Economie in Amerika bezig aan een herstel NAAST HET NIEUWS Grote onrust in Portugal Bloedige strijd in de hoofdstad van Angola IT" OAE wil schorsing Israël uit de Verenigde Naties President Ford in Bonn: IN CHIN A - KUNSTMAAN GELANCEERD Nu macht in handen is van driemanschap 1 ^jftANDi >AG 28 JULI 1975 BUITENLAND tONN (SP) De wereldomvattende, hardnekkige eco- lomische recessie en de mogelijkheid door Europese en Eu- opees-Amerikaanse samenwerking en coördinatie uit de loei'lijkheden te komen waren de afgelopen dagen het mid- elpunt van politieke tapgesprekken in de Bondsrepubliek, ladat de Britse premier Wilson donderdag in Hamburg met ijn Westduitse collega Schmidt had gesproken, streek vrij- ag het Franse staatshoofd Giscard d Estaing in Bonn neer. )e parade der politieke kopstukken werd zaterdag en zon- ag afgesloten met het bezoek van de Amerikaanse presi- "ent Ford, met Kissinger via Bonn en Warschau op weg 'vol- aar Helsinki. )ubcek is nu jarkeerwachter In de Finse hoofdstad wordt, zo als bekend, op 30 juli door 35 staats hoofden en regeringsleiders het moeizaam geworchte slotdocument van de Europese conferentie voor veiligheid en samenwerking onder tekend. De gesprekken in Bonn van de afgelopen dagen zijn tevens een voorbereiding opverdergaand over leg in Helsinki tussen de vier landen. In de als een vesting af gescherm- sjechoslowaakse partijleider, heeft de tuin van Schmidt's woning in nieuwe baan, parkeerwachter, in Bonn verzekerde Ford gisteren Idus meldt het Amerikaanse tijd- de honderden journalisten dat de ihrift Time'. De laatste tijd was hij economie van zijn land bezig is aan rerkzaam in het bureau voor bos- een geleidelijk herstel. Hij voegde in Bratislava. er aan toe dat dit niet zonder een Dubcek moest het veld ruimen als nuttige uitwerking kan blijven op artijleider, nadat een inval van de de wereldeconomie als geheel en die jet-Unie in augustus 1968 een van industrieel West-Europa in het bijzonder. De top in Helsinki acht Ford "een verdere stap op weg naar betere betrekkingen tussen Oost en West". Weinig verrassends bood ook zijn kanttekening bij de Amerikaans- Duitse besprekingen over het ener gieprobleem: "het beleid van de Verenigde Staten wordt in nauwe samenhang met dat van de Bonds republiek gevoerd. Duidelijk was Ford naar aanlei ding van een vraag hoe hij de op heffing van de Amerikaanse steun punten in Turkije beoordeelt. Hij sprak van een uiterst ongelukkige PEKING (AFP) De Chinese ontwikkeling in het Amerikaanse Volksrepubliek heeft zaterdag haar Huis [erde kunstmaan in een baan om voor KAMPALA (UPI) De ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten van de organisa tie voor Afrikaanse eenheid (OAE) hebben op hun voorbereidende bijeenkomst in de Oegande- se hoofdstad Kampala erop aangedrongen Israël als lid van de Verenigde Naties te schorsen. Zij riepen voorts op tot een onmiddellijk bestand in Angola en een volledige diplomatieke en eco nomische isolering van Zuid-Afrika. Ie aarde gebracht, zo heeft het iersbureau "Nieuw China" gisteren iekendgemaakt. I De afstand van de satelliet tot iet aardoppervlak varieert van 186 lot 464 km, de omlooptijd is 91 mi nuten en de baanhoek bedraagt 69 paden. I De Apollo astronauten lijken bui ten gevaar en op weg naar volledig herstel van de gevolgen van een kinderlijk gas, zo hebben artsen za terdag verklaard. Door middel van röntgenfoto's is iangetoond dat de longontsteking fan Donald K. Slay ton met 70 tot b procent is verbeterd, aldus dr. Peter Bartelloni, hoofd