LEIDSCH DAGBLAD Dreigende houding van Sadat en Actie overheid tegen roken 'Werkgevers willen geen spreiding bouwvakvakantie' vandaag "Rusland wil Amerika van Europa isoleren" Juli-maand VOORDEEL MAAND mondifeöfeM Mislukte kaping MANDAG 28 JULI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34689 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papaclopoulos weigert advocaat ATHENE (AP) De advocaten van 16 vam 21 vroegere hoge Griekse bfficieren die vandaag voor de recht bank zijn gebracht wegens hun aan deel in de staatsgreep van april 1967 [hebben vandaag, op de eerste dag van het proces tegen de 21, de rechtszaal (veria ten. Zij legden een gezamenlijke verkla- f waarin zij zeiden dat „de ^eohters geen andere keuze overblijft dat het besluit van het parlement te Eerbiedigen, dat in januari van dit heeft vastgesteld dat de mili- machtsovername in 1967 een taatsgreep was en geen revolutie die eigen wettelijke basis had ge- chapen". De verklaring vervolgde: „Daarom deze rechtbank dit besluit slechts volgen en de verdachten schuldig be vinden. De rechtbank rest slechts het dat ik geen verdediger verlang. Ik verbied eenieder ter mijner verdedi ging het woord te nemen of deel te nemen aan de procesgang in dit hof terzake mijn persoon. Teneinde elke twijfel weg te nemen Verklaar ik voor eens en voor altijd (dat ik de leider van de revolutie ben geweest. Ik heb besloten tot revolutie en heb mfj van de steun van mijn tnedewerkers verzekerd. Ik neem daarom ook alle verantwoordelijkheid op mij voor de revolutie en voor hen die zich achter mij geschaard hebben. Kans op oorlog groter dan vorig jaar KHARTOEM (UPI/AP) President Anwar Sadat van Egypte heeft een termijn gesteld van drie maanden waar binnen voldoende voortgang moet zijn bereikt bij de on derhandelingen over een tussentijds vredesakkoord met Is raël. Hij waarschuwde daarbij dat het alternatief een vijfde oorlog in het Midden-Oosten zou zijn. KAMPALA President Idi Amin van Oeganda begroet hier zijn Egyptische collega Anwar Sadat op het vliegveld van Kampala. Sadat zal in Kampala de bijeenkomst van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid bijwonen. persconferentie mogelijkheid in Khartoem dat de Egyptischs strijdkrachten met het oog op Times over geheim plan LONDEN De Times in Londen heeft vandaag geschreven dat de Sowjet Unie het geheime plan heeft de VS te isoleren van Euro pa en de ontwikkelingslanden en daarna de bewapeningswedloop te jintensiveren. i De schrijver van het desbetref fende artikel, Lord Chalfont, een |oud-minister, verwees naar de in- |houd van een geheim document van het Warschaupact dat volgens hem in 1968 uit Tsjecho-Slowakije is meegebracht door generaal majoor Sejna van de Tsjechische geheime dienst, die naar het Westen over liep. Volgens lord Chalfont verdeelt het document de doelstellingen van de iSowjet-Unie ten aanzien van haar buitenlandse beleid in vier fasen. In de eerste fase, van 1956 tot 1959, overtuigt de Sowjet-Unie het Wes ten ervan dat zij militaire confron tatie heeft omgeruild voor econo mische samenwerking. De tweede fase, van 1960 tot 1972, behelst het bevorderen van ver- ceeldheid en het versnellen van de maatschappelijke ontwrichting in het Westen door het manipuleren met Frans én Duits nationalisme en het aanmoedigen van vakbon den en studentenorganisaties tot het exploiteren van maatschappelij ke wanorde. Tientallen luxe lederen showroommodellen met zomerse korting tot 40%! Voorschoterweg 45-47 Valkenburg (bij Leiden) Tel. 01718-73541 Open: 9-18 uur Donderdags tot 21 uur Zondags gesloten De derde fase van de strategie be strijkt de jaren 19721985 en voor ziet in de "algehele demoralisering van het westen". In de laatste fase, de periode van "globale Democratische vrede" op het einde van de jaren tachtig, wor den de Amerikanen van de rest van Europa en de ontwikkelingslanden geïsoleerd en worden zij kwetsbaar voor economische pressie. Het War schaupact intensiveert dan de be wapeningswedloop en verschaft zijn legers een positie van overweldigen de overmacht. Moeder krijgt zoon niet mee TERSCHELLING (SP) De 9- jarige Mark Lemming is voorlopig geplaatst onder de hoede van de Raad voor de Kinderbescherming. Zijn moeder, die hem 4 dagen aan zijn lot had overgelaten op een cam ping op Terschelling