zijn aardig voor me geweest Zieke - kind - verhaal weinig overtuigend Bejaardenpaspoort in september Leidenaar Anton Lancel na een jaartje Texas Wethouder hoort krakers INSDAG 29 JULI HET HOGER 'OUWEN DAN 2 METER LEIDEN De maximum toege- ine bouwhoogte in Leiden wordt iur ruggebracht va.n vijftien tot twaalf eter. Vrijstelling van deze bepaling s ijft mogelyk. Deze maatregel wordt itroffen met het oog op de klein- haligheid van vooral de binnenstad. Het terugbrengen van de maximum egestane bouwhoogte is één van wijzigingen in de bouwverordening in de gemeente, zoals door het col- en W. aan de gemeente- ad wordt voorgesteld. De Leidse is gebaseerd op de mo- il-verordening van de Vereniging Nederlandse Gemeenten, in de op der Jaren sinds '66) zijn daar- 'n aantal wijzigingen aangebracht aanvullingen opgenomen, deels uit lodzaak tot aanpassing aan de prak- deels als gevolg van nieuwe feitelijke voorschriften. Daarom oet nu ook de Leidse verordening ingepast worden. ïiëteit srclup iageu De wijzigingen behelsen voorts verruiming van de moge- kheid om binnen de singels aan- uitbouwen aan te brengen; eveneens om de voorgevelrooilijn gevel- of kroonlijsten en over- ekende daken (zoals luifels) te perschrijden; het hebben van een zonne- dat boven de openbare weg tsteekt is geen vergunning meer reist; wel blijft dit in bepaalde ge ilen verboden. ziek, want Anton i Door Paul Wolfswinkel LEIDEN "Natuurlijk ben ik blij dat hij er weer is. Het is geen snotneus meer; het is een man stelijk pianist. Hij trad diverse keren op en eigenlijk is het zijn bedoeling om met de pianostudie verder te gaan. Daarvoor heeft hij zelfs al een aanbod gekregen van een universiteit in Texas. Eerst echter wordt in Leiden het atheneum afgemaakt. Dat duurt nog twee jaar en in de tussentijd kan hij r verdien- moet beginnen en ik ga echt achter de boeken zitten, om mijn kennis weer wat op te vijzelen, want dat is heus wel nodig." Enthousiast Bij het gesprek is ook aanwezig geworden." Moeder Lancel uit de twee Jaar en In de tussentijd kan hü TF^S'zild" Oppenheimstraat heeft het over rustig nadenken of hu teruggaat of fle vocr zma zoon Anton, die eind vorige week blijft- Want elke Amerikaganger Holland., Een heeft heimwee. "Hoe verder het vlieg tuig van Amerika verwijderd was, hoe liever ik terug wilde", zegt An- stampvol Amerikaanse belevenis sen weer voet op Nederlandse bo dem zette. Anton is via de stich ting Youth For Understanding (YFU) een jaar lang in Texas ge weest, om precies te zijn in El Paso. Het land bij uitstek van de hoeden met de brede randen en cowboylaarzen met van die nut teloze frutseltjes eraan. Hoed en laarzen zijn als haar kinderen heeft indertijd ook één van de reizen naar de Verenigde Staten gemaakt is daar vreselijk enthousiast van ton. Uw verslaggever kent dat ge- teruggekomen, voel net zo. Je komt uit een vreselijk groot land en valt midden in de Hol- landse achterkamer. Dan wil Je niet ^V^en»^ g^Stoeid'. In oktober en november zijn er voorlich- vlug Achttien is hij nu. Vorig Jaar gustus vertrok hu het avontuur te- SSnToE meegenomen en worden ook de diverse functionarissen Anton Lancel: terug? Het ligt eraan hoe Nederland eruit gaat zien. enthousiast tevoorschijn getoverd. Evenals stapels foto's en zijn diplo ma van de An dress Highschool. Hij koos daar de vakken Amerikaanse ge schiedenis, fysiologie, tekenen, com- puterkunde en in het laatste semes ter ook muziek. Voornamelijk mu- YFU belandde in El Paso eigenlijk liever naar Florida gegaan), waar drie paar "vaders en moeders" hem gedurende een klein jaar heb ben beschouwd en behandeld als hun eigen zoon. Dat is makkelijk gezegd, tingsdagen, nadat bare scholen foldervan xx-u ar? rtnnr