Wereldraad mist een onvervalste grondslag vroeger komt weer terug Verrassende nederlaag Stoop in eerste ronde Alles van Praten op Celebes Als ik zondag de eerste prijs pak in de Nationale Lotto maak ik een eindeloze reis om de wereld. DINSDAG 29 JULI «jjmjiii'mnj» Dr. J. C. Maris"In communistisch vaarwater Het negende wereldcongres van de Internationale Raad van Christelijke Kerken, dat in de Keniase hoofdstad Nairobi werd gehouden, is ten einde. Er waren ongeveer 3000 afgevaardigden. Het congres is met name in het wereldnieuws gekomen door de uitwijzing van zijn voorzitter, dr. Carl Mclntire, uit Kenia. De vreemdelingenpolitie arresteerde hem op zijn hotelkamer en zette hem op een vliegtuig naar Rome. Daar is hij doorgevlogen naar de Ver. Staten. De regering van Kenia had de In ternationale Raad van Christelijke Kerken gewaarschuwd, dat hij zich moest beperken tot religieuze za ken en Kenia niet moest misbruiken als ideologisch slagveld. In een stuk van de persdienst van de raad was het blanke minderheidsbewind in Rhodesië beschreven als de verdedi ger van de christelijke beschaving te genover het communisme. De Afri kaanse bevrijdingsbewegingen wer den ervan beschuldigd, onder com munistische invloed te staan. Pers media en regeringsfunctionarissen reageerden nogal fel op de veroorde ling door de Internationale Raad van de bevrijdingsbewegingen en van tie "door de communisten beïnvloede" Wereldraad van Kerken. Toen de Keniase autoriteiten een vlaggenparade die het congres had moeten besluiten, verboden, diende president Mclntire een protest in. Al eerder had Kenia geen toestem ming verleend om de Russische schrijver Alexander Solzjenitsin tot het congres toe te laten. Hij zou daar spreken over het christendom in de Sowjet-Unie. De Internationale Raad heeft de ar restatie van zijn president in verband gebracht met dit protest. Hij protes teerde bij de regering tegen de uit wijzing van zijn voorzitter maar ook tegen de manier waarop dat was ge beurd. De arrestatie geschiedde zon der waarschuwing zodat dr. Mclntire niet met zijn collega's kon overleg gen en zelfs niet meer kon praten met zijn vrouw. Ook de Amerikaan se ambassade heeft bij de regering geprotesteerd tegen wat wordt ge noemd de "overhaaste uitwijzing". In Keniase regeringskringen wordt niet verwacht, dat president Ke- nyatta vertegenwoordigers van de In ternationale Raad alsnog de gelegen heid zal geven de beschuldigingen te weerleggen. De meesten van de 3000 afgevaardigden hebben Nai robi ook zo snel mogelijk verlaten. De Internationale Raad (ICCC) ziet zichzelf als de tegenhanger van de Wereldraad van Kerken, die eind dit jaar ook in Nairobi zijn assemblee houdt. Volgens de ICCC is de We reldraad in communistisch vaarwa ter gekomen door zijn steun aan be vrijdingsbewegingen. Ook heeft de Internationale Raad, waarbij onge veer 200, veelal kleine kerken zijn aangesloten, bezwaren tegen de aan wezigheid binnen de Wereldraad van de Orthodoxe kerken (Rusland) en tegen de betrekkingen met de Rooms-Katholieke Kerk. De ICCC is tegen aanpassing van het christendom aan de eigen aard van een volk. Zo heeft ds. Solomon Muthukja (Kenia), secretaris-gene raal van de Oostafrikaanse Chris telijke Alliantie, op het congres in Nairobi afrikanisering van de kerk een 'list van de duivel" genoemd. Hij keerde zich fel tegen het annexe ren van het evangelie van Chris tus door blank of zwart. In een eindresolutie zegt het ICCC-congres, dat "heil" een theo