W a ter polozevental vlot langs Canada Hockeyteam start in Montreal met zege op Britten Willy Stahle herovert titel Kruize: vijf van acht treffers tegen Mexicanen LIA MOLENAAR VEERTIENDE WK-strijd in Cali Voetbal met sticks, vip s in fauteuils Nico Landeweer heeft de dag van zijn leven MAANDAG 21 JULI 1975 AMSTERDAM Willy Stahle,43,15 meter zijn nationale titel. Arie de Gans werd evenals vorig jaar tweede in de combinatie. De derde plaats was ook nu voor vorig Jaar afwezig wegens blijf in Amerika, heeft gisteren haar Nederlandse combinatie - waterskititel heroverd. De Europe- Jos Slot, se kampioene zegevierde zowel op UITSLAGEN het onderdeel figuren als bij de Combinatie dames-; slalom met grote overmacht. 's Zaterdags moest zij echter bij het schansspringen de hoogste eer aan Marlon van Dijk laten die 45 centimeter verder kwam dan haar blonde concurrente en tot 30.10 meter reikte. Bij de heren triomfeerde Eddy 2. Willy Stahle 29775 Struyck op alle drie onderdelen. 1. Willy Stahle 2450 pnt.; 2. Marlon van Dijn 2058 pnt. Combinatie heren-senioren: 1. Eddy Struyck 2135 pnt.; 2. Arie de Gans 2075 pnt. Schansspringen dames-senio- 1. Marlon van Dijk 30.10 m.; Figuren dames-senioren: i. Zowel bij de figuren als op de Willy Stahle 3750 pnt.; 2. Marlon slalom, waarop hij slechts met een halve boei verschil zegevier de, werd hij echter ernstig be dreigd door Arie de Gans. Bij het Dijk 5% boei. Dijk 2840 pnt. Slalom dames-senioren: l. Willy Stahle 1414 boei; 2. Marlon van Marlon van Dijk in actie tijdens het onderdeel schans springen op de Amsterdamse Bosbaan. Marlon werd op dit onderdeel eerste vóór Wüly Stahle. springen maakte Struyck aan alle Figuren heren-senioren: 1. Ed- Slalom heren-senioren; 1. onzekerheid een einde. Hij pro- dy Struyck 3150 pnt.; 2. Arie de Struyck 15 boeien; 2. De Gans Gans 2970 pnt. 14% boei. Schansspringen heren-senioren: 1. Struyck 43.15 m.; 2. De Gans 37.70 m. CALI Waterpolo is één van de sporten waarin een financiële injectie eerst na verloop van jaren rendeert. Anders zou het Nederlands zevental op de openingsdag van de wereldkam pioenschappen in Cali niet zo gemakkelijk over Canada zijn heengelopen. In het door honderden militairen zwaar bewaakte bad van de universiteit werd het uiteindelijk 94. Een score die Ge makkelijk positiever had kunnen uitvallen, want twee van de Canadese doelpunten werden m de allerlaatste minuut gescoord, toen de mannen van Trumbic door het uitvallen van de 45 se- condenklok en het elektronisch scorebord nauwelijks meer wisten of het nu tijd was of niet. Canada heeft het laatste jaar alles gekregen wat op waterpologebied voor geld te koop is. De oud-trainer van het Hongaarse zevental Lem- heny is als coach aangetrokken, er zijn wat buitenlanders genaturali seerd om toch maar vooral bij de Olympische Spelen van volgend Jaar in Montreal goed voor de dag te komen. Maar een Jaar is te kort om uit zeven individuen een team te smeden. Het samenspel was zó slecht verzorgd, dat Bras en MONTREAL De nieuwe coach van het Nederlandse hockeyteam, Wim van Heumen, heeft een positief debuut gemaakt. Hij zag zaterdagavond in Montreal zijn pupillen de eerste wed strijd tegen Groot-Brittannië met 21 winnen, een resultaat, dat met de als zwak geachte groepsgenoten Mexico en Argentinië nog te bespelen borg moet staan voor een plaats in de halve finales. In de eerste helft zag het er overigens niet naar uit dat Oranje de winst zou grij pen. Toen stonden de Britten verdiend vóór door een treffer van Long, kort voor rust. Neder land ging na de pauze echter onvervaard ten aanval en zette het Britse doel vrijwel constant on der druk. Jan Boerma was tweemaal paraat om goed veldspel af te ronden. Hockeycoach Wim van Heumen: positie) debuut MONTREAL Het Nederlandse hockeyelftal heeft gisteren in Mont real ook de tweede wedstrijd in groep a van het voor-Olympische toernooi gewonnen. Tegen