Kornelia Ender revancheert zich met record Tabak wint ook in Wateringen Ik geef mezelf geen enkele kans ZWEMSTRIJD IN CIJFERS ,Veel treffers in oefenwedstrijden SCHORSING ROEIERS INGEKORT Poloteam heeft nog een kans Bettine Vrisekoop, favoriete tijdens EK-tafeltennis jeugd: SLECHT WEER IN KINGSTON tl JDAG 25 JULI 1975 'Afgang van wonderzwemmer Matthes )p de <feg, dat de gevestigde grootheden de zaken bij het wereldkampioenschap zwem- nen in Cali weer enigszins onder controle kregen, heeft Abdul Karim Ressan| van na rij het einde van de zeven vette jaren van Roland Matthes mogen meemaken. Na af- oop van de zes finales in het vrijwel uitverkochte Pan Americana-bad maakte de Oost- luitse ploegleiding met gemengde gevoelens de balans op. Aan de positieve kant ston- len natuurlijk de verrichtingen van Ulrike Tauber en Kornelia Ender, die wraak namen mor eerder geleden nederlagen en waarbij Ender zelfs voor het eerste individuele we- eldrecord van deze wereldkampioenschappen zorg droeg: 1.01.24 op de 100 meter vlin- lerslag. Maar daarnaast was er droefheid om Matthes. CALI De finale-uitslagen van de derde dag van de wereldkam pioenschappen zwemmen te Ca- U (Col) zijn: Dames 100 meter vlinderslag: 1. Kornelia Ender (Odl) 1.01.24 (Nieuw wereldrecord), 2. Rose- marie Kother (Odl) 1.07.00, 3 Camille Wright <Vst) 1.02.70, 4. Jill Svmons (Vst) 1.03.51, 5 Maria Paris (Cos) 1.03.86. Dames, 400 meter wisselslag: 1. Ulrike Tauber (Odl) 4.52.76. 2. Kar la Linke (Odl) 4.57.83, 3. Kathy Heddy (Vst) 5.00.46, 4. Jenny Franks (Vst) 5.03.15, 5. Liz McKinnon (Can) 5.03.81. Heren, 400 meter vrije slag: l. Tim Shaw (Vst) 3.54.88. 2. Bruce Furniss (Vst) 3.57J1, 3. Frank Pfütze (Odl) 4.01.10, 4. Graham Windeatt (Aus) 4.02. 72, 5. Gordon Downie (Gbr> 4.02.88. Heren, 200 meter schoolslag: I. David Wilkie (Gbr) 2.18.23, 2. Rick Colella (Vst) 2.21.60, 3. Ni kolai Pankin (Sov) 2.21.75, 4. Walter Kusch <Wdl) 2.22.68, 5. David Leigh (Gbr) 2.23.38. Heren, 200 meter vlinderslag: 1. Bill Forrester (Vst) 2.01.95, 2. Roger Pyttel (Odl) 2.02.22, 3. Brian Berkley (Gbr) 2.02.47, 4. Greg Jagenburg (Vst) 2.02. 97, 5. Jorge Delgado (Ecu) 2.03.18. Heren, 200 meter rugslag: 1 Zoltan Verraszto (Hon) 2.05.05, 2. Marck Tonelli (Aus) 2.05.78, 3. Paul Hove (Vst) 2.06.49, 4. Roland Matthes (Odl) 2.07.15, 5. Zoltan Rudolf (Hon) 2.07.15, 6. Santiago Esteva (Spa) 2.09.78 7. Karim Ressan (Ned) 2.09.78, 8. James Carter (Gbr) 2.11.67. Vijf banen verwijderd van de ver geefs worstelende wonderzwemmer van weleer, behoorde Ressing in de de buitenbaan tot de omlijsting van één van de meest dramatische ra ces op de 200 meter rugslag uit de geschiedenis van de zwemsport. Als Heemstedenaar er als zevende uit. Hij had de kaalgeschoren Canadees James Cartor achter zich gelaten, zonder overigens in de buurt van zijn eigen nationale record te ko men, hetgeen wel de opzet was ge weest. Het werkelijke drama speelde zich af op de binnenbanen. Roland Mat thes. onder meer wereld-, Europees en viervoudig Olympisch kampioen van wie het verhaal gaat dat de Oostduitse ploegleiding hem heeft gedwongen door te gaan tot Montre al, kon geen kracht meer leggen in zijn als vanouds vloeiende start. De 100 meter had hij twee dagen eer der nog net kunnen winnen op zijn routine. De dubbele afstand was te veel voor hem. 