Rob Clerc verrast in eerste ronde Yerpoest m 'Come-back' Houwaart in Zuiderpark EK-lioukbal 1977 in Nederland Amsterdam houdt Jansen en Husers Lubbers: nieuwe uitdaging Baba Sy laat verstek gaan in KSH-toernooi Moeilijkheden rond de Europese bekerstrijd DINSDAG 29 JULI Zandvoort Rudi Lubbers is weer In de picture. Onmiddellijk nadat manager Henk Ruhling hem giste ren telefonisch op de hoogte gebracht had dat de E(uropese) B(oks) UCnie) hem met meerderheid van stemmen aanwees om de Italiaanse kampioen van Europa in het halfzwaargewicht Domenico Adinolfi, te mogen uitdagen, is Rudi intensief aan de training begonnen. 'Voor eind augustus zal het gevecht moeten plaatsvinden; waar is nog niet bekend. Henk Ruhling: „Ik doe er alles aan om het gevecht in Nederland te houden, want dit is Rudi's grote kans. Het moet Amsterdam of Rotterdam worden. "Lukt het financieel niet dan moeten we in vredesnaam maar over de grens". -Sinds Rudi Lubbers op 14 oktober van het vorig jaar meer hoon dan roem oogstte (na zijn op dubieuze manier verkregen overwinning op Peralta) is het lang stil geweest rond de figuur Lubbers. Aanvanke lijk was de keus van de EBU ook 'ïiiet op Lubbers gevallen, aangezien ;de Noor Harald Skog Adinolfi op 22 Juli in Oslo zou mogen bekampen. Ruhling: „Twee keer is dat gevecht echter Uitgesteld, de eerste keer 'werd Adinolfi ziek, de tweede keer raten ze moeilijk met de zaal, waar het zou moeten gebeuren. Nu hebben ze weer uitstel aangevraagd, maar de EBU heeft dat verzoek niet willen inwilligen en besloten een andere uitdager aan te wijzen. Poncelet, de Fransman, Eric Nuss- baum, uit Zwitserland waar Bert Nikkelen Kuiper nog tegen heeft gestaan, de Westduitser Karl-Heinz Klein en Rudi Lubbers waren kandidaat. Het is uiteindelijk Rudi geworden. En wie de recordlijsten van Adinolfi en Lubbers bekijkt, komt tot de conclusie dat die van Lubbers beter is". Het ligt voor de hand dat het duo Ruhling-Lubbers zo laat mogelijk in augustus zal willen slag leveren. Ruhling: „Voor de EBU zijn besluit «am, was er een invitatie voor Rudi 4iit Palermo. We hebben daar toen serieus over gesproken* maar nu zien we van Palermo af". Het feit dat boksbondvoorzitter Hans Hofman onlangs werd gekozen tot voorzitter van de EBU houdt overigens geen verband met het besluit om Lubbers tegen Adinolfi te laten boksen. Ruhling: „De profs en tie amateurs staan helemaal los van elkaar". Tot slot: is dit de laatste kans voor Rudi Lubbers? Henk Ruhling: „Wat is een laatste kans. Ik heb boksers gekend, die op 35-jarige leeftijd nog hun laatste p-.ans kregen. En Rudi is pas 28". Nico Jansen AMSTERDAM FC Amster dam kan blijven rekenen op de steun van Theo Husers en voorlopig voor de duur van drie maanden van Nico Jansen. Beide spelers wilden het hun aangeboden contract aanvanke lijk niet tekenen. Husers niet omdat hij een verbintenis wens te met een langere looptijd dan een jaar, hetgeen FC Amsterdam hem niet kon bieden. Jansen nicit omdat hij in zijn overeen komst een clausule wenste opge nomen te zien ten aanzien van de hoogte van de vergoeding die voor hem in de toekomst gevraagd zal worden als hij FC Amsterdam zou verlaten. Husers, zo verklaarde voorzitter Dé Stoop gistermiddag tijdens een persconferentie in het Olympisch Stadion, zal vandaag zijn contract tekenen. Met Jan sen is de club tot een compromis gekomen. Er is een overeenkomst gesloten waarbij de spitsspeler tot 1 november