VAKBOND LEGT BESLAG OP NV SH-K APIT A AL gANWB: ongekende toeneming van ongevallen ONTUCHT SOUTENEUR MET ZIJN DOCHTERS NAAST HET NIEUWS Alternatief van vervoerders Roxasect ULI JVRIJDAG 25 JULI 1975 .1 Ivr: BINNENLAND DEN HAAG (ANP) De alarm centrale van de ANWB in Den werkt op dit moment, mid- n de vakantietijd, op topcapa citeit. Nog nooit eerder is een der gelijke toeneming van het aantal ongevallen, repatriëring van zieken en overledenen en van het nazen- van auto-onderdelen geconsta- teerd als in de zomer van 1975. In sommige gevallen is het aantal meldingen 25 procent hoger, in an- De alarmcentrale beschikt thans over de concrete cijfers tussen 1 ju ni en 20 Juli jl. In deze ruim ze ven weken moesten 1113 bij ver keersongelukken beschadigde Ne derlandse voertuigen in het buiten land worden teruggehaald. Dat is een toeneming met 25 procent, want in 1974 bedroeg dit aantal in de zelfde periode 893. Er werden 239 onbeschadigde voertuigen (waar van de bestuurder om een of ande re reden was uitgevallen) naar Ne derland teruggereden (vorig Jaar 159, een stijging met 50 procent). De repatriëring van zieken be droeg 287 tegen 172 vorig jaar (toe neming met 72 procent) en de re patriëring van overledenen nam toe met 120 procent (59 tegen 27). Ook ae nazending van auto-onderdelen steeg aanzienlijk. Het vorig Jaar moest dat 307 maal gebeuren en dit jaar 497 keer (65 procent meer). -Een ANWB-woordvoerder zei, dat de grote drukte op de alarmcentra le het gevolg is van verschillende oorzaken. In de eerste plaats is duidelijk gebleken, dat dit jaar meer Nederlanders dan voorheen per auto naar het buitenland zijn gereisd om daar hun vakantie door te brengen en de ontstane grotere toeristenstromen vergroten natuur lijk de kans op meer ongelukken. Bovendien gaan nog altijd veel automobilisten vermoeid op pad en leggen ze onverantwoord grote tra jecten af. Het gros van de auto-ongelukken blijkt zich voor te doen op de Franse autobaan tussen Parijs en Perpignan en in Spanje tussen de Franse grens en Barcelona. UTRECHT (ANP) De NVV-bond Mercurius heeft besloten, beslag te laten leggen op f 1,6 miljoen van het kapitaal van de Ne derlandse Stichting Consultatiebureaus NSC en de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. In een aantal arrondissementen is al beslag gelegd op kapitaal van de NVSH, in enkele andere is de procedure nog aan de gang. Mercurius heeft tot deze stap besloten omdat het bestuur van de NSC en de NVSH voor ongeveer 50 medewerkers een ontslagvergu nning heeft aangevraagd. Het algemeen bestuur van de NVSH heeft met grote verbazing kennis genomen van het besluit van Mercurius. In een verklaring stelt het bestuur het onbegrijpelijk te vinden dat de vereniging een dergelijke maatregel moet vernemen via de bank en het ANP. Volgens de NVSH is Mercurius nauw betrokken geweest bij de hele Ook na gratie nog grote achterstand in vonnissen DEN HAAG (SP) De achter stand in de ten uitvoerlegging van issen loopt per maand met 250 tot 300 op. Ook na de gratie voor kortveroordeelden, die vandaag of ficieel is gepubliceerd, blijven er nog 4000 vonnissen over die niet ten uit kunnen worden gelegd. Dit ge- zal aan het eind van het jaar zijn toegenomen tot 5800. Staatssecretaris Zeevalking (Jus titie) heeft dit meegedeeld:. Absoluut gezien is het aantal veroordeelden die n plaats in de gevangenis wach ten de afgelopen maanden gestegen 8500 naar 14.000. Dit komt, om- er maandelijks een stroom van 300 komt en omdat men in februari een andere telling heeft toegepast. Na aftrek van vonnissen die geen invloed hebben op het beleid en de planning in het gevangeniswezen en na aftrek van een normale werk- voorraad van 3000 blijft de achter stand nog ongeveer 4000. Om een verdere toeneming van de achter stand tegen te gaan wil de staatsse cretaris 300 gevangenisplaatsen ex tra creëren. De capaciteit van de Haagse ge vangenis zal waarschijnlijk worden