Thevenet is nog niet gewend aan populariteit Godefroot wint laatste etappe Rik v. Linden klopt Karstens JOOP ZOETEMELK MAAKT HET NIET TOILET „BEZET".. waasasa. arv&at sarrs MAANDAG 21 JULI 1975 PARIJS Walter Godefroot, de gereputeerde Belgische weg- sprinter, heeft tot de laatste etap pe van de Tour gewacht om zijn traditionele spurtzege te behalen. Godefroot versloeg in de laatste meters van de 4000 kilometerlange ronde Mintkiewicz en Gerben Kar stens. De rit op de Champs Elysees en langs de Tuilerieën werd be heerst door de premies van 1000 franken, die per ronde te verdie nen waren. Die stimulans zorg de voor een levendige wedstrijd, waarvan het merendeel van de bijna een half miljoen toeschou wers nauwelijks een fractie heeft kunnen zien. Vijf rijders hebben hun pre mies in solo's verdiend, namelijk Claude Magni, Don Allan, Mi chel Pollentier, Fedor den Hertog en Mauro Simonetti. De laatste reed bijna zeven ronden alleen voor het veld uit, maar in de laatste ronde werd hij terugge pakt door Herman van Springel, die daarmee de weg naar de rit- overwinning voor zijn ploeggenoot Godefroot vrijmaakte. Simonetti had 'n grootste voor sprong van iets meer dan één mi nuut, Fedor den Hertog bleef op 45 seconden steken. Hij werd bin nen enkele kilometers ingelopen, nadat burgemeester Bernard Mer lin, met zijn broer Guy praktisch eigenaar van Merlin Plage, had bekend gemaakt dat hij een pre mie van 10.000 franken uitloofde voor de renner, die het eerst der tig seconden voorsprong zou ne men. Mauro Simonetti'kreeg van het veld iets meer vrijheid en toucheerde de vetste sprintpremie uit de ronde. De 163 km op de bekendste straat van Europa had geen en kele invloed op de klassementen. De gele trui van Thevenet kleef de aan het regenboogshirt van Merckx. Gerben Karstens greep de afgelopen tweemaal juist naast de door hem zo felbegeerde etappe overwinning. Hier sprint hij naar de tweede plaats achter Rik van Linden (links) in de voor laatste rit. Gerben Karstens is zaterdag middag op het kleine baantje van Senlis opnieuw in de sprint be dwongen door Rik van Linden, die zijn derde overwinning in deze Tour behaalde. Belangrijker dan het gevecht op de baan, was de strijd in de laatste twintig kilome ter van de wandeleteppe Melun- Senlls, waarin Eddy Merckx zich nog eens ijzersterk toonde. Merckx viel ruim tien kilometer voor de eindstreep aan, nadat een paar eerdere pogingen waren mis lukt. Na een lange jacht, slaag de Thevenet erin aan te pikken, maar juist op dat moment vloog Martin Rodriguez tegen een ver over de weg leunende toeschou wer op. Een valpartij was het ge volg en daarbij waren behalve Ro driguez nog Santambrogio, Gode froot, Huysmans, Lievens en Menendez betrokken. De Span jaard moest de strijd staken met een gebroken sleutelbeen. PARIJS Bernard Thevenet heeft de Ronde van Frankrijk moeten winnen om popu lair te zijin. En hij is er nog altijd niet aan gewend. De snelheid waarmee zijn faam in Frankrijk de laatste week groter is geworden is dan ook omgekeerd evenredig aan het tempo waarmee hij zijn weg naar de top heeft gebaand. Jubel en uitzinnig enthousiasme van de Fransen overvallen hem nog steeds. Hij aanvaardt het als behorend bij de gele trui, die hij derdduizenden Fransen len miljoenen tv-kljkers op de Merckx in het eindklassement op vijfduizend gulden. Daarmee blijft hon- bijna elf minuten reed. Merckx tiental- tenslotte was herstellende van zijn ziekte. Hij was de onmiskenbare het algemeen klassement Tour en als winnaar van