logische en geen politieke aandui ding is. De kerken en alle "godvre zende mensen" wordt aangeraden, te onderzoeken of hun zendingsgel- den wel goed besteed worden. Ook wordt aangedrongen op een breuk tussen bijbelgelovige christenen en de Wereldraad en een duidelijke uitspraak tegen pogingen van de Wereldraad om één wereldkerk te vestigen. Uitvlucht-bepalingen De Nederlander dr. J. C. Maris is een vooraanstaande figuur binnen de Internationale Raad van Chr. Kerken. Hij is 65 jaar en is in de Chr. Geref. Kerken sinds 1954 pre dikant in bijzondere dienst Zijn functie is secretaris-generaal van de ICCC. Wat zijn nu volgens de Interna tionale Raad van Christelijke Ker ken de fundamentele verschillen met de Wereldraad van Kerken? Ds. Maris wilde op deze vraag graag 'n antwoord geven, uiteraard geheel volgens zijn eigen visie. "De Wereldraad van Kerken noemt zich een gemeenschap van kerken die Jezus Christus den als God en Heiland. Vele kerken en theologen echter die onder de vlag van de Wereldraad varen heb ben allang dit dogma dat zo duide lijk in de Bijbel geleerd wordt, ver worpen. Voor hen is Jezus alleen maar menselijk. Maar zoals zij al le mensen als "goddelijk" beschou wen, zeggen zij van Jezus, dat Hij hierin boven allen uitblinkt. Daar door wordt Hij God, maar zij ver werpen Hem tegelijkertijd als de eniggeboren Zoon van de Vader, ge boren uit de maagd Maria. "Uit vlucht-bepalingen" maken het mogelijk, er over de Godheid van Christus tegengestelde inzichten op na te houden. Het ontbreekt de Wereldraad aaneen onvervalste leerstellige grondslag. Door zijn on eerlijke en misleidende gedragslijn ten opzichte van het fundement der kerk onteert en verwerpt hij Jezus Christus als de enige Verlosser. De Internationale Raad daaren tegen heeft zich in zijn constitutie in theologisch opzicht uitgespro ken. Zo handhaaft hij de goddelijke inspiratie van de gehele Heilige Schrift in de oorspronkelijke talen, Het embleem van de Inter nationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC International Council of Christian Churches) "Om het Woord Gods en om het getuigenis van Jezus Christus." de onfeilbaarheid ervan en haar hoog ste gezag voor geloof en leven. Hij belijdt de drie-eenheid van God, ae absolute Godheid en zondeloze mens heid van Jezus Christus. Zijn ge boorte uit de maagd Maria, Zijn plaatsbekledende zoendood en op standing uit de doden in hetzelfde li chaam als waarin Hij werd gekrui sigd, en Zijn wederkomst in macht en heerlijkheid. De mens is door de zondeval verdorven. De redding van zondaren is alleen genade, door het geloof. Eeuwige zaligheid wacht de verlosten, eeuwige rampzaligheid de verlorenen. Ware geestelijke een heid is alleen mogelijk onder hen die door Christus' bloed verlost zijn. Het is noodzakelijk, de zuiverheid van de kerk in leer en leven te hand haven". Dwailing en verderf De Internationale Raad zet zich af tegen het eenheidsstreven van de Wereldraad. Ds. Maris: "De Bijbel toont dui delijk aan, dat bepaalde verdeeldhe den en afscheidingen, veroorzaakt door dwaling en verderf, niet te ver mijden zijn. Christus* verschijning zelf veroorzaakt verdeeldheid. God heeft menige afscheiding gebruikt voor het bewaren van Zijn kerk. Geestelijke eenheid is alleen het ge volg van de inwoning van Christus in alle ware gelovigen. Die gemeen schap der heiligen gaat uit boven al le grenzen van ras nationaliteit en zelfs van kerklidmaatschap. Nergens in de Bijbel wordt gespro ken over een