Sadat aarzelt nog met een besluit over de VN-troepen Russen trekken aan alarmbel voor milieu Fanfani naar huis gestuurd Giselle Amalrik moet haar echtgenoot op straat zetten Bestand in Angola gaat vandaag in Indiase oppositie verlaat Hogerhuis HINDERNISSEN OP DE WEG NAAR EEN NIEUWE PORTUGESE REGERING 90 CENT P. LITER! WOENSDAG 23 JULI 1875 MOSKOU CAP) Andre J Amal rik, de dissidènte Sowjet-historicus die vijf Jaar gevangenis en ver banning achter de rug heeft, meld- ce gisteren dat de autoriteiten hem hebben aangezegd Moskou binnen *>2 uur te verlaten. Een reden hier voor is hem niet meegedeeld De 37-jarige Amalrik vertelde dat men zijn vrouw Giselle heeft bevo len hem op straat te zetten. Doet zij dit niet dan komt haar dit even eens op verbanning uit de hoofdstad te staan. Amalrik weet niet waar hij heen moet. Zijn buitenhuis ten zuidoos ten van Moskou is zonder opgaaf van redenen gesloopt. Men heeft hem een persoonsbe wijs geweigerd zodat hij eigenlijk geen vergunning heeft ergens te verblijven of te werken. De historicus wees op de "hypo crisie" van het Kremlin, dat zich op de Geneefse conferentie voor veilig heid en samenwerking uitspreekt door dit soort pesterij en chantage voor hereniging van gescheiden ge- wil dwingen terug te komen op zijn zinnen 'en in eigen land verhindert boeken, speciaal het geruchtmaken- dat een man en zijn vrouw samen de "Haalt de Sowjet-Unie 1984"? kunnen leven". Amalrik deelde mee dat hij thans Daarnaast vertelde Amalrik dat zelf kritisch staait tegenover bepaal de geheime politie KGB hem even- de passages uit dit boek. Maar, al- min wil laten vertrekken naar de dus Amalrik "ik zal nooit onder Verenigde Staten of naar Néder- awang een woord terugnemen en land, waar aanbiedingen lopen om mij geen enkele uitspraak laten af- hem een jaar lang wetenschappelijk dreigen". onderzoek te laten doen. Amalrik vertelde niet welke pas- Amalrik vertelde dat men hem sages hij thans eventueel vrijwillig zou willen herzien of terugtrekken. Amalrik zei verder dat men hem probeert te dwingen tot emigratie raar Israël. Dit weigert hij echter, ond*ineer omdat hem dit automa tisch op verlies van het Sowjet- taatsburgerschap zou komen te *taan. "Ik ben niet Joods en mijn vrouw is Mohammedaanse; we hebben dus geen enkel verlangen om naar Is raël te gaan" vertelde Amalrik ten huize van zijn vrouw. CAIRO (AFP) President Anwar Sadat heeft gisteren be kendgemaakt, dat hij nog geen besluit heeft genomen ten aan zien van het beroep van de Veiligheidsraad om akkoord te gaan met een verlenging van het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties in de Sinai. In een voor de televisie uit gesproken rede tot leden van de Arabische Socialistische Unie zei de president, dat hij de kwestie nog zal bespreken met de Egyptische raad voor nationale veiligheid. "Wij bestuderen de situatie van alle kanten." Sadat merkte op dat de vredes- Sinaï in handen. Hoewel de inhoud macht van 4.000 man waarvan het hiervan niet bekend is gemaakt, mandaat morgen afloopt, niet in werd van diverse kanten gezegd dat de Sinaï kan blijven zonder toe- het voorstel van Israël een regeling stemming van Egypte. 