Wat wordt positie van Leiden in toekomst? AANTAL AANVRAGEN HUURSUBSIDIE IS VERDUBBELD madurodam LEZERS SCHRIJVEN MADURODAM lichtstad! Ruiten ingegooid [^^[pUilgM5^RTj ARTS UIT OEGSTGEEST OVERTRAD OPIUMWET WOENSDAG 23 JULI 1975 LEIDEN Wat zal in de na bije toekomst de positie van de gemeente Leiden worden, wan neer er straks voor het westelijk deel van de provincie een nieuw streekplan is samengesteld? Wel ke ontwikkeling zal haar worden toebedacht en hoe zal de ver houding worden ten opzichte van Den Haag? Interessante vragen, waarvan de antwoorden nog in nevelen gehuld zijn. omdat op verschillende niveaus kennelijk tegengestelde krachten werkzaam zijn. Die verschillen van opvatting zijn er met name tussen de pla nologen op rijks- en op provin ciaal niveau. Aan de ene kant is er de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, die Leiden een plaats toebedeeld in het rijtje van 26 toekomsti ge provinciehoofdsteden. Ander zijds is er de Provinciale Plano logische Dienst die constateert, dat het Leiden nog veel moeite zal kosten om een waardig agglo meratiecentrum te worden. Laat staan dat Leiden zich zou kun nen ontwikkelen tot een stadsge westelijke city. Dat is volgens de PPD een illusie. Toch zal in de komende pe riode duidelijkheid op dit punt geschapen moeten worden. Het KVP-statenlid Bakker heeft daar onlangs nog op gewezen. Volgens hem zijn politieke beslissingen vereist om te voorkomen dat er een voortdurende golf van pro testen tegen de standpunten van de PPD binnenkomt. Het is ook nodig om 'n goede voortgang bij de totstandkoming van het streek plan Zuid-Holland-West te waar borgen. In november 1973 werden door de PPD de "plandoelen voor Zuid-Holland-West" gepubliceerd. Ze waren een ontwerp voor wat de basis van een nieuwe streek plan zou moeten worden. In die plannen werd Den Haag een metropolitaine ontwikkeling toe bedacht en kregen gemeenten bepaalde rangorde. Leiden zou ten opzichte van Den Haag een min of meer ondergeschikte plaats moeten innemen Protest Door de gemeente Leiden is te gen een dergelijke toekomstvisie fel geprotesteerd. Al in december 1972 sprak de Leidse raad zich uit tegen het idee om Leiden in te lijven bij een gewest Den Haag waarvan toen nog sprake was. De voorkeur werd gegeven aan een eigen gewest Leiden met inbegrip van Alphen a.d. Rijn. Reden waarom vorig jaar bij GS werd bepleit om deze ge meente te betrekken bij het ont wikkelen van een nieuw streek plan. Het onlangs verschenen com mentaar van de PPD op de reac ties op de nota plandoelengeeft duidelijk weer, dat men voor een dergelijk standpunt weinig voelt. Gezegd wordt door de provincia le planologen", dat de ruimtelij ke omstandigheden en voorwaar den in groter verband het on denkbaar maken dat Leiden ont wikkeld kan worden tot een cen trum van het hoogste niveau". De argumentatie, die voor dit standpunt wordt aangedragen is, dat het inwonertal van dit ge deelte van de provincie juist vol doende is voor één centrum. Het Haagse centrum heeft ten opzich te van Leiden, een dusdanige voorsprong dat een ontwikkeling tot een dergelijk niveau onmoge lijk wordt geacht. Wel wordt er aan toegevoegd, dat voor het Leid se centrum een verder strekken- der taak is weggelegd dan voor Universiteit In het commentaar doet de PPD een aantal uitspraken over Leiden dat te aardig is om het hier onvermeld te laten. Zo is men van oordeel dat de Rijksuni versiteit niet veel verder zal moe ten uitgroeien dan de huidige om vang. Dit in verband met het te overheersende karakter ten op zichte van de plaatselijke gemeen schap. Hoewel men overplaatsing van bepaalde delen van de Leidse universiteit allerminst propageert wordt wel gewezen op het feit dat in Den Haag een universiteit of hogeschool ontbreekt, terwijl die steeds wel aanwezig zijn in be langrijke andere