sterke zichtbare Kerk van Christus, waarvan wordt ver wacht, dat zij de mensheid zal ver enigen. Gods Woord spreekt alleen over een afvallige wereldreligie on der leiding van de valse profeet, van het beest dat opkomt uit de aarde en maakt dat de aarde en zij die daarop wonen het aanbidden. De Wereldraad van Kerken is ge neigd alle verdeeldheid te veroorde len. Zelfs de Reformatie wordt be schouwd als een onnodige scheuring, die voorkomen had kunnen worden als de reformatoren milder waren ge weest. De Internationale Raad is niet alleen protestants in naam. Om dat hij meent dat grote delen van het protestantisme het reformatorische geloof verloochend hebben, eist de raad uitdrukkelijk trouw aan de be ginselen van de zestiende-eeuwse Re formatie". Geen politiek ,De Wereldraad van Kerken mengt zich regelmatig in sociale en politie ke kwesties. Wat vindt zijn bijbel- getrouwe tegenhanger daarvan? Het verbaast ds. aris niet, dat van het begin af de Wereldraad geboeid is geweest door de idealen van het communisme, omdat alle aandacht gericht is op dingen die op de aar de zijn en op de totstandkoming van een wereldvrede met welvaart voor allen. Ds. aris: „Vrijzinnige oecu menische leiders spraken openlijk hun sympathie uit voor de theorieën van arx. anderen worden geïdenti ficeerd als geheime leden van com munistische organisaties. Wereldraad afdelingen, zoals die voor interna tionale zaken, handelen naar linkse beginselen. Door de Oosteuropese ver tegenwoordiging kreeg het commu nisme meer invloed. De nadruk op het revolutionaire uitgangspunt is sinds 1966 nog sterteer geworden. Het antiracisme-program van de wereld raad en zijn royale giften aan de door communisten geïnspireerde vrij heidsbewegingen hebben zelfs bij lid kerken ernstige verontrusting ge wekt". De Internationale Raad ziet geen politieke taak voor zich weggelegd. Volgens ds. Maris vindt men ner gens in de Bijbel de kerk als een sociale of politieke organisatie. "Zij heeft een hogere roeping, die wel de taak insluit voor Christus te getui gen midden in deze wereld, al naar de omstandigheden. Religie en poli tiek worden steeds meer met elkaar verweven. Totdat de valse profeet de hele aarde ertoe zal brengen, de politieke wereldleider, de antichrist, te aanbidden. Tegelijkertijd zal deze religieuze leider hen doden die wei geren het beeld van het beest te vereren. Het is onze roeping, anti christelijke ideologieën, zoals 't com munisme, te ontmaskeren". Uit de woorden van ds. Maris blijkt wel, hoe ver de Internationale Raad van Chr. Kerken en de We reldraad van Kericen uiteenlopen. Merkwaardig genoeg werden beide in 1948 in Amsterdam opgericht. En dit jaar komen beide in Nairobi bij een, waar naar aanleiding van de moeilijkheden rond het ICCC-congres Kenia's vice-president Moi vertelaard heeft, dat zijn land niet kan toestaan, dat bezoekers misbruik maken van de verleende gastvrijheid. Het tien de wereldcongres van de ICCC zal in 1979 gehouden worden in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Bij leven en welzijn weer onder leiding van dr. Mclntire, die vorige week als voorzitter van de Internationale Raad werd herkozen. Eén ding is al zeker: de militante voorzitter mag dan zeggen wat hij wil en zal niet worden opgepakt. Zelfs de regels der gastvrijheid zullen hem daar niet hinderen. S. J. DE GROOT Een vijftien leden tellende dele gatie van de Hervormde Kerk is gis teren van Schiphol naar Indonesië vertrokken, waar zij vertegenwoor digers