Aan Roemeense dansers politiek asiel geweigerd Studenten achter prof. Smalhout CDA-BESTUUR: GEEN EENHEID FORCEREN <11 ll'H lil 1 Gebroeders S. 'uitermate gevaarlijk' Beter voorbereid de pensioenstreep over PLANTEN- DRUPPELAAR OORZAAK VAN 'OVER STROMING' Minister Bruma van Suriname wil geen voortzetting 'Nederlandse economische overheersing' NEDERLANDSE IN ALPEN OMGEKOMEN DINSDAG 22 JULI 1975 Door Joost Catkoen Minister Boersma van Sociale Zaken wil van de Stichting van de Arbeid graag haren, hoe daar gedacht wordt over een bescheiden beginne tje met de invoering van betaald educatief verlof. Hij heeft op het ontmoetingspodium van de werkge vers en werknemers een adviesaan vrage gedeponeerd, mede namens zijn collega-bewindslieden van On derwijs en Wetenschappen en van CRM, waarop naar hü hoopt spoedig wordt geantwoord. Als het even kan nog voor begin volgend jaar. Waar denk je aan bij de term ..betaald educatief verlof?" Allereerst aan een studiemogelijkheid in de baas z'n tijd en voor de baas (of eventueel het Rijk) z'n geld. Ruimte voor bijscholing of eventueel om scholing of hoe Je het ook wilt noemen, terwijl het dienstverband normaal doorgaat. Ten bate van werknemer en baas beiden. Maar zo ver blijken we nog lang niet te zijn, als men Boersma's brief aan de Stichting leest. Weliswaar ziet het kabinet iets dergelijks aan de horizon: geleidelijke invoering van een betaald educatief verlof is onderdeel van de programgrondslag van deze regeringsploeg. Dat b.e.v. wordt daarbij tegen het licht gehouden van de „permanente educatie', en Boersma cs. zien er inderdaad een middel in om „op ruimere schaal en gedurende het gehele arbeidsproces van de educa tieve voorzieningeh gebruik te kunnen maken". Daarbij moet het dan kunnen gaan om „een breed Extra vorming Nogmaals: dat systeem van gemak kelijk even uit het dagelijkse werk wippen om (zonder aantasting van het loon) wat extra vorming op te doen, dat blijft voorlopig nog aan de kim wenken. Minister Boersma voorziet zelf nog heel wat studie, voor een dergelijk, algemeen b.e.v. stelsel op poten kan worden gezet. („Tot de vragen die beantwoord moeten worden behoren ondermeer: educatief verlof, voor wie; geduren de hoeveel tijd; recht of ook verplichting; hoe te regelen; taken overheid; financiering en dergelij ke"). voor ogen zweeft, denkt hij zelf aan een categorie mensen: de in deze tijd zo sterk in de aandacht staande groep van de 60-65-jarigen. In termen van arbeidsmarkt uitge drukt: zo'n 185.000 werknemers. Voor die ouderen, en dan vooral onder hen de mensen die destijds onvoldoende onderwijs hebben geno ten, ziet hij een begin van betaald vormingsverlof als een welkom instrument ter voorbereiding op de periode na de pensionering. Daarop is de adviesaanvraag, waarvoor het motto „betaald educatief verlof" dus eigenlijk wat te algemeen en te weids is, vooral gericht. Boersma herinnert er aan hoe juist dit Jaar al in veel cao's de arbeidstijd van de oudere werkne mers verder is teruggebracht echter zonder dat aan die extra vrije tijd een bijzondere inhoud is gegeven. In die extra verlofdagen zou de tegen zijn pensioen aanzittende werknemer dan, het liefst samen met de echtgenote, een betaalde cursusmogelijkheid geboden moeten worden waarin hij of zij beter geschoeid kan worden voor de pensioentijd. Voor een overgang van werk naar een „vrijheid", die zoals bekend maar al te vaak gepaard pleegt te gaan met geestelijke en lichamelijke schokken. Toeslag Betaald, door wie? Wat dit speciale project „voorbereiding op de pensio nering" betreft geeft minister Boers ma vast aan, dat hij zelf aan een door de werkgever te verschaffen toeslag denkt. De vakbeweging zou de ouderen die allereerst voor een dergelijke cursus (vooral maat schappelijke en culturele vorming, te denken is aan