uitgebreid. Ook overweegt het mi nisterie om tijdelijk gevangenisper soneel aan te trekken. Hierover wordt nog overleg gevoerd met de vakbon den. De gratie geldt voor mensen die voor 1 januari van dit jaar zijn ver oordeeld en nog op een plaats in de gevangenis wachten. Straffen van veertien dagen of minder worden ge heel kwijtgescholden. Is de straf ho ger, dan moet men de rest uitzitten. Voorwaarde is wel dat men op uiter lijk 1 augustus van dit jaar niet meer in hoger beroep kan gaan. De gratie vervalt als men voor 1 augustus van het volgend jaar een strafbaar feit pleegt. reorganisatie. De leden van Mercu rius zouden zich in een vakbonds vergadering in grote meerderheid uitgesproken hebben voor een zo gunstig mogelijke afvloeiingsregeling, die echter in geen geval de continuï teit van de NVSH in gevaar mocht bregen. De afvloeiing is begonnen vanwege de grote tekorten en de da ling van het inkomen. Bij de bereke ning van het minimumbedrag voor de afvloeiingsregeling zou de NVSH zijn uitgegaan van een zo evenwichtig mogelijke verdeling van het beno digde geld tussen de vereniging zelf en het vertrekkende personeel. Een minimum aan vermogen is nodig voor ons voortbestaan, aldus de NVSH, daartoe behoort ook een reserve voor een nog te starten in- formatieadviescen'trum dat werkge legenheid kan bieden aan ca. tien personeelsleden. In de verklaring wordt verder ge zegd dat veel van de personeelsleden van de NVSH bezwaar maken tegen dit eigenmachtig optreden van de vakbond en dat zij als leden van Mercurius dit bezwaar kenbaar zullen maken aan het hoofdbestuur en aan de gerechtelijke instanties. Ook zijn zij verbaasd dat de leden van Mercu rius niet op de hoogte zijn gesteld van de actie van de vakbond. ADVERTENTIE Dierproeven voornamelijk gokwerk AMSTERDAM (ANP) "Proe ven met dieren zijn soms nauwelijks meer dan een goede gok. Biologie is nog geen volwassen wetenschap en veel van het onderzoek niet meer dan een vorm van natuurstudie, en experiment voert men voornamelijk uit om te zien wat er gebeuren zal". Dit heeft de Engelse fysiochemicus dr. Graham Richards uit Oxford van daag in Amsterdam gezegd tijdens het derde congres van de internatio nale associatie tegen pijnlijke expe rimenten met dieren. "Een groep onderzoekers vindt een preparaat dat een bruikbare biologi sche respons kan opleveren. Dan la ten ze door chemici gelijkwaardige synthetische preparaten maken e n die worden dan beproefd op dieren totdat er een mogelijk beter medi cament is ontdekt. Het onderzoek is in feite weinig meer dan een goede gok", aldus dr. Richards De fotografische industrie in ons land beleeft op het ogen blik een record-drukte in de verwerking van vakantie-film materiaal. Met bakken tegelijk komt het binnen. Bij Agfa- Gevaert in Arnhem verwerkt men op deze hoogtij-dagen zo'n 200.000 filmrolletjes per week. 90 CENT P. LITER! Bij BouwVaria Zoeterwoudseweg 11 Leiden DEN HAAG (SP) Bedremmeld en verlegen zat de 46-jarige Haagse chauffeur Nelis gisteren voor de Haagse rechtbank. Hij moest zich verantwoorden voor ontuchtige han delingen die hij met zijn twee min derjarige dochters, die nu 18 en 14 jaar oud zijn, zou hebben gepleegd en voor een drie jaar durend soute neurschap. Veel zei Nelis niet voor de recht bank, hij erkende het hem tenlaste gelegde, beloofde dat het niet weer zou gebeuren en vertelde dat hij, wanneer hij uit de gevangenis komt, een nieuw leven wil gaan beginnen. Toch zat rechtbankpresident mi-. J. van Goehtem met een probleem. Volgens de verklaringen van vrouw en kinderen was Nelis een ware huis tiran, maar volgens zijn verklarin gen in het psychiatrisch rapport zou hij de getiranniseerde zijn. "Dat zijn twee beelden die niet met elkaa'r te verenigingen zijn. U zou niets anders kunnen doen dan zich schikken naar de wil van uw vrouw. U had niets in te brengen en uw vrouw zou uit eigen beweging het leven in zijn gegaan. Als u vertelde