N ieuwbouw v oor Korte Vlietschool is urgent Rustig wandelen langs monumenten van Leiden Twee jaar voor overval pompstation OUD-KOSTER PIETERSKERK OVERLEDEN 15 VRIJDAG 25 JULI 1975 LEIDEN LEIDEN Over enkele maan den zal aan de Schubertlaan wor den begonnen met de bouw van een nieuw complex voor de Korte Vlietschool. Er komt een gebouw met twaalf lokalen, een grote au la, twee overdekte speelruimten, een gymzaal, twee speelplaatsen, een speelveld en tal van andere voorzieningen die nodig zijn om het onderwijs aan imbeciele kin deren een goed fundament te ge ven. Op het ogenblik is de school ge huisvest in twee oude gebouwen aan de Tweede Haverstraat (vier lokalen) en aan de Da Costastraat (acht lo kalen). In beide gebouwen ontbreekt een goede speelgelegenheid, die bij het onderwijs aan imbeciele kinde ren eigenlijk onontbeerlijk is omdat daarin grote aandacht wordt besteed aan de motoriek van het kind (bewe gingsimpuls). Alleen al om die reden houdt de nieuwbouw (kosten ca. 5 miljoen gulden) een grote verbete ring in. De barre huisvestingsomstandig heden van de Korte Vlietschool da teren eigenlijk al van het begin van de jaren zestig toen de school was ondergebracht in een houten noodge- bouwtje met drie lokalen aan de Zoeterwoudse Singel. De school on derging een forse groei en al spoedig kreeg men de beschikking over het oude schoolgebouw aan de Tweede Haverstraat en later over het ge bouw aan de Da Costastraat. Door verschillende factoren stag neerde de groei in de leerlingenbe stand en aan het begin van de ja ren zeventig was er op een gegeven ogenblik zelfs sprake van een terug gang. De school telt nu 125 leerlingen tegen 135 in 1970. Eén van de factoren die tot deze daling hebben bijgedragen is het kin derdagverblijf waar de opvang van zeer jeugdige imbeciele kinderen (drie tot ca. acht jaar) uitgebreider en beter is dan op de school. Een an dere, niet minder belangrijke factor vormen de internaten, zoals De Wei poort in Zoeterwoude en de Johan nes Stichting in Zwammerdam, die de mogelijkheden van uithuisplaat sing hebben vergroot en het aantal kinderen dat naar de school ging de den afnemen. Een derde factor ten slotte is de medische preventie, die steeds meer wordt verbeterd waar door de kans op de geboorte van mon- goloïde zwakzinnigen geringer wordt. Dit alles leidde ertoe dat in 1972 de zg. afdeling "Zeer Jeugdigen" (vier tot zeven jaar) van de Korte Vlietschool werd afgestoten en werd overgeheveld naar het kinderdag verblijf aan de Rijnsburgerweg. Intussen was de school, die onder auspiciën van de katholieke Cune- ra-Stichting begon te functioneren, een samenwerkingsschool geworden '70) waarin nu zowel het katho liek onderwijs als het protestants- christelijk en het openbaar onder wijs zijn vertegenwoordigd. Zelfredzaamheid Het buitengewoon onderwijs (lom, zmok, mytyl etc.) is altijd een beetje stiefmoederlijk bedeeld ge weest, wat in Leiden o.m. tot uit drukking komt in de slechte behui zing van sommige scholen. De aan dacht voor deze vorm van onder wijs begint evenwel steeds grotere worden. Een goed voorbeeld in dit verband is "De Manse", een school voor zeer moeilijk lerende kinderen, die vorig jaar een nieuw gebouw betrok dat duidelijk gericht is op de mogelijkheden van het kind. Dat zelfde geldt voor de nieuwbouw van de Korte Vlietschool, waarvan de indeling erg veel ruimte laat voor de motorische ontwikkeling van het imbeciele kind. Zoals gezegd een be langrijk onderdeel in het onderwijs van de Korte Vlietschool. Frank van den Muysenberg, plaatsvervan gend hoofd: "Eén van de doelstel lingen binnen ons onderwijs is de zelfredzaamheid van het