportpaleis Ahoy in Rotterdam open ging. Daar werd hij in de af gelopen winter eindelijk door baancoach Frans Mahn, die de af wezigheid van de studerende Rinus Langkruis moest ontberen, in het zadel geholpen. Stimulans De Hagenaar na zijn klinkende triomf: '"Voor het eerst bleek er toen een plaats voor nvj te ziin in de nationale selectie. Dat heeft me een enorme stimulans gegeven. Ik ging er automatisch beter door fiet sen. Want mijn werk moet gewaar deerd worden, dat weet ik van me zelf". Ben ten Tije greep de kans met beide handen aan. Offerde al zijn tijd en vakantie op voor zijn stiel. Reisde in een half jaar tijd •heel Europa af en deed in de bui tenlandse toernooien zoveel erva ring op, dat hij op dit moment met reoht mag zeggen, dat hij de beste sprinter van Nederland is. Dobbelaar snel mat gezet door v. cl. Sterren VELP Prof. dr. Max Euwe, de voorzitter van de wereldschaakbond (FIDE) heeft gisteren te Velp het zesde toernooi om het open kampi oenschap van Nederland geopend. In totaal telt het zg. Re-inbouw-toemooi 450 deelnemers, een record. Vorig jaar waren 366 schakers en schaak- sters van de partij. In zijn openingswoord ging prof. Euwe in op de rol van de vrouw in de schaaksport. Via een speciaal wis kundig systeem heeft de FIDE-pre- sident uitgerekend dat, gerekend naar 't aantal vrouwen op de wereld- schaakpopulatie, over tweehonderd jaar de wereldkampioen een dame is. In Nederland zou reeds binnen vijftig jaar een vrouw de nationale titel kunnen veroveren. Op de openingsdag vielen weinig verrassende uitslagen te noteren. Rob Hartoch had maar 26 zetten nodig om Bruggeman te verslaan, terwijl Paul van der Sterren, die dit toernooi beschouwt als voorbereiding op het wereldkampioenschap jeugd, snel Dobbelaar (Oegstgeest) wist mat te zetten. Gert Ligterink won een kwaliteit in het duel met de Wesitdiuitsar Weisz, wat ruim vol doende was voor de zege. Titelhouder Fred van der Vliet startte met een overtuigende winstpartij tegen Roell. De belangrijkste uitslagen van de eerste ronde zijn verder: Soerensen - Hamers »2-VjDu Chattel - Kuy- pers 1-0, Van Dop - Taal %-Vi, Ver- holt - Faase 1-0; Deliege - Boers- ma 0-1; Van Baarle - D. Dieks 1-0; Schulenberg - R. Dieks 0-1. "Het is ook een kwestie van gelo ven", aldus Ten Tije, die in de hal ve finale Peter van Wijk (later door Lau Veldt teruggedrongen naar een vierde plaats) met elan uitschakel de. "En de zenuwen, die hebben mij altijd de kop gekost. Tegen Peter van Doorn had ik daar geen last van. Ik wist wat ik waard wast In de trainingssprints, die toch wel wat anders zijn dan de wedstrijden, kwam hij als ik van kop af ging, altijd niet verder dan mijn bracket". Ook toen Van Doorn evenals Ten Tije Frans Mahn geselecteerd voor het wereldkampioenschap in Luik, op brutale wijze Ten Tije trachtte af te bluffen, lukte hem dat niet. De Brabander, die in München tij dens de Spelen zijn laatste grote sprinttoernooi reed eh na een korte voetballoopbaan weer als sprinter op de baan terugkeerde: "De tijd van voorbereiding voor dit toernooi is voor mij wat kort geweest. Over een paar weken tijdens de WK zal mijn vorm nog iets verbeterd zijn". Tennis Louk Sanders en Rolf Thung hebben zich gisteren geplaatst voor de derde ronde van het inter nationale tennistoernooi in Deventer. Sanders versloeg achtereenvolgens de Argentijn Miceli en de Egyptische nummer twee Ali El Daoudi. Thung rekende af met de Rhodesiër Steven Fine en de Egyptenaar Hoessein Lot- fi. In de achtste finales van het na tionale tennistoernooi van Leeuwen- bergh in Leidschendam is Jan Hor dijk, die als tweede was geplaatst, uitgeschakeld door Piet Veentjer. Honkbal Zweden is op de vijfde plaats geëindigd tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap honkbal in Barcelona. Nadat de Zwe den woensdag