'Egypte ver- naderbij had gebracht, keert in een machtspositie van waar- Het Egyptische staatshoofd ging uit het kan onderhandelen en kan niet in op het jongste Israëlische vechten als dat nodig is". voorstel terwijl hij ook nauwelijks De president zei niet wanneer sprak 'over de pogingen van de VS het overleg met leden van de na- om tot een nieuw tussentijds ak- tionale veiligheidsraad zal zijn vol- ksoord over de Sinaï te komen Wel herhaalde Sadat de redenen diè zijn minister van Buitenlandse Zaken Ismail Fachffii, op 14 juli had aan- iSmSS gevoerd voor de Egyptische weige- tooid. Vorige week liet Egypte weten dait heit niet met van het mandaat als er geen vorderingen worden ge- President Sadat tijdens zijn maakt op de weg naar vrede. Zon- tellende rede. tooaHrt A, nog aarzelde over de verlenging meuw Israaisch voorstei ÏOor een tweede tussentijdse regeling in de l met een verlenging 1 mandaat van de VN -vredesmacht in te stemmen. Kern hiervan van het troepen-mandaat. vredesstreven "saboteert". Sadat zegde de ongeveer 1.750 af gevaardigden van de Arabische So cialistische Partij - de enige partij die in Egypte mag optreden - toe dat hy zijn beslissing bekend zal maken voordat het partijcongres op zaterdag eindigt. De president hield zijn rede ter herdenking van het feit dat 23 jaar geleden een mi litaire staatsgreep een einde maak te aan de monarchie. Premier Rabin van Israël zal van daag voor het parlement een rede houden, waarin hij zeker zal in gaan op de toespraak van Sadat. Volgens Israëlische militaire krin- Basketbal Het Nederlandse jeugd-basketbalteam heeft gisteren tijdens het Europees kampioenschap Lissabon verklaard in de kwartfinale-poule met één dat vier Russische schepen in de ha- punt verschil gewonnen van Tsjecho LOEANDA (UPI/Reuter) De Cabinda nog niet ter sprake is ge- elkaar bestrijdende bevrydingsbewe- komen op de ministersconferentie, gingen van Angola zijn gisteren over- Dat zal waarschijnlijk vandaag ge- eengekomen vanaf vandaag een be- beüren, onder het agendapunt "be- &en zÜn intussen de voorzorgsmaat- stand in acht te nemen. Ze zullen vrijding van Afrika". regelen voor de Israëlische strijd- hun militairen terugtrekken in de In conferentiekringen in krachten in de Sinaï verscherpt, kazernes, aldus een bekendmaking wordt betwijfeld of de bevrijdingsbe- van de overgangsregering van An- wegingen van Angola akkoord zouden gola via radio-Loeanda. Eerdere be- gaan met de komst van een vredes- standsovereenkomsten hebben niet macht van de OAE. lang stand gehouden. Vluchtelingen uit Angola hebben Tegelijkertijd besloot de ministers- bij aankomst conferentie van de organisatie van dat vier Russi o Afrikaanse eenheid de leiders van ven van Loeanda pantservoertuigen Slowakije: 64-63. De andere uitsla- de Angolese bevrijdingsbewegin- en zware wapens hebben gelost ten gen in deze groep waren: Schotland gen uit te nodigen maandag naar behoeve van de MPLA, zo bericht Wales 68-47; Oostenrijk- Engeland Kampala te komen voor de OAE-top- UPI Ult Lissabon. Na protesten van conferentie. De OAE wil bemiddelen de bevolking was he<t lossen gestaakt in vredesbesprekingen tussen MPLA maar de schepen liggen nog in de FNLA en Unita. Een voorstel om de n^r I* tat gebouw v*m de Jornal de An- ihi ft Angola te laten sturen g0]a ln i/x.anda liS gisteravond een heeft m de ministersconterentie geen bom ontploft. Er zijn twee doden en meerderheid gekregen. el. is aangericht. Na een debat van acht uur over De drukpersen van de Jornal de An- Angola in de ministersconferentie gola zijn vrijwel vernield, deelde Peter Onu, vice-secretaris-ge- oe krant is bekend om haar sym- neraal van de OAE, op een perscon- pathieën voor het nationale bevrij- ferentie mee dat de politieke en mill- dingsfront van Angola, FNLA. taire leiders van MPLA, FNLA en Unita worden uitgenodigd voor de Premier Ian Smith van Rhodesië ROME (AP) —De Italiaanse Christen-Democratische Partij, geschokt