'Het water is hier in Cali te koud', verweerde de pijn lijk getroffen wereldrecordhouder zich na afloop, 'het koelt 's avonas af tot 22 graden terwijl 24 graden iS voorgeschreven'. Matthes moet zich hebben gevoeld als een Rolls Royce, die door een vuilnis-wagen wordt aangereden. Want het veld, waarin hij roemloos tenonder ging, telde met uitzonde ring van de nieuwe wereldkampioen Zoltan Verraszto - weinig klassezwem mers. Verraszto, die op de middel bare school in dezelfde klas zit als wisselslagkampioen Andras Hargi- tay en zich van zijn meer bekende landgenoot onderscheidt doordat hij in Pest woont en Hargitay in Boe- da, voerde het veld van start tot finish aan. Nu Matthes het niet meer kan opbrengen, was er nie mand, die hem kon bedreigen. John Naber, de Amerikaanse tem- pobeul, die vorig jaar in Concord Matthes al versloeg, heeft zich niet in Cali laten zien. Tim Shaw, een goede winnaar bij de Amerikaan se trials koos de meer lucratieve vrijeslagafstanden. in de race van donderdag ontbraken verder nog Oost duitsland's tweede zwemmer Lutz Wanja en de Canadese reus Steve Pickell, die op onverklaarbare wijze Bridge Het Nederlandse he renteam bezet tijdens het Europees kampioenschap in Brighton na een 10—10 gelijkspel tegen België de achtste plaats. Eerste is Italië. De Nederlandse dames verloren met 20—0 van Zweden en staan twaalf de. Hier deelt Italië de eerste plaats met Engeland. KERKRADE Roda JC heeft gis teravond in Kerkrade een vriend schappelijke wedstrijd tegen het Israëlische Hapoel Bersheba gewon nen met 61. Scheidsrechter Theo Boosten stuurde in de 77ste minuut Abraham Numaa uit het veld omdat deze de op de grond liggende Ziegler had nagetrapt. Er waren 4500 toe schouwers. FC Twente heeft een oefenwed strijd tegen een Oost-Brabantse ama teurselectie gewonnen met 14-6 6— 0). Vijfendertig honderd toeschou- wrs, onder wie George Knobel en Kees Rijvers zagen onder leiding van scheidsrechter Frans Derks Gritter, Bos, Pahlplatz, Aabech en Zeler ieder twee doelpunten maken. De overige treffers kwamen op naam van v. Iersel, Thijssen, Jeu- ring en Mühren. Go Ahead Eagles won een vriend schappelijke wedstrijd tegen de West duitse amateurclub Tus Vogel met 8—0. Hockey Ten gevolge van hevi ge regenval moest gisteren in Mon treal een wedstrijd van het voor- Olympische hockeytoernooi worden onderbroken, een andere werd af gelast. Het waren ontmoetingen voor de bezetting van de vijfde tot met de achtste plaats. Canada versloeg met 30 Mexico. WATERINGEN Een dag na zijn triomf in de Acht van Chaam heeft Tino Tabak ook de zege in gepalmd in de profronde van Wate ringen (bij Den Haag). De coureur uit Egmond aan Zee ontsnapte met Gerard Vianen en Cees van Dongen na dertig kilometer uit het peloton. Het trio nam een voorsprong, die maximaal 1 minuut en 20 sec. be droeg. Het meeste „kopwerk" werd gedaan door Vianen. Kort na de demarrage weerde Joop Zoetemelk zich nog wel in de grote groep, maar nadat halverwege de koers de Neder landse kampioen Hennie Kuiper de strijd had gestaakt, verdween de animo uit het peloton. Door de aan houdende regen en de invallende duisternis zagen de organisatoren zich genoodzaakt de wedstryd in te korten met tien ronden (15 km). De uitslag is: 1. Tino Tabak (Egmond aan Zee) 90 km in 2 uur 11 min. 3 sec.; 2. Gerard Vianen (Kockengen) z. t.; 3. Cees van Dongen (Breda) z. t.; 4. Albert Huizebosch (Nijeveen) op 35 sec.; 5. Jan van Katwijk (Bladel) z.t., 6. Arie Bakker (Soesterberg)-z.t. 7. Piet van Katwijk (Mill) z. t.; 8. Don Allan (Aus.) z. t.; 9. Günther Haritz (W.-Dld.) z. t.; 10. Gerrie Knetemann (Huybergen) z. t.; 11. Theo Smit (Halfweg) z. t.; 12. Henk Prinsen (Hank) z. t.; 13. Ro ger Swerts (Bel.) z. t.; 14. Wim Kel- leners (Breda) z. t.; 15. Jan Aling (Bladel) z. t. Na drie etappes van de Ronde van Rijnland Palts voor amateurs staat Frits Schür op de vijfde plaats in het algemeen klassement. De lei ding is in handen van de Westduitser Wilfried Trott. De twee „halve etap pes" van gisteren leverden een over winning op voor de Oostenrijker Hu- Tino Tabak menberger en de Westduitser Thaler. In de eerste rit (70 km, van Mainz naar Bad Schwalbach) kwam de Pool