opgehangen. "We moeten de kinde ren, die maximaal zeventien jaar mogen zijn in verband met de school periode, en natuurlijk ook hun ou ders er goed van doordringen dat een jaar erg lang kan duren. Verder moeten de kandidaten enthousiast zijn. Dan gaan we intensief met ze vragen het hemd van hun lijf. We willen er achter komen of UITREIKING IN LEIDEN PER WIJK LEIDEN Begin september kwartier, De Kooi, de Binnen- uitreikpunten aanwezig zullen zal in Leiden aan ongeveer ne- stand genduizend bejaarden een zg. naast zal bejaardenpaspoort worden uit- naast zal gereikt. Met dit paspoort, te ver gelijken met het cultureel Jeugd- paspoort voor jongeren van 15 tot 25 Jaar. kunnen de bejaar- burgh in Zuid-West den bepaalde kortingen krijgen bij allerlei sociaalculturele voor- burgemeesterwijk is nog overleg zieningen. halen. Leiden heeft dat percen tage overgenomen, waardoor men hier dus uitkomt op zo'n de uitreiking "ge kan instemmen, zal de gemeente negenduizend bejaarden, bruik kunnen worden gemaakt Leiden het systeem volgen zoals De kosten die gemaakt zullen van de bejaardencentra Rosen- dat door het ministerie van CRM worden om het paspoort te ma- burgh in Zuidwest en Room is ontworpen. Dit systeem houdt ken en uit te reiken worden fh in Zuid-West en Room- in dat alle bejaarden (in Lei ruimte in de professoren- of den: circa 13.000) door middel emeesterwijk is n gaande, zo blijkt uit Het bejaardenpaspoort, geïntroduceerd zal worden der de naam Pas 65, zal de aanvrager niet meer gaan kos ten dan f6.50 aan legeskosten en het stadhuis. In dezelfde dat ta wordt gesteld dat de Pas 65 in Ze moeten dan on- de wijken zal worden uitgereikt invitatiekaart zullen ten kunnen worden bestreden uit nota worden uitgenodigd hun Pas 65 de opbrengst i te voorkomen dat de bejaar- plaatsen op het paspoort, handtekening Voor de gehele operatie zullen den uitgereikt, t.w. in het Mors- waarschijnlijk drie uitzendkrach- plastic hoesje ten worden aangetrokken: po- wordt gestoken. gingen om via het arbeidsbureau zijn tot dusver mislukt. De extra Het ministerie van CRM ver- mankracht is volgens B. en W. wacht dat hooguit zeventig pro- nodig omdat de afdeling Burger cent van alle bejaarden voor 1 lijke Stand voor dit karwei te januari 1976 een Pas 65 zal af- weinig hoe reageer je als nuchtere Hollander op de volkomen andere le- ^ongenofhet meLje doorzettlngs- venswijze van een doorsnee Ameri kaan? Ze zijn vriendelijk nieuwsgie rig, maar kunnen vlak erop een on- ucloll gekende oppervlakkigheid aan de dag „Ip+TiVt hpVnna vpviie7eri"riat £55 vermogen heeft en zich kan aanpas- Vooral dat laatste is natuurlijk belang. En ze moeten daarover: "Oh, ze zijn heel aardig voor me geweest. Ik heb natuurlijk vreselijk veel gezien en veel vrien den gemaakt. Maar het is ze je heel vlug zegggen avondje langs te komen. Als je daar- enkel kind dat op een gegeven op ingaat, dan beginnen ze meteen ment denkt: Ik geef er alles over iets anders te praten Je i ambassadeur zijn van hun land." 'Moeders hebben het vaak moei- dat lijker dan de kinderen zelf. Dat ge voel ken ik zelf ook. En er is geen nü terug te zijn in Nederland." te laten vergeten. Het Moeder Lancel knikt en zegt: "We Youth for Understanding Blijkens een folder van Youth For Understanding is het een door het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken erkende organisatie, die jaar lijks duizenden jongeren uit de Verenigde Staten en zo'n 40 an dere landen met elkaar uitwis selt. De uitwisseling is zeker geen vakantiereisje en geschiedt op jaarbasis. De uitgeselecteerde kandidaten komen in een gezin dat bij hen past en ze bezoeken gedurende een jaar de High school. Het gastgezin geeft kost en inwoning en laat de