Gif op akkergrond: zoiets als rode lap voor Wier inga agenda Optreden Dizzy Man's Band soms enerverend Toestand neergeschoten Oegstgeestenaar is nog altijd zeer ernstig Aarde, water lucht en vuur elementen voor een vruchtbare grond MAANDAG 28 JULI 1975 Maandag i lb, Wereldwinkel 12.30 Herengracht 51, gebedssamenkorr Unified Family. 8.30 uur nam., tel Apotheken NIEUWE WETERING "Aarde, water lucht en vuur. Als je de krach ten van die elementen benut krijg je een vruchtbare bodem waardoor de groei van groenten en vruchten beter wordt gestimuleerd. Het rij pingsproces duurt bij ons wel wat langer dan bij andere kwekers. Zij jagen" het voedsel de grond uit met allerlei middeltjes en verdel gen het onkruid met soms zeer zwa- ren giffen. Het gevolg is echter wel, dat de voedingswaarde daalt. En dat is bij ons niet het geval". Voor Jan Wieringa, één van de medewerkers van "De Vier Jaar getijden", een biologisch-dynamis- sche kwekerij aan de Voorweg in Nieuwe Wetering, heeft het woord gif" dezelfde betekenis als "vloe ken". "Die chemische bestrijdings middelen", meent Jan, "zullen het bodemleven sterk remmen op den duur verarmen. De gevolgen kunnen deastreus zijn". Op "De Vier Jaargetijden" wordt in de meeste gevallen gebruik ge maakt van de schoffel. Maar het onkruid wordt ook wel bestreden met kruiden of met een mengsel daarvan. Af en toe komt er vuur aan te pas en worden grotere hoe veelheden verbrand. Hoe weten de kwekers wanneer zij de grond voor een bepaald ge was moeten bewerken? Wieringa: "We hebben een zaai- kalender waarin precies staat aan gegeven wanneer we de grond moe ten bewerken voor bijvoorbeeld sla of andijvie. Een Duitse vrouw (Ma ria Thun red.) heeft die samenge steld". Kloppen die gegevens altijd en is controle mogelijk? Jan: "op een "bladdag" hebben we een keer rode bietjes gezaaid. Het gevolg was, dat de loofontwikke- lozen is", vertelt Wieringa. "Er staat altijd wel wat wind, die de uit laatgassen doet wegwaaien. Helaas zitten we hier dichtbij een vrij druk ke weg. Langs de kwekerij hebben we al bomen geplant om de gassen zoveel mogelijk van het voedsel ver wijderd te houden. Je bent echter pas van die hele troep af als je op veertig kilometer van de weg zit. Dat is wetenschappelijk vastgesteld. Als er een regenbui valt heb je na tuurlijk ook, dat er viezigheid op je groenten valt. Daar kun je nu een maal niets aan doen. Is het biologisch-dynamisch ge kweekte voedsel veel duurder dan "normale" groenten? "Wij gaan ervan uit, dat de groen ten de kostprijs moeten opbrengen. Ze zijn bewerkelijk en daarom wel Gegoede mensen Dierenhulpdienst Door Jan Westerlaken len gaat ook wel het verrottingspro ces tegen. Gaat er bij hen veel voed sel verloren? "Het percentage", aldus Wieringa, dat bü ons rot is beslist niet groter dan wanneer je het bespuit. Dat is een kwestie van hoe je teelttechnisch de zaak behandelt. En daar is na tuurlijk kennis voor nodig. Wij heb ben een groot assortiment van pro ducten, dat vergt nogal wat kennis. Onze hoop is, dat er meer bedrijven Moederhulp biologisch-dynamisch voedsel zullen gaan kweken. Dan kunnen wij ons gaan specialiseren". De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 2o juli tot 1 auguotus, door: Apotheek Lelden Zuid- West, Brahmslaan 20, telefoon 63134; Apotheek Beker, Lljtweg 4. Oegstgeest Leiderdorp. Dag School tandverzorging GG en GD-gebouw. Roodenburger- straat la. tel. 20645. Spreekuren voor spoedgevallen van deelnemende kinde ren aan de Stichting School tand verzor ging Leiden gedurende de Moederhulp (nlet-gehuwde- moederzorg). Terweepark 2, tel. 51068, T Schrama (maatsch. Jan Wieringa: afval wordt niet achteloos weggegooid. ling sterker was dan normaal. Na- na aan het hart. Er wordt echter tuurlijk hebben we de proef op de wel met tractoren gewerkt. Waarom som genomen en op een "wortel- niet met paarden? ook bieten gezaaid. Die ont wikkeling hebben we met elkaar vergeleken. Dus..." Een schoon milieu ligt de kwekers van "De Vier Jaargetijden' zeer Wieringa: "Het gebruik van land bouwwerktuigen