IJsfabrikanten in de slag om marktaandeel gezinspak jUzcittK REMEDIAL TEACHER IN LEIDERDORP agenda Directeur van Artic depot in Alphen: INBRAKEN IN BOUWKETEN Burgerlijke stand Diabetes Vereniging bestaat dertig jaar PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 30 JULI ALPHEN AAN DEN RIJN IJsverkopers beleven in deze zomerse tijden gouden dagen. Dat wil zeggen, zolang het mooie weer duurt. Want niet zodra betrekt het azuur weer tot lood grijs, of ook de verkoop van „cornetto's" en „raketten" onder gaat een domper. Toch moet de ijsfabrikant het van juli heb ben. In augustus, zo blijkt uit de statistieken, wordt alweer de helft minder ijs verorberd. Een seizoen-gebondenheid, waar de ij sf abrikanten van los dachten te kunnen komen door de in troductie van het gezinspak. Maar dat zelfde "take home" ijs, is thans de inzet van een helftige concurrentie-slag, waarmee de ij sf abrikanten elkaar dreigen op te vreten, zoals één van hen stelt. Door Henk de Kat Foto's Wim Dijkman Het rijtje van grote ijsproducenten ln Nederland is toch al beperkt, sinds enige jaren geleden Ermi, Sier- kan, Lich en Da vino fusioneerden. De diepvriesmarkt wordt momenteel verdeeld door die Davino-groep, Okay, Ola, Happy, Caraco en Artic. Het laatste bedrijf is Europees ge oriënteerd, met fabrieken in Brussel, Luik en Dortmund en met in Ne derland een distributie-keten per provincie. Het hoofddepot in Zuid-Holland staat aan de Van Foreestlaan in de industriewijk in Alphen-west. Jaar lijks, schat regionaal Artic-directeur N. C. W. Verkleij, passeert zo'n 3Vz miljoen liter ijs de constant op -20 graden C gehouden vrieskelders in Alphen aan den Rijn. Die kelders fungeren als kil tussenstation, op de weg van de buitenlandse fabrieken naar de winkels, supermarkten, ho- reca-bedrijven en inderdaad ook nog de ouderwetse ijsventers. Al door de telefoon, bij het maken van een afspraak voor een onder houd, steekt directeur Verkleij van wal over het heersende gevecht om het gezinspak: „waar de strijd mo menteel om gaat, is niet om dat klei ne ijsje. Dat is goed aan de prijs. Dat is een artikel waar de fabri kanten zeker een marge op zullen hebben. Maar zodra je in de sector van het take-home ijs komt, dan wordt je geconfronteerd met prij zen waarvan de honden gewoon geen brood lusten lijn. Volgens direkteur Verkleij ligt de gemiddelde jaarlijkse consumptie op een 6Va liter per Nederlander. Overigens een lachertje, als Je de cijfers uit Amerika erbij haalt: daar een gemiddeld verbruik van zo'n 18 liter In de VS wordt dan ook veel meer „take home" ijs opgelepeld. Maar ook hier levert het gezinspak een groei end marktaandeel. Sterker nog, de verkoop van het „kleine" ijsje (40 procent van de totale ijs-omzet) en dat van het schepijs (30 procent) is vrij constant. De toekomst van de industriële ijsbereiders ligt derhalve verankerd in him resultaten op die „take home" markt. En die markt is des te belangrijker, omdat het gezinspak de ijsfabrikant kan bevrijden uit die oneconomische cadans van vier maanden hoogspan ning en acht maanden duimen draaien. Want het gezinspak vindt zowel 's zomers als 's winters aftrek. Het is dit (Amerikaanse) consump tiepatroon, dat de ijsproducenten met graagte ook aan deze kant van de Atlantische Oceaan zien wortel schieten. Dat betekent immers werk aan de winkel, in de anders zo on rendabele wintermaanden? Zo illustreert regionaal Artic-direc teur Verkleij, dat hij 10 grote koel wagens over de Zuidhollandse wegen heeft rijden, 's Zomers dan. Vanaf de herfst staan er 6 van stil. „Wat moet ik dan tegen die Jongens zeg gen? Ga je wagen maar poetsen? Je hebt die mensen de volgende zo mer toch weer nodig. En werken met seizoenkrachten is ook geen oplos sing, want dan zit Je voortdurend met het uitleggen van de routes langs de afnemers". De koelcellen van Artic in Alphen: ijskoud, tussenstation. Lachertje Het ijs-verbruik in Nederland be vindt zich nog