enige dagen of aan een of twee weken per Jaar) In aanmerking komen, moeten selecte ren, zo is voorts zijn gedachtengang. Maar juist over dergelijke punten moet de Stichting van de Arbeid zich maar eens uitspreken, meent de bewindsman. Intussen wordt er departementaal en interdepartemen taal ook voortgestudeerd. Trouwens: hier en daar ligt al een stuk ervaring, wat die pensioenvoorberei ding betreft. De gemeente Den Haag bijvoorbeeld wil voor haar oudere ambtenaren een cursus op touw zetten. We zijn kennelijk toe geraakt aan weer een ontbrekende schakel in onze verzorgingsketen van de wieg tot het graf. MINISTERIE: „VOLGENS AFSPRAAK GEHANDELD" LONDEN (SP) In Londen verblijven op geheime adressen drie Roemeense dansers, van wie nu pas bekend is geworden dat hen vorige maand in Nedterland politiek asiel is geweigerd. Zij hadden zich willen aansluiten bij één van de in ons land opererende dansgroepen van politieke Roemeense vluchtelingen. De drie Roemenen, die inmiddels politiek asiel in En geland hebben gekregen, werken nu noodgedwongen als schoonmakers in de Britse hoofdstad. NIEUWEGEIN (ANP) Een familie in Nieuwegein heeft wei nig plezier gehad van een op het eerste oog ingenieuze uitvin ding, die de plantjes nat moest houden tijdens de vakantie. In de badkamer op de boven ste verdieping werd t groen on der een soort eeuwige druppel gezet. De luttele spatjes uit de kraan moesten voor enkele we ken het leven erin houden. De druppel werd echter 'n straal en de dorst van de planten was snel gelest. De straal werd groter en langzaam stroomde de aarde uit de potten. Deze aarde zorg de er al ras voor dat de afvoer verstopt raakte en slechts het feit, dat de buren niet met va kantie waren voorkwam een rampje. Maar dat gebeurde niet eerder dan dat het water al langs de muren stroomde en twee verdiepingen van het huis geheel blank stonden Op 17 juni arriveerden Sandu Po- beznick, George Tecusianu "èn Sil- viu Ciuciumis na een toernee door Engeland tijdens een tussenlanding op Schiphol, onder begeleiding van een lid van de Roemeense veilig heidsdienst. Zij zouden van daar doorvliegen naar Boekarest. De ande re leden van de dansgroep waren reeds eerder vanuit Londen naar Boekarest teruggevlogen, maar om dat het toestel vol was, waren de drie Roemenen onder bewaking van de veiligheidsman in Londen achterge bleven. Op de Roemeense ambassade in Londen, waar zij de nacht door brachten, beraamden de drie het plan in Nederland asiel te vragen. Een paar minuten voordat het toe stel van Schiphol naar Boekarest zou vertrekken, vertelden zij de veilig heidsman dat zij niet mee zouden gaan. Deze trachtte hen, onder be dreiging van een pistool, te dwingen. Er ontstond een vechtpartij, waar bij de veiligheidsman het onderspit dolf. Zij gaven hem tenslotte een brief voor de Roemeense autoritei ten, waarin zij him vlucht verklaar den, waarna hij in zijn eentje vertrok. Teleurgesteld De koninklijke marechaussee op Schiphol gaf de drie Roemenen ech- ter te verstaan dat er geen sprake kon zijn van politiek asiel. Zij moes ten onmiddellijk terugkeren naar het land van herkomst en werden ver volgens op het eerste het beste toe stel naar Londen gezet. De diep te leurgestelde Roemenen werden op het Londense vliegveld Heathrow afgehaald door vertegenwoordigers van het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken. Na uitgebreid on dervraagd te zijn werd hen voor een jaar politiek asiel verleend. Sandu Pobeznick verkoos de vrijheid boven zijn vrouw en acht jaar oude zoontje, die nog in Roemenië verblij ven. Hij hoopt dat zij in staat zullen Prof. Smalhout heeft zich vorige week beklaagd over de stiefmoeder lijke bedeling van zijn instituut voor anaesthesiologie. Hij stelde, dat bestuur en directie van het Academische Ziekenhuis in Utrecht