Enith Brigitha op 100 m moei zaam naar brons Poloteam mist eerste zes Linda Faber dé grote verrassing in estafette '^WEMSTRIJD CIJFERS Beschuldigingen van combine en omkoping Valse wissel kost titel en record if; :AANDAG 28 JULI 1975 ►AMES 100 meter vrije slag: 1. Shirley toff (Vst) 4.16.87; 2. Jen- Tuirall (Aus) 4.17.88; 3. Ka- iy Heddy (Vst) 4.18.03. meter rugslag: 1. Birgit Trel- (Odld) 2.15.46 (wereldre- •d); 2. Nancy Ganapick (Can) 16.09; 3. Ulrike Richter (Odild) 18.76. meter schoolslag: 1. Hamne- Anke (Odld) 2.37.25; 2. W(j- Mazereeuw (Ned) 2.37.50 (Ne- lands record)3. Karla Linke (Odld) 2.3828. !00 meter vlinderslag: 1. Rose- Kotlher (Odld) 2.13.82; 2. ,lerie Lee (Vst) 2.14.89 (natio- al record); 3. Gabriele Wu- (Odld) 2.15.96. 100 meter vrije slag esta- opjfette: 1. Oost-Duitsland 3.49.37 "I (wereldrecord)2. Verenigde ^"Staten 3.50.74 (nationaal jon-jcord); 3. Canada 3.53.37; 4. Ne- ^derland 3.56.76 (nationaal re- J oord). xjl00 meter vrije slag: 1. KonneMa e^Entder (Odld) 56.60 2. Shirley ani-Babashoff (Vst) 57.81; 3. Enith Brigitha (Ned) 58.20; 4. Kathy a-bo Heddy (Vst) 58.21. )"rcl800 meter: 1. Jenny Turral °en (Aus) 8.44.75; 2. Heather Green- heisv/ood (Vst) 8.48.88; 3. Shirïiey -j Babashof f (Vst) 8.53.22. ^^Kunstzwemmen-duetten: 1 Ro- bin Curren en Amanda Nonrds (Vst) 129.433 puniten; 2. Laura d Wilkin en Carole Stuart (Can) 127.733: 3. Yasuko en Masako Fujiwara (Jap) 126.099; 5. An- oe- gelika Honsbeek en Helma Glu- i.,. 2 vers (Ned) 110.725. 'en HEREN >el- 200 meter wisselslag: 1. Andras ^r; Hargitay (Hon) 2.07.72; 2. Steve Fumiss (Vst) 2.07.75; 3. AndireJ Smiraov (Sov) 2.08.52. se-|4 x 200 meter vrüe slag estafet- de te: 1. West-Duitsland 7.39.44 (Europees record); 2. Groot- Brittannië 7.42.55; 3. Sovjet- ge- unie 7.43.58. x 100 meter vlinderslag: 1. Greg 1D_ j Jagenburg (Vst) 55.63; 2. Roger jen Pyttel (Odld) 56.04 3. Bill Fo- "Ster (Vst) 56.07. ■Te" 1500 meter vrije slag: 1. Timo- fe they Shaw (Vsrt) 15.28 92 2. bij 3rian Goodell (Vst) 15.39.00; 3. SJ- David Parker (Eng) 15.58.21. 100 meter vrije slag: 1. Andy Coan (Vst) 51.25; 2. Vladimir !R- i Boere (Sov) 51.32 (Eur. record) 7 d® 3. Jim Montgomery (Vst) 51.44. 4 x 100 wisselslag estafette: 1. w- i Ver. Staten (Murphy, Colella, elf j Jagenburg, Coan) 3.49.00 2. West-Duitsland 3.51.89; 3. Groot 1 Brittannië 3.52.80. j Torenspringen1. Klaus Dibiasl Shriley Babashoff Ita) 547.89 pnt; 2. Nikolai Mi- khailin (Sov) 532.95; 3. Carlos Giron (Mex) 529.71. Waterpolo, groep a: Sovjet Unie - Italië 55Hongarije Cuba 64. Stand: 1. Hongarije 4 pun ten; 2. Sovjet Unie 3; 3. Italië 1; 4. Cuba 0. 5de t/m 8ste plaats: West-Duitsland Roemenië 75; Nederland Roemenië 24; West-Duitsland Ver. Staten 87. Eindstand: 1. Roe- lië 4 punten; 2. West-Duits land 4; 3. Nederland 4; 4. Ver. Staten 0. 9de t/m 12de plaats: Mexico Bulgarije 64 (Mexico eindigt als negende); Spanje Australië 8—5 (Spanje eindigt als tiende). Enith Brigitha: "Gelukkig dat ik mijn vingernagels had laten groeien Kornelia Ender CALI Het kan haast niet anders of Nederland is volgend jaar bij de Olympische zwemwedstrijden in Montreal vertegenwoordigd met twee dames-estafettes. Op voorwaarde dan dat Enith Brigita nog een tijdje haar huidige rol blijft vervullen. Want zonder de hulp van de 20-jarige Amsterdamse zou het zelfs voor nationaal trai ner Bert Sitters moeilijk worden een kansrijke formatie op de been te brengen. Terwijl toch Sitters zijn verdien sten heeft. Al op de eerste dag van het zwemprogramma in Cali slaagde hij erin de wisselslagestafette naar een bronzen medaille te loodsen, zaterdag greep zijn vrije slag-estafette voor de half bezette tribunes van het Pan Americanabad een vierde plaats in de nieuwe Neder