Zorgelijk jaar voor bedrijven regio Rijnland hijgt Andere vergoeding leerlingen vervoer RECHTVAARDIGER HEFFING? Tour de Frats: stroom van avonturen ten einde Zijlwijk scholen KAMER I AN KOOPHANDEL 01 ER VOOR BUITENGER OON ONDER II IJS LEIDEN Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat zullen in de Zijl- wijk, tussen de Zwartemeerlaan en de Zijl, drie lokalen voor het kleuter onderwijs en zes lokalen voor het ge woon lager onderwijs worden ge bouwd. Het gaat hier om een com plex met een tijdelijk karakter, dit vanwege de onzekerheid die bestaat over de ontwikkeling van het aantal leerlingen in de toekomst. In de tijdelijke ruimte zullen het openbaar, prot. chr. en r.k. onderwijs naar behoefte worden ondergebracht. B. en W stellen de gemeenteraad voor twee kredieten voor dit complex te verlenen, namelijk f. 1.233.000,- voor het gebouw en f. 16.633.- voor de hum- van de grond tot eind van dit Jaar. Overigens zal het complex later nog worden uitgebreid. LEIDEN Voor het bedrijfsle ven in de Rijnlandse regio was 1974 een zorgelijk jaar. Dit is ove rigens gezien de landelijke ont wikkelingen en de neergaande conjunctuur niet zo verwonder lijk. Dit concludeert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in een vandaag verschenen onderzoeksrapport over de gang van zaken bij het I in deze regio gevestigde bedrijfs leven. Het onderzoek maakte deel j uit van een landelijk opgezette I enquête, waarvoor in januari ruim 50.000 ondernemingen werden be naderd. LEIDEN De herkomst van het wapen, waarmee de 20-jarige Leide- naar J. O. het afgelopen weekeinde j op de Beestenmarkt een één jaar oudere Oegstgeestenaar in de buik heeft geschoten, is bekend. De Lei- denaar blijkt het wapen enkele we- I ken geleden te hebben gekocht van een 23-jarige betonwerker uit deze stad. Deze verkreeg het op zijn beurt van een 37-jarige Leidse koopman. De politie heeft beide "wapenleve ranciers" in de loop van deze week 1 aangehouden. Voorzover er bij het Rijnlandse bedrijfsleven sprake was van een toename van de omzetten, kon deze in de meeste gevallen niet wórden omgezet in een toename van de winst of zelf gelijkblijven van de winst. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in het stijgen van de (loon) kosten, maar ook in bijv. het achterblijven van de verkoopprijzen bij de inkoopprijzen, scherpe con currentie en de inflatie. Vooral in de kleding- en textielin dustrie, de confectie, mode, schoeisel en lederwarenindustrie in de Rijn landse regio gingen de zaken niet erg goed. In deze bedrijfstak bleven vorig jaar zowel de omzet als de winsten en de investeringen achter bij de landelijke ontwikkeling. Het best bestand tegen de ongun stige invloeden van de neergaande conjunctuur bleek in Rijnland de „ector van de dienstverlening. In ver gelijking met het landelijke beeld de den de dienstverlenende bedrijfstak ken in deze regio het zelfs vaak iets Voor de agrarische sector in het district van de Kamer was 1974 be paald ongunstig, ongunstiger dan voor de agrarische sector in het al gemeen. Het bollenbedrijf met het probleem van een te groot aantalen sterk versnipperde bedrijven onder vond bovendien moeilijkheden door stagnerende verkoopprijzen, sterk gestegen transportkosten en een on zekere valutamarkt. De Katwijkse visserij ondervond met name moeilijkheden van de ex treme stijging van de brandstoffen- prijs en het overbevissen van de Noordzee (quotering Een heel andere positie wordt inge nomen door de banken. Hoewel 1974 voor de banken misschien geen gun stig jaar was, ongunstig was het be paald ook niet Vooral in gebieden waar de