voor de club beschik baar blijft. In de periode tot die datum zal getracht worden tot een overeenstemming voor lange re duur te komen." Tijdens de bijeenkomst verweet Dé Stoop een aantal amateur verenigingen dat zij handelen in strijd met de amateurbepalingen. Het gevolg daarvan is dat be taalde clubs hogere bedragen dan zijn toegestaan moeten uitgeven om talentvolle amateurs aan zich te binden. De voorzitter van FC Amsterdam noemde met name de verenigingen Aalsmeer, Edo, De Kenmemars, ZFC, DWV, Limbur- gia en DRC. Dé Stoop heeft in middels een klacht bij de KNVB gedeponeerd. FC Amsterdam had over het afgelopen seizoen een exploita tie-tekort van 250.000 gulden. Hiervan wordt 100.000 gedekt door de garanties van een vijftal be drijven. Rond de 100.000 gulden van het tekort wordt veroorzaakt door de teleurstellende bezoekers aantallen van de thuiswedstrij den van FC Amsterdam voor de UEFA-Cup. De vereniging zal de Nederlandse Sport Federatie vra gen susbsidie te verlenen tot dit bedrag. "Een dergelijk tekort vin den wij een aanvaardbare zaak", aldus de voorzitter, "betaald voet bal spelen is nu eenmaal zaken doen en daarbij heb je te maken met gunstiger en slechter tijden". Het tekort voor het nieuwe sei zoen wordt geraamd op f 100.000 Teneinde een betere service aan het publiek te kunnen bieden en naar men hoopt meer sfeer te scheppen in het vaak schaars bezette Olympisch Stadion zul len vier meter achter de doelen demontabele tribunes worden ge bouwd. De ver van het speelveld verwijderde plaatsen zullen in principe niet meer worden ver kocht. FC Amsterdam start dit seizoen met een nieuwe opvang van ta lentvolle jeugdspelers. Een tiental is nu als volledige professional aan de club gebonden. Ze zullen tot het moment, waarop zij wor den opgeroepen voor militaire dienst een voetbalopleiding bij de hoofdstedelijke club krijgen. In principe heeft FC Amster dam overeenstemming bereikt over een tweetal wedstrijden tegen het nationale elftal van Israël. Voor 27 augustus is de thuiswedstrijd vastgesteld, 8 september is de da tum van de ontmoeting in Tel Aviv. HOOGEZAND De eerste ron de van het achtste internationale KSH-toernooi in Hoogezand werd gisteren gespeeld zonder de Senegale se internationale grootmeester Ba ba Sy, die op dat moment nog niet was verschenen. Gisteravond be sloot de toernooileiding dat Harry Jansen (nu in de hoofdgroep uit komend) de plaats van Baba Sy zal innemen als deze ook vandaag niet aanwezig zal zijn. Jansens plaats in de hoofdgroep wordit dan ingenomen door de Surinamer Har- ley Overman. De partij uit de eer ste ronde tussen Jansen en Sanga- re (20) komt dan te vervallen. Vreemd is het wel dat Sy er nog niet is, want de afgelopen twintig jaar heeft hij vrijwel nooit in Ne derlandse toernooien ontbroken. Tot op dit ogenblik is helemaal niets over hem bekend. Zijn partij tegen Wiersma werd uitgesteld. Dat was ook het geval met de partij Scho tanus-Waldring, maar dat had als oorzaak dat de Surinaamse kam pioen niet tijdig genoeg passage in Paramaribo kon boeken. Hij kwam gisterochtend, op Schiphol aan en meldde zich in de loop van de mid dag in de toernooizaal. Verder moest in de hoofdgroep de Tsjech Pavel Kaderabek verstek laten gaan we gens gebrek aan een uitreisvisum. Hij werd vervangen door de plaat selijke favoriet Siem Mensonides. De opening in de eregroep be stond derhalve uit vier partijen. De eerste overwinning kwam op