heeft het kind niet meegekregen. Vrijdag kwam ze na drie dagen on zekerheid weer terug op het eiland met het Amerikaanse paspoort, waarmee ze kon aantonen dat Mark inderdaad haar zoontje is. Ze was inmiddels ook langs de vreemdelin genpolitie in Den Haag geweest om een verblijfsvergunning voor de jon gen te regelen. In de twee jaar dat moeder en kind nu in Nederland verblijven was dat nooit gebeurd. De officier van Justitie in Leeu warden heeft bepaald dat Mark voorlopig niet terug mag naar zijn moeder. Mark was met twee gulden en een brood door zijn moeder vier dagen alleen gelaten op het eiland, omdat zij met een vriend "voor za ken" naar het vasteland moest. VOORSCHOTEN Een klontje van een jeugdige bewonderaarster gaat er altijd in. Dit meisje was tijdens de Voorschotense paardemarkt, die vanochtend om zes uur al begon, snel goede maatjes met de viervoeters. TOKIO (Reuter) De poging van een jonge Japanner om een straal- passagiersvliegtuig te kapen, is van morgen mislukt. De 17-jarige Hide- katsu Qsjima werd gegrepen door politiemannen, die onder dekking van de passagiers, aan boord van het toestel waren gegaan. Het toestel was op een binnenlandse vlucht, toen Osjima de cockpit bin nenkwam en eiste om koers te zet ten naar Hawai. Toen de gezagvoer der hem meedeleede, dat dit onmo gelijk was, koos hij voor Okinawa, ge legen ten zuiden van de Japanse hoofdeilanden. Aan boord van het toestel bevon den zich 262 passagiers en 11 be manningsleden. De kaping had kort voor acht uur vanmorgen plaats, toen het toestel onderweg was van Tokio naar Hokkaido. UTRECHT (ANP) De Bouw bond NW meent dat de werkgevers in de bouw hardnekkig weigeren mee te werken aan vakantiespreiding. Zelfs een proefneming met vakantie- spreiding willen ze niieit, aldus de bond in het blad „De Bouwer". De werkgevers zeggen dat vakan tiespreiding organisatorisch moei lijk te verwezenlijken is en boven dien duurder dan collectieve slui ting. De Bouwbond NVV meent dat het geen kwaad zou kunnen proefon dervindelijk vast te stellen of er in derdaad zoveel haken en ogen aan "Maar de bouw-werkgevers zijn wat de vakantiespreiding betreft niet gevoelig voor argumenten. Ze bevestigen hun behoudende image en willen de zaak laten zoals het is", aldus de Bouwbond NVV. De bouwbonden willen af van de col lectieve vakantie. Zij wensen dat de bouwvakkers zelf hun vakantiepe riode kunnen vaststellen, zodat ze niet meer gebonden zijn aan de drukste en duurste tijd van het jaar. Bij brancl vijf doden PARIJS (AFP) Vijf bejaarde vrouwen, onder wie een hon derdjarige, zijn vanochtend om gekomen bü een brand in het ziekenhuis van Vitteaux bij Dijon. Naar de politie meedeelde wer den de slachtoffers in de slaap verrast. Zij bevonden zich op de eerste etage van het ziekenhuis in een afdeling voor bejaarde patiënten die moeilijk kunnen lopen of verlammingen hebben. 16 PAGINA'S nieuwe oorlog nacht paraat zijn een staat van volledige mobilisatie worden gehouden'. Of er wel of geen volgende oorlog uitbreekt hangt af van het feit hoe veel voortgang wordt gemaakt bij de via de Verenigde Staten lopende po gingen een regeling voor de Sinaï tot stand te brengen voordat het huidige mandaat van de VN-troepen op 24 oktober afloopt, zei de president. Vanuit militaire bronnen is verno men dat Israël de kans op een nieu we oorlog in het Midden-Oosten gro ter acht dan een jaar geleden. Een nieuwe oorlog kan, aldus de bronnen, een kwestie van uren zijn wanneer de vredesmacht van de Verenigde Naties zich uit de bufferzone in de Sin ai- woestijn terugtrekt. Dezelfde bronnen zeiden ook dat Israël de Amerikaanse technici, die de eleotronisohe luisterposten in de Sinaïwoestijn bemannen om Israël bijzonderheden te geven over Egyp tische troepenbewegingen, niet kan vertrouwen. Enkele andere ontwikkelingen in het Midden-Oosten: een Israëlische grenspatrouille is in 'n vuurgevecht gewikkeld geweest met Arabische troepen in Libanon. Bij het incident, dat zich in de buurt van de nederzetting Misgav Am voordeed, hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Israël heeft haar directeur-ge neraal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken naar de Europese topconferentie in Helsinki gestuurd om onder meer contact te houden met minister Kissinger over de on derhandelingen