kandi daten geheel aan het huiselijke leven deelnemen. In sommige gevallen geven ze ook zakgeld. Anton Lancel kreeg geen zak geld, maar verdiende „bij" door als pianist in een restaurant te spelen. De kosten voor een jaar Ameri ka bedragen ruim 3200 gulden en moeten door de ouders zelf wor den betaald. In sommige geval len is er een subsidieregeling mogelijk. Eisen om in aanmerking te ko men: tussen de 15 en 18 jaar zijn, een secundaire schooloplei ding hebben van zeker drie of vier jaar, redelijke kennis heb ben van het Engels en goed ge zond zijn. Op de meeste middelbare scho len hangen over 'n paar maan den inlichtingenformulieren. Te voren kan m«n natuurlijk ook contact opnemen met Youth For Understanding. Het Nederlandse secretariaat is gevestigd in Vin- keveen. postbus 25. te spreken. Het is heel eenvoudig, dacht ik dat hij zo'n bui had." Anton "Als je goed uit Je hoofd kunt le- zelf zegt alleen met z«n verjaardag ren, is het erg makkelijk. En ik had het makkelijk. Ik heb nu nog een paar weken, voordat ik hier weer ,,Vlikobrandje,, LEIDEN De brandweer heeft van nacht tegen één uur een brandje geblust in een Vlikobak, die voor de deur stond van de voorlnalige toonkamers van -de SLF aan de Hooigracht. Het pand werd gisteren £ët wel verlaten door krakers. Het brandje dat hoegenaamd geen schade veroor-' zaakte, is vermoedelijk aangestoken. Geschrokken daar? "Ja, van de luchtvervuiling. Je ziet overal bruine wolken, in Los Angeles bijvoorbeeld was dat erg. Heel vies." Vervelende dingen? "Och nee. Ik moest natuur lijk wel overal vertellen dat we thuis niet in een molen woonden en geen klompen droegen." Gaat hij terug? LEIDENVan Voor f250 aan artikelen gestolen bij sekswinkel sekswinkel aan hoe Nederland eruit de HavBn 18 in de Slopen nacht eviel het omstreelcs tweB uur een rmt in8e" "we zien sooid. Er werd uit de etalage voor ongeveer 250,- aan seksartikelen, waaronder diverse liefdesdranken, i elk ge- liefdespasta's en vibrators, wegge- Het ligt iaat zien. Politiek gezien beviel het daar wel. Hier niet )ollemansrit voor Leidse kantonrechter LEIDEN "Een dollemansrit van anzienlyke omvang". Zo kwalifi- eerde gistermiddag de officier van ustitie bj het Leids kantongerecht, Wit, dé adembenemende een Noordwijker op avond in zijn woonplaats had ertoond. De man, vrachtwagen- hauffeur van beroep, had met zijn iercedes een in de IJmuiderstraat eparkeerde auto geraakt, was ver- olgens zonder vaart te minderen op Weteringkade beland en klapte ir op een Datsun en een Simca. )ie laatste wagen schoot door de chok het trottoir op en vlijde zich egen een Fiat alvorens tegen een 'evel tot stilstand te komen. De Mer- edes. oorzaak van al die blikblessu- raakte op zijn weg ook nog twee er een stuk afrastering. Er deden ich bij deze botspartij wonderlijk [enoeg geen persoonlijke ongeval- "Maar dat is niet te dan- :en aan de verdachte" zei de offi- nog even voor alle zekerheid. Lt getuigenverklaringen bleek dat de Noordwijker met tamelijk ho ge snelheid had gereden. En dat uit tijn auto voortdurend het huilen van het gillen van een kind (of andersom) te horen was geweest. De Noordwijker zei ter ver klaring dat zijn kind ziek was en aanhoudend in de auto had gehuild, dat zijn vrouw daardoor totaal i streek was geraakt. "Uw vrouw kind gingen niet zo te keer om- u zo wild reed?" informeerde kantonrechter mr. De Koning. Nee, o sprake van. Ook I drankgebruik had er niets mee te [maken, al had hij dan wel een paar flesjes bier gedronken. (De Noord wijker had zich pas de volgende och tend bij de politie gemeld). De officier vond het zieke-kind-ver- aal maar matig, "want er staat niets van in het proces-verbaal. U heeft thuis vrouw en kind gewoon naar