Treinkaartje op 1 september 10 procent dnurder NOG GEEN WETTELIJKE REGELING RIJEXAMENS Onafhankelijkheid van Suriname nadert: onrust neemt verder toe NU MAXIMAAL 300 GULDEN VOOR VWO- LEERLINGEN Rotterdamse politie doet invallen in illegale gokhuizen EXPOSITIE VAN TRAMS VUILNISBELT IN HUIS Deense toerist blind gespoten Dodelijke val CIRCA 400 AANVRAGEN ONTHEFFING AUTOGORDEL KYPalles doen om aaw per 1 juli 1976 in te voeren De duurdere treinkaartjes zijn volgens de Spoorwegen noodzake- ijk om de opbrengsten uit het rei- zigersvervoer in redelijke mate aan te passen aan de stijging van de kosten. Er wordt na de tariefsverho ging een opbrengststijging van cir- i f 46 miljoen verwacht. Blijkens een mededeling van de voorlichtingsdienst van de Neder - aodse Spoorwegen, variëren de ta riefsverhogingen naar gelang de reisafstand en het soort treinkaart- Bij enkele reizen en retours stijgt het verhogingspercentage naar mate de reisafstand toeneemt. DEN HAAG (ANP) De maxi mumvergoeding voor studiekosten voor leerlingen in het voortgezet on derwijs is het komend schooljaar met 20 gulden verhoogd tot 300 gulden. Het hoger beroepsonderwijs komt niet >or deze vergoeding in aanmerking. Dit blijkt uit een brief van staats secretaris Klein (Onderwijs en We tenschappen) aan de Tweede Kamer. Uitgangspunt voor de bere kening van de tegemoetkomingen is de financiële draagkracht van de ouders. Deze is afhankelijk van het {belastbaar inkomen van de beide ouders over 1974 en het aantal kin deren dat op 31 december 1974 geheel ten laste van de ouders kwam. Bij de vaststelling van het belastbaar in komen telt de kinderbijslag niet meer {mee. Hierdoor komt een extra be drag van 4,8 miljoen beschikbaar. De tegemoetkoming voor thuiswo nende kinderen bedraagt 300 gulden of 150 gulden. Thuiswonende kinde ren kunnen bovendien een tegemoet koming in de reiskosten krijgen wanneer him school niet in hun woonplaats staat en de afstand tus sen de centra van die twee plaatsen tenhoogste 8 kilometer is, met een maximum van 30 kilometer. Verder kunnen kinderen die niet thuis wonen bovendien een tegemoet koming krijgen voor de kosten van het op kamers wonen. De totale tege moetkoming bedraagt maximaal 2380 gulden (vorig jaar 2180 gulden). In het kader van het streven van de Nederlandse Spoorwegen naar een tarief- en biljetintegratie van het openbaar vervoer worden met uit zondering van de retours eerste klasse de prijzen enkele reis en retour voor de korte afstanden (tot en met 10 km) niet verhoogd. In verband met een doelmatige en eenvoudiger afwikkeling van het ver koopproces aan het loket, in de trein en per automaat zijn de prij zen van de enkele reizen en retours voor afstanden boven 28 km op 25 cent op veelvouden daarvan afge rond. Tot nu toe was dat een dub beltje. Verzet Sinds 1973 zijn de treinkaartjes steeds per 1 september duurder ge worden. De laatste tariefsverhoging (1 september 1974) bedroeg gemid deld 8,5 procent nadat eerder als "rekenvoorbeeld" 12,5 procent per 1 mei 1974 was genoemd. Datum en "rekenvoorbeeld'leidden tot veel verzet, ook vanuit de Tweede Ka- De tariefsverhogingen gelden niet voor de reductieabonnementen da mes 60-plus en 65-plus en het ge zinsabonnement. Zevendaagse trajectabonnementen gaan op 1 september f 54,- kosten tot en met 16 km. en f 64,- tot en met 20 km; een vijfdaags traject abonne ment f 13,50 tot en met 16 km en f 15,50 tot en met 20 km. Voor scho lierenabonnementen bedragen de nieuwe prijzen bij deze reisafstan den f43 resp. f51. Een algemeen maandabonnement tweede klasse gaat f200,- kosten, een achtdaags algemeen abonnement f58,- en een onpersoonlijk algemeen abonne ment geldig voor het hele jaar: f4000,-. Die bedragen luiden thans f 180,- f 52,- en f 3600.