"Duizend j aar Rijnsburg wordt 'n echt, gezellig volksfeest" Programma 1000 jaar Rijnsburg Koningin kreeg gouden munt voor kleinzoon Graven woonden niet in Rijnsburg, ze waren wèl eigenaar van het dorp Expositie Amateur-historicus Leenheer: H. DE MOOIJ, VOORZITTER FEEST-COMITE RIJNSBURG - Acht dagen zal Rijnsburg het duizendjarig bestaan vieren. Er is een feestprogramma in elkaar gezet, dat er mag wezen. Donderdag 31 juli beginnen de activiteiten. Om half acht wordt er in de Laurentiuskerk een herdenkingsdienst gehouden. Voorgan gers zijn ds. H. Post, ds. H. van Niel en pastoor A. C. Raadschelders. Om negen uur 's avonds volgt er dan nog een buitengewone raads vergadering. Vrijdag 1 augustus: 15 uur: officiële opening van het bloemencorso in de veiling "Flo ra". Minister Lubbers (economische zaken) zal de officiële hande ling verrichten; 16 uur openstelling veilinghallen voor het publiek: 16.30 uur opening vermaakcentrum achter het gemeentehuis door de oranjevereniging; 17 uur receptie burgerlijke overheid en het ontvangstcomité in het raadhuis; 18.30 uur serenade door muziekverenigingen Wilhelmina, DWS en de Floraband. Zaterdag 2 augustus: 12.45 uur ontvangst belangstellenden en genodigden voor de tri bune bij het gemeentehuis; 13 uur: vertrek van het corso met muzikale show; 17 uur film en dia-vertoning onder de titel "Rijnsburg toen en nu" in "De Voorhof'; 20-20.30 uur carillonbespeling; 20.30 uur taptoe. Zondag 3 augustus: Geen activiteiten. Maandag 4 augustus: 9-12 uun filmen voor schoolkinderen in de Petrakerk. Voor de kleuters en peuters eventueel poppenkast; 14-16 uun bezichtiging "Spinozahuis"; 16.30 uun lezing over "Spinoza" door de Vereniging het Spinoza huis in "De Voorhof'; 19 uur: viswedstrijd in het Oegstgeesterkanaal. Gevist wordt door senioren. Inleggeld twee gulden. Junioren vissen op alle maten. Inleggeld één gulden; 20 uur: lezing door S. C.J1. Leenheer in "De Voorhof': 20 uun schaakwedstrijd in het clublokaal; 20 uur: damwedstrijd in 't Centrum" (simultaan); 21.30 uur: film en dia's over Rijnsburg in "De Voorhof'; 20.30 uun klaveij as wedstrijd in 't Centrum". Dinsdag 5 augustus: 15 uun opening bloemenvaktentoonstelling, historische tentoon stelling, marktactiviteiten, braderie enz; 15.30 uun optocht vanaf de toren naar het "Westerpark" met mu ziek. Organisatie het Leidsch Dagblad. In het park wordt een bal lonnenwedstrijd voor kleuters en leerlingen van de laagste klassen van de basisschool gehouden. Daarna stijgt de ballon op met het echtpaar Boesman aan boord. De muziekvereniging Wilhelmina zorgt voor de vrolijke tonen; 16.30 uun film en dia's in "De Voorhof'; 20 uun optreden van het Westlandsmannenkoor in "Flora" met KMK. Woensdag 6 augustus: 9-12 uun kinderspelen; 16 uun film en dia's in "De Voorhof'; 19 uur: demonstratie van DWS in het "Westerpark"; 20 uun bingo-avond in "De Voorhof'; 20.30 uun lezing door prof. dr. W. Glasbergen in 't Centrum. Donderdag^ augustus: 8 uun rondgang door Rijnsburg door de drumband van DWS en Flora; •9.30 uun samenzang voor het raadhuis^ 10 uun kindercorso; 11 uun prijsuitreiking kindercorso; 13.30 uun tonnetje steken langs de Vliet; 15 uur: hindernislopen voor het raadhuis (deelname vanaf 14 jaar); 15 uun ringrijden met rijpaarden en voorgespannen paarden mmv de heer Verduijn; 18.30 uun wielerronde in Frederiksoord mmv de wielervereniging Swift; 20.30 uun lampionoptocht; vertrek vanuit West en Frederiksoord; 20.45 uun lampionoptocht vanaf de Korte Vaart, met muziek; 22.15 uun stoelendans voor het raadhuis. Vrijdag 8 augustus: Dag voor oud-ingezetenen in "De Voorhof'; 11.30-12.30 uun ontvangst oud-ingezetenen; ".12.30-13.30 