Toestand in Angola chaotisch' NICOTINE-ARME SIGARET: OMSTREDEN 'OPLOSSING' Westduitse boycot tegen Nederlandse tomaten IMMIGRATIE VAN BIJNA 2000 RIJKS GENOTEN PER MAAND Bareigenaar die bezoeker doodschoot geeft zich aan bij politie Geevacueerde Nederlanders: "VERDACHTE ONTSNAPT VERKEERSONGEVAL gearresteerd "Medewerking aan Hongerstaking de alcoholproef is onrechtmatig Nederlanders in Rusland DINSDAG 29 JULI MMMMDBRMBI Door Jan Kees Kokke Den Haag Rokers toch al mensen die niet erg vrij ademhalen •r- krijgen het nu nog benauwder. Harde acties moeten hen van hun ongezonde gewoonte afbrengen. Dat kondigde de Gezondheidsraad zo juist aan. Maar van nog meer kanten wordt het roken bestreden. Vlak voor het anti-rokers-rapport van de Gezondheidsraad verscheen, hield de Wereldgezondheidsorganisa tie van de Verenigde Naties zijn derde wereldconferentie over roken en gezondheid in New York. Daarbij werden aan alle regeringen aanbe velingen gedaan om specifieke anti-rokerscampagnes op te zetten. Bovendien werden de ontwikkelings landen waar het nicotineverbruik verontrustend toeneemt aangera den om de vestiging van nieuwe tabaksindustrieën, tabaksplantages en tabaksverwerkingsindustrieën te weren. De wereldgezondheidsorgani satie bleek ook een voorstander van een constante accijnsverhoging en een wiebeltax gekoppeld aan het teer- en nicotinegehalte van de sigaretten. En als er dan zo nodig gerookt moet worden, laten het dan zoveel mogelijk teer- en nicotine-ar- me sigaretten zijn, zo meent men bij de VN. Weinig succes Met die teer- en nicotine-arme sigaret wil het in Nederland althans nog niet zo geweldig lukken. „We zijn weliswaar niet ontevreden. Maar de verkopen ervan stijgen niet geweldig. In drie jaar is het marktpercentage gestegen van zo'n anderhalf tot drie procent". Dit zegt directie-secretaris T. H. Kimm van Nederlands enige fabrikant van teer- en nicotine-arme sigaretten, de Groningse firma Theodorus Nie- meyer. Dit bedrijf is overigens eigendom van het Britse Gallaher concern, dat op zijn beurt weer in handen is van de gigantische Amerikaanse tabaksindustrie Ameri can Brands. Toch gelooft Niemeyer heilig in de teer- en nicotine-arme sigaret, in tegenstelling tot de overige sigaret- tenfabrieken in ons land. Die menen samen met de Stichting Sigaretten Industrie nog steeds dat het gezondheidsaspect direct noch indi rect in de publiciteit rond sigaretten moet worden betrokken. Inkopen Teer- en nicotine-arme tabak fabriceer je niet zozeer, maar het is meer een kwestie van heel precies inkopen. De onderste bladeren van de tabaksplant bevatten namelijk minder teer en nicotine dan de bovenste bladeren. Een sigaret, die totaal vrij is van teer en nicotine zal er wel nooit komen. Of het moet een sigaret zijn van kunsttabak. In Duitsland is een sigaret met een menging van 75 procent tabak en 25 procent kunststof op de markt gebracht, die totaal niet aansloeg bij het publiek. De heer Kimm van Niemeyer heeft begrip voor het anti-rokers-rapport van de gezondheidsorganisaties. „Onzerzijds is er bijvoorbeeld geen enkel bezwaar om mee te helpen aan het bestrijden van het roken door de jeugd. Maar wij vinden dat wij als sigarettenindustrie de enige goede weg bewandelen. In die mening zijn wij gesterkt door wat de Gezondheidsraad nu doet. In principe vind ik echter dat er geen informatieverbod moet komen, dus ook geen reclameverbod. Je moet de rokers kunnen blijven informeren. Anders houd je de bestaande situatie". Eind augustus zal de Consumenten bond met een vergelijkend onder zoek komen van het teer- en nicotinegehalte in de diverse merken sigaretten. En in oktober zal het Ministerie van Volksgezondheid ook een lijst publiceren met de teer- en nicotine-gehaltes. Mei-nsma Anti - rookpropagandist dr. L. Meins- ma blijft intussen de teer- en nicotine-arme sigaretten even ver derfelijk vinden als alle andere rookwaar. „Wetenschappelijk is nog steeds niet bewezen dat het roken van teer- en nicotine-arme sigaret ten niet schadelijk zou zijn voor de gezondheid. Bovendien zit er nog een groot gevaar