Socialisten eisen aftreden van de Portugese premier 111 Kans op akkoord Midden-Oosten gestegen het FNLA mobiliseert APOLLO-SOJOEZ WERD EEN COCKTAILSHAKER Felle reactie van beweging der strijdkrachten Spaanse bisschoppen dreigen rechters met excommunicatie MAANDAG 21 JULI 1975 LISSABON (Reuter/AP) De Portugese socialistische leider Mario Soares heeft za terdagavond op een massabijeenkomst in Lissabon het ontslag geëist van premier Vasco Goncalves, die volgens hem onvoldoende garantie biedt voor politieke neutraliteit. De toestand is zo ernstig dat een regering van nationale redding is vereist, zo verklaarde Soaires. De militairen reageerden onmiddellijk met een scherpe verklaring tegen Soares. Aan de bijeenkomst namen 80.000 socialisten deel. Soares veroordeelde het militaire bewind wegens het oogluikend toestaan van communistische pogingen, socialistische be togers van elders te beletten de stad binnen te komen. Waren de ,,nazi-achtige" barrica des op de invalswegen er niet geweest, dan zouden hier 500.000 mensen hebben gede monstreerd voor socialisme en vrijheid, aldus Soares. Na afloop van de bijeenkomst stroomden honderden betogers naar de rand van Lissabon waar volgens sommige berichten communisten auto's met socialisten hadden aan gevallen. Militairen schoten in de lucht en gebruikten traangas om te voorkomen dat bij een tolpost aan hangers van de twee partijen elkaar te lijf gingen. Vijf pantserwagens hielden de groepen 300 met stok ken en loden pijpen gewapende socia listen en 150 communisten ge scheiden. In de stad Aveiro, 250 km ten noor den van Lissabon, kwam een militair openden om een menigte te een einde aan de speculatie in Por tugal en in het buitenland dat de premier ontslag zal nemen. De MFA beschouwt de door de socia listische leider Mario Soares geda ne insinuaties als lasterlijk." Het communique was het resul taat van een uren durende bijeen- bare orde de kop in te drukken. In een communique werden partijen en groeperingen aangespoord op te passen voor "provocateurs". Volgens het militaire bewind trachten anti revolutionaire elementen de voor waarden te scheppen voor een te rugkeer naar het vorig jaar omver komst van de uit 30 man bestaan- geworpen fascistische regime, de militaire revolutionaire raad. De militaire veiligheidsdienst Copcon heeft na de socialistische n demonstratie in Lissabon, eveneens «■TT* C "ïSS Eerder had de opperste raad van de revolutie meegedeeld dat de po gingen tot vorming van een nieuwe verspreiden die het plaatselijk hoofd- °.rde kantoor van de communistische c r""an partij belegerde. Volgens een mili- kabinet zou niet-partygebonden zijn en de militairen verzochten de storen. "Wij hopen dat de burgerzin P°^ieke partijen hun leden er niet het volk het gebruik 1 tehl1JwoOTe|v™der°S vrfjweW^t zal maken", aldus gde te weerhouden BILBAO (AP) De bisschop de militaire autoriteiten overge- net Baskische diocees Bilba, mgr. Antonio Anoveros. heeft mi litaire rechters met excommuni catie gedreigd als zij proberen twee priesters te berechten die zonder zijn toestemming in staat van beschuldiging zijn gesteld we gens deelneming aan een politie ke ontvoering, zo meldt het plaat selijke dagblad "El Correo Es- panol". Bisschop Anoveros, die in 1.974 in Spanje een zeer ernstige crisis tussen kerk en staat teweeg heeft gebracht, weigerde toestemming voor het in staat van beschuldi ging stellen van pater Domingo Arteche en Luis Amiano Arando, die worden beschuldigd van deel neming aan de ontvoering van de industrieel Lorenzo Zabala door leden van de Baskische guerilla- organisatie E.T.A. in 1972. Hoewel het concordaat tussen de staat en het Vaticaan van 1953 bepaalt dat de toestemming van de bisschop noodzakelijk is voor het aanklagen van geestelijken, heeft de politie onlangs de beide priesters gearresteerd en ze aan dragen