van 22 Indonesische kerken op Celebes zal ontmoeten. De ontmoe tingen vinden plaats tussen 1 en 8 augustus. Bij de samenstelling van de delegatie is ernaar gestreefd, de verschillende werkzaamheden van de Hervormde Kerk zo goed mogelijk te vertegenwoordigen, opdat de ge sprekken werkelijk effectief kunnen zijn. De delegatie bestaat uit: ds. G. Spilt en dr. A. H. v.d. Heuvel, resp. voorzitter en secretaris van de syno de, ir. J. v. d. Graaf, secr. van de Geref. Bond, N. H. Voltelen, di recteur van het vormingscentrum Oud-Poelgeest (O.geest), L. C. van Dalen namens de Raad voor Over heid en Samenleving, ds. W. R. van der Zee Den Haag, mej. J. M. Mul der, lid van de prov. herv. jeugdraad Utrecht, ds. A. Elsinga uit Opster- land-Noord (Fr.), B. Heringa en van Weelie, resp. voorzitter en secre tarie van de sectie Internationale Hulpverlening, dr. G. Dingemans.se- cretaris Raad voor de Catechese, H. Bootsma, secretaris Raad voor de Zending, ds. P. Bons, secretaris In donesië, ds. A. de Haan, secretaris binnenland, en ds. C. J. B. Lam, se cretaris van de Geref. Zendingsbond in de Herv. Kerk. Na de ontmoeting op Celebes zal de delegatie in groepjes uiteengaan om kerken in geheel Indonesië te bezoe ken. Helder Camara ere-doctor VU Op 20 oktober zal de Vrije Univer siteit van Amsterdam een eredocto raat vertenen aan de Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara. Het college van dekanen heeft dit beslo ten op grond va de uitzondierlijke verdiensten van Helder Camara voor de bestriding van de armoede in Zuid-Amerika en voor opvoeding en onderwijs. Prof. dr. J. W. van Hulst zal als promotor optreden tijdens deze openbare zitting, waarin ook prof. dr. C. F. von Wezsacker uit Ham burg (voor zijn bijdrage aan de po lemologie) en de heer H. C. Bijvoet, hoofd van het meteorologisch onder zoek A van het KNMI in De Bilt, een ere-doctoraat krijgen. Voor deze laatsten treden resp. prof. mr. I. A. Diepenhorst en prof. dr. P. Groen als promotor op. KERKELIJKE STAND Herv. Kerk: aangenomen naar Amster dam (gemeente Aimstelkerk, part time-predikant) J. M. Deenik-Mool- huizen, kand. aldaar, naar Schoon hoven (buitengewone wijkgemeen- te in wording) O. Lootsma te Sii- volde. Ds. J. A. van Netten, Geref. predikant te Leiderdorp, die een beroep aannam van de gecombi neerde kerk Midden-Betuwe (Zet ten), hoopt eind oktober van Lei derdorp afscheid te nemen. Ds. J. Los, die in Nieüw-Caledonië (Stille Zuidzee) gaat werken, zal op 10 augustus afscheid nemen van de Geref. Kerk van Leimuiden. Vol gende week staat Waddinxveen in het teken van de tentevangelisa tie. De tent wordt opgezet bij het station Noord. Op het programma staat: een puzzeltocht (maandag middag), bijbelvertellingen en crea tief werk (dinsdagmorgen), een zeskamp (dinsdagmiddag), een avondbij eenkomst (dinsdag) met veel medewerkers, een songfestival (donderdagmorgen) en een slot- avond (donderdag) met lampionop tocht. De opening van de week, die "Kom in de tent" als motto heeft, is maandag om 2 uur. De evangelisa tie is een hervormd initiatief. Het bureau van de Bond van Jeugdver enigingen van de Geref. Gemeen ten verhuist 1 augustus van Amers foort naar Woerden. Het nieuwe adres is: Wilhelminaweg 44. Op 7 augustus wordt in hét Rijsenburg- se bos in Driebergen de jaarlijkse landelijke zendingsdag van de Ge- ref. Zendingsbond in de Herv. Kerk gehouden, van 10 tot 4 uur. Spre- kers zijn de predikanten De Lange Vetgunst, Van der End, Van Don- kersgoed. Muilwijk, Verwelius