aan vast. Want een roker is nu eenmaal gewend aan dagelijks een bepaalde hoeveelheid nicotine. Dus de kans bestaat nu dat hij veel meer teer- en nicotine-arme sigaretten gaat roken, 't Zou dus consumptie -verhoge nd kunnen werken. En dan zitten we toch weer op het glijvlak". Dr. Meinsma, directeur van het Koningin Wilhelmina Fonds en de Nederlandse Organisatie voor de Kankerbestrijding is het overigens helemaal niet eens met het zojuist gepubliceerde rapport van de Gezondheidsraad. „Het betekent totaal niets nieuws. Dit doe ik al twaalf jaar. Het advies is veel te wazig. De tijd van praten is nu voorbij. Het is nu tijd voor een werkelijke actie tegen het roken." Dr. Meinsma heeft zich dan ook teruggetrokken als adviseur van de Commissie beperking van het roken" van de Gezondheidsraad. Nederlandse geestelijken blijven nog DEN HAAG/GEMERT (ANP) De Nederlandse geestelijken blijven in Angola. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen van het con sulaat in Loeanda. Er bevin den zich momenteel 26 rk. mis sionarissen en een vijftal zen delingen. Geen van de mis sionarissen, allen paters van de heilige geest, bevindt zich in Loeanda. Aan de leiding van hun congregatie in Gemert hebben ze dezer dagen laten weten dat zelfs de missionaris sen die zich in de gevarenlijn bevinden, geen last hebben ge had. De Nederlandse overste van paters, drs. A. Biemans, ver klaarde tegenover het ANP: "De aktie richt zich niet tegen de blanken. Het is meer een on derlinge strijd." Pater Biemans heeft de paters niet geadvi seerd het land te verlaten. Daarover kon hij volgens hem vanuit Nederland geen zinnig woord zeggen. Hij laat de be slissing volkomen aan hen over. Daarop schreven ze hem: "We kunnen nog goed werken. De mensen verwachten dat we blijven. We doen dat zolang als we kunnen". Momenteel zijn er acht pa ters op vakantie in Nedesland. Veertien dagen geleden zijn er nog enkelen teruggekeerd naar hun missie in Angola. Allen zijn werkzaam in de zielzorg op het platteland. Het Nederlandse consulaat had alle Nederlanders gewaar schuwd dat ze konden evacue ren, als zij dat wilden, en had hen geadviseerd dit te doen. DEN HAAG (ANP) In de eerste vijf maanden van dit Jaar zijn 9.102 rijksgenoten uit Suriname en de Ne derlandse Antillen naar ons land ge komen tegen 6.038 in de eerste vijf maanden van het vorige jaar, zo blijkt uit gegevens van het C.B.S. Er gaat ook een stroom rijksgenoten in omgekeerde richting: in de periode Januari/mei JJ. keerden 1.386 rijks genoten terug naar hun land tegen 1.272 verleden jaar. In totaal zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar 15.361 meer mensen naar Nederland geëmigreerd (verleden jaar 7.973). Mede hierdoor nam de Nederlandse bevolking toe tot 13.642.530 zielen per einde mei j.l. De bevolkingsgroei bedroeg in de eerste vijf maanden van dit jaar 43.438 tegen verleden jaar 40.048. De stijging van de bevolkingsgroei was het gevolg van het grotere migra tiesaldo, want het geboorteoverschot vertoonde een daling (van 33.200 naar 28.820) en het aantal overlijdensge- vallen nam toe (van 46.182 naar 48.610). DEN HAAG (ANP) De 23-jarige B. P. uit Leidschendam, eigenaar van de discobar "A Pou Pou" in Den Haag, heeft zich gisteravond bij de Haagse politie aangegeven. B. P. had de 19-jarige F. v. d. Steen uit Den Haag in de nacht van zondag op maandag doodgeschoten. Bij zijn aangifte had B. P. het pistool waar mee hij op F. v. d. Steen had ge schoten niet bij zich. Het incident ontstond zondagnacht toen het slachtoffer samen met zijn 22-jarige vriend K. v. 