Veel kanshebbers met nog één ronde in IBM-toernooi Surprises Amerikaans duo V UW DAGBLAD Szabo 'neemt genoegen' met remise tegen Bohm Lotto en toto Vaatje haring en cle toemooi-hoofdprijs voor Ruud Mieremet Quick Boys is eerder gaan trainen om afgang te vermijden' 'ih'tA UEFA-JEUGD Ipswich maakt plan om supporters beter in de hand te houden In tennistoernooi van Noordwijk BELG WINT OP [JSSELMEER VRIJDAG 25 JULI 1975 AMSTERDAM ,,Ik ben een oude man", zei de Hongaarse grootmeester Szabo, gis teren halverwege de 14de en voorlaatste ronde van het IBM-schaaktoernooi. Hij glim lachte er verontschuldigend bij, in antwoord op die ene vraag die hem van alle kanten werd gesteld: waarom had hij die pion, die Hans Böhm hem aanbood, niet genomen? Durfde hij niet op winst te spelen, dat hij remise aanbood op het moment dat de wer kelijke strijd in zijn partij met Böhm nog moest beginnen? Routinier Szabo liet, toen de vrede getekend was, een paar varianten zien die hem in zijn voorzichtigheid gelijk moes ten geven. Donner die in een belendend zaal- Snel tje de partij aan het publiek had uit- de 26 gelegd en Böhms spel als blufpoker had gekarakteriseerd, kwam er he lemaal voor naar de toernooizaal Szabo uit te leggen dat hij op ir^M] het witte pionoffer had moeten in gaan. Inderdaad werd er, bij nade- analyse, gelijk Donner wees, al bleven de kansen In de dezer dagen geëindigde IBM- meestergroep moest voor het beha len van een meesterresultaat van de wereldschaakbond een totaal van 7 punt worden gescoord. Onder ande re voldeed de Nederlander Gert Lig- terink aan de desbetreffende eis. spoor gevonden dat Than is twijfel gerezen aan de juis te interpretatie van de FIDE-regle- menten. Daaruit zou men kunnen steeds bij wit. En dat wilde Szabo concluderen, dat er in een groep 1 195 nou juist niet, vandaar dat hij een safe remise prefereerde. Per slot van rekening speelt Böhm in de laatste ronde tegen Timman, en die vrien denremise hebben de meeste groot meesters alvast op hun tabel inge vuld, terwijl Szabo zelf tegen de on- bungelende Ree moet, zodat hij tot het laatste de kansen op 12 spelers niet meer dan 3 deel nemers uit hetzelfde land mogen uit komen. In de IBM-meestergroep, speelden 5 Nederlanders. hoofd gespookt hebben, in die mi nuten: hoe keihard het professionele schaak wel is bijvoorbeeld, dat in feite een stomme zet een grootmees- gedeelde) eindoverwinning in ter carrière op de lange baan kan eigen hand houdt. In die gedaohtengang heeft Sza bo echter buiten de furieuze eind sprint van Ljubojevic en Smejkal ge rekend. Dit tweetal won gisteren en i twee partijen met on leed voor de verliezers. Eerst Ljubojevic-Rasuwajew: de Rus knokkend voor zijn grootmeesterresultaat, waarvoor hij ieder geval niet had mogen ver liezen. Maar dat deed hij wel, via een afschuwelijke blunder die hem, toen Ljubojevic met de a tempo uitge- de weerlegging kwam, een kwa liteit kostte. Rasuwajew zat hoofd schuddend minutenlang te kicken naar de puinhoop, waarin hij zijn schuiven. Dan Smejkal—Timman. voor zoveel zwart leed geen tranen meer. Toen de partij werd afgebro ken ide tweede zitting duimde nog maar zes zetten, toen gaf Timman op) kwamen de col lega-grootmeesters het Timman om strijd vertellen: die vreselijke fout waardoor hij wit nodeloos aanvals- kansen had toegespeeld, terwijl hij in een zet het imposante drukspel van Smejkal definitief had kunnen ontregelen. De landskampioen accep teerde gelaten de kritiek op zijn zo veelste mistasten in dit toernooi. Kavalek had, als er schaakrecht vaardigheid bestond, ook bij het lei dende trio moeten staan. Tegen So- Be: uiniging toernooi Hoogovens IJMUIDEN In verband met de onzekere economische toestand bij