voor berechting. De bisschop, aldus het blad, heeft dit bestempeld als 'n schen ding van het concordaat en heeft de verantwoordelijke met excom municatie bedreigd als de pries ters worden berecht. Mgr. Anoveros, aldus de krant, heeft laten weten dat volgens de bepalingen van het concordaat er eerst een oplossing moet worden gevonden tussen de regering en het Vaticaan, voor men bij ver schil van mening verder iits kan ondernemen. Mgr. Anoveros werd in maart '74 bijna uit Spanje gewezen, na dat hij toestemming had gegeven voor een preek in zijn diocees, waarin werd aangedrongen op meer vrijheid en autonomie voor de Basken. Na een zeer ernstige crisis tus sen het Vaticaan en Spanje en na lange onderhandelingen mocht mgr. Anoveros blijven. Het secretariaat van voorlich ting van het bisdom Bilbao heeft het bericht over het dreigement met excommunicatie "onwaar" genoemd. OMGESLAGEN Een Lo,ndieoise touringcar is zaterdag ten oosten van Bonn in een onweer van de autobahn geraakt en omgeslagen. De politie meldde dat 37 passagiers werden gewond, van wie drie le vensgevaarlijk. Het ongeluk gebeur de in het Zevengebergte in het Rijn land. Toen de bus van de weg raakte zijn val van vijf meter maakte „Heraanpassing" in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (AFP) - Zuid- ontstonden er enkele kettingbotsin- afrikaanse negers wier pasjes niet dat het slachtoffer getroffen is door kogels die een andere militair had afgevuurd. De vermoeide troepen hadden de veiligheidsvoorschriften onvoldoende in acht genomen, zei de woordvoerder. De beweging van de strijdkrachten Copcon. Het Portugese leger is sinds vrij dag in staat van alarm en het is di verse malen opgeroepen communis tische eigendommen te komen be schermen en anti-communistische demonstranten te verdrijven uit de (MFA) heeft haar "volledige steun" noordelijke buitenwijken van Lissa- toegezegd aan premier Vasco Gon- bon. Militairen verwijderden zondag tingendienst CIA. calves. Impliciet werd daarmee de so- wegversperringen die zijzelf buiten Lissabon hadden aangebracht om auto's te doorzoeken op wapens. Anti-communistische geweldda digheden werden gemeld uit ae noordelijke steden Oporto, Minde, Valenza, Batalha, Porto de Mos,' cialistische leider Marios Soares oordeeld die tot het heengaan van Goncalves heeft opgeroepen. De steuntoezegging was neergelegd in een communiqué dat zondagoch tend vroeg door de strijdkrachten werd uitgegeven. Het communiqué vormde de cli max van een periode van 24 uur waarin op minstens tien plaatsen in Portugal anti-communistische De Sowjet-Unie schenkt grote geld bedragen aan de communistische par tij van Portugal, zo heeft dde Ame rikaanse senator Lloyd Bentsen ver- de Amerikaanse inlich- De schattingen over de omvang van de hulp lopen sterk uiteen. Het hele weekeinde vertoonden de buitenwijken van Lissabon dit beeld van soldaten, die alle auto's controleerden en tracht ten socialisten van het -platteland te verhinderen de stad bin nen te komen voor demonstraties. gen van achterop- en tegemoetko mende wagens. De chauffeur slipte toen hij afremde op een deel de autobahn dat door val blank stond. Als die berichten Juist zijn wordt het vastleggen van het beginsel van niet-inmenging in de binnenlandse zaken van andere landen, op de ko- t mende top van de Europese veilig- In de stad Matoslnhos, bij Oporto, heidsconferentie in Helsinki, een het kantoor van de Portugese de- 'bespottelijke zaak', aldus de Demo- Algeuidao en Matosinhos. mocratische beweging door monstraties werden gehouden. Het nigte geplunderd. Ook is daar geweld dat daarbij werd gebruikt on- aanval gedaan op het gemeentehuis, denschaD derstreept nog eens dat het land zich waar het bestuur in handen in de grootste politieke crisis be- eerder genoemde beweging vindt sinds de militairen 15 maanden communisten, geleden