Mexico, dat op het laatste moment was in gevallen voor India, werd het een monsterscore: 8—0. Bij de rust leidde Nederland met 20 door treffers van Ties Kruize (17de minuut) en Paul Litjens (29), beide keren na lange corners. In de tweede helft liep Nederland uit door Kruize (36, 50, 60, 69), Ron Steens (38) en Litjens (66). Hierdoor bereikte Ties Kruize het b\j een hockeywedstrijd zeld zame aantal van vijf treffers. Coach Wim van Heumen had de basisopstelling ten opzichte van de wedstrijd op zaterdag tegen Groot- Brittannië op enkele plaatsen ge wijzigd. Zo waren Karei van der Staak en „Jopie" Jorritsma buiten het elftal gelaten, waarvoor Tim Steens en Ad Boelaars in de plaats kwamen. Boelaars startte als rechts buiten en Paul Litjens verscheen in de spits, terwijl Ties Kruize meer al* spelverdeler optrad. Nederland speelde een bekeken wedstrijd. Met fraaie combinaties, waarbij het ge hele veld werd benut, werden de zwakke Mexicanen vooral in de twee de helft dol gedraaid. Coen Kranen- berg speelde zijn 75ste wedstrijd en Derk Doyer maakte de 25 interlands vol. Hy werd na de rust gewisseld voor Willem Pijpers, die zijn debuut maakte, maar nauwelijks in actie behoefde te komen. Ties Kruize liet met zijn vijf doelpunten zijn vader Roepie ver achter zich op de top- scorerslijst van het Nederlands elf tal (74 tegen 69 doelpunten). De opstelling van Nederland was: Doyer (Pijpers), Dijkerman, Kan, Bolhuis. Kranenberg, Ron Steens, Kruize. Tim Steens, Boelaars (Van der Heij den), Litjens en Boerma. De, stand in groep a is: Nederland 2 2 0 0 4 10—1 Argentinië 1 1 0 0 2 3—1 Gr.-Brittannië 10 0 10 1—2 Nederlaag VS DURHAM De Westduitse atle- tiekploeg (dames en heren) heeft het afgelopen weekeinde in Durham (V.S.) een overwinning geboekt op de Verenigde Staten en Afrika. West- Duitsland behaalde 265 punten, de V.S. 263 en Afrika 151,5 pnt. Bij de heren won de V.S. vóór West-Duits- land, by de dames was West-Duits- land eerste vóór de V.S. Op de 4x400 yards verbeterde de West duitse damesploeg het wereldrecord van de Verenigde Staten (3.33.9) en bracht het op 3.30.25 sec. Ook by de heren sneuvelde op dit nummer het wereldrecord. De V.S. bracht het op 3.02.42. Tk ben niet ontevreden', aldus van Heumen na afloop van het duel dat zich overigens in een volkomen sfeerloze omgeving afspeelde. Lege tribunes (er waren hooguit 200 toe schouwers, terwijl er plaaits is voor 20.000 Drachten weinig inspiratie. 'Na de rust hield Ties Kruize zich meer met het verdelen van het spel bezig. Hij gooide de zaak toen open. Daarvóór had hij te weinig zelfver trouwen getoond'. Nederland begon met een debu tant: Karei van der Staak van MEP. Coen Kranenberg had zijn vertrouw de plaats als rechterverdediger weer ingenomen en Paul Litjes speelde rechtsbuiten met Jan Boerma als specifieke linksbuiten. 'Jopie* Jorrits ma kreeg tot taak de kalende Wilson uit te schakelen. 'En dat deed hij uitstekend aldus van Heumen, 'die man heeft niets goeds kunnen doen'. De Amsterdamse gymnastiekleraar maakte daarbij nog wel de fout de bal verkeerd af te geven. Nederland had moeite in het ritme te komen op het kunstgras, dat «toch tamelijk vochtig was na enkele regenbuien. De Britten, die doelman Mills en Svehlik misten, waren meer in de aanval maar vonden voorlopig een weer onvermoeibare aanvoerder Bol huis en doelman Doyer op hun weg. Ook van der Staak greep enkele malen uitstekend in. Nadat Bolhuis een solo gestuit zag door McGinn scoorde Long uit een lange corner, maar hij zag dit doelpunt afgekeurd v.egens 'rising shot'. Nog twee lan ge corners voor Groot-Brittannië ble ven kort daarna onbenut. Nederland moest terug en kwam haast niet meer aan tegenaanvallen toe. Twee minu ten voor rust kreeg Groot-Brittan- "nie een korte corner toegewezen van de Franse scheidsrechter Renaud. Ditmaal had Long na aangeven van Blackmore en stoppen van Freitag wèl succes. De bal verdween