niet klaar zijn met de mededeling, dat de operatiekamers de modernste anaesthesie-apparatuur bevatten. Hij wil een veel ruimer gebruik onder meer in de intensive care-af deling. De faculteitsvereniging zegt te zijn geschrokken van het antwoord van bestuur en directie, waarin prof. Smalhouts uitlatingen worden be treurd. Vreemd vindt zij het ook dat de medische faculteit haar naam aan de verklaring heeft gehecht zonder dat de faculteitsraad daar van iets afwist.De houding ten opzichte van het onderwijs binnen hét instituut van prof. Smalhout wordt geroemd, evenals de visie op de patiënt, die mondig wordt beschouwd. De vereniging vermoedt, dat tegenstanders van prof. Smal hout,die reeds jaren vecht voor meer erkenning van zijn instituut, de gelegenheid hebben aangegrepen om oude, diepe tegenstellingen te accentueren. Al eerder stelde de overgrote meerderheid van de medewerkers van prof. Smalhout zich achter zijn verklaring. zijn zich in Engeland bij hem te voe gen. Maar andere Roemeense vluch telingen in Londen zijn er van over tuigd dat dit hoogst onwaarschijnlijk is. De Roemeense veiligheids dierst neemt namelijk meestal represaille- acties tegen familieleden van vluch telingen. Commentaar HetG ministerie van Justitie in een commentaar op de weigering poli tiek asiel te verlenen aan de Roemeense dansers: „Er bestaat een internationale afspraak tussen de landen, die het internationale Vluchtelingenverdrag van Genève hebben ondertekend, dat het asiel zal worden verleend door dat land, dat laatstelijk via visum of paspoort onderdak heeft verschaft. Dat was Engeland. De Roemenen hebben dan misschien Nederland uitgezocht, zij kwamen uit Engeland, voor welk land zij visa hadden gekregen. Hier waren zij slechts doorgaande passagiers. Er is volgens de inhoud van de Geneefse afspraak gehan deld. Overigens, een navraag heeft ons geleerd, dat de veiligheidsoffi cier in werkelijkheid een beambte van de Roemeense vliegmaatschap pij Tarom was. Zij hebben als vertegenwoordiger van het betref fende Oostblokland normaal de tickets in hun bezit. De marechaus see, die de drie een nacht onderdak heeft verleend in Badhoevedorp, waar een kazerne is, heeft evenals de politie van Schiphol verklaard niets van een vechtpartij of het gebruik van een vuurwapen te weten. Sedert 16 Juni zijn de drie Roemenen weer in Engeland. De kosten van de terugvlucht werden, ook volgens internationale afspra ken, gedragen door de vliegmaat schappij BEA". Het ene wandelevenement is nog maar nauwelijks algeloven of het andere is al weer va\ gegaan. Gisteren vertrokken vanuit Hoek van Holland in kleine groepjes de deelnemers Strandzesdaagse. De tocht eindigt bij Den Helder. DEN HAAG (SP) Het algemeen bestuur van het Christen-Democra tisch Appèl, waarin ARP, KVP en CHU willen opgaan, wijst geforceer de eenheid in de politieke arena af. Het bestuur heeft zich in een com mentaar afgezet tegen de mening van permanente programcommissie van het CDA, de zogenaamde PPAC, dat er bij de volgende kabinetsfor matie onder geen voorwaarde een splitsing mag optreden. Thans zijn KVP en ARP regeringspartijen maar zit de CHU in de oppositie. Het CDA-bestuur wijst polarisatie af, "wanneer het betekent dat de tegenstellingen zo worden aange scherpt dat kunstmatige scheidslij nen in ons volk worden opgetrok ken, waardoor oplossing van proble men vanuit samenwerking in over leg onmogelijk of ten zeerste be moeilijkt wordt". Het bestuur wil nu nog geen uit spraak doen over de vraag of het CDA aan een nieuwe regering moet deelnemen. Feitelijke deelname is afhankelijk van de vervulling van een aantal voorwaarden. Thans is nog niet te overzien hoe het politie ke krachtenveld er na de eerstko mende Kamerverkiezingen zal uit zien, aldus het bestuur. Daarmee geeft het CDA-bestuur