van het fripler legerziekenhuis in Honoloe- De Sojoez-18 is zaterdag met de istronauten Pjotr Klimoek en Wi- aly Sewastyanow naar de aarde lerueeekeerd Hersteld De artsen die de drie Amerikaanse astronauten behande- in T» h6bb<® saterdag verklad da* jen in het ruimtestation Saljoet stafford, Brand en Slayton genezen omgebracht en daar onderzoeken schijnen te zijn van de tongaandoe- fn experimenten gedaan ning dde zU opliepen door het binnen- ,(7n,en ander is zaterdag door het stromen van gas in hun ruimtecabine, pfficiele Russische persbureau Tass Dit gebeurde donderdag bij hun te- .kend gemaakt. rugkeer naar de aarde. De mnisters keurden twaalf re- Afgevaardigden, dat zich soluties goed die betrekking hebben voortgezet wapenembargo °P continentale vraagstukken. De resoluties worden ter definitieve be- krachting voorgelegd aan de staats hoofden en regeringsleiders van veertien Afrikaanse landen, die in Kampala zijn gearriveerd voor de topconferentie, welke vanmiddag (vijf uur onze tijd) begint. naar Turkije heeft uitgesproken. Ford toonde zich zeer verontrust en sprak de hoop uit dat door een veranderde houding van het parle ment ten aanzien van deze wapen- leveranties de houding van Turkije gunstig kan worden beïnvloed. Schmidt betoogde dat voor het o- verwinnen van de wereldomspannen de recessie gemeenschappelijk inter nationaal handelen nodig economie van de Verenigde Staten die de belangrijkste in de wereld h moet daarbij voorop gaan". Kenne lijk bevreesd dat Ford een wat te De afgevaardigden waren het ïns over een Egyptische ontwerp- ■De resolutie die aandringt op schorsing van het Israëlische lidmaatschap van de VN, daarmee verbonden bu reaus en internationale conferenties tot dit land zich houdt aan alle zonnige kijk had gegeven, zei de door de Verenigde Naties aangeno- Pbondskanselier: "Wij moeten ons optimisme niet overdrijven, we zijn ons ervan bewust dat nog aanzien lijke moeilijkheden overwonnen moe ten worden." besluiten inzake het Midden- Oosten. Zij wezen echter een ver dergaand voorstel van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO af, die de uitstoting van Israël door de VN had geëist. Waarnemers noemden evenwel het verd;r akkMrd metdfTzo^ënoemde enigde Naties later dit jaar verliest. Vijf landen lieten weten zich ge reserveerd tegenover het schorsin gs- voorstel op te stellen, kennelijk de woorden ter harte nemend van mi nister Kissinger, die heeft gewaar schuwd dat de landen van de derde wereld met een 'lege dop' zullen blijven zitten als zij doorgaan de volkerenorganisatie te gebruiken voor „confrontateie in plaats van samen werking". Niettemin verklaarde de OAE op nieuw haar volledige steun aan de Arabische frontlijnstaten en veroor deelde zij de „voortdurende Israëli sche politiek en annexatie door middel van geweld' houdende weigering zich neer te leg gen bij VN-resoluties en tegenwer king bij elke poging een rechtvaardi ge en duurzame vrede in het gebied tot stand te brengen". MOED Een 26-Jarige moeder van vijf kinderen uit Bremen heeft zater dag op een merkwaardige wijze haar man er van willen overtuigen dat zij moed bezat. In licht beschonken staat sprong zij uit een raam van haar woning op een derde verdieping en belandde onge deerd op straat. Een ijlings gealarmeerde ambulance wees zij terug met de woorden: „Ik mankeer niets. Ik wilde mijn man alleen laten zien dat ik moed heb". NUTTIGE KOEIEN De Indiase regering heeft bepaald dat rondzwervende „heilige koeien" moeten worden gevangen en worden