de macht overnamen. "De MFA bekrachtigt deze och tend haar volledige steun aan ka- de het militaire bewind dat het niet gaan praten Hij vindt het 'ongeloooflijk' dat president Ford onder deze omstan- Zondagmorgen vroeg waarschuw- digheden met de Sowjet-leiders wil r non-interventie. JERUZALEM/CAïRO (Reuter/AP) Een vooraanstaand functionaris van de Israëlische regering is van mening dat de kansen op een nieuw tussentijds vredesakkoord tussen Is raël en Egypte dit weekeinde aan zienlijk zijn gestegen. De niet met name genoemde functionaris vertel- de verslaggevers dat het speciaal tenlandse'"zaken daat voor de VN-troepen, en beves tigde dat Israël zich zal verzetten tegen elke verandering in de reso lutie, waarop de vorming, de opera- Egypte heeft besloten met ingang van 1 augustus geen havenfacilitei ten meer te verlenen aan Russische oorlogsschepen, zo meldt het aaa orde zijn, kunnen voortaan naar een „h e r aaupassmgsceintr urn" wor- den gestuurd voor een haroriënta- regen- tie die wel drie jaar kan duren. Dezt bepaling is zaterdag afgekondigd. Pasjes zijn psrsoonsbewyzen die negers altijd bij zich moeten hebben en waarin de autoriteiten aantekeningen maken van werk- en verblijfsvergunningen. Volgens de nieuwe bepaling is de maatregel ge richt op "de bevordering van het lichamelijk en geestelijk welzijn" van die zwarte bevolking in Zuid-Afrika. Lopez Rega naar Spanje het gezag van de VN-troe- Al-Hayat in Beiroet, dat geen bron penmacht is gegrondvest", aldus noemt. Volgens het blad is de maat- ministerieel onderhandelingsteam zaterdag het antwoord besprak van Washington op de jongste Israëlische voorstellen. Volgens het gezaghebbende Is raëlische dagblad Haaretz hebben betrouwbare kringen in Washington laten weten dat "binnen een paar dagen een akkoord zou kunnen wor den bereikt". Haaretz meldt dat de voornaamste problemen, betreffende de lijn van de Israëlische terug trekking in de Sinai-woestijn en de controle van de waarschuwingssys temen, zijn opgelost. Bij dit laatste probleem zou in de toekomst een rol voor de Amerikanen zijn weggelegd, in die zin dat zij belast worden met het beheer van de radar- en andere installaties aan zowel de Is raëlische als de Egyptische kant van het Sinai-front. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Hermann Eilts, is gisteren op zijn post teruggekeerd na instruc ties te hebben ontvangen van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger. Kort na zijn aankomst bracht hij presi dent Sadat op de hoogte van de bij zonderheden van de laatste Israëli sche voorstellen. Sadat sprak ook met Farouk Kaddoumi, de minister van buitenlandse zaken van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO. De Israëlische regering heeft, na een nachtelijk kabinetsberaad, van ochtend bekendgemaakt dat zij zich zal verzetten tegen veranderingen in het mandaat voor de VN-vredes- macht in de Sinaï. "De regering be sprak de hernieuwing van het man- regeringscommundqué De Egyptische minister van Bui- Ismail Fachmy heeft verklaard, dat Egypte nog geen formeel verzoek voor de terug trekking van de VN-vredesmacht in de Sinai heeft ingediend. "Wij hebben slechts te verstaan gegeven, dat Egypte niet kan in stemmen met een verlenging van het mandaat eer vedesmacht onder de huidige omstandigheden. regel bedoeld gen tot wapenleveranties. Een flatblok van Jeruzalem door een ontploffing, hoogstwaar schijnlijk veroorzaakt door een gas lek. Een kind kwam om het leven, zeven vrouwen en kinderen zijn ge wond in ziekenhuizen opgenomen. De Jeruzalemse politie sloot mogelijkheid terreuraanslag vrijwel volledig uit. RIO DE JANEIRO (AP) De blad voormalige Argentijnse minister Jose Lopez Rega is gisteravond vanuit Rio Rusland te dwin- de Janeiro naar Spanje vertrokken hij in ballingschap zal gaan. de buitenwijken Rega werd beschouwd