Z': fascinerende film over Griekse politiek Radioportretten van filmer Gerard Rutten toegelicht I ...e/7 gisteren Landing Apollo toch rechtstreeks op tv WOENSrAG 23 JULI 1975 Op drie achtereenvolgende woensda' gen, te weten 23 juli, 30 juli en 6 kreeg augustus (om 18.20 uur via water" Hilversum II) zendt de VARA-radio een programma uit waarin de Nederlandse filmer Gerard Rutten verwierf centraal staat. Samensteller Tony de serie die vanavond van start verheugen gaat de overkoepelende naam „De die het wonderlijke wereld van Gerard vonden. Rutten' mee. De drie afzonderlijke delen heten: „Subsidie bij mekaar Na „Dood water" verfilmde Rutten fietsen", „Verdacht van spionage" en „Wat is gesodemieter? vroeg de koningin". De nu 73-jarige Gerard Rutten kolonialisme. Bü de première vrijwel dagelijks contact met de 1934 met zijn film ..Dood veroorzaakte de NSB rellen omdat koningin. Jaren later, in 1963, film over haar. uit 'journaal- het leven van het de produktie niet „nationaal" issersdorp Volendam zijn. produktie Bij het uitbreken van de Tweede opnamen opgebouwde gedramati- hoge onderscheiding op Wereldoorlog was Rutten in België seerde documentaire, de Biennale in Venetië, maar mocht bezig met de opname van „Van 't Verre gaf zich ook in de twijfelachtige gunst een komt 't ander'Deze werden Rutten ging in 1948 i Hitier en Goebbels, afgebroken. Rutten vluchtte in 1943 uitstekende volksfilm vanuit Portugal naar Engeland en leidde daar als soldaat Amerika zijn techniek bij te werken en om, naar hij zegt, uit de sfeer te komen van de oorlog en het hof. Na stelde zich kritisch op tegenover het Bernhard leven. Wel ontmoette hij in die zijn terugkeer in Nederland maakte periode Koningin Wilhelmina, Prins hij in 1953 „Sterren stralen overal" met Jan Musch en Johan Kaart. In 1955 volgde „Het wonderlijke leven van Willem Parel" met Wim die functie Sonneveld; in 1957 „De vliegende Hollander" met Ton Kuil als de Jonge Anthony Fokker. Rutten is nog steeds actief. Hij werkt aan de totstandkoming van een aantal films, waarvan „Trial" of the Stubborn" die in Israël speelt, de belangrijkste is. Tony van Verre voerde voor zijn „wonderlijke wereld" gesprekken met Gerard Rutten, schreef de tussen teksten voor de serie en produceerde het geheel. Het commentaar wordt gelezen door Joop Koopman. VANAVOND OP DE TELEVISIE TV mórgen] Nederland I Knabel. NOS: 18.45 Wie tegen een filmproducent vertelt dat hij een een politieke film moet maken zal de man op zijn minst in elkaar zien krimpen. "Daar is nog nooit een stuiver mee verdiend" zal hij tegenwerpen. En gelijk heeft hij, want er zijn on derwerpen, waar je als filmmaker beter af kan lbijven omdat het publiek ze niet lust. Maar er zijn gelukkig uitzonderingen waarmee de gangbare filmmoraal gebroken wordt en men het nochtans pro beert. De nu 44-jarige Griekse Fransman Costa-Gavras was in de jaren zestig enigszins bekend geworden door twee in Frankrijk gemaakte thrillers - toen hij de analyse van een politieke moord, een roman over de moord in 1963 op het sociaal geëngageerde parlementslid Lambra- kis, een arts, die veel voor de jeugd deed, in handen kreeg. Voor de verfilming waren geen financiers in de normale zin te vinden, maar de toen populaire acteur Jacques^Perrin had voldoende geld verdiend om het erop te wagen en vond ook de Algerijnse regering bereid. De film „Z" werd een ongedacht 6ucces en verwierf zelfs een Gouden Palm in Cannes. Ook het publiek 6troomde in de hele wereld voor „Z" naar de bioscoop behalve in Nederland, waar maar een beschei den interesse ontstond. Vanavond kan dat worden ingehaald als de NOS deze opmerkelijke film om 20.20 uur op Nederland 2 uitzendt. Overigens werd de prestatie van Costa-Gavras pas in Griekenland een enorm succes toen de kolonels waren opgekrast. In de tijd dat deze film in de bioscopen te zien was zat er een macabere kant aan omdat het drama voor een aantal in de film verbeelde