Jazzfestival gelooft wat iammerveld In ook onderwijstelevisie voor kleuters toegelicht ...en gisteren ([S^MQ9Lamma Grenzeloze liefde voor Albert West Charles Mingus - Cecil Taylor - McCoy Tyner TV morgen) JSDAG 29 JULI f )EN HAAG De Nederlandse derwijs Televisie gaat in het ko- Dde schooljaar voor het eerst een he programma's uitzenden die on- meer bestemd zijn voor de oudste iters. De serie heet „Spelraam", project „Spelen als leren" en is lalve voor de kleuters bestemd de eerste klas van het basis- lerwijs. aantal thema's worden met schillende spelvormen basisbegrip pen uit de moedertaal en de voorbe reidende wiskunde geïntroduceerd. Louis Lemaire heeft een belangrijk aandeel in de voorbereiding en de presentatie van de acht programma's. Ook de serie „Dieren om je heen", die in december wordt uitgezonden is voor de oudste kleuters en de eerste klas van de basisschool bestemd. „Spelraam" begint op 9 september, de datum dat de onderwijstelevisie voor de basisscholen uit gaat zenden. Naast de genoemde series heeft de NOT vijftien projecten bestemd voor de leerjaren twee tot en met zes van het basisonderwijs. De onderwerpen zyn: wereldoriëntatie, religieuze oriëntatie, biologie, aardrijkskunde, wiskunde/rekenen, sexuele opvoeding en beeldende vorming. Bij het voortgezet onderwijs wordt voor de eerste keer een project wis kunde aangeboden met als titel „Wiskunde voor de brugklas", een in- Ruim driekwart van de basisscho len en de helft van de scholen voor voortgezet onderwijs beschikken thans o^er een of meer televisie- ontvangers, aldus de NOT. Rond ne gentig procent van de basisscholen, die over een toestel beschikken, maakte het afgelopen jaar gebruik van een of meer series. De gemiddel de deelname per serie lag rond de 25 pet. van de scholen. Bij het voort gezet onderwijs lag de gemiddelde deelname per serie op rond 15 pet van de scholen, waarbij in ongeveer drie van de vijf gevallen van de pro gramma's gebruik werd gemaakt met inschakeling van een video-recorder. Het komende schooljaar heeft de NOT evenals vorig jaar 145 uur zendtijd. NEDERLAND 1 18 45 Minimolen (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 Land van de Lappen deel III (EO) 19.30 De Tempel, documentaire over Israël (EO) 20.00 Journaal (NOS) jiOfcl Dieren in het Heilige Land: natuurfilm (EO) 2105 Nader bekeken (EO) ?1.30 Moody Chorale op tournee (EO) 22.00 Propagandafilms Wereldoorlog II: Fighting lady (VPRO) ?3.1f. Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Minimolen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19 05 Bonny, jeugdserie (NCRV) 19.30 De geheimen van de dierenwereld (NCRV) 20 (tO Journaal (NOS) 20.21 Denkend aanFriesland (NCRV) 24) 45 Hier en nu (NCRV) 05 Spel zonder grenzen (NCRV) 22.25 Hier en nu (NCRV) 22.45 Tot besluit (NCRV) 22.55 Journaal (NOS) "Spel zonder grenzen" komt vanavond (21.05 uur, Neder land II) rechtstreeks uit de Franse stad Nancy. De ived- strijden worden gehouden op het plein dat is genoemd naar de Poolse koning Stanislaus I, die tegelijk de laatste hertog van Rotharingen was. Deze Stanislaus stond bij het volk in zeer hoog aanzien, vooral door zijn liefdadigheid. Deze man omringde zich evenioel ook met zeer veel pracht en praal. De spelletjes van deze uitzending zullen daarvan een weerslag zijn. Voor Nederland komt aan de start een team uit het Groningse Bedum. Om voor een finale-plaats in aanmerking te komen moeten de Bedumers trachten Montfoort, dat in Mannheim goed was voor een tweede plaats met 41 punten te overtreffen. De andere teams komen uit Houdeng-Aimeries (België), Adliswil (Zwitserland), Simmern (Duitsland). Southsea (Groot-Brittannië)Bordighera Italiëen Nancy (Frankrijk). Bij voorbaat interessant zijn eenma lige, eigen produkties. U kunt zich de vreugde van de beroepskijker voorstellen, die, bij de bestudering van het programmablad, bemerkt dat de AVRO (doorgaans de vier voorletters van de familie Caine- Cannon-Hammond) maar liefst twee eenmalige, eigen produkties in petto heeft. Sjors, Sjimmie, de rebellenclub, een jeugdtoon. Voor de AVRO hadden Kees de Bree en Jan Kelder een programma gemaakt over Frans Piet, de schepper van Sjors. De strip is een jeugdig massamedium, een visueel gebeuren. De strip heeft eigenlijk alles mee om vaker het onderwerp van een tv-programma te zijn. Bovendien telt Nederland enige stripspecialisten, die deskundig en smakelijk over hun obsessie kunnen verhalen. Kees de Bree is zo'n stripofiel. Het is des te verwonder lijker, dat de AVRO-documentaire treurig weinig met Sjors en zijn vriendjes te maken had, maar alles met Frans Piet. Ondanks zijn onvergankelijke bij drage aan het vaderlandse cultuur bezit, bleek Frans Piet geen buitengewoon fascinerende man. Hij zei: „Ik ben een familiemens", hij bezocht in zijn Daf (kenteken: 98-33 GT) zijn kleinkinderen en schetste de problemen van een portretschil der: „Je hoeft de ogen maar even scheef te zetten en het lijkt niet". Vakgenoten van Frans Piet roemden zijn bescheidenheid, zijn gezellig heid! ^.iin collegialiteit. Natuurlijk valt TsTechts de makers van het progjjimma over een en ander verwijten te maken. Kees de Bree stelde vragen als: „Hebt u altijd striptekenaar willen worden?" en ,.Als u opnieuw mocht kiezen, zou u dan tekenaar of musicus willen worden?" De uiterlijke evolutie van Sjors en Sjimmie werd in een veertigtal seconden afgedaan. En dat is interessant.... Frans Piet vermelde eerlijkheidshal ve: „Sjors was natuurlijk gedeelte lijk overgenomen uit een Ameri kaanse strip". Het is toch aardig in een tv-programma om even te laten zien of Sjors inderdaad leek op het jongetje Perry uit de Winnie-win- kle-strip van Martin Banner. Ik heb het opgezocht in „The penguin book of comics" en ja hoor, het lijkt sprekend. Zelfde kapsel, zelfde kleding, alleen maar open oogjes. Kees de Bree en Jan Kelder zochten niet naar hun eigen of andermans jeugddroom, ze maakten een pro gramma van stripliefhebbers die het een eer vonden een poosje bij de oude meester op schoot te mogen zitten. Al evenzeer nostalgiek geladen was het portret dat Ruud ter Weijden over het 75-jarige Ajax maakte. Ik behoor tot de beneden-Moerdijkse volksgroep die eerder wazig begint te kijken bij de herinnering aan de glorie van Feyenoord, zoals suppoost Krooswijk, die in „een juichtoon davre langs de velden..." voor het ironisch tegenwicht zorgde, in oude opnamen overigens. Ruud ter Weijden en zijn medewerkers hebben er wel werk aan gehad. Het blad Televizier meldt: ..Drie won derbaarlijke mooie zomerweken lang zat Ter Weijden in een bedompt, klein montageihokje om van tiental len stukjes film een voor de kijker consumeerbaar produkt te maken". Dat er met zorg gewerkt was bleef niet verborgen. De kwart eeuw Ajax werd snel overbrugd, de historische goals waren weer even te zien en verder werd het een inside-verhaal. Ruud ter Weijden kreeg de unieke toestemming in de kleedkamer te filmen, ik begreep uit kranteversla gen altijd, dat sportverslaggevers zo'n beetje hum eigen klerenkast in de kleedkamers hebben, maar frit is toch weer wat anders om dat te zien, zo'n dondertoespraakje van Kraay, de teleurstelling na een nederlaag, vijf blote voetballers in een bad. Ruud ter Weijden benaderde Ajax vanuit de binnen kant, dat leverde andere en aardige sportinformatie op. Ook tussen deze twee opvallende produkties ben ik bij de AVRO gebleven, tenslotte behoort het Franse jochie Sebastien tot de categorie van de zeer verteerbare (ondeugende- ontroerende - etc.) jeugdsterren. Er was nog een andere reden om bij Nederland I te blijven. In Driebergen is zondagmiddag een tv in brand gevlogen toen de 82-jarige T. de Jong overschakelde. Van net veranderen blijkt levensge vaarlijk te zijn. BERT VAN DER VEER DINSDAG 29 JULI Hilversum I KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Lichte grammoofoonmuziek. 