Felice Gimondi in Tour op doping betrapt Brons voor hockey'ers in Canada Duo Vollebregt naar Montreal Europees record verspringen van Stekic: 8.45m. Zege op Argentijnen Zege voor Zoetemelk in Le Mans -iM Evert Hoving verbetert record 1000m MAANDAG 28 JULI 1975 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT MONTREAL "Als de spelers fysiek aan kracht kunnen winnen en ook technisch sneller worden, zie ik wel perspectief in dit Nederlandse team voor de Olympische Spelen van vol gend jaar." Wim van Heumen, die in Montreal tijdens het acht- landentoernooi als bondscoach zijn vuurdoop onderging, was redelijk tevreden over de verrichtingen van zijn pupillen. "We hebben in vijf wedstrijden vier keer gewonnen en van Pakis tan slechts met 23 verloren. Het had slechter kunnen af lopen." Van Heumen zou Van Heumen niet zijn als hij toch niet wensen had de nabije toekomst. "Er zijn tinjg kreeg nog teveel zwakke plekken. We mis sen gelijkwaardige wisselspelers. er iemand uitvalt moet er iemand in kunnen komen zonder dat dit ten koste gaat van het spel". De laatste wedstrijd van Neder land, om de derde plaats tegen Ar gentinië (3—1), behoorde zeker niet tot de betere. Vooral in de eerste helft had Oranje grote moeite met de Argentijnse aanvallen. De acties van de Zuidamerikanen waren ver re van zuiver, maar de nationale ver dediging liet zich er desondanks door intimideren. Daarbij kwam dat voor al de lange ausputzer Marinus Dij kerman hinder had van het gladde veld (vlak voor de wedstrijd was het astroturf wat al te overvloedig be sproeid) en enkele keren languit on deruit ging. Aanvoerder André Bol huis (hij maakte de 75 interlands vol) had kennelijk zijn dag niet. Tij dens de ochtendtraining was hij al prikkeld geraakt door een handbles sure en de Argentijnen konden wei nig goed bij hem doen. Nederland mocht in de negende minuut van ge luk spreken dat Bolhuis geen gele kaart kreeg toen hij Rothbart qpbe- heerst een tik met de stick op het hoofd gaf. Het bleef bij een monde linge vermaning van de Britse scheidsrechter Nash. Na het Argen tijnse beginoffensief kwam Neder land, spelend in een 1333 op stelling, iets beter in zijn spel, hoe wel het een chaotisch geheel bleef. De Argentijnse doelman Cufre kon in de negentiende minuut Ron Steens door op tijd uit te lopen nog van 'n treffe'r afhouden. Bolhuis leek vier minuten later meer kans te heb ben. Maar na een fraaie solo had hij te veel vaart gekregen en kon geen goed gericht schot meer afvu ren. De emoties over deze scorings kans gloeiden in het Nederlandse kamp nog na toen het openingsdoel punt kon worden begroet. De hard werkende Jan Boerma was enkele verdedigers gepasseerd en zag Ron Steens vrij staan, die Cufre geen kans gaf (10). In de tweede helft zette de Ar gentijnse coach Querejeta twee se krachten in. Van dit tweetal bleek Paolucci een geduchte ver sterking. Toch had Nederland iets meer kijk op de acties van Argen tinië gekregen, mede doordat het inmiddels wat droger geworden veld ce wendbaarheid enigszins ver grootte. Acht minuten na de her vatting kon Karei van der Staak zijn eerste interlanddoelpunt laten aantekenen. Opnieuw was de op links doorgelopen Boerma de grond legger van de treffer. Zijn speciali teit, een tikje met de backhand naar binnen, werd niet goed ver werkt door Cufre en Van der Staak kon de bal vrij gemakkelijk hoog in