landse recordtijd van 3 minuten 56.76 seconden. Een verdienstelijk resultaat bevochten in de snelste race al ler tijden, waarin Kornelia En- der als startzwemster het wereld record van de 100 meter brak (56.22 tegen 56.38) en de Oost- dutse ploeg als geheel het wereld record aan de Verenigde staten ontfutselde (3.49.37). Enith zelf had als enig overgebleven zwem ster van de estafette, die vorig jaar bij de Europese kampioen schappen in Wenen zilver verover de, de taak het werk van Anne- lies Maas (1.00.5), Johanna Wij- nands (1.00.57) en Linda Paber (59.11) af te ronden. Ze deed dat in 57.03, een tijd, die weinig in druk maakt tegenover Enders' we reldrecord van 56.22 en Shirly Ba- bashoffs' 56.71. De tekenen zijn er dat de Am sterdamse zwemster mogelijk aan de grens van haar mogelijkheden is gekomen. Een gevolg wellicht van de voorhoofdsholteontsteking, die haar in het voorjaar weken uit het water hield. De overige meis jes kwamen uit op persoonlijke Veronica Stel. Maar die zijn die in de series als derde zwem ster ze'fs een tijd liet afdrukken van 58.96. Ook haar clubgenote, de veertienjarige Johanna Wijnands duwde haar persoonlijke record tijd een volle seconde omlaag. Met dit resultaat heeft Bert Sit ters degenen, die kritiek hadden op de uitzending van de estafet- tepploegen in het ongelijk gesteld terwijl het N.O.C. te zijner tijd in overweging zal moeten nemen dat de zwemcoach metterdaad heeft aangetoond in veertien da gen trainingskamp een fikse pres tatie-stijging te kunnen bewerk stelligen. Toch verloor Sitters zaterdag avond de realiteit niet uit het oog. 'We zouden zeven meisjes moe ten hebben zoals Linda Faber. In Oost Duitsland en ook Canada hebben ze dat. Dan schieten er vanzelf een paar door naar tijden onder 58 seconden. In feite heb ben wij die meisjes ook. Denk maar eens aan Anke Rijnders en CALI Mondain Cali heeft zondag het tweede wereldkampioenschap zwemmen uit gezwaaid. De deelnemers verlaten met medeneming van alle medailles weer het Zuid- amerikaanse continent, de herinnering meenemend aan een land dat zich twaalf dagen bovenmatig heeft ingespannen zich zo gastvrij mogelijk voor te doen. De noodtoestand, die al maanden heerst, was slechts merkbaar aan de grote hoeveelheid militairen en poli tie, die op de been was gebracht. En zelfs de aanblik van zo'n op alles voorbereide ge wapende macht, raakten deelnemers en officials gewend, zoals zij tot hun eigen verba zing ervoeren. Maar met de kletterende regenbui, die zondagavond een einde maakte aan het sportfestijn, keerde Cali weer tot de werkelijkheid terug. De bedelaartjes schooi erden weer langs de straten en terwijl de deelnemers nog bezig waren het slotfeest te vie ren in de luxueuze club Campestre, drong de vraag zich op of Columbia het vele geld, dat voor dit kampioenschap werd uitgegeven ni et op een meer zinvolle wijze had kunnen be steden. ting heeft Linda Faber nu de meeste kans als tweede Neder landse zwemster op de 100 me ter vrije slag onder de minuut te komen. Haar vooruitgang is zo plotseling gekomen, dat hier in Cali Annelies Maas nog staat ingeschreven voor het persoon lijke nummer. Na haar veelbelovende optre den bij de wereldkampioenschap pen in Belgrado van twee jaar geleden, heeft Linda Faber twee jaar lang geen vooruitgang ge boekt. Ook al omdat haar vere niging VZC-Ritmeester met vaak hele jonge kinderen werkt en daar om het trainingsprogramma niet hoger wil opvoeren dan tot vier kilometer per dag. Linda miste vorig jaar de Europese kampioen schappen in Wenen, maar ging door en kwalificeerde zich nu voor Cali. 'Daar heb ik bewondering voor', aldus Bert Sitters. 