"Als ik in mijn uniform kruip bén ik Bromsnor..." Krakers trekken van leer tegen gemeentebestuur agenda Lou Geels uit Roelofarendsveen bijna 50 jaar op toneel Open brief aan vooravond van vertrek uit pand Hooigracht PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 26 JULI 1975 Zaterdag De Burcht. Antiekmarkt 9.2 ROELOFARENDSVEEN Sinds kort woont Nederlands meest geliefde oom agent in een nieuwbouw-wijkje van het Zuidhollandse plattelandsdorp Roelofarendsveen. Het is even zoeken om de goede deur te vinden, in die wirwar van moderne (dool)hofjes. Een in de buurt rondscharrelende postbode ont plooit 'n brede grijns, als hij verneemt bij wie we moeten zijn: „meneer Geels? Oh, „Brom" bedoel je. Makkèlijk genoeg te vinden." Zoals ook fanmail uit Amerika probleemloos in de juiste brievenbus belandt, zoals naderhand bij de acteur thuis zal blijken. Zelfs als die bewonderaars van overzee alleen maar adresseren met „Aan Bromsnor, Holland". Door Henk de Kat Foto Wim Dijkman Zo mateloos is de populariteit, waar in de nu 67-jarige Lou Geels zich nog altijd mag verheugen. Als hij op de rijksweg koerst, herkennen de inzittenden van inhalende auto's hem al aan zijn achterhoofd... Dan gaan ze voor of naast hem rijden, zwaaiend achter de autoramen. Nee, rust van de anomiteit is de Roelofarendsveense toneel- en tv- speler niet beschoren. Hij kan zijn besnorde gezicht nergens vertonen, zonder dat de mensen elkaar aan stoten. Lou Geels gaat daar niet onder gebukt. Integendeel, met zelfs iets van ijdelheid genottert hij van die blijken van herkenning. "Het is onzin als collega's het vervelend vinden om aldoor te worden aange sproken op straat. Daar werk je toch naar, als acteur?" Bij onze binnenkomst in zijn een gezinswoning komt Lou Geels niet overeind uit zijn stoel. Hij wordt op dit ogenblik geplaagd door spit, plotseling 9 dagen geleden in zijn toch al niet zo sterke rug geschoten. De eerste dagen kon hy niet op of neer. Nu gaat het al weer wat be ter, dankzij massages. Afgezien van zijn, naar verwacht mag worden tijdelijke rugkwaal, gaat het opperbest met de acteur Geels. Toen Joop Doderer hem in de loop van vorig jaar liet weten dat hij in het buitenland z'n geluk wilde gaan beproeven, waardoor hij zou kappen met de onverwoestbare "Swiebertje' -reeks, toen heeft Lou Geels zich wel even afgevraagd hoe het met hemzelf verder moest. "Joop en ik hebben die serie 17(!) jaar gedaan. Kijk, iemand anders voor de rol van burgemeester of Saartje, dat kon. Dat is ook vier keer gebeurd. Maar een andere Swiep of een andere Brom, nee, nooit. Toen Joop dan ook een half jaar voor zijn vertrek meedeelde dat hij ermee ophield, was dat niet zo prettig. Dat was wel even een domper. Maar vrijwel direct daarop heb ik gedacht, waar maak ik me ei genlijk druk om. De mensen zien mij immers net zo graag als Joop Doderer? En toen het afscheid daar was, had ik mijn zaakjes helemaal voor elkaar". Swiebertje mag naar het buiten land zijn vertrokken, aarts-kodde beier Bromsnor doolt verder door de vaderlandse dreven. Lou Geels heeft zelf een toneelstuk geschreven, ge titeld "Bromsnor slaat een flater". Een stuk dat 5 kwartier duurt, waarin de veldwachter zelf de hoofdrol voor z'n rekening neemt, met tegenspel van ene "Slobbertje". De laatste wordt op de planken ge zet door een jeugdige muzikale Am sterdammer, Ger Asma, een ontdek