Kinderen mogelijk vergiftigd "Ik voel me een praatpaal en wegwijzer" Inwoners Hilversum eisen maatregelen Verboden liefde komt 39-jarige kaashandelaar duur te staan Door water of bedorven graan SUPERBENZINE VOOR WEGGEEFPRIJS 90 CENT P. LITER! Consul waakt over Nederlandse toeristen: WOENSDAG 30 JULI ANTWERPEN (ANP) Twee jonge kinderen van het Nederlamdse schippersgezin Paal zijn gisteren onder ver dachte omstandigheden overleden. De 2-jarige Johannes Paal overleed 's morgens. In de loop van de middag stierf zijn 4-jarige broertje Dimitri. Chirurg stuurt 'merkwaardige' rekeningen Limburg, verblijft met het schip "Camison" in de haven van het Bel gische Doel voor het laden of lossen van graan. De doodsoorzaak heeft men nog niet kunnen vaststellen. De kinderen hadden maandag aan de Scheldedijk in Doel gespeeld. In de nabijheid staat een kerncentrale. Van goedingelichte zijde is verno men dat de slachtoffertjes geen natuurlijke dood zijn gestorven misdaad uitgesloten DEN HAAG (ANP) De Amster damse chirurg prof. dr. H. Brum- WOrdt geacht. MogeUjk hebben meikamp stuurt, volgens de Consu- kinderen giftig Scheldewater mentenbohd, rekeningen aan patiën ten in het Binnengasthuis die hfj niet heeft behandeld. Hij zou het geld onder meer gebruiken om de salarissen van een aantal chirurgen aan te vullen. gasthuis in Amsterdam had gelegen voor de behandeling van brandwon den. Zijn moeder, die particulier was verzekerd, kreeg van prof. Brummel- kamp een rekening van 200 gulden waarop stond "Ligdagen van 15 tot 20 januari 1975". Omdat prof. Brummelkamp de jon gen niet had behandeld vroeg de moeder de chirurg om uitleg. Prof. Brummelkamp bleek aan particulier verzekerden rekeningen te sturen om "fondsen te werven voor aanvulling van de salarissen van vier chirur gen, voor dekking van onkosten bij congresbezoeken, voor aanvulling op het representatiekrediet en voor noodzakelijké verbouwingen in de kliniek". Wie niet wil betalen krijgt nog een herinneringsnota. Wanneer er daar na geen betaling volgt, laat prof. Brummelkamp het er maar bfj zit ten. De chirurg wil geen incassobu reau inschakelen, omdat hij vindt dat de verhouding arts-patiënt ge kenmerkt moet zijn door "enerzijds toewijding, anderzijds erkentelijk heid*/ De Consumentenbond vindt het een merkwaardige gang van zaken dat de patiënt "de filosofie van er kentelijkheid moet omzetten in klinkklare munt". "Er heersen in de wereld van de volksgezondheid wel vreemde toestanden en verouderde opvattingen", aldus de bond. Het gezin Paal; afkomstig uit ROTTERDAM (ANP) Een 77-Ja rige Rotterdamse heeft bijna 48 uur hulpeloos op de grond gelegen in haar woning aan de Chinese Tuin. Maandagmiddag forceerde de poli tie de deur, omdat de vrouw niet opendeed voor degene, die haar eten kwam brengen. Zij ontving haar maaltijden van een organisatie. De vrouw bleek zaterdagavond gevallen te zijn, waarna zij zich niet meer kon verplaatsen. De GG en GD vond het niet nodig om haar in een zie kenhuis te doen opnemen. Wel heeft men haar voorgesteld om in een verzorgingstehuis te gaan wonen. ADVERTENTIE ge dronken. Het gerechtelijk onderzoek naar de Juiste oorzaak van het overlijden van de twee schipperskinderen is nug niet afgerond. De Belgische profes sor Thomas van de Rug heeft een lijkschouwing verricht. Volgens de ze deskundige kan het drinken van get je dat vijf dagen in het Binnen- Scheldewater niet de doodsoorzaak Het leeuwewelpje 'Heino' laat zich door zangeres Conny Van- denbos met de fles verwennen in het safaripark De Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Conny was in het safaripark voor opnamen t.b.v. een tv-programma. Twee leeuwtjes, die enige weken geleden werden geboren, zijn door de moeder verstoten en worden nu door een oppasser groot gebracht. Bij BouwVaria Zoef erwoudseweg 11 Leiden zijn. Volgens hem is een vergiftiging door het eten van bedorven graan niet uitgesloten. Acties