'SURINAME MOET BIJ BRAZILIË' Op de karper (slot) Koffiebar exploitant Amsterdam bereidt militaire bliksem coup voor ZATERDAG 26 JULI 1975 PAGINA 17 Vandaag besteden we in deze rubriek voor de derde en laatste maal aandacht aan de karper. Terloops heb ik in de voorgaan de artikelen al even gesproken over het materiaal; daar wil ik nu nog wat dieper op ingaan. Kijken we eerst eens naar de hengel, dan zal de praktijk uit wijzen, dat een lange stok goede diensten bewijst. In de boot ver gemakkelijkt het het neerleggen van de hengel op de bootrand. Een tweede steuntje is met eni ge fantasie te fabriceren met een van de roeispanen. Een tweede voordeel van een wat langere stok is dat nogal eens in de buurt van kruikebla den en rietvelden moet worden gevist. Met een kort hengeltje is een gehaakte karper moeilijk te sturen. Een langere maakt het wat eenvoudiger, al moet daar eerlijkheidshalve aan worden toegevoegd, dat het met onwilli ge karpers kwaad kersen eten is. Een karper, die vastberaden koers zet naar een veld van plompe - bladeren en rietstengels is slechts met moeite van dat idee af te brengen. Vrouwe Fortuna zal dan vaak een handje moeten helpen om het verspelen van zo'n beest te voorkomen. Voor het vissen op karper is een hengel met een zogenaamde progressieve actie vereist. Dat houdt in, dat de hele hengel mee buigt wanneer de vis wordt ge drild. Noodzakelijk bij een der gelijke actie is dat de ogen op de juiste plaats op de hengel zijn gemonteerd, omdat er anders 'n valse slag in de hengel komt en niet ten volle profijt wordt ge trokken van de tegenkracht, die met zo'n hengel kan worden uit geoefend. Misschien is het overbodig, want er is al vele malen op ge wezen, maar voor alle zekerheid wil ik toch nog wijzen op de toch nog wijzen op de noodzaak om hardverchroomde geleideringen te gebruiken. Ze kosten niet weinig, maar daar tegenover staat, dat ze vele jaren meegaan in tegenstelling tot de goedkope geleideringen die snel inslijten. Bijkomend nadeel is 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij: Fa. Verhoog Boelee's hengelsportartikelen HOGE RIJNDIJK 110, LEIDEN TELEFOON 21393 tuatie ter plaatse bepaalt ook hier de grootte van de pen. In rustig water zonder noemenswaar dige golfslag en stroming een klein pennetje, in roerig water met een flinke golfslag een wat grotere. Maar zeker nooit die pen nen, die qua omvang en lengte best bruikbaar zouden zijn als markering van een vaarroute. Gezien de schuwheid van de karper behoeft het geen betoog dat de uitloding zeer nauwkeurig dient te geschieden. Ook al wordt er dan ook met aas gevist dat nogal wat gewicht in de schaal legt. Denkt u maar eens aanae aardappel. De pieper brengt ons bij de vraag welke haak het bes te geschikt is voor de karpervis serij. Laten we gemakshalve maar even van het vissen met een aard appel uitgaan. De haak mag in dat geval niet te klein zijn, omdat de bevesti- dat snel inslijtende ringen ook de lijn beschadigen en verzwak ken. Zo kan het gebeuren dat de lijn het begeeft juist op het ogen blik dat u een recordexemplaar heeft gehaakt. Over de dikte van de lijn heb ik al eerder gefilosofeerd: ik ver zet me tegen het gebruik van al te dunne lijnen, omdat daar mee alleen maar vis wordt ver speeld en niet gevangen. De juis te lijndikte wil ik laten afhan gen van de situatie ter plaatse. Is er geen obstakel in de buurt waar de karper zich kan ver schansen dan is te volstaan met een lijn van 22 honderdste. Is er ook maar enige kans dat de kar per vlucht in een richting, die kracht zetten met de hengel noodzakelijk maakt, dan komt 'n lijndikte van 28 honderdste ze ker in aanmerking. Een andere misvatting, die blijkens de prak tijk langs de waterkant onder karpervissers blijkt te bestaan, is de veronderstelling, dat men voor