Vrede Europa voornaamste doel van Helsinki Bemiddelingsrol voor Van der Stoel Nieuw staatshoofd Nigeria kondigt maatregelen aan McGovern laat rapport Castro over de CIA onderzoeken Contra - revolutie in Por tugal moet strenger aangepakt In conflict Griekenland - Turkije over kwestie Cyprus DONDERDAG 31 JULI 197; HELSINKI (AP) "Er is geen reden waarom de Europeaan anno 1975 niet mag trouwen met wie hij wil, niet mag lezen en horen wat hij wil, naar het buitenland reizen wanneer en waar naar toe hij wil en ontmoeten wie hij wil". Dit verklaarde gis teren de Britse premier Harold Wilson op de Europese confe rentie voor veiligheid en samenwerking, die deze dagen in Hel sinki wordt gehouden. De conferentie, waarop landen variërend van mogendheden zoals de Sowj et-Unie en de Verenigde Staten tot kleine staatjes als het Vaticaan en San Marino deelne men, is de grootste internationale bijeenkomst sinds het congres van Wenen in 1814. Morgen zullen de landen het do cument tekenen, waaraan 30 maan den in Helsinki en Genève is ge werkt. In het document wordt de na-oorlogse situatie in Europa, dus de Sowjet-hegemonie in Oost-Eur- ropa erkend. In ruil daarvoor krij gen de westerse landen de belofte Van grotere burgerlijke vrijheden voor Russen en andere Oosteuro peanen. Onschendbaar Tn het document is verder de be paling opgenomen dat de grenzen onschendbaar zijn. Maar onder druk van de westerse landen is de Sowjet-Unie akkoord gegaan met de toevoeging van de clausule dat grenzen op vreedzame wijze kun nen worden verlegd. Hierbij werd gedacht aan de kwestie van het ver deelde Duitsland. Bondskanselier Helmut Schmidt zei tijdens zijn redevoering: "Het blijft ons doel om toe te werken naar een toestand van vrede in Eu ropa, waar binnen het mogelijk is dat de Duitse naties worden her enigd door middel van eigen beslis singen". "De mogelijkheid voor het op vreedzame manier wijzigen van grenzen is ook belangrijk met het oct op de Europese eenwording". Schmidt voegde eraan toe dat t oor de eerste maal belangrijke formules voor vrede door middel van ontspanning en samenwerking zijn opgenomen in de documenten van deze conferentie. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissin ger heeft in de loop van gisteren tijdens een persconferentie gezegd dat de tweede mini-top tussen Ford en Brezjnew zaterdag hopelijk zal leiden tot een overeenkomst over de vermindering van kernwapens. Kissinger vermeldde echter dat het niet vaststaat dat tegen zater dag een specifieke overeenkomst kan worden bereikt. Volgens de be richten hebben Ford en Brezjnew eveneens vooruitgang geboekt in hun besprekingen over het Midden- Oosten. Goede wil Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties, hield de deelnemers voor dat zij van goede wille dienen te blijven wanneer zij de hoge verwachtingen van het hand vest wensen in te lossen. Griekse coup werk van avonturiers ATHENE (AP) De voormali ge Griekse premier Panayiotis Kan- nellopoelos, de eerste getuige in het proces tegen de 20 officiers die er- van worden beschuldigd de staats greep van 1967 te hebben geleid, heeft de verdachten gisteren beschre ven als een "handjevol gewapende avonturiers". Kanellopoelos stond aan het hoofd van een tussentijdse regering die v oorbereidingen moest treffen voor algemene verkiezingen toen de staats greep werd gepleegd. Hij verklaar de dat de samenzweerders van een NAVO-plan Prometheus genaamd en hun eigen inlichtingen en strijdeen heden gebruik hadden gemaakt om aan de macht te komen. Kanellopoelos verklaarde dat de machtsovername geen revolutie was. „Het was een samenzwering van een handjevol gewapende avonturiers die de dictatuur instelden door mid del van leugens en uit naam van de strijdkrachten. Zij deden dit ech ter ter voldoening van hun eigen interesses en