stedelijke cen tra in binnen- en buitenland. In dit verband wordt opgemerkt dat de Stichting Lerarenopleiding Zuid West Nederland, die nu in Delft zetelt, veel beter op zijn plaats zou zijn in de residentie. Een aantal andere PPD-uitspra- ken heeft betrekking op de win kelfunctie van het centrum van Leiden. Men verzet zich tegen de plannen voor de vestiging van Maxis in Leiderdorp. Men consta teert dat er ontwikkelingen aan de gang zijn die afbreuk doen aan de functie van de binnensteden. De provinciale planologen vinden dan ook dat een dergelijke koop kracht niet aan de binnenstad van Leiden onttrokken mag wor den. Leiidsenhage Ongeveer gelijkluidend is het standpunt van de PPD met be trekking tot het winkelcentrum Leidsenhage. Uitbreiding zowel qua oppervlakte als kwaliteit wordt ongewenst genoemd. Voorkomen moet worden dat op die manier het toekomstig stadscentrum Zoe- termeer worden aangetast. Wel het volgens de PPD gewenst dat andersoortige voorzieningen aan het centrum worden toegevoegd- Daarbij wordt gedacht aan soci aal-culturele voorzieningen, werk gelegenheid en woningen. Ook de onevenwichtige sociale opbouw van de gemeente Leiden komt ter sprake. Ingegaan wordt onder meer op het standpunt van de gezamenlijke kamers van Koophandel, dat een aanzienlijk deel van de Leidse werklozen niet bruikbaar is voor het produktie- proces. De omscholing komt vol gens de kamers voor velen te laat of is onmogelijk. De PPD is een andere mening toegedaan. De op lossing moet naar hun oordeel wel degelijk gevonden worden in bij-, her- en omscholing. Verder zou door Leiden gepoogd moeten worden om bevolkings groepen aan te trekken die nu zwak vertegenwoordigd zijn. Het accent leggen op wat duurdere woningbouw in of bij het centrum van de stad (als voorbeeld wordt het Waardeiland genoemd) en het aantrekken van bepaalde werkgelegenheden kan volgens de PPD de balans in Leiden beter in evenwicht brengen. Voorts wordt er gepleit voor meer sociale wo ningbouw in de randgemeenten van Leiden, zodat het grote ver schil in bevolkingssamenstelling wordt afgezwakt. Aandacht besteedt de PPD ook aan de wegverbindingen tussen Leiden en Den Haag. Verbreding van de huidige Rijksweg 44 door Wassenaar wordt met het oog op het leefmilieu onaanvaardbaar geacht. Als in de toekomst de ver voerscapaciteit tussen beide ge meenten vergroot moet worden, moet volgens de PPD in eerste instantie worden gedacht aan de Geen koopkracht onttrekken aan Leidse binnenstad. volgende mogelijkheden: verbete ring van het onenbaar vervoer en verbreding van de Rijksweg 4 (Leiderdorp - Zoeterwoude-Voor- burg). Over deze en nog tal van ande re standpunten van de planologi sche dienst zullen zich in de ko mende maand de vier streekcom- missies, die uit belangstellend»1 burgers zijn gevormd, ter voor bereiding van het nieuwe streek plan gaan buigen. De bedoeling is dat er een "praatpapier" op ta fel komt. Deze nota's zullen het uitgangspunt vormen van een op 9 september te houden hoorzit ting door de commissie ruimtelij ke ordening Met de provincie. ne zullen de streekcom- missies dan worden gevraagd naar hun zienswijze over de inde ling van gemeenten volgens een bepaalde rangorde en de voorge stelde grootsteedse ontwikkeling van Den Haag. WEER GROTE FOUT VAN RIJNLAND Het hoogheemraadschap van Rijn land in Leiden heeft weer een grote fout gemaakt door een ieder dezelf de kosten te laten bijdragen. Ouden van dagen, grote gezinnen, eigenaars van villa's met vijvers plus zwem baden en douche. Dat was indertijd ook met de vaar- vergunning. Een aow-er moest voorf zijn kleine visbootje hetzelfde beta len als een groot jacht. Weet het beheer van Rijnland niet dat er ve le gezinnen en aow-ers geen. douche en wasmachine hebben. En dat er mensen zijn die op dieet leven en dus weinig gebruik maken