het IJmuidense Hoogovenbedrijf wordt overwo gen ook op het beroemde hoog oven-schaaktoernooi te bezui nigen, aldus een woordvoerder van het bedrijf gisteren te Am sterdam. Het Hoogoven-toernooi is het omvangrijkste ter wereld. Het telt veelal meer dan 700 deel nemers, afkomstig uit 25 lan den. De grootmeestergroep is veel al van de FIDE-kwalificatie, categorie 11 of 12, eveneens een zeldzaamheid. Waaruit de eventuele bezui nigingen zouden bestaan is nog onduidelijk. De krachtmeting kent namelijk, naast de impo nerende grootmeestergroep, ook nog een grote meestergroep, internationale damesgroepen, tien- en viei-kampen. Geraamd wordt, dat de totale kosten voor deze beroemde wedstrijd drie ton bedragen. toch echt niet zoveel slechtere stél- sonko trok hij met zwart onvervaard Den Haag De uitslag ontvangen die elk bruto die elk bruto 2e prijs: 6 fl. 20.863,- ontvangen 3e prijs: 172 winnaai fl. 1.091,- ontvangen 4e prijs: f) 32.- ontvangen 5e pry's: fl. 32,- ontvangen Aangezien het aantal winnaars van elke de 4e prijs groter is dan van de 5e Prijs. worden de beschikbare bedra- 253J gen voor de 4e en 5e prijsklassen te- ost-| zamen gevoegd en gelijkelijk ver- oonj deeld over de winnaar van die Ul prijsklassen op grond van de regie- aar. mentaire bepalingen. ipe-j Toto no. 29. Ie prijs: (incl. jackpot) 5 winnaars, "P"; die elk bruto f &901,- ontvangen; ootj 2e prys: 101 winnaars, die elk f 81,- 21,1 ontvangen; 3e prijs: 846 winnaars, die elk f 13,- ontvangen. moet hij morgen in de laatste ron de (die om tien uur 's ochtends be gint) uitgerekend van Kavalek win nen. Dat kan nog een heel gevecht worden. Want stel dat Smejkal tegen Rasuwajew en Ljubojevic tegen tiise maken in die laatste ronde om zeker te zijn van KavalekMakarychew meteen ook een gedeelde eerste plaats, dat Szabo tegen Ree fors uithaalt en Jan en Hans elkaar inderdaad geen kwaad doen, dan is de winnaar van LAT"; "«Me 11e dit 15de IBM-toer- nooi gedeeld op zijn naam brengt. Hand in hand over de finish na drie weken uitputtend vechtschaak: het lijkt die ene beroemde Elfsteden tocht wel. GROOTMEESTERGROEP Veertiende ronde: Makarichev (Su)—Hamann (Den) 1 taal en van elkaar weglopen zonder —0; Uhlmann (DDR)— Ktibner (Brd) handenschudden. Illustratief voorde 12—Ljubojevic iJsl) Rasuwa- geweldige spanningen die een party, jew (Su) 1—0; Smejkal (Tcj)—Tim- man (Ned) 1—0; Böhm (Ned)—Sza- ten aanval en niemand gaf een kopeke voor het leven van de ex- Rus, Sosonko zelf nog het minst. Om onbegrijpelijke redenen verzuimde Kavalek echter op het beslissende moment met een paar stukoffers, Hubner snel waar hij gewoonlijk zijn hand niet voor omdraait, het werkstuk af te maken. Hij deed in tijdnood! eerst nog even een verdedigingszetje, „voor alle zekerheid" zoals dat heet, maar het gaf Sosonko net de gelegen heid met 1 manoeuvre herhaling yam zetten af te dwingen. „Speel je op winst", vroeg Sosonko op een gegeven moment. „Ik weet het niet", antwoordde Ka valek, versuft door alles wat hem opeens was overkomen. „Dat is geen antwoord", reageerde Sosonko fel, waarop een typische schakersruzie ontstond: vertrokken gezichten, boze waarin veel op het spel staat (voor al voor Kavalek in dit geval) bij de spelers oproept. Makarychew maakte het - betrek kelijke - falen van zijn landgenoot Rasuwajew goed door gestroomlijnd Postabonnement doorhalen wat niet KATWIJK Door het vijfde badgasteiisnelschaaktoernooi van de s.v. Katwijk op zijn naam te schrijven legde de LSG-speler Ruud 11 ieremet niet alleen beslag op het vaatje haring voor de kampioen van de weekmaar tevens op de hoofdprijs voor de beste speler van het zesvoudige zomertoernooi. Met 2 eerste en 3 hoeede plaatsen is zijn totaal resultaat