Cabarethistorie op Scheveningse Pier Ben Fey met vrouwenensemble in Marekerk MAANDAG 28 JULI 1975 PAGINA 15 TRIJFEL Chriet Titulaer, Chriet Titulaer icat is die baard van jou toch raar. En op je hoofd zit ook nog haar: hoe krijgt een mens het voor elkaar Dank zij je kraakstem en je baard, en je geheim gehouden staart, ben je nu landelijk vermaard: 't mannetje van de ruimtevaart Het gaf wel even een schok toen Chriet Titulaer vorige week vrijdag zei dat dit de laatste splash-doum was die we te zien zouden krijgen. De Amerikanen gaan tot 1979 ze ker niet meer de ruimte in, en of er daarna weer in zee zal worden geland is nog maar de vraag. Ik weet niet wat ik meer zal missen: de splash-down of Chriet Titulaer. Is er eigenlijk ooit een poging gewaagd svlash-down te vertalen? Plenslandingplonsval, spat- smak? In elk geval is splash down een begrip geworden dat we ons hele verdere leven mee moeten dragen. Net als hitte schild, capsule, remraket, vluchtrentrum en Chriet Titu laer. Ik kan me de tijd nog heugen dat heel Nederland, er van overtuiod was dat we Henk Terlingen niet zouden kunnen missen bii de ruimtevaart, maar wie denkt er nu nog aan Terlingen in verband met ruimtevaart? Titulaer is de vaam. Overigens ontdekte niet ikzelf maar een van mijn tv- gasten op het laatste nippertje het geheim van Chriet Titu laer. Ik héb ook altijd gedacht: wat is er toch met dat hoofd? Die baard is natuurlijk heel cu rieus, maar er was nog iets an ders. Het haar boven op zijn hoofd, daar was ook iets mee, maar ik kon toch niet ontdek ken wat. Maar nu weet ik het: het hoofd van Chriet Titulaer behoort tot die vernuftige uit beeldingen die je kan om draaien en dan krijg je weer een hoofd, maar dan met de baard als hoofdhaar en het hoofdhaar als baard. Ik heb het tv-toestel meteen op z'n kop gezet en inderdaad, het klopte. Toch is het een gek idee dat het de laatste splash-down was. Elk jaar overlijden in Ne derland zo'n 100.000 mensen, dus ook als er i 1979 weer ruimte wordt gevaren eindi gend in een splash-down. zal het voor zo'n klein half mil joen vaderlanders vrijdag toch de laatste keer zijn geweest. Het is maar dat u het beseft. Sojoez Een mens is nooit te oud om te leren, daarom volgt op de valreep nog even een didac tisch stukje over de uitspraak in het Russisch. Chriet Titu laer sprak Sojoez uit als Sa- joez: een a in plaats van een o, en de klemtoon op de eerste lettergreep. Dat hij de o als a uitsprak was prijzenswaardig, maar hij bedierf weer veel van het genot door tegelijk de klemtoon op die a te leggen. want je spreekt die o nu juist als a uit omdat de klemton op de tweede lettergreep valt: Sajoez. Als de klemtoon op de eerste lettergeep viel, zou je gewoon Sojoez moeten zeggen, met de o van sok. Laat ik het probleem verdui delijken aan de hand van een paar Russische namen die u kent: Tolstoj, Dostojeioski en Tsjechow. U ziet dat er in die drie namen vijf o's verwerkt zitten. Twee daarvan spreken Russen dus als de o van sok uiten drie als de a van zak. Dat hangt dus af van de vlaats van de klemtoon. Bij Tolstoj (letterlijk: de dikke) ligt de klemtoon op de tweede letter greep, daardoor spreek je de eerste o als a uit, de tweede als o, en je zegt dus: Talstoj. Bij Dostojeioski ligt de klemtoon op de derde lettergreep en je zegt daarom: Dastajewski. En bij Tsjechow ligt de klemtoon op de eerste lettergreep en daarom zeg je: Tsjechow. In de eerste twee gevallen gaat het echter om korte, onna drukkelijke a's, ongeveer als bij ons in het woord "balsturig". Met de klemtoon dus op de u. Omdat in Sojoez (wat overi gens bond of unie of alliantie of liga betekent, u kent de eerste letter ervan als de u in USSR en als de eerste c in CCCP wat u altijd op