als de macht gisteren getroffen hebber achter president Isabel Pe- Voligens heit Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bevindt Re- Arabische ga zich in gezelschap van zes ande- LOEANDA (AP) Het nationaal front voor de bevrijding van Ango la (FNLA) heeft gisteravond in een nationale radioboodschap al zijn strijders onder de wapenen geroepen. De oproep wordt door waarnemers beschouwd als het voorspel tot een bloedige burgerooorlog, die minister Kabangoe zaterdag reeds zei te voor zien. In de uitzending beschuldigde het FNLA de Portugese strijdkrachten ervan samen te spannen met de an dere grote bevrijdingsbeweging de linkse volksbeweging voor de bevrij ding van Angola (MPLA). Het FN LA is de afgelopen week vrijwel volledig door de MPLA uit Loeanda verdreven. Alleen een garnizoen in het 16e eeuwse havenfort Sao Pe dro da Barra houdt het al vier da gen uit tegen de MPLA-strijdkrach ten die hen belegeren. De sterkte van dit garnizoen wordt in tegen stelling tot eerdere berichten niet op 600, maar op 1100 a 1200 man geschat. Het FNLA beschuldigt de Portu gezen ervan dat zij de opmars van een uit het noorden naar Loeanda oprukkend legertje samen met de MPLA tot staan heeft gebracht. Het FNLA waarschuwde het Portu gese leger voor krachtige tegenak- ties als het de opmars van zijn troe pen blijft belemmeren. Men neemt in Loeanda aan dat de Portugezen het FNLA ter hoog te van Caxito, 55 kilometer ten noorden van de hoofdstad, tot staan hebben gebracht. In de Angolese hoofdstad zijn gis teren even voor het middaguur min den dan zeven kilometer van het centrum zware gevechten uitgebro ken. Men houdt de gevechten voor een grootscheepse poging van de MPLA (volksbeweging voor de bevrijding van Angola) om een ca. 600 man sterk garnizoen van die FLNA (na tionaal front voor de bevrijding van Angola) te verdrijven uit het 16e eeuwse havenfort Sao Pedro da Bar ra, waarin ze sinds donderdag wor den belegerd. Dit fort ligt op een 65 meter ho ge heuvel en bestrijkt die toegang tot de haven van Loeanda. Men is bang dat er by die MPLA- beschietingen van het fort een af zwaaier terecht zal komen in de enige Angolese olieraffinaderij, vlak bij het FNLA-bolwerk in het haven gebied. Als de opslagtanks zouden worden getroffen kan dit een ramp betekenen voor het aangrenzende industriegebied en ook de woningen van duizenden zwarte Angolezen zouden bij een brand direkt gevaar lopen. President Idi Amin van Oegandagastheer voor de pan-Afrikaanse conferentie die thans in Kampala gehou den wordt, laat zich door vier blanken op een draagstoel de zaal binnen brengen, waar de openingsreceptie voor de con ferentie wordt gehouden. Een van de vele "grapjes" waar mee hij de aandacht op zich wil vestigen tijdens deze be sprekingen. Stonehouse in hongerstaking LONDEN De Britse Labour-af gevaardigde en voormalige minister van Posterijen John Stonehouse, die gevangen zit in de Londense Brix ton-gevangenis, weigert voedsel tot zich te nemen. Volgens verwanten zou de 49-jarige Stonehouse boos zijn omdat hem zaterdag vrijlating op borgtocht geweigerd is toen hij voor de rechtbank in Bow Street moest verschijnen. Langzaam en behoedzaam dreven zaterdagmiddag om 16.26 uur de ruimteschepen Apollo en Sojoez uit elkaar op 225 kilometer boven de Middellandse Zee. Dat was het de finitieve einde van de eerste ont moeting van Amerikanen en Rus sen in de ruimte. „Missie volbracht", riep de Russi sche commandant Leonow, en kreeg als antwoord van zijn Amerikaanse collega Stafford „Uitstekende show". De gezamenlijke vlucht tussen eer ste koppeling en laatste ontkoppeling had 47 uur en 17 minuten geduurd, waarvan echter ongeveer een half uur ontkoppeld. Van een kortston dige ontkoppeling zaterdagmiddag werd gebruik gernaakt voor een we tenschappelijk experiment en voor een tweede koppeling, waarbij dit