het net slaan (20). Argentinië had de hoop op de bronzen medaille nog niet opgege ven. Met name Garrafo en Paoluc ci drongen soms ver door in de wis selend ingrijpende Nederlandse ach terhoede. In de 52e minuut kreeg Argentinië zijn verdiende tegentref fer. Rothbart zag zijn solo hard handig geblokkeerd en Todd ken de daar zonder aarzelen een straf- bal voor toe. Dit keer kwam Doyer iets te laat om de push van Paoluc ci te kunnen keren (21). Een verlenging bleef nog altijd tot de mogelijkheden behoren. Maar tien minuten voor tijd kwam er een ein- alle onzekerheid. De vijfde strafcorner voor Nederland (Argen- zeven) bracht succes voor Ties Kruize (thans zestig inter lands), die daarmee zijn negende doelpunt m het toernooi maakte (3-1) SPORT SPORT SPORT SPORT KINGSTON Sjoerd en Erik Vollebregt zijn afgelopen zaterdag op het meer van Ontario bij Kingston (Can.) in de zevende en laag ste race van de Flying Dutchman-klasse tijdens de voor-Olympische zeilregatta als tweede geëindigd achter de Canadezen Fogh en Bastet. In de eindrangschikking neemt de tweeling uit Warmond de zevende plaats in. Met die klassering heeft de Warmondse équipe voldaan aan de eis van het Nederlands Olympische Comité voor uitzending naar de Spelen in 1975. Het NOC had een plaats onder de eerste acht gevraagd, met dien verstande dat als bijvoorbeeld een land met vier boten is vertegenwoordigd, een elfde plaats ook nog voldoende zou zijn. In de Soling-klasse voldeed Geert Bakker en zijn bemanning met een achtste plaats in de eindrangschikking ook aan de limiet van het NOC. Bakker reist nu voor wedstrijden om het wereldkamp- pioenschap door naar Chicago. Sjoerd en Erik Vollebregt nemen volgende week deel aan de wereldtitelstrijd voor FD's, die wordt ge houden bij Buffalo (VS). In de overige klasse eindigden de Neder landers als volgt: Tornado: 22. Willemsen. Flying Dutchman: 19 Imhoff, Soling: 17. Blok, Tempest: 31. Staartjes. Bart Kraan achtste maal De -plaatjes uit Montreal komen niet vlot door. Maar hier is dan een hockey-foto. Een beeld uit de wedstrijd PakistanNederland, die Oranje een 32 nederlaag opleverde. Op de foto heeft doelman Derk Doyer het moeilijk in een duel met de Pakistaanse aanvoerder Rashid. Links op de foto de te hulp schietende André Bolhuis. Vrij spel MILAAN De Italiaan Felice Gimondi is betrapt op bet gebruik van verboden stimu lerende middelen tijdens de Ronde van Frankrijk. Gimondi, die de Tour als vijfde beëin digde, was vorige week reeds positief bevonden. Een contra-expertise leverde zaterdag hetzelfde resultaat op. Dit houdt in, dat Gimondi in de étappe naar Pra-Loup wordt te ruggezet naar de laatste plaats, een boete van 1.000 Zwitserse francs (ongeveer 900 gulden) krijgt opgelegd en in het eindklassement tien strafminuten ontvangt. Gimondi zakt hierdoor naar de zesde plaats, achter de Spanjaard Vicente Lopez-Carril. Felice Gimondi was na het bekend maken van de uitslag te neergeslagen. „Het is best mogelijk, dat ik doping heb gebruikt, maar dan wel buiten mijn medeweten. In de laatste kilo meters heb ik van een onbekende flesje aangepakt en de inhoud opgedronken. Ik se wielrenner, die in 1974 na zeven- loop zei Harirs, dat het zijn laatste tien jaar zijn come-back vierde serieuze wedstrijd was geweest, met het behalen van de Engelse ti tel op de sprint bij de profs, heeft Piet van Katwijk heeft