'Al moet ik zeggen dat zij in haar vereniging erg goed is opgevan gen'. De nationale coach strooit wat dat betreft niet enkel com plimenten rond. Bij het betrek kelijke falen van José Damen op de 200 meter vlinderslag (twaalf de in 2.23.04) wees hij de club- coach als verantwoordelijk aan. 'Ze heeft te weinig ingezwommen. Dat wijzen haar tussentijdens wel uit. Een zwemster moet leren, dat een start 's middags in Rot terdam een andere voorbereiding eist dan een race 's morgens in Cali. Pas als een trainer zijn meisjes dat leert, maakt hij van zijn zwemsters volwassen mensen'. SitterS rekent het bijbrengen van dit soort zaken tot een typische taak voor de clubtrainers, die im mers in de huidige K.N.Z.B.-con- stellatie het uteindelijk voor het Linda Faber zeggen hebben. Zelf geeft hij ad vies maar legt zijn wil niet op. Overigens had Jose Damen in topvorm ook geen belangrijke rol kunnen spelen. Naarmate de deelnemers meer geacclimatiseerd beginnen te raken, drukken de Oostduitse meisjes steeds meer hun stempel op het dameszwem- men. Tot dusverre meestal door de ouderen, maar zaterdag kwam ook de jongste lichting aardig mee. Nieuwkomer Ga- brielle Wuchek pakte achter Ro- semarie Kother, die haar wereld titel van Belgrado verdedigde met een tijd die nauwelijks bo ven haar wereldrecord lag (2.13.82 tegen 2.13.76) en de Ame rikaanse kampioene Valerie Lee de derde plaats op de 200 meter vlinderslag. Barbara Krause (57.41), Claudia Hempel (57.97) en Ute Bruckner (57.77), de drie nieuwe assistentes van Korenlia Ender in de vrijeslag- estafette, zetten het werk van de ontketende wereldkampioene voort met het breken van een grens in de zwemsport: die van 3 minuten 50 seconden (3.49.37). Ender zelf volvoerde een schit terende strafexpeditie tegen Ka- bha Hedd. die haar vorig j. bij de superconfrontatie in Concord in de estafette had afgebluft. Nog voor de nieuwe kampioene van de 200 meter wisselslag het start blok had verlaten, lag Ender al meters verder in het water. Toen de Oostduitse de benen tegen de wand sloeg voor de afzet van de terugweg, stond het electronisch scorebord stil op 26.99 seconden. Het vex-baasde toen niemand meer dat een nieuw wereldre cord (56.22 tegenover Enders vo rige toptijd v. 56.38) 'n feit werd Technisch gezien heeft Cali volkomen waar gemagkt een der gelijke monsterorganisatie aan te kunnen. De enige wanklank werd veroorzaakt door de deelnemers zelf: het geval van do ping in het Joegoslavische team, dat het hele waterpolo-toer- nooi in het honderd stuurde. Voor het overige verliep het per fect. De organisatoren kunnen zich er alleen maar over bekla gen, dat de deelnemers en deelneemsters alle goede zorgen niet met gelijke munt terugbetaalden. Van alle met veel aplomp aange kondigde wereldrecords werden er slechts vijf werkelijkheid. Het team van de Verenigde Staten dat in de ra ce om de gouden medailles een dead heat moest toestaan aan OostT Duits land beide landen scoorden elf maal demonstreerde op de slot dag nogmaals het onvermogen om in Cali tot werkelijke topprestaties te geraken, het scheelde vrijwel niets of de Rus Vladimir Boere wiens in Moskou gemaakte Europe se record van 51.38 seconden in de States als "verdacht" werd ontvan gen, had de Amerikanen hun "kroon- nummer" de 100 meter vrije slag heren ontstolen. Boere dook te wa ter als een waterpoloër, die bij het uitzwemmen de bal moet halen en werd ee'ret kort voor het aantikkken achtei-haald door Andy Coan, terwijl wereldrecordhouder Montgomery daar helemaal niet meer aan toe kwam. 51.25 seconden wees het elek tronisch scorebord voor de naalddun ne zwemmer uit Fort Lauderdale. Ruim boven de 51.12 van het be staande wereldrecord en nog veel verder boven de in Cali mogelijk ge achte doorbreking van de vijftig se conden-grens. Het