karpervissen het best een schuifdobber kan gebruiken. Een vreemde zaak want in ne gen van de tien gevallen is een vaste pen de aangewezen beetver- klikker. Immers, wanneer gebrui ken we een schuifdobber? Dat is wanneer het viswater zo diep is dat de lengte van de hengel on voldoende is om de dobber op de juiste diepte af te stellen. Voor snoekbaarsvissen is dat vaak het geval, maar de karper wordt meestal belaagd in vrij ondiep water. Karperpennen hoeven niet nood zakelijkerwijs groot van afmeting te zijn. Dat grote vissen het ge bruik van grote pennen noodza kelijk zouden maken is een ba kersprookje dat beginnende hen gelaars nogal eens krijgen inge fluisterd. Helemaal mis. De si- ging dan moeilijkheden gaat op leveren. De aardappel splijt nogal snel en er kan nauwelijks mee geworpen worden. Het klinkt mis schien overdreven, maar een haak kan niet snel te groot zijn. U kent mogelijk Henny Mattemaker uit Enschede. Een man die zijn hart verpand heeft aan het vissen op karper en in het verleden reeds tweemaal beslag legde op de titel van Kanjer Koning van de KRO. Deze karpervisser-in-hart-en-nie- ren gebruikt een haak waar in de' bocht een gulden geplaatst kan worden. Gebruik steeds een koperen gesmede haak, die scherp is. Neem als u een haak een paar maal gebruikt hebt een nieuwe of scherp de haakpunten opnieuw aan met een slijpsteentje. Roesti ge haken kunnen nooit scherp zijn. De bevestiging van de haak levert bij bepaalde hengelaars ook nogal eens problemen op. Hoe u de knoop ook maakt, zorg er steeds voor dat de lijn voor het bledje zit en niet er achter. Zorg er ook voor dat de steel van de haak een rechte lyn vertoont met het nylon. Als persoonlijke voorkeur voor een karperhaak spreek ik hierbij uit: de roud- bend, ook alweer omdat de aard appel zich gemakkelijk laat plaat sen op deze haak. Vist u met een worm dan is het aan te bevelen een haak te gebruiken die langstelig is, zodat de worm erop geregen kan worden. De meeste palinghaken zijn wel iswaar langstelig. maar ongeschikt voor de karpervisserij gezien het feit dat ze nogal snel uitbuigen. Over de tijd waarop de karper het best gevangen kan worden, zullen de deskundigen het wel nooit eens worden. In Engeland waar de nachtvissery is toe gestaan (in Nederland om sterk verouderde argumenten nog steeds niet) zweert men by de nachtelijke uren. - Dan is de karper het actiefst en dan laat hij zich het best verschalken. Hoewel ik niet wil beweren dat ik alle wetten steeds als een braaf burger naleef, moet ik bekennen Elan echte visboten Lloyds certificaat, vanaf f 1.390, Yamaha - outboards 2 tot 55 pk, 2 jaar garantie. BOOTCENTRUM B.V. Hoge Rijndijk 93, Zoeterwoude, Telefoon 071—26966. nog nooit 's nachts op karper te hebben gevist, zodat vergelij kingsmateriaal ontbreekt. Vrien den die dat wel hebben gedaan, melden vooral met de drijvende korst goedé resultaten. In de meeste visboeken wordt voor de rest van de dag de voor keur uitgesproken voor de vroege ochenduren en in de periode dat de schemering valt. Ik wil die con clusie aanvallen noch bevestigen, want ik geloof dat de perioden, dat de karper naar voedsel zoekt afhankelijk is van de plaats. Wat dat betreft kan ik alleen uit eigen ervaring en die van mijn kennissenkring spreken. Op het water waar ik meestal op karper vis worden de meeste kar pers gevangen tussen 6 uur en half negen 's ochtends, waaraan ik di rect moet toevoegen dat het'vissen in de avonduren niet zo vaak voorkomt. Maar toch eker niet die allervroegste ochtenduren. Juist de periode waarop de aarde be gint te ontwaken en de eerste bo ten wat beweging in het water brengen, aast de karper in plan tenrijke gedeelten van het water- De beste karpermaanden zijn over het algemeen de zomer- De enige speciaalzaak