mr. Aantjes, fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer, een steuntje in de rug. Aantjes liet vo rige week weten dat hij het oneens is met de opvatting van de PPAC (waarin politici als prof. Steenkamp drs. Schmelzer, drs. Udink en mr. Scholten) dat verdeeldheid binnen het CDA een te hoge prijs is voor kabinetsdeelneming. De gedachten- gang dat alles ondergeschikt zal zijn aan de eenheid van he CDA noemde Aantjes onaanvaardbaar. Het eerste Jaaradvies dat de PPAC heef uitgebracht vindt het CDA-be stuur op andere punten in het alge meen te weinig concreet. Zo mist het bestuur een standpunt over de inkomenspolitiek. Ook is het bestuur enigszins teleurgesteld over de so ciaal-culturele paragraaf. Over de grondpolitiek zegt het bestuur dat de grond niet in gemeenschapsban den moet komen. Verder pleit het voor een snelle uitbreiding van de medezeggenschap in bedrijven en in stellingen. PARAMARIBO (ANP) De Su rinaamse minister van Economische Zaken mr. E. Bruma is gisteravond vanuit Paramaribo naar Nederland vertrokken voor besprekingen over luchtvaart en handel met minister Westerterp van Verkeer en Water staat, de directie van de KLM, en minister Lubbers van Economische Zaken. In Den Haag zal onder meer de iuchtvaartovereenkomst worden ge parafeerd tussen Suriname, de Ne derlandse Antillen en Nederland. De ondertekening vindt plaats bij het begin van de onafhankelijkheid van Suriname op 25 november a.s. Mi nister Bruma zei in Paramarbo bij zijn vertrek dat de Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM van erschillende luchtvaartmaatschap pijen waaronder de KLM voorstel len heeft ontvangen over het onder houden van de lijn Amsterdam-Pa ramaribo. De inhoud van deze voor stellen wil men volgens hem ech ter zoveel mogelijk geheim houden. De besprekingen in Den Haag met minister Lubbers moeten leiden tot een handelsakkoord tussen Neder land en Suriname, maar zullen voorlopig nog een oriënterend karak ter hebben. Minister Bruma was blijkens zijn woorden geen voorstander van voort zetting van wat hij noemde "De Ne derlandse economische overheersing". ADVERTENTIE blauwtje gelopen? stimorol kopen! Overvallen, verkrachtingen, schietpartijen, ontsnappingen en een gijzelingsplan m Professor Smalhout SCHIEDAM De in Schiedam wonende Antilliaanse gebroeders S. beginnen qua beruchtheid bij de Nederlandse politiekorpsen de Haag se broers D. aardig naar de kroon te steken. Voorlopig zitten de Hagenaars nog goed, vooral dankzij de twee gijzelingen (Deil en Scheveningen) van Daan, maar Melfrim, Felix, Percy en Siegfried komen flink opzetten met hun overvallen, verkrachtingen, schietpartijen, ont snappingen en een gijzelingsplan. Wie zijn deze vier op Curacao geboren broers, die geen enkele politieman zal naderen zonder eerst zijn pistool te trekken? In het Buitengewoon Opsporingsblad noemt de justitie hen „uitermate gevaar lijk". Ze doen alles om uit handen van de politie te blijven, ze zijn altijd gewapend. Momenteel heeft de politie zelfs inlichtingen dat ze in het bezit zijn van machinepisto len. Alle vier worden ze gezocht omdat ze in de loop der Jaren ontvlucht zijn uit gevangenissen en een politiebureau. Hun solidariteit aan elkaar, net zoals trouwens bij de familie D., is haast spreekwoor delijk. telt nog acht broers. Alle acht zijn in aanraking met de Justitie geweest. De helft heeft momenteel niet de aandacht van de politie. Die aandacht hebben wel; Felix FELIX, de oudste van de vier gezochten. Hij is 29 Jaar. Hij ontvluchtte 15 december uit de strafinrichting Norgerhaven in Veenhuizen, waar hij een gevange nisstraf van drie jaar uitzat wegens een verkrachting en wegens een bankoverval in Groningen. De verkrachting. Op 30 november 1972 ontmoette Felix en twee van zijn vrienden in een bar aan de 's Gravendijkwal