Bescheiden FC Den Quick zege Haag op Boys Nationale GP voor Wolsink Twee doden in race op onveilig Francorchamps Mansfeld scoort uit strafschop ILIE NASTASE SCHOPT EEN SCHOEN UIT Polen wint in Veenendaal jeugd toernooi van UEFA Cecotto verslaat Agostini opnieuw 197! BAANDAG 28 JULI 1975 KATWIJK De beloning, die FC Den Haag zaterdagmiddag in Katwijk kreeg voor het verre van imponerende spel, was nog vrij royaal. Quick Boys, dat meer kansen kreeg dan de profs, moest genoegen nemen met ee n 1-0 nederlaag, omdat Aad Mansveld tien minuten na rust met het nemen van een penalty geen enkel probleem had. Den Haag, dat zich in vorige seizoenen op het Katwijk se complex „Nieuw Zuid" voorstelde als een produktieve formateie (twee jaar geleden werd het nog 6I was echter bepaald niet on dersteboven van de wel erg bescheiden cijfers. Aad Mansveld: "Het is een logi sche zaak dat het maar 10 is. Ik had ook niet meer verwacht. Een paar Jongens waren doodmoe. Van- WASHINGTON De Roemeen Ilie Nastase is zondag in zijn partij voor de kwartfinales tegen de Ame rikaan Cliff Richey van het zoge naamde 100.000 dollar-toernooi in Washington gediskwalificeerd. Richey stond bij een stand van 7—6. 65 op matchpunt op Nastases opslag, toen een lijnirechter bij de eerste opslag van de grillige Roemeen een voetfout gaf. Nastase schopte in woede zijn schoen uiit in de richting van de lijn rechter en weigerde verder te spelen. Richey verliet woedend de baan, maar kwam daarop na herhaald aan dringen van de wedstrijdleiding toch weer terug. Toen Nastase na vijftien minuten oponthoud niet wilde ingaan op de eis van de hoofdscheidarechter binnen vijftien seconden aan zijn tweede service te beginnen, werd hij gediskwalificeerd. Het was niet de eerste keer dat er tussen beide spelers iets gebeurde. Een jaar geleden in Londen en in 1971 in Parijs hadden zij ook al flinke ruzie gehad. Harold Soloman zorgde voor een positieve sensatie door Wimbledon- kampioen Arthur Ashe uit te schake len: 6—4, 7—5. af vorige week dinsdag hebben we 37 maal getraind". Quick Boys zou tekort worden gedaan als gesteld zou worden dat het het eervojle resultaat uitsluitend te danken zou hebben aan moeidheid van zijn tegenstan der. Daarvoor leverde het team van Perdijk gewoon te ver zorgd werk af. Paniek kwam zelden Daarentegen verraste Quick Boys de circa 2500 toeschouwers met brutaliteit en soms vindingrijkheid, •gaande confrontaties met Den Haag nogal eens ontbraken. Vrije verdediger Joep den Hollan der toonde aan dat hij niet voor niets deel heeft uitgemaakt van het b-elf- bondscoach Arie de Vroet. Hij groeide uit tot de beste man van Quick Boys, zocht regelmatig het avontuur op en verschafte zich enke- uitstekende mogelijkheden» Zo lanceerde hij zichzelf een keer na rust, waarna Ton Thie ver uit zijn doel moest komen om te verhinderen cat Den Hollander het werkstuk kon afmaken. Tijdens de ouverture van het aantrekkelijke duel had Thie ove rigens al de grootste moeite gehad afstandsschot van de Quick Boys. Den Haag was minder gevaar, lijk, kon ook minder agressief zijn, omdat de Katwijkers zich vastklit- opponenten. Bovendien kende Den Haag geen haast, waar door het verrassingselement al bij voorbaat aan de aanvallen werd ont- Lex Schoenmaker, voor het eerst weer aktief voor zijn oude club sinds zyn terugkeer uit Rot terdam, hield het al snel voor ge- Hij kwam na korte tijd nauwe lijks meer in het stuk voor en liet de rol van spelmaker op het Haagse middenveld over aan Dojo Perazic. Van Schoenmaker had de vrijwel foutloos acterende doelman Floor Schaap dan ook niets te duchten Wel van Martin Jol, die eenmaal hard inschoot; Schaap zette er een stijlvolle redding tegenover en tikte de bal over de lat. Moeilijk maakte ook Wim d. Plas het zijn doelman nog een keer. In de slotfase wilde de felle spits, die tevoren enkele goe de kansen onbènut had gelaten, zijn achterhoede assisteren. In werke lijkheid zorgde Wim toch nog voor de nodige onrust door de bal veel te hard terug te spelen op Schaap. Met een uiterste krachtsinspanning kon die een nog geflatteerdere uitslag voorkomen. De stand b leef 01, dankzij de door Mansveld verzilver de strafschop na een hajndsbal van Arie Remmerzwaal. Hij sloeg de bal uit het doel toen Schaap al ver slagen