de shirt jes van Russische sportmensen ziet staan) de klemtoon op de oe valt, zeg je dus Sajoez. Al weer wat geleerd. NICO SCHEEPMAKER Louis Davids hield het in de jaren dertig de badgasten op een melancholieke toon voor: zij stapten uit een gedistingeerde zee op een charmant strand. Alleen scherpe witte schelpjes konden de pret even bederven. Nu is dat afgewerkte olie voorbehouden. Maar er was vroeger meer in Scheveningen: een echt badseizoen, waarvoor men „zijn intrek nam". Volksconcerten toen het volk nog volk heten wilde. - De badplaats vervulde vaak een pioniersrol, de eerste filmvertonin gen in Nederland werden daar een tachtig jaar geleden gegeven en in die zelfde tijd werd cabaret een nieuwe uitingsvorm, die in Scheve ningen zich het produktiefst kon ontwikkelen. Zaterdagmiddag waren een aantal groten van de Nederlandse klein kunst op de pier te vinden in het voormalige Nautica-restaurant, waar de tachtigste verjaardag van ons cabaret met een tentoonstelling „Dertigduizend dagen van het Nederlands cabaret" wordt gevierd. Als beginpunt geldt het contract dat Edouard Jacobs in 1895 in Amsterdam ondertekende, de afslui ting vormt het optreden van Paul van Vliet, die nu als laatste kleinkunstenaar in het oude Kur- haus optreedt. Te hopen valt trouwens dat de expositie in een herbouwde, ver nieuwde badplaats de brug vormt naar een nieuw en even vruchtbaar tijdperk. De tentoonstelling, die tot en met 19 augustus te zien is op de pier werd door Hans Wijnstok met stijl tot een levendige verbeelding van een roerig stukje Nederlands kunstleven gemaakt. Niet alleen met foto's en programma's, maar ook met tot de verbeelding sprekende attributen. Oude spiekpapiertjes van Wim Kan liggen er en op een oude grammofoon rust een plaat, waar Jean-Louis Pisuisse en Max Blokzijl zich samen lieten horen. Men leert hoe Willy Corsari, de romanschrijf ster (die met Conny Stuart, Henk en Teddy Scholten, Liselore Gerrit sen en andere artiesten de opening met hun aanwezigheid opluisterden) zich in 1915 al in Diligentia als liederzangers deed kennen bij het Modern Mondain Cabaret Ensemble. Via geluidsopnamen komen herinne ringen aan vele artiesten boven, er worden ook korte filmfragmenten vertoond van Davids, Speenhoff en de begrafenis van Pisuisse, er liggen Paul van Vliet documenten uitgestald van „Fifi" Carelsen. Een charmante toevoeging op de met artistieke hand ingerichte expositie vormt het cabaret in de stijl van toen, dertigduizend dagen geleden, dat trouwens nu weer noodt om helemaal in de mode te zijn. Het jongste hoofdstuk van onze cabaretgeschiedenis bestaat op de expositie voornamelijk uit zwartwit- vergrotingen van platenhoezen. P. R. TRIANON "Mens erger je niet". woensdag 2.30 T entoonstellingen De Rulp. (Hooglandse Kerkgracht 40» Expositie Marijke Verhoef, (litho's en etsen), Sonja Holtman (keramiek en wandkleden) Rob van 't Zelfde (beelden) en Peter Horree (fotomon- Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongeval lendlenst (Diaconessen hu ls) zaterdag 13.00 i ren) zyn de bezoeknren als volgt: Elke dag: vrijdag Voor de prematurenafdellng gelden de ut (E11- volgende bezoekuren (alleen voor ££?>!£!!