in Rotterdam een Belgische vertegenwoordiger. Zij intimideerden hem, voerden hem high en reden met hem naar zijn huis, bij Brussel. Daar verkrachtten ze alle drié de vrouw van de Belg, bedreigden hun kind en vertrokken weer. De overval. Een dag later, op 1 december 1972, overvielen zes kleurlingen de Nederlandse Midden- standsbank in Groningen. Zij dwongen de 25 bezoekers en personeelsleden op de grond te gaan liggen en gingen er vandoor met ongeveer ƒ80.000. Vier van de zes overvallers werden geïdentificeerd als de gebroeders S. Vijf dagert later werden ze aangehouden. Felix houdt tot op vandaag vol dat hij niets met die overval te maken heeft gehad. Zijn verweer is dat het onmogelijk is 's ochtends om een uur of acht nog bij Brussel te zijn en s avonds kort na zes uur een bank in Groningen te overvallen. De recht bank vond juist dat dat, met al die snelwegen tegenwoordig, heel goed kon. Felix schoot afgelopen zondag een Schiedamse hoofdagent door zijn arm toen deze vlakbij het ouder lijk huis wilde arresteren. Sindsdien is hij opnieuw spoorloos. Siegfried SIEGFRIED is 27 jaar. Ook hij ontsnapte enkele maanden geleden uit Veenhuizen, waar hij gedeti neerd was wegens de Groningse bankoverval. Hij kreeg 2 1/2 jaar. Bij de politie staat hij behalve als overvaller bekend als geweldpleger en dief. Melfrim MELFRIM is 24. Volgens de politie is hij geweldpleger, inbreker en bankovervaller. Op 5 december werd hij van huis gehaald wegens zijn aandeel in de Groningse overval. Drie dagen later wist hij zich door de spijlen van zijn cel in het Schiedamse politiebureau te wur men. Sindsdien is hij spoorloos. In de nacht van 5 op 6 december 1973 heeft de Goudse politie hem oijna te pakken gehad. Surveilleren de agenten achtervolgden tussen Gouda en Moordrecht een oude Volkswagen die, na later bleek, gestolen was en van valse kenteken platen voorzien. Toen de agenten de wagen klemreden werden ze ont haald op twee salvo's uit een machinepistool. Later werd vastge steld dat een van de twee mannen, die door de polder wisten te ontkomen, Melfrim was. 'n de auto vond de politie later een brief die was gericht aan de minister van justitie, mr. Van Agt. Dit die brief bleek, hoewel de politie daar aanvankelijk niet over wilde praten, dat de twee op pad waren om een officier van justitie te gijzelen en om zo de vrijlating van de andere broers S. te eisen, die op dat moment nog vast zaten. Kort voor dit avontuur had Melfrim samen met enkele familieleden op net Binnenhof geprotesteerd tegen het gevangen houden van zijn Percy PERCY, die onlangs werd gepakt is 22 jaar. Hij is op 19 september vorig jaar ontsnapt uit de gevangenis in 7utphen. Ook hij zat voor de Groningse overval. De politie kent hem als overvaller, .geweldpleger, verkrachter en afperser. Ook hij heeft zijn aandeel in de overval altijd ontkend. De zaak is tot voor de Hoge Raad geweest, maar het cassatieverzoek werd afgewezen. De gebroeders S. beschikken in het hele land over een groot aantal onderduikadressen. Zelfs in Brussel en Frankfurt zouden ze „goed ingevoerd" zijn. De politie is er haast van overtuigd dat de vier gebroeders S. na hun ontsnapping menige overval hebben gepleegd, er zijn aanwijzingen te over: maar nooit heeft men er een kunnen pakken. De verzuchting van een politieman, gisteren, spreekt boekdelen: „Elke minuut dat ze langer vrij rondlopen is levensge vaarlijk". AOSTA (AP) De 54-Jarige Neder landse mevrouw Pauline R. Bijlsma uit Amsterdam is zondag in de west- Italiaanse Alpen omgekomen toen zij een val van 30 meter van een gletsjer maakte. Volgens de politie gleed zij uit toen zij met haar echtgenoot aan het wandelen was. Het stoffelijk over schot van de vrouw is gisteren door Italiaanse gidsen gevonden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7