steeds in stijgende W iinterslaap lige winterslaap verlossen. Directeur Verkleij uit Alphen windt daar geen doekjes om: „we moeten toe naar een grotere gezinsconsumptie van ijs in de winterperiode. Dan krijgt de industrie een hoeveelheid ijs te pro duceren, die haar bestaan zal zijn". Niet alleen Artic heeft dat door ge had, de andere top-ijsboeren zijn er ook achter. Zodat het nu een drin gen van Jewelste is, van de verschil lende merken familie-ijs. Een moor dende strijd, volgens directeur Ver kleij, waarmee de liefhebber van een ijstaart (de consument) uiteraard wel is gediend, maar waarmee de ijsproducenten naar zijn mening niet dóór kunnen gaan: „een jjsbekertje van 65 cent, daar zit een 100 cc in. En vraag dan eens naar een liter ijs: aan kom je op een prijs die een der de bedraagt van 10 van die losse be kertjes. Dat is toch waanzinnig!" Gelukkig bespeurt Artic-directeur Verkleij dit jaar wat rust aan het ijsfront. Onderlinge afspraken? „Dat mag ik natuurlijk niet zeggen. En ach, je hebt in Noord-Holland ook wel eens een bijeenkomst gehad van patat-boeren, maar zodra wa ren ze uit elkaar, of ze staken el kaar bij wijze van spreken een dolk in de rug. Hoe weet ik, of de concur rent zich aan afspraken houdt? Nee concurrentie zul je altijd houden, en dat is een goede zaak, maar zoals het nu is gegaan, dat is het verpes ten van de markt". Dumpprijzen „Daarom hebben wij gezegd: als jul lie gek zijn moeten jullie het zelf weten, maar wij doen aan dat spel letje niet meer mee". Artic weigert, aldus directeur Verkleij, z'n gezins- Schoolbesturen moeten nog akkoord gaan LEIDERDORP De Leiderdorp - se commissie voor onderwijszaken toonde zich ingenomen met de voor bereidingen om te komen tot een re medial teacher voor alle basisscho len. Op 21 augustus kan besloten worden tot aanstelling van een zgn. "herstellende onderwijzer", een bo ventallige leerkracht die zal trach ten de kinderen met enige onder- wijsmoeilijkheden door middel van een extra opvang en begeleiding goed door het basisonderwijs te hel pen. De aanstelling van deze onder wijzer is een gevolg van het rapport over Schooladvieswerk. Alleen indien alle schoolbesturen akkoord gaan kan deze leerkracht benoemd worden. Leiderdorp heeft gebrek aan ten nisbanen. Voorlopig bestaat er geen kans om tot uitbreiding te komen. Een van de oorzaken is de vertra ging ontstaan door slechte weersom standigheden van "De Bloemerd". De nieuwe velden o.a. voor Velo- citas komen bijna een jaar later ge reed dan verwacht werd. i de lijke sportaccommodaties vroeg veel spreektijd. De sportvelden krijgen een verhoging van 10,3%. Vooral de WD heeft moeite met enige bepa lingen, waardoor verenigingen goed koper kunnen huren dan particulie ren of sportscholen. KVP-er Verdier koppelde alles aan de uit te bren gen subsidienota, welke niet spoedig kan verschijnen in verband met ge brek aan mankracht bij het gemeen telijk apparaat. Verdier: "Als het ambtelijk apparaat het niet aan kan, zeg dan in ieder geval waar het apparaat mee bezig is". Wethouder Tichler noemde daarna een aantal zaken op die in behandeling zijn en verschrikt riep Verdier uit: "Zo heb ik het niet bedoeld, ik wil niet dat ambtenaren zich over de kop wer ken, want dan zijn we verder van huis". Volgens wethouder Tichler is vooral de planning zeer tijdrovend voor het ambtelijk apparaat. Tijdens de rondvraag volgde er een discussie over de "openbaar heid". Leiderdorp heeft wel open bare commissievergaderingen, maar het publiek en de pers krijgen al- SJZ gaat oefenen WOENSDAG ZOETERWOUDE Onder lei ding van N. Peget (opvolger van J. de Visser) is de voetbalvereniging SJZ gisteravond begonnen met de training, ter voorbereiding op het nieuwe seizoen. In datzelfde kader zullen de selectiespelers een aantal oefenwedstrijden spelen. Het oefen programma van het eerste elftal ziet er als volgt uit: 10 augustus Soccer Boys-SJZ, 13 augustus VFCSJZ, 17 augustus