gebruikt ten nutte van de zuivelindustrie. Het aantal dieren waarop deze maatregel be trekking heeft, wordt op een kleine 200 miljoen OMSTREDEN POP de boezem opzwelt wanneer aan een arm wordt zeggen dat de ontwikkeling van de geest va/n belangrijk is als het ontwikkelen van haar buste, de fabrikant van de pop, Mattel Incorporated, Allenna Leonard, voorzitster van de speelgoed- de vrouwenorganisatie, dat kinderen er door de pop toe gebracht zouden kunnen worden hun eigen armen en die vain anderen om te draaien om te kijken of hun borst zwelt. nieuwe pop gedraaid. De een meisje net In een brief a schrijft OOG IN MAYONAISE June Crowder maakte een potje mayonaise open en werd aange staard door een bruinkleurig glazen oog met adertjes. „Het was ontzettend", zei ze. „Mijn nicht schepte het eruit en iedereen kwam in de keuken kijken". De mayonaise was aangeschaft voor de aard appelsalade ter gelegenheid van het huwelijk van mevrouw Crow- ders zoon. June Crowder heeft de fabriKant van de mayonaise uit genodigd een kijkje te komen nemen. KERSEPITSPUWEN De Westduitse student Josef Goertz heeft zaterdag in Duren in Noordrijnland-Wesitf alen het niet officiële wereldrecord kersepit- spuwen op zijn naam gebracht. Hij spuwde 17.34 meter ver weg en verbeterde het bestaande record daarmee met 2.39 meter. AMIN IS TIJD VOORUIT In een interview met de BBC heeft president Idi Amin van Oegan da gisteren gezegd dat hij zijn tijd een halve eeuw vooruit is. Aan zijn interviewers. John Osman van de BBC en een Amerikaanse journahst. vroeg Amin of zij dachten dat hU gek was. „Nee", was beider antwoord. „Ik ben niet gek, want een gek zou u geen ant woord op uw vragen kunnen geven", zei de Oegandese president. „Ik ben mijn tijd 50 Jaar vooruit. Ik denk niet aan vandaag of overmorgen, maar ik denk 50 of 100 jaar vooruit. Dat is mijn pro bleem. Er zijn mensen die tien jaar achter liggen. Zij kunnen mijn 'tempo niet bij houden", aldus Amin. Osman vroeg of de president meende dat hij zijn tijd te ver vooruit was. 'Inderdaad,' antwoordde hij. GEEN RIJBEWIJS. DAN DE KOGEL .Als ik gezakt ben schiet ik je dood", met deze mededeling pro beerde de 40-jarige Israëliër Schnitzer gisteren bij zijn rijexamina- tor een gunstige uitslag voor zijn rijexamen af te dwingen. Toen examinator Mattityahu Marbo niettemin zei dat hij was gezakt, trok de teleurgestelde kandidaat zijn pistool en voerde zijn bedrei ging uit. Een collega van Marbo die polshoogte kwam nemen onder ging hetzelfde lot. Kort daarop arriveerde de politie die het hele gebeuren had kunnen volgen via de dienstradio. Ook met sergeant David Elmaliach die als eerste binnenkwam maakte Schnitzer korte metten. Getuigen verklaarde dat ze daarop enig ongearticuleerd geschreeuw hoorden waarna de drievoudige moordenaar zichzelf een kogel door het hoofd schoot. Het hele incident duurde vüftien mmutein. Egyptische voorstel het krachtigste anti-Israëlische document dat de OAE in haar twaalfjarig bestaan heeft geaccepteerd. Als het ook door de topconferen tie van OAE-staatshoofden aange nomen wordt zou dit kunnen bete kenen dat Israël zijn zetel in de al gemene vergadering van de Ver- LOEANDA (AP) Ooggetuigen heb ben in de loop van gisteren gemeld dat zeker 20 mensen, de dood heb- agressie, expansie ben gevonden toen Portugese troe- Arabisch gebied pen het vuur openden op het MPLA- hoofdkwartier in de buitenwijk Vila Alice in Loeanda. Eerder hadden MPLA-strijders en een Portugese commando-eenheid op elkaar gevuurd toen de Portugezen