maal de Sojoez de jager was en de Apollo het doel; het omgekeerde van bij de eerste koppeling donderdag middag. Ook deze entering zelf ver liep soepel. Helemaal zonder problemen ging het daarna niet, want volgens Rus sische deskundigen hebben zich na de tweede koppeling even wat moei lijkheden voorgedaan. De Apollo- capsule zou zijn gaan schudden als een cocktailshaker, waardoor de combinatie in een roterende bewe ging kwam. Na veertig seconden hield het verschijnsel op en kon de zaak worden gestabiliseerd. Men zou nog altyd, ook na de definitieve scheiding, op zoek zijn naar de oor zaak van het onvoorziene verschijn sel, dat achteraf gezien geen enkel ogenblik gevaar voor de ruimtevaar ders heeft opgeleverd. Van Ameri kaanse zijde is over dit onverwachte probleem geen melding gemaakt. Van Russische zijde werd er op gewezen, dat het slagen van deze tweezijdige koppelingsmanoeuvres aantoonde, dat in de toekomst zowel een Apollo een Sojoez als een Sojoez een Apollo in de ruimte hulp kan bieden, wanneer een capsule in moei lijkheden komt. Over en weer zou men reddingsacties kunnen uitvoe ren. Helemaal reëel is dat niet, want er zullen geen bemande Apollo's meer de ruimte in gaan. Er zijn er nog wel een paar, maar die zouden eerst uit de motteballen moeten worden gehaald, evenals een lanceerraket, en het zou vele weken duren voordat de Apollo.te hulp zou kunnen komen. En een Sojoez hoeft geen redding actie voor Apollo-astronauten uit te voeren, want er staat geen Apollo- vlucht meer op het programma. Het koppelingssegment, waarmee tijdens deze eerste ontmoeting in de ruimte werd geëxperimenteerd, is alleen ont worpen voor Sojoez-Apollo-combina- ties. Toegegeven moet wel worden, dat het systeem van op elkaar af gestemde koppelingsmechanismen dienstbaar is gebleken. Het is te ho pen, dat bij de ontwikkeling van een volgende generatie ruimteschepen, zoals de Amerikaanse space-shuttle die in 1979 operationeel wordt, en een Russische evenknie met een der gelijk voor beide bruikbaar mecha nism rekening wordt gehouden. Het wetenschappelijke experiment tijdens de korte ontkoppeling betrof het simuleren van een zonsverduis tering voor de bemanning van de Sojoez. De Apollo ging zo vliegen, dat het ronde hitteschild van de Sojoez uit precies de maan voor de zon leek op aarde. Daardoor werd de buitenste atmosfeer van de zon, de corona, zichtbaar. De studie van deze corona is van groot belang voor begrip van wat zich op de zon af speelt. Op aarde doet zo'n zons verduistering zich slechts af en toe voor op vaak moeilyk te bereiken plaatsen. Bovenal is een moeilijk- sfeer, heid, dat de aardse atmosfeer dan een groot deel van de coronastraling absorbeert of verandert. In de ruimte is dat niet het geval. Bij het definitieve afscheid van de twee ruimteschepen liet Stafford een speciaal geluidsbandje draaien, dat hij op aarde had laten maken. De country-zanger Conway Twitty, evenals Stafford afkomstig uit Okla homa, zong in het Russisch zijn succes-song „Hello darling". Com mentaar van het vluchtleidingscen- trum in het Amerikaanse Houston: „Hé, Oklahoma ligt niet bij Kiew". Na dit afscheid gingen de capsules ieder huns weegs om nog eigen we tenschappelijke en technische expe rimenten uit te voeren en waarne mingen te doen, voor een groot deel gericht op de aarde en haar atmo- aar ook op verre sterrenstel- in Centraal Azië; die van de Amen de zonnestraling. kanen moet pas donderdagavond ein- De Russische missie zou vanoch- digen met een landing in de Stille tend ten einde zijn met een landing Oceaan naby Hawaii. De Sojoez tijdens de na dering van de Apollo voor de koppeling die het duo voor korte tijd tot een cocktail shaker zou maken. De foto werd uiteraard genomen van uit de Apollo. De lichte ach tergrond is de aarde.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6