voor- al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11. tel. 24020 maanden. Hoe ter is, des te actiever gedraagt de karper zich. Dat wil echter niet zeggen dat er in de andere maan den geen karper te vangen is. Er zijn in een maand als oktober be slist wel dagen waarop de karper een grote honger schijnt te moe ten stillen en zich best laat van gen. Zelfs in de wintermaanden is de vangst van karper niet uitge sloten. Wel is het dan vaak nood zakelijk wat dieper water op te zoeken, bijvoorbeeld in de buurt van brugpeilers, houten schoeiin gen en meerpalen. Tot slot van deze karper-trilo gie wil ik de liefhebbers van de karpervisserij wijzen op het be staan van een karperstudiegroep in ons land naar het Engelse voorbeeld, waar iets dergelijks al vele jaren bestaat. De Nederland se pendant, die onlangs het le venslicht zag. heet officieel Studiegroep Nederland ter bevor dering van de Karpervisserij en geeft drie- tot viermaal per jaar een blad uit waarin karpervissers hun ervaringen uitwisselen. Van het blad zijn inmiddels drie uit gaven verschenen die gekenmerkt worden door een zeer grote le zenswaardigheid en die zijn voor zien van talrijke fraaie foto's. Mocht u lid willen worden, dan kunt u zich opgeven by Jan Jun- ge, Schermerhoek 295. Capelle a.d. IJssel. De bedoeling van de studiegroep is onder meer dat op gezette tijden bijeenkomsten van leden worden gehouden, waarbij nieuwe materialen en vindingen worden gedemonstreerd. cle labije WATERSPORT OU: dealer van: INTER KAJUIT-KRUISERS MERCURY PIONIER VISBOTEN OUTBOARDS TERHI vis-volg-zeilboten TERH1 YACHTING FRANCE KAJUITZEILERS B.B.-MOTOREN t.nEü TEL' °71-20781 LEIDEN TEL. 071—30644 George Baker Door Alexander Münninghoff Wie om geld verlegen zit. zich gemakkelijk drie maanden vrij kan maken en kan bogen op een actief militair verleden, die zou eens moeten gaan praten met de Amsterdamse kofflebarexploitant, George Baker. Want deze tenger- ogende, 40-jarige Suriname r zoekt juist dit soort avonturiers ter verwezenlijking van een plan dat in het script van een operette niet zou misstaan, maar Baker zelf als een volstrekt reële onderneming voor ogen zweeft. Hij wil, nadat Suriname onafhankelijk is geworden op 25 november van dit jaar, met een militaire bliksemcoup de macht in het land overnemen om vervolgens Suriname in het buur land Brazilië onder te brengen, als een soort provincie. Niet bepaald een patriottische gedachte, merk ik op als hij mij zijn plannen heeft ontvouwd. Met een gulle lach geeft Baker toe dat hij, hoewel van Creoolse oorsprong, „enigszins vervreemd" is van zijn landgenoten. Hij woont per slot van rekening al zo'n 17 jaar in Nederland, beweegt zich als beeld houwer met groot gemak in het vaderlandse kunstenaarswereldje en zijn horecazaak brengt hem met allerlei soorten mensen in contact. ,Maar," voegt hy er overtuigd aan toe, „ik ben onlangs nog een keer in Suriname geweest en ik weet dat er voor dat land maar een oplossing is om niet naar de bliksem te gaan. Onze oplossing". Financiers Dat „onze" slaat op de groep gefortuneerde lieden, die allemaal voorlopig nog onbekend willen blijven, maar Baker wel al toezeggingen hebben gedaan: een 300 man die om verschillende redenen er wel brood in zien geld te steken in de vergaande plannen die Baker met Suriname heeft. Hij zegt: „Het zal je niet verbazen, dat er heel wat Hindoestaanse zakenlieden bij zijn. Die mensen zijn namelijk bang dat er na de 25e november een bloedbad uitbreekt, en dat de Creolen hen zullen aanvallen. Dat zal ook zeker gebeuren, want er heerst tussen die twee grootste bevolkingsgroepen van Suriname een vreselijke onderlinge haat. Dat komt doordat de Hindoestanen vooral in de landbouw werkzaam zijn, hard werken en het redelijk goed hebben, terwyl de meeste Creolen een passief ambtenarenbaantje