££JBSR£2» Bezoekuren Ziekenhuizen Maandag e/m vrijdag: zond 15 i i Oudheden: „Klaa- Dlaconessenbuls: Middagbezoekuur; 8ieken kunst uit Darticulier bezit" 14 45—15.00 uur A vond bezoek uur; Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door. lopend bezoek wordt toegestaan, kan Drukkery De Bink Rooseveltstraat 3 overige familieleden Kinderen beneden 14 |aar hebbeD eeen toegang op de kinderafdeling St Elisabeth-ziekenhuis klasseaf de lingen Volwassenen dag v. 11.16 tot 12 00 uur Van 14 tot 14 45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur Kraamafdellng; dag van 11.16 tot 12 uur (alleen voor echtgen.) v 16 tot 16 uur en van 18.30 tot 19 30 uur; Kinderafdeling dag van 15 tot 18.30 uur 3e klasse: dag van 14 tot 14.14 uur en van 18.30 tot 19.30 Kraamafd dag van 16 tot 16 uur Leidse bioscopen LUXOR "The Godfather II", hoofdverpleegkundige hiervoor spe- 14.15—15.00 18.30—19.00 uur Alphen aan den Rijn 13.30—14.15 t klas 11—11.30 Nachtvoorstellllng: "Zabrlskle-polnt". vr. en za. 12.00 uur, 18 laar. LIDO "Voor een paar dollars meer" dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 14 laar 1 toverdrank" dag. 10.30, behalvi van 18.80 tot 19 30 i intensieve verpleging: dag Endegeeat: dinsdag en vrlldag 13 4 30 uur: zondags 11—12 uur en 415 uur: eerste klasse: de gehele Geluidshinder Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bl1 het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020—1750OO) (§urf ^ÏLteuws 28 juli 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant. Twee Australische corres pondenten van de Londen- sche Times" berichten, dat een Europeaan zeventien ja ren achtereen onder een wil den volksstam op een der ei landen van den Australi- schen archipel heeft doorge bracht Den 11 den Aprït van dit laar ankerde het Schip "John Bell' bij Night-eiland ten noordoosten van Queens land om water te halen De matrozen vonden er een troep inlanders onder wie zich een blanke bevond die zich geheel als de zwar ten gedroeg De matrozen wisten hem in de boot te lok ken en mede te voeren. De man werd naar Somerset ge bracht, de nederzetting op Kaap Yorke, alwaar hij ge kleed en verzorgd werd. Hij bleek een Franschman te zijn, die zijn naam Narcis- se Pierre Pelletier vrij goed kon schrijven. Met verbazen- den spoed leerde hij het Fransch dat hij geheel ver geten was, weder aan, maar even snel vergat hij ook de taal der wilden, ivaar- van men echter een honderd tal woorden uit zijn mond kon opteekenen Op zijn twaalfde jaar was Pelletier, zoon van een schoenmaker uit de Vende, als kajuitsjon gen met de "St. Paul" van Bordeaux uitgezeild. In 1858 was het schip uit China naar Australië vertrokken, maar had schipbreuk geleden. Nar- cisse had met een deel der bemanning eenigen tijd rond gezworven, was toen uitgeput achtergelaten en door de wil den gevonden, die hem lief derijk hadden verpleegd. De ze stam, de Macadama, leeft voornamelijk van visschen, die zij met harpoenen van gen. Narcisse was met eeni- ge strepen over de borst ge- tatoueërd, droeg in de rech ter oorlel een vrij gróót stuk hout, zijn neus ivas door boord en hij was op een en ander aanvankelijk vrij trots. Vijftig jaar geleden: De Fransche bladen zijn van oordeel, dat geruchten over bereidheid van Abd el Krim tot onderhandelingen een proefballon zijn. Ander zijds merken zij op, dat het Fransche succes het sluiten der Fransch-Spaansche over eenkomst, de eerste uitwer king der blokkade van het Rifgebied en de moeheid der afvalligen evenzovéle facto ren zijn. die de beslissing van Abd ét Krim ivel eens zouden kunnen beïnvloeden. PANDA EN DE WA WEI-PLANT 43129 Panda was van plan om het Hio-Hap worstelen te leren, zodat hij de dief van de Wa Wei-plant te lijf kon gaan. Maar toen hij een bepleisterde en omzwachtelde figuur uit de worstelschool zag komen, bedacht hij zich. "Ik g-geloof niet, dat ze daar prettig lesgeven", zei hij bezorgd, terwiil hij de vreemdeling hielp om de straat over te steken. "Dit komt niet van die school", sprak de ander echter. "Dit heeft de directie van de Grootgeld-Beleggers-Maatschappij gedaan toen ik m'n wekelijkse lidmaatschap als mede-directeur niet kon betalenHet zijn daar schurken. Als je eenmaal 'n contract met ze tekent, laten ze je niet meer gaan. Daarom leer