king van Lou Geels: "dat wordt een grote". Enkele weken geleden is Geels met "Bromsnor slaat een flater" be gonnen het land in te trekken. "En die voorstelling heeft een uitzinnig succes", vertelt hij (eraan vooraf gaat telkens een drie kwartier du rend kindervariété-programma "Hocus Pocus"). Hij leest een aan tal brieven voor uit plaatsen waar hij onlangs met zijn eigen program ma is opgetreden, en uit die epis tels blijkt inderdaad dat kinderen én ouders dol enthousiast zijn over Bromsnor, ook als die op de solo toer is, zonder zijn "onafscheidelij ke" aartsrivaal Swiebertje. Lou Geels vindt het machtig dat hy zijn opvattingen over hoe kin dertoneel behoort te zijn, nu eens geheel en al heeft kunnen uitleven in een zelf geschreven stuk: "als je een toneelstuk schrijft voor kinde ren, moeten ze niet stil hoeven te blijven zitten. Ik heb "Bromsnor slaat een flater" zo gemaakt, dat de belevenissen op het toneel direct over het voetlicht komen, en recht streeks spreken tot het hart en de mentaliteit van het kind. Zo'n bom volle zaal met kinderen leeft dan helemaal mee: „Bromsnor, daar gaat-ie"Als de kinderen thuis komen, zijn ze er twee dagen later nog niet over uitgesproken. Kijk, als je dat weet te bereiken, dan versta je je vak". Lou Geels krult zijn snor nog eens.. Volgend jaar viert hy zyn gouden jubileum als acteur. Dan staat hij 50 jaar op het toneel. Zijn eerste rol, herinnert hij zich, was bij Mar jus Spree in een stuk gehe ten 't Gouden Anker". Hij moest daarin opkomen, een klap op zijn hoofd incasseren, waarna hij door een luik viel, zo de Maas in En wat heeft hij daarna al niet meer gedaan "Je kunt beter vra gen wat ik niet heb gedaan", over peinst Geels. "Ik heb toneel ge speeld, eigen revue's gehad, ik ben conferencier geweest, heb een acro batisch dansnummer gedaan. Be halve in het circus opgetreden, en dat wil ik altijd nog eens doen. To ni Boltini had me gevraagd als spreekstalmeester, maar dat kon ik dit jaar niet, vanwege de afwikke lingen nog met Swiebertje. Maar ik heb Boltini wel beloofd dit jaar nog tenminste 1 dag als spreek stalmeester op te treden. Dan heb ik dat ook meegemaakt." Er zullen weinig acteurs van 37 jaar rondlopen in Nederland, die nog zo in de roulatie zijn als Lou Geels. En dat heeft hij toch te dan ken aan de figuur die hij van Bromsnor" heeft gecreëerd. Tal loze malen per jaar wordt hij ge vraagd voor openingen van winkels en noem maar op, en altijd zijn daar dezelfde taferelen van massa's kinderen, die zich verdringen voor Herengracht 51, lezing Unified Fa mily "Beginselen van eenwording", 9 Zondag Antonius Clubhuis: dansen 8-11 uur Geversstraat 65, Oegstgeest: sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden i, Twentwel: sociëteit i mily "Beginselen Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel 12.30 Herengracht 51, gebedssamenkomst Unified Family, 8.30 uur nam., tele- Leidse Amateur Fotografen Vereni- Artsen Lelden Voor spoedgevallen wordt «-»« -*■ zaterdag 10 uur WykMMOrs? City ring): Isplein 2a, telefoon 22268: Wijk II (Groenoord Kooi en Merenwljk): A. van Luvk! Wasstraat 2a. telefoon 22522; Wijk HE (Waard, Professorenwljk en Tuin stadswij k) J. de Bruyne. Kernstraat 11, telefoon 41225; Wijk IV (Zuid- West en Haagwegkwartier)J. van Leeuwen, v. d. Brandelerkade 28, tele- 12.30—13 uur). telefoon 30070 (za- Hugenholtz, Wil. d. Oyelaan 