en Van Kooten. De heer P. Boor zal 'n jeugdverhaal vertellen. Uit Katwijk gaat al een bus haar deze zendings dag. Op 66-jarige leeftijd is plot seling overleden ds. H. J. Spier, die van 1947 tot 1969 predikant van de Geref. Kerk in Rijswijk (ZH) is geweest. Ds. Spier heeft ook veel gepubliceerd. Zo was hij vele jaren medewerker aan De Goede Tijding. Vooruitgang bij Geref. Gemeenten Het totale aantal leden en doop leden van de Geref. Gemeenten (niet te verwarren met de Geref. Kerken) was per 31 december vorig jaar 80.008, een groei in dat jaar van 932. In Leiden vindt men de kerk van de Geref. Gemeente aan de Nieuwe Rijn (hoek Middelste- gracht). In het verschijningsgebied van onze kranten zijn ook gemeen ten in Katwijk aan Zee, Lisse en Benthuizen. Blijkens het pas verschenen Jaar boek vertonende plattelandsge meenten een stabiel beeld. Uitdijen de gemeenten als Zoetermeer geven ook een flink groeiende Geref. Ge meente te zien. Achteruitgang wordt gemeld uit de grote steden waar zich een ontvolkingsproces voordoet. Vele gemeenten hebben geen pre dikant, want er zijn op een aantal van 155 maar 49 predikanten. Tennistoernooi Katwijk PARIJSE MODE Katwijk Het tennistoernooi in Katwijk begon gisteren met een surprise. De in het herenenkelspel b no. 4 geplaatste veteraan Wim Stoop werd in zijn eerste optreden al met verlies geconfronteerd. De Duitser Eckelman gaf hem met 6-1, 6-1 geen schijn van kans en met dat resultaat zit men in Katwijk net zo in verlegenheid als vorige week de wedstrijdleiding in Noordwijk. Toen loste men het probleem radicaal op. Het ging toen om de Duitser Marx, die in 'b' niemand minder dan de no 1 geplaatste Blommendaal wipte en er niet voor schroomde om zich ook voor het herenenkelspel c te laten inschrijven. Hij werd toen voor 'c' geschrapt. Eckelman, die dus gisteren Stoop aan de kamt zette, mocht ook in c meedoen en versloeg daarin H. de Pater met 6-2, 6-2. Bijna was er nog een geplaatste speler gesneuveld, namelijk de no. 1 geplaatste Frans Engelenburg, de winnaar van het toernooi van vorig jaar. Weer was het een Duitser, die hem dwong in de eerste ronde alles te geven wat hij in huis heeft om overeind te blijven. Dat lukte met de score: 6-3, 4-6, 6-4. Van de geplaatsten in het he renenkelspel b zijn. na de voortijdi ge eliminatie van Stoop, overgeble ven Frans Engelenburg, Blommen- daal en veteraan Jan de Groot. Ver der zijn in Katwijk van de partij Ton Crepin Ton Creighton Jan Asselbergs Brasser, Eckelman en Lodewijk Kal lenberg. Bij de dames kan Milou Penseel revanche nemen op Ineke van der Meer voor de in het toernooi in Lisse geleden nederlaag in de finale. Als zij tenminste niet op weg naar de finale wordt gestuit door de kapers op de kust, onder wie Mau reen Meijer, Agnes Engelenburg, Els Kales en Liselotte van der Bijl. aangevoerd door Geert Appelboom en Drost, respectievelijk als no. 1 en no. 2. De twee Amsterdammers voeren ook de lijst aan in het herendubbel spel b, met in de finale waarschijn lijk als opponenten het duo Bonte Pouwels van de Leidsche Hout. Bij de dames in 'b' is Mirjam Mulder no. 1 geplaatst en mevrouw Boe re no. 2. Het herenenkelspel c is al een geplaatste speler kwijt. Dat gebeur de overigens niet door een voortijdi ge uitschakeling. Heeringa, na 4 ge plaatst, moest zich vanwege een blessure terugtrekken. Overgebleven zijn De Baart, Boere en Bas Groot als respectievelijk no. 1. 