naam van Rob Clerc, die de Belgi sche kampioen Oscar Verpoest al vrij vroeg in de partij met een ake lig eenvoudige combinatie verraste. De tweede overwinning was voor de Kongolees Fidelle Nimbi. De Cana dese kampioen Gagnon overzag in het middenspel ook al een simpele dreiging, waardoor een doorbraak aan zijn korte vleugel niet meer te pareren was. Gagnon offerde ma teriaal en speelde nog lang door om een puntendeling te bereiken, maar de overmacht was te groot. De al tien jaar in Nederland werkzame Haitiaan Paul Germain kon ook twee punten laten aante kenen. Hij versloeg de Haitiaanse kampioen Gudchet, die theore tisch veel minder onderlegd bleek. bi (Zai) 0-2, Mostovoy (Fra) - De Ruiter (Ned) 0-2, Wiersma (Ned) - Baba Sy (Sen.) uitgest., Germain (Ned) - Guichet (Hai) 2-0, Schota nus (Ned) - Waldring (Sur) uitge steld. Hoofdgroep: Barbara Graas (Ned) - van Vloten (Ned) 0-2, Picard (Bel) - Badiali (Ita) 0-2, Mensonides (Ned) - Visser (Ned) 2-0, Comtois (Can) - Spanjer (Ned) 0-2, Jansen (Ned) - Sangare (Ivoorkust) 2-0, Robilaard (Can) - Van Westerloo (Ned.). 0-2. Jeugdgroep (Alleen Nederlanders): van der Wal - Schippers 0-2, van Leeuwen - Scholma 1-1, Werkman - Schuitema 1-1, Dollekamp - Hosper 1-1, van Aalten - Brouwers 1-1, Kei zer - Stokkel 2-0. Harm. Wiersma, die gisteren nog niet in actie behoefde te komen, omdat Baba Sy verstek liet gaan. Langzaam maar zeker wist - Ger main in het voordeel te komen om tenslotte te winnen. De langste en veruit interessantste partij ging tussen Jan de Ruiter en de Fran se kampiioen George Mostovoy. In zijn bekende aanvallende stijl kreeg De Ruiter weer veel terreinwinst, maar Mostovoy verdedigde zich kundig. Nadat in heit middenspel de posities waren geliquideerd bleek De Ruiter met zijn terreinvoordeel de beste kansen te hebben. In de overgang naar het eindspel moest de Fransman een stuk offeren om direct verlies te ontgaan. In een lang eindspel wist De Ruiter even wel to ch de winst veilig te stellen. In de jeugdgroep behaalde Rob Schippers uit Maasbracht 'n prach tige overwinning op de nationale kampioen Jannes van de Wal. Uitslagen Tsjechische zege in Davis-beker PRAAG Tsjecho-Slowakije heeft gisteren in Praag de b-groep van de Europese zone van het toernooi om de Davis-beker gewonnen, door Frankrijk met 3-2 te verslaan. Jan Kodes versloeg in het beslissende enkelspel Francois Jauffret in drie sets: 6-1, 7-5, 6-1. De Fransen waren er eerder in geslaagd de achterstand van 1-2 in te lopen doordat Patrice Dominguez met 4-6, 6-3, 6-4, 6-4 Jiri Hrebec had verslagen. De twee laat ste enkelspelen hadden zondag geen doorgang meer kunnen vinden en moesten daarom een dag worden uitgesteld. Tsjecho-Slowakije komt in uit tegen Australië in de halve fina les van de inter-zone. Henk Houwaart (rechts), in de tijd dat hij nog bij FC Brugge speelde. KNOKKE Henk Houwaart vindt het zelfs "geweldig" mor genavond na zo lange tijd weer eens een keer in het Zuider park te kunnen spelen. "Fantastisch. Ge mag niet vergeten dat ik in Den Haag verschillende goeie jaren heb gehad," aldus de man die ooit zijn voetbalcarrière bij Oranjeplein begon, ver volgens faam verwierf bij toenmalig ADO, door uiteenlopende omstandigheden moest uitwijken naar FC Twente en gedurende de laatste zes jaar voor FC (Club) Brugge is uitgekomen. Tot dat hij een maand geleden door het in geldnood verkerende Brugge moest worden overgedaan aan FC Antwerp, de