gisteren zijn kampioenschap niet kunnen de profronde van Sas van Gent ge- Harris, vijf keer we- wonnen. Hij legde de 105 kilometer 2 uur, 30 minuten Westduitse zege MONTREAL Olympisch kampioen West-Duitsland heeft zondag in Montreal ook het voor-Olympische hockeytoernooi gewonnen. In de door 3000 toe schouwers bijgewoonde finale wonnen de Duitsers na een ener verende wedstrijd met 32 van Pakistan. Dit was exact dezelf de uitslag als dinsdag in het groepsduel. De eindstand van het toernooi is: 1. West-Duitsland, 2. Paki stan, 3. Nederland, 4. Argentinië, 5. Groot-Brittannie, 6. Canada, 7. Kenia, 8. Mexico. Paardensport De hengst Jojo Buitenzorg, met Jan van Dooye- weerd op de sulky, heeft gisteren de Grote Prijs van de stad Gelsenkir- chen gewonnen. In de met ongeveer 50.000 gulden gedoteerde draverij over tweeduizend meter won hij met grote overmacht voor het Fran se paard Alcyon en de Amerikaan Shammy Tara. onschuldig was", aldus de oud-wereld kampioen, die verder zei, dat zijn goede naam nu wel een deuk heeft ge kregen. "Ik hoop mij tijdens het we reldkampioenschap op de weg in Bel gië (eind augustus) op sportieve wij ze te revancheren voor het onrecht dat mij is aangedaan. Misschien stop ik aan het einde van dit seizoen wel met wielrennen. Op deze manier is de lol er voor mij af. Ik hoop, dat de straffen toch nog verminderd zul len worden", aldus de Italiaan. Joop Zoetemelk heeft weer eens gewonnen. De man, die in de Ronde van Frankrijk vierde werd en vorige week in de Acht van Chaam op de meet door Tino Tabak werd geklopt, zegevierde zaterdag in Le Mans tij dens een criterium over 110-kilometer. Zoetemelk, die sterk reed en het meeste kopwerk verrichtte, won in de eindsprint van Lopez Carril, Gode- froot en Legeay. De Pool Mieczyslaw Nowicki heeft gisteren de Ronde van Schot land voor amateurs gewonnen. De laatste etappe, van Leven naar Dun bar, over 180 km, eindigde in een- zege voor Frits Pirard. De Noor Andresen heeft zijn leidende positie in de Ronde van Rijnland-Palts behouden. Verras send is, dat ook de tweede positie in de algemene rangschikking voor een Noor is, namelijk Wilman. Frits Schür klom van de zevende naai de derde plaats met een achter stand van 57 seconden. Andresen verloor gisteren een belangrijke ri vaal. De Zwitser Ivan Schmid staakte de strijd, nadat hij bij een valnarti 1 betrokken was geraakt. De Westduitse favoriet Klaus-Pe- ter Thaler bleef bij en is op 2.29 minuten van de koploper verwij derd. De Nederlandse équipe heeft, op Frits Schür na, een flinke ach terstand opgelopen. Jan Lenferink staat nu al op bijna een half uur. Zowel zaterdag als zondag werd een solist winnaar. Eerst de Oostenrij ker Roman Humenberger, vervlo- gens de Westduitser Olaf Paltian. Reg Harris, de 55-jarige Engel- Leiden Een eerst battend Rood en Wit III heeft tevergeefs getracht re vanche op Ajax te nemen. Na een smadelijke 33 a.o. (de eerste wed-, strijd) kwamen de Haarlemmers nu tot exact 100. F. A. de Jongh over speelde zijn opponenten totaal (8 voor 26!) Ajax dat aan een gemakkelij ke overwinning dacht, kwam aan vankelijk bedrogen uit. Good-old A. Kantebeen 44 n.o. en F. A. de Jongh (23) hebben de overwinning op voor treffelijke wijze binnengehaald. (103 voor 6). De satnd (aan de kop) 1. Ajax 10- 46, 2. UD 10-42, 3. VHC 10-39. dat het Leicester in de finale verslagen conden. In de eindsprint