aangaande een Sinai- akkoord met Egypte. Kissinger heeft in West-Duits- land overleg gepleegd met de Ameri kaanse ambassadeur in Cairo Herman Eilts. Over de inhoud van de bespre kingen, die gingen over de mogelijk heid van een nieuw Egyptisch-ls- raélisch akkoord, zijn geen bijzonder heden bekend gemaakt. i Enith Brigitha heeft op de laat ste avond van de wereldkampioen schappen zwemmen in Cali nog een bronzen plak in de wacht ge sleept. Zij werd derde op de 100 meter vrije slag, moeizaam, want het verschil tussen haar en num mer vier, de Amerikaanse Kathy Heddy, was alleen elektronisch waarneembaar. „Gelukkig, dat ik mijn vingernagels heb laten groeien", grapte Enith Brigitha na afloop van de door Kornelia Ender gewonnen race. Voor de waterpoloploeg viel er weinig meer te „grappen"_ De laatste resultaten vielen niet goed uit, waardoor de Nederlandse for matie (door een slechter doelge- middelde) zich niet onder de eer ste zes goed voor plaatsing voor de Spelen kon scharen. Het Nederlandse honkbalteam plaatste zich tijdens de Europese kampioenschappen in Barcelona bepaald niet overtuigend voor de finale. „Vrij spel' ook voor de hockeyers, die in Montreal tijdens het achtlandentoernooi beslag legden op de achtste plaats. De Joegoslavische schaker Ljubojevic heeft in Amsterdam het IBM- toernooi gewonnen, onder meer dankzij een blunder van de West duitser Hübner. Hans Böhm, die op de gedeelde tweede plaats ein digde, behaalde voor de eerste maal een grootmeesterresultaat. Enkele weken voor de nieuwe com petitie ook aandacht voor voetbal. In Arnhem bleek gisteren dat de aankoop van Steve Wegerle een schot in de roos lijkt van Feyen- oord. De Zuidafrikaan maakte te gen Vitesse erg veel indruk. Een dramatisch verloop tenslotte kende de 24-uursrace van Fran- corchamps voor toerwagens. Op het onveilige Belgische circuit, dat door de formule 1-rijders al jaren wordt geboycot, kwam de Nederlandse coureur Wim Bos huis om het leven. Boshuis kwam na een spin in een olieplas in botsing met drie andere wagens en was op slag dood. Later in de nacht van zaterdag op zondag verloor een Belgische baancom missaris het leven toen hij de van een vangrail terugkaatsende BMW 3.5 CSL van zijn landgenoot Alain Peltier niet kon ontwaken. PAGINA 9-14 GEZONDHEIDSRAAD WE.: Vrij Droog en vrij zonnig, vannacht plaat selijk mist bij weinig wind. Overdag zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Minimum temperaturen omstreeks 13 graden. circa 25 graden (Opgemaakt Hoogwater te Katwijk: (>.37 ir; laagwater: 3.35 DEN HAAG (SP) De overheid moet op een breed front actie gaan voeren om het roken te bestrijden. Daarbij moet voorrang worden ge geven aan bestrijding van het ro ken door de jeugd.. Dit is de kern van een rapport, dat de Gezondheidsraad heeft aan geboden aan staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid). 4 Jaar ge leden heeft de toenmalige staats secretaris Kruisinga de Gezondheids raad om het rapport gevraagd. In het rapport wordt gezegd dat als de huidige ontwikkeling van het rookpatroon bij de jeugd zich voort zet de samenleving in de toekomst met nog veel ernstiger problemen zal worden geconfronteerd dan nu: er zullen meer gevallen van over lijden op middelbare leeftijd en meer gevallen van ziekte en inva liditeit door roken optreden. De Gezondheidsraad vindt dat in de huidige situatie de belangen van de bevolking niet optimaal worden behartigd. "Het is dringend gewenst belangen van de volksgezondheid zwaarder te laten wegen dan direc te economische belangen". Dit bete* kent volgens de raad dat de over heid alle beschikbare middelen zal moeten gebruiken om het roken te beperken of te elimineren. voor artsen een verbod om in het bijzijn van patiënten te roken. functionarissen, die veel In het openbaar optreden, moet worden verboden om dan te roken, moet worden gegeven aan de gevaar lijkste (sigaretten), beperking van de verkooppunten van tabak, verwijdering van sigaret tenautomaten, bevordering van het invoeren van lagere premies voor nietrokers bij levensverzekeringen, weduwen- en wezenpensioen en ziekte en invali diteitsverzekeringen, bundeling van alle activiteiten te gen het roken in een termijn-plan experimenten met een anti-rook - poli kliniek, m

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1