Jan Smyrak ernstig ten val. Met levensgevaarlijke verwondingen aan de wervelkolom moést hij ijlings per h e f schroef vliegtuig naar 'n zie kenhuis worden gebracht. Zijn toe stand is kritiek. De Poolse wielrenner Ryszard Szurkowski heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Schotland gewonnen, een rit over 166 kilometer van Ayr naar Dumfries. De beste Nederlander was Peer Maas, die als derde over de streep ging in de zelfde tyd als de winnaar. De leiding van het algemeen klassement blijft in handen van Szurkowski's land genoot Stanislav Szozda. Toine van de bunder is tweede op 31 seconden. in de series waren blijven steken. Abdul Karim Ressang, die in zijn serie alleen de Amerikaan Paul Ho ve voor zich had moeten dulden en te gen de verwachting de veel sneller geachte Steve Pickell was voorgeble ven, besefte terdege dat hij op nogal gelukkige wijze tot de finale was doorgedrongen. Zijn opzet om als een soort van tegenprestatie een Nederlands re cord te zwemmen, mislukte echter. "Teveel wind", aldus de Heemstede- naar. Daarmee hetzelfde argument aanvoerend, dat de Amerikanen ge bruiken ter verontschuldiging van het feit dat de door hen in vele toon aarden aangekondigde wereldrecords alsmaar uitblijven. Top Het tweede wereldkampioenschap nam donderdag eindelijk enigszins de contouren aan van het top-evene- ment, dat vooral de Amerikaanse trainers voor ogen heeft gestaan. Met dien verstande dat de eerste in dividuele recordverrichtingen uit het kamp van de grote tegenstander Oost Duitsland kwamen. De Euro pese kampioen Frank Pfuetze legde achter het ongenaakbare duo Shaw/ Furniss beslag op de derde plaats van de 400 meter vrije slag in de nieuwe Europese recordtijd van 4.01.10. Kornelia Ender, de dag te voren op de 200 meter vrije slag ver slagen door Shirley Babashoff, nam schitterend revanche op de 100 me ter vlinderslag, een afstand, die ja renlang tot de Amerikaanse invloed sfeer heeft behoord. Na de bgfcende katapult-start liet "Konnie" de ar men op onnavolgende wijze hoog over het water scheren zonder één mo ment te verslappen. Zo geconcen treerd dat zij later verklaarde niets te hebben bemerkt van de hinderlij ke tegenwind op de terugweg. Na een tussentijd van 28.58 finishte ze in 1.01.24 negen honderdste van een se conde onder haar eigen wereldre cord. Rosemarie Kother volgde in tweede positie, zodat bij het dames- zwemmen de gebeurtenissen wat Oost Duitsland betreft weer in normale banen zijn geleid. Daarvoor zorgde ook Ulrike Tauber, die op de 400 me ter wisselslag overtuigend revanche nam voor de op de halve afstand ge leden nederlaag tegen Kathy Heddy. Tussen de wereldrecordhoudster en de Amerikaanse plaatste zich ook de H meier lijk Het feit dat op de derde avond de verrichtingen dichter in de buurt van de wereldrecords kwamen te lig gen, heeft weinig te maken met de weersomstandigheden. De wind blijft nog steeds een hinderlijke factor. By de ere-ceremonie waaide zelfs het diploma van Mark Tonelli in het water. Maar de deelnemers beginnen eraan te wennen, dat vanaf het mo ment dat ze uit het keerpunt om hoog komen tot aan de finish een verraderlijke bries ze dieper in hst water drukt. 