naar het hoofdkwartier waren ge- De oonferentie verklaarde zich komen om Se uitlevering te eisen van twee MPLA-soldaten die zater dagavond bij een ander incident be trokken waren geweest. verklaring van Dar Es Salaam, die aandringt op voortgezet „contact" met Zuid-Afrika door buurlanden als Tanzania, Zambia en Botswana, zo lang daarin vooruitgang zit naar een uiteindelijk zwart bewind in Rhode- sië, Zuidwestafrika Zuid-Afrika zelf. Ooggetuigen hebben re strijd van zaterdag een staakt- het-vuren in acht genomen. Gewon den worden geëvacueerd en voorra den worden momenteel overgevlo gen voor de 700 personen die hun toevlucht hebben gezocht tot Por tugese legerbarakken. De Portugezen, die zich tot dus ver neutraal hebben opgesteld in de machtsstrijd tussen het nationaal front voor de bevrijding van Angola (FNLA) en de marxistische volks beweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) zijn sinds de da tum waarop Angola onafhankelijk- dat beid in het vooruitzicht werd ge- Samenzwering Een aantal offi cieren van het Libische leger is ge arresteerd dn verband met een sa menzwering tot omverwerping van het bewind van kolonel Ghadaffi, al dus het te Cairo verschijnende dag blad Algomhouria. het eerste incident bij het hoofd kwartier twee vrachtwagens langs het hoofdkwartier reden en het vuur uiteindelijk openden op een jeep met MPLA-sol daten en voorbijgangers. Naar wordt aangenomen was het tweede inci dent een wraakaktie van de leden van de Portugese commando-een heid. Volgens berichten uit de stad Ma- lange, ruim 400 kilometer ten oos ten van Loeanda, is hier na de zwa- steld, niet meer bij bloedige denten betrokken geweest. De schietpartij speelde zich af na dat zo'n 20 Amerikanen en 85 Euro peanen uit de Angolese hoofdstad waren geëvacueerd. Het is nog niet bekend of het bevel om een aanval op het MPLA-hoofd- kwartier te ondernemen afkomstig is geweest van het Portugese mili» taire opperbevel in Angola of var een plaatselijke bevelhebber. Van de commando's die de aanval op het dit besluit opgegeven. Gisteren is een Brits militair vlieg tuig naar Angola vertrokken om een honderdtal Britten, meest zakenlie den te repatriëren, zo heeft 'n woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Londen meege deeld. Het toestel, een VC10, zal ook enige Canadezen, Australiërs en Nieuwzeelanders meenemen. Als er nog plaats is, kunnen burgers van de EG-landen van de gelegenheid ge bruik maken het woelige Angola te verlaten. Volgens het Portugese persbureau ANI hebben ook Amerikanen het advies gekregen het land te verlaten. De FLNA deelde zaterdag op een persconferentie mee dat haar leider Holden Roberto, voor het eerst in 14 jaar naar Angola was teruggekeerd om het commando op zich te nemen van de troepen die naar Loeanda wil len oprukken. In de hoofdstad wordt de watervoorziening vier uur per dag stopgezet. Er is geen reden voor LISSABON (AP) Terwijl pre mier Vasco Goncalves zich het week einde bezighield met de samenstel- koers van de strijdkrachten. Naar ling van een nieuw kabinet werd wordt gevreesd zal de onrust nog het steeds onrustiger in Portugal. De Portugese communistische par tij heeft zich inmiddels uitgespro ken voor het besluit van de strijd krachten te leggen van een miltair drieman schap. De socialistische partij heeft uit protest tegen de beslissing gis teravond een demonstratie gehou den. In de noordelijke stad Bragan- ca organiseerden katholieken ook een demonstratie tegen de overna- het katholieke radiostation. getreden omdat zij zich niet kon- worden opgetreden tegen verdere den verenigen met de politieke dissidentie. Het Portugese leger heeft gisteren zijn eenheden in verscheidene delen er toenemen nu bijna alle macht van he{, land in staat van paraat- het land in handen is gelegd van heid gebracht om te voorkomen dat r^n?