rake lings naast de linkerpaal: 0-1. In de tweede helft speelde Neder land intelligenter. De passes wer den slimmer verdeeld, waarbij het gehele veld werd benut. Ron Steens ging meer naar voren en zorgde vrijwel constant voor gevaar. BiD- i.en vier minuten kreeg Ties Krui ze twee korte corners te nemen. De eerste maal schoot hij (na aan geven van Bolhuis en stoppen van Montreal De Canadese sport liefhebbers lopen niet bepaald warm voor het voor-Olympische hockeytoernooi in Montreal. De wedstrijden op de openingsdagen de ceremonie protocolaire trokken hooguit 250 toeschouwers in het McGillstadion, dat een capaciteit heeft van bijna 20.000 personen. De meeste nieuwsgierigen bleken geheel onbekend te zijn met de tak van sport die zij aanschouw den. Als een speler geblesseerd raakte dacht men - gewend aan het keiharde profijshockey - met comedie te doen te hebbben. Een lachsalvo was dab het gevolg. Ook bij de organisatie en in de ïranten komt weinig deskundig- beid tot uiting. Voor de pers zijn jij voorbeeld wedstrijdformulieren ?edrukt die ook worden gebruikt Dij ijshockeywedstrijden, met on dermeer ruimte voor drie speel perioden. In de dagbladen wordt 'fieldhoceky (als men in Canada over hockey praat bedoelt men ijshockey) steevast 'soccer with sticks' (voetbal met sticks) ge noemd. De openingsceremonie had mede door de weinig opwekkende entourage - een ietwat lachwek kend karakter. Na een harmo nieshow werden de vip's in li mousines, begeleid door motorpo- lities, binnengebracht via de as- faltbaan naast het veld. Daarna namen deze 'zeer belangrijke per sonen' midden op het astroturf- veld plaats op grote oranje fau teuils om de niet weg te denken speeches te houden. Voor zes le den van de geheel uit vrouwen be staande harmoniekapel duurde de ceremonie in de hitte (33 gra den) te lang. zy vielen flauw en moesten een zuurstofbehandeling ondergaan. Skütsjesilen Lodewyk Meeter uit Huizum heeft zaterdag op het IJsselmeer by Staveren de vyfde wedstryd voor het kampioenschap skütsjesilen gewonnen. Tjitte Brou- Wielrennen De Nederlander Ri chard Buckacki heeft zaterdag een wegwedstrüd over 178 km in Ingel- munster gewonnen. Hy had een voorsprong van 15 seconden op de 'Belg Van Ackere Wielrennen Profstayer Cees Stam is zaterdag als tweede geëin digd in het open Duitse kampioen schap. Winnaar werd Dieter Kemper achter Noppie Koch. Motorcross Stef van der Sluis heeft gisteren in Gendt de voorlaat ste race om het Nederlandse motor- cross-kampioenschap in de 125 cc- klasse gewonnen. In het algemeen klassement is Dinand Zijlstra eerste met 176 punten. Wim van de Brink volgt met 175 punten als tweede. Kranenberg) naast, de tweede keer stond Cotton in de baan van het schot. Juist toen een regenbui de schemering vervroegd deed ingaan, veroorzaakte Bolhuis een strafcor- ner aan de andere kant. Opnieuw schoot Long raak en ditmaal keurde de Canadese scheidsrechter Vertigan de treffer af wegens snijden. Direct aaarna moest de wedstrijd worden onderbroken omdat het kunstlicht moest worden ontstoken. Het licht was echter nauwelijks aan of er ont stond een nieuw oponthoud toen de Ierse doelman Carson de bal na een korte corner van Ties Kruize "kei hard in het gezicht kreeg. Hij moest zich met een snee boven het oog la ten vervangen door Barker. Van Heumen. Tim Steens werd direct in net spel betrokken en heeft meteen goed gejaagd. Hij zag bij wijze van spreken wit van agressie'. De jonge re broer van Ron Steens had inder daad goed kijk op de bal. Maar het was Steens senior, die Nederland naar de overwinning zou leiden. In de 51ste minuut zag hij Jan Boerma vrij staan op links. De Amsterdam se kansenbenutter week nog iets ver der uit en schoot vervolgens uit een juist op dit punt de stryd beslisten. Een des te opmerkeiyker feit. omdat Nederland in de voorbereidingsperio de en ook in de oefenwedstryden in Cali de grootste moeite had om de