't Hart bij de bar "A Pou Pou" kwam waar hen de toegang werd geweigerd. Daarop ontstond een ruzie waar de politie bij geweest is. Deze onderzocht de jongemannen op wapenbezit, poog de de ruzie te 'sussen en vertrok weer. Daarop ontstond een hand gemeen tussen de jongens en de bareigenaar. De laatste haalde een pistool uit een tasje en schoot op Van 't Hart. Die haalde uit zijn auto een krik en een schop waarmee hij op de schutter afging. Deze schoot nog een keer op Van 't Hart en vier keer op v. d. Steen, die in elkaar zakte. Van 't Hart sleepte zijn vriend in de auto en reed hem naar het West- eindeziekenhuis, waar hij op de ope ratietafel is overleden. Van 't Hart had schampschoten aan zijn schou der. Inmiddels is uit sectie gebleken dat het slachtoffer overleden is aan een schot in de hartstreek. Amsterdamse bereden -politie tijdens surveillance in de Bijl mermeer. De ruiters gaan vooral langs plaatsen waar pa trouille-auto's niet kunnen komen, zoals bij vijvers en bos schages. De politiemannen staan portofonisch in verbinding met het politie-bureau. De surveillance per paard is voor lopig een proefneming maar wordt in de toekomst wellicht permanent. POELDIJK (SP) In West-Duits- land dreigen verschillende grote groente- en fruithandelaren met het instellen van een boycot tegen Ne derlandse tomaten. De handelaren zijn kwaad geworden omdat de prijzen plotseling met 100 procent zijn gestegen. De stij ging is veroorzaakt door een con tract dat 't Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen heeft afgeslo ten met Oost-Duitsland voor de leve ring van 4000 ton tomaten. Onder in vloed van dit contract zijn de vei- lingprijzen op dagen wanneer de DDR de tomaten afvoert verdub beld. In de Westduitse pers wordt de consument voor de hogere prijzen ge waarschuwd. Door die berichten heb ben verschillende handelaren beslo ten voorlopig geen tomaten in te voe ren. Ze hebben al aan exporteurs la ten weten voorlopig tomaten te zul len betrekken van de Belgische of Roemeense markt. De Nederlandse groente-exporteurs zijn boos omdat zij buiten de enor me transactie zijn gehouden. Boven dien vrezen zij een ernstige slag wanneer de Westduitsers daadwer kelijk besluiten om hun tomaten niet meer uit Nederland te betrekken maar uit bijvoorbeeld Roemenië en België. Een soortgelijke affaire met de prijzen van sla leverde de West landers enkele jaren geleden een gedeeltelijke boycot op waarbij de sla-export met ongeveer zeventig procent daalde. De reden waarom de handelaren uit de Bondsrepubliek na hun drei gementen of acties toch weer hun groente en fruit uit Nederland be trekken is volgens de Westlandse tuinders te danken aan de goede kwaliteit van hun produkten. Een woordvoerder van het Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilin gen wijst juist de exporteurs aan als de grote schuldigen aan de prijsop drijving: "De contractprijs die met de Oostduitsers is overeengekomen is alleszins redelijk. Het is vooral aan de paniekreactie van de expor teurs te wijten dat de prijzen zo worden opgedreven dat we de klan ten uit de Bondsrepubliek tegen ons in het harnas jagen". Het CBT is zeer tevreden over het contract met de Oosteuropea nen. "De order uit de DDR komt in deze ijd van het Jaar als geroe pen, vaak worden er in het zomer seizoen grote partijen doorgedraaid. Vooral ook omdat de Engelsen en Fransen thans veel zelf verbou wen. De speculatie van veel expor teurs kan ons de naam bezorgen dat we de prijzen niet in de hand kunnen houden. Dat kan inderdaad een schadelijke invloed op de ex port hebben". Een woordvoerder van de Algemene Bond voor Groenten- en Fruit- exporteurs heeft een verklaring voor de lichte paniek die er onder de le den is ontstaan: "De transaktie met de DDR is niet tijdig aan onze le den bekend gemaakt. De exporteurs werden van de ene dag op de an dere geconfronteerd met een kleine voorraad tomaten op de veiling door dat grote hoeveelheden aan de Duit sers waren verkocht. Om him afne mers toch niet in de kou te laten staan moesten de talrijke exporteurs hoge prijzen betalen voor de schaar se tomaten die nog te koop waren. Als de reusachtige aankoop tijdig bij de leden bekend was geweest zou men de te vervoeren tomaten gelijkmatiger hebben verdeeld. Nu moest men improviseren om de vrachtwagens uit de DDR vol te krijgen. In een brief over de affai re met de Oostduitsers hebben we onze leden toegezegd dat we er al les aan zullen doen om hen in het vervolg tijdig op de hoogte te kun nen stellen van deze monster-trans acties". ROTTERDAM (ANP) De 21-Ja- rige Rotterdammer C. K., die ervan wordt verdacht afgelopen zaterdag ochtend de 21-jarige Mia Domee in een Rotterdamse dancing te hebben doodgeschoten, is gisteren uit een cel van het hoofdbureau van politie in de Maasstad ontsnapt. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. Mia Domee overleed zaterdag in een ziekenhusi nadat K. in de dan cing Bristol aan het Hofplein in het centrum van de stad tijdens een ru zie met andere bezoekers plotseling een pistool trok en enkele schoten in de overvolle dancing loste. De jon ge vrouw, die niets met de twist te maken had, werd door een kogel in het hoofd getroffen. ARNHEM (ANP) Gistermiddag zijn bij een verkeersongeluk in het Gelderse Zelhem een vrouw overle den en zeven personen gewond. Het ongeluk gebeurde toen een perso nenauto op de kruising Aaltenseweg- Varsseveldsestraat geen voorrang verleende aan een andere auto. De eerste wagen sloeg na een botsing over de kop en kwam terecht op een groepje van 5 personen dat met fiet sen aan de kant van de weg stond. De 41-jarige mevrouw F. S. A. Schra- ma-van Dierme uit Leidschendam werd daarbij levensgevaarlijk ge wond en overleed enkele uren later in een ziekenhuis in Doetinchem. Drie anderen van het groepje wer den ernstig gewond en een liep lichte verwondingen op. De bestuurders van de twee auto's en een inzittende wer den licht gewond, aldus de rijkspoli tie. DEN HAAG (ANP) Vier Ne derlanders zitten al een week in ar rest in de Sowjet-Unie. Dit heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren meege deeld nadat het van de arrestatie op de hoogte was gebracht door de Nederlandse ambassade in Moskou. Volgens het Westduitse persbu reau DPA werden ze met twee Duit sers gearresteerd toen ze met 62 ki lo hasj in hun koffers uit Pakistan op het vliegveld van Moskou aan kwamen. gelijk zijn gesteld. De advokaat van Van Muijden, mr. B. W. Maris, zegt dat de Koninklij ke Broederschap van notarissen heeft bevestigd dat het voorlopig koopkontrakt slecht in elkaar zit. "Als een notaris een voorlopig koop kontrakt opmaakt, moet hij daar voor de verantwoordelijkheid dra gen", aldus mr. Maris. Inmiddels heeft notaris De Gier beloofd een onderhoud met de heer Van Muijden te hebben. Overigens blijft deze in hongerstaking. De eerste twee Nederlanders die uit Angola, waar bevrijdingsbewegingen elkaar fel bestrijden, zijn teruggekeerd. Links de heer Kuypers, rechts mevrouw De Vries die haar papegaai heeft mee genomen. gen van de MPLA die Loeanda be- woensdag een Duits vliegtuig naar vertrek naar Nederland. Zijn pas- heerst. De FLNA zou hebben ge- Loeanda vertrekken om evacué's op poort was niet in orde en het leek dreigd het gehele gebied op te bla- te halen. Of daarmee opnieuw Ne- erop dat het RAF-vliegtuig zonder zen als antwoord op de acties van de derlanders zouden meereizen, MPLA", aldus de heer Kuypers, die hen niet bekend. Ook zou een Ame- niet kon zeggen wat de omvang van rikaans bevoorradingss een dergelijke explosie zou kunnen hebben gekregen via het buurland zijn en de gevolgen daarvan voor de Gabon stad Loeanda. deel van Angola op te halen. Volgens de mededelingen van de De heer Kuypers was op het aller- beide Nederlanders zou aanstaande laatste nippertje niet zeker van zijn hem zou moeten vertrekken. Op het laatste moment slaagde hij er in om rikaans bevoorradingsschip opdracht zijn papieren nog in orde te krijgen. Met de twee Nederlanders reisden uit het noordelijk ook mee de Portugese mevrouw Da Costa, met haar twee dochters. Zij is verloofd met een Nederlander die in Angola is achtergebleven. ALKMAAR (ANP) De verplichte medewerking aan de blaas- en bloedproef is onrechtmatig. Men wordt gedwongen mee te werken aan het verzamelen van belastend be wijs tegen zichzelf. Dit is in strijd met de beginselen een goede rechtsorde zoals het Euro pese verdrag van de rechten van de mens die voorschrijft. Aldus de Alk- maarse advokaat mr. L. K. F. Schui temaker gisteren voor de politierech ter in Alkmaar. Wanneer zijn cliënt ermee instemt, zal mr. Schuitemaker zijn principiële bezwaar tegen