versloeg door Tevor Buil, de man die hij vo- hij zijn ploeggenoot Harm Otten- rig jaar nog had verslagen. Na af- bros, alsmede Wil de Vlam. V alkenkampioen GIETHOORN Bart Kraan uit )ude Wetering is op de Beulaker- viede in Giethoorn Nederlands kam pioen in de Valkenklasse geworden Het was de achtste maal dat de Oudeweteringse zeiler deze titel in de wacht sleepte. Bart Kraan: Ik heb acht keer aan dit kampioen schap meegedaan en steeds gewon nen. Dat is toch eigenlijk niet goed?". Een achterneef van Bart Kraan, Piet Kraan, werd tweede en de Leidenaar E. Hoppe derde. Win naar Bart Kraan werd in de zeven races, die werden gevaren (de acht ste wedstrijd werd wegens het slech te weer afgelast) tweemaal eerste, tweemaal tweede, eenmaal derde en eenmaal elfde. Eenmaal gaf hij op. Het resultaat van de slechtste wed strijd verviel echter. Felice Gimondi GATESHEAD Evert Hoving heeft in Gateshead zijn eigen, bijna twee weken oude, Nederlandse re cord op de 1000 meter verbeterd van 2.19.5 tot 2.19.3. Hoving, die dit jaar op de 800 meter een tijd noteerde van 1.47.3, versloeg op de kilometer de Engelse lopers McMeekin en Sett le, die respectievelijk tot 2.19.9 en 2.20.5 kwamen. De Engelsman Bren dan Foster is er zaterdag in Gates head bij lange na niet in geslaafd het wereldrecord op de 5000 meter van Emiel Puttemans (België) te ver beteren. Foster liet een tijd afdruk ken van 13 minuten en 30 seconden. Het wereldrecord van Put term a as staat op 13.13.0. Foster zag niet al leen zijn poging, dit wereldrecord te verbeteren, mislukken, maar moest ook de overwinning op de 5 km la ten aan de Nieuwzeelander Rod Di xon, die finishte in 13.27.4. De derde plaats was voor de Engelsman Da vid Black in 13.35.2. MONTREAL De Joegoslavische verspringer Nenad Stekic heeft op de eerste dag van de voor-olympi sche atletiekwedstrijden in Montreal de op één na beste prestatie aller tijden op zijn naam gebracht. Stekic kwam tot 8.45 m. Het wereldrecord staat op naam van Bob Beamon, die tijdens de Olympische Spelen van 1968 in Mexico-Stad 8.90 meter sprong. Stekio Verbeterde het Europees record van de Rus Igor ter Ovanesian (1967) en de Westduit ser Josef Schwartz (1970) met tien cm. Nenad Stekic overtrof zijn per soonlijk record met 21 centimeter. De Joegoslaaf sprong de 8,45 m in zijn eerste poging. Vervol gens noteerde hij een ongeldige sprong 7.97 en 7.99 meter en haak te toen geblesseerd af. Het record leek in eerste instantie niet voor er kenning in aanmerking te komen. Aanvankelijk waren de berichten dat Stekic een rugwind zou hebben ge had van 4 meter per seconde (toe gestaan is twee meter), maar in de officiële uitslag wordt gesproken van 1.93 meter per seconde, zodat het record kon worden erkend. Op de eerste dag van de voor-olympische wedstrijden kwamen ook de Belgi sche atleten goed voor de dag. Fons Brijdenbach won de 400 meter in de uitstekende tijd van 45.29 secon den. Zijn nationaal record staat op 45.0. Ivo van Damme die in staat wordt geacht het twintig jaar oude record van Roger Moens eindelijk te breken, won de 800 meter. Zijn tijd was evenwel niet bijzonder: 148.50, na een langzame eerste ron de. De beste prestatie op de tweede dag kwam op naam van de Roe meense Mariana Suman, die de 800 meter won in 1.59.73 min., de beste wereldtijd van het seizoen. De Fran- saise Dubois bleef eveneens beneden de twee