ste étappe op de baan „Toen", vertelde hij, „kwam Thevenet van de nu/ten en Zoetemelk ruim vijf mi- de laat- nuten los reed. In het eindklasse- Vincen- ment gaapte er tussen winnaar gelukkiger kan zijn dan nadat hij Impe. De verschillen in de Tour mij, of mijn gele trui, even heeft aangeraakt". hij nog bijna de helft achter op Ed dy Merckx. Bernard Thevenet zal de laatste zijn dat onredelijk te vinden. Want ook na de huldiging op de Champs Elysées, na de ontvangst door president Valery Giscard d'Es- taing gisteravond op het Elysée is hij nog niets veranderd. Hij is de be- 5®ndi^f_JÏï! scheiden kampioen, wiens ster lang- zaam steeg naar zijn hoogste punt op 20 juli 1975. De vrouw van Eddy Merckx (links) ziet toe hoe de Franse president Giscard d'Estaing tour winnaar Bernard Thevenet de laatste gele trui aantrekt. Door die val voorin 't veld raak te Thevenet, die net even zat uit te blazen, weer het contact met de eersten kwijt. Op de eind streep bedroeg zijn verlies op de niet meesprintende Merckx zes tien seconden. Merckx: „Ik kon niet meedoen met de spurt. Bij het ontwijken van de valpartij had ik mijn stuurpen gebroken". Gerben Karstens mengde zich wel met al zijn inzet in het ge vecht "Er was niets aan te doen" vertelde hij. "In het laatste stuk ben ik voortdurend actief ge weest, terwijl Van Linden dankzij zijn ploegmaten gewoon naar de sprint werd gedragen. Hij zat ook het beste. Als Moser niet zo de sprint voor hem aantrekt, is hij kansloos, want dan moet hij de spurt maken en zit ik goed aan zijn wiel. Bovendien stuurde Mo ser in de laatste bocht een beetje omhoog en toen had ik helemaal geen mogelijkheid meer". Tourstart 1976 in de Vendee PARIJS/LEIDEN Tijdens de slotrit in Parijs is, zo meldt het ANP, onthuld waar de volgen de Tour de France zal starten. De burgemeester van Merlin Plage verbrak het 'geheim' door te laten omroepen dat de 63ste ronde be gint in de Vendee, de kuststrook zuid van Bretagne. De werkelijke beginplaats van de ronde werd nog niet geopenbaard, maar kan nooit ver van Merlin Plage zijn. De heren Riethoven en Vonk van het Leids Wielercomité zijn bepaald niet geschrokken van dit bericht: "We wachten af tot half september. Tussen 15 en 20 sep tember zouden we een gesprek hebben met de Tourdirecteur Felix Levitan. Van hem zouden we horen of Leiden in aanmer king komt voor de Tourstart in 1976. Dit bericht zegt ons niets. De naam Levitan wordt er niet in genoemd, alleen die van een burgemeester. Het is de gewoonte dat Levitan na afloop van de Tour bekend maakt waar de vol gende Tourstart is. Zolang hij niets van zich laat horen wach ten wij af." zijn, Merckx niet meegerekend, veel groter. Parijs heeft, Bernard Thevenet Frankrijk leek Thevenet in 1974 twee jaar g^den op de Cipale ook helemaal te hebben vergeten, ze- winnaar zien binnenkomen. De ker nadat hij in de elfde etappe geie trui drager van 1975 wimpelde de Tour,, op de door niemand die vergelijking af met: "Dat lag werkelijk moeilijk geachte Col du heel anders. Het Telegraphe een plaats in de be zemwagen zocht. „Nadat ik weer was uitgestapt, heb ik mijzelf be loofd dat mij dit nooit meer zou overkomen". slechts ritoverwinning. In de Ronde Frankrijk telt alleen de laatste ge le trui". Het is een staaltje van de be scheidenheid, die tekenend is Het was de zesde Ronde van Ber- de eerste Franse winnaar na Roger nard Thevenet, die aan dat feit enig pingeon in 1967. zelfvertrouwen ontleende. Thevenet in zijn hart is Bernard Thevenet immers bewonderde en doet