met nog één toernooi voor de boeg onbereikbaar voor de concurrentie. De eindstand van de eerste groep: 1. R. Mieremet 6 uit 7; 23. Kemperman. Hart 5; 45 BakkerDobbelaar 3y26. Geertsma 2; 78 Schuering, Schweizer iy2. In de tweede groep had organisator Gijs Haasnoot de touwtjes strak in handen. De eerste prijs kon hem met 71/0 uit 9 niet ontgaan. Jongsma en Jan Barendse deelden met een totaal van 6 de ticeede prijs. De gerenommeerde Sikkel fin juni nog toernooiwinnaar) kwam er met 3V2 niet aan te pas. In groep 3 zege vierde Hart jr. met 5 uit 7 voor v. d. Bent en Gïinsrtab met 4y2. De vierde groep was voor crack Jan Koet (Sy2 uit 9) vóór Ouwehand en Hoek. bo (Hong) i/2—y2; Ree (Ned)— Gheorghiu (Roem) V2—V2; Jansa (Tsj)Raicevic (Jsl) 0—1; Sosonko (Ned)—Kavalek (VS) STAND: Noordwijk: 'Niet forceren tegen Ajax' KATWIJK/NOORDWIJK Quick Boys en Noordwijk hebben zich heel verschillend voorbereid op de vriendschappelijke "top"-wedstrijden die hen de komende dagen te wach ten staan. Quick Boys, dat morgen middag om vijf uur op "Nieuw Zuid" in Katwijk tegen FC Den Haag speelt is vorige week dinsdag al in training gegaan, om, zoals trainer Ger Perdijk het uitdrukt "geen af gang te beleven": "We zijn eerder begonnen, omdat we de jongens niet voor de leeuwen wilden werpen Bij FC Den Haag speelt Lex Schoen maker morgenmiddag voor het eerst weer. Die zal zich even willen voor stellen. Ne:em verder Aad Mansveld. Die heeft ook weer een jaar bijge tekend. Misschien speelt hij het ko mende seizoen voor het laatst, maar die wil natuurlijk ook geen genoegen nemen met een lager team. Om door zo'n elftal niet weg gespeeld te worden, zijn we wat eer der gestart". Noordwijk, dat dinsdag avond om zeven uur Ajax ontvangt, heeft gisteravond pas voor het eerst getraind. Trainer John Eelman: "We weten zo onderhand wel wat een oefenwedstrijd tegen Ajax be tekent. We zijn echt niet van plan om ons over de kop te jagen. Er zullen echt wel jongens zijn, die niet de hele wedstrijd kunnen pelen, nou, die zal ik vervangen. Wat heb je er aan als je je forceert en straks in het seizzoen bent uitgeschakeld? We maken er gewoon een leuke wed strijd van. We zullen ook niet met z'n allen voor het hok gaan liggen en gaan schoffelen". Eelman heeft overigens de beschikking over wat extra spelersmateriaal. Niet alleen heeft Noordwijk Ruud Broring be houden (de "Bro" had plannen om over te stappen naar RCL)maar bovendien kreeg de club versterking van Ted d. Boer (Van Nispen), Frans van Dam (Teylingen) en Jan Braun (SJC). De kans is groot dat zij dins dag al in actie komen, vooral omdat Kees Karstens pas heeft afgerekend 1 de Deen Hamann te winnen. De 1/3: Böhm, Ljubojevic, Smejkal 8' 4 6: Kavalek. Szabo. Makarichev 8, 7/8: Rasuwajew, Hübner 7%; 9. So sonko 7, 10/1: Jansa, Timman 61-, 12: Gheorghiu 61., 13: Uhlmann 6. li i fh/t JBÜk lllfifi fltBI VOLENDAM Het Nederlandse tlll/\f:i■■■VV V|# UEFA-elftal heeft gisteravond in Volendam tijdens het vierlanden- jeugdtoernooi verloren van Dene- VaLfantSA marken met 1—2 (rust 0—0). Neder- V QliQllllV land nam een voorsprong door Ur- sem van AZ '67, doch in de slotfase Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door kwamen de aandringende Denen door de snelle spitsen Berggreen en gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier JTiychosen (strafschop) aan de dit tenminste 10 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden Polen won met 21 (rust 10) van Noorwegen door twee doelpun- ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. ten van Okonski. Florholmen scoor- Telefonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. de voor de Noren uit een strafschop. De Polen waren conditioneel en Als