minuten: 1.59.87. In Boston heeft de Amerikaanse sprinter Reggie Jones zaterdag het geeven- wereldrecord op de 100 aard met een tijd van 9.9 secon den. Het record staat al op naam van Jim Hines, Ronnie Ray Smith, Charlie Greene, Ray Robinson, Ed die Hart en Steve Wüliams (allen VS) en de Cubaan Sylvio Leonard. Tweede in Boston was Charlie Wells met 10.0, derde Houston McTear met een lijd van 10.1 sec. De race kende vier valse starts, voor de lo pers eindelijk werden weggescho ten. Jones lag snel een meter voor, maar kreeg op 80 meter McTear naast zich. Deze kon de extraver snelling, het kenmerk van de ware sprinter, niet beantwoorden. Het persoonlijk record van Jones was 10.1. Tijdens deze 100 meter was er geen rugwind van betekenis. Het commentaar van Jones: "Ik denk dat ik in mijn huidige vorm nog wel harder kan". Meerkampen BRUSSEL De Nederlandse da mes-junioren ploeg heeft zaterdag ün Brussel de interlandwedstrijd vijf kamp tegen België gewonnen met het minieme verschil van 14 punten: 11.283 tegen 11.269. In het individuele eindklassement was Mirjam van Laar de beste Neder landse met een tweede plaats. De Limburgse totaliseerde 4018 punten. Zij won de 100 meter horden, het kogelstoten en het verspringen. Eer ste werd de Belgische Van Land schoot. De Nederlandse heren-junioren- ploeg heeft gisteren de interland wedstrijd tienkamp tegen België verloren met 17930 tegen 18760 pun ten. In de individuele eindrang schikking was Arjan Wolters de beste Nederlander met een tweede plaats. Hij kwam tot 6555 punten. Eerste werd de Belg Haumont, die met 6720 punten een nieuw Belgisch junior enrecord vestigde. De Amerikaanse sprinter Reggie Jones, die in Boston het wereldrecord op de 100 meter evenaarde met een tijd van 9.9 sec. Atletes van De Spartaan in landenteam LEIDEN Joke van Gerven en Mieke van Doorn, beiden lid van de atletiekvereniging De Spartaan uit Lisse, zijn gekozen in de Nederland se damesploeg die op 3 augustus in Drachten uitkomt tegen de teams van Groot Brittannië en Hongarije. Joke van Gerven is gekozen voor het nummer 1500 meter terwijl Mieke van Doorn zal uitkomen op het hoog springen. Waterskieën Tijdens de Euro pese waterski-kampioenschappen voor junioren in Pusiana heeft Fanny Meijer op het onderdeel fi guren een gouden medaille gewon nen. Zij behaalde 2960 punten. Op de slalom werd zü tweede. Volleybal Zaterdag is in ver scheidene Westduitse steden het toernooi om het Europees volleybal kampioenschap voor junioren be gonnen. Het Nederlandse meisjes team verloor met 3—0 van de Sow- jet-Unie en Oost Duitsland. De Ne derlandse jongens begonnen met een 31 overwinning op West-Duits land en verloren gisteren met 30 van Bulgarije. Tiende plaats voor bridgers BRIGHTON Italië bij de heren en Engeland bij de dames hebben de Europese bridgetitels tijdens het 32ste kampioenschap in Brighton veroverd. Bij de heren was het ver rassend, dat Israël door een sterke eindsprint de tweede plaats greep vóór Engeland. Italië en Israël mo gen nu in mei 1976 deelnemen aan het toernooi om het wereldkam pioenschap in Monte Carlo. De Is raëli's behaalden uit de laatste vijf partijen bijna de volle winst. De Ne derlandse équipe slaagde er niet in de achtste positie vast te houden en eindigde tenslotte als tiende. De Ne derlandse dames werden twaalfde.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13