politie in Suriname PARAMARIBO (ANP) Sinds ruim een week voert de Surinaamse politie acties om kracht bij te zetten bij de wensen en eisen de poli tiebond bij de minister van Justitie en Politie heeft ingediend. Naast sa larisverbetering en andere sociale voorzieningen eist de politie klaar heid over haar positie na de onaf hankelijkheid van Suriname, speciaal de verhouding van de po litie ten opzichte van de Surinaam se krijgsmacht. Nu het overleg tus sen de minister en de politiebond lijkt te zijn vastgelopen, heeft de bond een aantal acties in het voor uitzicht gesteld, die deels al van kracht zijn geworden. De vreemde lingen dienst zal bijvoorbeeld geen buitendiensten verrichten en de ont scheping van passagiers vindt plaats op het poltiebureau te Paramaribo. De aankomende en vertrekkende passagiers moeten door de reisagent naar het bureau worden geleid, aldus heeft de bond bepaald. Tegen illegaal gebruik vliegveld DEN HAAG (SP) Zij koes terden hun verboden liefde als 'n zoet geheim. Voor het oog van de wereld had de 39-jarige Zoeter- meerse kaashandelaar aan zijn 15-jarige buurmeisje een ijverig hulpje in zijn nachtkraam. Maar na het scheiden van de markt minnekoosden zij samen in zijn auto, of in het clublokaal van de midgetgolfbaan. Op 10 februari van dit Jaar stapte de verliefde kaashandelaal met zijn kinderlijke vriendinne tje in het vliegtuig naar Ierland. Hij had al zijn handelsgeld op zak. Zij waren van plan om nooit meer terug te keren. Als enige tastbare herinnering aan zijn ge zin in Zoetermeer droeg de kaas handelaar een foto van zijn drie kinderen met zich mee. Him Ierse romance duurde pre cies een maand. Toen werd het verlangen naar zijn drie spruiten de man toch te machtig. Met zijn kleine verdrietige minnares vloog hij terug naar Schiphol. Daar bleek zijn auto van het parkeer terrein te zijn verdwenen. Dat had de politie gedaan. De trein bracht hen naar Zoetermeer. Daar stuurde de kaashandelaar zijn vriendinnetje naar huis. Zelf meldde hij zich bij de politie. "Ik hield het niet meer uit in Ierland. Elke dag zag ik die fo to van m'n kinderen. Toen moest en zou ik naar hun terug", ver klaart de man voor de Haagse rechtbank. "Besefte u tevoren dan niet dat het niks kon worden met een meisje dat bijna een kwart eeuw met u scheelt?", vraagt officier van justitie mr. Van Steenderen. "Zij zei tegen me: als Je van el kaar houdt, maakt leeftijd niks uit", antwoordt de kaashande laar. "Mijn vrouw neemt me nooit terug", had de man somber voor speld aan de Zoetermeerse politie. Waarmee hij haar zwaar onder schatte/ Als levend bewijs van haar vergevingsgezindheid, zit zijn liefhebbende gade ach ter hem in de Haagse rechtszaal Want een rechercheur van de Zoetermeerse politie heeft sa men met de dominee het kapotte huwelijk weer gelijmd. De kaashandelaar blijkt intussen orde op zaken te hebben gesteld De huwelijksmoeilijkheden zijn definitief uitgepraat, zijn kaas handel is weer op gang gekomen en het buurmeisje ziet hij nooit meer. Thans resteert alleen nog de rekening van Vrouwe Justitia. Mr. Van Steenderen blijkt on verwacht zwaar aan de zaak te til len als hij een eis laat horen van vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van twee jaar. Hij stelt zijn eis terzake van ontucht met een meisje beneden de 16 jaar en voor onttrekking van dit meisje aan het wettig over haar gestelde gezag. "Hij had zich maar eens moeten voorstellen hoe hij het zou vinden als zijn buurman met zijn doch ter aan de haal was gegaan" zegt de officier van justitie. De kaashandelaar zit er versla gen bij. "Ik weet dat het erg is wat ik gedaan heb en ik begrijp dat ik straf verdien. Maar als ik de gevangenis in ga...hoe moet dat dan met m'n bedrijf? Dan lig ik er helemaal uit!", verzucht hij. De rechtbank zal uitspraak doen op 12 augustus. Organisaties vervoer voldaan na overleg met Van Huiten AMSTERDAM (SP) De ge •meente Hilversum moet