uun lunch; 3.30-14.00 uun vertoning film en dia's; 1)4-15 uun gezellig samenzijn; 1^-16 uun bustocht door oud- en nieuw Rijnsb.urg; 2il) uun bal in "De Voorhof'; 2(5.30 uun sluiting braderie enz. Z.aterdag 9 augustus: 14 uun kindercircus; 14 «uur: voetbalwedstrijd; 16 iteun demonstratie brandweer of spuitwedstrijd; 22 wam afsluiting feestweek met muzikale show en vuurwerk. RIJNSBURG-In de aula van de christe lijke mavo aan het Noordeinde zal vier dagen een expositie worden gehouden van geschiedkundige stukken van Rijnsburg. De tentoonstelling is van 5-8 augustus en is geopend van 's morgens negen uur tot 's avonds negen uur. Er is een deskundige aanwezig, die tekst en uitleg zal geven. Dooi' Jan Westerlaken Foto Jan Holvast 0 AmoteUT-historurus Leenheer: Omstreeks het jaar vijfhonderd was het gebied, waar nu Rijnsburg ligt, al bewoond. RIJNSBURG - Het duizendjarig be staan van Rijnsburg is gegrond op een verhaal van de kroniekschrijver Johan nes a Leidis. Hij schrijft, dat graaf Dirk strijd leverde tegen de Friezen in het toengeheten Rinesburch, een strijd, die hij won. Uit dankbaarheid voor die overwinning stichtte hij in het dorp een kerkje. Dat was op 10 augustus 975, de zogenaamde Laurentiusdag Zekerheid heeft men thans over het feit, dat het grondgebied al eeuwen eerder werd bewoond. Omstreeks het jaar vijf honderd ontstond er al een dorpje aan de Vliet. De bewoners gebruikten het stroompje voor verkeer en visserij. De mensen woonden in houten kuizen. Bij opgravingen heeft men hiervan resten teruggevonden. Het dorp is dus al ouder dan de vestiging. We vroegen amateur-historicus Leen heer wat voor mensen er in het vroegere Rijnsburg woonden. "Men neemt aan," vertelt hij, "dat het een Germaanse kustbevolking was. Het kan zijn dat er ook wat import was. omdat je bij een vaarroute zat. Er zijn dan ook resten gevonden van een glasblazerij, een zeldzaamheid in Holland. Vermoedelijk had iemand «it de Eifel zich daar gevestigd. Ruim zestig jaar geleden is er een Frankisch grafveld blootgelegd langs het Oegst geesterkanaal. Allerlei potten en urnen kwamen er toen tevoorschijn. Er was ook een prachtige gouden gesp bij, die nu te bewonderen is in het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden." JACHT Waar leefde de bevolking van? Leenheer: "Van jacht en visserij. Aan genomen wordt, dat de oud- Rijnsbur gers ook landbouwers waren. Er zijn ploegsporen gevonden. Die wijzen dus wel in deze richting. In de Rijn zijn zin kers gevonden, gemaakt van Romeinse tufsteen, die men aan de visnetten beves tigde om ze naar de bodem te laten zak ken. Ook zijn er veel resten van import- aardewerk blootgelegd waarvan men vermoedt, dat ze uit de Eifel werden aangevoerd. Het wordt niet uitgesloten, dat er toen al een klein handels- en ruil- centrum was." Welke rol hebben de graven ge speeld? "Een belangrijke," weet Leenheer. "Ze hebben niet veel in Rijnsburg gewoond, maar ze waren wel eigenaren van het gehele dorp. Historici nemen aan, dat de graven op geregelde tijden naar het dorp kwamen. Toen Petronella van Sak sen het klooster stichtte, gaf zij de macht over het dorp aan het klooster, dat be stemd was voor adellijke benedictenes sen. De eerste graven van Holland zijn bijgezet in het klooster van Egmond. Het klooster van Rijnsburg was heel erg rijk. Vooral door schenkingen. Bovendien had het een uitgebreid grondgebied zo wel in Noord-Holland als in Zeeland." Bij het beleg van Leiden (1573) worden kerk en abdij vermoedelijk door brand verwoest. Leenheer: "De Leidenaars vernietigden alle grote gebouwen in de omtrek, uit angst, dat de Spaanse solda ten ze als onderkomen zouden gaan ge