dat u weer wilde gaan werken, werd u uitgelachen", haalde de president het rapport aan. Een van de dochters had echter voor de politie verklaard er bij ge weest te zijn dat vader Nelis zijn vrouw twee gekneusde ribben had bezorgd. Daarom ook zou haar moe der, nadat het meisje met haar over de handelingen van haar vader had gepraat niets gezegd hebben, uit angst het ziekenhuis in geslagen te worden. En daarom zou de doch ter aan haar va der's lusten hebben toegegeven. Van 1970 af tot en met juli van dit jaar zou de vader ontuchtige han delingen met zijn oudste dochter heb ben gepleegd en van 1973 af tot en met juli met zijn jongste dochter. Nelis ontkende zachtjes dat hij ge weld zou hebben gepleegd. "Ik heb niet geslagen," verweerde hij zich. Ook kwam hij met een brief op de proppen die een van zijn dochters hem in de gevangenis had gestuurd. Daaruit bleek dat zij hem vergaf en de moeder toch ook wel enige blaam trof. "Deze vrouw heeft altijd gedaan waar ze zin in had," vertelde de ver dachte, die op het ogenblik in schei ding ligt. De president kon deze zwart-makerij toch niet rijmen met het feit dat verdachte jarenlang van de inkomsten van zijn vrouw had geleefd. "Maar ik had echt nooit zo veel geld. Ik moest ook een heleboel schulden aflossen en toen ik pas één dag in voorarrest zat, lag ze al weer met een andere vent in bed. Die heeft ze ouderhouden." Toch dacht de rechtbank dat Ne lis wel een aardig centje van de prostitutie van zijn vrouw had ge kregen. Temeer daar er een dure auto was aangeschaft. "Wij zijn geen specialist op het gebied van de inkomsten van het oudste beroep ter wereld, maar we horen wel eens wat en weten wel ongeveer hoe hoog ze zijn", informeerde mr. van Goe- them Nelis vriendelijk. Volgens het psychiatrische rapport was de chauffeur tot zijn daden ge komen omdat er geen harmonische gezinsstructuur aanwezig was en zijn eigen ontwikkeling ook wel wat te wensen overliet. De officier van justitie, mr. D.J. Bender vond de handelingen van ver dachte een bedenkelijke zaak, en vond vooral het geweld dat er aan te pas was gekomen kwalijk. Wel geloofde hij Nelis' belofte over be terschap. "Daar moeten we niet al te sceptisch tegen aan kijken". Hij eiste voor de ontuchtige han delingen zes maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en voor het souteneurschap twaalf dagen hechtenis. Nelis zou zich tijdens zijn proeftijd wel onder toezicht van de reclassering moeten stellen. Verdachte's raadsman was blij met de niet al te zware eis en wees er op dat ook de moeder geen hei lig boontje was. "Dat de vrouw zich aan prostitutie heeft overgegeven be tekent niets ten. nadele van mijn cliënt". Uitspraak 7 augustus. TWEE VLIEGEN IN EEN KLAP De 23-jarige Marokkaan Ben L., zonder beroep, is in Amsterdam letterlijk in de val gelopen. Verslaafd aan heroïne helderde zijn gelaat woensdagavond laat op, toen hij in de schaars verlichte Warmoesstraat van donker Amsterdam een jonge Chinees zag staan, die koopwaar op straat had afgedekt met een krant en daarvan telkens schielijk iets aan voorbijgangers verkocht. Toen deze Chinees, genaamd Peter S., even zijn aandacht liet verslappen, deed Ben een bliksemsnelle greep onder de krant en griste er een zakje weg, waarin zich naar later bleek precies be vond, waaraan hij zoveel behoefte had: heroïne. Ben zette het met zijn kostbare buit op een lopen, achtervolgd door de Chinees, die hem dreigde in te halen. In uiterste nood snelde Ben do enige goed verlichte deur binnen, die hij tegen kwam, in de hoop zich daar te kunnen verbergen. Eenmaal binnen kon hij op uitstekende bescherming rekenen: het bleek het politie bureau te zijn. In zijn bezeten achtervolgingswoede snelde ook de Chinees het pand binnen, waar hij echter op slag zijn verontwaardiging voelde wegebben, toen hij de politie-uniformen ontwaarde. Gevraagd wat deze overhaaste invasie had te betekenen, ver klaarde de Chinees, dat