hoofdfiguren door toedoen van die kolonels uiterst pijnlijk werd voortgezet. De rechter-commis- saris Sarzetakis (in de film door Jean-Louis Trintagnant gespeeld) ala een niet te intimideren onderzoeker Een demonstratie wordt in de film "Z" door militairen uiteen geslagen. De Italiaanse politie heeft twee mannen aangehouden en is op zoek naar nog zevén bij het oprollen van een schilderijvervalsingsbende die vele miljoenen dollars heeft ver diend, onder meer door vervalsin gen te verkopen aan het Metropo litan Museum in New York. De twee aangehouden mannen zijn de Milanese kunsthandelaren Renato Canzella en Armando de Angelis. Ze werden gepakt in Rome. Onder de door de bende op lucar- tieve wijze vervalste meesters, zijn Ernst, Magritte, Poliakoff, Kan- dinsky en Karei Appel. BB weer in de huwelijksboot SAINT TROPEZ (AP) Vrien den van Brigitte Bardot beweren dat de 40-jarige actrice van plan is om in augustus op een geheime plaaits in het huwelijk te treden met Ihaar huidige vlam MirosQiav Brozek. Brozek, die van Poolse afkomst is, heeft in een film gespeeld en zich daarna beziggehouden met schilde ren en beeldhouwen. Brigitte Bardot heeft onlangs eni ge weken in haar huis in St. Tro- pez doorgebracht maar is naar ver luidt OP bet ogenblik in Parijs. Volgens vrienden heeft zij de uit Londen afkomstige berichten dat zü in verwachting zou zijn ontkend. „Ik ben niet zwanger, was t maar waar", zou ze hebben gezegd. naar de toedracht van de moord op de arts Lambrakis in Saloniki, de centrale figuur, die zeer overtuigend door Yves Montand wordt vertolkt. De film „Z" is het bewijs dat men aan militairen al niet graag een oorlog overlaat, laat staan de vrede of de politiek. Ruim tien jaar geleden was rechts al druk bezig met een greep naar macht getuige de moord door rechtse extremisten op de snel populairder wordende Lambrakis. Sarzetakis ging zich uitgebreid en bijna twee jaar bezig houden met het onderzoek. De toen 34-jarige magistraat werd door zijn superieuren onder druk gezet om de zaak op zijn beloop te laten, maar hij wist de twee moordenaars te ontmaskeren en vijf officieren voor het gerecht te brengen, die medeplichtig waren geweest. De hoge ambtenaar Kollias, die on geoorloofde druk had uitgeoefend op Sarzetakis werd ontslagen. Deze heer kwam overigens terug als een van de meest vooraanstaande ministers van de Griekse kolonels Het lot had inmiddels een fatale wending genomen voor Griekenland. De beschuldigde officieren werden vrijgesproken en Sarzetakis ging de gevangenis in waar hij werd gefolterd evenals een aantal landge noten, die naar eer en geweten vroeger him functies hadden ver vuld. Vele van de figuren, die men in de film ziet optreden werden vermoord of kwamen later in de gevangenis terecht. „Z" heeft niets van zijn actualiteit verloren zoals men zal De ondernemingsraden van de omroeporganisaties en de NOS zul len een vrijwillig overlegorgaan op richten, dat de naam Convent van Ondernemingsraden krügt. Dit con vent komt in de plaats van de personeelsraad voor de omroep, welke zich zelf vorige maand heeft opgeheven. Dit omdat de raad be stond uit afgevaardigden van groeps raden, daterende uit de tüd toen er nog geen ondernemingsraden begrijpen, de gevaren die de democratie van links en rechts in Portugal op dit moment bedreigen laten de film van Costa-Gavras nog steeds een veelbetekenende waar schuwing zijn. De roman van Vassilikos, die destijds inzage in de stukken wist te verwerven voor zijn „Z" (de letter, die in het Grieks staat voor „ik leef") gaat wel over een geval maar de filmer heeft er een meer universele kijk op het probleem mee willen geven. Zoals begrijpelijk zijn de opnamen voor de film niet in Griekenland gemaakt, omdat de kolonels daar nooit medewerking aan zouden hebben verleend. Het filmprotest van Costa-Gavras valt in twee delen uiteen. In de eerste helft wordt verteld hoe „het ongeluk" zich heeft toegedragen, in de