Beperking visvangst niet nageleefd Protest tegen vervuiling Nieuwe Waterweg "ER KAN NIETS VAN STRAF KOTALLA AF" 'Nog geen overeenkomst met KLM" Méér rente Tong wordt schaars Indianen Suriname dagen de koningin voor de rechtbank Directeur verduistert geld van bejaarden Surinaamse minister Bruma in Nederland: WOENSDAG 23 JULI 1975 DEN HAAG (SP) —In een brief ontreinigde stoffen en afvalwa- Volgens de vereniging is dit alles |san de tweede-kamerleden heeft de ter te lozen. De industrie mag mi- strijd met het indicatief meerjaren- het beleid 'Vereniging tegen milieubederf in nimaal 91.400 ton afvalwater per et- programma 1975—197*9* betreffende schrijft"de^vereniging. Hl" heeft nm A ,°"TDO SÊÊ Hjfi| lnn 18.495 kilo verontrei- de bestrijding van de verontreiniging bezwaar tegen dat Nederland zo'n in het oppervlaktewater. zwaar accent legt op de slechte sa- JJ, "Daar ongetwijfeld binnen afzien- menwerkin met Duitsland enFrank- Bovendien gaf Rijkswaterstaat toe- bare tijd in de Kamer weer uitge- rijk op dit gebied, maar niet de hand koelwater met een breid aandacht wortd besteed aan m eigen boezem steekt, n 40 graden Celsius de vervuiling van de Rijn leek het cns wenselijk u op de hoogte te stel- In 1972 tekende de vereniging te- de Nieuwe Waterweg" gepro- maal lozen testeerd tegen de vervuiling van de nigde stoffen van allerlei aard. «Nederlandse Rijn. Zij wijst de kamerleden erop dat stemming Rijkswaterstaat toestemming, heeft temperatuur gegeven aan SheU Chemie om ver- te lozen. het ministe- gen deze beslissing beroep aan bij de Waterstaat", Kroon. En jaar later kreeg zij te horen dat het beroepschrift in be handeling was genomen. Na drieën half jaar is er nog steeds geen uit spraak gedaan. "Het indienen van oergelijke beroepschriften heeft dus geen enkele zin", schrijft zij aan de kamerleden. PARAMARIBO «'ANP) Een groep Surinaamse Indianen heeft koningin. Juliana, als hoofd van het Oranjehuis en verantwoorde lijk persoon voor haar voorouders, voor het gerecht gedaagd om een schadevergoeding te eisen voor eeuwenlange koloniale onderdruk king. De "Indiaanse raad", een afdeling van de vereniging "nakome lingen Immigranten en Indianen partij", zegt het grootste deel van de Indiaanse bevolking in Suriname te vertegenwoordieen. Ze eist een vergoeding van 224 miljard gulden wegens schending van de rechten en vrijheden van de mens tijdens het Nederlandse koloniale bewind, wegens de eeuwenlange onderdrukking van de Indianen in Suriname en wegens verkrachting van de rechten van erfrecht van de oorspronkelijke bewoners van Suriname. In het verzoekschrift aan de rechter in Paramaribo zegt de Indiaanse raad dat zij primair compensatie verlangt wegens de uitbuiting van rijkdom gedurende de eeuwen van bezetting, uit te keren aan 16.000 Indianen voor een bedrag van 25.000 Surinaamse guldens per persoon. Voor "al het ongemak, leed. onderdrukking en inkomstenderving gedurende eeuwenlang" verlangen de Indianen een vergoeding van 250.000 Surinaamse guldens per gezin. Bovendien wordt "rehabilitatie" van hun land verlangd door het opleiden van 1000 Jongens en 250 meisjes tot militair 1000 Jongens en 250 meisjes tot politiebeambte. 200 jongens en 50 meisjes tot douanier en 25 mannen en 10 vrouwen tot administratieve kracht. Deze personen zouden Indianen moeten zijn. of van Indiaanse af komst. De Indiaanse raad stelt tenslotte dat zij bereid is deze hele zaak af te kopen voor 16.000 aandelen van elk tien mfljoen Surinaamse guldens, beschikbaar te stellen aan de Indianen. ADVERTENTIE gat in dak BREDA (ANP) Door een gat van drie bij een halve meter in het dak te maken hebben inbrekers voor minstens 170.000 gulden aan schil derijen en antiek kunnen stelen uit een zwaar beveiligde villa. Volgens de politie moeten de in brekers goed op do hoogte geweest zijn van het beveiligingssysteem. Bij de schilderijen bevinden zich twee originele Jan Steens. De inbraak werd ontdekt door iemand die de post verzorgt tijdens de afwezigheid van la bewoners. SCHIPHOL (ANP) Om morgen middag de