Meningen onder OAE-ministers nogal verdeeld NAAST HET NIEUWS Vol goede voornemens naar Helsinki Mario Soares roept op tot vorming nieuwe regering Franse politie klaagt Italiaanse collega aan KAMPALA (AP) Op de gisteren begonnen 12e jaarlijkse vergadering van de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE) zul Ien de presidenten en minister-presidenten der Afrikaanse landen een voorstel goedkeu ren dat Israël uit de VN moet worden gesto ten. Maar op tal van andere onderwerpen zijn zij verdeeld. BUITENLAND DINSDAG 29 JULI Turkse troepen op Cyprus doden Griekse Cyprioot NICOSIA (UPI> Turkse troe pen op Cyprus hebben gisteren een Griekse Cyprioot doodgescho ten, waarna de Grieks-Cyprische nationale garde onmiddellijk in de hoogste staat van paraatheid is ge bracht, zo heeft de regering in een communiqué bekendgemaakt. De Griekse Cyprioot, de 50-jari- ge Andreas Georghiou uit Livadhia, werd neergeschoten toen hij bij de groene linie" die Nicosia in een Turkse en een Griekse sector ver deelt, een timmerwinkel betrad. De Turken openden het vuur op hem vanuit een stelling achter de winkel. Georghiou werd zo ernstig gewond dat hij op weg naar een ziekenhuis overleed. De nationale garde heeft het con signe gekregen niet tot actie over te gaan als zij niet wordt uitgedaagd. Van Turkse zijde is nog geen verklaring voor het incident gege ven. Het was de eerste geweldpleging sinds 1 april, toen een Canadese of ficier werd gedood tijdens een in tensief vuurgevecht aan de be standslijn in Nicosia. De politie heeft bevestigd dat zich in de laatste 24 uur twee ont ploffingen hebben voorgedaan in de hoofdstad. Beide grepen plaats op open terreinen aan de rand van de stad. Alvorens president Makarios gisteren naar Helsinki vertrok, ver-, Klaarde hij dat "betaalde agenten van de Turken" verantwoordelijk De ministers van Buitenlandse Zaken der Arabische landen die voor af hadden vergaderd - en hier nog de hele nacht van zondag op maan dag mee waren doorgegaan - hadden een Egyptische resolutie aanvaard dat Israël geen lid meer mag zijn van de V.N. totdat het zich heeft teruggetrokken uit de bezette Arabi sche gebieden, en de Palestijnse na tionale rechten erkent. De OAE wordt gevormd door 46 landen die 350 miljoen inwoners heb ben. Zij is daarmee de grootste re gionale groep ter wereld. Zes van de OAE-landen behoren ook tot de Arabische liga. De president van Oeganda, veld maarschalk Idi Amin, zal dit jaar de voorzitter zijn van de internationale raad van de OAE. Het feit dat hij benoemd werd heeft verwarring ge sticht in de organisatie. Tanzania Zambia en Botswana, die door Amin zijn betiteld als 'Zd-Afrikaanse spion nen' omdat zij met de blanke min derheidsregering in Rhodesië willen onderhandelen inplaats van meteen tegen de voormalige Britse kolonie ten strijde te trekken, hebben de conferentie geboycot. Tanzania heeft Amin een 'zwarte fascist' genoemd die tijdens de vier jaren van zijn regime vele duizen- de mensen heeft afgemaakt. Dit land noemde degenen die nu wel te- Kampala vertegenwoordigd zijn om die reden "hypocrieten". Amin opende de grote vergadering zeggend dat zijn volk vrij en geluk kig is en hij waarschuwde tegen pro paganda over Oeganda die wordt verspreid door "imperialistische nieuwsorganisaties." De ministers waren van oordeel geweest dat de Zuid-Afrikaanse repu bliek uit de V.N. moet worden gezet maar hadden een ander voorstel, dat moest worden verklaard dat Zuid- Afrika werd geregeerd door een "il legale" blanke regering, nog naast zich neergelegd. Ook hadden zij geen actie geno men ten aanzien van een versterking van de samenwerking tussen de A- frikaanse en de Arabische landen nadat enige negerrepublieken de klachten hadden geuit dat de Ara- biren niet genoeg deden om de ont wikkeling van zwart Afrika te be vorderen. Door de minister waren de leiders van de drie bevrijdingsbewegingen van Angola uitgenodigd naar Kam pala te komen. Tot nu