'Zonder die wind en OD zee-niveau, zou ik het wereldre cord met tenminste twee seconden hebben verbeterd' reageerde David Wilkie boos, toen hij bij het verove ren van de tweede gouden medaille voor Groot Brittannie op tweehon- derste van het wereldrecord op de 200 raster schoolslag was blijven ste ken. Ook Tim Shaw demonstreerde dat zijn ritme-gevoel, dat teamgenoot Bruce Furniss vergeefs probeerde te ontregelen, is afgesteld op nieu we topverrichtingen. Furniss bleef Delft Het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Roeibond (KNRB) heeft de schorsing van twee Laga-leden drastisch ingekort. Als uitvloeisel van het studentikoze wan gedrag na afloop van de Rotsee Re gatta in Luzern had de KNRB vori ge week vier Aegir-roeiers en Wege ner, Hofkamp, v. Woudenberg, stuurmannen Pas en Uiterwijk van Laga voor een half jaar geschorst, terwijl Delftse hoofdcoach De Korter zelfs negen maanden niet meer iD actie mocht komen. Nadat de roeibond de betrokkenen nader had gehoord werd van de week besloten de straf van Wegener en Uiterwijk na dit weekeinde voor vervallen te verklaren. Hierdoor kun nen zij alsnog op de Nederlandse kampioenschappen uitkomen. Kornelia Ender verder achter dan zijn gewoonte is maar Shaw trok zich er niets van aan. Met de precisie van een gepro grammeerde computer legde de zwem mer van Long Beach, die er in het gewone leven uitziet als een archief- bediende, die zonlicht te kort komt, zijn banen af en zorgde er zorgvul dig voor dat de laatste twee honderd meter sneller waren dan de eerste Zijn eindtijd van 3.54.88 was nog geen seconde van zijn eigen wereld record van 3.53.95 verwijderd. Bruce Furniss wie het huilen nader stond dan het lachen, werd door coach Jochums - tevens de trainer van Shaw - getroost met de opmerking: "Jouw tijd komt nog wel". José Damen en Henk Elzerman vielen gisteren af. Het Brabantse zwemstertje finishte in de vierde en laatste serie van de 100 meter vlin derslag als zevende en laatste in 1.06.45. Ze had binnen het bijna tien jaar oude nationale record van Ada Kok (1.04.5)- moeten zwemmen om voor de finale in aanmerking te ko men. Henk Elzerman kreeg in de se ries van de 400 meter vrije slag te maken met de kwalijke gevolgen van een overbeladen voorseizoen. Na een redelijke eerste honderd meter in 1.00.40 legde hij de rest van de afstand af met een gemiddelde van 1.04.0 om uit te komen op 4.12.52. CALI De kans, dat het Nederlands waterpoloteam als nog bij de eerste zes van het wereldkampioenschap in Cali eindigt, is groter geworden. Het team van coach Trumbic zege vierde gisteravond in de sfeer- rijke accommodatie van het Pan-Americana bad met 5 3 (1—1, 1—0, 2—1, 1—1) over "erfvijand" West Duitsland, 't Was de eerste wedstrijd in de groep, die speelt om de vijfde tot en met achtste plaats West-Duitslanc, dat eerst de grote winnaar leek, toen Joego slavië wegens een geval van doping werd teruggezet, is uit eindelijk de grote verliezer ge bleken. Bij de derde wedstrijd binnen vierentwintig uur het speelschema was immers volkomen door elkaar gegooid traden de Westduiters aan met drie geblesseerde spelers. Simon had een klap op de neus gehad, Wolf was aan de neus gewond en Weeke speelde met een verbonden arm. Daarmee was de ruggegraat van het team gebroken. Nederland deed de rest. Met veel zwemmen en voortdurend bewegen werden zoveel kansen gecreeërd, dat er ondanks opnieuw zwak schieten voldoende ballen achter Gün ther Kilian terecht kwamen. De man die vaart in de ploeg bracht, was Andy Hoepelman, door Trumbic verkozen boven Rick Toonen. Er resteren nu nog de ont moetingen tegen de Verenigde Staten en Roemenië. Eén over winning zal naar alle waar schijnlijkheid voldoende zijn voor de bezetting van de zesde plaats in het eindklassement. De laatste plaats die recht streeks toegang geeft tot de Olympische Spelen van volgend jaar. Zweefvliegen De Nederlander Dick Reparon heeft gisteren nabij Angers tijdens de wedstrijden om de Europese beker zweefvliegen in de standaardklasse de snelheidsra ce over 405 km gewonnen Golf De Nederlandse golfploeg is gisteren tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap voor junioren in de voorronde als zeven de geëindigd. Het team miste de finalegroep van zes op één slag: 401 tegen 400 voor Spanje dat zesde werd. HAZERSWOUDE