luch'tvaantoveremkomst tussen Suriname, de Nederlandse An tillen en Nederland te ondertekenen is gistermiddag de Surinaamse minis ter van Economische Zaken, mr. E. Bruma, onder wie luchtvaartaange legenheden ressorteren, uit Parama ribo op Schiphol aangekomen. Om deze luchtvaartovereenkomst nader uit te werken zal minister Bruma gedurende zijn verblijf in ons land besprekingen voeren met de di rectie van de KLM. De Nederlandse nationale luchtvaartmaatschappij heeft de Surinaamse SLM (Suri naamse luchtvaartmaatschappij voorstellen gedaan om te komen tot een samenwerking bij de uitvoering van diensten op de Idjn Paramaribo- Amsterdam. Minister Bruma verklaarde bij zijn aankomst op Schiphol te verwachten dat hij de KLM geen uitsluitsel zal kunnen geven over de voorstellen tot samenwerking. „Ik dacht niet dat wij al zo ver zouden kunnen zijn. Ik heb mij wél voorgesteld van de KLM bij deze gelegenheid te horen wat de huidige stand van zaJken is. Wij héb ben ons commentaar geleverd: op het aanbod van hun zijde Ik dacht dat kunnen zijn voor de KLM om met nieuwe visies naar voren te komen", aldus de heer Bruma. De voorstellen van de KLM behel zen onder meer het beschikbaar stel len van 'n DC-8-53 aan de SLM. De Surinaamse luchtvaartautoriteiten hebben inmiddels laten weten dat de DC-8-53 niet past in het kader van de plannen van de SLM. Over een mogelijke samenwerking met de KLM zei de heer Bruma: „Er zijn natuurlijk meerdere mogelijk heden. Wij hébben de punten die ons in de voorstellen van de KLM zijn opgevallen aan deze maatschappij meegedeeld. Misschien dat de KLM na de bestudering van onze bezwaren aanleiding heeft gevonden om andere gedachten op dat punt naar voren te In het kader van de luchtvaart - oveaeenkocmst, die getekend zal wor den bij de onafhankelijkheid van Su riname, komt tijdens de onderhande lingen van de Surinaamse bewinds man met de KLM ook het punt van de tariefsvaststelling aan de orde. De Surinaamse minister van Eoo- nomische Zaken, die zei te hopen dat hij na één week zijn bezoek aan ons land zou kunnen beëindigen, zal naast zijn besprekingen met de Ne derlandse minister van Verkeer en Waterstaat Westerterp en de directie van de KLM ook onderhandelingen voeren met minister Lubbers van Economische Zaken. Met hem zal mi nister Briirna- spreken over mogelijke economische samenwerking na de on afhankelijkheid van Suriname. „Het zullen oriënterende besprekingen worden. Ik zou graag willen weten hoe de Nederlandse regering zich op stelt ten aanzien van de toekomstige verhoudingen op het gebied van de economie en ten aanzien van de Ne derlandse economische belangen in Suriname*, aldus minister Bruma, die daaraan toevoegde in elk geval meer controle te wilen hebben op de bui tenlandse bedrijven in zijn land. „Hoeveel meer controle hangt af van de aard van de bedrijven en de in vloed ervan op het totaal econo mische bestel WD zullen ons blUven verzetten tegen een onbeperkte ex port van kapitaal uit Suriname. Dat zal ook een van de belangrijkste pun ten van het overleg zijn met minister Lubbers", aldus de heer Bruma. Na het beëindigen van zUn pers conferentie werd de heer Bruma door drie leden van de Surinaamse actie groep Loson een petitie aangeboden. In de op dat moment druk bevolkte aankomsthal van de luchthaven be toogden enkele tientallen demon stranten voor de doelstellingen van Loson. Op de borden die zU mee droegen stonden leuzen als .geen on gelijke verdragen met de KLM" en „wD willen terug, schep werkgelegen heid". URK (SP) Onenigheid over de gebrekkig geccmtro- leerde vangstbeperking heeft er toe geleid dat de Neder landse vissers in een half jaar tijd al voor tweederde heb- j ben gevangen vain de hoeveelheid die voor een heel jaar is [toegestaan. Volgens deskundigen zal dit tot gevolg hebben j dat in de tweede helft van dit jaar de prijzen voor de be treffende vissoorten, tong en schol, zullen stijgen. De dierentuinen trekken in deze vakantie-tijd veel bezoekers. Hier Harderwijk bij het dolfinarium. beeld van de drukte in Volgens