is natuurlijk veel practischer. De bewerking gaat veel vlugger. Als je naar het paard te ruggaat zou het hele machinepark weer moeten veranderen. Dat vergt veel te veel geld. Als we de machi nes niet werkelijk nodig hebben, gebruiken we ze niet". Maar de uitlaatgassen komen dan toch ook op de groenten? "Ik dacht, dat dit wel te Welke mensen kopen het biologisch dynamisch voedsel? "Toch wel een beetje de gegoede mensen", vertelt Wieringa. "Jan met de pet vindt onze spulletjes aan de dure kant. Onze kopers eten be wust. Jè zult hen niet in een winkel tegenkomen met een grote fles cola onder de arm want dat is tenslotte ook troep". De individualisten komen niet alleen uit Nieuwe Wetering maar ook uit andere plaatsen uit de omgeving. Zij kopen voor een hele week tegelijk in. "In Alphen", vertelt Jan, "is een aantal gezinnen doende om een depot op te richten Dat kan alleen als er voldoende belangstelling is. Ze mo gen mij bellen (017132353) als men meer bijzonderheden wil weten". Het gebruik van chemische midde- wat duurder. De kopers, zowel de SOS-dienst groothandel als individuelen, hebben er graag een paar centen meer voor over. Een vergelijking? Een krop sla bijvoorbeeld, kost bij ons vijfen zestig cent. Voor een "normale" ben Je, denkt ik, twee kwartjes kwijt. Bij tomaten ligt het weer anders, die zijn bij ons vrjj duur." SOS Telefonische hulpdienst: Tel. 071-25202. Voor allen die ln moeilijk heden verkeren. Dag en nacht te be- Koordstudio Intermenselijke t etc. Werkdagen moetingsruimten: werkdagen 's avonds tot 23 u. (zaterdags gesloten), zondags 20—23 u. Aangepast voor lichamelijk gehandicapten. Elke donderdag van 15 -16 u. spreekuur Alg. Architecten n-lnformatiecentrum Rijn- LEIDEN De Postduivenvereni ging "De Blauwkras" hield een wed vlucht vanaf Orleans, waaraan 85 duiven deelnamen. De uitslag was: 1,2 H. Bodijn, 3, J.B. Diersman, 4.8.10 J. Gijsman, 5. F. v.d. Wetering, 6. J. v. Polanen, 7. G. v.d. Tang, 9. J.J. Vinkesteijn. Verder werd met 87 duiven gevlogen op Corbeil: 1,7 adres Middelweg 4 (bij Hoogl. kerk) W. v.d. Wetering, 2,10 J. Gijsman, 3,4 J.T. Franken, 5.6,9 H. Bodijn, 8. Infosentrum A. Hou weling. Tenslotte werd met 230 duiven gevlogen vanaf Soignies. Infocentrum B reestraat De uitslag was: 1. P. Gijsman. A. Houweling, 3,5,6.9,10 Gebr. v Blom, 4.7.8, J. Gijsman. Donderdag 8.3010.3 zaterdag 24 uur nam Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-l schap Wo 8 uur nam. Ke 11. Oegstgeeït. vx 8.15 uur n Hendrtkplantsoen 25 Lelderd LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 Lelden Postbus 54 Giro 57055 Directie en adminlstr.: 071-25041 Redactie: 071-21507 Hoofdredacteur: Han Mulder Kwartaalabonnement f 35.90 Idem per post f 40.30 Jaarabonnement f 132.10 Idem per postf 149.70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen BIJ auto matische overschriiving geen ad ministratie- en Incassokosten Nabezorglng van 18.0020.00 u Zaterdags van 16.00—18.00 uur: Telefoon 071-30500. Indien ln ge sprek: 071-34539. Moeders voor moeders Mevr Zr. E JansenWiemever Hof» dltck 32 Oegstgeest tel 07153652 Wijziging Wetswinkel De Wetswinkel is in Juli en augustus alleen geopend op dl. en do.avond van 18.30—20.30 uur. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder centra Leiden, Hooglandse Kerkgracht 4 tel 30360 Geopend dl. t/m vr 9.30 12 uur vm en van 2—5 uur nam Huize St.-Maarten Opvanghuis voor crislsgevallen van ln nood verkerende moeders evt. met kin deren Sint. Jacobsgracht 1 dag en nacht bereikbaar. Tel.: 32187 Sociale raadsvrouw Ipreekuren Sociale Raadsvrouwe Bin nenstad. Gerecht 10 wue 5-6 uur aam. Noord v Hogendurpstraat 36 ma 10 30 •11.30 uur vm Kool Dnftstraai »na. dl. 10.30-11 30 uur vm Morskwartier. DUkstraat 2a woe 10-11 uur vm Tuin- stadswfjk Herenstraat 45 vr 10.30- U <iur vm. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordelnde 2a (voormalig marinecomplex): ma. 11-1 uur. dl 6.308.30 uur nam., woe. 11—1 uur, do. 6.30—8.30 uur nam., dienstencentrum Van Hogendorpstraat 36 vrij. 79 uur nam.. Mierennest Morsweg do. 79 uur nam Dienstencentrum Noordelnpieln 2b cel 40483. algeme ne informatie dag van 910 uur Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelflk Werk. Oude Rijn 44c. spreekuur dag. van 2-»- 3 uur nam., ma. en dl. van 7—8 uur nam., telefoon (07120931 Gezinsverzorging Stlcntlng Gezinsverzorging, i^eiuen- Aanvragen Quip bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging, Mars 45. tel. 49441 (ma t/m vrij. 9—10 uur Vormingscentrum Troef Programma Troef Jongerencentrum: Maandagavond: Toneelgroep en So- sjale Kreagroep; Dinsdagavond üen- nismaklngsgroep Werkgroep Naald en Draad, Werkgroep Werk en Groep zon der Werk; 'Woensdagavond: gereser- °era voor vergaderingen kommissie- b^eenkomsten enz.; Donderdagavond Filmgroep. Handenarbeid en Samen, ■pelen Troef Hogewoerd 67 telefoon vf1-30494. Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlnge- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel 64116. 33921 ep 61944 VOORSCHOTEN Stamp vol was vanmorgen het oude centrum van Voorschoten waar de jaarlijkse paarden markt werd gehouden. Reeds voor de officiële opening van deze markt door burgemees ter dr. J. van der Haar, slen terden duizenden belangstel lenden onder wie vele toeris ten, langs de 415 paarden en pony's in de dorpshaard. Groot vermaak voor de be langstellenden vormde vooral het handgeklap, waarmee de handelaren over de verkoop van hun dieren onderhandel den. Een bezigheid waarmee ze 's morgens om zes uur al waren begonnen. Pony's gin gen daarbij voor prijzen tus sen de f 600 en f 1000 van de hand en paarden voor bedra gen tussen de f 1500 en f 3000. Maar ook het traditionele koekslaan, waarmee al vroeg werd begonnen, zorgde voor extra gedrang. Vanmiddag werd op de Prins Bernhard- laan de Voorschotense korte- baan-draverij verreden. ZOETERWOUDE Kung Fu Figh ting in Zoeterwoude. Het lijken twee onverenigbare zaken. Toch werd dit gisteravond werkelijkheid tijdens het optreden van de 'Dizzy Man's Band' in 'De Vereniging' in Zoeter woude. En ditmaal op het podium, waar Frans Meinicke, die basgitaar speelt, ook een hele 'David Carradi ne-act' opvoerde. Een agressieve vechtsport op het podium, dit in te genstelling tot het optreden van de groep 'Lemming', waarbij een paar bezoekers voor de (blijkbaar nood zakelijke) agressiviteit zorgden. Het optreden van Dizzy Man's Banc! (be staande uit Dirk van der Horst leadgitaarJoop Tromp (drums), Herman Smak (keybaords), Jac ques Kloes (vocals). Klaas Versteeg (sax, flute, vocals, guitar) en de al eerder genoemde Frans Meinicke) wordt gekenmerkt door enerzijds een origineel repertoire en anderzijds het spelen van een aantal hits. Men wisselt een nummer van Ray Charles What dit I say) af met een uitge breid fragment van de Universal Pictures film 'Jezus Christ Super star', met stukken als 'Heaven On Their Minds' en 'What's The Buzz'. Aan de andere kant speelt de groep ook een groot aantal van de hits, die, op enkele min of meer geflopte sing les als 'The Show', 'Dizzy On The succes bleken te zijn. Iedereen kent natuurlijk nog 'The Opera', de laat ste hitsingle, maar ook werden sing els als 'The Show', 'Dizzy On The the Phony' en 'Schocking' gespeeld. De groep, die al sinds 1970 speelt en sindsdien relatief weinig wijzigingen heeft ondergaan, heeft daarnaast ook nog goed in het gehoor liggende hits gemaakt als 'Tickatoo (1970), Zig Zag City (1971). A Matter Of Facts (1972), Jumbo (1972) en Fire (1973). Er zijn sinds de oprichting drie elpees op de markt verschenen (als we de elpee 'The Best Of The Dizzy Man's Band even buiten be schouwing laten), waarvan The Show' op het ogenblik bijzonder goed verkoopt. Het optreden van Dizzy Man's Band is soms enerverend chao tisch, vooral wanneer Klaas Ver steeg en Frans Meinicke vechten om de microfoon. Ook de gewichtheffers- act van Meinicke, afgewisseld met het theatrale 'thank you' is een vondst op zich. Dizzy Man's Band maakte uitgebalanceerde muziek, slechts incidenteel afgewisseld door enige vrolijke onregelmatigheden. Het is daarom des te