de bloed- en blaas- proef zo nodig tot aan het Europese Hof van justitie doorvoeren. Kantonrechter mr. K. P. Doedens vond "dat de Hoge Raad zich al eer der bevestigend heeft uitgelaten over de rechtmatigheid van de alcohol proef, maar dat deze Verdragsrech telijke benadering van mr. Schuite maker in ons land nog nooit aan de orde is geweest". Hij heeft de zaak aangehouden tot 11 augustus om de officier van justitie de gelegenheid te geven zijn weerwoord voor te be reiden. UTRECHT (ANP) De Utrech tenaar M. van Muijden zit sinds gis terochtend bij een notariskantoor in de Domstad in hongerstaking. Hij voelt zich voor 300.000 gulden bena deeld doordat een koopkontrakt zijns inziens foutief is opgemaakt. De man kocht drie jaar geleden een bedrijfspand in Haastrecht. Later bleek echter dat de verkopers niet de eigenaars waren. Bovendien heeft het notariskantoor, volgens de man, de eerste voorlopige koopakte laten verdwijnen en in een tweede koopak te enkele zinnen bijgeschreven ten nadele van hem. De hongerstaker eist een schadevergoeding en smar- tegeld van 1 miljoen gulden. Volgens een woordvoerder van het notariskantoor is de zaak van Van Muijden al voor de rechter geweest tot het gerechtshof toe. Daarbij zou de heer v. Muijden steeds in het on- SCHIPHOL (ANP) „In een woord rot". Zo heeft de 43-jarige mevrouw J. C. de Vries-Westra gistermiddag kort na aankomst op Schiphol de situatie in de Angolese hoofd stad Loeanda omschreven. Mevrouw de Vries, die haar man, werkzaam voor de Belgische oliemaatschappij Petro- f'n, in Angola heeft achtergelaten, is zondagmorgen met een vliegtuig van de Engelse luchtmacht naar Engeland overgevlogen, vanwaar zij de reis nav Nederland voort zette. Samen met mevrouw De Vries die 20 jaar in Angola heeft gewoond, arriveerde de 43-jarige heer A. H. A. Kuypers uit Pynacker, die voor de Nederlandse scheepvaartmaat schappij Van Ommeren 3% jaar in Angola werkzaam is geweest. Vol gens hun informatie zouden nu nog ongeveer tien Nederlanders in Loean da verblijven, naast 35 Nederlandse paters, die zich verspreid in Angola bevinden. "Mij werd de grond te heet onder de voeten", verklaarde de heer Kuypers, die op de luchtha ven stormachtig werd begroet door zijn vrouw en drie van hun vier kin deren. Dezen hadden Angola 1 april jl. al verlaten. "De laatste vier, vijf weken von den er voortdurend schietpartijen plaats". Zelf ben ik driemaal onder mijn trap gekropen om te schuilen voor de beschietingen", aldus de heer Kuypers. Verlaten "Ik verwachtte gisteren de grote klap tussen de MPLA, die Loeanda bezet houdt en de troepen van de FLNA, die rond de stad liggen. De buitenwijken, die hoger liggen dan de binnenstad, zijn totaal verlaten. Daar vinden de schietpartijen plaats. Iedereen is naar de binnenstad ge trokken, waar het nu een grote chaos is", zo vertelde mevrouw de Vries. "Het is er vergeven van het vuil, het verkeer is onmogelijk geworden, en je moet drie uur in de rij staan voor een broodje", zo zei zij. Hoewel er wel schaarste is aan bepaalde le vensmiddelen, konden mevrouw de Vries en de heer Kuypers niet zeg gen dat er sprake is van hongersnood. Mevrouw de Vries heeft woensdag avond geprobeerd om haar man, die zich op dat moment in Caxito be vindt, een dorpje 50 km ten oorden van Loeanda in 't gebied dat in han den is van de FLNA, in kennis te stellen van haar vertrek. Het moest door middel van een radio-boodschap. De communicatie is zeer slecht, ik hoop dat hij het begrepen heeft", al dus mevrouw de Vries, die in Neder land onderdak hoopt te vinden bij familieleden. Haar drie kinderen be vinden zich in Zuid-Afrika. Zij zei te verwachten de eerste twee jaar niet naar Angola te kunnen terugke- Volgens de heer Kuypers en me vrouw de Vries bevinden de FLNA- troepen zich in een fort, dat op 8 km afstand van Loeanda ligt. in de direc te nabijheid van dit fort zouden een raffinaderij en een petrochemische fabriek liggen. "Zondag schoot de FLNA een Shell-opslagtank in brand als maatregel tegen de beschietin-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7