tweede helft is er het onderzoek naar de waarheid, die bij stukjes en beetjes door Trintignant en een journalist-fotograaf (Jacques Per- rin) naar de oppervlakte wordt gebracht. Welke graad van objectiviteit moet een regisseur aanhouden bij een dergelijke reconstructie? De regis seur bereikte het effect van een meer dan spannende thriller door een geemotioneerde stellingname. Misschien wel de enige manier om een politieke film te verkopen. Costa-Gavras bederft zijn film echter aan het slot vooral met bijna een wraakroes op muziek. Zijn bedoelingen zouden zuiverder over gekomen zijn met een objectivering, die tegenstellingen vermijdt tussen duifblanke karakters ter ener zijde en inktzwarte schurken aan de andere kant. Al geeft men zich aan „Z" dus niet helemaal gewonnen, het is een film die door geen volwassen democra tisch denkende burger gemist mag worden. PIET RUIVENKAMP Journaal. NCRV: 19.05 Eddy Go I geweest: tv-portret Nederland II NOS: 17.45 Zwemmen In Call, Co lumbia 18.45 Minimolen. 18.55 Jour naal. VARA: 19.05 De Stratemaker- opzeeshow. 19.30 Terra Africa. NOS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 22.10 Achter Prom-concerten op NOS-radio HILVERSUM De NOS-radio zendt in juli en augustus zes con certen van de Britse serie 'Henry Wood Promenade Concerts', beter bekend als "de Proms", rechtstreeks in stereo uit. De uitvoeringen zijn te horen op de zondagen en woens dagen 27 en 30 juli, alsmede 6, 17, 20 en 27 augustus, telkens om 19.30 uur via Hilversum 2. De NOS- televisie maakt opnamen van het openingsconcert vrijdag 25 juli en zal die zondag 27 juli om 22.15 uur via Nederland 2 uitzenden. Turkije doet niet mee aan Songfestival DEN HAAG Turkije stuurt vol gend Jaar geen eigen afvaardiging naar het Eurovisie Songfestival, te houden in Den Haag. Sterker nog Turkije ziet voorlopig helemaal van een dergelijke manifestatie af. Dit omdat op het dit jaar gehouden songfestival de resultaten zeer pover waren. Het Turkse zangeresje Se- miha Yanki eindigde in Zweden als iaatste van de negentien. De Turkse radio en tv heeft laten weten alvorens weer mee te doen aan een dergelijk festival zich beter en serieuzer te gaan voorbereiden. Men wil dan namelijk bij de hoogst gelasseerden gaan behoren en het liefst natuurlük winnen. Ter gelegenheid van het 40- Jarig bestaan van het Gemeentemu seum in Den Haag wordt van 30 augustus tot 16 november een over zichtstentoonstelling van de archi tect H. P. Berlage (1856-1934) ge houden. Berlage heeft onder andere het Gemeentemuseum ontworpen. Doel van de tentoonstelling is de veelzüdigheid van Berlages werk naar voren te brengen. Er zal een ruime keuze te zien zün uit de talrüke pro jecten en tekeningen die Berlage achterliet, toegelicht met maquettes, diaseries, reconstructies van interi eurs en foto's op ware grootte. HILVERSUM De NOS-tele- visie zal de landing van de Apollo-capsule morgenavond toch rechtstreeks kunnen uitzenden. Dit gebeurt via Nederland 2 om 22.15 uur. Het VARA-programma 'Achter het Nieuws' wordt hier voor korte tüd onderbroken. De VARA hoopt hierdoor niet in conflict te komen met de tüd, die zü nodig heeft om een repor tage uit Engeland van Louis Velleman te laten zien. Deze reportage gaat over een Brits echtpaar, dat een Mon gools 'kind heeft en dit door speciaal onderwüs waaraan de ouders zorgvuldig meewerkten, tot merkwaardige verstandelüke ont wikkeling heeft gebracht. Kort geleden verzorgden in het Londense Rainbow-theater Liza Minelli en Charles Aznavour sa men een tour de chant. Onder de titel "Liefde van A tot Z" brengt de AVRO-tv vanavond om 21.30 uur via Nederland I het gezamenlijke zang-programma van de Amerikaanse en de Fransman op het scherm. De ontmoeting tussen de twee grote sterren bracht de Britse critici ertoe veel superlatieven in hun recensies te verwerken. Het tweetal repeteerde vier dagen voor deze show, die met een minimum aan effect en décors tot stand