ambities". Advokaten van de aangeklaagden deden gisteren pogingen om te bewij zen dat Kanellopoelos voor de coup zelf vaak in het openbaar heeft ge zegd te vrezen voor een communis tische omwenteling in Griekenland. "Maar dit betekent nog niet dat je de democratie maar moet afschaf fen om tijdelijke problemen op te lossen", zo luidde Kanellopoelos' ant woord. Na-kuren De Apollo-astronauten Thomas Stafford, Donald Slayton en Vance Brand hebben gisteren het ziekenhuis in Hawaii verlaten waar ze zijn verpleegd voor een longaan doening die ze vorige week donder dag bij de terugkeer naar de aarde opliepen door het inademen van een giftige gas, uit een te laat afgezet te motor. Ze gaan nog tien dagen nakuren op het Hawaii-eiland Oahoe alvorens naar Houston terug te ke ten. "Wij zijn er ons allen van bewust dat de laatste handeling (ratifica tie van het handvest) geen document oplevert dat de regeringen juridisch bindt en dat er geen mechanisme bestaat waarmee naleving van het handvest kan worden.afgedwongen aldus Waldheim. "Het is echter een van werkelijk- heiszin getuigend compromis en ik ben van mening dat het onderhavige document aan kracht wint omdat het de afspiegeling is van een ge meenschappelijke mening die reeds heeft geleid tot zekere akkoorden welke de oorzaken tot spanning in Europa wegnemen of verminderen". Waldheim merkte op dat de 35 deelnemers tezamen "verantwoorde lijk zijn voor meer dan 80 procent van de militaire uitgaven in de we reld". "Dit is slechts een illustratie" al dus Waldheim, "van wat ons allen zonneklaar is - dat de succesvolle afsluiting van deze conferentie veel meer een begin is dan een einde". Hij spoorde de deelnemers aan tot pogingen de impasse bij het Ween- se overleg over een wederzijdse, even wichtige troepenvermindering in Eu ropa te doorbreken. De secretaris-generaal zei voorts in zijn betoog: "Handhaving van de mili taire uitgaven op het huidige niveau, iaat staan een stijging, zal de duur zaamheid van het huidige onderlin ge vertrouwen - onvermijdelijk in twijfel doen trekken - en het bestaan daarvan in laatste instantie bedrei- Overzicht van de veiligheidsconferentie, die gisteren in Helsinki is geopend. Op de voorgrond de Amerikaanse delegatie met president Ford en minister van Buitenlandse Zaken. Henry Kissinger. Gowon kan veilig terugkeren LAGOS (AP) Het nieuwe staatshoofd van Nigeria, brigade-generaal Moeritala Moham med, heeft gisteren verklaard dat zijn voorganger, generaal Yakoeboe Gowon, door een militai re staatsgreep was afgezet omdat hij het land in een chaos dreigde te storten. In i 15 minuten durende toe- de volkstelling spraak die landelijk door de radio de bevolking vooral i werd uitgezonden, zei Mohammed dat de strijdkrachten hadden beslo ten Gowon af te zetten in een po ging om een sterk en verenigd Nige ria op te bouwen. Hij bracht zijn landgenoten in her innering dat in het verleden reeds veel bloed is vergoten om die eenheid tot stand te brengen. „De gedachte van nieuw bloedvergieten, om welke reden dan ook, moet ons volk walge lijk voorkomen", aldus de nieuwe Ni- geriaanse leider. Mohammed zei dat Gowon en zijn gezin naar Nigeria kunnen terugke ren als de situatie na de onverwach te staatsgreep van dinsdag weer nor maal is geworden. Gowon, aldus Mohammed, zal als beloning voor de diensten die hij zijn land heeft bewezen, het pen sioen van generaal krijgen en zijn persoonlijke veiligheid en die van zijn gezin zal worden gegarandeerd. Mohammed maakte in zijn toe spraak verder de volgende maatrege len bekend: een radicale zuivering van de strijdkrachten op grond waarvan al le officieren met de rang van gene- raal-majoor of hoger met pensioen gezonden worden. Op grond van de ze maatregel werden onder meer de bevelhebbers der drie legeronderde len buiten dienst