hij was bestolen. De agenten fouilleerden de Marokkaan en troffen het zakje met 14 gram heroïne op hem aan. Ben bekende rap, dat hij dit zojuist van de Chinees had geroofd. Deze echter hield vol, dat Ben hem geld had afgenomen en ontkende iets af te weten van de heroïne. Hij had pech. Op de Marokkaan werd bij een tweede nauwgezette fouillering hele maal geen geld aangetroffen. Hij had geen cent bij zich. Eind van het liedje was, dat beide mannen in bewaring werden genomen, de Chinees wegens handel in heroïne en de Marokkaan wegens diefstal van heroïne. SPREEUWENPOEPLUIER De exploitanten van het Leidsepleinterras in Amsterdam hebben zich genoodzaakt gezien boven dit terras een afweerscherm te span nen tegen de duizenden spreeuwen, die iedere avond tegen het val len van de duisternis in dichte wolken uit de hemel neerdalen en zich in de tomen van het pleintje neerzetten. Het gevolg was dat zij de tafeltjes en stoeltjes van het terras iedere avond besproeiden met een regen van uitwerpselen en daar mede de bezoekers in een ogenblik op de vlucht joegen. De exploitanten sloegen de handen ineen en hebben thans scher men laten aanbrengen, die vlak voor de komst van de vogels onder de bomen worden uitgespreid. Het poepscherm verkreeg reeds de eerste avond de bijnaam „luier". ATOOMSCHUILKELDER De gemeenteraad van Bexley, een voorstad van Londen, heeft ondanks heftig verzet van de Labour-oppositie gisteravond be sloten dat onder het nieuw te bouwen stadhuis een atoomschuil plaats wordt aangelegd. Van de schuilplaats, met de bouw waar van een bedrag van meer dan 400.000 gulden is gemoeid, zal in geval van nood uitsluitend door het stadsbestuur gebruik mogen worden gemaakt. De oppositie vindt het maar weggegooid geld, want, zo stelt zij, als er een kernbom op Londen valt, wordt ook Bexley vernietigd en is er geen gemeentelijke overheid meer nodig. „LOKVOGEL" VOOR NESSIE „Nessie", het legendarische monster een natuurgetrouwe kopie van zijn sooi uit de tent gelokt worden. Het idee en de uitvoering van deze onderneming ligt bij een aan tal kordate brandweerlieden uit de plaats Hempstead ten noorden van Londen. Het doel van hun actie is niet alleen het monster naar boven lokken, speculerend op de paardrift van Nessie, maar ook het inzamelen van geld voor hun liefdadigheidsvereniging. Op 5 augustus wordt de „lokvogel" uitgezet. Hij bestaat uit een houten karkas opgevuld met papier en plastiek en drijvend op zes olievaten. In de buik van het gevaarte neemt een brandweer man plaats die belast is met de besturing en de bandrecorder die geluiden van een verliefde zeehond moet voortbrengen. Tegen muggen en vliegen: o. Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op met Roxasect. Bevat \Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. DEN HAAG (ANP) Er kan een tijd komen, dat de Nederlandse chris ten-democraten de oppositierol in het belang van land en volk niet mo gen schuwen. Het is voor ons van belang d at het algemeen bestuur van het Christen Democratisch Ap pel thans nadrukkelijk die mogelijk heid onderkent. Dr. Kruisinga, de fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, zegt dit in "De Ne derlander", het weekblad van zijn partij. Volgens di*. Kruisinga is een goede oppositie even essentieel voor een goed functioneren van de democratie als een goede regering. Oppositie mogen we niet zoeken, maar we mogen haar ook niet schuwen, al dus dr. Kruisinga. "Wij trachten en zullen blijven trachten als CHU daaraan gestalte te blijven geven". De oceaan over met een sportvliegtuig SCHIPHOL (ANP) Opvarenden van diverse schepen hebben in de afgelopen dagen vreemd opgekeken, toen ze midden op de oceaan hoog boven zich een kleine eemnotorige Cessna zagen vliegen. De voor de hand liggende vex-gelijking met de spectaculaire vlucht van Charles Lindbergh, die in 1927 met zijn 'Spi rit of St. Louis' rechtstreeks van New York naar Parijs vloog, h oudt