als eigena res van het vliegveld Hilversum erop toezien dat de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL)die het vliegveld heeft ge huurd en de exploitatie ervan in handen heeft, geen illegaal gebruik van het vliegveld toestaat. Momen teel wordt het vliegveld buiten de vereniging door zeven andere vlieg maatschappijen en -clubs gebruikt zonder de volgens de huurovereen komst vereiste schriftelijke toestem ming van B. en W. van Hilversum. Dit zei gisteren voor de hoofdste delijke rechtbank mr. H. J. van Leeu wen namens dertien omwonenden van het vliegveld, die een kort ge ding tegen de gemeente Hilversum hadden aangespannen. Volgens eisers is het vliegverkeer rond het vlieg veld sterk toegenomen doordat de KNVvL illegaal gebruik van het vliegveld zou toestaan. Daardoor on dervinden de omwonenden in toene mende mate last van geluidshinder. Deze hinder wordt vooral veroor zaakt door het lesvliegen waarbij veel starts en landingen worden gemaakt, en het reclamevlieg. Een oplossing zou kunnen worden gevonden als de zeven maatschappijen, die zonder toestemming van B. en W. gebruik maken van het vlievgeld, de wijk ne men naar het vliegveld bij Lelystad. Hoewel kortgeleden een ambtelijke werkgroep een "geluidshinder die moet worden teruggebracht" rond het vliegveld heeft geconstateerd laat de gemeente de huidige situatie voort duren, aldus mr. Van Leeuwen. Hij vroeg de rechtbankpresident de ge meente Hilversum te bevelen erop toe te zien dat de KNVvL de bepa lingen van de huurovereenkomst na leeft. Ook moet deze vereniging wor den gesommeerd een eind te maken aan het gebruik van het vliegveld door maatschappijen, die daarvoor geen toestemming hebben. Indien de KNVvL dat niet doet moet de huur overeenkomst worden beëindigd. De verdediger van de gemeente Hilversum, mr. J. C. Weisz, vroeg zich af of de rechterlijke macht wel de Juiste instantie is om maatrege len over het vliegveld af te dwingen. "Die beslissingen moeten worden ge nomen door beleidsinstellingen, niet door de rechter." Volgens hem mag de rechter pas ingrijpen als er spra ke is van een noodsituatie. Mr. Weisz zei het ook te betwijfelen of er in derdaad illegaal van het vliegveld ge bruik wordt gemaakt. Naar zijn me ning kan de vordering niet worden toegewezen. Uitspraak donderdag 7 augustus. DEN HAAG (ANP) De Konink lijke Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemingen heeft tij dens een gisteren gehouden bespre king tussen de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat en vertegen woordigers van het bedrijfsleven met voldoening vastgesteld dat de heer Van Huiten zijn aandacht niet meer richt op enige eerder door hem ge suggereerde maatregelen, zoals de invoering van vervoerloze dagen en een algemene inkrimping van de verleende vergunningen, dit heeft de KNVTO in een verklaring laten weten. Naast de inmiddels effectief ge worden tonnagestop zal vooral wor den gewerkt in de richting van een verscherping van de controle op de naleving van diverse voorschriften. In het gesprek met de staatsse cretaris is door de Eigen Vervoer ders Organisatie (EVO) als verte genwoordigster van de transportge bruikers en van het. eigen vervoer gewezen op mogelijk schadelijke ne veneffecten van de tonnagestop. Met name moet worden bedacht dat het beroepsvervoer diverse gespecialiseer de aan de eisen van de verladers aangepaste sectoren of deelmarkten omvat. Een algemene maatregel als tonnagestop moet in haar uitvoering zo selectief mogelijk worden toege- De NOB-wegtransport liet gis teren weten dat zij het toejuichen dat de bewindsman zijn ideëen over verplichte stillegging van vervoerma- terieel heeft laten varen. Met een strenge controle op tonnage waar voor geen vergunning is verstrekt kan de organisatie van harte instem men, aldus de verklaring. Elly Puigserver met in haar hand een sigarenkistje waarin ze de kleine giften stopt die dankbare toeristen haar