Bettine Vrisekoop uit Hazerswoude wil niets weten van een favorietenrol tijdens de Europese jeugdkam pioenschappen tafeltennis (tot 14 jaar), die van 2 t/m 11 augustus in Zagreb worden gehouden. "Ik geef mezelf geen schijn van kans. Misschien volgend jaar. Ik ken die Russinnen en Hongaarsen niet. Dat zullen toch ook geen slapzakken zijn". Bettine, die van daag naar Zagreb is vertrokken, staat als vierde genoteerd. Num mer één geplaatst is Karina Ver- achterd uit Belgie, die vorig jaar tijdens de EK zesde werd. In het Duitse Geppingen schakelde de Belgische toen Bettine in de acht ste finales uit. Tijdens de Bene- lux-kampioenschappen in Brussel nam Bettine echter op niet mis te verstane wijze revanche. In de finale versloeg zij Karina met 217 en 21—8. Nog meer indruk maakte Bettine het afgelo pen weekeinde tijdens de inter nationale tafeltennis-kampioen- schappen in Luxemburg. Bettine won niet alleen het toernooi voor speelsters tot 14 jaar, maar ein digde ook als eeyste bij de jeugd tot 21 jaar. In de finale versloeg zij b.v. de Oostenrijkse nummer drie, Eva Bogner, en, in de fina le, de Westduitse Elisabeth Jo- chen. Ook hier logen de cijfers er niet om: 21—10 en 21—12. Zo "brutaal" als Bettine zich achter de tafel weert, zo bescheiden blijft ze in een vraaggesprek: "Het is allemaal wel aardig, maar dat houdt nog niet in dat ik nu Euro pees kampioen word. Die plaat sing zegt mij niets. Ik kan wel in de eerste ronde worden uitgescha keld". Overigens was het voor Bettine geen nieuwe ervaring dat zij in Luxemburg tegen ouderen moest aantreden. De Hazers- woudse, die op 13 augustus veer tien wordt, is kampioene van haar vereniging Avanti en om die titel te grijpen heeft zij verschei dene meisjes van 17, 18 jaar moe ten kloppen. Bettine is crie jaar geleden be gonnen met tafeltennissen. "Mijn vriendinnetjes waren lid van Avanti en vroegen of ik zin had om ook op de club te komen. Toen heb ik me ook maar opge geven. Anderhalf jaar later was Bettine al doorgedrongen tot de groep speelsters, die wordt ge traind door Scylla's Gerard Bak ker en vorig jaar mocht zij zich reeds kampioene van Avanti noe men, zowel bij de junioren als bij de senioren. Het komende seizoen -"i. Bettine in het eerste team van Avanti uitkomen op ereklasse-ni veau. Het talentvolle tafeltennis- stertje, dat studeert aan de MAVO Kijckenborg in Leiden, zegt daarover: "Eigenlijk moet ik zeventien zijn, maar ik heb dis pensatie gekregen van de NTTB. Of mijn studie er onder lijdt? Tot nu toe niet. Mijn cijfers waren het afgelopen jaar goed, maar het zal natuurlijk straks in de derde klas wel wat moeilijker wor den". Kingston De voor-Olympische zeilwedstrijden bij Kingston hadden donderdag te leider van slecht weer. Er stond een krachtige zuidwesten wind en regenvlagen teisterden de deelnemer* bij voortduring. De zesde race voor de finnjollen en de 470-ers werden onder deze omstandigheden afgelast. Bij de tornado's finishten slechts 20 van de 39 boten. Van enkele sche pen waren de masten gebroken. Niettemin was het voor Nederland een goede dag. Beer Willemsen boekte met zijn zeste plaats bij de Tornado's de beste klassering tot dusver, Fred Imhoff was bij de FD's de gebroeders Vollebregt nu eens" te snel af (8 tegen 12) en bij de Solings mocht de vierde plaats van Heike Blok er zeer wel zijn. Bakker blijft constant rond de eerste tien zeilen. Hij heeft nu achtereenvolgens de plaatsen 21-13-14-9-8-9 behaald en staat achtste in het klassement. In de Tempest-klasse viel Ben Staartjes uit met een gebroken stag. Hier zeilden 22 van de 39 deelnemers de wedstrijd uit, bij de FD's 23 van de 54. Die PIETJE PEELEE k»M WERKE1UK AtL£S MET 'N BM-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9