kwam. "De critici: "Zij gaven het publiek het beste wat een kunstenaar kan geven: zichzelf." Mel Stuart regisseerde het programma, waarin onder meer nummers als „1 have lived", „Yesterday, when I was young", „Old fashioned way" en "My funny Valentine" te horen zjjn. Het oyUndcn van Liza en Charles duurt bijna één uur. NEDERLAND I 17.45 W.K. Zwemmen in Call, Columbia (NOS) 18.45 Mini Molen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw wereld, mün wereld (IKOS) 19.30 Kenmerk (IKOR-KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Televizie Magazine (AVRO) 20.40 Cannon (AVRO) 21.30 Love from A tot Z: special met Liza Minelli en Charles Aznavour (AVRO) 22.20 Two days in July, tv-documentaire (AVRO) 23.10 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Mini Molen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van Gewest tot Gewest (NOS) 19.50 Film van de Nederlandse Stichting Vrijwilligers (SOCUTERA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 "Z", documentaire speelfilm (NOS) 22.25 PPanoramiek special (NOS) 23.15 Koppeling in de ruimte: reportage over Apollo-Sojoez- project (NOS) 23.40 Journaal (NOS) "Het dreigende kernzwaard" is de titel van een Amerikaan se documentaire, die de NOS-televisie vanavond (2223 uur, Nederland II) in het programma Panoramiek uitzendt. De documentaire handelt over de gevaren van de kernenergie voor het leven op aardemaar toont ook vreedzame toepas sing er van en de mogelijkheden voor controle daarop. "Twee dagen in juli", vanavond om 2220 uur via Nederland I door de AVRO te brengen, is een tv-documentaire over kin deren in verschillende delen van de wereld, die bijna allen in tragische omstandigheden leven. Een aantal filmteams heeft voor deze Engelse documentaire op verschillende plaat sen in de wereld op twee willekeurig gekozen dagen in de maand juli kinderbelevenissen vastgelegd. Eén van die bele venissen is de trieste reis van een jongetje in Nigeriaeen ander team filmde gehandicapte padvinders tijdens een kamp in het Nederlandse Ommen. Het is niet onmogelijk een omroep louter en alleen aan de programma's te herkennen. Het is moeilijk, maar niet onmogelijk. In de serie Bonny riep gisteravond Miss Havers triomfantelijk door de telefoon: „Ja, Jock, we hebben het geld voor de kerk. We zijn gered". Dat is natuurlijk NCRV. Even later maakte de dominee zijn entree en dat was waarempel bdjna dezelfde, ietwat overspannen, zalvende predikant die nog pas maandagavond een partij vogelkooien af kwam leveren bij Cid Abbott, in de serie „In Londen staat een huis". Bij de TROS. Er was nog meer religieuze import in dominees land, in een comedy-serie van gisteravond werd de hoofdpersoon bekeerd. „Niemand gaat eten voor we hebben gebeden. We danken God voor het eten, want het komt van hem. Hallo, God. Hier A. Bunker". Bü de VPRO. Moeilük, maar niet onmogelijk. Regisseuse Kitty Knappert stapte onlangs op bij de NCRV. Ze ging naar de TROS. Een van de laatste produkties die zij voor haar voormalige broodheer maakte, was Therèse in Holland. Deze gefilmde show werd gisteravond herhaald. Ik zal daar niet over mopperen, ik mag g'-aag naar Therèse Steinmetz kijken en Kitty Knappert had hier een personality show gemaakt, zoals ze niet vaak meer gemaakt worden: Therèse die vertraagd door een weidelandschap huppelt en dan te midden van een groep koeien belandt met een blik van „waar bén ik nu weer wakker geworden?". Of twee jonge lieden die elkaar kussen, uiteen gaan en daar staat Therese dan die een loflied op de liefde zingt en zich aldus in een riskant gesneden strandjurk te water begeeft. Ik vraag mij bezorgd af of Kitty Knappert bij de TROS nog wel dergelijke produkties af zal leveren. Want hoe gaat dat? ..Therèse Steinmetz. hè, hmmm. Hoeveel hits neeft ze gehad? Nee. weet je wat.En voor je het weet, stapt Vader Abraham in 19e-eeuwse badkledij door de Noordzee. De NCRV was ook verder in een dromerige stemming, want