bal in de eigen gelederen te houden. Bovendien waren Rick Toonen en Hans van Zeeland ternauwernood hersteld van een fikse aanval van buikloop en daardoor niet de gehele wedstryd inzetbaar. Dat het deson danks gesmeerd liep was in eerste instantie aan drie man te danken: doelman Evert Kroon, die alleen maar passeerbaar bleek als de Cana dezen een man meer hadden of een strafworp mochten nemen. Mart Bras, die door het uitvallen van Keman gedwongen is iets meer aan vallend te gaan spelen en driemaal de bal onhoudbaar in de hoek van het Canadese doel legde en de 20- jarige Zwemlust-speler Andy Hoe pelman, die tegen het eind van het tweede kwart mocht invallen en dat met zoveel inzet en inzicht deed, dat hy meteen mocht biyven. Gijs Stro- boer en Tonny Buunk speelden at tent en betrouwbaar en het was eigeniyk alleen Nico Landeweerd, die zich bezondigde aan onnodig balver lies. Hy ging twee keer te laat weg by het uitzwemmen (Stroboer pakte de bal de andere twee keer wèl», lette soms niet goed op, maar maak te in de ogen van Trumbic veel goed door met een doorslagbal voor 82 te zorgen op de wijze, die beschreven staat in het grote boek van de Joe goslavische trainer. De by loting aangewezen Austra lische scheidsrechter Whitehouse liet veel te veel toe, maar had het geluk dat beide partyen slechts op beschei den wüze van die vryheid misbruik maakten. De Canadese onkunde op combina- toir gebied manifesteerde zich al in de eerste minuut, toen Buunk uit het water werd gezonden zonder dat Waterpolo-uitslagen Groep A: Joego-SlaviëBulgarije 8—3: Joeeo-SlaviëCuba 7—4; Cuba West-Duitsland 5—4; West-Duits la nd—Bulgarye 4—3. Groep B: AustraliëColumbia 6 1: HongaryeAustralië 115: Hon- garye—Roemenië 8—7; Roemenië— Columbia 14—5 Groep C: Spanje—Iran 12—2; SpanjeVer. Staten 44; Sowjet- Unie—Ver. Staten 4—4; Sowjet-Unie —Iran 13—2. Groep D: ItaliëCanada 64; Nederland—Canada 9—4: Italië— Mexico 65; Nederl.Mexico 52. dat tot een treffer leidde. Na zyn terugkomst begonnen Bras en zijn mannen te bouwen aan een klinken de score, die z«n nut kan hebben, omdat in de poule Nederland, Italië en Mexico gemakkeiyk onderling punten kunnen afstaan en het doel- gemiddelde dan doorslaggevend is. Een combinatie van Landweerd en Van Zeeland leidde tot 1—0. Doel man Guy Leclerc liet een recht op zich afgevuurd schot van Stroboer via zyn lichaam in het doel springen (2-0). Na de om onduidelijke redenen aan Canada toegekende strafworp «Hart 2—1» zorgden Bras en Van Zeeland in de tweede periode voor 3—1 en 4—1. Bras opnieuw maakte 5—1, werd er toen uitgezonden, het geen Pugliese, hoog uit het water ko mend, benutte voor 5—2. Bras zelf nam wraak: 62, waarna Hoepel man. Landeweerd en Buunk het laat ste Canadese verweer sloopten voor 92. Dat Canada in de slotfase door Hart en Pugliese nog tot 94 terug kwam, deed de spanning niet meer terugkeren, maar kan evenwel van belang zyn als maandagavond de eindstand van de poule wordt opge maakt. ■Hl kleine hoek fraai in (1-1). Direct daarna had het al 2-1 voor Neder land moeten worden toen Ties Krui ze een strafbal mocht nemen om dat Barker Ron Steens blokkeerde. Maar Kruize miste een dergelijke scoringskans voor het eerst sinds zeer lange tijd. Hij schoot te slap in en Barker kon redden. Nederland bleef zware druk uitoefenen en was niet tevreden met een gelijkspel. Na nog een korte corner, waarvoor Litjens werd aangewezen als 'slag man' (door verkeerd stoppen van Dijkeman kreeg de donkere Kam pongspeler geen gelegenheid zijn schutters-kwaliteiten te tonen) lan ceerde Nederland een schitterende aanval. Via talrijke schakels werd een aanval opgebouwd zonder dat de Britten tussen beide konden ko men. Ron Steens drong met een on- ravolgbare solo. de strafcirkel bin nen en zag in een flits dat Boerma op tijd was meegekomen. De Amster dammer deed weer zijn naam van koele killer eer aan: 2-1. In de res terende vijf minuten