-. Terlouw op de bres voor zeehonden DEN HAAG (ANP) Frac tievoorzitter dr. Terlouw van D'66 heeft minister Van der Stoel verzocht er bij de Noorse regering op aan te dringen het wrede neerknuppelen van Jonge zeehonden te verbieden en nale ving van dit verbod door effec tieve inspectie af te dwingen. Terlouw stelde zijn schrifte lijke vraag aan de minister van Buitenlandse Zaken na de lilra .van Brian Davis gezien te heb ben, die dinsdag door de NCRV op de beeldbuis werd gebracht. ROTTERDAM (SP) De Rotter damse politie is vastbesloten een ein de te maken aan het illegale gokken. De officier van Justitie mr. H. R. G Feber, die kort geleden benoemd werd bij de Rotterdamse rechtbank, heeft daartoe een heel plan opge steld. Inmiddels heeft de politie al hard toegeslagen in de Rotterdamse gok wereld. In acht dagen tijd heeft mr. Faber de politie al drie gokhuizen laten sluiten. Gisteravond deed de politie gelijktijdig een inval in de twee grootste illegale gokhuizen in Rotterdam, de Diamond Club en de Sportingclub, beiden eigendom van de gokbazen Ger van Driel-Vis (30) en Henk Smol (30). In de Diamond Club werden door de politie twintig mensen 'gearres teerd; elf personeelsleden en negen spelers. De Diamond Club werd on geveer een maand geleden geopend als roulettehuis. In de Sporting Club trof de politie zes man personeel en zeven spelers aan. Bij de twee inval len waren in totaal zestig politie- betrokken. Er worden in Nederland weer snuifjes genomen ROTTERDAM (ANP) Er worden weer snuifjes genomen in Nederland. Steeds meer si garenwinkeliers nemen de snuiftabak op in hun assorti ment. Volgens de firma G. de Graaff te Den Haag, de enige importeur van snuif, bedraagt de omzet nu al vele duizenden doosjes per jaar. Een doosje (prijs f 1.50) bevat 2.5 gram, maar per snuifje gebruikt men slechts een zeer geringe hoe veelheid. Snuif bestaat uit tot poeder gemalen tabak, geparfumeerd met welriekende oliën. Een snuif zorgt ervoor, dat men on geveer een uur lang een lekker luchtje (lavendel, menthol, ci- toren enz.) in de neus heeft. Volgens de heer De Graaff Sr., die in 1965 snuif is gaan impor teren (uit Engeland), is de wel riekendheid de voornaamste reden, waarom er weer gesno ven wordt. "Het wil vandücg de dag nogal eens stinken net als in de paleizen van de Franse koningen en dan is een snuifje natuurlijk de re medie. Snuif heeft daarnaast nog het voordeel, dat alleen de gebruiker het ruikt en niet zijn omgeving". De heer De Graaff noemde snuiven veel minder schadelijk dan roken. "Dat is wetenschappelijk be wezen. Men krijgt tenslotte geen rook in de longen". De importeur kon snuif ook aan bevelen als medicijn: prima te gen een verstopte neus ei sja- perigheid. Snuiven heeft echter ook een nadeel. De tabak blijft achter in de neus en veroor zaakt bij het snuiten van de neus bruine vlekken in ae rak- doek. Volgens de heer De Graaff kan men dat ondervan- gen door het gebruik van spe ciale snuifzakdoeken. X)NDERDAG 31 JULI 1975 Door Aad Wagenaar Paramaribo/Den Haag Er moet nog veel orde op zaken gesteld, en rust geschapen worden voordat Suriname op 25 november van dit jaar, zijn nieuwe status kan betrekken: die van onafhankelijk and. Nog steeds liggen de politieke leiders van de twee grootste bevolkingsgroe pen in Suriname de hindostanen en de creolen met elkaar overhoop over de grondwet van de nieuwe republiek. Hindostanen-lei der Lachmon, die de 17 man grote VHP-fractie in de Staten van Suriname aanvoert, heeft dezer dagen opnieuw laten weten dat de keus van de