DOSR-SJZ, 20 augustus Stompwijkse Boys-SJZ, 24 augustus Alphense BoysSJZ en 31 augustus SJC—SJZ. Voor zaterdag 1 luidt net program ma 9 augustus GWSSJZ, 16 augus tus Soccer BoysSJZ, 23 augustus Valken '68—SJZ en 30 augustus: DSVP—SJZ. LEIDEN In de nacht van maan dag op dinsdag is ingebroken in twee bouwketen op het terrein van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Ook werd een mobiele kraan opengebro ken en schade aangericht. De di- ders gingen er vandoor met een mo torkettingzaag, een snijbrander, slijptollen, landmetersstokken en be- bakeningslampen. De waarde van het gestolene zou ongeveer vijftien honderd gulden bedragen. LEIDEN Geboren: Wendy d.v. A. Linschooten en J. Clere, Biarica d.v G. Hollander en C. G. Meijer, Morad den 8—12 uur nam. a11®®* Breestraat 19, Twentwel, sociëteit Kennedylaan 11, Oegstgeest, ge- spreksavond Baha'l Gemeenschap, 8 Apothekersdijk 33, Volkshuis infor matie en inschrijving kinderclubs 2 3.30 uur nam. Steenstraat 1 bWereldwlnkel 12.30 6 uur nam. 19. kinderclup i., telefoon 071-22493. Overige dagen foon 071—32618. Praethuys, Vrouwenkerkkoorstraat 9 Napraatcursus, vanaf 8 Herengracht 51, gebedssamatikomst Unified Family, 8.30 uur nam., tele- UUNijERDAG Leldse Werkgroep Homofilie/COC 8- Unified Family, 8.30 ijs nog langer tegen steeds lagere dumpprijzen aan de man te bren gen. „En ik geloof uiteindelijk in de consument, dat die bewust een goed produkt zal kopen. Ik zelf betaal ook graag een dubbeltje meer voor een brood van de warme bakker". Waarmee Verkelij, als jongen van 18 jaar opgegroeid in het vak via de schepijs-winkel van vader in Alphen, zelf de vraag uitlokt om het Ita liaanse hand-ijs te vergelijken met een industrieel produkt. Hij zegt: „ik vind de Italianen ergens kunste naars. Als ik in Den Haag ben, ga ik lekker een ijsje kopen bij La Ve- nezia. Ze maken fris ijs. Maar als fabrikant moet je andere eisen stel len. Roomijs dat voor minstens 12 procent roombotervetten moet be vatten voor het zo mag worden ge noemd smaakt natuurlijk heel an ders dan dat magere Italiaanse ijs. veline Y, C. R. Erwich, Jürgen R. z.v. B. R. Flohr en F. Espejo Ibanez, Jeroen z.v. J. v.d. Berg en G. W. J. Kanbier, Vincent z.v. H. J. v.d. Meij en J. J A Rijsbergen, Eva d.v J G Gander en R Battig. Overleden: L. M. H. R. Frericks (71). m„ J. Seeckts. (49), echtg. v. H. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst Apotheek Lelden Zuid- Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten telefoon 07162877. Dierenhulpdienst vogels e.d. in de gemeenten j Leiderdorp. Dag en n>.cht r: telef. 34687. Schooltandverzorging GG en GD-gebouw, Roodenburger- straat la, tel. 20645. Spreekuren voor spoedgevallen van deelnemende kinde- Vlugt. P. Leugerink (81) vernagen, (5). d„ C. Heijmans, geh. gew. m. W. J. v.d. Blom, I. de 'Stichting Schooltandverzor- glng Leiden gedurende de zomervakan tie: ma. wo en vr van 9.30—10 u. v.m. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet-gehuwde- moederzorg), Terweepark 2. tel. 51068, mej. J. Schrama (maatsch. werkster). SOS-dienst 51 m.. L. v. Putten (84) geh. F. Burgerjon, C. Stouten, (84), Rees. P. J. F. van Schie e Zalm, E. H. Broekhuizen en M. W. J. Dubbelaar. Leiderdorp Geboren: Vincent G. heden verkeren. Dag i reiken. Koordstudio lenselijke betrek- 25- tot 60-; J. H. Konter Rozenboom; Dai - ontmoetingscentrum v B0-jarigen: Oude Rijn 8 44000. Voor advies, info: M. J. Molenaar; Alexandra n J. Keereweej Kuijt E.. d. M. Wiessenbêrg; E. R. G. Baak en M. J. L. Chapman Alexander C. T„ z. van W. R. var Kampen en A. J. Coenraads; Stephan P., z. van J. P, Doef en H, E Mark J.. z. van J. Molenaar Boogaard; Richard, z. van W. M. Men. i C. M. J. Regeer; Thomas L., z Architecten ker, J. C. van der Wal Weijermars. OverledenM. Tuyt (71). geh. gew. met J. H. van den Wijngaard. M. Cor- pel (74) geh. met A. Verhoeven, A. H. Polanen (69) geh met J. Fasseur, leen de agenda te zien en