toe heeft alleen die van de gematigde Unita, Jonas Savimbi, hieraan gevolg ge geven. De ministers waren er niet in ge slaagd het eens te worden over voor stellen om vertegenwoordigers naar Angola te sturen om daar na te gaan hoe de OAE door het zenden van een eigen vredesmacht de rust kan handhaven in de voormalige Por tugese kolonie die in november on afhankelijk wordt. Brian Hawthorne, eigenaar van de visboot "Heather B," houdt de snuit van een grote witte haai omhoog. Hij ving het angstwekkende beest, dat ruim drie meter lang is, met behulp van zijn bemanning, die nu op veilige afstand het gebeuren gadeslaat. Goncalves opnieuw afgewezen LISSABON (DPA/AP) De leider van de Portugese socialisten, Mario Soares, heeft gis teren een dringende oproep tot de beweging van de strijdkrachten en alle politieke krachten in het land gericht, een regering van nationale redding te vormen. Die nieuwe regering zou onder leiding van een lid van de beweging der strijdkrachten moeten staan. Generaal Vasco Gon- calves wees hij opnieuw af als regeringsleider. Hij eiste van de MFA dat deze bo-wachting ven de partijen zou staan en geen tairen spiegelbeeld zou zijn van de diverse politieke meningen in Portugal. Soares keerde zich tegen de voor genomen minderheidsregering van ge neraal Goncalves. Een dergelijke i een nieuwe uit mili- burgers bestaande rege ring, terwijl de gematigde groeperin gen alsnog probeerden te verhinder den dat radicaal links als overwin naar uit de crisis tevoorschijn komt. Maar aangezien de van sociaal-de- ESPERANTO-HUWELIJK Een Frans-Japans huwelijk, dooi' een rooms-katholieke priester in het Esperanto ingezegend, heeft bijzondere glans gegeven aan het 60ste Esperanto-wereldcongres, dat gisteren in Kopenhagen begon nen is. Het congres wordt bijgewoond door 1250 gedelegeerden uit zestig landen. Volgend jaar komt men in Athene bijeen. GEESTIGE VERHALEN Het telefoonbedrijf in Moskou heeft een dienst georganiseerd om slechtgehumeurde burgers weer vrolijk te stemmen. Volgens het vak bondsblad "Troed" zal in de hoofdstad een nummer gedraaid kun nen worden waarop men een geestig verhaal te horen krijgt. Voorts zal er een nummer komen voor commentaren op sportgebeurtenis sen. In Kiew en Leningrad kan men dergelijke commentaren al via de telefoon beluisteren. Volgens de directrice van het Moskouse telefoonnet, W. Totsjina, heeft een op de twee woningen in Mos kou een telefoonaansluiting. Er zijn in totaal rond twee miljoen telefoons. Dit jaar zullen er 141.000 nieuwe aansluitingen gereed komen. Het telefoonnet van Moskou is dikwijls overbelast. Ook bij het kiezen van het juiste nummer kan het gebeuren dat zich in plaats van de gewenste gesprekspartner een apotheek, een zaak of een overheidsinstantie meldt. HUWELIJKSPROBLEMEN De overbelasting van de vrouwen door beroep en gezin vormt de hoofdoorzaak van de huwelijksconflicten en hoge echtschei dingspercentages in de DDR, zo menen Oostduitse sociologen. Vol gens het Oostberlijnse vrouwenblad "Für Dich" zien zij ook ver band tussen deze verschijnselen en het teruglopen van het geboor tecijfer. Daarentegen vinden de sociologen het niet juist dat vrou wen met kinderen slechts een gedeeltelijke betrekking nemen, zo als bijna 30 pet van de werkende vrouwen in de DDR doet. Naar het oordeel van de sociologen heeft een gedeeltelijke dagtaak over wegend nadelen, omdat de kans om in het bewuste beroep vooruit te komen, er door wordt verminderd en in veel gevallen de vrouw niet ten volle betrokken wordt bij het sociale leven in het bedrijf waar zij werkt. SLANG UITGEROOKT De Haagse politie heeft gisteren al haar inventiviteit moeten gebruiken om een slang te vangen. Het reptiel was in de verwar mingsbuis van een auto gekropen. Met sigarettenrook, wisten de agenten hem daaruit te verdijven. De één meter lange, niet giftige muizeneter, werd daarop naar het dierenpark Wassenaar gebracht. LEEUWTJES GEBOREN In het safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek zijn twee leeuw tjes geboren. Het aantal leeuwen is daarmee nu gekomen op 31. De kleine leeuwtjes zijn door de moeder verstoten en worden door een van de oppassers met de fles grootgebracht. In het totaal ver blijven er momenteel ruim 600 dieren in het safaripark, verdeeld in 40 soorten. DUUR PERMANENTJE Een matineus bezoek aan de kapper is vijftien inwoonsters van Casoria, een stadje bij Napels, gisteren duur komen te staan. De dames zaten allemaal of onder de droogkap of met krullers in het haar toen drie gemaskerde en gewapende mannen de kapsalon be traden met de kreet "rustig, dit is een overval". Hierna ontdeden ze alle klanten van geld en bijouterieën en namen de benen. Op verzoek van de klanten, die op hun voordeligst een trouwplechtig heid wilden bijwonen, had de kapper zijn salon enkele uren eerder dan normaal geopend. De waarde van de buit is niet bekend. gering kan de grote ontevredenheid mocratische sympathieën "verdach- hij. "CIA mengde zich in binnenlandse kwesties van Indonesië PARIJS (AP) Mevrouw De- wi Soekarno. een van de wedu wen van wijlen president Soe karno van Indonesië, heeft gis teren in een brief aan president Ford gezegd dat de Ameri kaanse CIA zich tot tweemaal toe rechtstreeks heeft gemengd in de binnenlandse aangelegen heden van Indonesië. De in Ja pan geboren mevrouw Dewi Soekarno vraagt Ford een on derzoek in te stellen. In de vorige week naar 't Witte te Huis verzonden brief zegt Soe- karno's weduwe: "Zowel in 1958 als in 1965 heeft de CIA zich rechtstreeks ge mengd in de binnenlandse aan gelegenheden van Indonesië. In 1958 leidde deze monsterlijke handelwijze tot een burgeroor log. In 1965 leidde het tot de uit eindelijke machtsovername door een pro-Amerikaans militair re gime, terwijl honderdduizenden onschuldige boeren en loyale burgers uit naam van deze krankzinnige kruistocht tegen het internationale communisme over de kling werden ge jaagd". Mevrouw Soekarno zegt de brief te hebber geschreven om dat zij de enige verwant van wij len de president is die niet in Indonesië woont. Zij vervolgt haar brief aan Ford: "Ik moet u thans vra gen meneer de president, uit naam van vrijheid en recht vaardigheid uit naam van het fatsoen tussen staten en staats lieden, tussen machtige naties en ontwikkelingslanden, uit naam van het Indonesische volk en de familie Soekarno: heeft de Ver enigde Staten deze afschuwelij ke misdrijven aan Indonesië en aan de stichter van deze natie begaan? Is uw regering bereid de verantwoordelijkheid voor de ze snode praktijken te dragen?" Mevrouw Soekarno zegt een kopie van de brief te hebben toegestuurd aan senator Frank Church, voorzitter van de se naatscommissie voor de inlich tingendienst. Mevrouw Soekarno. voormalig Japanse actrice, woont nu met haar dochter in de Franse hoofdstad. SAINT RAPHAEL (AP) Mario Vecchi, de chef van de anti-terro risten brigade van de Italiaanse po litie, is gisteren door de Franse overheid officieel in staat van be schuldiging gesteld wegens mishan deling en illegaal wapenbezit. De Italiaanse politieman, die zijn Fran se collega's assisteerde, had namelijk zondag tijdens een gezamenlijke Frans-Italiaanse politieactie op een Italiaanse terrorist geschoten. De Franse politie zei dat de 39- jarige Vecchi zijn overtreding be ging toen de terrorist, de 29-jarige Mario Tuti die werd beschreven als een gevaarlijke fascistische activist, zijn pistool trok om aan arrestatie te ontkomen. "Er is hier sprake van een over treding van de wet, "zo verklaar de officier van justitie Monique Guerman die uitlegde waarom de Italiaanse politieman in staat van beschuldiging was gesteld. "We hebben alle begrip voor het werk van de politie en we twijfelen niet aan het plichtsbesef van de Hermandad, maar als we buiten landse politiemannen zouden toestaan op Frans grondgebied te opereren, dan zouden we aan willekeur zijn overgeleverd, "aldus