datum 25 november een overhaaste is geweest. Zolang er geen grondwettelijke garanties zijn voor vrede en veiligheid van alle bevolkingsgroe pen met name de Javaanse minderheid voelt zich bedreigd' zou, vindt Lachmon, het uitroepen van de onafhankelijkheid moeten worden uitgesteld. De regering Arron heeft naar uitstel echter absoluut geen oren. Het kabinet maant juist de Britse kolonel Hefford tot spoed aan met het ontwerpen van het ceremonieel. waarmee de onafhankelijkheid op 25 november zijn beslag moet krijgen. Kolonel Hefford heeft de naam 's werelds expert te zijn op het punt van onafhankelijkheidsfeesten. Te beginnen met Nigeria, heeft hij de afgelopen tien jaar voor een reeks Engelse kolonies in Azië en Afrika op hun onafhankelijkheidsdag het vlagvertoon geregeld. De kolonel bevindt zich nu ruim een maand in Paramaribo en houdt er kantoor in een speciaal gebouwd „Onafhankelijkheidsgebouw". Men heeft hem een staf van medewer kers ter beschikking gesteld. Mede delingen over de vorm van het onafhankelijkheidsfeest, mag de kolonel op last van de regering vooralsnog niet doen. Evenmin is bekend hoeveel en welke buitenland se gasten doör Suriname worden geïnviteerd voor de plechtige vlag- verwisseling. Zeker is echter dat prinses Beatrix en prins Claus namens het Huis van Oranje acte de presence zullen geven. Politie Om het ceremonieel ordelijk te laten verlopen is zeker nodig dat de Surinaamse regering op korte termijn met zijn politiekorps tot zaken komt. Uit onvrede met de huidiire salariëring maar meer nog met de onzekerheid over de status van het politiekorps na de onafhankelijkheid (hoe zal verhouding zijn mee c'e Surinaamse krijgsmacht), voert de politie momenteel actie in Parama ribo. Zo gaat de Vreemdelingendienst stoppen met buitendiensten; de afhandeling van passagiers op het vliegveld Zanderij, wordt verplaatst naar het politiebureau. De recherche werkt slechts van 2 tot 10, maar alle manschappen blijven binnen. Men kan er nug steeds aangifte van zak;n do^n, DEN HAAG In de weekeinden van 9 en 10. van 16 en 17 en van 23 en 24 augustus zal in de remise van de Haagsche Tramweg maatschappij aan de Lijster besstraat van 13.00 tot 17.00 uur een tentoonstelling worden gehouden van historische trams. De toegang is gratis. Bezoekers kunnen vier' tram stellen en twee motorwagens bekij ken, die in vroeger jaren in Den Haag zijn gebruikt. Met een van de tramstellen worden aan het eind van iedere tentoonstellingsmiddag en kele ritten gemaakt. maar die worden niet in behande ling genomen. Alleen in zeer ernstige gevallen rukt men uit. Ook alle andere politie-afdelingen blijven binnenshuis; slechts de brandweer blijft paraat. Politie-eenheden in de districten van Suriname volgen het voorbeeld van het korps in de hoofdstad. Een ernstige klacht van de Surinaamse politie is dat bij de veJe landgenoten, die nog voor ce onafhankelijkheid naar Nederland trekken in de eerste zes maanden van dit jaar circa 10.000 zich enkele honderden politie-ambtena ren bevonden. De recrutering van vervangende troepen geschiedt traag (overigens: ook de recruterlngs- dienst van de politie staakt) en zodoende wordt het korps overbelast. Precair Ordeverstoringen in het Suriname van vandaag zijn dus zec-r onwelkom. Ze zijn echter niet ondenkbaar; opnieuw heeft de hindostaanse oppositie bij monde van het Statenlid Mungra acties aangekondigd, „onder druk van de achterban", zoals hij zei. Ook de grootste regeringspartner, de Nationale Partij Suriname, heeft het benauwd. Afgelopen dinsdag was de NPS-fractie maar liefst dertien uur in vergadering bijeen. Men sprak al die tijd over „de precaire