moeten uit het gesprek tussen de comm'i- sieleden maar ongeveer het voorstel vn B. en W. zien te halen. Op ver zoek van de commissie zal wethou der Tichler de openbaarheid va a ambtelijke stukken binnen het colle van B. en W. zien te halen. Op ver- Voorinformatie is volgens de meer derheid van de commissie noodzake lijk om le publieke tribune de ge legenheid te geven de discussies te kunnen volgen lak, G. H. van Leeuwen (56) geh. A. P. M, Hulsebosch. A. H. P. Wak- schap Wo 8 kaar_(89) geh gew. met C. Verstraa- 11- Oegstgeest. Wolf (86) geh. met G. Carmig- Donderdag 8.3010.30 Gespreksavonden Ge®reksavonden Baba-1 gemeen- Hendrtkplamsoen 25 Leiderdorp KATWIJK Aan de Koningin Ju- lianalaan in Katwijk heeft giste ren een ongeval plaats gevonden. Een 8-jarige fietser stak deze weg over, waarna hij werd aangereden door een personenauto. De jongen is per ambulance naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den gebracht, waar men een hersen schudding constateerde. Moeders voor moeders Mevr Zr. E. JansenNiemever. Hof- 32 Oegstgeest 071—63662. Wijziging Wetswinkel uimtenwerkdagen 's a tot 23 u. (zaterdags gesloten), zondags 2023 u. Aangepast voor lichamelijk gehandicapten. Elke donderdag van 15 16 u. spreekuur Alg. Ned. Invaliden H E. Heinlcke; Architecten-informatiecentrum Rijn land. Op werkdagen telefonisch bereik baar onder nr. 26385. Zitting op woens dagavond van 7.309.30 uur op het adres Middelweg 4 (bij Hoogl. kerk). Infosentrum Infocentrum Breestraat 66. Lelden. l juli en augustus Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder centra Lelden, Hooglandse Kerkgracht Huize St.-Maarten ~te|e|-oon 25260 Tour de Frats I Snel naar het Stadhuisplein! Om twee uur komt daar de Tour de Frats aan. Ach, het is al te laat. Maar ja, onze hijgend rondrennen de verslaggever kan het niet meer allemaal bijbenen en stuurde ons net een bericht vanuit Alkmaar. Gaat u in deze hitte maar eens achter een Jagend peloton aan! De etappe Am sterdam-Alkmaar was vrij lang, en de renners zaten zo krap in hun tijd dat er niet gesprint kon worden. Dat schrijft onze reporter op z'n razende typemachine terwijl het hem zwart wordt voor de ogen. Van Durgerdam voerde de route via Monnikendam naar Purmerend. Onderweg raak ten sommige volgauto's weieens de draad kwijt, maar ze kwamen alle maal weer op het goede spoor. Schrijft onze man in het veld: "Van de leiders wordt verwacht dat zij zelf in staat zijn thuis te komen". Tour de Frats II Dat is natuurlijk prachtig: als de leiders weten waar ze heen moeten, dat zie je tegenwoordig niet vaak meer. Gelukkig schrijft onze man in de provincie ook over de hoogstand jes van de leiding; niets verbloe mend schrijft hij: "Een half uurtje later zat de Heer Huizinga weer op kop van de stoet en gaf van louter vreugde een nummertje "autodres- suur" weg. Zelfs de oudere jongens die dit al eerder gezien hebben vra gen zich nog steeds af, hoe de wa gen nog altijd precies op de weg blijft, terwijl de Heer Huizinga erop zit of ernaast loopt". Wat schandalig onverantwoord en gevaarlijk! Zoiets werd ons al vroeg verboden onder het gezegde: Kijk mamma, zonder handen kijk mamma, zonder tanden. Tour de Frats III Na deze enerverende etappe heeft iedereen twee nachten en een dag rust genomen. Maandag stapte ieder een weer welgemoed op de fiets, waarbij de standen als volgt waren: persoonlijk klassement jongens: 1. Jan van Rossum 174, v. Rossum; 2. Sjohn Vervoorn 173, Galerie Modern; 3. Robert Drost, 173, Galerie Modern. Persoonlijk klassement meisjes: 1. Lenie Eradus 168 Gé Hof enk; 2. Sil via Drost 153 Blue Band; 3. Anita Dros 142 Blue Band. Ploegenklassement Jongens: 1. Ri- vella 112; 2. Galerie Modern 103; 3. Van Rossum 72. Ploegenklassement meisjes: 1. Ho- pax 96; 2. Gé Hof enk 60; 3. Golden Wonder 58. Soos Redactie Paul Wolfswinkel Duinrellreisje goed is verlopen. Gis teren waren ze met een bus met veertig kinderen om tien uur ver