door de communistische stemmenwinst bij de recente re gionale verkiezingen, heeft gister avond zijn leider, Amintore Fan fani, weggestemd. De stemmenverhouding was 103 —69, bij acht onthoudingen. Fanfani, die vier maal premier was van een centrum-links-coali tiekabinet met de PSI, had zijn positie zelf op het spel gezet door de nationale raad van zijn partij om een vertrouwensvotum te vra gen. De 67-jarige Fanfani is de afge lopen 25 jaar behalve vier maal premier ook een groot aantal ma len minister geweest. In 1965 was hij voorzitter van de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties. Maar sinds Fanfani in 1973 de leiding van zijn partij op zich nam heeft hij de christen-demo craten het ene electorale debac le na het andere laten meema ken. duidelijke linkse opstel- stuk. tionale referendum over dit vraag- i jaar geleden, bleek ling. De communistische door braak bij de regionale verkiezin- ger door kerk gen heeft Fanfani, die vanwege muilkorven, zim postuur bekend staat als "de kleine krijger", van de Ita liaanse politiek, dus zijn hoofd ge kost. Bij de verkiezingen wisten de ohristen-democraten de commu nisten nog maar met lengte voor partij van het Land. Ondanks dat zij Fanfani weg stemden spraken de leden van de nationale raad opnieuw hun ver trouwen uit in partijgenoot-pre- menwerking met de mier Aldo Moro, die leiding geeft ten, die ondanks hun grote aan- kabinet dat mede door de hang sinds de Tweede Wereld- De echtscheidingswet kwam er met grote meerderheid door. Bij de regionale verkiezin gen van vorige maand verenigden de christen-democratische kandi daten nog 35 procent van de stemmen en klommen de commu te blyven als grootste nisten, altijd al op ruime afstand de tweede partij, naar 33 procent. Sindsdien verzetten de christen democraten zich op landelijk ni- met hand en tand tegen sa- gevallen partijleider in elkaar is gesleuteld. Waarnemers zien dit als een poging van de christen-democra ten om een acute kabinetscrisis te voorkomen. oorlog in het politieke leven bui tenspel hebben gestaan. Op plaatselijk niveau, met name in de grote steden zoals Rome en Milaan, blijken de christen-de mocraten overigens pragma ti- De nationale raad kantte zich scher ingesteld dan hun landelijke ook andermaal en categorisch te- top. Kortgeleden kondigden de gen samenwerking met de com- raadsfracties in deze twee bevol- munisten op welk niveau dan ook kingscentra aan dat er bij het be- plaatselijk, regionaal of lande- leid zal worden geluisterd lijk. de communistische verlangens. NIEUW DELHI (Reuter) Uit protest "tegen de gang van zaken Dij de parlementaire goedkeuring van de noodtoestand zijn gisteren p1 ieden van de Indiase oppositie uit r het Hogerhuis weggelopen. Dit ge- beurde een minuut nadat de rege- P rende Congrespartij, die de meer- l€ Veroordeeld In Madrid zijn giste- derheid In het Hogerhuis bezit, met ren tien arbeiders in de scheepsbouw (le steun van de op Moskou ge0ri_ die betrokken waren geweest bij de nteerde communisten had ingestemd jg .stakingsonlusten van maart 1972 in met het besluit van premier Indira e stad El Ferrol tot gevangenisstraf fen van één tot zeven jaren ver oordeeld. Elf beklaagden werden vrijgesproken. Gandhi de noodtoestand uit te pen. De stemverhouding was 176-33. De leider van de socialisten, Go- ray, las een gemeenschappelijke De 24-jarige Christina Onassis, een van 's werelds rijkste vrou wen, met haar echtgenoot, de 30-jarige Alexander Andreadis na hun huwelijksvoltrekking gisteren in een voorstadje van Athene. De plechtigheid