verwonderlijker, dat Jacques Kloes. die als zanger min of meer moet domineren, vrij apa thisch de vragen over de ontwikke ling en de toekomstplannen van de groep beantwoordt. Zo laconiek en stug, dat ik me verwonderd afvraag, of men er goed aan doet Kloes als spreekbuis naar de pers te laten op treden. De 'Dizzy Man's Band gaat bijvoorbeeld een filmpje opnemen in de stijl van 'The Monkeys'. Ten eer ste ontstond een wat verwarde dis cussie over de omroep, die de film zou uitzenden. Na enig heen en weer ge praat, werd het de AVRO. Wat het filmpje precies inhield werd niet dui delijk en Kloes wist helemaal geen antwoord te geven op de vraag naar de naaf van degene, die namens de omroep het filmpje maakt. Het is een bizarre ervaring te moeten con stateren dat een groep, die zulke goe de muziek maakt, zo onzorgvuldig haar perscontacten behartigt. Toen Kloes tijdens het gesprek zonder na dere aankondiging niets ter zake doende foto's ging bekijken, vroeg ik hem, of hij wellicht het succes niet had kunnen verwerken. Het verbaasde me dat mijn vraag hem verbaasde. A.C. KOEKEBAKKER Jr. Dader twintigjarige Leidenaar LEIDEN De toestand 21-jarige verkoper Dirk Jan Steen- ouderlijke woning verborgen, kamp uit Oegstgeest, die in de nacht verklaarden tegenover de politie het van vrijdag op zaterdag op de Bees tenmarkt in de buik werd geschoten, is nog steeds zeer ernstig. De Oegst geestenaar is onmiddellijk na de schietpartij opgenomen in het St. Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. INBRAAK IN TAPUTHANDEL vuurwapen enige tijd geleden op de Utrechtse automarkt van een onbe kende man te hebben gekocht. Bei de broers waren al eerder met de po litie in aanraking geweest. Hendrik O. is inmiddels op vrije voeten ge- spoedoperatie moest steld, Johannes O. zal nog deze week aan de officier van Justitie in Den Haag worden voorgeleid. Er zijn overigens, zo deelde de po litie vanochtend mee, tijdens het on derzoek naar de schietpartij in de nacht van vrijdag op zaterdag nog meer schoten gelost. Deze schoten volgde. Tijdens de- werden afgevuurd door een 28-jarige woordenwisseling viel plotseling Amsterdammer, die zowel in een bar als op straat met een revolver aan het spelen was. De Amsterdam mer richtte het wapen o.a. op een politieman in burger die zich in ver band met het onderzoek naar de Llf het schot. De schietpartij had streeks twee uur in de nacht plaats, LEIDEN In de nacht van vrij- op moment dat Steenkamp met dag op zaterdag is ingebroken in n Zjjn vriendin op weg was naar een tapijthandel aan de Korte Mare. broodjesbar. De politie heeft vrij Ontvreemd werd een tapijt ter kort na een uitgebreid buurtonder- aanslag op Steenkamp in een snack- waarde van ongeveer tweeduizend zoek, tijdens welke enkele malen de bar bevond. Hij kon echter door De EHD zorgde gulden. De daders zijn de zaak bin- naam van de gebroeders O. was ge- omstanders worden overmeesterd, nengekomen door forcering van de vallen, de tweeling thuis aan kunnen De man is eveneens ineesloten in ziekenhuis, houden. De broers hadden hat LEIDEN De 18-jarige Cate- lina de Boot uit Leiden raakte za terdagavond gewond bij een ver keersongeval op de Haven. Het meisje zat achter op een door een 19-jarige Leidenaar bestuurde brommer, toen deze in botsing kwam met een plotseling weg rij dende auto. Ze kreeg ee ke hoofdwond en bovendien verwonding aan haar rechterbeen Burgelijke stand van Leiden OREN; •""ja dv W. H. i Wlerlngen; Mari P. Lascaris en a cnelope Claire dv r. &romuou N. Charoensuk; Joane Grace Ma dv F. A. Volkert en H. I Ru pp; Ro- flin- bertus Samuël Randy zv G. F. T. Lu- vrouw; A. de Vries J. Oldenkirchen (82) Rijn (78) Wielen weg LEIDEN Een 37-jarige bewo ner van de Hoge Rijndijk keek vreemd op, toen hij zaterdagoch tend in zijn in de P. J. Blokstraat geparkeerde auto wilde stappen. Van deze (nieuwe) auto bleken na melijk de twee linkerwielen te zijn verdwenen. Er is door het demonte ren van beide wielen flinke schade aan de auto ontstaan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2