al het eerste duel van Frankrijk hadden gewonnen eisten zij gisteren met 6-1 de winst op. Vier leiders in Hoogezand HOOGEZAND De uitslagen van de gisteren in Hoogezand-Sappemeer in het KSH-damtoernooi gespeelde partijen zijn: Eregroep, inhaalpartijen eerste ron de: Schotanus (Ned) - Waldring (Sur 1-1, Wiersma (Ned) - Jansen (Ned) 2-0. Eregroep, vierde ronde: Verpoest (Bel) - Waldring (Sur) 1-1, Gichet (Hai) - Schotanus (Ned) 1-1, Jansen (Ned) - Germain (Ned) 1-1, De Rui ter (Ned) - Wiersma (Ned) 1-1, Nimbi (Zai) - Mostovoy (Fra) 2-0, Clerc (Ned) Gagnon (Can) 2-0. Stand na vier ronden: 1. Clerc, De Ruiter, Germain en Nimbi 6 pun- ten. 5. Wiersma en Jansen 5. 7. Scho tanus en Waldring 4. 9. Verpoest 3, 10. Gichet 2, 11. Mostovoy 1, 12. Gagnon 0. we trui. De Geervlietse postbode, die vanaf het begin van dit seizoen ter zijde word'c gestaan door "Smok kel", de bekende vader van ex-prof Rini Wagtmans: "Vorig jaar was Martin Venix er ineens. Nu wist ik dat de concurrentie groter zou zijn. Ik heb me daarom speciaal in de grote Belgische wegwedstrijden op dit kampioenschap geprepa reerd". Inderdaad bleek de concurrentie groter dan verwacht. Vorig jaar wa ren het uitsluitend Venix en Minne boo die ver boven de rest uitstaken. Nu reed ook de nieuwe stayer Ma- thé Pronk een uitstekende wedstrijd, die met een bronzen medaille werd beloond. Zelfs Jaap van de Broek kon ondanks al het geweld van de drie koplopers in dezelfde ronde blij- Stayer-coach Martin Wierstra, die deze vier stayers zal voordragen, al hoewel er tijdens het wereldkam pioenschap slechts drie mogen uit komen: "Gaby Minneboo was on betwist de sterkste. Hij zit als sta yer precies in zijn goede jaren. Met het overige potentieel hebben we ge noeg kandidaten voor de wereldti tel' KATWIJK Frans Engelenburg, nummer één geplaatst in het herenenkelspel B in Katwijk, werd gisteren in een fraaie partij gewipt door de Bredanaar Van Veggel: 16, 63, 26. Na een snel verloren eerste set, waarin hij vrijwel geen bal goed op het racket kreeg, kwam Engelenburg in de tweede set tot zulk sluitend aanvalsspel dat geen van de kijkers dacht aan zijn voortijdige uitschakeling. Maar de jonge Bredanaar, die nog 17 jaar moet worden, zakte niet ineen. Integendeel was hij het die bij de kansen resoluut toesloeg, terwijl zijn toch veel geroutineerder opponent op de kritieke momenten nogal wat steken liet vallen. Door Frank Bonte De grote marge in de derde set in het -voordeel van Van Veggel mag misschien de indruk wekken dat er van strijd nauwelijks sprake was, maar in dit geval is de score be drieglijk voor wat betreft het krachtsverschil. Want krachtsver schil was er vrijwel niet- De spel len werden, eerst na.de nodige deu ces beslist. De Duitser Eckelman be reikte via Alfred Gelevert (6—3,6^ 0), de halve finale in het herenen kelspel B. Gelevert had last van 'n schouderblessure, die hem belette om normaal te serveren. Dat deed hij noodgedwongen onderhands, hetgeen voor Eckelman natuurlijk een niet gering voordeel betekende.- De verwoestende- forehand van de Duitser kon nu volledig worden ont plooid. Dat lukte niet in het heren enkelspel C, waarin Eckelman, nr. 1 geplaatst, verloor van Van Schaik, 4—6, 7—6, 0—6. Van Schaik hield zijn slagen goed diep en bracht daarbij voldoende tempo in de strijd. Omlopen om zijn backhand was er zodoende niet bij voor Ec kelman. Een sterke partij van Van Schaik. Frans Engelenburg heeft echter nog een ijzer in het vuur. Met Blommendaal vormt hij een zeer solide combinatie, die niet een voudig van de zege in het heren- dubbelspel zal kunnen worden af gehouden. Bloot en van Rijn onder vonden datgisteren. Met 6—2, 6—3 waren zij volmaakt kansloos tegen het service volleyspel van Blom- mendaal/Engelenburg. Er viel gis teren van meer te genieten in het heren dubbelspel B. Jan de Groot en Stoop bedwongen Van der Ca- pellen/Gelevert met 7—5, 0—6, 6—3. waarbij natuurlijk de blessure van Gelevert een grote handicap bete kende voor laatstgenoemd duo. Har Meijer en Charrel Asselbergs wer den in de eerste set van hun partij tegen Bas Ploos van Amstel en Jan Hasenoot overdonderd, 1—6, maar in de volgende sets kreeg de Leid- sche Hout-combinatie geen kans meer6r-r2, 6—2 voor Meijer/Assel- bergs. In het damesenkelspel B was Agnes Engelenburg net iets vaster dan Henriette Lange veld, die met 4 —6. 