Bel gische bekerfinalist die in het aanstaande seizoen zal optreden als vertegenwoordiger in het UEFA Cup-toernooi. Het is tegen dit FC Antwerp, dat FC Den Haag morgenavond (aan vang 20.00 uur) in het Zuiderpark in actie zal komen. Een van de weinige, zo niet de enige partij die de Haag se FC ter voorbereiding op de nieu- Schür derde in Rijnland - Palts WITTLICH De Westduitse wiel renner Peter Weibel heeft de zeven de étappe van de Ronde van Rijn land-Palts gewonnen. Weibel legde de 166 kilometer af in 4 uur, 17 mi nuten en 55 seconden. De Noor Tor- leif Andresen verspeelde zijn leiders trui aan zijn landgenoot Wilman. Frits Schür blijft derde in de alge mene rangschikking. BARCELONA Op het CEBA-con- gres, dat gisteren in Barcelona ruim zeven en een half urn* heeft ge duurd, is definitief besloten dat het vijftiende toernooi om het Europees kampioenschap honkbal in 1977 in Nederiand zal worden gehouden. Het congres besloot tevens dat het Euro pees kampioenschap voor ploegen onder twintig jaar in 1976 in Parma en Rimini zal worden afgewerkt. Er is een nieuwe beker in het leven ge roepen, de zogenaamde „Northern- cup". Deelnemende landen zijn Zwe den, West-Duitsland, België, Enge land en Nederland. Het toernooi zal voor de eerste keer in 1976 in het tweede weekeinde van Juni in Zwe den worden gespeeld, gelijk met het laatste weekeinde van de Haarlemse honkbalweek. Nederland zal naar het toernooi om de Northern-cup dan ook een b-ploeg afvaardigen. Het staat nog niet vast dat de fi nale van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen honkbal in Nederland zal worden gehouden. De Spaanse titelhouder Condepols heeft zijn eisen namelijk plotseling rigoureus verhoogd. Re glementair krijgt iedere bezoekende ploeg driehonderd dollar per dag uitbetaald. Haarlem Nicols en Spar ta hebben Condepols voorgesteld dit bedrag tot 1500 dollar te verhogen, maar dan de finale in Haarlem te laiten verspelen. De Spanjaarden waren daarmee akkoord gegaan, maar bij de ondertekening van de contracten gisteren tijdens het CEBA-congres in Barcelona kwamen zij plotseling met een andere lezing. Zowel van Sparta als van de Nicols willen zij nu het bedrag van 1500 dollar toucheren, hetgeen dus neer komt op een totaaa van 3000 dollar. Een vertegenwoordiger van beide clubs, KNSB-vice voorzitter Gerard Voogd, ging hiermee niet akkoord en heeft de Condepols-vertegen woordi - ger verwezen naar de Nederlandse clubbesturen. Er is nu overleg gaan de tussen Condepols en de Neder landse ploegen. Indien de Spaanse eis door hen wordt ingewilligd, zal toch door loting worden bepaald waar de finale zal worden gespeeld. De vertegenwoordiger van het Bel gische Luchtbal heeft in ieder geval laten weten dat de Belgen zullen meedoen, ongeacht de plaats waar zal worden gespeeld. Op het congres van de FEMBA, de wereldbond, dat op tien augustus in Montreal zal worden gehouden, zal de huidige president van de CEBA, de Italiaan Bruno Beneck als voor zitter worden gekandidateerd en de Spanjaard Gomez als vice-voorzitter. De wereldbond wordt thans voorge zeten door de Amerikaan Fehring. Om steun voor dit voorstel te ver werven is door de Italianen aan de vertegenwoordigers van Zweden, West-Duitsland, België en Frankrijk aangeboden de reis van het Italiaan se team, dat deelneemt aan de wed strijden om de internationale cup, mee te maken. Nederland zal op dit congres vertegenwoordigd worden door