situatie in het land", zo werd later meegedeeld. Er werd aangedrongen op maatregelen die de Surinaamse bevolking tot rust moet brengen. Minder dan vier maanden is Suriname nu nog maar verwijderd van de voorgenomen onafhankelijk heidsdatum. Er is dus haast geboden met het brengen van die rust. Dat het bereiken van de onafhankelijk heid een zaak van nationale eenheid zal zijn, wordt echter voor onmogelijk gehouden. "Klem-", de wekelijkse informa tierubriek van IKOR-radio, zendt vanavond (18.30 uur, Hilversum II) een vraaggesprek uit met bisschop Ricard Wood, die door de Zuid- Afrikaanse premier Vorster is uit gewezen uit Namibië (het vroegere Zuid-West Afrika). In recente uit spraken heeft Wood gezegd zich niet te willen distantiëren van eventueel gewelddadig verzet in Namibië. Opgerold Een groep Arabische inwoners van Kalandia, dat ten noor den van Jeruzalem ligt is aangehou den op verdenking van het vormen van een guerilla-cel en het gooien van een handgranaat naar een toe ristenbus in de buurt van Jeruza- lem, alsmede zes andere aanslagen. UTRECHT (ANP) De reizigerstarieven van Nederlandse Spoorwegen worden op 1 septem ber aanstaande met gemiddeld tien pet. verhoogd. De prijzen enkele reis en retour eerste klas se worden sterker verhoogd dan die van de tweede klasse. DEN HAAG (SP) Pas in janua ri 1977 zal het ministerie van Ver keer en Waterstaat kunnen overzien of er een erkennings- of inschrij vingsregeling voor het geven van rij lessen nodig zal zijn. Minister drs. Th. Westerterp, Ver keer en Waterstaat, heeft dit op schriftelijke kamervragen geant woord. Het PPR-tweede-kamerlid Jansen en 't PvdA-kamerlid Hart- meijer hadden de bewindsman ge- DEN HAAG (SP) Twee bejaar de bewoners van een huis aan de Pletterijstraait in Den Haag hebben jarenlang door het zoeken in asbak ken en het meenemen van goederen daaruit hun huis letterlijk van onder tot boven volgestouwd. Boze buurt bewoners ergerden zich tenslotte zo aan de situatie dat zij gistermiddag de politie inschakelden. Omdat de po litie naar de mening van de buurt de situatie niet voldoende klaarde, werd gedreigd dat de woning, waar van de bewoners afwezig bleken te zijn, in brand zou worden gestoken. In overleg met bouw- en woning toezicht werd uiteindelijk gisteravond besloten dat de woning in verband met brandgevaar moest worden ont ruimd. Mannen van de reinigings dienst van de politie werden daarbij geconfronteerd met het feit, dat er in de woning letterlijk geen doorko men aan was. Het hele huis was tot de plafonds volgestouwd met aller hande goederen en rommel. Nadat de gang gedeeltelijk was ontruimd kon een politieman klim mend een speurtocht door de wo ning maken. Omdat de bewoners nergens werden gevonden werd de ontruiming gestaakt. Daarmee zou men vandaag verder gaan waarbij men er rekening mee houdt dat het karwei zeker vijf dagen in beslag zal nemen. Er zijn acht vrachtwa- genritten voor nodig. vraagd of hij het niet nodig vond om dat nu al van kracht te laten wor den. Westerterp wil eerst dat er enige ervaring wordt opgedaan met ce wet rij-onderricht motorrijtuigen. Op het ogenblik hebben 4.227 rij-instruc teurs de wettelijke bevoegdheid tot het geven van rijlessen. Van de ove rigen hebben 7.796 instructeurs een tijdelijke ontheffing gevraagd van de eis, waardoor ze in het bezit van een geldig bewijs moeten zijn. Bijna 2000 van hen komen in aanmerking voor een blijvende ontheffing. De bewindsman verwacht dat de komende vijf jaar gemiddeld 771.000 kandidaten per jaar hun rij-examen doen. Per geslaagde gaat men uit van een gemiddelde van 3,4 exa mens. Bij een gemiddeld aantal lessen van 40 per persoon