gesteld, het ontslag en de pensioenering van alle militaire en civiele gouver neurs, die verantwoordelijk waren voor het bestuur van de 12 deelsta ten van het land. de instelling Incident in Moskou De politie heeft in Moskou een man gearres teerd die probeerde de Amerikaanse ambassade binnen te gaan. Oogge tuigen verklaarden dat de man wiens identiteit niet bekend is, zich hevig verzette. Vier politieagenten slaag den er tenslotte in hem te overmees teren. De Amerikanen hebben ver drie belangrij- scheidene malen geprotesteerd te- ke federale regeringsorganen: de op- gen het optreden van de politie te- perste militaire raad, de nationale genover bezoeker staatsraad en de federale uitvoeren- de. de raad, de belofte dat het huidige poli- de ambassa- In San Salvador zijn i zal worden herzien, gisteren zeven doden gevallen bij Mevrouw Sarah Bailey uit het Amerikaanse Dallas staat hier triest op wat over is van de trap naar haar op de tiveede ver dieping gelegen woning. Haar huisbaas heeft de trap weggebro ken. Mevrouw Bailey weigerde de huur te betalen, omdat de huisbaas een lek in het dak van haar keuken niet wilde repa reren. Dit was het antwoord van de huisbaas. de instelling sie die de regering moet adv over de oprichting van nieuwe staten en de mogelijke keus gevechten van circa tweeduizend stu- seren denten met politie. De studenten deel- betoogden tegen de kosten van le- n een vensonderhoud en de overheidsin- WASHINGTON (AP Reuter) Senator George McGovern heeft gisteren een samenvatting vrijge geven van een document, waarin de Cubaanse premier Fidel Castro verslag doet van 24 pogingen van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) om hem en andere Cu baanse leiders van het leven te beroven. In een verklaring zei McGo vern dat hij deze beschuldigingen aan het adres van de CIA niet heeft kunnen verifiëren, maar dat hij het materiaal van Castro zal overdragen aan de senaats commissie die een onderzoek naai de CIA-activiteiten instelt. „Indien de beschuldigingen juist blijken te ziin", zo zei Mc Govern, ,.dan heeft de CIA zich schuldig gemaakt aan het meest schokkend, moordlustig en on-Amerikaanse gedrag tegen over de leiders van een buur land". Het rapport beschrijft 24 inci denten die zich tussen medio 1960 en maart 1971 hebben afge speeld. Volgens Castro's informa tie moest de kandidaat-moorde naar zich in 1971 uitgeven alsVe- nezolaans verslaggever, die Cas tro's bezoek aan Chili zou ver slaan. Dit plan zou echter al voor 1971 zijn verijdeld. Het laatste incident daarvoor geschiedde in 1967. Castro's conclusies over de be trokkenheid van de CIA zijn vol gens McGovern waarschijnlijk gebaseerd op bekentenissen en ander bewijsmateriaal. McGovern achtte het bleangrijk dat de be vindingen van Castro zouden wor den onderzocht. De senator zei de informatie van Castro te hebben gekregen omdat hy hierom tijdens zijn bezoek aan Cuba - in mei van dit jaar - zou hebben gevraagd. Robert Maheu, een voormalig FBI-agent die nu en dan voor de CIA werkte, gaf gisteren bijzon derheden over een komplot waar bij met de Maffia werd samen gewerkt om premier Castro te ver giftigen. Nadat hij was gehoord door de senaatscommissie die de gangen van de CIA onderzoekt zei Ma heu tegenover Journalisten dat hij in I960 was benaderd door een functionaris van de CIA: een zekere James O'Connell. De ze had hem gezegd dat Castro uit de weg geruimd moest worden in verband met de /Voorgenomen in vasie op Cuba. De CIA-functionaris zei dat Maheu contact moest opnemen met zijn vriend. John Roselli. een berucht onderwereldfiguur. Deze moest hem helpen „in een programma om Castro van het toneel te doen verdwijnen of hem uit te schakelen in verband met de invasie". Maheu verklaarde voorts dat de CIA zijn onderneming, een public relationsbureau. gebruikte