bevolking groeit en bedrijfs vestigingen plaatsvinden, hadden de daar gevestigde banken een goed jaar. Zo vond er vooral in Alphen aan den Pijn en in de bollenstreek een groei van de salarisrekeningen plaats. In vrijwel alle bedrijfstakken stag neerden de investeringen. De oor zaak daarvan is niet zozeer gelegen in de hoge rentestand, maar de stag natie wordt meer bepaald door'liqui- diteitsproblemen en sombere winst verwachtingen. Die verwachtingen zijn ook voor uit jaar weinig optimistisch. Dat geldt zcwel voor de bedrijfsresultaten als de investeringen. Slechts bij uitzon dering (horeca metaal, chemie) wordt enig herstel voorzien. Waar de jeugd zich ten volle overgeeft aan de vakantiebezig heden,, die in tal van plaatsen worden gehoudenhoeven de 65- plussers uiteraard niet achter te blijven. De bewoners van Zuydt- wijck deden dat dan ook niet. Massaal togen ze naar buiten om in competitieverband een visje te verschalken. Hoeveel er gevangen iverd, is niet bekend. Wel dat de bejaarden flink hebben genoten. LEIDEN "Met zo groot mogelijke spoed" wordt er gezocht naar een ander systeem voor de veront reinigingsheffing om beter dan nu rechtvaardigheid en doelmatigheid te combineren. Dit zeggen dijk graaf en hoogheemraden van Rijnland in een brief aan het district Zuid-Holland van de Industriebond CNV. De industriebond had op 11 juli j.l. in een brief aan Rijnland bezwaar gemaakt tegen het feit dat, behalve alleenstaanden, ieder evenveel moet betalen, namelijk f 62.65. Met name bejaarden, zo stelde de industriebond, worden daarvan de dupe: hun besteedbaar inkomen over 1975 zou hierdoor geheel verloren gaan. Dijkgraaf en hoogheemraden laten dat, zo blijkt uit hun brief aan het CNV, verder in het midden en volstaan "met in voorkomende gevallen betrokkenen onder handhaving van de heffings- plichtigheid te verwijzen naar de afdeling Sociale Zaken van de gemeente". De Industriebond CNV had in haar brief eveneens aangedrongen op een ander systeem waarbij reke ning wordt gehouden met de draagkracht van de betrokkenen. Overigens is de industriebond op zichzelf geen tegenstander van de heffing. LEIDEN De kosten die gemaakt worden voor het vervoer van leerlin gen van het buitengewoon onderwijs worden voortaan door de gemeente vergoed. Deze nieuwe regeling geldt voor het vervoer per taxi of spe ciaal busje en het openbaar ver voer. Tot dusver werd er in de kos ten. van dit vervoer slechts een te gemoetkoming verleend. Overigens zal de gemeenteraad zich nog over de nieuwe regeling moeten uitspre ken. Het nieuwe vergoedingensysteem is mogelijk geworden dank zij een verruiming in de Lager-onderwijs- wet van 192Cf voor wat betreft het ver voer van leerlingen van scholen voor buitengewoon onderwijs. De nieuwe regeling geldt voor lichamelijk ge handicapte, imbeciele en zeer jeug dige leerlingen van het buitengewoon enderwijs (particulier vervoer) als mede voor alle overige leerlingen van buitengewoon onderwijs (open baar vervoer). Van de regeling zijn uitgesloten de leerlingen van scho len voor schipperskinderen, woon wagenkampkinderen en kinderen van kermisexploitanten. Ook is de rege ling niet van toepassing op het ver voer van leerlingen van scholen voor debiele kinderen en leerlingen van lom- en zmok-scholen als ze ouder zijn dan veertien Jaar. In hun pre-advies tekenen B. en W. aan dat de bepaling dat een ge meente ook samen met andere ge meenten het vervoer kan (laten) verzorgen, nog steeds van toepassing Een nieuwe bepaling is dat de ge meenteraad moet vaststellen op wel ke wijze van vervoer de vergoeding van de kosten gebaseerd is. Volgens