vreemdste was wel, dat de Ame rikanen geen excuus konden aanvoe ren. De wind, die tot dan toe elke fi naleavond de vlaggen strak aan de masten had doen wapperen, liet op de laatste avond verstek gaan, terwijl de temperatuur door de bewolkte he mel minder snel daalde dan andere. Ook Enith Brigitha werd door dit merkwaardige fenomeen getroffen. Het Amsterdamse zwemstertje had het brons van de wisselslag-esta fette en van de 200 meter vrije slag persoonlijk dolgraag willen verzilve ren met een top-tijd op de 100 meter vrije slag. Maar daar kwam niets van. Moeizaam zwemmend redde zij met haar vingertoppen een derde plaats, tweeduizendste van een seconde vóór Kathy Heddy en twee honderdste van een seconde voor de als vijfde aantikkened Barbara Krause. Gelukkig dat ik mijn nagels had laten groeien, reageerde Enith. En bondstrainer Bert Sitters stelde vast: "Ze heeft in ieder geval bewe zen, dat ze het hoofd erbij heeft ge houden tot aan het eJide toe Kor nelia Ender ging geheel tegen haar gewoonte in te laat weg. Al na een meter of tien had ze het verschil weggewerkt en nog enkele slagen verder was er geen twijfel meer mo gelijk over de vraag, wie zou zegevie ren. Ender finishte in 56.50 seconden. Was haar start gelukt dan zou haar e ei-der in de estafettes gemaakte we reldrecord van 56.22 seconden er ongetwijfeld aan zijn gegaan. Het verwachte duel met Shii-ley Baba- shoff ging niet door. De Ameri kaanse kwam traag op gang en pas seerde pas in de laatste meters Enith Brigitha om het zilver te grijpen. Bij de ereceremonie ontbrak Baba- shoff. Zij moest direct erna star ten in de eindstrijd van de 800 meter vrije slag. De daarop behaalde derde plaats tilde haar in punten uitho ven het totaal van Kornelia Ander: 19 tegen 17 punten. Het is echter waairschijnlijk dat En ders' wereldrecords op de vrije- en vlinderslag langer in de herinnering zullen blijven dan de medailles van de veel zwemmende Amerikaaixse vechtjas. De overwinning op de 800 meter ging naar de Forbes Carlile-pupil Jenny Turrall in een tijd, die slechts 1.2 seconden boven haar eigen were'a- record ligt. Het was de enige zege voor Australië, dat op het gebied van topzwemmen kennelijk heeft moeten afhaken. Arnhem Jörgen Kristensen kent Klaus Larsen, de spits die Sparta van 'zyn' Koge heeft losgekweekt. De Deen van Feyenoord: „Hij is technisch een goede voetballer. Dat wel. Maar toch vraag ik me af of hij het in Nederland gaat redden. Hij is namelijk nogal week. Je weet wel hoe Coerver dat soort voetbal lers noemde I CALI Het Nederlandse waterpoloteam heeft in Cali de kwalificatie voor de Olympische Spelen uiteindelijk op een haar gemist. De dolle vreugde, waarmee zaterdag de treffer van Gijs Stroboer werd begroet, die Nederland een 54 zege op de Verenigde Staten bezorgde, had nauwelijks vierentwintig uur later plaatsgemaakt voor stille berusting. De eerste teke nen van ongerustheid in het Nederlandse officialkamp werden voelbaar, toen Roemenië in de eerstvolgende wedstrijd West- Duitsland de zege schonk. CALI West-Duitsland heeft onverwacht de wereldtitel be machtigd op de 4 x 200 m vrije slag tijdens de WK-zwemmen in Cali. De Westduitsers hadden dat te danken aan een valse wissal van de Amerikaan Bruce Furniss, die werd geconstateerd door keer puntcommissaris, Anton Demuth, de trainer van VZC Ritmeester. Demuth werd daarbij in het gelijk gesteld door de elektronische ap paratuur. De Amerikanen werden daar door gediskioalificeerd, waardoor het goud ten deel viel aan de Westduitsers, die nimmer hadden gedroomd ooit verder te kor/en dan het zilver. Hun tijd van 7.39.44 loas goed voor een Europees re cord. De Amerikanen Bruo& Fur niss, Tim Shaw, Robin Backhaus en Jim Montgomery