Cor Vriend bekroont fraaie solo met titel Hübner blundert: Ljubojevic eerste Hoofdprijzen in Noordwijk voor Hemmes en Elly Appel Kampioenschap 25 kilometer in Lisse PAGINA 12 MAANDAG 28 JULI 1975 soonlijk record betekende. Opmer kelijk in de slatronde van het fu- trieuze tempo dat Johan Kijne nog ontwikkelde waardoor hij de Belg Leleu van de tweede plaats verdrong en zowaar nog iets goedmaakte van de achterstand op Vriend. De uitslag van het nationale 25km- kampioenschap luidt: 1. C. Vriend (PSV) 1.18.14; 2. J Kijne (Metro) 1.18.51; 3. P. Leleu (Mechelen) 1.21.03; 4. H. Kalf (GVAV) 1.21.45; 5. A. Guikema (Ciko) 1.22.07; 6. G. Mentink (Daventria 1.22.12; 7. W. Hol (Parthenon) 1.22.34; 8. J. Smit (Trias) 1.22.38; 9. R. ter Poor ten (Haarlem) 1.22.53; 10. R. Strik (Tempo) 1.23.12; 11. H. Kromhout (V&LTC) 1.23.50; 12. L. Poltoak (Me tro) 1.24.04; 13. A.v.HouteniRKHAV) 1.24.08; 14. J. Pulles (PSV) 1.25.22; 15. P. Kooy (FIT) 1.25.32; 16. H. Daams (PSV) 1.26.00; 17. K. Fluit- man(DEM) 1.26.09; 18 W. Ogink (Da ventria 1.26.27; 19 W. Kloos (PAC) 1.26.44; 20 M. Beck (AAC) 1.27.00. Honkbal Met ingang van 1 september zal Wim Ascherman gaan fungeren als directeur van het bondsbureau van de Koninklij ke Nederlandse Basebal- en Soft- balbond. Hij wordt daarmee de opvolger van Henk Doornebos, die op eigen verzoek ontslag heeft ge kregen. Wielrennen Cees Stam heeft een stayerswedstrijd in Alkmaar gewonnen. In twee manches over respectievelijk tien en twintig kilo meter werd hij tweede (achter de Westduitser Dieter Kemper) en eer ste. Fred Rompelberg en Diet Kem per werden tweede en derde in de eindrangschikking. Wielrennen Wim de Waal heeft gisteren in het Belgische Wijngaarde een wegwedstrijd voor beroepsren ners over 142 kilometer gewonnen. Hij had tien seconden voorsprong op de Belg Van Ackere. Gerben Karstens werd twaalfde. Vrij spel NOORDWIJK Geen wind, een zonnetje dat de regen niet toestond ook deze finaledag te bederven en twee Nederlandse winnaars in de hoofdnummers, te weten Fred Hemmes bij de heren en Elly Appel bij de dames. Dat laatste kon al niet meer missen, want de verwachtingen waren daar helemaal uitge komen. Elly Appel tegen Judith Salome. Jammer voor het in grote getale naar het Casino gekomen publiek dat de puur Ne derlandse finale teleurstelde. Elly Appel raasde in hoog tempo met 61 63 over Judith Salome heen, die duidelijk niet in zondagse vorm stak. Door Frank Bonte Zelf zei de als altijd, bij winst of verlies, zeer beheerste Amsterdamse over haar optreden "Elly is op het ogenblik gewoon sterker dan ik. Ik geef momenteel veel trainingen en dat is niet zo bevorderlijk voor je spelniveau. Daar kwam vandaag nog iets anders bij. Vanmorgen, toen ik uit Amsterdam wilde wegrijden deed m'n auto het niet. Ik moest eerst met de bus naar het station en in Leiden nog eens met de taxi naar Noordwijk. Dat heeft me helemaal van mijn stuk gebracht. En tegen Elly krijg ik de kans niet om op temperatuur te komen." Wat de kijkers in de finale tussen de da mes misten maakten Hemmes en de 18-jarige Amerikaan Newberry in hun finale meer dan goed. Het werd geen duel, zoals men dat op topni veau doorgaans ziet. Service en vol ley, de aanval voor alles, dat was in dit t-ennismenu niet de hoofdschotel, dat kon ook niet omdat Newberry niet voldoende power