was. Trainer Perdijk: "Hij had natuurlijk de bal uit het doel kunnen koppen, maar ik ben al lang tevreden met zo'n kleine neder laag". JAN PREENEN Vrij FRANCORCHAMPS Tijdens de 24-uursrace voor toerwagens op het circuit van Francorchamps bij Spa (België) is de Nederlandse coureur Wim Boshuis om het leven gekomen. Boshuis, rijdend in een Opel Commo dore, kwam na een spin in een olieplas in botsing met drie andere wagens, respectievelijk bestuurd door Fei- der, Sauvage en Grainal. Boshuis kwam na zyn slip met de neus van de wagen tegen de rijrichting in te staan. Op het moment dat hij de Opel wilde verlaten werd zyn auto geramd doc'r een van de wagens die ach ter hem reed. Wim Boshuis, die als zovele coureurs zijn loopbaan begon als deelnemer aan kartingraces, maakte de overstap naar de grote racery in 1968. De 34-jarige za kenman treed op Francorchamps zijn eerste wedstrijd van dit sei zoen. Om financiële redenen moest hij de autorensport tijdelijk vaarwel zeggen. Wim Boshuis was gehuwd en had twee kin deren. De Nederlandse privé-ryder werd op slag gedood. Later in de nacht van zaterdag op zondag verloor een Belgische baancommissaris het leven, toen hij de van een vangrail terug kaatsende BMW 3.5 CSL van Alain Peltier (Bel) niet kon ont wijken. De wagen van Peltier sloeg vijf keer over de kop. De coureur kwam met de schrik vrij. Twee jaar geleden, toen de 24- uursrace van Francorchamps nog meetelde voor het Europees kam pioenschap, kwamen op het cir cuit bij Spa de coureurs Hans- Peter Joisten (Wdl), Roger Dubos (Bel) en Massimo Larini (Ita) om het leven. BMW en Ford zijn daarna op Francorchamps niet meer aan de start geweest, ook al omdat het predikaat 'tellend voor het E.K.' aan de wedstrijd werd ontnomen. De formule 1-coureurs boycotten het circuit van Fran corchamps ook al sinds jaren. Vijf wagens scheidden zich za terdagmiddag onmiddellijk af van het veld van zestig deelnemers. De Opel Commodore van Huub Vermeulen en Fred Frankenhout behoorde tot dit vijftal. De Neder landers werden echter al snel kansloos. Een defecte versnel lingsbak maakte een pitstop van by na drie kwartier noodzakelijk. De Belg Alain Peltier had met zyn BMW 3,5 csl in de zesde ron de al zyn tegenstanders tenmin ste op een achterstand van een ronde gereden. Zijn landgenoot Jean-Pierre Xhenceval slaagde er met een zelfde wagen in zijn ach terstand goed te maken. Voort durend heeft daarna Peltier strijd moeten leveren. Om kwart over tien in de avond en was toen 7 uur en 15 minuten gereden gebeurde het fatale ongeluk waarbij de BMW tegen de vang rails botste, terugkaatste en een baancommissaris niet meer kon ontwijken. Peltier staakte de strijd. De beslissing was toen in feite gevallen. Halverwege de race voerde Fhenceval het veld aan met een voorsprong van drie ron den op de Ford Capri van de Britten Blackburn en Crab tree. Steeds groter werd het verschil. Vier uur voordat de zwart-wit ge blokte vlag viel kon Xhenceval zich een pitstop van zes minuten permitteren en desondanks met negen ronden voorsprong op de BMW van zijn landgenoten Pedro en Fontaine de wedstrijd vervol gen. spel VEENENDAAL Polen heeft za terdag in Veenendaafl het vierlanden- UEFA-Jeugd'toemooi gewonnen. De Polen verloren weliswaar van Neder land met 12, maar hadden uitein delijk een beter doelsaldo. Polen nam tegen Nederland door Czarnecki een voorsprong, maar drie minuten later 6Coorde Ursum de gelijkmaker. Tien minuten na de rust schoot Sadowski in eigen doel. Scheidsrechter Joop Vervoort stuurde de Pool Figel uit het veld. nadat deze aanmerkingen op de leiding had gemaakt In een andere wedstrijd won Denemarken van Noorwegen met (31 (21). De eindstand is: 1. Polen 34; 2. Neder land 34; 3. Denemarken 34; 4. Xtfoorwegen 3—r LICHTENVOORDE Eindelijk is het Gerrit Wolsink ge lukt de Nederlandse Grote Prijs Motorcross in de 500 cc-klasse op zijn naam te schrijven. Op het circuit de "Besselinckschans" te Lichtenvoorde zegevierde de tandarts uit Lochem voor 20.000 toeschouwers in de eerste manche en had hij in de tweede man che voldoende aan een tweede plaats achter Heiki Mikkola voor de eindzege. Wolsink schaarde zich daarmee in de rij van Jan Clijnck en Broer Dirkx, die voor hem al een Nederlandse Grote Prijs wonnen. De snelste start