van het toilet. Laat Rijnland een schappelijke ver deling maken, waarbij rekening ge houden wordt met ouden van da gen, invaliden en arme mensen. Vol gens mij is het onredelijk allen ge lijk te stellen. Jac. Ravensbergen De Genestestraat 38, Leiden. (Alleenstaanden betalen geen 62.65 maar f 17.90)red) Ook bij avond beleeft de bezoeker van Madurodam een onverge telijk avontuur. Als er in het stadje meer dan 46.000 lampjes branden ontstaat er een feeërieke sfeer. De ontelbare lichtjes branden in huizen en gebouwen, weerkaatsen zacht in de havens en spiegelen in de grachtjes, de gebrandschilderde ramen var» de Sint Jan prijken in volle kleurenpracht, de vuurtoren flitst zijn schijnsel in het rond, verlichte treinen snellen voorbij en de licht krant meldt u het laatste nieuws... daar valt wat te beleven. LEIDEN Het aantal Leide- raars dat een aanvraag voor indi viduele huursubsidie heeft ingediend is op dit ogenblik twee maal zo groot als vorig jaar. Die explo sieve groei in het aantal aanvra gen is mede te danken aan een ver ruiming van de subsidiemogelijkhe den die begin van deze maand van kracht is geworden. In 1974 waren er eind juli ruim 600 formulieren op het stadhuis ingeleverd. Op dit ogenblik zijn het al bijna 1300. Dat is bijna net zoveel als vorig jaar ge durende het hele subsidiejaar. Toen kregen 1320 Leidenaars huursubsi die De toevloed van aanvragen heeft op de afdeling Volkshuisvesting van het stadhuis voor 'n grote drukte gezorgd. Zo groot dat zelfs enkele tijdelijke medewerkers moesten worden aangetrokken om de ambte naar die zich dag-in-dag-uit met de afhandeling van deze aanvragen bezig houdt, te helpen. In de maan den mei en juni hielden twee hulp krachten zitting in de hal van het Leidse stadhuis om inlichtingen te verstrekken en waar nodig de hel pende hand te bieden bij het invul len van de formulieren. Inmiddels zijn de hulpkrachten weer terug naar de afdeling Volks huisvesting om daar de adminis tratieve afwerking te verzorgen. Voordiegene, die nu nog formulie- ïen wil afhalen kan daarvoor te recht bij de afdeling voorlichting, direct links in de entreehal. Daar worden ook informaties verstrekt. Hulp bü het invullen van vraagformulieren kan men krijgen bij de afdeling Volkshuisvesting op de derde verdieping van het stad- Ter informatie een summier over zicht van wat de nieuwe huursub sidieregeling inhoudt. In tegenstel ling tot de oude regeling kan iede reen die huurder is van een zelf standige woning in principe aan spraak maken op individuele huur subsidie. Dat geldt dus bijvoorbeeld niet voor huurders van kamers, op etages. Er wordt niet langer onder scheid gemaakt tussen oude en woningwetwoningen, terwijl in het vervolg ook huurders, die een uitke ring op basis van de Algemene Bij standswet ontvangen in aanmerking komen. Voor de huursubsidieregeling gel den maar twee beperkingen, name lijk de hoogte van de huur en het inkomen. De "kale huurprijs (dat is de huur zonder stook- of servicekos ten) mag namelijk niet hoger zijn van 5400 gulden per jaar, ofwel 450 gulden per maand en niet lager dan 1490 gulden per jaar of 124.16 gulden per maand. Voor het inko men geldt dat alleen subsidie wordt verstrekt aan huurders met een in komen beneden de 30.000 gulden per jaar. Bij de bepaling van dit bedrag wordt uitgegaan van het belastba re inkomen: dat is het inkomen waarover loon- en inkomstenbelas ting wordt betaald, verhoogd met negen procent. In het kader van het streven van het kabinet om te komen tot een systeem van "inkomenshuren" (huur betalen in verhouding tot het sa laris of loon dat men verdient) zijn die van de woningbouwverenigingen, ook die van particuliere eigenaren en institutionele belegger^ ver zekeringsmaatschappijen bij de nieu we regeling betrokken. Met ingang van de eerste van deze maand is ook