heeft om de hoofdzakelijk uit het achterveld opererende Hemmes aan het net aX te troeven. De Amerikaan had ove rigens al gezien dat Hemmes in een blakende vorm verkeert en haar scherp weet te passeren als de inlei dende slag voor de netaanval niet hard en diep is geplaatst. Hij wacht te dus de kansen af om naar voren te gaan. Verder ging hij het duel met Hemmes aan op de drive. Dat leek een taktiek die hem naar de over winning en de prijs van duizend gul den zou voeren. Hemmes verloor de eerste set met 5-7. Met die winst echter was het Amerikaanse kruit verschoten. Hemmes kwam steeds beter op toeren. Vooral met zijn back hand was hij gisteren ongenaak baar. Onbegrijpelijk dat Newberry in posities waarbij hij de kans had om de aanval in te zetten op de veel kwetsbaarder forehand van Hem mes al produceerde hij gisteren ook van die kant de nodige winners steeds maar weer die backhand zocht. Hoeveel passings hij vanuit die hoek om de oren kreeg zal wel niemand van de intens met de par tij meelevende kijkers hebben kun nen tellen. Hoe leeggespeeld de jon ge Amerikaan, no 10 op de junior ranglijst van de VS„ aan het eind van de derde set, waarin hij na 4-1 nog even opleefde (4-2) was, bleek Fred Hemmes (achter het net) in zijn finalepartij tegen de Amerikaan Newberry. uit de twee dubbele fouten die hij in zijn laatste servicegame van zijn racket liet komen: 5-7, 6-3, 6-2 voor Hemmes. Die in deze partij toonde, dat hij als hij aan het net verschijnt - dat zou hij toch vaker moeten doen - hij wel degelijk weet hoe hij moet afmaken. Met deze finale was de koek voor het publiek nog niet op. De Amerikanen Dick en Garcia hiel den in een flitsend dubbelspel, met knallende services en smashes en fraaie volley's, Hemmes, die met Laudin combineerde van diens twe- de zege in dit toernooi af: 6-7, 7-6, 10-8. Pas op het zevende matchpunt, waaronder drie op rij, werd de par tij beslist. Laudin tenslotte ging niet met lege handen weg. Met Elly Ap pel pakte, eveneens in een driesetter de winst in het gemengd dubbel spel van de combinatie miss Han- rahan/Dick: 6-1, 3-6, 6-3. Voor El ly Appel was het gisteren driemaal prijs. Naast de winst in het dames enkelspel en het gemengd dubbelspel won zij ook, met Judith Salomé, het damesdubbelspel van miss Ruddell en miss Hanrahan 6-3, 6-7, 6-1. Vol op reden voor haar tevreden af scheid te nemen van een, om een andere reden, eveneens zeer tevre den blikkende wedstrijdleiding, be staande uit Hélène van Paridon, Arnold van der Capellen, Paul Kal lenberg en Frits Gransberg. Een groot toernooi was, ondanks de slechte weersomstandigheden, voor treffelijk afgewerkt. De overige uitslagen waren: H. E. B. EveraardKlippel 26, 76, 3 B. EveraarsKlippel 26, 76, 3 deringh, 67, 3—6, G. D. B. I. van der Meer/Blommendaal Bannink/ Y. Wolderingh, 6—2, 6—4, H. D. B. Brisken/Rasch Kuypers/van der Pols, 3—6, 0—6! H. E. C. C. J. As- selbergsRasch 75, 61, D. E. C. mevr. KostenseC. ten Bosch, 63 62, H. D. C. Grimbergen/Tibboel Rasch/Marx, 75 16, 36. Alkemade De finale in het herenenkelspel C was gisteren in Alkemade eigenlijk een teleurstellend slot van een overi gens bepaald geslaagd toernooi. Mar cel de Bakker behoefde zich in die finale nauwelijks in te spannen om A. Vreeken te bedwingen, 61, 63. Of laatstgenoemde nu last had van finalekoorts of niet, in de allesbeslis- sende ronde maakte hij fouten, die hij daarvoor zelden maakte. Ook het damesenkelspel C was een anti-cli max. Ciska Gomperts van SOBRI stond Karin Heesterman van De Munnik in totaal maar twee spellen toe: 61, 61. De dubbelspelen moesten het slot van het toernooi op fleuren. Dat gebeurde gelukkig ook. In het herendubbelspel wogen de combinaties Schrassenbert/Knol en Van Tongeren/Van Tongeren vol ledig tegen elkaar op, 64. 