het de eenvoudige boerenzoon gebleven, nog altijd Louison Bobet, die die als zesjarige uit Saint Juklien de als achtentwintigjarige zijn eerste Civry dagelijks in het heuvelland Ronde van Frankrijk won. Ook Bobet gold dat hij zes Ronden dig had om de top te bereiken. Twee weken lang Ronde de vooruitzichten van Ber nard Thevenet helemaal niet zo bij zonder. Hij handhaafde zich aan de top van het klassement, maar pas op de Puy de Dome maakte hij duidelijk dat hij werkelijk meer wilde zijn dan nummer 51. Het zelfde nummer overigens dat Merckx rj gaf hem die nadat hij droeg toen hij zijn eerste Ronde slaagd op de landbouwschool won in 1969, het rugnummer ook dat charolles. Saone et Loire de kilometers naar school reed op de fiets, die zijn oudere zuster Madeleine ook al had gebrullct- Bernard Thevenet was net als alle andere jongens. Hij maakte er met zijn vrienden een wedstrijd van. Ruim twintig jaar ge leden al bleek dat hij iets anders was. Hij was wat sterker, wat snel ler op de fiets. Een echte fiets was hartstocht voor hem. Vader Hen- ge- Luis Ocaaa kreeg uitgereikt hy startte in zijn succesronde, die van 1973. Pas in de Alpen nam The venet afstand Nice al met sprong was begonnen. Het as geen echte racefiets, maar een die net goed genoeg was om wedstrijden mee te doen. In Merckx, die in charolles meldde hij zich bij de plaatselijke wielerclub. Zijn enthou siasme overtuigde secretaris Franci Vanaf dat moment eigenlijk ont- Laurent, die voor hem een hcentie uitschreef, hoewel de toestemming van de vader ontbrak. Bernard The venet bekende naderhand. Zijn vader vergaf hem de pekelzonde, dekte Frankrijk pas dat er behal ve Raymond Poulidor nog een ner was die aanmoedigingen steun evrdiende. De borden Poupou werden iete minder talrijk, d^rde de"eerüjkheid van zijn Thevenet groeiden in aan- hoewel w, dat In tal. Hij kreeg bovendien een koos- gëijk ¥eine'dorisgemM^tap het naam. Nanard en dat betekende klandestine fietsen nooit geheim kon PARIJS De organisatoren van de Tour hadden voor de laatste ronde aan werkelijk alles gedacht, niet in het minst aan de beveiliging van het parkoers. Het traject van 6045 me ter en de directe omgeving werd omzoomd door 10.200 politie mannen. De dringende behoefte van de renners was ook niet ver geten. Op de Quai des Tuileries was een stukje voorbestemd om vrij van toeschouwers te blijven opdat de renners in hun wedstrijd van bijna vier uur ten minste ergens van werkelijk hoge nood zouden kunnen worden verloet. Het publiek, op sommige plaatsen werkelijk twintig rijen dik, bezette ondanks het verzet van de politie-agenten ook die paar honderd me ter langs het parkoers, waardoor de renners geen enkele pri vacy werd gegund. Het probleem heeft zich echter niet voor gedaan. Het tempo in de slotrit lag zo hoog dat niemand zich met de meest menselijke oogmerken uit het zadel heeft willen verheffen. dat zijn reputatie was gevestigd. 'Thevenet heeft", vertelde ploeg leider Maurice de Muer, „maar één werkelijke fout. Hij is niet genoeg wanTdrhknöen blijven. Bernard kreeg toestemming om te wielrennen, mits het werk op de boerderij er niet onder zou lijden, de enige tfLS» konden niet gemist worden opde te ontdekken kleine b0erderiJ van tien hectare, lang nodig gehad wat hij allemaal kan". Toch is de Bernard Thevenet SonXwVd^vidmSilhe": PARIJS soonlijkheid, die opstapte om de he- ZZIT le Ronde naar zijn hand te zetten, ?