brief verzenden, frankeren met 50 cent. technisch beter. Er waren donder dagavond in Volendam elfhonderd Ons HUISADRES is: toeschouwers. Na twee wedstrijden is de stand INaam: in het vierlandentoernooi: XT Polen 2 2 0 0 4 5—1 straatNoNederland 2 10 12 3—2 Woonplaats: Denemarken 2 10 12 2-4 Noorwegen 2 0 0 2 0 14 IPSWICH (Engeland) De voetbalvereniging Ipswich heeft giste ren een uit vier punten bestaand plan geopenbaard ter voorkoming van daden van vandalisme door haar aanhang te plegen als er op het Europese vasteland wordt gespeeld. Op 17 september komt Ipswich in Rotterdam uit tegen Feyenoord op reizen naar het buitenland alleen personen van nog geen 18 jaar mogen meegaan als zij door een volwassene worden vergezeld; in het kader van de strijd om de UEFA-beker. Volgens het plan zullen: geen vlaggen, spandoeken en alcoholhoudende dranken mogen worden meegenomen op reizen door de club georganiseerd: aanhangers die op eigen gelegenheid reizen een verklaring moe ten ondertekenen dat zij zich verantwoordelijk stellen voor alle door hen aangerichte schade; aan aanhangers "Europese reiskaarten" worden verstrekt die zullen worden ingetrokken zodra er iets mis mocht gaan. Nagenoeg alle aanhangers van Britse clubs die meegaan naar het buitenland als er een wedstrijd wordt gespeeld betrekken de toe gangskaarten via hun eigen vereniging. Op die manier denkt Ipswich de zaak in de hand te kunnen houden. Ondertussen heeft de aanhang van die vereniging de naam tot de "netste" van Groot-Brittannië te behoren wat hun gedrag betreft. Vrïjj spel Lex Schoenmaker met een angina-aanval en gister avond niet trainde en Jan Willem Bogers tobt met een onwillige knie. Tegenstander Ajax komt met 18 spelers naar Noordwijk: de nieuwe lingen Ton Wickel (Excelsior), Dick Helling (Telstar), Geert Meijer (FC Amsterdam) en Tscheu La Ling (FC Den Haag) en voorts Schrij vers, Stuy, Suurbier, Van Santen, Van Dord, Dusbaba, Hulshoff, Krol, G. Mühren, Steffenhagen, Notten, Brokamp, Geels en Seeghers. FC Den Haag komt morgenmiddag met het volgende elftal naar Quick Boys: Thie, Kila, Mansveld, Van Vliet. De Caluwé, Ouwehand, Pera- zic, Schoenmaker, Bres, Van Leeu wen en Jol. De opstelling van Quick Boys luidt: Schaap, Remmelzwaal, Arie Haasnoot, Den Hollander, Mart Heerinkhuisen, Pronk, Nico Kuyt„ Zwaan, Jaap Heerikhuisen, Wim v.d. Plas en Cor Verdoes. Jaap Hoek, Hans van Duin en Arie Verdoes zijn nog met vakantie. 2 Ons VAKANTIEADRES is: van tot MEDEMBLIK <ANP) De Bel- gisch zeiler Maurice Lefevre heeft per adres gisteren op het IJsselmeer bij Me- oemblik de vijfde en voor-laatste wed- nostrijd voor het open Nederlands kam - plaatsnaam- pioenschap in de 470-klasse gewon- nen. Lange tijd had de Nedei*lander S.v.p. in blokletters. Mark Nelis met zo'n vijftien minu ten voorsprong op de eerste plaats KOSTEN VAN OPZENDING gelegen maar hij moest opgeven door Voor Nederland en België gratis. dat zijn giek brak. Ronald van Via- nen, die daardoor de leiding kon ne- De overige Europese landen f 1,10 per dag. men, bracht het evenwel niet verder tv. rtroii-tiiv i dan de vijftiende plaats, doordat hij li^ bezorging in Zuideuropese en Noord- bij het laatste kruisrak omsloeg. 'anden vee wensen overlaat. Opzending naar deze landen Wouter Molenaar, die derde werd. moeten wy daarom ontraden. hee£t de Ieidlng'jn het algemeen Wij Kunnen geen verantwoording nemen voor kranten die met op het va- klassement met 17,4 Punten. 2. Le- kantie-adres worden ontvangen. fevre <Bel) 24,7 Pnt> 3- Stavenuiter 26 pnt. kaanse tennissers, waren gisteren de helden van de dag in Noordwijk. Newberry schakelde de no. 1 ge plaatste Pers Akbari uit met 2-6, 6- 3, 6-4 en Lewis toonde aan dat Lau- din op het txgenblik een moeilijke periode doonnaakt in zijn tennis- loopbaan: 6-2, 6.