76 voor eerstgenoemden. Het gemengd dub belspel was voor Ciska Gfomperts en Schrassenbert, die mej Riessen/ Harry Knol met 1—6, 62, 6—4 de baas bleven. Mej. den Elzen/meJ. Goudsbergen pakten de winst in het dames dubbelspel met een 64, 6—2 zege op Corry van der Berg en me vrouw Apol. Voetbal Henk Zon heeft zijn functie van voorzitter van de com missie betaald voetbal van Excel sior overgedragen aan de heer A. Liebregts. Henk Zon blijft wel alge meen voorzitter van de Rotterdam se eredivisieclub. Ljubojevic sloeg natuurlijk meteen toe, won een vol stuk en mocht even later, terwijl Böhm grauw van ellende het nieuws achter de coulissen hoorde glimlachend zijn handtekening onder het partij-for mulier zetten: hij had het toernooi alleen op zijn naam gebracht. Alleen, inderdaad, want Smejkal (de enige die nog op gelijke hoogte met Ljubojevic kon komen) slaagde er niet in de tegenstand van de Rus Rasuwajew te doorbreken en moest berusten in remise. Het succes van Ljubojevic draagt Iets onrechtvaardigs in zich. Het is verre van mij op deze plaats te gaan muggeziften over hoe de Joegoslaaf al dan niet verdiend of schwiendelend aan zijn punten is gekomen. Nee, het onrechtvaardige van zijn eerste plaats valt alleen te begrijpen als je dit IBM-toernooi hebt ervaren als een episch gebeuren, waarin de echte held na tal van bovenmenselijke prestaties op het laatst zijn rechtmatige beloning toch niet krijgt. Net zoiets als wanneer een film als „The Sting" bijvoorbeeld op het laatste moment niet goed zou aflopen. Ik wil maar zeggen: als dit schaaktechnisch zo chaotisch verlo pen IBM-toernooi (denk alleen maar aan de handvol onnodige verüespartijen van Jan Timman) als menselijke gebeurtenis rechtvaardig was geëindigd, dan was Böhm eerste geworden. Gedeeld of ongedeeld, maar van de zestien spelers in deze wonderlijkste schaakbijeenkomst sinds jaren had hij de meeste rechten. De happy ending is hem niet beschoren geweest: door een stomme zet van Hübner, zal men zeggen. Misschien, maar je kunt ook stellen dat dit IBM-toernooi zo onlogisch van structuur is geweest, dat het onbevredigende net-niet-halen van Böhm op een of andere manier al was „ingebouwd". Hoe het ook zij, Böhm heeft de schaakwereld met zijn optreden in Amsterdam ten zeerste verplicht. De man die een jaar geleden nog niet serieus werd genomen is begonnen aan een ongekende opmars. Euwe heeft hem inmiddels al overgehaald om in oktober aan het Russische Aljechin-toernooi in Alma Ata mee te doen. Met zijn eerste grootmees terresultaat op zak (negen punten was de norm en die heeft hij in Amsterdam gehaald) zal hij het hoogst denkbare niveau van schaak- professionalisme daar, in Aziatisch Rusland, temidden van wereldspelers als Kortsjnoi en Petrosjan definitief Winnaar Ljubojevic proberen te bereiken. IBM heeft bewezen dat hij niemand hoeft te vrezen. Nederland