mevrouw Guer- Tuti, die door het schot van Vec chi licht aan de hals werd gewond, heeft inmiddels een geslaagde ope ratie in het ziekenhuis van Draguig- nan ondergaan. Hij werd door de Italiaanse politie gezocht in ver band met een in januari van dit jaar in Italië gepleegde aanslag op drie politiemannen. Twee van de po litiemannen kwamen om het leven en de derde werd ernstig gewond. Toen Tuti kort geleden naar Frank rijk kwam, alarmeerde de Franse overheid de Italiaanse politie. Be sloten werd een gezamenlijke actie op touw te zetten om de fascist te arresteren. De Franse wet verbiedt buitenlandse politiemannen ech ter om een wapen te gebruiken of te dragen als zij met een speciaal onderzoek op Frans grondgebied zijn belast. ment bij de meer radicale stroming binnen de beweging der strijdkrach ten (MFA) lijkt te hebben aangeslo ten worden de kansen dat de gema tigden hun zin krijgen door waarne mers laag aangeslagen. Hoewel er weer enkele nieuwe anti communistische gewelddaden wer den gemeld was het gisteren in Por tugal over het algemeen vrij rustig. De militaire leiders van Portugal hebben een beperkte censuur inge voerd. De maatregel geldt uitsluitend voor nieuws uit Angola. Het is de eerste keer dat tot een dergelijke maatregel wordt besloten sinds de strijdkrachten vorig jaar het dicta toriale regiem van Caetano omverwier pen. De vyfde divisie van het opperbe vel - verantwoordelijk voor informa tie en propaganda - gaf vanochtend opdracht dat de Portugese nieuws media al het nieuws over de politie ke situatie in Angola voor officiële bevestiging aan haar voorleggen voor dat het wordt gepubliceerd. In de op dracht wordt slechts gerept van po litieke berichtgeving uit Angola, niet militaire berichtgeving. De Portugese president Da Costa Gomes heeft zijn vertrek naar Helsinki voor het bijwonen van de Europese veiligheidstop uitgesteld. Volgens het Portugese persbureau ANI gaat de president pas donder dag zijn reis beginnen. De Poolse partijleider Edward Gierek applaudiseert voor de Amerikaanse president i bij diens aankomst op de luchthaven van Warschau. Het is het eerste bezoek van prt aa?i een communistisch land. Helsinki - Het slotdocument van c Europese conferentie voor veiligheid en samenwerking, waarover de komende drie dagen in Helsinki 35 staatshoofden allen twintig minuten zullen (mogen) spreken, telt 30.000 woorden verdeeld over globaal 120 pagina's. Dat laatste hangt af van de taal, want de verklaring, die het hoogtepunt moet worden van twee Jaar vergaderen op hoog niveau, wordt uitgegeven in het Engels, Frans, Duits, Italiaans, Spaans en Russisch. Aan dit vooral door de Oosteuropese landen gekoesterde slotdocument hebben 375 diplomaten (en aan hang) tijdens de tweede fase van de conferentie in Genève hun voorbe reidende werk geleverd. Zij produ ceerden samen 5000 documenten met in totaal 9 miljoen bedrukte pagina's. Het is niet eenvoudig om het resultaat van al die inspanningen kort weer te geven. Duidelijk is, dat bij alle zaken, die aan de orde komen de vrijblijvendheid voorop staat. In Helsinki komen een aantal beginselverklaringen aan de orde, goede voornemens, die al door de e sommige diplomaten worden om schreven als de nieuwe spelregels, of de nieuwe gedragsregels voor Europa. Manden" Die „spelregels" zijn in het slotdocument van de veiligheidscon ferentie verdeeld in vijf hoofdstuk ken, de drie „manden", waarin de problemen in Geneve reeds waren onderverdeeld, met daaraan toege voegd, de Middellandse Zee en het vervolg op de topbijeenkomst in de Finse hoofdstad. 1. Politieke beginselen ten aanzien van de veiligheid en maatregelen met een militair karakter, die het vertrouwen moeten vergroten. 2. Samenwerking op het terrein van de economie, wetenschap, techniek en milieu. 3. Samenwerking op humanitair en ander gebied. 