in de ee met 35 deelnemers had Frans Sig- mans, gevolgd door Bengt Aberg en Roger de Coster, die twee weken ge leden in België al wereldkampioen was geworden. Wolsink was slechts als zevende van de startlyn gekomen, maar liep snel in op de koplopers. Eerst viel Mikkola in de zevende ronde uit door een gebroken achter wiel en twee ronden later zocht de Coster het rennerskwartier op omdat hij een steen in zyn gezicht had ge kregen. Wolsink vloog in dezelfde ronde langs Aberg om op Sigmans te gaan jagen. In de tiende ronde nam hij de kop over en bouwde een voor sprong op Sigmans tot aan de eind streep uit tot zeventien seconden. De Zweed Arne Kring, die vanaf de tiende plaats moest komen, versloeg op de streep nog bijna zijn landge noot Aberg Hij kwam een banddikte te kort. Van de andere Nederlanders kon niemand het geweld volgen. Matt Hensen werd voor enige weken uit geschakeld door een kuitbeenbreuk. Sigmans was ook in de tweede manche het snelste weg. Het duurde ronde voordat Mik- nam. Sigmans moest gaan. die de Fin volgen. Deze had in slechts 5 seconden og fris. Zijn voor op Wolsink. die halverwege nog werd geplaagd door een afgebro ken kettinggeleider, bedroeg op de finish 36 seconden. Dat kon evenwel de eindzege van de Nederlander niet meer in de weg staan. De eindstand: 1. Wolsink 3 punten, 2. Sigmans 7 pnt., 3. Jonsson 11 pnt., 4. Sclimitz 12 pnt., 5. Arne Lindfors (Zwe) 18 pnt., 6. Anatoli Bosjkov (Sov) 20 pnt. De stand om het wereldkampioen schap: 1 De Coster 189 punten, 2. Mikkola 160 pnt., 3. Wolsink 149 pnt., 4. Jonsson 114 pnt.. 5. Lackey 77 pnt., 6. Sjaak van Velthoven (BeD 72 pnt. Gerrit Wolsink gisteren winnaar derland in de 500 cc-klasse, wast n van het lichaam. IMATRA Voor Giacomo Agosti ni. die weer is hersteld van zijn val tydens de Grote Prijs van Zweden vorige week, zyn de vooruitzichten op toch nog een wereldtitel in de 500 cc- klasse zondag aanzienlyk zonniger geworden. Hy won de race in de halve liters voor de Grote Prijs van Finland in Imatra nadat zijn grootste concurrent Phil Read was uitgevallen Ook Barry Sheene, de Engelsman, die leek te gaan slagen in een laatste greep naar de macht, moest het af Laten weten. De beslissing over de wereldtitel in deze klasse, met de 350 cc-klasse de enige waarin nog geen beslissing is geforceerd, valt tijdens de laatste twee races in Tsjecho-Slo- wakije en Joegoslavië. Momenteel voert Phil Read met 81 punten de ranglijst nog wel aan voor Agostini met 72 punten, maar de Italiaan heeft de betere kansen omdat aan het einde de vijf Slechtste resultaten mo gen worden afgetrokken. Agostini had eerder op de dag op nieuw een teleurstelling moeten slik ken in de 350 cc-klasse De veertien- voudige wereldkampioen moest voor de derde keer dit seizoen de jeugdige Venezolaan Jolhny Cecotto voor laten gaan. Cecotto, die in de 250-cc-klasse tweedie werd achter de Fransman Michel Rougerie, versloeg Agostini met ruim tien seconden verschil. Daardoor is de kans groot dat Cecot to in zyn eerste seizoen op de Euro pese circuits al direct een wereldtitel gaat veroveren, want zijn voorsprong van negentien punten (7859) op Agostini is zo groot, dat Agostini in de laatste twee races niet mag uit vallen om ten minste nog een theo retische kans op het wereldkam pioenschap te behouden. Johnny Cecotto, de succes volle Venezolaan, in actie tijdens de Grote Prijs van Finland. De uitslagen: 50 cc: 1. Nieto 'Sp>. 2. Lazzarini (It). 3 Kunz (Wdl'. 4. Polanen (Ned), 6. Van Kessel (Nedc 250 cc: 1. Rougerie <Fr>, 2. Cecotto (Ven). 3. Otello (It). 350 cc: 1. Cecot to 'Ven). 2. Agostini (It). 3. Pons (Fr). 500 cc: 1. Agostini (It). 2. Lan- sivuori (Fin), 3. Findley (Aus). De standen voor het wereldkam pioenschap zijn als volgt: 50 cc: 1. Nieto 99 pnt, 2. Lazzarini 79 pnt, 3. Van Zeebroek 43 pnt, 5. Polanen 28 pnt. 250 cc: 1. Villa (It) 85 pnt. 2. Rougerie 76 pnt, 3. Cecotto. 350 cc: 1. Cecoto 78 pnt, 2, Agostini 59 pnt, 3. Braun 47 pnt. 500 cc: 1. Read 81 pnt, 2. Agostini 72 pnt, 3. Kanaya. Motorsport Karei de Zoete is gisteren in Vlissingen tijdens de eerste officiële motorrecord-sprint wedstrijden. onder toezicht van de KNMV, in de 50 cc als derde geëin digd. Winnaar werd Co Kemp uit Hoofddorp.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11