zal over enkele maanden misschien zijn vierde grootmeester rijk zijn. Dramatisch Een laatste, dramatische wending in dit IBM-toernooi was de partij Kavalek-Makarichev. De Rus moest met zwart winnen om zowaar ook een grootmeesterresultaat te beha len, een prestatie waar we in de eerste plaats zijn landgenoot Rasu wajew voor hadden getipt. Het lukte Makarichev, in een partij die het publiek nog een uur nadat alle andere borden waren uitgespeeld in de Glazen Zaal bijeen hield. Vanaf mijn zitplaats, in de speelzaal schuin tegenover Kavalek, zag ik twee dingen: hoe de Tsjech, die lange tijd op weg leek dit IBM-toernooi te winnen, maar in de laatste ronden ineen stortte, enkele malen wilde opgeven maar dan toch weer zijn rug met de moed der wanhoop kromde en er een zet uit perste. En hoe Makarichev achter de coulissen door vele vakkundige schakers, die al gezien hadden dat zijn stelling gewonnen was, alvast werd gefeliciteerd met zijn eerste grootmeesterresultaat. Toen Kavalek tenslotte uitgeput opgaf, klonk er nog een keer massaal applaus: voor Makarichev, maar in hem voor de zestien spelers die deze IBM tot een onvergetelijke in de rij hebben gemaakt. Uitslagen GROOTMEESTERGROEP Vijftiende Ronde Kavalek (VS)Makarichev (Rusl.) 01; Raicevic (Jsl.)Sosonko (Ned.) 10; Gheorghiu (Roem.)Jansa (Tsj.) Vzy2Szabo (Hong.)Ree (Ned.) 10; Timman (Ned.)Böhm (Ned.) Rasuwajew (Su.) Smejkal (Tsj.) Hübner (Brd.) —Ljubojevic (Jsl.) 01; Hamann (Den.)—Uhlmann (DDR) 0—1. Eind"' nd 1. Ljubojevic 9%; 2/5 Böhm, Ma karichev, Smejkol, Szabo 9; 6/7 Kavalek, Rasuwajew 8 8. Hübner 7V2 9/13 Uhlmann, Jansa Sosonko, Ghe orghiu, Timman 7 14: Raicevic 6% 15: Hamann 5 16: Ree 4%. Door Bert Paauw LISSE Cor Vriend was nader hand zelf nog het meeste verbaasd. De Eindhovense atleet, zaterdag in Lisse winnaar van de 25 kilometer wegloop en daarmee Nederlands kampioen op deze afstand, had niet gedacht dat het allemaal zo mak kelijk zou gaan. Al in de eerste ki lometers van dit door de Lisser at letiekvereniging De Spartaan geor ganiseerde evenement sloeg Vriend een "gat" met zijn toch niet misse lijke concurrenten als Henk Kalf, Johan Kijne en de Belg Leleu. Een gat dat in het verdere verloop van de wedstrijd niet meer kon worden gedicht. Voor velen kwam de titel van Cor Vriend niet als een verrassing. Immers, de 25-jarige Eindhovense onderwijzer verkeerde de afgelopen maanden in een blakende vorm ter wijl Henk Kalf, een andere kans hebber, de laatste weken door een blessure enigszins in de versukke ling was geraakt. De meesten zul len echter niet hebben geweten dat ook Cor Vriend zich de laatste da gen voor de kampioens-wedstrijd al lesbehalve fit voelde. Vriend na de wedstrijd: "Op de trainingen draaide ik niet meer. Dat is eigenlijk al een maand gele den begonnen, nadat ik in Brussel een marathon had gelopen. Het ging steeds moeizamer en de afge lopen week kon ik nauwelijks meer m'n knieën omhoog krijgen. Ik heb er dan ook werkelijk een ogenblik serieus over ge cht om maar af te schrijven voor doze 25 kilometer". Stevig De min of meer gedwongen "trai- ningsrust" had Vriend echter ken nelijk goed gedaan want van fut loosheid was zaterdag weinig te be speuren. Direct na de start op de Spekkelaan zette hij er zo stevig de pas in dat de concurrentie meteen al moeite had om bij