de mogelijkheid ge opend om in een beperkt aantal ge meenten, waartoe ook Leiden be hoort, de subsidie op de huur recht streeks via de verhuurder aan te vragen. In Leiden hebben vele ver huurders al hun medewerking toe gezegd aan de inkomenshuren. Daar onder vallen met name de woning bouwverenigingen, bejaarden huizen, de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren en enkele grote be leggers als het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, Huurman en het Al gemeen Servic Bedrijf. De huurder die de aanvraag om subsidie indient via de verhuurder krijgt wanneer de aanvraag is toegewezen door de mi nister het bedrag niet meer zelf in handen. Dat wordt direct in minde ring gebracht op het huurbedrag dat men maandelijks dient te beta len. De afhandeling gaat op die ma nier vlot in zijn werk en bij diver se woningbouwverenigingen is men inmiddels tot verrekening van de subsidie overgegaan. Wie op de ou de wyze de subsidie via de gemeen te aanvraagt, krijgt het subsidiebe drag achteraf per kwartaal op de gi ro- of de bankrekeningen. De keuze tussen de beide manieren van aan vragen is overigens vrij. Iemand die bezwaar tegenheeft om bij de op de proppen te moeten komen met gegevens over het inko men kan de aanvraag via de ge meente laten lopen. In dat geval waarin de verhuurder weigert me dewerking te verlenen bij de aan vraag voor subsidie kan men ook altijd terecht op het stadhuis. De mogelijkheid om een huursubsi- die aan te vragen is op dit ogenblik nog moeilijk. De dag waarop de aan- vraagtenmijn sluit is vastgesteld op 1 oktober. Voor de aanvragen is het stadhuis geopend van 9-12 uur en van 1 tot 17 uur. Dezer dagen werden door het mini sterie van Volkshuisvesting nog een aantal aanvullingen op de subsidie regeling bekend gemaakt. In de eer ste plaats is er een overgangsrege ling gecreëerd voor die groep huur ders, die door de grens van maxi maal 5400 per Jaar buiten de subsi dieregeling vallen. Deze groep krijgt nog gedurende drie jaar de subsidie die men het afglopen jaar ont ving. Daarmee wordt de mogelijkheid geschapen om uit te kijken naar een goedkopere woning. Als men dat tenminste wil. Het maximum van 5400 gulden geldt evenmin voor de gehandicapten die in een aangepaste w oning wonen. Dat is een huis waarin d iverse voorzieningen zijn aangebracht waardoor de huur hoger is geworden dan in normale vergelijkbare wonin gen. Huurders van gerestaureerde woonhuizen, die subsidie ontvangen Monumentenzorg en andere instel- l.pgen op dit terrein en die per Jaar meer dan 5400 gulden huur verwo nen, kunnen ook na de periode van 3 Jaar georuik maken van de huur subsidieregeling. Gebleken is dat de maximumgrens voor bejaarden tot grote bezwaren aanleiding kan geven. Daarom is aoor het ministerie eveneens bepaald dat deze grens ook niet van toepas sing is voor 65-Jarigen of mensen die juist in het subsidiejaar 65 worden. Ook wanneer de huurprijs h oger komt te liggen dan de al eerder ge roemde 5400 gulden, komen bejaar den in beginsel in aanmerking voor subsidie Zij krijgen dan een bijdra ge, die geldt voor een huur grens van 5400 gulden. In voorbereiding is een aparte rege ling voor alleenstaanden, die f 4huwd of gehuwd geweest zijn, die longer dan 30 Jaar zijn en niet in aanmerking komen voor kinderaf trek. Omdat de nieuwe regeling nog wel even kan duren is door het mi nisterie van huisvesting een over gangsregeling ontworpen voor al leenstaanden. die dit iaar al voor een huursubsidie in aanmerking kwamen. De uitkering wordt ver lengd tot het tijdstip waarop de nieuwe regeling ingaat. Tenslotte een belangrijke vraag. Hoeveel sub sidie ontvangt de aanvrager? Uit de tabellen blijkt dat de oijdragen af hankelijk van huur en inkomen kan variëren tussen de 10 en 280 gulden per maand. De bijdrage wordt dit juar verstrekt