bruiken. Berichten zeggen, dat de ver woesting zo groot was, dat zelfs de graf stenen van de graven van Holland niet op hun plaats waren gebleven. Bij een bodemonderzoek (in 1949) werd het koor van de abdijkerk gevonden. Er werden ook skeletten ontdekt, waarvan men aanneemt, dat dit de grafelijke familie AGRARISCH Later werd Rijnsburg een agrarisch dorp: het hele bezit kwam in handen van de ridderschap van Heiland, die een rentmeester aanstelde. Uit het bezit werd jaarlijks een bedrag beschikbaar gesteld voor niet - getrouwde, ade&lijke dochters. Dit ging door tot de achttiende eeuw. Zij mochten zich vrouwen uan Rijnsburg noemen. "In de zeventiende eeuw aldus Leen heer, "kwamen er allerlei stromingen naar Rijnsburg: Eén van he.i was Spino za. Zes j. van 1660-1666) woonde hij in Rijnsburg. Hier schreef de wijsgeer zijn grootste werk"Ethica." Eeiz wereldbe roemd boek," zegt Leenheer. Na de bij bel is dit het meest-vertaalde boek op de wereld." In de tijd van Napoleon werden de res ten van de abdij afgebroken en. alle lan derijen verkocht. Rijnsburg bleef agra risch, maar verarmd. De bewoners gin gen toen zelf proberen hun brocid te ver dienen met verkoop van bloeman. Eerst plukten ze die langs de weg, laternverden ze op zeer primitieve wijze gekwieekt. Er werd dag en nacht gewerkt. En niet zon der resultaat want nu worden die vruch ten er nog van geplukt. Overal uwar het woord bloemen valt, wordt ook de naam Rijnsburg genoemd. T entoonstelling over bloemenvak RIJNSBURG - Rijnsburg krijgt toch zijn bloemvaktentoonstelling. Vele vak genoten maar ook bloemenliefhebbers uit de regio zullen zich exposities herin neren, die een jaar of vy f geleden werden georganiseerd in één van de zalen van Flora. Ruimtegebrek bij de veiling was er de voornaamste oorzaak van, dat dit initiatief moest worden opgegeven. Nu komt er toch weerzo'n tentoonstel ling. Het comité "Duizend jaar Rijns- burg" heeft het initiatief hiertoe geno men. In gebouw "De Blom" aan de Hofstraat zullen van 5 tot en met 9 augustus leveranciers van uitgangsma teriaal hun produkten tonen. Kwekers zullen laten zien wat ze te bieden hebben en een extra dimensie wordt er aan de tentoonstelling gegeven door uiedewer king van de Stichting Tuinbouwhistorie. Min. Lubbers onderbreekt vakantie voor opening corso RIJNSBURG - Minister Lubbers zal zijn vakantie onderbreken om vrijdagmiddag (drie uur) het bloemencorso te openen. Aanvan kelijk had men de minister van Landbouw willen uitnodigen om deze plechtigheid te verrichten. Maar die was al eens in het bloe- mendorp geweest. Vandaar dat men besloot de minister van Eco nomische Zaken voor de opening uit te nodigen. RIJNSBURG - Van de vijfhon derd gouden munten, speciaal ge slagen voor het duizendjarig be staan van Rijnsburg, is er maar geschonken: aan de jongste z van prinses Margriet en Pieter Vollenhoven. den genoemd. "In hem," aldus dé vader, "willen wij de Hollandse graven eren." In Rijnsburg stak men na deze uitspraak de koppen bij elkaar. "Daar moeten we iets aan doen," besloot het comité "Duizend jaar Rijnsburg". Het cadeautje werd de gouden munt. Toen koningin Juliana in het dorp kwam om höt monument van de herbegraven graven van Hol land te onthullen ging zij met een "opdracht" naar buis. Voorzitter De Mooij van het ciomité verzocht de koningin de munt namens Rijnsburg aan de ouiders van Floris te overhandigen. TDe koningin vertelde me," aldus De Mooij, "dat ze dit erg op prijs stelde en de boodschap graag dead." RIJNSBURG - "Nee, de viering van het dui zendjarig bestaan wordt niet gedaan in 'n carna valssfeer. Daar moet je voor in Brabant zijn. Dui zend jaar Rijnsburg wordt 'n