trokken, 's middags om vijf uur was datzelfde aantal moegespeeld maar in goede gezondheid weer terug. IJs, limonade, appels en patat verhoog den de feestvreugde. Iets anders is, dat ook namens het Muiderslot een handtekeningen-ak- tie gevoerd zal worden om de gaten en kuilen in de Damlaan, waar de auto's overheen denderen, onder de aandacht van het gemeentebestuur te brengen. Zonnig Morgen zullen de bejaarden weer terecht kunnen in hun sociëteit aan de Pieterskerkgracht no. 11. Zij heb ben hun sociëteit grotendeels zelf opgeknapt. Vanmiddag is de herope ning van de sociëteit officieel ge schied. Het ziet er prima uit. De leden zijn donderdag om 1 uur welkom in hun sociëteit. Reisje Het Muiderslot meldt ons dat hun Nog steeds is het vakantie en komkommertijd, u zult dus nog eni ge malen met zonnige vakantiefoto's en "zomaar opgewekte plaatjes" om de oren geslagen worden. De krant moet vol, en u zou niet an ders willen, want: 't is mooi om jong te zijn, de zomer zindert van plezier, kinderfestiviteiten vinden alom plaats. Zoudt u al dat heerlijke nieuws willen missen? Daarom nog maar weer even iets over het Jeugddorp, dat te vinden is naast het Vlietzwembad. Voor in lichtingen: telefoon 65929 en 30615. Vrijdag is er creatieve markt: schilderen, emailleren, maskers ma ken en ga zo maar door. Volgende week staat het wonen centraal. Dins dagmiddag zal in het museum van volkenkunde te zien zijn hoe noma den leven en wonen. Woensdag is het daarop nomadendag: met z'n allen tenten bouwen, je verkleden als no made en nog veel meer. nood verkerende LEIDERDORP De vakantie- activiteiten voor de jeugd in Lei derdorp (en tal van andere plaat, sen) gaan vrolijk door, want de zon blijft zijn stralen ongehin derd naar beneden zenden. De Leiderdorpse jeugd hield zich gisteren ondermeer bezig met kaasdragen en iedereen mocht daarvoor als beloning een stukje kaas uit het vuistje verorberen. De zeepkistenrace was nu niet zo'n flonkerend succes, want de ene zeepkist die er uiteindelijk bleek te zijn, zat zo gammel in elkaar dat hij na 'n paar rond jes definitief ineenstortte. Daar om ging iedereen daarna maar naar de Houtkamp, een park waar het (zie foto) goed recreë LEIDEN De Diabetes Vereniging Nederland, die over een ledental van circa 30.000 beschikt, bestaat 25 ok tober a.s. 30 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum worden financiële acties gevoerd, onder meer om te ko men tot de stichting van een Dia- betes-Researchfonds. Dit fonds be oogt het verlenen van steun aan we tenschappelijke projecten, die in dienst staan van het onderzoek naar en de bestrijding van diabetes. Eén Sint. Jacobsgracht 1. nacht bereikbaar. Tel.: 32187. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe: Bln- Di,1kstraat 2a. Kool Driftstraat 49 a. Mo rsk war tl er. 45 vr 10.30- Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordelnde 2a (voormalig marinecomplex): ma. Morsweg do. 79 uur nam. Dienstencentrum Noordelnpleln 2b tel 40483. algeme- ne Informatie dag van 010 uur Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelllk Werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dag. van 2 3 uur nam., ma. en dl. van 7—8 u nam., telefoon (071—) 20931 van de financiële acties is een loterij met totaal 500.000 loten die verkocnt zuilen worden voor f 1,- per stuk. Aan deze loterij is een prijzenpakket ver bonden van 100 prijzen met een to tale waarde van meer dan f 75.000 en een hoofdprijs van f 15.000. Voor ver dere inlichtingen en het verkrijgen van loten kan men zich in Leiden en omgeving wenden tot M. de Vos Dr. Lelylaan 40, Leiden. LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: Han Mulder Kwartaalabonnement f 35.90 Idem per post f 40.30 Jaarabonnement f 132.10 Idem per post f 149.70 Abonnementsgelden bi) matlsche overschrilving geen ad- 16.00—18.00 ui Telefoon 071-30500. Indien ln sprek: 071-34539.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2