te blijven. Al bij de eerste doorkomst (er moest vijfmaal een ronde van vijf kilome ter worden gelopen) ging Vriend "eenzaam" op kop. Een positie die hij zich voor de race eigenlijk niet had toebedacht. Vriend: "Ik had helemaal niet de bedoeling om de anderen al zo snel te lossen. Maar ik draaide erg fijn en hoefde me absoluut niet te forceren. Daarom ben ik maar stug doorgegaan. De anderen vielen gewoon af". Van die anderen bleven de Belg Leleu en Rotterdammer Johan Kij ne, evenals Vriend onderwijzer, nog het beste in het spoor van de Eind- Cor Vriend zelf nog het meest verbaasd hovense PSV-atleet. Met Gronin ger Henk Kalf ging het minder naar wens. Hij moest in de tweede ronde het duo Leleu/Kijne laten gaan en werd bovendien zeer sto rend en enigszins pijnlijk uit zijn ritme gehaald toen hij onzacht in aanraking kwam met de auto van een meetourende maar niet goed oplettende automobilist. Furieus Op het snelle, grotendeels geas falteerde parcours vergrootte Cor Vriend langzaam maar zeker zijn voorsprong. Zelfs werd nog even gespeeld met de gedachte aan een nieuw Neder lands record. Maar het tempo zak te in de slotronden toch te veel om het record van Aad Steijlen, l uur 16 minuten 53,2 seconden (gevestigd in 1967), te kunnen bedreigen, Cor Vriend kwam tenslotte uit op een tijd van 1 uur 18 minuten en 15 seconden wat voor hem wel een per- Hans Böhm zorgde zaterdagmiddag voor enige hilariteit. De Nederlander, die tijdens het IBM- toernooi op de gedeelde tweede plaats eindigde, gaf zichzelf voor deze prestatie tijdens een toe spraakje een schouderklopje. AMSTERDAM Het vijftiende IBM-schaaktoernooi is ver rassend geëindigd in een ongedeelde overwinning van de Joe goslavische grootmeester Ljubojevic. In de zaterdag gespeelde laatste ronde bood hij, met zwart spelend, tegen de Duitse grootmeester Hübner remise aan op het moment dat bij Tim manBöhm de vrede getekend was. Dit remise-aanbod van Ljubojevic maakte duidelijk, dat hij genoegen nam met een ge deelde eerste plaats, samen met Böhm en twee of drie andere spelers die in deze slotronde ook op negen punten zouden kun nen komen. Door Alexander Münninghoff Maar Hübner, die een teleurstellend toernooi achter de rug had, wilde op het laatste moment nog iets bijzonders verrichten. Hij stond iets beter tegen Ljubojevic, dus wees hij het remise-aanbod van de hand en sloeg zwaar aan het peinzen om de Joegoslaaf van het bord te walsen. Ergens is er toen in het Duftse grootmeesterbrein iets gaan haperen. Of besefte Hübner dat hij door zijn weigering het punt te delen bij Ljubojevic opeens een tomeloze -agressie had losgemaakt, en werd hij geïntimideerd door het razend snelle tempo, waarmee zijn zicht baar geïrriteerde tegenstander uit een mindere stelling een hele serie dynamische zetten wist te peuren? De stelling van Hübner was objectief nog steeds beter, maar voor de zoveelste maal in dit toernooi bewees Ljubojevic dat in het schaken nog andere factoren meespelen dan alleen pure techniek. Zijn tegenspel zou door Hübner in ieder ander toernooi heus wel ontzenuwd zijn geweest, alleen niet hier in Amsterdam, waar dit van emoties doortrokken IBM-toernooi zijn beslissende uren doormaakte. En dus blunderde Hübnereen echte blunder was het, een van

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12