bezorgen, met dat geld doet ze dingen waarin de officiële consulaire kas niet voorziet: een aardigheidje sturen naar een toerist die in het ziekenhuis belandt, soms een zakcentje voor een Hollander dis m de gevangenis zit. Door Aad Wagenaar Begin deze maand was er op het Spaanse eiland Mallorca een Neder landse toerist, die het wel leuk leek om een vakantiekiekje mee naar huis te nemen, waarop hij poseerde in een badkuip-grote bloembak voor het paleis van justitie van Paima de Mallorca. Hij klom er in, lachte naar zijn verloofde, die de foto nam en zakte toen door de bodem van de bloembak. Nou ja, een bloembak.Toch zat de geinige jongeman een paar minuten later achter slot en grendel in het justitiepaleis. Want wat hem een bloembak leek, was een eeuwenoude urn geweest, nu in gruzels, daarvoor een van de meest trots gekoesterde antiquiteiten van het eiland Mallorca. Kort na die arrestatie ging er een telefoontje naar de Nederlandse consul op Mallorca: werk aan de winkel! Ook deze maand werd aan boord van een sleepbootje in de haven van Palma de Mallorca een verstekeling ontdekt: een Nederlandse vrouw, die volkomen van de wijs was. De enige woorden, die ze steeds weer prevelde, luidden: „Ik ben aan boord van het schip gegaan, want ik ga naar Nederlands Indie varen. Weer ging even later bij de Nederlandse consul de telefoon. Die consul op Mallorca is een senor. Puigserver Mulet, eigenaar van een i scheepvaartmaatschappij en een zeer druk bezet man. Voor het consulaire werk heeft hij eigenlijk geen tijd. En dat hoeft ook niet, want het is zijn Nederlandse echtgenote Elly (geboren Roukema), die in het helpen van Nederlanders in nood, haar baan en hobby gevonden heeft. Het consulschap van de heer Puigserver is honorair zeg maar een erebaan doch zijn vrouw staat wel degelijk op de loonlijst van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij doet haar bijstandswerk op Mallorca al zeventien jaar; daarvoor, nog ongehuwd in Neder land, was zij bij de medisch-sociale dienst van de KLM. Wegwijzer „Ik voel me hier op Mallorca een. soort praatpaal en een wegwijzer", zegt ze, „het is fascinerend werk en gelukkig, in de meeste gevallen, ook erg dankabar. Maar ook gecompli ceerd. Die jongen die door die urn was gezakt, bij voorbeeld, die heb ik na ontzettend veel vijven en zessen weer uit het cachot kunnen krijgen stel je maar voor wat een handjeklap er aan te pas komt als Je voor de schadevergoeding de waarde van zo'n antieke urn moet bepalen. Maar het is gelukt". „En dat vrouwtje op die sleepboot... Ik heb haar opgehaald, lang met haar gesproken en ten slotte gekalmeerd en toen een plaatsje gevonden in een psychiatrisch ziekenhuis en pas daarna kun je over de repatriëring gaan nadenken". In het werk van consulaire bijstand, dat mevrouw Elly Puigserver doet, zit een sterke groei. Dat is het geval bij alle Nederlandse consulaten in de vakantielanden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar de telexlijnen van al die consulaten samenkomen, liet vorige week weten dat het aantal aanvragen voor financiële bijstand dit Jaar verdrie voudigd is ten opzichte van 1974. In juni meldden zich bij de Nederlandse consulaten 53 landge noten, die hun geld verloren hadden, door diefstal of slordigheid. Er gingen 46 Nederlanders naar huis terug op rijksvoorschot, er moest 38 keer worden bemiddeld bij het repatriëren van zieken en 51 keer moesten de consuls zorgen voor een „lijkenpas". „Ik kan vanmiddag weer een stoffelijk overschot naar het vlieg tuig brengen", zegt Elly Puigserver, „dat is een man, die ik hier het langst heb gehad: hij is al tien dagen dood en nu pas zijn alle formaliteiten vervuld om hem naar huis te laten gaan". Eerbied (Elders op Mallorca spraken we een Nederlandse reisagent, die over dat repatriëren van stoffelijke over schotten zei: „Het is soms bar en boos zoals de begrafenisondernemers hier in Spanje te werk gaan. In