bed gebracht". Hij eiste boe totaal 300 gulden en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. "Dat rijden is m'n brood, ik ben chauffeur" riep de Noordwijker nog uit. Maar ook de kantonrechter handhaafde de ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De boe tes werden bepaald op 250 gulden. Wat er nu precies die avond is voorgevallen op de Lammenschans- weg tussen een Zoeterwoudenaar en zijn vriendin, zal wel altijd in neve len gehuld blijven. Volgens het pro cesverbaal gebeurde het als volgt: het tweetal reed op de Lammen- schansweg in een auto en op zeker moment had de Zoeterwoudenaar tegen zijn vriendin gezegd: "Rijd jij nu maar eens". Het meisje had geantwoord daar niets voor te voe len. Daarop was de man kwaad ge worden enhad eenvoudig het stuur losgelaten De a/uto botste te gen een stoeprand en kwam enkele tientallen meters verder tot stil stand tegen een lantaarnpaal. Het tweetal moest met kwetsuren in het Academisch Ziekenhuis worden op genomen. De Zoeterwoudenaar liet gisteren verstek gaan. De kantonrechter legde hem een boete op van 200 gulden en trok voorwaardelijk zijn rijbewijs in voor de tijd van een half jaar met een proeftijd van twee Jaar. Die jonge Leidse monteur zal dat dagje nog lang heugen dat hij, op zoek naar een auto, tegen iemand zei: "Jouw auto wil ik wel eens pro beren". Dat proberen was geëin digd tegen een lichtmast op de Haag- weg en toen de politie er bij kwam bleek de monteur niet in het bezit te zijn van rijbewijs en verzekering. Na de schade aan de auto presen teerde de kantonrechter nu een nieuw rekeningetje: een boete van 500 gul den en twee weken hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van twee Jaar. Het zat die bromfietser uit Den Haag bepaald niet mee, die avond dat hij in de omgeving van de Mui- derkring reed. Een Léfcfe verkoop stertje opende zonder op te letten het portier van een auto, Juist toen Ihij passeerde en het gevolg was •dat de bromfietser een (on)behoor- lüke tuimeling maakte. Hij liep ernstig armletsel op dat volgens zijn zeggen na al die maanden nog niet genezen is. Het verkoopstertje kreeg van de kantonrechter voor haar on oplettendheid een boete van 100 gulden uitgereikt. Maar voor de bromfietser was er ook nog iets. De politie had bij onderzoek van het on geluk geconstateerd dat zijn brom fiets "opgevoerd" was. De Hagenaar zei daar niets van te hebben geweten, hij had de bromfiets van iemand ge kocht en was er op gaan rijden. De officier kon het niet over zijn hart verkrijgen om de man na de door stane ellende nu ook nog eens te pakken voor die opgevoerde motor. De kantonrechter ging daarin met hem mee: schuldig verklaring zon der oplegging van straf. Die jonge Rijnsburgse aannemer en die dito Leidse kantoorbediende hadden het wel aardig voor elkaar. In de Dolhuissteeg beheerden zij "gezamenlijk en in vereniging" een lokaliteit, die alle kentekenen van een volledig café droeg, zonder ech ter een horeca-vergunning te bezit ten. De opzet was om dienst te doen als kantine voor een motorclub. Maar al vlug bleek dat ook ongemo toriseerde passanten konden aanleg gen. De politie was van de situatie op de hoogte beweerde het twee tal. "We waren bezig te voldoen aan de inrichtingeisen", zeiden zij keu rig. (De vereiste vergunning bezitten zij inmiddels wel). De kantonrechter het het by een boete van 50 gulden voor ieder, maar bepaalde tevens dat de door de politie in beslag genomen 796 pijpjes bier en 16 flessen jene ver niet worden teruggegeven. De twee Jongste leden van het horeca- gilde hoorden dat met bloedend hart RUUD PAAJJW Ook in de Merenwijk is het- nog vakantie. De Stichting Zijl- wijk i.o. organiseert er deze week dan ook tal van activiteiten voor de jeugd. Vanochtend was dat voor de kinderen Van vier tot en met zes jaar op de speelweide bij de Ketelmeerlaan. Met limonade en een pannékoék na. WANDELEN IN TEKEN CORSO LEIDEN De Wandelkring Leiden en Omstreken organiseert a.s. zater dag een zg. Corso-Wandeltocht over tien, vijftien en twintig kilometer. De tochten beginnen bij het VVV-kan- toor aan heit Statdonspleain en du ren van negen tot twee uur. Wie één van de tochten volbrengt krijgt als beloning een bordje van plateel voorzien van een bloemmotief. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden per persoon. Men kan zich aanmel den door storting of overschrijving van de kosten op giro 549595 tm.v. de penningmeester van de Wandel- kring Leiden en Omstreken, Postbus m. LEIDEN Gezeten temidden van de huisraad die zich op de stoep van de Hooigracht bevond hebben wethouder van Dam en enkele voor-/ malige bewoners namens de Stich ting Werkwohing gisteren de nota van overdracht van het pand Hooi gracht 12 tot 16 getekend. Daarmee kwam officieel een eind aan de bewoning door een aantal krakers, en kon begonnen worden met werk zaamheden om het pand geschikt te maken voor bewoning door 34 buitenlandse werknemers. In de nota verklaart Van Dam uitdrukkelijk kennis te hebben geno men van de noden en behoeften van de Stichting werkwoning, welke stich ting is voortgekomen uit de krakers van bovengenoemd pand. De stich ting heeft dringend ander onderdak nodig. Om hun eisen tegenover de gemeente hard te maken, willen de voormalige krakers desnoods over gaan tot harde actie. B« het tekenen van de nota sprak een woordvoerder van de stichting zijn verbazing uit over de houding van de gemeente ten opzichte van de door de stichting aangevraagde subsidie. De te toegeeflijke wethou der Verboom zou op zijn vingers ge tikt zijn door de andere wethouders, an toen ineens omgezwaaid zijn. De woordvoerder wees erop dat er rijkssubsidie mogelijk is voor de stichting, waarbij geen bijdrage wordt verlangd van de .gemeente; ae gemeente zou verzuimd hebben van deze subsidie gebruik te maken. Wethouder van Dam zei geen en kele toezegging te kunnen doen; hij zou wethouder Verboom, die mo menteel met vakantie is, inlichten over het gebeurde. Over de plotse linge ommezwaai van Verboom was hem iets bekend van de genoemde subsidiemogelijkheid. Het rijk kent wel subsidiemogelijkheden bij ver bouwing van panden, maar, aldus van Dam, daarbij is altijd een bij drage van de gemeente vereist; en de gemeente, meende hij kon zich niet veroorloven gemeentegelden te gebruiken voor deze stichting uit het oogpunt van rechtsgelijkheid. "De gemeente verwacht van de stichting enige zelfwerkzaamheid". Van Dam verzocht de voormalige krakers de papieren die betrekking hebben op genoemde subsidie i naar hem op te sturen. Hij zou de moge lijkheden nog eens bekijken. "Het kan zyn dat de continuiteit en de garanties van de stichting moeilijk heden opleverden bij de subsidie aanvraag, en dat de aanvraag ge woon is afgekeurd; het kan zijn dat er iets is misgegaan". Een woordvoerder van de stichting merkte op dat men hen behandeld had als onvolwassen jongens. "Ver boom heeft harde dingen gezegd over onze persoonlyke manier van leven". Hij meende dat de stichting voldoende zelfwerkzaam was ge weest. Het ministerie van Volkshuisvesting deelde ons vanochtend desgevraagd mee dat er in het kader van het werkgelegenheidsprogramma 25 mil joen beschikbaar is als bijdrage bij het verbouwen van panden tot wo ningen. Daarbij wordt van de ge meente echter ook e*r» bildrapp ver langd. Verder was men niet bekend met een subsidie die op deze zaak van toepassing zou kunnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3