4—6 aan de kant werd gezet. Met dezelfde score moest Maureen Meijer afhaken tegen Liselotte van der Bijl, die vooral op de forehand de vaart kon geven die Maureen Meijer miste. In C bereikte Karin Heestermans de halve finale door een 60, 60, winst op L. van den Ardenne, die mogelijk nog de partij tegen Carolien ten Bosch, 62, 16, 8—6 in de benen had zitten. Nieuwkoop Geert Appelboom, eerste geplaatst in het herenenkelspel B, kwam, zag en overwon. M. de Bakker, bepaald geen nieuwkomer op het gravel, winnaar van het herenenkelspel C vorige week in Alkemade, kreeg een tempo voorgeschoteld dat hem voor lopig nog te zwaar op de maag ligt, meetaf ontwikkelde en volhield niet als het er nu naar uitziet waar schijnlijk de mouwen eerst zal moe ten opstropen als hij in de finale te genover zijn dubbelpartner Drost komt te staan. Een snelle, en niet helemaal verwachte zege boekte gis teren Boere op Jansonius, 6—1, 6— 2. Jansonius kon zijn slagen niet onder controle krijgen en dat werd er met de pressie die Boere van meetaf ontwikkeld en volhield niet beter op. 'Koster en A. E. de Rooy bereikten gisteren in het herenenkel spel C de halve finales. Eerstge noemde won van De Rooy (64, 6 3) en A. E. de Rooy van Bas Groot (5—7, 6—4, 6—1). Bij de da mes C had Mevr. Boere geen enke le moeite met het bereiken van de finale. Mevr. Van der Eyck kon maar één spel op haar naam bren gen: 6—0, 6—1. UTRECHT De kans is groot dat wereldkampioen Ce es Stam vana vond zijn Nederlandse titel als prof stayer niet zal verdedigen. Stam is woensdagavond in een criterium in Steenwyk ten val gekomen en heeft zijn kniebanden beschadigd Gisteravond werd de Zaankanter door dokter Rozijn onderzocht, die hem pijnstillende medicijnen heeft gege ven. Na een weg- en baantraining zal Stam vandaag beslissen of hij zijn titel verdedigt. Zeker is evenwel, dat Hagenaar Har ry van Leeuwen met gangmaker Bruno Wailra/ve niet zal starten. Zijn sponsor, Ormas/Sharp, heeft het hem verboden. Enerzijds omdat Van Leeu wen zich in de afgelopen maanden niet goed op de titelstrijd heeft voor-, bereid (hij verzuimde trainingen en bleef ook tijdens enkele wedstrijden weg) en ten tweede, omdat Ormas negatieve publiciteit van het komen de kampioenschap verwacht. Want voor ingewijden is het geen geheim, dat de niet onbemiddelde Limburgse aannemer Fred Rompel- berg het Nederlands kampioenschap van Cees Stam wil kopen. Rompel- berg zou volgens de geruchten 10.000 gulden over hebben om de rood-wit- blauwe trui te kunnen dragen. Zeker is wel, dat de Limburger dit seizoen al het mogelijke in het werk stelt om een goede stayer te worden. Hij traint bijna dagelijks op Rocourt, waar gangmaker Ber- tus de Graaf geduldig op hem wacht. Voor de kampioensstrijd heeft Rom- pelberg zich voor een fors bedrag verzekerd van de diensten van Nop- pie Koch, die algemeen wordt ge zien als een van de beste gangma kers van Nederland. Voetbal De eerste divisieclub FC Vlaardingen heeft gisteren een ver rassende 2-0 zege behaald op FC Utrecht. De doelpunten werden ge scoord door Berckenkamp en Stans. Wielrennen De Westduitser Willi Singer heeft gisteren de tiende en voorlaatste etappe gewonnen van de Ronde van Rijnland Halts. Jan Len- ferink werd tweede. De Noor Thor- leif Andrésen