19.00 band. 14.15 (S) Close-up. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) After Sesjun. NCRV: 16.00 Gereformeerde middagdienst. 16.20 (S) Overheidsvi lorlicli tint: 2.40 Radiojournaal. Hilversum II 4.00 Nieuws. Hilversum II AVRO: 18.00 Nieuws. 18.03 Radio journaal. 18.21 (S) Metropole Orkest. 18.45 Toppers van toen. 19.35 (S) Ik hoor, ik hoor wat u wellicht niet hoort. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Óverweging. 20.15 (S) Die Dreigroschenoper van Kurt Weül. 21.30 Theater: Het Uurwerk, hoorspel. 22.25 (S) Moderne piano- Je Stoomradio'. Engel in het Nieuws. 11.03 Bop- (S) Een middag - Hilversum III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18 10 Joost mag niet eten.V A:92 AlR.ODier Joost mag niet loopt achter. Hilversum III KRO: 7.02 (S) Drie 9.03 Pep-op-drie. 11.03 14.03 Poo-Kontakt. (S) 23.02 (S) Wachten 0.02 (S) Nacht-d Help. 4.02 Truck KRO: 6.02-7.00 (S) Scheer Je weg. WOENSDAG 30 JULI Hilversum I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ont bijt- ooos. 7.30 Nieuws. 7.41 Aktua. 8.30 I gymnastiek t w. 9.00 (S) Wegwezen trips. 9.30 Van heinde en verre. (S) Kaboutertijd. 10.30 Nieuws. Café-chantant. tips i Mededelingen t.b (S) Koninklijke Utrechtse P.T.T. Bras- De Nederlandse amateurwielren ner Wim van Steenis is gisteren winnaar geworden van een wegwed strijd over 105 kilometer te Sinaai. Hij legde de afstand af in 2 uur 35 min. De Belg Van Opdorp werd tweede. In een wedstrijd over 100 kilometer te Messancy (Luxemburg) werd de Nederlander Buckx tweede. De zege was voor de Luxemburger Thull in 2 uur 45 min. ROSMALEN Albert West, pop-idool uit het Brabantse Ros malen, heeft in de nacht van zon dag op maandag kunnen voorko men dat alle zin ontviel aan het leven van een 17-jarige Oosten rijkse. Dat dreigde namelijk toen het meisje vergeefs aanbelde bij de zanger om hem als fan haar eeuwige trouw aan te bieden. De Oostenrijkse was hiervoor spe ciaal vanuit haar land naar Ros malen gereisd. Albert West was niet thuis. De Bossche politie trof het meisje enige tijd later ontredderd aan op de markt in Den Bosch. De po litie slaagde er daarop hl de zan ger op te sporen. Geroerd kwam deze onmiddellijk naar het bureau en bood de Oostenrijkse een gram mofoonplaat en een poster van zichzelf aan. Gelukkig kon het meisje daarna op de trein naar huis worden gezet. Haar ouders bleken niet van haar pelgrims tocht op de hoogte. tammenstrijd Onenigheid tussen asoetoes, afkomstig uit Lesotho, en >den van de Xhosa-stam, die uit ranskei komen, heeft zaterdag- vond aanleiding gegeven tot heftige echtpartijenhonderden Afrika- allen mijnwerkers in de goud- jn van Stilfontein, ongeveer hon- erd kilometer van Johannesbrug, aakten slaags. Negen personen zijn ewond, van wie twee ernstig, en 226 Ijn gearresteerd. De rust wasgis- êr ochtend hersteld. teformisme - "De behoudende de mocratie heeft afgedaan en de toe- comst is aan 't leberale reformisme", egt de Franse president Giscard d' Istaing in een interview dat giste- en door de New York Times is gepu- iliceerd. Hervormingen op sociaal en conomisch terrein bieden de enige irerkelijke oplossing voor de politieke iroblemen die Frankrijk en de we- eld kennen. /erbond —In Japan is gisteren be kend geworden dat de communisti- iche partij en de voornaamste boed dhistische organisatie in dat land, de Soka Gakkai, een verbond hebben ;esloten voor een vreedzame sa- nenwerking in de eerst komende tien jaar. De communisten erkennen de godsdienstvrijheid en de boeddhis ten hebben beloofd zich te zullen onthouden van iedere agitatie tegen het marxisme en het communisme. Verlengd De drie Apollo-astro- tauten Stafford, Slaytonen Brand moeten nog eens twaalf dagen op Hawaii onder observatie blijven om geheel te genezen van de longaan doeningen die ze hebben