kind. Dat het kind met zijn beperkte vermo gens zich weet te redden in zijn om geving. En het eerste wat je dan doet is proberen deze kinderen een hoop te leren door een lichamelijk ervaren. Vooral door het doen pro beer je ze dingen bij te brengen. Dat vergt ontzettend veel. Een nor maal kind leert het spelenderwijs. Maar deze kinderen moeten het eoht leren." De kinderen van de Korte Vliet school, van wie 50 procent mongo- loide zwakzinnig is, doen om die re den ook veel aan creatieve hand vaardigheid, handenarbeid, gymnas tiek en zwemmen. Van der Muy senberg: "Vooral het spelen in water kan voor deze kinderen een enorm vreugdevolle ervaring zijn ook al omdat het zwemdiploma eigenlijk het enige diploma is dat ze kunnen halen. We hebben het een keer meegemaakt dat de ouders van een kind de vlag uitstaken omdat hun kind een zwemdiploma had ge- .haald, daar waren ze natuur- lende manieren worden geconfron teerd met hun omgeving organise ren de veertien medewerkers van de school veel uitstapjes. Er worden boodschappen gedaan en ook wordt er tamelijk intensief kennis ge maakt met het verkeer. Een belang rijk aspect is verder het socialise ren, het richten van de kinderen op elkaar, zodat ze zich bewust wor den van hun menselijke omgeving. Gelukkig Omdat de kinderen telkens weer, zoals ieder ander mens, op verschil Toch js het onderwijs in een school voor imbeciele kinderen niet alleen een kwestie van motorische ontwikkeling. Bij sommige kinderen wordt ook aandacht besteed aan schoolse vakken, zoals lezen en schrijven. Van den Muysenberg: "Als die mogelijkheden er zijn dan mag je die kinderen dat niet ontne men. Er zijn bepaalde st romingen in het imbecielenonderwijs die zeggen: dat kunnen die kinderen niet. Nou, wij hebben kinderen die dat wél kun nen. Er zijn kinderen bij die woord jes halen uit de krant en die dat ook kunnen gebruiken. En soms zijn er kinderen die het lesniveau halen van een tweede of derde klas lage re school. Daarom mag je ze dat niet ontnemen, omdat bepaalde kinderen het misschien later kunnen gebrui ken". LEIDEN/DEN HAAG De recht bank in Den Haag heeft gisteren de 23-jarige kabellegger H.H.V. uit Lei den veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar aftrek van voor arrest. Twee weken geleden stond hij terecht voor het plegen van een overval op een benzine pompstation aan de Plesmanlaan in Leiden, 's Avonds bedreigde de overvaller de opmpbediende met een mes. Hij drukte dat mes tegen de keel van de pompbediende met een mes. Hij alarminstallatie in werking werd ge steld door de pompbediende sloeg de overvaller op de vlucht. "Later" is in het algemeen op achttienjarige leeftijd als de kinderen een arbeidsplaats vinden in een zg. toeleveringsbedrijf, dat vroeger werd Ook daar kunnen ze, in tegenstelling aangeduid met sociale werkplaats, tct wat sommigen mensen vaak den ken, volstrekt gelukkig zijn. Van den Muysenberg: "Je moet het zo zien. Omdat ze in een apar te wereld leven, beleven ze de we reld om zich heen ook anders. Maar daarom zijn ze nog geen zielige men sen. Als je met deze mensen werkt dan ervaar je dat ze juist helemaal niet zielig zijn, maar juist erg geluk kig. Ze kunnen al heel gelukkig zijn als ze in onze ogen iets heel ge rings hebben bereikt. Daarom is zo'n school ook zo geweldig leuk werk". VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst Handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen V. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Luba'-barst weer van de best' betalende banen voor mens'en die van 'aanpakken wéten. Mannen ep v-fouwén vanaf .18 jaar: we zitten oot je te springen Kom dus -'snel, pak dat hoge nét to weekloon'T' vooralle uitzendkrachten Het gebouw aan de Tweede Haverstraat: barre huisvestingsomstandigheden. LEIDEN Vandaag publiceren we de tweede route van een wan deling door Leiden langs enkele fraaie monumenten. Ook nu is de "start" en de "finish" bij het ste delijk museum "De Lakenhal" aan de Oude Singel. En wanneer u daar bent kunt u tegelijkertijd even binnenwippen om een kijkje te nemen op de tentoonstelling "Het Leidse Woonhuis" dat daar tot en met zondag geopend is. Openingstijden van de expositie die met behulp van veel fraai fotomate riaal aandacht besteedt aan het Mo numentenjaar 1975 zijn op za terdag van 10 tot 17 uur en op zon dag van 13 tot 17 uur. Tevens zijn daar ook meerdere exemplaren ver krijgbaar van de wandelroutes, die we gisteren en vandaag afdrukten. De vet gedrukte straatnamen in de rou tebeschrijving geven de weg aan die gevolgd moet worden. Vanuit de Lakenhal gaan we links af de Oude Singel op. Bij pand Oude Singel 50/52 zien we een fraai ge sneden koof boven de deur in Lod. XV-stül- Op de Oude Singel 58 vallen de ovale vensters in de zij stukken van de halsgevel op. Oude Singel 66 is een mooi gerestaureerd pand. Links zien we op Korte Mare 28 een mooie in- en uitgezwenkte halsgevel met zandstenen fronton. Aan de overkant van het water zien we op de hoek van de Oude Vest het goed onderhouden pand no. 53, terwijl Oude Vest 55 nodig gerestaureerd moet worden. We gaan nu de Ma- rebrug over en de Lange Mare op. Dit was vroeger een gracht. Op de hoek, Lange Mare 36 zien we het café "De Marepoort", dat aan res tauratie toe is. De gevelsteen in de zijgevel herinnert nog aan de oude stadspoort, die hier vroeger gestaan heeft. Lange Mare 36 t/m 46 vertoont een ongeschonden gevelrij. Let op de ge velsteen van de kosterij, pand no. 50. De panden 50 t/m 74 vertonen een fraaie gevelrij. Pand 45 aan de over kant detoneert in de huizenrij. Let op de koeiekoppen in het bovenlicht van pand 51 (leerhandel) en aan de gevel van dit pand en op die in de $evel van perceel 60 aan de andere kant (oliehandel). Het "Plastichuis" no. 102 werkt storend in de gevelrij. Let op de fraaie pui van pand 104. No. 110 is aan restauratie toe (trap gevel). Pand 118 heeft een aanvaard bare etalage. Het hoekpand Haar lemmerstraat 112 moet gerestau reerd worden. Hoekpanden zijn al tijd bijzonder belangrijk in 'n stads beeld. We gaan links af de Haarlemmer straat op. Let op het uithangteken (parapluie) van Haarlemmerstraat 124: dergelijke uithangtekens zijn te prefereren uit het oogpunt van stadsgezicht boven de lichtbakken! We vervoigen onze weg door de Don- kersteeg. Op de St. Jansbrug hebben we een fraai stadsbeeld. Op no. 4 en 6 vallen de leuke winkelpuien in het oog. We komen op de Hoogstraat uit, waar we op no 5 een mooi voorbeeld van een winkelpui aantreffen. We lo pen hier boven de kelders van de panden Hoogstraat 1 t/m 6. Opvalend is de dissonant tussen het gebouw van VenD en de Waag. Het hoekpand Aalmarkt 19, hotel "Au Bord du Rhin" bezit een mooie ge vel. Achter ons rijst het Huis ter Lugt op uit het water; dit is aan restau ratie toe. Dit pand had vroeger een veel markantere plaats toen het wa ter van de Stille Mare zich afsplitste van de Oude Rijn. Kijkend in de richting van de Apo- thekersdijk valt ons het stadsbeeld van de Rijn op. We gaan de Visbrug voorbij, het oudste punt, waarbij de eerste brug over de Rijn is gebouwd. We gaan de Nieuwe Rijn op en tref fen op pand Nieuwe Rijn 4 de smal ste gevel van de stad aan, zg. voor malige huis van Lucas van Leyden. Aan de overkant van het water zien we de Fontein en de Visbank die vroeger