als dekmantel voor haar agenten. De dienst plaatste nu en dan agen ten op de personeelslijst van het bureau zonder dat Maheu werd verteld wat hun werkzaamheden Maheu zei ook dat zijn vroegere werkgever, de multi-miljonair Ho ward Hughes, eens contact met hem had opgenomen en hem daarbij had gevraagd een „gehei me operatie via de CIA" op touw te zetten. Maheu wist niet wat voor operatie Hughes in gedach ten had. maar hij had bij voor baat geweigerd. Hij zei dat Hug hes hem wel had verteld dat hij met de operatie de CIA wilde ge bruiken als wapen bij zijn moei lijkheden met andere overheids diensten. tegenstellingen tussen de verschillen de stammen op weerstand stuitte, uitstel van het tweede Afrikaan se festival van kunst en cultuur dat cp 22 november had moeten begin nen en waarvoor meer dan 150.000 deelnemers en toeschouwers wa ren verwacht. Mohammed gaf verder uiting aan Nigeria's vriendschap voor alle lan den en verklaarde dat zijn land de organisatie van Afrikaanse eenheid zal blijven steunen, evenals de Ver enigde Naties en het Britse Gemene best. Het nieuwe staatshoofd beloofde buitenlandse zakenlieden en firma's dat hun rechten en belangen in Ni geria veilig zijn en beschermd zullen De Carvallio terug uit Cuba 99 „De taak die voor ons ligt, dwingt ons tot opoffering en zelfdiscipline op alle niveaus. Deze regering zal machtsmisbruik niet tolereren", al dus Mohammed, die opnieuw bekend maakte dat de staatsgreep zonder bloedvergieten was verlopen. geringszetel. De huidige menging in het universitaire leven. LISSABON (AP) Brigadier - gene raal Otelo de Carvalho, lid van het driemanschap dat de macht in Por tugal in handen heeft gekregen, heeft gisteren na zijn terugkeer uit Cuba verklaard dat de Portugese strijdkrachten strenge maatregelen moeten nemen tegen de dissidentie in het land. Volgens Carvalho wordt het zo langzamerhand onmogelijk om een linkse Portugese omwenteling teweeg te brengen met vreedzame middelen. "Ik heb eens gezegd dat we contra-revolutionairen niet in de arena moeten zetten", zo zei Car valho in een gesprek met journalis- tem, "maar nu vind ik dat we dat wel moeten doen". Hij liet doorsche meren dat arrestaties en zuiverin gen binnen de strijdkrachten in de toekomst tot de mogelijkheden beho- "Ik denk dat de beweging van de strijdkrachten bereid is een zeer har de repressieve lijn te gaan volgen, iets wat we tot dusver vermeden hebben". De 38-jarige militaire leider, die 15 maanden geleden deelnam aan de omverwerping van het vroegere rechtse bewind, prees de Cubaanse revolutie en de Cubaanse leider pre mier Fidel Castro. Hij voegde eraan toe dat Portugal binnenkort hulp van Cuba zal krijgen. Hoewel velen hem beschouwen als de generaal die de sterke man in het driemanschap gaat worden, heeft Carvalho verklaard dat hij geen lei der wil worden. Wel verklaarde hij een leidersrol te zullen accepteren indien men daarop zou aandringen. In antwoord op vragen over de golf van anti-communistisch geweld in Portugal gaf hij te kennen dat de militaire veiligheidsdienst Cop- con maatregelen zal nemen. Emidito Guerreiro, de leider van de Portugese democratische volks partij. de grootste na Soares' socialis tische. heeft gisteren in Pa rijs gezegd dat de nieuwe regering- die premier Vasco Goncalves wil gaan vormen gedoemd is ineen te storten omdat men niet zonder, en tegen het volk kan regeren. Querreiro is op een kort bezoek te Parijs, de stad waar hij jaren als politieke banneling heeft gewoond. Basken in Madrid Na een hevige schietpartij heeft de politie in Ma drid drie leden gearresteerd van de Baskische organisatie ETA, die zich in een villa hadden verschanst. Vol gens een officiële mededeling heeft een vierde zich door zelfmoord aan arrestatie onttrokken. HELSINKI (ANP) Er bestaat een mogelijkheid