™0VIa. de doC* wel de man die wist dat deze peggen. Bernard, wat jij met hem was gemaakt. "Ik wielrennen kunt verdienen, kan ik geboren op 10'januari 1948. op de boerderij nooit betalen. Ronde had een redelijk vertrouwen vwi wij in Charleroi begonnen. In de gmg om een salaris Dauphine Liberé had ik werkelijk de?. Het Wi goed gereden. De vele aankomsten Teid- Met zijn vrouw Janine boven op een berg in de Tour la- hun 20011116 ErIc vai gen mij. Ik had mij bovendien ver- Bernard Thevenet in beterd in het tijdrijden". In de Dauphine Liberé, de -Het slot op de Champs kaakbeen ten spijt bleef de Tour kei en met de winnaars van de oang voor hem. Zelfs een gewonde klassementen zondagavond op het zijn. Een Franse winnaar, ongeveer Merckx was tenslotte Merckx. Elysee door de Franse president een half miljoen toeschouwers, een De wereldkampioen heeft de ronde werd ontvangen, schitterende dag. De Tour de Fran- tot het einde spannend gehouden ook Tot de renners die het niet maak- had weer een nieuwe kampioen al wist iedereen dat zijn taak een ten behoort ook Joop Zoetemelk, die onmogelilke was. Hij zorgde voor laveerde in de strijd die Merckx een slot dat paste bij een geweldige kreeg aangebonden door de nieuwe Eddy Tour de France, die in de voortdu- generatie aangevoerd door Moser en rende reeks van gevechten tenslotte Fuchs en de meer ervarenen als Gi- voortgebracht, Bernard Thevenet, Deze 62ste Tour heeft 700 gul- Merckx cok geconfronteerd met nederlaag. Merckx echter een overwinning van Merckx. Hij heeft misschien gelijk. Maar hij Zoetemelk heeft na de dag dat heeft Én die onderschatting van ei- Thevenet zijn kandidatuur stelde gen kwaliteiten, een kwaal die ook Thevenet lang heeft gevoeld, zich zelf te kort gedaan. Dat is Jammer, veren. Hij toonde de macht in de vooral voor Joop Zoetemelk, die zich Alpen om met Thevenet te klim- in deze ronde toch weer de sterkste i met Merckx te dalen. Hem Nederlandse wielrenner van dit mo- laatste "trainingswedstrijd" voor de °P degelijke wijze onderstreept. vier woont als winnaar. Hij ging op weg en huis te Parya le Monial dat de welstand van de bezitter letterlijk en figuurlijk tijdrit nog verliezer zo mogelijk nog groter dan Iets minder dan negentig dan vijftig uitvallers kende, mondl, Van Impe en natuurlijk The- de.lef het gevecht met ment heeft getoond. venet. Joop Zoetemelk heeft het niet te gaan dat zowel de overleefden de koers. Sommigen be- gewaagd zijn kop in de wind te ste- wereldkampioen als hem tot Valloire met de" overtuiging dat nog ter dan werd verwacht Fedor den ken. Hij koos en kan het Neder- had kunnen maken, niet alles was verloren, dat hij in de Hertog bijvoorbeeld, een zieke Hen- landser voor de zekerheid, die kunnen winnen op nie Kuiper stellig, Lucien van Impe hem een vierde plaats in het eind- Thevenet. 'n Valpartij met Ole Ritter zonder twijfel. Anderen op een iets klassement plus een schitterende rit- worden. Hij ontweek de strijd waarin hij zijn kunde en met al zijn ervaring pijnlijk verliezer had kunnen toch niet de sprong had Ronde van Frankrijk was Thevenet Na Parijs wachten de contracten, maakte hem tot een kansloze. Des een klasse op zich. Het kwam niet Thevenet heeft er al een dikke der- ondanks wilde Merckx niet van op ia de eerste plaats, doordat hij tig op zak van tussen de vier- en geven weten. Zijn gebroken linker- heeft genomen van dit grote spekta- sloeg hij ook Bernard Thevenet, de de wielersport» gebaat is met wagen, die hem tenslotte op de plek Bernard Thevenet is aangekomen en Eddy Merckx nog altijd staat.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9