echter op bij die ene motor. Want de Nederlandse vlieger Arnold Tiele- man bracht de door Air Service Hol land b.v. gekochte Cessna uit Ame rika naar Nederland over in vijf etappes: van Wichita in Kansas, waar hij het toestel in ontvangst nam van de Cessna fabrieken, naar Canada, vervolgens via Groenland en IJsland naar ngeland en daarvan daan naar Teuge. Hy sliep dus iedere nacht in een comfortabel bed, vloog overdag en besteedde zo bijna zes dagen aan zijn reis, die niettemin volgens mo derne luchtvaartbegrippen hoogst ongebruikelijk mag worden genoemd. In één opzicht sloeg Tieleman zijn roemruchte voorganger uit 1927. Lind bergh had voor zijn rechtstreekse oceaanvlucht 33 uur en 30 minuten nodig. Tieleman volbracht zijn reis in 28 vlieguren. Volgens Martin Duijvestijn van Air Service Holland was er grote haast met de aflevering van de Cessna aan een koper. Daarom liet hij de machine overvliegen. Normaal wor den deze vliegtuigjes per boot naar Europa vervoerd. Op zijn 8.000 km lange vlucht kon Tieleman voor maximaal tien vlieg uren benzine meenemen: 500 liter in de normale tank en 100 liter in een losse reservetank. Voor het geval er motorstoring mocht optreden had •Tieleman een rubberboot meegeno men op zijn eenzame luchtreis. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat (midden), de Surinaamse minister Bruma van Economische Zaken (links) en de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, Pieternella, toosten met elkaar nadat zij in de hal van het stadhuis in Breda de luchtvaartovereenkomst tus sen Nederland en Suriname hebben ondertekend. In de overeenkomst wordt het aantal vluch ten geregeld na de onafhankelijkheid van Suriname op 25 november. O.m. is bepaald dat de KLM en de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM) na de onafhankelijkheid elk twee re tourvluchten op Suriname en Nederlang mogen uitvoeren DEN HAAG (ANP) —De hoofd besturen van de christelijke vervoer ders organisatie PCB-wegvervoer en de katholieke vervoerders organisatie KVO hebben staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat gisteren een aantal alternatieven aan geboden voor zijn onlangs aangekon digde 'tonnagestop'. In een brief aan de bewindsman zeggen de besturen dat een verhoging van de rentabili teit in eerste instantie kan worden bereikt door een algemene verbete ring van het ondernemersklimaat in Nederland. Voorts willen de transporteurs tot een zodanige rijtijdenwet komen, dat een klimaat wordt geschapen waar in een efficiënte bedrijfsvoering mo gelijk is, doch welke is aangepast aan de specifieke eisen van deze be drijfstak. Daarbij wil men geen en kele afbreuk doen aan de sociale ver worvenheden. Voorts moet het volgens de beide organisaties mogelijk blijven voor de ondernemingen, die zich loyaal aan de voorschriften houden, om hun bedrijf te continueren en zo nodig uit te breiden. Ernstige be denkingen hebben zowel PCB als KVO tegen de door staatssecretaris V. Huiten opgestelde algemene maat" regel van bestuur, waarin dit wordt tegengehouden. In een brief aan Van Huiten zegt de afdeling goederenvervoer van de koninklijke Nederlandse vereniging van transportondernemingen (KNV TO) verscherping en uitbreiding van ae controles noodzakelijk te achten voor een gezonde ontwikkeling van het beroepsgoederenvervoer. De organisatie stelt, dat de aan dacht moet worden gericht op aan passing van de vervoe'rcapaciteit aan het ladingaanbod en uitsluiting van De KNVTO doet drie voorstellen aan de bewindsman, die hierom trou wens begin deze maand de betrok ken organisaties had verzocht. Ten eerste een werkelijk effectieve con trole (gepleit wordt voor extra con trole langs de weg door de politie en aan de grens door de douane), de vervoercapaciteit aanpassen per onderneming en invoering van mi nimum-tarieven, waardoor prijson- derbiedingen kunnen worden tegen gegaan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7