38. telefoon '6421 (zaterdag) nd Lempers, Churchilllaan 13. Voorhout telefoon 0252210140. LEIDEN "Maandagochtend 28 juli om 9.00 uur zullen wij het harde feit onder ogen moeten zien hoe een zich socialistisch noemend stadsbestuur weigert zich serieus te bemoeien met deze groepen mensen die door het kabinet als leefgemeenschap worden erkend." een handje van Bromsnor. Lou Geels heeft zich in die 17 ja ren dat de tv-serie heeft geduurd bijna vereenzelvigd met de veld wachter. "Als ik in m'n uniform Dan weet ik direct hoe Bromsnor denkt, hoe hij zich voelt, hoe snel zijn woede ook weer kan weg ebben. Het type veldwachter van de ruwe bolster, met zeg maar een platina Dit." Zo'n figuur beeld je niet zomaar klakkeloos uit, verduidelijkt Lou Geels: "ik ben er altijd op uit ge weest om alles wat ik doe op het to neel, levensecht te doen lijken." Toen hij eens een communistische schreef Johan Kieviet "het is een naar mens, en daar is-ie mee ge prezen." Ik dacht, dat moeten ze van my nooit kunnen zeggen. En dan moet je er ook voor waken dat e politiemacht nie heb 'k inéén laten smelten tot de figuur van Bromsnor." Over Swiebertje: "ik mis hem, na tuurlijk." Maar Bromsnor alléén blijkt volop recht op een eigen leven te hebben. Lou Geels heeft trouwens nog meer pijlen op de boog. Eind augustus komt op de radio de eer ste van een reeks van 35 kwis-uit- zendingen (TROS). Voor scholieren van de 6e klassen lagere school, met Apotheken wordt waargenomen Apotheek Noord-Hofland, Thorbeoke- weg 3. Voorschoten telefoon 071—62877. W ijkverplegimg Leiden Stichting Interkruls, Mid- ;lweg 38. telefoon 2T~" Leiderdorp Gezoi dorp, telefoon 40131. Oegstgeest Stichting Interkruis, Lijtweg 7. telefoon 54500. Voorschoten Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan. telefoon 4641. Warmond Zr. S. Posthuma, Ka- gerplein 308, Sassenheim. Telefoon nr. 02522—11463. Dierenhulpdienst i Paulownastraat 15, Leiden. Voor katten, vogels Leiderdorp. Dag bereikbaar: telef. 34687. Schooltandverzorging GG en GD-gebouw, Roodeuburger- tel. 20645. Spreekuren ting Leiden gedurende de zomervakan- melkboer gestalte moest geven, sprak als thema de verkeersveiligheid, de laatste niet over "fascisten" i Aldus één van de kritische alinea's in een "open brief aan burgerij en bestuur van Leiden", die dezer dagen in verschillende delen va?i Leiden is rondgedeeld door de Stichting Werkwoning Leiden. Deze stichting is indertijd voortgekomen uit een aantal jonge mensen die op 20 september van het vorig jaar het pand Hooigracht 12 tot 16, eigendom van de gemeente, kraakten om er uiteindelijk een werk- woongemeenschap in onder te brengen. Vakantiespelen in Oegstgeest De krakers zullen a.s. maandag het pand moeten verlaten om plaats te maken voor 34 buitenlandse werknemers. Zodra het pand leeg komt zal met de verbouwing worden begonnen om het voor de gastar beiders leefbaar te maken. De kra kers, nu nog zes in totaal, zeggen in hun open brief positief te staan te genover deze bestemming en zullen het pand dan ook vrijwillig veria- dit bijvoorbeeld ten. Maar niet zonder een kritische het muziek- er noot achter te laten aan het adres van het gemeentebestuur. In een open brief zegt de stichting te stre ven naar het uitoefenen van een beroep aan huis en wel zodanig dat meer mensen gestimuleerd worden om hun eigen creativiteit te ont plooien. Volgens