4. Vraagstukken met betrekking tot de veiligheid en samenwerking in het gebied rond de Middellandse Zee. 5. Het vervolg op de veiligheidscon ferentie. Velen zien als belangrijkste punt van de „verklaring van Helsinki", dat de landen wier staatshoofden vrijdag hun handtekening er onder zetten, eikaars grenzen als on schendbaar beschouwen en nu en in de toekomst ervan af zullen zien deze grenzen met geweld te veranderen. Voor de Sowjet-Unie en haar bondgenoten was dit punt zelfs het voornaamste argument om ooit op een veiligheidsconferentie aan te sturen. Wel is er nu de mogelijkheid opengelaten, dat de grenzen langs vreedzame weg via overleg kunnen worden gewijzigd. Op humanitair gebied zijn de voornemen uit de verspreiding op geworden, dat het verkeer van personen en het leggen van contacten zal worden vergemakke lijkt, al hebben de meeste westelijke diplomaten en waarnemers juist op dit punt de meeste bedenkingen. Dat neemt niet weg, dat er zwart op wit staat, dat het reizen van het ene naar het andere Europese land voor familiebezoek en hereniging van gezinnen en families aanzienlijk gemakkelijker zal worden. Vooral Roemenie heeft zich nogal verheugd getoond over het opnemen (in het eerste hoofdstuk) van de aankondiging van militaire manoeu vres. De 35 landen beloven (ook op basis van vrijwilligheid) elkaar uiterlijk drie weken tevoren op de hoogte te stellen van militaire oefeningen, als deze meer dan 25.000 man omvatten en binnen 250 km van de nationale grenzen plaats vinden. Het economische hoofdstuk staat bol van de vaagheden, maar duidelijk is, dat de handelsbetrekkingen op een zo breed mogelijk vlak zullen worden uitgebreid. Belangrijk is wel, dat alle deelnemers beloven zo spoedig (en eerlijk) mogelijk hun economische en commerciële gege vens te publiceren en verspreiden. In het bijzonder statistieken van produktie, nationaal inkomen en consumptie en gegevens die het mogelijk maken voorspellingen te doen over de ontwikkeling van de handel in de betreffende landen. Bij de „mand" van de samenwerking op humanitair en ander gebied mag de nodige waarde worden gehecht aan het onderwerp „voorlichting". De 35 landen spreken hierin hun thvooremen uit de verspreiding op hun grondgebied van kranten en andere gedrukte publikaties van de andere deelnemende landen te verbeteren. Zij zullen de daarvoor aangewezen firma's en organisaties aanmoedigen overeenkomsten en contracten te sluiten, waardoor geleidelijk de hoeveelheid en de soorten kranten en publikaties die uit andere landen worden ingevoerd, worden vergroot. Ook dit is een door het Westen doorgedrukt onderdeel van het slotdocument en velen vragen zich af hoe het woord „geleidelijk" door de Sowjet-Unie zal worden geïnter preteerd. Zo lang de Russische burgers via de eigen pers nog altijd vrijwel niets weten van de Watergate-affaire en nooit zijn ingelicht over de ware reden van het aftreden van Willy Brandt, westelijke bladen te laten overspoe- ruzie. Nadat de deelnemers er na een zeer moeizame discussie hadden besloten tot het beleggen van de „controle-bijeenkomst" in 1977 in Belgrado, diende Roemenie een resolutie in, waarin Zwitserland, Finland' en Joegoslavië (bij voor baat) werden bedankt voor hun bijdragen aan het welslagen van de Europese veiligheidsconferentie. Na een fel protest van de Russen werd tenslotte alleen Zwitserland bedankt. De controle op de naleving van de „verklaring van Helsinki" blijft een uiterst moeilijk punt. Diverse landen hadden liever direct de instelling van een compleet controle-apparaat gezien, maar dat bleek niet haalbaar. Uiteindelijk was er wel ee:. meerderheid te vinden voor een controle-conferentie, maar de oost- bloklanden voelden niets voor Belgrado. Onder druk van de „neutralen" ging Moskou over stag. Nadat de Russen zoveel landen verwyten hadden gemaakt over ver traging van de 2de fase, wilden zij in de laatste uren in Geneve, met hun eigen delegatieleider Doebrinyn als voorzitter, graag een goede indruk achter laten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6