hadden een tijd op de klokken gebracht van 7 minuten, 30.35 seconden, een tijd die goed zou zijn geweest voor een nieuw wereldrecord. De dis kwalificatie kwam dus dubbelhard aa7i bij de Amerikanen. Op de foto: Bruce Furniss rechts, en Tim Shaio, geïnterviewd door een verslaggever. Hadden beide landen het op een akkoordje gegooid om Nederland alsnog te wippen? Vlugge geesten re kenden uit dat zoiets alleen moge lijk was als Nederland op de laatste dag van Roemenië zou verliezen en West-Duitsland van de Verenigde Staten zou winnen. Dit onwaar schijnlijke nu geschiedde. Het team van Trumbic liet zich in de luren leggen door Roemenië (2-4) en West- Duitsland pakte de Verenigde Sta ten met 8-7. In de poule van vijf tot en met acht eindigden op die ma nier drie ploegen bovenaan met vier punten: Roemenië, West-Duitsland en Nederland. Volgens het doelsaldo eindigde Roemië als eerste, terwijl via het tweede criterium, het aantal gescoorde doelpunten, het gehaven de West Duitsland langs Nederland wipte. Een uiterst bizarre gang van za ken, die net toch reeds ernstig gede valueerde waterpolo-toernooi nog tot een grotere farce maakte dan het al was. Beschuldigingen van combine en omkoping klonken op in het Ne derlandse kamp. Maar wat in eer ste instantie minder werd onder kend, was, dat het team van Trum bic naar vermogen heeft meegewerkt aan de eigen uitschakeling. Trum bic, die in de laatste wedstrijden in zijn eentje evenveel lawaai maakte als het duo Van Feggelen/Janssen een decennium terug, doemde zijn spelers tot schotloosheid door steeds te schreeuwen dat de combinatie moet worden ingezet. Wat daar ook onder verstaan mocht worden, feil loos is het vrijwel nooit uitgevoerd. Voorts haalde hij in de wedstrijd te gen Roemenië de falende Van Zee land pas aan de kant, toen de situa tie er met een achtei-stand van 3-0 hopeloos uitzag. Van Zeeland zwom twee wedstrijden lang in een soort - luchtledige, omdat Mart Bras hem van de midvoorplaats verdreef. Dat was niet erg geweest, als Bras in die positie iets positiefs had kunnen uit richten. Maar diens slimme opzetjes stuitten af op een gebrek aan tech niek. De Veenendaler miste in de slot fase bovendien twee strafworpen. Vooral de bal die hij bij een achter stand van 13 in de ontmoeting met Roemenie tegen de paal ranselde, nis. Weliswaar herstelde hij zich even later met een doeltreffend schot uit een pass van Nico Lande- weerd, maar toen laatstgenoemde er uit werd gestuurd was Corneliu Ru- su een koel voltrekker van het von nis (2—4). Zaterdagavond was de situatie zo, dat Joegoslavië zelf, West-Duitsland en Bulgarije schriftelijk protest had den aangetekend tegen de beslissing van de FINA om Joegoslavië in te delen in het kwalificatietoernooi van volgend jaar dat de laatste Europese deelnemer aan de Olympische Spelen moet opleveren. Nederland had mondeling zijn bezwaren kenbaar gemaakt. Nu Nederland buiten de eerste zes is gevallen, is het uiterst waarschijnlijk dat ons land zich bij dat protest zal aansluiten. Een kwa lificatie-toernooi samen met Joego slavië, dat hier in Cali bij velen fa voriet was voor de wereldtitel, is niet erg aanlokkelijk. De ploeg van de Sowjet Unie is wereldkampioen waterpo lo geworden. In de laatste wed strijd van de finalégroep behaal den de Russen een - noodzake lijke - overwinning van 5-4 op Hongarfje. De standen per periode warne 1-1 2-1 2-1 en 0-1. Hongarije had bij het ingaan van de laatste ontmoeting in het klassement een voorsprong van één punt op de Sovjet Unie. De bronzen medaille viel ten slotte ten deel aan Italië. In de overgespeelde wedstrijd om de derde plaats hielden de Italia nen Cuba op 4-4.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9