ïü!: Trident betogingen tegen de nieuwe junta r«*vc+.o gene- uitgroeien tot ongeregeldheden. Po- Pransisco da Costa Gomes ...U61U^W1 uwu UiV, BHHHH) de macht in handen raai Otelo Saraiva de Carvalho, die ÜÏÏk77eidërs 7erktoarde*n"dat 'zij wm e» nationale veiligheids- proberen hoofd van dienst Naar wordt verwacht zal premier Goncalves vandaag of morgen de samenstelling van zijn nieuwe kabi- gangen net bekend maken. Dit kabinet hoogstwaarschijnlijk uit burgers radikale leden van de beweging vi Zaterdagavond zijn ongeveer 6000 de strijdkrachten bestaan. communisten en socialisten met el kaar slaags geraakt toen de com munisten een socialistedsdhe bijeen komst in het stadje Evora verstoor den. Bij de gevechten werd gebruik gemaakt van stenen en knuppels. De socialisten hebben laten weten dat er nu een snelle politieke oplos sing moet komen om pijnlijke con frontaties te vermijden. De PPD is van mening dat de benoeming van het driemanschap in strijd met de Militairen moesten enkele malen in grondwet, dus illegaal is. de menigte uit- Prins Charles van Engeland en een wat hooghartig ogende blonde schoonheid bezochten de po- lowedstryden fn Windsor de lucht ïen te drijven. Onrust en geweld i toegenomen sinds de socialistische De communistische partij (PCP) de Portugese demokratische be- i Portugal zijn weging (MPD) hebben de vorming het driemanschap toegejuicht, partij en de gematigde demokrati- De beweging van de strijdkrachten uit protest tegen de instelling van Boho volkspartij uit do regering zijn heeft aangekondigd dat streng zal de Junta is afgetreden, In zijn ont- monstraties ordelijk te laten verlo pen, maar dat zij geen controle hadden over spontane uitbar- woede over de nieuwe bestuursstructuur waartoe de re gerende "beweging van 'de strijd krachten" (MFA) besloten heeft. Intussen is het niet duidelijk welke koers de nieuwe junta zal volgen. Ook vraagt men zich af wat er zal gebeuren met de gematige officiëren, onder leiding van de mi nister van Buitenlandse Zaken, ma joor Melo Antunes, die de bijeen komst van de assemblee van de MFA hebben geboycot. Hetzelfde geldt voor de minister van Kolo niën, Antonio Almeida Santos, slagbrief aan de president schreef hij dat de militairen het socialisme verdraaien en dit systeem bij het volk gehaat maken door hun schen ding van de democratische rechten en de wetten. "Dit besluit zal zo dit al niet is gebeurd een totale scheiding teweeg brengen tussen het volk en de MFA, waardoor de door u gewenste alliantie tussen de MFA en het volk een fictie wordt", aldus de afgetreden minister, die een van de meeste getrouwe burgerlijke me destanders van de strijdkrachten De Cubaanse premier Fidel Cas tro heeft zaterdag in een toespraak voor radio en televisie gezegd dat de Portugese revolutionaire bewe ging in alle omstandigheden kan rekenen op krachtige Cubaanse steun. Castro hield zijn redevoering ter gelegenheid van de 22ste verjaardag van het begin van de Cubaanse re volutie. Hij zei tot de Portugese ge neraal Otelo Saraiva de Carvalho, die tijdens de rede naast hem stond, dat Portugal en Cuba broeders zijn in de strijd tegen het kapitalisme ea fascisme.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7