opgelopen door het inademen van gifgas bij hun terugkeer in de dampkring van de aarde vorige week. De NASA meent dat de gifgassen de Apollo-cabine konden binnendringen doordat een motor niet op tijd werd afgezet. Fout adres Sinds november 1974 - dus ongeveer acht maanden lang - heeft de Oostduitse ambassade in Oslo alle correspondentie van het Noorse opperbevel en het opperbe vel van de NAVO in de noordelijke sector ontvangen, die bestemd was voor de Westduitse ambassade. Dit kon gebeuren door een fout in de adressering die werd gemaakt op de postkamer van het Noorse ministe rie van Defensie. Lustmoorden In Katowice in zuid-Polen zijn gisteren twee broers wegens het plegen van 14 lustmoor den op vrouwen ter dood veroordeeld. Vijf andere aangevallen vrouwen konden na ingrijpende medische behandeling worden gered. In janu ari werd de 47-jarige transportar beider Zdzislaw Marchwicki, die de bijnaam had gekregen van het "monster van Silezië", gearresteerd, en niet lang erop broer Jan. Zdi- zislaw, vader van acht kinderen, zou de moorden hebben gepleegd maar Jan, destijds administratief mede werker op de plaatselijke universi teit, had het geheel voorbereid en was dus volkomen medeplichtig. In ons vaak met kleine en niet opzienbarende jazzfestivalletjes nerspoelde landje kan het een verademing zijn eens een volwas- m festival georganiseerd te. zien. Men kent dat misschien wel uit et buitenland, zo'n meerdaag jazzfestijn waarop dagelijks enkele uizenden belangstellenden niet alleen de klein gehouden laatselijke favorieten mogen toejuichen maar zich ook kunnen ver apen aan de groten uit het vak, die plotseling vlak naast je lijken te staan en die je desgewenst nog even kunt aanraken ook. an zo'n levensgroot festival met de allure van Montreux, Antibes f Molde heeft het in ons land altijd ontbroken. Een leuk festival, maar dan van de kleinere soort is al enkele iren het Hammerveld Jazzfestival, dat rond het kasteeltje Hattem abij Roermond gehouden wordt. Leuk door de sfeer, klein omdat et aantal top-attracties meestal tot een beperkt bleef. Bij de iende aflevering die dit jaar aanstaande vrijdag, zaterdag zondag ehouden wordt is het allemaal anders, want niet minder dan drie rote kanonnen uit de jazz komen dan hun opwachting maken: Ihurles Mingus, Cecil Taylor en McCoy Tyner. Cecil Taylor: indrukwekkende gebeurtenis Charles Mingus: een opmerkelijke groep Clark Terry en een groep onder leiding van altsaxofonist Benny Carter, een swinger van het zuiverste water die veel te weinig in Europa gehoord wordt. Carter, Terry, Griffin en „Lockjaw" besluiten de tweede dag met een jam-session. Maar voor die losbreekt is het eerst de beurt aan een trio dat zich nooit tot dergelijke vrolijk swingende happenings zal laten verleiden: de Cecil Taylor Unit met Jimmy Lyons op altsax en Andrew Cyrille op slagwerk. Voor het eerst sinds enkele jaren is Cecil Taylor weer eens in ons land te horen en het belooft dan ook een indrukwek kende gebeurtenis te worden. Een van de laatste optredens die het trio in z'n geheel in Europa verzorgde had plaats in het Belgische Bilsen, twee jaar geleden. Bij die gelegen heid verraste Taylor vriend en vijand door zijn gecompliceerde en compromisloze muziek vooraf te laten gaan door een uitgebreide Afrikaanse dans-en zang-act. Een muzikant die tot de absolute top behoort, deze Taylor. TREKPLEISTER Net als McCoy Tyner, die de grote trekpleister is van de slotdag. Een slotdag waarop ook de liefhebber van easylistening-jazz aan zijn trekken kan komen want op het programma staan onder meer het kwartet van Jean „Toots" Thiele- mans en de Dutch Swing College Band. Wat geavanceerder klanken zullen te horen zijn bij het trio van organiste Shirley Scott met tenorist Harold Vick. En bij McCoy Tyner natuurlijk, de pianist die zijn kwintet als leidinggevend in de hedendaagse jazz kan beschouwen. Tyner