de krakers heeft •orm gevonden in theaterstuk Rain bow, een Iris-pr oduktie die om. tot stand heeft kunnen komen doordat men zij het illegaal kon be schikken over het pand aan de Hooigracht. De krakers maken er in hun brief voor deze week hebben zich OEGSTGEEST De vakantie -acti viteiten voor de Oegstgeester jeugd beginnen maandag. Heel de week (tot en met vrijdag 1 augustus) wor den de kinderen beziggehouden met spelletjes, sport, creativiteit, enz. verder melding kelijk begrip werd getoond voor hun situatie en dat er van de zijde van de gemeente zelfs medewerking werd toegezegd bij het zoeken naar een permanente behuizing. „Van rijkS' wege", de bewoninigsvorm van een groep mensen buiten gezinsverband, zoals de -Stichting Werkwoning die ziet, veer driehonderd kinderen aange meld. Zij zullen worden ingedeeld in vier leeftijdsgroepen. Het begin- en eindpunt is de hele week bij het ge meentecentrum. Als het weer niet vervolgt de briet, „wórdt meewerkt gaan de kinderen naar binnen. Er wordt dan een alterna tief programma afgewerkt in de sporthal, gymnastieklokalen of het Het gekraakte pand aan de Hooigracht, dat komende ontruimd moet zijn. tegenwoordig erkend steund door fondsen om panden te kopen en deze hiervoor geschikt te maken. In de twee jaar dat deze subsidie bestaat is er slechts zeer sporadisch door gemeenten van deze mogelijkheid gebruik gemaakt, ter wijl er behalve wij nog ettelijke an dere groepen om faciliteiten zitten te springen". Volgens de krakers bleek, „toen beloften in daden moesten worden omgezet", dat de gemeente nergens meer kon of wilde helpen. De kra kers noemen daarbij als voorbeeld o.m. een leegstaand pand aan het Plantsoen, waarvan de gemeente het idee zou hebben gehad om het te kopen en het aan de krakers te ver huren. „Op de officiële navraag van onze kant hiervoor werd ons mee gedeeld dat het onmogelijk was". Ook herinneren de krakers in hun open brief aan het aanbod van de gemeente om vier, onder beheer van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren staande flatjes te betrek ken, „geen rekening houdend met een hiervoor bestaande ballotage commissie, die zeker geen mensen met een vry beroep als musicus toe zou laten (al is het alleen maar voor de buren). Bovendien was hier geen sprake van een reëel aanbod gezien de doelstellingen van onze stichting". Aldus de krakers, die tot slot aan kondigen in elke geval te zullen doorgaan met him pogingen om een leefgemeenschap te vormen zoals hun stiohting die in haar vaandel he&lt geschreven. over "faksisten", zoals de volksmond toen. Voor de rol van diamantslijper ging hij zich eerst oriënteren in de Amsterdamse jodenbuurt; toen hij werd gevraagd voor de rol van trein- rangeerder neusde hij twee dagen rond op het spoorweg-emplacement van Rotterdam: "je moet weten wat ie speelt." Zo is ook de Bromsnor-figuur door dacht ontstaan, vertelt hij. "Het suc ces van Bromsnor is alleen te dan ken aan het feit dat ik in mijn 'eugd zelf zo'n soort veldwachter heb meegemaakt. Over veldwachter Flipse uit het boek Dik Trom LEIDEN Voor LDWS zal het voetbalseizoen op 31 juli beginnen. Voor de A- en B-selectie van de Leidenaars is dan de eerste training vastgesteld. De eerste oefenwedstrijd volgt op zondag 10 augustus. In het kader van een nederlaag-toernooi speelt LDWS op die dag met twee elftallen tegen SJC in Noordwijk. Het