werd onder andere bijgewoond door Jacqueline Onassis. haar stiefmoeder en eerder weduwe van de vermoorde Amerikaanse president John Kennedy. De brui degom is de zoon van een eigenaar van banken, fabrieken, ho tels en schepen. Treinongeluk Bij een botsing tus- verklaring voor, waarin gezegd werd sen een forensentrein en een goede- dat de oppositie na lang nadenken rentrein zijn gisteren in Hamburg besloten had de speciale zitting, die elf personen omgekomen en meer maandag begon, bij te wonen. Zij dan 23 zwaar gewond. De oorzaak had geh0opt dat de berichtgeving van het ongeluk is vermoedelijk het normaai zou zijn, maar in' de pers negeren van een stopsignaal door de erden siechts de namen van de bestuurder van de forensentrein. De woordvoerders voor de oppositie ge- reddingswerkzaamiheden werden ern- noemd. De rede van de minister stig bemoeilijkt doordat veel men- van Binnenlandse Zaken, Brahama- sen die in het eerste rijtuig zaten, nanda Reddy verscheen wel volle- tussen het in elkaar gedrukte metaal 0jg jn de kranten. bekneld zaten. LISSABON (Reuter) Drie le- Buitenlandse Handel, en kolonel Jo- ten de demissionaire regering se Augusto Fernandes, minister Portugal hebben geweigerd zit- Sociale Zaken Milieubeheer. Afrikaanse -topconferentie. De OAE heeft gisteren gezegd dat zijn land ting te nemen in een nieuw kabi- ministerspost in de nieuw te vraagt de drie bewegingen zelfbeheer- 24Jn strijd tegen de zwarte nationa- net, waaraan premier Vasco Gon- regering hebben geweigerd, sing te tonen en geen bloed meer te hstische guerrilleros spoedig gaat in- calves deze week werkt. Hun weige- Leden van Soares, socialistische vergieten. Onu zei dat de kwestie- tensiveren. Hij drong er bij de Rho- ring duidt erop dat Goncalves op partij hebben al eerder garanties geven voor tugal in alle hevigheid door. Na de de vorming van een democratie omwenteling wisten de communis- naar Westers model. ten, en hun bondgenoten van de Portugese democratische beweging Socialisten die een uitnodiging (MDP) een overheersende positie te zitting te nemen in veroveren in veel gemeentebestu- ADVERTENTIE desiërs op reiden. gen een regering te Het was de reactie van Smith op in wel vertegenwoordigers van ver- recente bedreigingen van de zijde schillende stromingen zitting heb- van de Afrikaanse nationale raad een ben, maar geen ministers die recht- omvangrijke guerrilla tegen de blan- streeks namens een partij optreden, ke minderheidsregering te zullen ont- nieuw kabinet generaal Eerder besloot de regering da/t de pers alleen redevoeringen van ministers mocht verslaan Tevens werd toen het parlementaire werk beperkt tot dringende regeringsza- Volgens de oppositieleider is de parlementaire arbeid van geen en kel belang meer nu oppositieleiders gevangen zitten en fundametele rechten zijn opgeschort. Mevrouw Gandhi had eerder op de dag in het Hogerhuis uitvoerig de redenen voor de noodtoestand uit eengezet. Zij was echter niet aan wezig toen de oppositie wegliep. In India begint een ondergrondse pers op gang te komen, een echte zich erop voor te be- moeilijkheden stuit bij zijn pogin- terpost afgewezen. Zij verlangen 't Vasco Goncalves worden automa- die in grote meerderheid socialis- De bevolking van die plaatsen, zoals tijdens de Tweede Wereldoor- aftreden van Vasco Goncalves, die tisch uit de partij gestoten, s volgens de socialisten te sterk par- teren in een communique tij kiest voor de communisten. en garanties voor de democratische vrijheden. De voorzitter in de door Duitsland bezette i is gis- tisch