heeft de groep die vorig jaar in het Rotterdamse B14 en de Groningse Oosterpoort triomfen vierde onveranderd gelaten en dat betekent onder andere dat ook Azar Lawrence, de man die de herinne ringen aan Coltrane levend houdt, weer van de partij is. Het kan nog een spannend weekeindje worden, daar in Roer mond, want Mingus, Tayler en Tyner doen maar weinig voor elkaar onder. Het Hammerveld Festival belooft wat. Filmprijs voor Romy Schneider ROME De 36-jarige Oostenrijkse filmactrice Romy Schneider heeft in het weekeinde de prijs als 'bes te filmactrice' gekregen van het filmfestival van Taormina op Siii- lië. Romy Schneiderheeft haar prys verdiend door haar rol in 'l'Impor- tante c'est d'aimer', een film van de Poolse regisseur Andrej Zulaws- ki. DUITSE TV Duitsland I 17.55-18.00 Journaal. Regionaal pro gramma: NDR: 18.00 6 uur journaal 18.30 Aktualiteiten. 18.45 Zandmanne tje. 18.55 Worschaumagazine. 19.26 De overlevenden van de Mary Jane tv- serie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.00 Fabeln und Geschichten. 18.10 Hamburg Transit, tv-serie. 19.20 Graf Luckner. tv-serie. 19.45 Dokumentaire. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Programma rond Gilbert Becaud 21 05 Spel zonder grenzen. 22.30-22.50 Jour naal, weerbericht en kommentaar. Duitsland II 17.00 Journ. 17.10 Informatief spel- programma. 17.35 Aktualiteiten en mu ziek. 18.20 Tekenfilmserie. 18.55 Bar- bapapa. 19.00 Journ. 19.30 Die schwe- dische Nachtigal, Duitse speelfilm. 2100 21.15 Duits uit Oost en West. 22.00 Reportage. 22.35 Journaal. Voor een ieder die het nog niet weet, Philips batterijen Oltman eist film terug AMSTERDAM Voor de Amster damse rechtbank dient vandaag een kort geding dat de journalist Wil lem Oltmans heeft aangespamien te gen de NOS. Oltmans eist van de NOS een film terug van een door hem gemaakt interview in 'Amerika. De film han delt over de moord op president Kennedy, 22 november 1963. Oltmans wil de film terug hebben omdat de "Amerikaanse filmmaatschappij CBS James Last, de meest produk- tieve bandleider van Europa viert deze zomer het feit dat hij en zijn or kest tien jaar platen opnemen en dat die platen goed verkocht worden. Meer dan honderd gouden schijven, het lijkt een feestje waard. Volgens impressario Lou van Rees is het de uitdrukkelijke wens van Ja mes Last om zijn tienjarig jubileum in Nederland met slechts één con cert luister bij te zetten. En omdat Amsterdam toch 700 jaar bestaat is gekozen voor de hoofdstad, op 30 augustus, in de Eden-hal. hem wil gebruiken in verband met de twaalfde herdenkingsdag van de moord. Volgens de NOS is de film niet het eigendom van Oltmans. t festival begint vrijdagavond met a optreden van blueszanger en ianist Cousin Joe uit New leans, een 68-jaar jonge baas die rant staat voor een portie tertainment van de bovenste ink. Op diezelfde avond ook het o van de Engelse hammondorga- »t Mike Carr en de eerste topper: [t kwintet van Charles Mingus met feorge Adams op saxofoons. Jack jalrath trompet. Don Pullen aan piano en Dannv Richmond jhter het slagwerk. Hoewel bassist Bngus zijn wilde haren nu wel -[rijt is wil hij zo nu en dan nog fel eens met een opmerkelijke groep k de proppen komen. Zoals deze, knt wie Mingus enkele weken [leden in Amsterdam aan het werk feorde behoeft aan de kwaliteit van |t kwintet niet meer te twijfelen, feruit het zwaarst bezet is de [terdag. Om vier uur wordt dan k?onnen met een heuse „sax-battle" Issen Johnny Griffin en Eddie lockjaw" Davis, twee heren die «aar verscheidene malen tegen het If gelopen zijn en bij die htmoetingen altijd behoorlijk uit tikten. In het begeleidende trio [nden we onder meer pianist toface Parian en ook die weet wat kuziek maken is. Diezelfde avond fek het kwartet van trompettist Philips batterijen, een van die kleine dingen i nog lang meegaan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5