landsadvocaat De Nederlandse visserbond wü de hele vangstbeperking over boord gooien als minister Van der Stee niet voor vrijdag garandeert dat er een [nauwgezette controle komt op de I internationaal overeengekomen vangstbeperkingen. Tot nu toe wordt er in veel havens soepel opgetreden [tegen overtreders, wat tot grote ru zies tuss m de vissers leidt, omdat de genen die zich wel aan de regels hou den zich gedupeerd voelen. De Alge mene Inspectiedienst, gevestigd in het Limburgse Eygelshoven, schijnt niet bij machte te zijn doeltreffend te controleren of de vissers zich wel de afspraken houden. Een woord voerder van het ministerie van land bouw: 'Geen enkel systeem is wa terdicht". Schepen met even en oneven num mers moeten elkaar om de veertien dagen afwisselen voor wat de tong vangst betreft. Sinds een week is ook bepaald dat er per schip niet meer dan 2.000 kilo tong mag worden aan gevoerd. De vissersbond wil dat men verder gaat dan het verlenen van waarschuwingen, zoals nu veelal ge beurt; de teveel gevangen vis moet in beslag worden genomen en er zou den hoge boetes moeten worden op gelegd. Volgens de vissersbond zal de tong die in *73 is geboren en nu nog voor driekwart ondermaats is in zeer korte tijd zijn opgevist als er geen strenge controle komt. De Nederlandse Vissersbond heeft zich met het dreigement niet meer mee te werken aan de vangstbeper king tot de minister gericht omdat andere organisaties de beperking niet opvolgen. De verenigingen "Visse- rijbelangen" op Urk heeft haar leden geadviseerd gewoon door te vissen als er geen compensatie komt voor de mindere vangsten. De Zeeuwse ver eniging "Zevibel" wil ook dat er compensatie komt, heeft haar leden wel aangeraden zich aan de vangst beperking te houden maar vindt wel dat "de leden moeilijk luisteren". Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor spaarvormen die méér rente geven LEIDSE SPAARBANK De gezondheidstoestand van de 66-jarige Duitse oorlogsmisdadiger Joseph Kotalla is niet zo slecht dat hij niet meer in de gevangenis zou kunnen blijven. Dat betoogde gisteren landsadvocaat mr. E. Droogleever Fartuyn in het kort geding, dat tegen minister van Agt is aangespannen voor de vrijlating van Kotalla, een van de drie van Breda. Kotalla werd in 1948 ter dood veroordeeld en in 1951 werd dit vonnis omgezet in levenslang. In 1973 kreeg Kotalla een hersenbloe- De familie Den Uyl brengt op het ogenblik een kampeervakantie door bij Thessaloniki in Griekenland. De premier neemt hier een kiekje voor het familie-al bum. ding. Sindsdien is hij gedeeltelijk verlamd, kan niet meer lezen en schrijven, nauwelijks lopen en praat onverstaanbaar. Mr. W. Nouwen, die voor de oorlogsmisdadiger het kort geding had aangespannen, vindt dat de gezondheidstoestand van Kotalla nu zo sleoht is dat strafonderbre king in de vorm van schorsing nodig Maar mr. E. Droogleever Fortuyn stelde dat Kotalla zich best op zijn gemak voelt in die Bredase koepel. „Na zijn hersenbloeding werd hij in het ziekenhuis Leyenburg behandeld en daarna naar het penitiair ziekenhuis in Scheveningen ge bracht. Daar wilde hij niet blijven, dreigde met brandstichting en begon een hongerstaking. Hij is toen weer naar Breda gebracht en daar voelt Van Agt voelt voor modelakte bij huizenkoop DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt overweegt contact op te nemen met de Broederschap van notarissen om medewerking te be pleiten voor het tot stand doen ko men van verantwoorde koopakten. Dit blijkt uit schriftelijke vragen van het kamerlid Van Zeil (KVP). De heer Van Zeil stelde zijn vra gen naar aanleiding van de mis standen die zich vaak voordoen bij de verkoop- en huurkoop van oude panden. De minister wijst er op dat notarissen geen invloed kunnen uit oefenen op de inhoud van de koop overeenkomst, al zou er een be paald model voor de koopovereen komst van onroerend goed worden ontworpen. hij zich gelukkig. Voor hem bestaat er geen therapie, dus kan hij niet meer in het ziekenhuis worden opgenomen. In Breda krijgt hij