behoudt de leiding in het algemeen klassement. Frits Schür is derde. Kanovaren Arend Bloem en Lo Jacobs hebben zich gisteren op de eerste dag van de wereldkampioen schappen in Belgrado in de k-2 1000 m via de herkansing geplaatst voor de halve finales. Tjeerd Tilkema plaatste zich voor de halve finales k-1 100 meter. Nel Broekstra drong eveneens door tot de halve eind strijd in de K-1 dames (500m). Met Ans Stormink plaatste zij zich ook voor de halve eindstrijd in de k-2 (500 m). Turnen Oosteuropese meisjes heb ben de eerste dag van de voorolym- pische turnwedstrijden in Montreal gedomineerd. De dertienjarige Roe meense Nadia Comaneci nam na vier onderdelen de leiding in het alge meen klassement.. Lotto en toto DEN HAAG De uitslag van lot to no. 30 luidt: le prijs: 1 winnaar, die bruto f446.483,- ontvangt 2e prijs: 3 win naars, die elk bruto f42.522,- ont vangen; 3e prijs: 286 winnaars, die elk per kolom f669,- ontvangen; 4e prijs: 8.279 winnaars, die elk per ko lom f 30,- ontvangen; 5e prijs: 9.1999 winnaars, die elk per kolom f27,— ontvangen. Toto no. 30: le prijs: 17 winnaars, die elk per kolom f823,- ontvangen, 2e prijs: 278 winnaars, die elk per kolom fCJ ontvangen; 3e prijs: 1.398 winnaars, die elk per kolom f 8,- ontvangen. Inderdaad vervulde Ben ten Tije ln het verleden geen belangrijke rol. Na zijn nieuwelingenkampioen- schap van 1965 (ook toevallig in Utrecht) bleef de gewenste door braak bij de amateurs uit. Zijn am bitie veranderde enigszins, toen hij ging trouwen en de wielersport na zijn werkzaamheden als timmer- Bij BeuwVaria Zoeterwoudsewegll Leiden Pons teenIk ben nog niet in topvorm Herman Ponsteen UTRECHT De verontschuldi ging van Herman Ponsteen, nadat hij tegen Ad Gevers zijn titel als achtervolger had geprolongeerd was niet op zijn plaas. Ondanks he ru niet op zijn plaats. Ondanks het ru we weer vloog Ponsteen over de pis te van Galgenwaard om met 4.59.6 de beste tijd van het toernooi op de klokken te brengen. "Maar ik ben nog niet in top vorm", liet de afgestudeerde bouw kundige iedereen weten. "Dit was een test. In de halve finale tegen Gerard Schipper heb ik het bewust kalm aan gedaan, omdat ik niet wist hoe Gevers zou rijden". Ondanks zijn nederlaag deed de al voor de wegploeg geselecteerde Gevers het bijzonder goed. Hij ver wezenlijkte 5.03.8, de snelste tijd die hij in zijn debuut als jachtrijder reed. Omdat er twee achtervolgers in het wereldkampioenschap kunnen star ten, bestaat er een kans, dat Arie Hassink, indien hij niet in de weg ploeg wordt opgenomen, ook naar Luik wordt uitgezonden. Voor het brons bleef hij de ontdekking van dit achtervolgingsnummer. Gerard Schipper, met vijfhonderdste se conde voor. UTRECHT Voor de toeschou wers bleef de spanning bij het ama teur-stayerkampioenschap uit. Im mers, toen Gaby Minneboo (30) met nog 75 ronden te rijden Jaap van de Broek aan de spits afloste en Mar tin Venix even later Van de Broek passeerde, werd door Bruno Walra- ve en Joop Stakenburg het gas open gezet. Met als resultaat, dat Gaby Minneboo voor de derde achtereen volgende keer de titel veroverde. Want in een snel gereden koers, (gemiddeld bijna 70 kilometer) kon Martin Venix achter Stakenburg, zijn grootste rivaal niet meer dan bedreigen. Tot viermaal toe tracht te hij de voortrazende Minneboo aan te vallen, maar in dit geweld bleef de Rotterdammer steken. "Ik kon er niet bij kamen", verduidelijkte een teleurgestelde Martin Venix na af loop. "Misschien heb ik me tijdens de start wel geforceerd, want Sta kenburg reed in een zeer hoog tem po weg". De drie a vier meter, die Minneboo telkens overhield, bleek achteraf goed te zijn voor een nieu- Ben ten Tije (links) klopt Peter van Doom met een banddikte in de eerste finalerit.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11