-4. De twee Ameri kanen studeren aan de Universiteit van Zuid-Califorriië, waar zij wor den getraind door de bekende Ameri kaanse tenniscoach George Toley, die o.m. spelers als Osuma, Olmedo, Wimbledon-kampioen in 1959 tegen Rod Laver, Stan Smith, Ramirez en Erik van Dillen onder zijn pupilen telt. Telt, want volgens de twee ver- lassende winnaars van gisteren ko men de nu toch gerenommeerde spe lers nog altijd naar Toley om advies. Begrijpelijk dat Newberry en Lewis er alles aan willen doen om onder de supervisie van Toley te kunnenblij- ven tennissen. Daarvoor moeten zij in hun vakantie blijven spelen in toernooien en resultaten boeken, an ders lopen ze de kans van verdere coaching van Toley verstoken te blijven. De kosten van hun deel name aan toernooien "we had den natuurlijk wel in de States kun nen gaan spelen", aldus Newberry, "maar Europa leek ons leuker" komen op hun eigen schoudersneer. De winnaars van het herenenkelspel A in Noordwijk ontvangen een prijs van duizend gulden, de runners- up 750 gulden. Op die prijs mikken Newberry en Lewis en het zal een toer zijn voor de anderen om hen daarvan af te houden. Slagen zij erin om samen tot de finale door te dringen dan is Noordwijk voor hen in sportief en financieel opzicht een succes dat zij heel goed kunnen ge bruiken. Bij Newberry leek het ex- in de eex-ste set overigens helemaal niet op dat hij als baan zou stappen. Akbari behoefde toen niet veel meer te doen dan ae bal in het spel te houden. "Vanaf maandag heb ik eigenlijk niet ge speeld. De partij van woensdag te gen Marx had niet zo veel te beteke nen. Akbari was de eerste tegenstan der van fox-maat. Er zullen er nu wel meer volgen en misschien wel te zware voor mij. Wat ook erg lastig voor mij en Chris Lewis) hier is, is de wind. Ook al win je, dan nog kun je niet voor jezelf vaststellen of je in vox-m bent of niet. Wat de partij tegen Akbari betreft, in de tweede set was ik meer aan de wind ge wend en omdat Akbari alleen maar bleef spelen op het in het spel hou den van de bal kon ik het initiatief nemen. Dat heeft, dacht ik, de door slag gegeven. "Paul van Min had te veel vaart voor Bieleveld, die geen xxioment gevaarlijk kon worden: 6-2, 6-3. Weinig moeite had verder Mills met Garcia: 6-3, 6-2. In de kwart finale komt Van Mixi tegen Newber ry en Mills tegen Lewis. Partijen, die als het weer niet als spelbreker optx-eedt, stellig goed tennis zullen brengen. Niek Fleury en Fred Hem mes kregen de winst gisteren niet cadeau. Beiden hadden een tiebreak nodig. Fleury tegen Kelly in de tweede set, 7-6 na 6-3 in de eerste, en Hemmes tegen Evett in de eerste set, 7-6 waarna de tweede volgde met 6-4. Voor Louk Klippel kwam gisteren een einde aan zijn optreden in het herenenkelspel a. Jan Hordijk 'ini- neerde hem zonder dat hij zich daar voor erg behoefde in te spannen met 6—1. 6—4. Alkemade Marcel de Bakker, no. 1 geplaatst in het herenenkelspel C ixi Alkema de en Dolf Beelen, no. 4 geplaatst, ondervonden gistex-en geen moeilijk heden op hun weg naar de halve fi nale waarin zij tegenover elkaar zul- res uil üc stujd tegen mevrouw Apoi. Ana oxiiiL liep voortreffelijk en zij ima een goeue spreiding in naar sta gen. Een sterx wapen tegen me vrouw Apol. Overige uitslagen: renenkelspel D: Wallaars-Jespers 2o, 1>, ti. de Bakkerr. ae vet ter 6—2, 6—2 en K. van Ruiten—W. de Jong 26 26. In het herenduo- uelspel C bereikten de combinaties B. Ploos van Amstel/L. Linx en W. Renee/H. van Veen de halve fina les. Via respectievelijk M. en R. de Bakker 6—3, 6—4 en A. Snellen berg/Eradus 7—6, 6—4.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11