hebben of in uitzichtloze armoede verkeren, en dus jaloers zijn. Dat is een situatie die tot rampzalige explosies van geweld zal leiden, omdat er namelijk geen alternatief is in Suriname. Creolen krijg Je nou eenmaal niet achter de ploeg. De donkere mens is meer geschikt voor artistieke vakken en de showbusi ness, en daar heb je in Suriname nauwelijks mogelijklieden voor. Dat is een van mijn redenen om Suriname een deel van Brazilië te laten worden. Ik stel me zo voor dat er dan een goede autoweg wordt aangelegd en dat al die Creolen die dan in Paramaribo of de andere steden geen emplooi kunnen vinden de auto pakken en naar Rio de Janeiro afreizen, waar het uitgaans leven bloeit als nergens elders ter wereld". Harde gulden Weinig bloed De blauwdrukken van deze militaire operatie zien er ongeveer als volgt ui: eerst worden er, via reeds geplaatste advertenties, 50 kaderle den geselecteerd. Zij moeten een militaire achtergrond hebben, liefst met gevechtservaring, en zij moeten van Europese afkomst zijn. Baker: „Want wij willen dat er zo weinig mogelijk bloed vloeit. Daarvoor zijn routiniers nodig, mensen die feill routiniers nodig, mensen die feilloos en snel kunnen organiseren en hun wapens goed en op het juiste „Maar een nog belangrijker reden, waarom ik vind dat de aansluiting by Brazilië noodzakelyk is," vervolgt Baker, „is het economische perspec tief van Suriname. Neem alleen het idiote feit, dat de Surinaamse gulden bijna twee keer zoveel waard is als de Nederlandse gulden. Zelfs gestudeerde Surinamers vinden dat een goed ding, en voor eenvoudige mensen heeft het ook iets bevredi gends dat zij, als uitgebuite kolonie, toch maar een hardere munteenheid hebben dan het moederland. Maar hoe stellen de heren die straks in de regering van Suriname gaan zitten zich voor hun positie op de wereldmarkt te handhaven? Inves teringen worden voor buitenlandse' ondernemingen veel te kostbaar, en voor de handel geldt hetzelfde. Maar als wij de Braziliaanse cruzeiro zouden hebben, die veel lager genoteerd staat, dan zouden al die bezwaren meteen vervallen". Deze gedachte, zo legt Baker verder uit, heeft veel weerklank gevonden by tal van Nederlandse zakenlieden waaronder een paar heel erg rijke. Ook het gegeven dat Suriname met zijn 300.000 inwoners geen aantrek kelijk land is o mals ondernemer een fabriek in neer te zetten, maar wel als het afzetgebied opeens verruimd wordt met 180 miljoen Brazilianen, heeft bij diverse goedgevulde beurzen de knip van het slot laten springen. Baker: „Het geld is er. wat er nu nog moet gebeuren is het zorgvuldig plannen van de machtsovername na 25 november." moment kunnen gebruiken. Onder de Surinamers zelf vind je een dergelijke discipline niet, wel onder de Europeanen die als huurlingen ervaring hebben opgedaan in het Verre Oosten en in Donker Afrika. De echte vaklui, die moet ik hebben. Ze krijgen een contract voor drie maanden, al zal de hele operatie echt niet zo lang duren, en daarna bestaat er een mogelijkheid dat ze sleutelfuncties krygen in het bestuur en het bedrijfsleven, want daar hebben we dan zeker mensen nodig die leiding kunnen geven". Na enig aandringen vertelt Baker wat het salaris zal zijn van deze lieden die een huurlingenlegertje van tussen de 600 en 1500 man zullen moeten gaan aanvoeren: ongeveer 800 gulden per dag, waarbij dan nog een toeslag komt voor iedere dag dat er van echte actie sprake is geweest. Een soort gevarengeld dus? Baker: „Wij rekenen niet op al te heftige tegenstand, zo zijn de Surinamers nou eenmaal niet. Als er een schot valt dan rennen ze al weg, iedereen is daar erg bang voor doodgaan en zo. Maar goed, er zal in het begin wel degelijk kordaat en doelbewust met de wapens moeten worden opgetreden. Maar dan is het ook meteen afgelopen, en