of PPD stemde, komt daarte- landen heeft bestaan. ketenen, als binnen drie maanden geen onderhandelingen beginnen over vervanging van de minderheidsrege ring door een zwarte meerderheids regering. de gen nu openlijk in verzet. In Cate- socialistische partij bekendgemaakt. lo Branco, Minde en Val de Cambra In het kader van de kabinetsfor- vielen menigten de kantoren van matie ontving Goncalves de staats- de communistische partij aan, en in centrumlinkse PPD, Emidio Guer- secretaris voor Milieubeheer, Jose Alcobaca, 100 km ten noorden van Goncalves reiro, verklaarde gisteren dat ook Ribeiro Teles, vertegenwoordiger Lissabon, waar het leger maandag de kleine monarchistische par- het communistische partijbureau zijn partij geen deel meida Santos, tot dusver minister willen uitmaken van dfe regering tij. Intussen gaat de anticommu- ontzette, kwam het gisteren van Overzeese Gebiedsdelen, dr. Jo- 'zolang de militairen hun plannen nistische campagne in het behou- nieuw tot ongeregeldheden, se da Silva Lopes, de minister voor voor een "volksdemocratie" niet la-dende noorden en midden van Por- Het begin werd gemaakt in de vorm van vlugschriften waarin wordt aangespoord tot het actief verzet plegen tegen mevrouw Gandhi en haar regering. Achter dé actie zouden partij- en vakbondsleiders "van het tweede op- plan" zitten omdat de eigenlijke lei ders door de regering Gandhi ach ter slot en grendel zijn gezet. Congres over ontginning van de aarde Bij BouwVnria Zoeter woudseweg 11 Leiden, PARIJS (AFP/ANP) Terwijl in Helsinki de topbijeenkomst van de Europese conferentie voor veiligheid en samenwerking alle aandacht voor zich opeist, wordt in Moskou een congres gehouden dat misschien even veel invloed zal hebben op de leef baarheid in ons werelddeel. Van 29 Juli tot 2 augustus komen daar ongeveer drieduizend deskun digen uit tientallen Europese landen, Azië, Afrika en Latijns Amerika by- een om het negende congres van de „Internationale commissie voor be vloeiing en ontwatering" bij te wo- Deze commissie is niet aan rege ringen gebonden maar heeft nauwe banden met de V.N. en de Fao, de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. Het secretariaat is in Nieuw Delhi gevestigd. Met het oog op het komende con gres hebben Russische deskundigen aan de alarmbel getrokken voor de gevaren voor het milieu, het ecolo gisch evenwicht en de economie die in sommige gebieden van de Sowjet- Unie zijn ontstaan door ondoordach te werkzaamheden voor verbetering van de landbouwgronden. De Sow jet-Unie heeft daar zeer veel geld, mankracht en technische hulpmid delen voor gebruikt onder een pro gramma van tien Jaren dat 24 mil joen hectare (240.000 vierkante kilo meter) landbouwgrond in cultuur moet brengen. Dat is de helft van de totale oppervlakte van Frankrijk. Vooral in het Europese deel van de Sowjet-Unie worden duizenden moerassen droog gelegd en grote ge bieden tussen de Oostzee en de Oeral ontgonnen. Er worden zeer grote be vloeiingswerken aangelegd in het bekken van de Wolga en in sommige gebieden in midden-Azië. Onlangs is een kanaal in gebruik genomen dat de rivier de IrtisJ met Karaganda verbindt. Het is 460 km lang. Dat is het begin van een grootscheeps plan waaronder een deel van het water van de machtige Siberische rivieren naar de dorre gebieden in Kazachstan en midden-Azië zal wor den geleid. Veel deskundigen hebben in de pers hun vrees te kennen gegeven dat een dergelijke massale waterverplaatsing op den duur zal leiden tot ecolo gische rampen in ons werelddeel. Een voorproef heeft