ik me nu verdedigen Joris luisterde deze uitleg af, en hij verbleekte zienderogen. Tenslotte had hij zelf net een contractje met diezelfde directie afgesloten. Maar toen klaarde hij op. "Geen zorg", mompelde hij, even later zijn onderkomen betre dend waar de Wa Wei stond. "Deze plant zal mij kostbare edel stenen leveren, mijn wekelijkse betaling staat vast". Het bijzondere van dit gerecht is de "frenetie ke" saus. Als vis kunt u vrijwel alles nemen, b.v. moten schelvis of kabel jauw, of gewone visfilet eventueel uit de diepvries. Deze behoeft u niet voor af te ontdooien. Fruit 1 ragfijn gesnipperde ui in 50 g boter goudgeelt bo ven laag vuur en meng er dan 2 grote, fijngesneden tomaten door, 1 gesnip perd teentje knoflook, 1 fijngesn hardgek ei, de verkruimelde inhoud van 1 blikje tonijn, 8 zwarte olijven, vooraf ontdaan van de pit, 2 theel citroen sap, snufje cayenne of peper, 1 eetl versgehak te peterselie en enkele lepels heet water. Schep deze saus in een vuurvas te schaal en leg de moten vis er op. bestrooid met (zeer weinig) zout. Dek af met aluminiumfolie en zet de schaal 30 min, In een voorverwarmde, vrij hete oven, WINA BORN Ik «Eft'MUee Ht ZJD dfcets Pat oese kWDBeEw si <jeoe V eeetr Jommeke Wat een ramp Wat een verhes! Dat is een zwarte dag moor ■j Frankrijk j- Leiden Het vierde KenO-zomer - orgelconcert van dit seizoen, wordt vrijdagavond a.s. in de Marekerk ge geven door de organist Ben Fey. Aan dit concert zal het Haags Vocaal Vrouwen Ensemble medewerking verlenen. Ben Fey is voor KenO geen onbe kende. Hij werd destijds voor een z.g. pauze-orgelconcert in de Stadsge hoorzaal uitgenodigd. Dit concert was zo'n succes dat Ben Fey voor een tweede pauze-orgelconcert naar Lei den kwam. Ook tijdens een daarop volgend zomerorgelconcert bleek Ben Fey een talentvol organist te zijn. Ben Fey studeerde in Den Haag bij Adriaan Engels. In 1970 behaal de bij de Prix d'Excellence. Van Piet Kee kreeg hij improvisatielessen. Ben Fey verzorgde vele orgelconcerten voor de NCRV en gaf talloze concer ten in o.m. Luxemburg, Duitsland en Nederland. Sedert 1971 is hij can tor-organist van de Hervormde Hout- rustkerk in Den Haag. Het Haags Vocaal Vrouwenensemble werd 1 september 1954 opgericht door Arthur Orobio de Castro. Het doel dat het ensemble zich stelt, wordt het best getypeerd door een critiek in de Brusselse krant 'Le Peuple' naar aanleiding van een concert dat het ensemble in Charleroi :af: 'Er be staat een werkelijk verfijnde vorm van muziek namelijk koorzang in klein verband. Deze eist natuurlijk een volmaakte discipline en een fijn afgestemd gevoel voor nuances om het muzikaal karakter van de wer ken volledig te kunnen bewaren. De ze eigenschappen heeft men kunnen beluisteren tijdens twee achtereen volgende concerten gegeven door het Haags Vocaal Vrouwenensemble on der de sublieme leiding van Arthur Orobio de Castro'. Ben Fey zal het programma vrijdag avond openen met de Echofantasie in d van Jan Pieterszoon Sweelinck. Daarna zal het koor samen met Ben Fey 'Salve Regina' van Claudio Mon teverdi uitvoeren. Als derde werk staat Johann Sebastian Bach's Pre ludium en Füga in G voor orgel-solo op het programma. In het daarop volgende werk, de Messe brève van Leo Delibes, treedt '-et koor weer voor het voetlicht, begeleid door Ben Fey. Het vijfde werk is van César Franck n.l. Offertoire in A. Iloor en rgel tezamen zal men daarna in Litanies a la Vièrge Noire van Fran cis Poulenc kunnen horen. Het pro gramma wordt door Ben Fey beslo ten met het spelen van de Fanta sia (uit Sinfonia) van Hendrik An- driessen. De Generaal en de Tour de Fort Copyright: Oberon/Haarlem. Tekenaar: Peter de Smet

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15