echt, gezelüg volks feest." Voorzitter H. de Mooij van het comité "Duizend jaar Rijnsburg" stapt klokslag tien uur binnen. Zegt: "Ik ben juist bij een echtpaar geweest, dat zestig jaar is getrouwd. Als de burgemeester er niet is, moet ik als "loco" die taak overnemen." En over het komende feest "De Rijns- burger is geen uitbundige feestganger, wel een spontane. Zoals bijvoorbeeld in Brabant carnaval wordt gevierd, zo fees ten wij hier niet. Hier heerst gezellig heid. We zijn één grote familie en dat schept sfeer." Stilte. Mevrouw De Mooij komt de kamer in met koffie. De Mooij haalt z'n agenda tevoorschijn zonder haar nodig te hebben. Hij speelt er wat mee. Vertelt na een slok koffie, dat zijn vader de vierde Rijnsburger was, die in een auto door het dorp rondtoerde en dat vlieg tuigen in zijn jeugd een zeldzaamheid waren. "De hele klas," herinnert hij zich nog, "mocht naar buiten als er eens eentje overvloog. De lessen werden er voor onderbroken want zo'n belevenis mocht je niet missen." VERKLEED Terug naar het feest. "Het is de bedoe ling," zegt De Mooij, "dat zoveel moge lijk Rijnsburgers het feest vieren in "ou de" kleding. Ze hebben wel wat moeten overwinnen. Rijnsburgers zijn nogal nuchter en zien zoiets niet zo gauw zit ten. Maar vooral de kinderen hebben stimulerend gewerkt. Alle scholen doen mee aan het feest. Langzamerhand ziin ook de ouders in een feestroes geraakt. En nu is men dolenthousiast." De gemeenteraad en burgemeester en wethouders zullen op die dagen even eens in gepaste kleding rondgaan. Ook de pas-benoemde burgemeester. De Mooij lacht en zegt "Als hij het niet doet, jagen we hem in die week weg Vier jaar geleden werd liet duizendja rig bestaan door de overleden burge meester Koomans ter sprake gebracht. Schuchter kwam alles op gang. Een co- miteetje begrootte het feest op honder duizend gulden. Daar schrok men wel De Mooij: "Als je feest viert, en zeker een duizendjarig bestaan, moet je het be hoorlijk doen of helemaal niet. Dat was •ook het standpunt van burgemeester Koomans. Werkelijk goed doen is na tuurlijk rekbaar. Met Amsterdam kan Rijnsburg zich niet meten. Wij doen het wel op onze manier." GELD Het comité mocht dat bedrag niet overschrijden. Dat bleek al snel op moei lijkheden te stuiten. De voorzitter en de secretaris van de Oranjevereniging(De Mooij en Heemskerk) gingen eens met het bedrijfsleven praten in het dorp en het resultaat was enorm. "Daar is heel wat uitgekomen," weet De Mooy. "Hoeveel? Dat is niet altijd in geld uit te drukken. Als ik het het taxeer zitten we toch wel rond een halve ton. Flora, bijvoorbeeld, zorgt voor de versie ringen. Moet je die betalen dan kost dat handenvol geld. En zo zijn er nog meer Q H. de Mooij: Duizend jaar Rijnsburg wordt niet gevierd in een sfeer van carnaval. Hier wordt het een echt familiefeest. OUD-RIJNSBURGERS Komen er veel oud-Rijnsburgers? "Jazeker," roept De Mooij uit. "We hebben al honderdvijftig aanmeldingen uit binnen- en buitenland. Ik verwacht, dat dit er zeker tweehonderd zullen worden. Voor die mensen hebben we een hele dag uitgetrokken. Zeker, dat kost veel geld want ze worden die dag vrijgehouden. Maar dat hebben we er wel voor over." Rijnsburg kan nog meer gasten ver wachten. Uit het Duitse stadje Hütten- tal, de partnergemeente van het bloe- mendorp, komen zeker ook tachtig Kost het niet veel moeite al die men sen aan onderdak te helpen? "Nauwelijks," vertelt De Mooij. "Ie dereen heeft wel een adresje waar hij te recht kan. Een deel van de Duitsers heeft een beroep gedaan op de WV. En naar ik heb begrepen is alles naar wens opge lost"

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13