de eerste plaats berekenen ze ver schrikkelijke hoge prijzen voor balsemen en kisten, maar als het op het echte transport aankomt, is eerbied voor de dode ver te zoeken. Vorige maand nog maakte ik het mee, dat ze een lijkkist in de lift naar beneden zetten, rechtop maar dan wel met het hoofd van de overledene naar beneden. En dat terwijl de weduwe ook in de lift stond die schrok zo dat ze sprakeloos werd. En ik kon ook van woede geen woord uitbrengen. Mevrouw Puigserver: „In de dagen dat het duurt voordat de lijkenpas er is, komen de nabestaanden meestal dagelijks op het consulaat. Niet om te zeuren dat het zo lang duurt, maar meer om wat woorden van troost. Het valt mij op hoe flink veel Nederlanders dan toch zijn, als ze in hun vakantie opeens met het overlijden van hun man of vrouw of een van hun ouders worden geconfronteerd. En in de meeste gevallen is het zo dat de nabestaanden zelf niet eerder naar huis gaan, voordat ook de kist op transport gaat. Hoogst zelden komt het voor dat de ter aardebestelling hier op het eiland gebeurt". Is de Nederlandse toerist er een, die in zeven sloten tegelijk loopt? Elly Puigserver: „Zeker niet en vooral de laatste jaren merk je dat de Hollander een geroutineerde toerist wordt. Vroeger kwamen ze bij de consul wel eens vragen naar een adres voor een zakje friet. „Men gaat tegenwoordig beter voorgelicht op vakantie: de reisbu reaus hebben daar ook het nodige aan gedaan. Maar er is een ding waar het nog steeds verschrikkelijk aan hapert. Dit heb ik in het consulaire werk ervaren als de grootste nalatigheid: de dokters en apothekers in Nederland laten de vakantiegangers, die medicijnen moeten gebruiken, op reis gaan zonder dat ze weten wat ze nou precies voor medicijnen bij zich hebben. Als ik op een pillendoosje lees: 'Gebruik bekend', en verder niks word ik laaiend". „Het is ook de klacht van de dokters hier op het eiland: snelle hulp, als er een toerist bewusteloos in een ziekenhuis wordt binnenge dragen is vaak niet mogelijk. Men weet niet wat voor medicijnen er gebruikt worden, vindt geen enkel Hollands dokterattest over de aard van de kwaal van zo iemand, men kent de allergieen niet. En voor men dan eindelijk kan ingrijpen, is er veel tijd verloren. Of het is te laat". En er is no geen zaak, Nederlandse toerist volgens Puigserver wat meer kennis zou moeten hebben: „Dat is die sangria-wijn, die hier in Spanje gesohonken wordt dat is het gemeenste spul op alcoholgebied, dat er in dit land bestaat. Het proeft zoet en licht en de mensen drinken het als water. Hoe vaak heb ik niet meegemaakt, dat ze juist door die combinatie van de hete zon en die koele sangria en soms is er dan ook nog een combinatie met medicijnendat ze dan opeens de kolder in hun kop krijgen en naar een psychiatrisch ziekenhuis moeten worden gebracht". Het is niet alleen het hartinfarct van de vakantieganger dus, waar mee de consul te maken krijgt. „Nee", zegt mevrouw Puigserver, „het lijkt soms wel of het aantal mentale "storingen dat van de fysieke overtreft, als mengen op vakantie gaan. Je maakt ook mee dat ie klimaatverandering en soms ook een bepaalde fohn-wind tot depressivi teit leidt; mensen raken de kluts kwijt en gaan rare dingen doen. Zoals die mevrouw, die or dat sleepbootje geklommen is. „Toen ik hier zeventien jaar geleden het consulaire werk ging doen, kon ik er rustig bij breien. Je had alleen maar te maken met de vaste Nederlandse kolonie op het eiland; een man of zevenhonderd groot. Maar toen is de toeristische „boem" begonnen en hebben we ons loket steeds wijder open moeten zetten". Elly Puigserver pakt haar agenda en leest op: "In Juni 1974 hadden we 130 bezoekers, die op het consulaat om hulp kwamen en in juni van dit Jaar waren dat er al 209. En daar komt de telefonische hulp dan nog bij". Veel werk. „Maar iedere Hollander mag blijven binnenkomen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7