in de tv-film Savage (In opspraak) werd getennist in avondklecUj. De hoofd rollen in deze historie werden gespeeld door het echtpaar Landau, dat ook al samenwerkte in een serie Mission Impossible genaamd. Van de TROS, ja, het wordt alweer wat moeilijker. Er zijn echter gelukkig nog tv-bekendheden die zich slechts met een omroep laten identificeren, voor kijkers met een normaal geheugen dan, want wie herinnert zich dat AVRO's Ferry Hoogendijk ooit bij de VPRO forums leidde? Toen maakte Jan van Hillo ook al interviews. Voor de NCRV; hij is er gebleven. De gelauwerde tv-maker sprak nu met mr. M. R. van Kleffens. de 80 - jarige bekende Nederlandse staatsman. „Kunt u tegen kritiek?", vroeg Jan van Hillo. Mr. Van Kleffens kon tegen zakelijke kritiek, niet tegen kritiek bijvoorbeeld om iemand weg te willen hebben. „We kennen dat bij de televisie", sprak de presentator. Jan van Hillo mag best nog even blijven, het had mij wel plezier gedaan wanneer hij de gerespecteerde en werkelijk impone rende oud-minister wat minder op de knieën benaderd had. Ik weet waar u op doelt", zei de gast. Jan van Hillo doelde voortdurend en probeerde niets. Hij spitte met glunderende oogjes naar bekende anekdotes uit de nabije historie, over Gerbrandy, over koningin Wilhelmina, over president Eisenho wer. Op pakkende uitspraken als „ongelijkheid is natuurlijk" of „wij kiezen te licht partij voor de underdog" waar mr. Van Kleffens vast zinnige motivaties voor had. werd niet ingegaan. En toch heb ik genoten. Mensen als Van Kleffens hoor je niet zo vaak meer. een man met zo'n open rechtlijnigheid, met formuleringen als „wanneer ik oe grenzen van de betamelijkheid niet te buiten ga". Jan i hem nazeggen. Hillo mag het Bert van der Veer [[W^Mogramma NCRV: 18.00 (S) Bandstand. 18.30 Nieuws. 18.41 Spectrum: aandacht voor het christelijk organisatieleven. 21.15 (S) Specialiteiten muzikaal wensprogramma. 22.30 Nws 22.40 Aktua. 23.00 Een sterfgeval ln de familie, hoorspel. Rond 23.50 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 2355-24.00 17.32 (S) Hier en nu. Hilversum II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend- gym. 7.20 (8) Dag met een plaatje. 18.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Spiegel van België. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9 40 (S) Lichte orkestmuz. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvltam. (11 00 11.08 Radiojournaal)11.30 <S> 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) dag. 18.20 De wonderlijke wereld 16.03 Radiojournaal. 16.06 (S) Gebakken vensterbanken. 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Meded. muziek. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Woensdagavond Mu ziekmagazine. 5-24.00 Nieuws. Hilversum III KRO: 7.02 (8) Dl 0.03 Pep-op-drie. (S) Drie draalt de Theo Stokkink Show. 16.03 De 1 NCRV: REngelen- Show. (1755-1750 Skutsje Sllen, repor tage). DONDERDAG 24 JULI I I 7.00 Nieuws. 7.02 Het leven- 7.06 (8) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 755 (S) Aange stipt. 8.00(S) Te Deum Laudamus 8.24 Op de man af. 8.30 Nieuws. 8.36 Gym. voor de hulsvrouw. 8.46 (S) Podium. 9 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Orkestpal et. 12.00 (S) Bel Canto. 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.80 Nieuws. 12.41 (S) Hier 12.55 (S) Mlddagpauzedlenst. WOENSDAG 23 JULI uitsland I 1755-18.00 Journaal. (Regionaal pro gramma: NDR: 18.00 Oorlog en vrede, tv-serle. 18.30 Akt. 18.45 Zandmanne tje. 18.55 Nordschau magazine. 1956 Oorlog en vrede-, vervolg SS Amerikaanse Der Fall von nebenan. tv-serle. 19.46 Ballade). 20.00 Journaal en weerbe richt. 20 15 Report, over 25 Jaar Schnlck-schnack. quls 22.50 Journaal kommentaar ltsland II O Journaal. 17.10 Clrcuaprogram- 7.35 Akt. en muziek. 18.55 Malnzel deze tijd. naai. 21.15 Grote dirigent 22 05 Sport: WK. Journaal. Jour concert. 23.50

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5