gebruikt werden bij de vis- verkoop. Pand Nieuwe Rijn 11 is een treffend voorbeeld van een namaak- stijl uit de negentiende eeuw en des ondanks aanvaardbaar. In de verte zien we aan de over kant van het water de fraaie zijge vel van het hoekpand aan de Ko renbrugsteeg bij d'e Breestraat. Een goede moderne oplossing vormt de onderpui van boekhandel Kooyker. Lopende op de Nieuwe Rijn zien we de fraaie Korenbrug. Achter ons zien we de storende werking van de hoogbouw van V. en D. Let op de administratievleugel van het stadhuis, waarbij de architect, die de herbouw van het verbrande stad huis heeft ontworpen, gepoogd heeft door de gewijzigde vormgeving van de bovenste verdieping het gebouw minder hoog te laten lijken. De po ging is gedeeltelijk geslaagd. Dit in tegenstelling tot het gebouw van V. en D. Tegenover de brug gaan we de Burgsteeg in. De panden Burg- steeg 3, 5, 7 bezitten aardige winkel puien. Op de hoek treffen we het Heerenlogement aan, dat sterk in verval is. We gaan rechtsaf de Nieuwstraat op. In de huizen aan de linker (even) zijde woonden vroeger geze ten burgers. De Hooglandse kerk met de huis jes eromheen is in restauratie. Te rugkijkend zien we de wantoestan den van de ingangspartij van het Burcht-complex. Links van de poort is vooral de winkelpui storend. Nieuwstraat 11, café "de twee Spieghels" bezit nog een originele 19e eeuwse onderpui. Het pand op de hoek van de Beschuitsteeg is sterk in verval. Opvallend is de te genstelling van de reclames van 't Fust" en "Skol". De onderkant van beide panden is verknoeid. Het hoekpand van de Middelweg is aan restauratie toe. Nieuwstraat 36 heeft een mooi snijraam boven de voordeur. De panden 47 t/m 53 zijn rijk bewerk te gevels. De onderpui van Nieuw straat 53 is verknoeid. We lopen door naar de Hooigracht. Hooi gracht 5 is een fraai pakhuis met trapgevel en bezit een mooie hijs- balk. Aan de rechterkant zien we de achtergevels van de huizen aan de Nieuwe Rijn, die nodig hersteld moeten worden. We steken de Hooigracht over en lopen weer naar de Nieuwe Rijn. Op Nieuwe Rijn 64a treffen we nog een oud koopmanshuis aan, dat nog de originele inrichting bezit. Aan de overkant van het water wordt ge restaureerd. We lopen de Nieuwe Rijn af tot aan de Middelste Gracht. Deze lo pen we een eindje in en gaan aan de linkerkant het St. Annahofje binnen. Let op de kapel met daarnaast 't regentenhuis, de huisjes en de be strating. We vervolgen onze weg over de Nieuwe Rijn. Op Nieuwe Rijn 76, 76a valt ons de merkwaar dige combinatie op van neo-goti- sche bovenlichten met de overige gevel. Het hoekpand op de hoek van de Uiterste Gracht, Nieuwe Rijn 88 is aan restauratie toe. Op de Nieuwe Rijn lopend ziem we aan de overkant van het water op de Utrechtse Veer het autobedrijf, dat een opmerkelijke tegenstelling vormt met de woonhuizen aan onze kant. We gaan links af de Herengracht op aan de evenkant. De Heren gracht, aangelegd in 1659 ademt nog de sfeer van de rijke patriciërs huizen. Op Herengracht 10 valt het mooie bovenlicht met deuromlijsting in 't oog, hetzelfde geldt voor Heren gracht 15 aan de overkant. Herengracht 14 heeft een mooie halsgevel met rijk bewerkte zijstuk ken, is nodig aan restauratie toe. Herengracht 16 heeft een leuke pak huisgevel. Herengracht 20 heeft guirlandes onder de ramen van de eerste verdieping. De Lourisbrug is in 1974 gerestaureerd. De aanwen ding van machinale steen in de ge welven van de brug Is minder ge slaagd. Pand Herengracht 43 is een aar dig voorbeeld, evenals het hoek pand. We gaan links af de Groene- steeg in. Het slingerend element van de aanleg van de Groenesteeg doet plezier