2 en 3. Bij de dames is mevrouw Boere no. 1 geplaatst met mevrouw Schik als no. 2. Verrassingen zijn overigens ook in Nieuwkoop niet uitgebleven. In heren enkelspel moest de no. 1 geplaatste Ruud van Noort zich al in de eerste ronde gewonnen geven aan Chris Monster en nog wel zon der zelfs maar één set op zijn naam te hebben kunnen brengen: 6-3, 6-3 voor Monter. Vooral in 'd' is er spra ke van een recordinschrijving met 74 partijen in het herenenkelspel. ADVERTENTIE Door Jos Hagers Elke zondag uitslag. Nieuwkoop Atletiek Alexander Grigoriev is gisteren in Moskou Russisch kam pioen hoogspringen geworden door 2.21 meter te springen. Boskov won de 100 meter in 10.2 seconden vóór Kornelioek die 10.3 liet r Winnen kan óók op uw vakantie. Haal een maandforraulier en vul dat in voor li op vakantie gaat Dan hebt u in de zon nóg minder zorgen aan uw hoofd. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. PARIJS Het is voor mode- fans te hopen dat ze de afgelo pen jaren niet al te veel kleren hebben weggegooid, want de Pa- rijse mode-ontwerpers zorgen de komende winter voor de te rugkeer van de ouderwetse ko kerrokken, Safari-broekpakken en monticoats. En bij Courreges werd gisteren op de eerste dag van de Parijsè na j aars-mode- week zelfs de korte, tot iets bo ven de knie vallende rok weer in ere hersteld. Voor de rest verandert er de komende maanden maar weinig aan het modebeeld. Maar uit de shows, die Cardin, Dior, Scher- rer, Vennet en Courreges giste ren gaven bleek wel dat de tent jurken-bestsellers van cit voor jaar hun langste tijd hebben ge had. In plaats ervan lanceerden Cardin en Dior combinaties van kokerrokken en coltruien met korte wijde jasjes. En wat de Jurken betreft was er meer keus dan ooit, want de Parijse ontwerpers mikten met over hemd-, polo- en klassieke tzarina- jurken op een draagbare, maar door de nogal somber getinte stoffen op een wat saaie mode. Cardin zorgeh voor een geva rieerde wintercollectie. Combina ties van kokerrokken met blou- sons namen de belangrijkste plaats in. Maar Cardin lanceer de ook klassieke mantelpakjes met kokerrokken van een soort angora jersey. Voor 's avonds gaf hij de voorkeur aan kleuri ge, op Indiase sari's geïnspireer de omslagjurken. Cardin deed het zonder broek- pakken, maar bij Scherrer wa ren een hele reeks met coltruien gecombineerde pantalons te zien. Bij Dior viel net als bij Car din het accent op met wijde trenchcoat-mantels gecombineer de jurken. De rokken waren al leen langer dan bij Cardin en vielen een handbreedte over de knie. Courreges keerde terug naar <Je korte, net boven de knie vallen de gerende rokken, die hij com bineerde met t-shirts en korte corduroy baittledressjasjes. Cour reges, die er hard over denkt om voor zomer »76 weer mini rokken te gaan maken, kreeg 'n daverend applaus voor zijn amu sante oranje-rode „college-girl" pakjes en combinaties van hot- Avondcreaties van Jacques Esterel. pants en kuitbroeken met lange knie bij Courreges tot iets boven wollen gebreide bivakkousen sportieve naturelkleurige col truien. Zijn corduroy en kaki mantels waren een moderne ver sie van de aloude monticoats. 's avonds lanceerde hij lange, geheel doorzichtige gewa den. Roklengte: van iets boven de En de kuit bij Dior. Kleuren: bruin, beige, donker rood, grijs, oranje-rood. Silhouet: wat slanker door de terugkeer van de kokerrokken. Bestsellers: kokerrokken met wijde jasjes, overall-broekpak- ken, overhemd jurken en grof- gebreide coltruien.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11