de nodige verzorging, hij kan dus net zo goed en eigenlijk beter in Breda blüven". Mr. Nouwen was het niet eens met deze redenering. „Ik vraag me af of mr. Droogleever zich wel kan permitteren te beweren dat Kotalla beter af is in de gevangenis. Een gevangenisstraf is ten slotte het ergste wat we hier in Nederland kunnen opleggen". De raadsman stelde dat, gezien de physieke en psychische toestand van de gevange ne, de grenzen van het toelaatbare worden overschreden. „Zo kan voortzetting van een levenslange straf ontaarden in een onmenselijke straf, en dat is onrechtmatig overheidshandelen Discriminatie Volgens mr. Nouwen zit Kotalla vast op grond van zijn nationaliteit. „Er heerst discriminatie ten opzichte van Duitse oorlogsmisdadigers. Van de Nederlanders verliet in 1964 de laatste de gevangenis. Er heerst een andere publieke opinie ten opzichte van Duitse dan ten opzichte van Nederlandse oorlogsmisdadigers". Mr. Droogleever Fortuyn voerde aan dat Kotalla geen recht op gratie kan laten gelden. ..Gratie is een gunst en geen recht. Vrijlating zou ernstige schade toebrengen aan concentratiekampsaachtoffers". Ook wees hij een schorsing vam de straf af. „Kotalla zou dan meteen naar Duitsland verdwijnen en van verdere executie van de straf komt dan niets meer terecht". Over de vermeende discriminatie voerde de landsadvocaat aan. „De orie -van Breda zitten uitsluitend vast vanwege de ernstige aard van hun misdrijven en bepaald niet omdat zD Duitser zDn". Uitspraak dinsdag 29 Juli om tien RIDDERKERK «ANP) De ge meentepolitie van Ridderkerk heeft de 32-j^rige J.W., directeur van twee bejaardentehuizen, aangehouden. Hij wordt ervan verdacht van verschei dene bejaarden geld te hebben ver duisterd. G. is directeur van de twee gemeentelijke bejaardentehuizen, 'Sonneheert" en "Burgemeester Nieuwenhuisen Tehuis" in Ridder kerk. De zaak kwam aan het rollen toen een zoon van een der bejaarden merkte dat er iets niet klopte met de financiële huishouding van zijn ouders. Omdat er al geruime tijd bepaalde bedragen gemist werden Rijksdienst in Veendam beter bereikbaar DEN HAAG (ANP) Er zijn maatregelen genomen om de telefo nische bereikbaarheid van de rijks dienst voor het wegverkeer in Veen- dam te verbeteren. Door een betere interne organisatie kan de gespreks- duur vaak bekort worden en boven dien is het aantal beschikbare tele foontoestellen uitgebreid. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) antwoordt dit op vragen van het ka merlid Cornelissen (KVP). Het kamerlid belde in juni op twee achtereenvolgende dagen op ver schillende tijdstippen naar de rijks dienst: zeven keer kreeg hij de in ge- sprektoon, zeven keer werd er niet opgenomen en één keer kon hij in derdaad normaal een gesprek voe- uit het tehuis heeft de politie de di recteur nader aan de tand gevoeld. Ook was er ontdekt dat ae direc teur handtekeningen op cheques ver valste om zodoende bijstandsuitke ringen voor eigen rekening te kun-- nen innen. Hoe groot het totale bedrag is dat bij de bejaarden wordt vermist, is nog niet bekend De politie heeft de zaak in onderzoek. Hangende dit on derzoek is G. door zijn directe chef. wethouder K.J.B. Boersma (Sociale Zaken), geschorst. De bejaarden van het tehuis zijn inmiddels door de wethouder van de verduisteringen op de hoogte ge steld. G. was sinds vijf jaar directeur van de twee bejaardentehuizen. AVNM wil in militair overleg; O DEN HAAG (ANP) De Alge mene Vereniging Nederlandse Mili tairen (AVNM), als militaire belan genorganisatie de tegenpool van de VVDM, wil deelnemen aan het cen- raal georganiseerde overleg militai ren. Dit omdat men de door de de fensie gestelde ledengrens van vijf duizend heeft overschreden, waar door men nu voldoende representa tief zou zijn. "De harde opstelling van andere vakbonden binnen de kazerne ma ken de persoonlijke belangenbehar tiging van de dienstplichtige vrijwel onmogelijk en hebben al heel wat straffen ver<x>rzaakt" zo stelt de AVNM. Inbrekers maken

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7