dat is toch altijd veel beter dan jarenlange onderlinge slachtpartijen tussen de Creolen en de Hindoes, die nu dreigen". President „De volgende stap is dat we een voorlopige regering uitroepen. We hebben al een president daarvoor, een ex-minister uit Suriname. Nee, natuurlijk noem ik die naam niet. Die regering moet dan besprekingen gaan voeren met de Braziliaanse regering, en vragen of wij een deel van dat grote land mogen worden. Ik weet zeker dat Brazilië dat best wil, denk alleen al even aan het bauxiet waar Suriname zo rijk aan is. Nou, en als die toetreding eenmaal een feit is en als die verbindingsweg aangelegd is, dan is Suriname in een klap gezond geworden. Reken maar, dat de buitenlanders, ook Nederlanders, op zo een land zullen afkomen, met zulk een geweldig afzetgebied en zo ver schrikkelijk veel mogelijkheden die het nu niet heeft. Omdat het nu volkomen geïsoleerd ten onder zal gaan, terwijl wij juist de poorten naar de wereld willen opgooien. Dacht je nou heus dat die 3,5 miljard, die Nederland aan Surina me geeft, een oplossing vormen? Kom nou toch, al die Pengels en Sedneys, die maken er net zo weinig van als al die zelfstandig geworden Afrikaanse staten. Die gaan eerst hun eigen zak volstoppen en wat er eventueel overblijft kan dan in de bodemloze put van een Surinaamse economie die toch nooit van de grond kan komen". Hoopt Baker zelf ook beter te worden van zijn drieste onderne ming? „Natuurlijk, dat spreekt vanzelf.'Als initiatiefnemer 'ben ik straks ten nauwste betrokken bij het begin van allerlei ondernemingen". Bestaat er een zwarte lijst van Surinaamse regeringsfunctionarissen die bij het begin van de coup als eerste moeten worden uitgeschakeld, zoals de lugubere vakterm luidt? „Jazeker, alleen, we zijn niet zo rigoureus dat we die mensen zonder vorm van proces gaan neerknallen of zoiets. We hebben een lijst met 36 namen van mensen die direct na de coup gearresteerd zullen worden en dan de gelegenheid krijgen het land te verlaten. Maar doen ze dat niet, tja, dan zijn de gevolgen voor hun eigen reekening. Dan zullen we keihard optreden". Het gesprek loopt ten einde. Er komt van de koffiebar een seintje dat er iemand is om Baker te spreken, „iemand van de adverten tie". Samen lopen we naar beneden en daar zie ik dan de eerste huurling van mijn leven: een forse, buikige man met rossig, achtrover geplakt haar en een zonnebril. In zyn knoopsgat draagt hij een vreemd insigne van hoogwaardig metaal, in de vorm van een schelp. Als hij hoort dat ik van de krant ben wendt hij Ijlings het gelaat af: hij wil niet met me spreken, dus ik stap maar eens op. Later op de dag belt Baker me nogmaals: „Precies de man die ik hebben moest," roept hy verheugd, „we zijn helemaal rond. Deze man gaat alles voor ons regelen. Hij wil er een nog nader te bepalen bedrag voor hebben, en dan zorgt hij verder zelfstandig voor de uitvoering. Ik heb er geen omkijken meer naar, hij kan als het moet in een dag 1500 man op de been brengen". Laat in de middag bel ik de heer Van Eer, de gevolmachtigde minister van Suriname in ons land. Ik vertel hem het bovenstaande en hoor een nauwelijks bedwongen glimlach in zijn stem als hij zegt: „Ach, die verhalen allemaaL Daar maken wij ons niet in het minst druk om, hoor. Er zijn wel meer van dit soort wilde geruchten geweest en er is nooit iets van terechtgekomen, dus een huurlingenlegertje, dat de macht gaat overnemen, he? Ja, ja en waar moeten die mensen zich ophouden al die tijd tot november? In het oerwoud zeker? En dacht u nou heus dat de Surinamers zelf aansluiting by Brazilië willen? Geen sprake van meneer. Suriname wordt zelfstandig en dat is een groot goed. En het zal zelfstandig blijven, rekent u daar maar op".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17