kunnen ruim 4500 rij-instructeurs hieraan een volledige dagtaak hebben. AMSTERDAM (ANP) Onbe kenden hebben dinsdag een Deense toerist in het Amsterdamse Von delpark met een loogkali-oplossing in het gezicht gespoten. De man is aan een oog geheel en aan het andere voor 80 procent blind. Hij werd daarna beroofd van 1500 Deense kronen en 400 gulden. De man strompelde vervolgens naar de uitgang van het park en werd naar een ziekenhuis gebracht. De politie heeft in het park een spuitje gevon den waarin de sterk bijtende stof zat. ZERMATT (AP) Twee jonge Nederlandse studenten zijn giste ren op slag gedood toen ze bij het beklimmen van de ruim 4000 meter hoge Zinalrothorn bij het Zwitserse Zermatt een val van 300 meter maakten. De slachtoffers zijn de 22-jarige Pe ter Tjasse uit Groningen en de 24-ja rige Christoffel Elferrich uit Amster dam. Hun stoffelijke overschotten zijn door gidsen naar Zermatt ge bracht. Christoffel Elferrich is een zoon van het Eerste kamerlid voor de ARP, P. C. Elferrich. DEN HAAG (ANP) Ongeveer 400 automobilisten hebben bij de di rectie verkeersveiligheid gevraagd of ze geen autogordel hoeven te dra gen. Hun aanvragen zijn gebaseerd op ondermeer medische indicaties, maar voor de aanvraag zelf had men geen artsenconsult nodig. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft dit op vragen van het socialistische kamerlid Van der Doef geantwoord. Vijf artsen plus een deskundige op het gebied van voertuigen en auto gordels zullen hiervoor een advies commissie gaan vormen. Zij zullen zich buigen over de vraag of een uit zonderingsregeling op medische gron den gewenst is en ook welke gevallen in aanmerking komen voor onthef fing. De aanvragers van een ontheffing zullen bericht ontvangen zodra er een eventuele regeling op grond van het coimmissie-advies is getroffen. Mevrouw Rötgers uit Den Helder diezoals wij gisteren al meldden, er een week extra vakantie en een autorit van 5000 kilometer voor over had om een Spaanse zwerfhond uit Beni- dorm op te hcifen, heeft inmiddels drie honden over de vloer. Haar Spaanse zwerfhond bracht in Den Helder namelijk tien jongen ter wereld waarvan mevrouw Rötgers er twee zelf hield. Officier van Justitie Feber: "De in vallen zijn gedaan om een voorbeeld te stellen. Het werd de laatste tijd echt te gek. Er kwamen teveel nieu we gokclubs. De invallen moeten een waarschuwing zijn voor de andere exploitanten. Als ze door blijven gaan, volgen er meer invallen". DEN HAAG (ANP) —Het KVP- kamerlid Hermsen meent dat alles in het werk moet worden gesteld om de invoering van de wet algemene arbeidsongeschiktheidsverzekering - (aww) per 1 juli 1976 te verzekeren. Aan de minister en de siaatsse- cretaaris van Sociale Zaken heeft dit kamerlid gisteren schriftelijk ge vraagd of het waar is dat de socia le verzekeringsraad per brief aan He regering heeft meegedeeld dat het technisch onmogelijk is de wet per 1 juli 1976 in te voeren, ook al zou de parlementaire behandeling ervan nog dit jaar worden voltooid. Als dit zo is dienen de bewindslieden tot onverwijlde publikatie van de ze brief over te gaan opdat alle be langhebbenden, onder wie de orga nisaties in het midden- en kleinbe drijf, de agrarische sector en de in- validenbonden daarvan kennis kun nen nemen en zo spoedig mogelijk hun oordeel kunnen vormen en ge ven over de aan deze stellingname van de SVR ten grondslag liggende argumentatie. Met zo'n 15.000 bezoekers beleefde het natuurpark De Beekse wel een topdag. Vooral in het strandbad liep het storm. Vele nauwelijks een plaatsje toeëigenen. gisteren zich nog

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7