zich al in 1972 aangediend. In de zomer van dat Jaar woedde weken achtereen in de omgeving van Moskou een bijna niet te stelpen brand in de veen- en bos gebieden die waren drooggelegd. De lucht in de hoofdstad was bezwan gerd met rook. In de Russische pers zijn sinds die zomer nog andere voorbeelden ge noemd, zoals dat van de Zee van Azow en omgeving. Deskundigen stel den vast dat de grote waterwerken langs de Don en de Koeban tot ver mindering van de aanvoer van zoet water naar de Zwarte Zee hebben geleid, waardoor de verzilting toe nam en de fauna van de Zee van Azow begon uit te sterven. De Izwestia van 7 Januari van dit Jaar wees hierop en schreef: „Toen de waterbekken en de bevloeiings werken aan de Don en de Koeban werden aangelegd waren alle moge lijke gevolgen die dit voor de natuur kon hebben, niet grondig bestudeerd". Berekend is dat zes jaar lang Jaar lijks 30 miljard kubieke meter zoet water in de Zee van Azow moet wor den gepompt om die weer zoet te maken. Dan zou echter het be- vloeiingsprogramma voor dit gebied moeten worden herzien. Ook in de Kaspische Zee is het waterpeil de laatste jaren gestadig gedaald. De Russen willen daarom de Petsjora en de Kama met een lang kanaal verbinden, waardoor het water van de Petsjora via de Karna, een zijrivier, in de Wolga terecht zou komen en dus tenslotte in de Kas pische Zee. De vraag is echter wat daarvan weer de gevolgen zullen zijn voor de Barentszee, waarin de Pots- jora haar tamelijk lauwe water uit stort zodat ijsvorming in die zee wordt tegengegaan. Het meest ongerust maken Russi sche deskundigen zich echter over het bevloeiingsprogramma voor de republiek Kazachstan. De hydroloog Sirotkin schreef in de „Prawda van Kazachstan" van 25 mei: „Het vruchtbaar maken van ongeveer 5 miljoen hectare woestijn in de Ka zachstan is eenzijdig voorbereid met voorbijgaan van de natuurlijke om standigheden in dit gebied". Gevolgen Ook in de „steppen van de honger" en van Kartsjinsk, in de vallei van Tsjirtsaik en in de kanaalzone van Karakoem worden grote irrigatie systemen aangelegd. Sirotkin vraagt zich af of de gevolgen daarvan voor het ecologisch evenwicht zijn bestu deerd. Hij noemt hierbij het geval van de stuwen in de rivieren Syr- Daria en Amoer-Daria, waardoor hun watertoevoer naar het Aralmeer met de helft is verminderd. Dat levert gevaar op voor de visstand in dit meer, en voor het micro-klimaat in de omgeving dat door deze grote watervlakte van 67.000 vierkante km wordt geregeld. In enkele jaren is het peil van het Aralmeer „catastro faal gezakt". Het oppervlak is 7.000 vierkante km kleiner geworden. Terwijl het grote meer uitdroogt stroomt het water dat het vroeger ontving „nutteloos" in de laagten van Sarykamik en Arnasaisk. Zeer zeker moet zoveel mogelijk grondgebied van de aarde vrucht baar worden gemaakt. In ongerepte staat zou onze planeet slechts 10 miljoen mensen kunnen voeden. Si rotkin waarschuwt echter dat „on doordachte en in het wilde weg uit gevoerde omvorming van de hulp bronnen der aarde doorgaans tot het ontstaan van dode gebieden leidt". Op het aanstaande congres zullen de grote bevloeiingswerken en hun gevolgen besproken worden. Evenals het vrbruiken van het grondwater, dat tot het droog vallen van hele ge bieden kan leiden. Om maar een voorbeeld te noemen: het gebruik van het dringend nodige grondwater van het natuurreservaat de Kalmt- houtse heide door Antwerpen heeft ertoe geleid dat alle vennen tot in wijde omgeving geen druppel meer bevatten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6