eerste elftal speelt om half drie, de reserves om 12 uur. Het oefen programma van LDWS ziet er ver der als volgt uit: dinsdag 12 augustus: KatwijkLDWS (19 uur); zaterdag 16 augustus Rijnsburgse Boys— LDWS (15.30 uur); zondag 17 augus tus toernooi MMO (aanvang 10 uur) dinsdag 19 augustus Foreholte- Bromsnor" is aangezocht als kwis- Moederhulp worden opgezet in samenwerking met leider van deze programma's, die Veilig Verkeer Nederland. De veldwachter redt zich wel. Ja wel, edelachtbare. Vakantiepret in Voorschoten Bureau Moederhulp (niet-gehuwde- >rg), Terweepark 2, tel. 51068, mej. J. Schrama SOS-dienst SOS Telefonische hulpdienst: Tel. 071-25202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht te be- Koordstudio Centrum voor intermenselijke betrek kingen ontmoetingscentrum voor ca. Architecten De Voorschotense vakantiebezig heden hebben ook voor de tweede week een zeer gevarieerd program ma. Op maandag wordt verwacht dat de jeugd massaal naar de paar denmarkt zal gaan. Dinsdag 29 juli: Natuurtocht. start Cultureel Centrum om 9 uur en om 13.30 uur. Deze tocht wordt gehou den op het landgoed „De Horsten". Van 6 t/m 9 jaar is de start 's mor gens, de oudere kinderen 's middags. Woensdag 30 juli: Zeskamp bij de Infosentrum sporthal. Aanvang 10 uur. Het wordt een spannende zaak met skelters, steps en natuurlijk veel water. Donderdag 31 juli: Autorace bij 't Cultureel Centrum. Aanvang 9.30 u. In de middag brandweerwedstrijden i-jarigen: Oude Rijn I *000. Vi Werkdagen den, tel. 44000. Voor advies, informatie! moetingsruimtenwerkdagen 's avonds tot 23 u. (zaterdags gesloten), zondags gehandicapten. Elke donderdag van 15 16 u. spreekuur Alg. Ned. Invaliden •nder nr. 26385. Zitting op woer ond van 7.30—9.30 uur od y. Middelweg 4 (bij Hoogl. kerk). Infocentrum Breestraat Donderdag 8.301030 uui zaterdag 24 uur nam Gespreksavonden zelfs onder- gemeentecentrum. Het vakantiecomi- LDWS (19 uur); zondag 24 augustus 10 by het Frans Halsplantsoen. Aan vang 13.30 uur. Vrijdag 1 augustus: Tekenwedstrijd het Cultureel Centrum, aanvang 11. Oegstgeest. Mevr. Zr. E. JansenNlemeyer. Hol te doet tevens een beroep op ouders om assistentie te verlenen bij de verschillende activiteiten. Zij kunnen zich melden bij de hoofdleiding. toernooi van WSE in Waddinxveen. Onzeker is nog of LDWS op zondag 31 augustus deze serie oefenduels afrondt met een thuiswedstrijd te- De muziekwedstrijd is. gezien de geringe belangstelling by de voor inschrijving van het programma ge- schrapt. diick 32 Ot tel 071—53652 Wijziging Wetswinkel i juli en augustus Kinderopvang Stichting werkgemeenschai Huize St.-Maarten nood verkerende deren Sint. Jat nacht bereikbaar. Tel.: 32187. LEIDERDORP De vakantiebezigheden in Leiderdorp zijn volop aan de gang. Ook gisteren ivas het enthousiasme in de Sjelter weer groot. De kinderen maakten een stripverhaal (met Flipje uit Tiel als hoofdpersoon)hielden zich verder bezig met het verven van glazen potten en waagden zich zelfs aan een songfestival. Op de foto is te zien hoe de jongens en meisjes zich amuseren. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 Lelden Postbus 54 Giro 57065 admlnlstr.: 071-25041 Kwartaalabonnement matische overschrijving geen ad ministratie- en Incassokosten. Nabezorging van 18.00—20.00 u. Zaterdags van 16.0018.00 uur:

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2