gaf Nederland de teleurgestelde Britten geen kans Het treffen tussen de waterpoloploegen vande Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in groep C eindigde in een vechtpartij. Vijf se conden voor het eindsignaal scoorde Alexander Dreval voor de Olym pische kampioenen de gelijkmaker en dit was net even te veel. Er werden harde klappen aan weerskanten uitgedeeld nadat het laat ste fluitsignaal had geklonken, maar zodra de spelers het water had den verlaten was de ruzie over. "Het was allemaal door de opwinding van het duel. We zijn juist erg goede vrienden met de Russen", ver klaarde de Amerikaanse coach Edward Newland later. Op de foto een spelmoment uit de wedstrijd tussen de "goede vrienden". Cali Nico Landeweerd, de „Johnny Rep van het Nederlandse waterpoloteam", heeft zondagavond in het Pan America bad in Cali Ne derlands plaats by de eerste acht van het wereldkampioenschap veilig ge steld. De talentryke, maar moeiiyk te motiveren Hilversummer had in de ontmoeting tegen Mexico de dag van zyn leven en scoorde vier doelpunten, waarmee hy een leeuweaandeel had had in de 52 overwinning. Toch wees Trumbic voor wie weer een ge scandeerd „Ivo, Ivo" van de tribunes afdaalde, niet in de eerste plaats hem als grondlegger van deze onver wacht grote overwinning. „Feliciteer alle Jongens", riep de Nederlandse bondscoach geëmotioneerd uit. „Hun inzet was honderd procent". Door deze 52 produktie heeft Ne derland de leiding genomen in poule D. Een plaats by de eerste acht is verzekerd. Nog één of twee overwin ningen méér en het oranje-team heeft zich definitief gekwalificeerd voor de Olympische Spelen van Mon treal. Een privilege, waarop de eerste zes van Cali rechten kunnen doen gelden. Het score-verloop luiddeBras 10 <7—6i, Landeweerd 2—0, Valencia 2—1 (7—6). Landeweerd 3—1 «7—6), Guerra 32. Landeweerd 42. Lan deweerd 5—2 (7—6) De stand in poule D is: Nederland 2 2 0 0 4 14- 6 Italië 2 2 0 0 4 12- 9 Mexico 2 0 0 2 0 7-11 Canada 2 0 0 2 0 8-15 CALI Een veertiende plaats was het maximaal haalbare voor natio naal kampioene Lia Molenaar by het drie meter springen van het wereld kampioenschap in Cali. De 19-jarige studente aan de Academie voor Lichameiyke Opvoeding in Den Haag had niet op meer gerekend. „Dit was ongeveer het maximum, waartoe ik momenteel in staat ben. Schdbn- springen is een moeiiyke sport, die vele jaren training vergt en boven dien een Jury-sport. Ze moeten Je eerst een paar maal internationaal hebben meegemaakt". By haar in ternationale debuut eindigde Lia Molenaar als veertiende by de Euro pese kampioenschappen. Nu nam ze dezelfde positie in by het wereld kampioenschap. Een niet onaanzien- ïyke vooruitgang want onder de der tien die haar voorbleven, waren zes niet-Europese deelneemsters, hetgeen inhoudt dat Lia Molenaar in Euro pees verband net de finale zou heb ben gehaald. Met haar 384,36 pun ten. Lia Molenaar heeft het in Call moeten doen zonder haar trainer Joop Braamzeel. De KNZB moe van het vele geharrewar met Nederlands voor aanstaande schoonspringclub Joop Stotyn stelde vorig jaar een ulti matum: uitgezonden werden onder bondscoach Harry Meelhuizen, of niet uitgezonden worden, dat was de keus, als je het een keus wilt noemen", zegt de by de familie Braamzeel inwonende Lia Molenaar er van. „Ik had natuuriyk graag gehad dat myn eigen trainer er by was geweest. Maar je moet zulke dingen niet overdryven; per slot van rekening doe ik het schoonspringen niet voor iemand anders, maar wil ik me voor mezelf waarmaken". Uitgaande van de weinig ideale si tuatie in het schoonspringwereldje is Lia Molenaar in Den Haag op zelfstandigheid getraind. Het is haar in Cali van pas gekomen. De uitslag van het schoonspringen 3-meterplank is: 1. Irtna Kalinina <Sowj.) 489,81 p.; 2. Tatiana Volynkina (SovJ.) 473,37 p.; 3. Ann-Christine Loock (V.S.) 466,92 p. Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13