dat de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken mr. Max van der Stoel (PvdA) gaat bemiddelen in het conflict tussen Griekenland en Turkije over Cyprus. De Nederlandse minister die uitste kende contacten heeft in Grieken land en ook een goede naam in Tur kije, heeft de afgelopen dagen tij dens zijn vakantie in Griekenland nog besprekingen gevoerd met zijn Griekse collega Dimitrios Bitsios en zal vandaag in Helsinki de Turkse mi nister van Buitenlandse Zaken Ih- san Sabri Caglayangil ontmoeten. Geruchten van Turkse zijde dat minister Van der Stoel als EG-be- middelaar zou optreden werden door hem categorisch ontkend. In de wandelgangen wordt het echter niet uitgesloten geacht dat minister Van der Stoel met stilzwijgende toestem ming van een aantal EG-collega's gaat proberen mee te helpen aan de oplossing van het conflict. Officieel namens de Europese Gemeenschap kan hij dit niet doen omdat het voorzitterschap van de gemeenschap tot eind december bij Italië berust. En ook Italië zou willen bemidde len, evenals de Westduitse bonds kanselier Schmidt, die in Helsinki een waar diplomatiek offensief aan de dag legt en bijna iedere vrije mi nuut met staatshoofden of rege ringsleiders praat. Minister Van der Stoel zei gister avond wel dat de Europese Ge meenschappen blijven bij het aan bod van maart in Dublin waarin ge zegd werd dat de negen van Euro pa het uiterst wenselijk achten dat er in Cyprus een blijvende en juiste oplossing van het, conflict wordt be reikt via onderhandelingen en dat de negen bereid zijn al het mogelijke te doen om dit doel te bereiken. Vandaag worden de besprekingen in Wenen tussen de twee Cyprische leiders Denktasch en Clerides her vat en minister Van der Stoel ver klaarde op een persconferentie het belangrijk te vinden dat het er naar uitziet dat er eindelijk schot komt in de onderhandelingen. Men praat nu niet alleen meer over het vinden van een staatkundige struc tuur, maar ook over de grenzen bin nen de federale republiek. Hiermee zou men naar zijn mening de im passe kunnen doorbreken. De Griekse premier Constantine Caramanlis heeft gisteren in Hel sinki verklaard dat de Turkse inva sie op Cyprus in strijd was met de principes van de Europese veilig- Eerder hadden Turkse bronnen verklaard dat Turkije zou weige- ïen de Cyprische delegatie op de conferentie onder leiding van aarts bisschop Makarios te erkennen. Premier Suleyman Demirel zou van plan zijn een formeel protest op te laten nemen in het slotdocu ment dat morgen zal worden gete kend. Volgens Caramanlis was de Turkse invasie van vorig jaar een 'schending vooraf" van de principes van de veiligheidsconferentie. Tot deze principes behoort de onschend baarheid van de grenzen. "Indien de principes van onze conferentie niet op Cyprus worden toegepast zal het vertrouwen in de ze principes op onherstelbare wijze worden geschaad", zo meende Cara manlis. "Het zou werkelijk absurd zijn de akkoorden voor de veiligheid van Europa te tekenen en tegelijkertijd de onrechtvaradige situatie te handhaven die een bedreiging vormt voor de vrede in het Middel- la ndsezeegebied' De leider van de Turkse Cyprio ten, Rauf Denktash, heeft gisteren gedreigd alle Grieks-Cyprioten uit het noordelijk deel van Cyprus te zetten wanneer hij geen positief antwoord krijgt op voorstellen ter „bevrijding" van de Turks-Cyprio ten in het zuiden van het eiland. Als de Grieks-Cyprische regering stappen doet om hen onder VN-be- scherming te plaatsen, zal hij zijn dreigement ook uitvoeren. Denk tash zei dit op een persconferentie kort voor zijn vertrek naar Wenen Clerides had gezegd dat hij om VN-bescherming zou vragen voor de ongeveer 10.000 Grieks-Cyprio ten die neg in noord-oost Cyprus leven. Max van der Stoel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6