KNBSB-voorzitter Guus van der Heijden en vice-voorzitter Ge rard Voogd. Indien de „coupe" van de Italianen succes zal hebben zal in oktober opnieuw een congres wor den gehouden met vertegenwoordi gers van FEMBA en FIBA, de oud ste wereld-honkbalorganisatie. De bedoeling is dan tot een wereldfe deratie te komen. Tijdens dit con gres zullen de heren Beneck en Go mez zich opnieuw verkiesbaar stel len en zal de Cubaan Manuel Gon zalez Guerra naar voren worden ge schoven als nieuwe president. Be neck zal dan vice-voorzitter worden en zal als voorzitter van de CEBA, de Europese bond, speciaal belast worden met de Europese portefeuille. Een en ander kan nauwelijks meer dan een formaliteit worden genoemd. De macht van de Italianen op or ganisatorisch gebied (lees: geld) is zo groot dat geen enkel ander land verweer schijnt te kunnen bieden. Hans Schotel, de Nederlandse ver tegenwoordiger in de internationale soheidsrechterscommissie, is opge volgd door de Spanjaard Pattener. Schotel heeft uit eigen beweging zijn functie ter beschikking gesteld. De soheidsrechterscommmissie wijst de umpire aan voor de Europese kam pioenschappen, het toernooi om de Europese beker en andere interna tionale wedstrijden. Met uitzonde ring echter van de Haarlemse honk balweek. we competitie in het eigen lokale sta dion tegen een gereputeerde buiten landse tegenstander zal spelen. FC Antwerp is inderdaad niet een van de minste Belgische clubs. Henk Houwaart maakt er deel van uit, dat ook. Hij, inmiddels tot een echte Belg genaturaliseerd ("maar wan neer ik een enorm aanbod uit Chi na zou ontvangen, zou ik er geen be zwaar tegen hebben me tot Chinees te laten naturaliseren") bevindt zich in ieder geval in goed gezelschap. Van doelman Jean Trappeniers, bij voorbeeld, die vooral bekend is van zijn Anderlecht-periode en elf maal voor het nationale team uit- Maar omdat hij zo graag morgen avond in het Zuiderpark aan de meet zou willen verschijnen, werd het hem door zijn oefenmeester ver gund afgelopen zaterdag in een par tij tegen FC Boom buiten de lijnen te blijven. Ópdat hij woensdag om vier uur in de namiddag, fit en wel, tezamen met de overige 16 Antwerp- spelers vanuit het Deurne-stadion de Boschuit naar Den Haag kan afrei zen. En in het Zuiderpark kan aan treden. Hij, Henk Houwaart: "O ja, in ieder geval een helft, maar mis schien wel de hele wedstrijd". Hetgeen dan een come-back in het Zuiderpark na zeven jaren zou be tekenen, na een competitiewedstrijd die hij ooit voor het FC Twente-be- drijf speelde en waarin hij tegen zijn ex-teamgenoten twee treffers scoor de. Henk Houwaart verheugt zich op het treffen "tegen ADO, of eigen lijk moet ik nu FC Den Haag zeg gen. Ik denk dat ik op het midden veld zal worden opgesteld, rechts, of in het centrum. Leuk, want als ik het allemaal goed begrepen heb. kom ik dan tegen Lex Schoenmaker te spelen, m'n ouwe kameraad". Volleybal Het Nederlandse jon gensteam heeft zich geplaatst voor de finalegroep van het Europees kam pioenschap volleybal voor junioren door met 3—1 te winnen van België. Het Nederlandse meisjesteam ver loor met 3—0 van Joego Slavië en zal in de troostronde gaan spelen voor de bezetting van de zevende tot en met de twaalfde plaats. Sport Aanstaande zaterdag zul len in het Suriname-stadion in Pa- ïamaribo de laatste Koninkrijksspe- len worden geopend, waaraan Suri name deelneemt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9