aan. De gehele steeg komt in aanmerking voor renova tie. Middelste gracht 6 heeft een gevel, waarvan de onderpui een aardig idee vormt voor een kroeg De linkerdeur met matglasfiguratie doet het beter in de onderpui dan de rechterdeur. Middelstegracht 22 geeft een voorbeeld van een café van imita tie-restauratie. We lopen de Groe- De fraaie gevelrij van de Hoo nesteeg verder door. Op de Hooi gracht, die we oversteken is pand Hooigracht 48 een mooi voorbeeld. Terugkijkend in de Groenesteeg zien we de hoekpanden 47 en 49, beide met leuke winkelpuien. Bij nr. 47 valt de rondgaande hoek op. We gaan de Hooigracht op rich ting Nieuwe Rijn. Vroeger was dit een deftige straat, waar vele geze ten burgers woonden. Let op de stoeppalen. De panden 47 t/m 27a vormen een mooie gevel. Let op de deur van pand 39 en het snijraam van pand 35. We gaan rechtaf de Hooglandsche kerk- choorsteeg in, waar we een mooi uitzicht hebben op de Hooglandse kerk. We vervolgen onze weg via de Moriaansteeg naar de Hooglandse- kerkgracht. Aan de Middelweg bevinden zich nog de oude stadstuinen met de ou de tuinmuren van de huizen aan de Hooigracht. De kerkhuisjes in de Moriaansteeg zijn pas gerestaureerd. Let op de ou de bestrating in deze steeg. Op de Hooglandsekerkgracht vertoont pand 46 gevelknoeierij. Hooglandsekerk gracht 42 heeft een leuke onderpui. Kijkend in de richting van de Ou de Rijn vallen het verknoeide sil houet en de lelijke schoorstenen op. Op no. 26, de Lutherse kerk, zien we de zeshoekige straatlantaarns. Let aan de overkant op de poort en het pleintje van het Geologisch Mu seum. In de poort zit een kwasi-ou de en een oude lantaarn. In de deur valt de lelijke brievenbus en de hand greep m het oog. We vervolgen onze weg over - de Hooglandsekerkgracht. De panden IC t/m 20 zijn mooie voorbeelden. We gaan de Kcrkbrug over, de laatst overgebleven dubbele klapbrug. Ach ter ons hebben we een mooi uitzicht op de kerk. We gaan door de Hooglandsekerk- steeg en stuiten op de mooie hals gevel Haarlemmerstraat 174. We steken de Haarlemmerstraat over en hebben rechts in de verte een mooi uitzicht op de Zijlpoort, waarbij de straatverlichting storend werkt. We gaan de Lombardsteeg in en kijken in de Grevenstraat naar het Joost van der Lindenhof. We lopen dan via de Van der Werf- straat naar de Vollersgracht, die kwalitatief in verval is, maar toch nog de oude sfeer oproept. Een aan tal panden laat ons het probleem zien, dat de woonruimten op le be gane grond heden ten dage vaak omgebouwd worden tot ongewenste uitritten of garages. Komend op de Oude Vest zien we links het trottoir afgezet met beton nen stoeppalen en rechts een bak stenen bestrating op het trottoir, wat toch een beter gezicht geeft. Op de Jan Vossenbrug hebben we naar weerskanten een fraai stads gezicht. De nieuwbouw van het be lastingkantoor aan onze linkerhand bederft het silhouet van het stads beeld. We gaan links af de Oude Singel op. Oude Vest 109 t/m 99 aan dé overkant van het water vormt een mooie gevelrij. Oude Vest 124 disso- neert met de omgeving. Lopend langs de huizen zien we hier de originele stoeppalen waarbij vergeleken de be tonnen stoeppalen van de Oude Vest in het niet vallen. De tuintjes op de stoep zijn maar een armzalige poging om van de stoep iets leuks te maken. Let op het hoekpand Oude Vest 97 met zijn fraaie top met beeld houwwerk. Pand Oude Singel 78 moet gerestaureerd worden. Let op Oude Singel 72. het oude huis van de Stadssteenhouwer. Kijkend in de lichting van de Korte Mare zien we dat de gracht verknoeid is door de dam en de vierkante duiker.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3