voor een periodp van negen maanden te weten van 1 Juli 1975 tot april 1976. Aanvragen van huursubsidie moeten er op letten dat elk jaar opnieuw een aanvraag moet worden ingediend Bptrekt men tus sentijds een woning dan geldt dat men binnen drie maanden een aanvraag moet indienen. Datzelfde geldt wanneer een hogere huurprijs wordt berekend. niet waarover ze schrijft. Ze ge bruikt woorden als: masochistisch, onverantwoord aantal blaren, zelfs het woord bekakt komt ergens voor. Alsof naar commentaar niet erg elitair is tegenover de wandelaars, laat staan uw lezers. Zou het niet aanbevelenswaardig zijn, mocht A. Ruygrok ooit nog eens een 4-daagse verslaan, dat ze hem eerst zelf eens loopt, dan weet ze waarover ze schrijft. Uw lezers kunnen dan re kenen op commentaar van een ter zake kundig iemand, en niet van een bla-bla-schrijvend iemana langs de weg, hangend tegen een auto. M. Zonnevylle Wiite Singel 79, LEIDEN. LEIDEN Bij de Leidse politie kwamen de laatste dagen veel klach ten binnen over vernielingen van re novatiewoningen aan de Marnix- straat. Er bleken inderdaad veel rui ten te zijn ingegooid. In verband met deze baldadigheid wordt er in de omgeving van de Marnixstraat extra politietoezicht gehouden. LEIDEN De postduivenvereni ging .De Reisduif hield een wed vlucht vanuit Duffel. Er deden 474 duiven mee. De uitslag was: 1,7 A. Pracht, 2, C. Kop, 3,9, F. Bouman, 4,5 W. Kop, 6. P. Mooten, 8. I. de Roodc. 10. W. de Roode. Tevens werd met 88 duiven deelgenomen aan een wedvlucht vanaf Orleans. De uitslag van deze vlucht was: 1, 3, 7, W van Nieuwendijk, 2, 5. 8, W. Kop, 4, 6 H. Scheurwater, 9. P. Moo ten, 10. W. de Roode. Met 418 duiven werd ingeschreven voor de wed vlucht vanuit Strombeek. De uitslag was: 1. F. Bouwman, 2. S. Koster, 3. T. van Duuren, 4, 7, 8, W. v. d. Kooy, 5. H. Scheurwater, 6. P. Mooten, 9. W. Kop, 10. F. v. d. Zeeuw. Ten slotte werd nog gevlogen vanuit Ruffel. De uitslag luidde: 1, 2. 6, W. v. Nieuwendijk, 3, 4. J. v. Oosten, 5. W. Schouten, 7. W. de Roode, 8. P. Mooten, 9. T. Platteel. Horloger v. d. WATER Altijd voordelig OEGSTGEEST/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft giste ren de 37-jarige vrouwelijke arts J.M. van W. uit Oegstgeest we gens overtreding van de opium wet veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. De officier van justitie had twee weken geleden drie maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaar delijk tegen haar geëist. Na een operatie was de arts verslaafd geraakt aan het ver dovende middel pethidine. Nadat de hoofdinspectie van de Volks gezondheid een onderzoek had in gesteld, durfde haar huisarts het middel niet meer te verstrekken. Daarom schreef zij zelf recep ten uit op naam van niet bestaan de patiënten van haar en haal de zij by apotheken in diverse plaatsen het gewenste middel. De arts heeft al meermalen gepro beerd van de verslaving af te komen, wat nu na behandeling zou zijn gelukt. De rechtbank heeft inmiddels ook psychiatri sch toezicht bevolen en, indien dat noodzakelijk blijkt, opname in een verpleeginrichting. LEIDEN De zo langzamerhand vertrouwde Fiat politie-auto gaat uit Leidens stadsbeeld verdwij nen. De hermandad krijgt binnenkort de beschikking over vijf Opeis van het type Ascona en drie BMW's. De eersten zullen worden gébruikt voor de surveillance, de andere voor het verkeer. De politie heeft inmiddels al een BMW binnen, hier of de foto naast de vertrouwde Fiat 124. Geen blci-bla over de vierdaagse In de krant van woensdag 16 Ju li jl. zag ik een reportage over de 4-daagse door A. Ruygrok. In een van haar andere artikelen schrijft ze, dat ze hem zelf nooit zal lopen. Akkoord, maar waarom legt ze zich zelf dan geen beperkingen op in haar commentaar. In principe weet ze

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3