B en W. moet daarbij rekening worden gehouden met de ernst of aard van de lichamelijke of geestelij ke handicap, de leeftijd van de leer lingen en de afstand c q. bereikbaar heid van de school. Ook zouden bij de vaststelling sociale factoren in het gezin een rol moeten kunnen spelen. moeten kunnen afwijken van de dooi de raad algemeen bepaalde wijze van vervoer, met name als het inci dentele gevallen betreft. Een voor beeld is in dit verband dat een leer ling op een gegeven moment ge bruik kan gaan maken van het openbaar vervoer, terwijl hij offi cieel onder de categorie van parti culier vervoer valt. Het college meent echter dat de ouders daarin' een beslissende stem moeten heb-~ ben. Ome Chris Lindenhof (rechts), algemeen leider, in gesprek met burgemeester Vis. LEIDEN Geen pet tussen de oren, geen bolknak tussen de lippen, wat was er met Ome Joop, aan de hand? Was de tourarts ten slotte zelf geveld door de vlammende zonnestralen? Wel nee, hij was alleen maar moe "Er is maar één fout gemaakt. Mijn bed had hier moeten staan, hier in het Vijfhovenhuis" nep hij uit. Ome Joop Vervoorn uit Leiden-noord, tourarts en §én van die manusjes van alles, zon der wie de veertigste Tour de Frats wellicht nog wel van start zou zijn gegaan, maar in ieder geval nimmer zou zijn beëindigd De Tour de Frats is een sinds een kwart eeuw jaarlijks terug kerend fietsspectakel voor de jeugd. Voor jongens en sinds twee jaar ook voor meisjes. Vo rig jaar startte de Tour in Lei den, dit maal fungeerde het Stadhuisplein als finishplaats. Burgemeester Vis was er om het gezag te vertegenwoordigen. De tocht door Leiden was de finale van een elfdaagse tocht, die op 20 juli begon in Arnhem en ver der Doetinchem, Deventer, Har derwijk, Hilversum, Amsteidam, Alkmaar, Santpoort en Sassen- heim als etappeplaatsen kende. Bij het startschot in Arnhem zette 82 paar benen de peda'en in beweging, in Leiden arriveer den tenslotte 88 deelnemers. Zo iets kan in de Tour de Frcts, waarin het voornamelijk om het spel en slechts in geringe mate om de knikkers gaat. In en bij het Vijfhovenhuis aan de Hof laan werden gjs ter- middag de prijzen uitga eikt. de fietsen ingeladen en de jacht op de vaantjes ingezet. Door deelne mers en door niet-dee1 nemers. En dat allemaal in een tempera tuur, die de tropische grenze n overschreed. Het was hygen, luis teren. lachen en vooral uitblazen. En nu? Lees het advies van de tourleiding aan de ouders. "Hij zal terugkomen en als een blok in slaap vallen. Zorg dus dat ie meteen kan duiken. Zet zijn lievelingskostje klaar, want dat heeft hij misschien een week lang gemist! Enne wanneer hij niet met de gele trui thuis komt, zegt u dat u gelezen hebt en dat ie beter gereden heeft dan u dacht! Als hij is uitgesla pen zult u eraan moeten wennen dat er een stroom van beleefde avonturen verteld wordt, die rij gen lang kan aanhouden. Hij zal bovendien net zo vuil zijn als hij gezond is wanneer hii teru »- komt als tourrenner. Zet een bloemetje op tafel met een kaar tje "Hulde aan de tourrenner". U zult zien dat ie meer kerel is geworden, dat verlegenheid over wonnen is, kortom hij heeft ge leerd zelfstandig te kunnen zijn. Op weg naar het Vijfhovenhuis: de tour Luba barst weer van de best betalende banen N"oó.r mensen die van aanpakken weten. Mannen en vrouwen vanaf 18 jaar: we zitten ora je te springen I Kom r dus.snel, pak dat hoge netto weekloon 1 vooralle uitzendkrachten Leiden: Nieuwe Rijn 35 tel. 071 - 40341 Alphen De Aarhof 67 tel. 01720-94645 Gouda: Lage Gouwe12 'tel. 01820-23311

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3