Regen maakt slagveld van de Engelse GP Olga Commandeur weer uitblinkster Krappe zege Frankenhout in autoraces van NAV Fittipaldi winnaar op Silverstone VAN LENNEP VERVANGT WUNDERINK Verdienstelijke derde plaats vijfkampsters Record op 400 meter: 53.3 sec. Larry Joseph toont vorm op 1500 meter ?AGINA 12 MAANDAG 21 JULI 1975 Vrij spel De gelukkige winnaar van de Engelse Grand Prix, Emerson Fit tipaldi, maakt na afloop het be kende V-teken. SILVERSTONE Zo herhaalde de geschiedenis zich. Op nieuw werd de Engelse Grand Prix op het vliegveldcircuit Silverstone een waar slagveld. Opnieuw werden in totaal 13 wagens zwaar beschadigd en reikten tenslotte slechts vier bo lides naar de finish. Maar anders dan twee jaar geleden toen Jody Schekter een stuurfout maakte en rondtollend 11 wagens meenam en tot schroot reduceerde, was het nu eens geen men selijke fout. Deze keer was het de regen. Verraderlijke regen, soms spatjesgewijs neerdalend, soms kletterend vanuit een loodgrijze hemel. Het moest er eens een keer van komen. Twee Grand-Prix-races dit jaar werden al geteisterd door slecht weer. Maar in Monte Carlo, en op Zandvoort regende het bij de start en werd het later pas droog. Toen was de beslissing eenvoudig. Startend op regenbanden en later overschakelen op droogweerbanden. Toen al spraken de constructeurs van de tonnen kostende bolides er hun verontrusting over uit dat het wel eens andersom zou kunnen gebeuren. Dat het eerst droog zou zijn en dan pas regenen. Want met de moderne racebanden zonder enig profiel kunnen een paar spatjes al fataal zijn. Door Pim Stoel Vandaar dat bijvoorbeeld de befaam- de Indianapolisr&ce^ onmiddellijk^ge- Zo Maar toen zou het verstaald gaan zegevieren boven de gretigheid. E- merson Fittipaldi, Carlos Pace, Ja mes Hunt, Jody Scheek,ter en Dono- hue deden een stapje terug. Lieten het gas wal los, kropen stopt wordt valt. Nu liggen daar de gemiddel den tegen de 300 km per hoger dan bijvoorbeeld op Silver stone, waar de coureurs toch nog Price. Die daverde door, hartstoch- Veel lelijk toegejuicht door de honderd duizend toeschouwers. Twee ronden duurde zijn zegetocht. Toen knalde welzèlfkunnën bepalen dat het tijd hy ln tralie vaaflt het gaaswerk naast wordt om de banden te gaan de baan i kreeg tik selen. Maar met een gebroken wol- uit de grond getrokken houten kenlucht boven de baan komt omdat een wissel op zijn minst seconden kost, niet snel Im- tje, bleef versuft maar verder on gedeerd in zyn verwoeste bolide zitten. Vanaf dat moment werd de wordt het weer droog dan Engelsd Grand Prix een totale chaos moet er weer gewisseld worden. Al die ingrediënten maakten de Engel- Veel coureurs wisselden banden, Lau- da (veel pech ditmaal, o.a. een lek- Grand Prix op Silverstone tot ke band), Reggazoni, Jairier ook. dramatisch schouwspel. Vandaar Het bracht Shadowrijder Jarier op kop omdat Fittipaldi, Pace, Hunt en Donohue de gok aandorsten en op de droogweerbanden bleven doorkrui - dat het eigenlijk onbegrijpelijk dat, toen de wedstrijdleider de i ronden te vroeg staakte negen bolides achter in de baan pen. Een goeie gok. Want het op elkaar waren geklapt, het publiek luidkeels te kennen gaf z'n geld te rug te willen hebben. Want wat had den ze niet allemaal gezien. Een fenomenale start waarin de Britse Tom Pryce de kop nam gevolgd gunt door de Braziliaan Carlos Pace, (Een magnifieke opmars van Clay Regazzoni, de tweede Ferraririjder, d-ie vanit een vijfde positie naar de eerste plaats reikte en een voor sprong begon op te bouwen die hem als de weersomstandigheden het had den toegelaten, zeker de zege zou hebben gebracht. De arme Zwitser was de eerste die de dupe werd van de regen. Hij spinde toen de baan bchtelijk glad begon te worden, raakte de vangrails en moest de pits binnen om een beschadigde voorvleugel te laten vervangen. En weer lag toen Tommy Price op kop. SILVERSTONE Direct na af loop van de dramatische Grote Prijs van Engeland op Silverstone waar bij in totaal 13 wagens in zware re- |J genval crashten maar de verwondin- ^ellijk werd gepasseerd door zijn be droog worden. En toen ten de concurrenten weer de spits in om de regenbanden weer in te ruilen. Waarna heit illustere viertal uitzicht kreeg op de zege. James Zandvoort leek de beste kansen te hebben. In de 35ste ronde kwam hij als eerste door, bouwde een voorsprong op op Pace, Maar de techniek zou de blonde Brit ditmaal in de steek laten. Een scheurtje in de uitlaat resulteerde in een fractie vermogensverlies. Van daar dat Hunt machteloos moest toezien hoe de drie anderen hem passeerden. Met Emerson Fittipaldi, in topvorm. De Braziliaan bleek voor het eerst sedert lang niet te houden, flitste langs Pace en Hunt en zou tot het einde van de race een summiere voorsprong| behouden. Een einde vol sensatie, dat wel. Want toen er 53 van de 67 ronden waren gereden begon het weer te druppelen uit een loodgrijze hemel. Jarier, teamgenoot van Pryce werd het eerste slachtoffer. Bij het uit komen van de pas aangelegde chi cane slipte hij en vernielde zijn Sha dow tegen de aarden wal. En het begon harder te regenen. Zo hard dat Emerson Fittipaldi de beslissing nam - evenals Vittorio Brambilla - om nu toch maar vier regenbanden te laten omleggen. Een wijs besluit Want hoewel hij natuurlijk onmid- gen minimaal bleven, maakte Roóy Hoogenboom van het HB-team be kend dat Gijs van Lennep de eerst volgende drie Grand Prixraces voor hem zal rijden. Van Lennep ver vangt dus de Hagenaar Roelof Wun- derink die er op Silverstone niet in slaagde zich te klasseren voor de ra ce. Hoewel Wunderink dit weet aan onvolkomenheden aan de nieuwe Ensign meent Hoogenboom dat de coureur de gevolgen van zijn zwa re crash op Zandvoort indertijd nog niet te boven is. Hoogenboom: "We moesten hem maar het ging gewoon niet. Hij is totaal uit vorm, kan niet eens ver tellen wat er volgens hem aan de niet al te hard anders wagen mankeert. Aan alle kanten re- catastrofe geworden", den ze hem voorbij in de trainingen. Hij moet rust nemen, aan zijn con ditie werken en als het even kan zal Tijdens de Grand Prix op Silverstone deden zich zaterdag de nodige ongelukken voor. Hier loopt de Fransman Jean Pierre Jarier weg van zijn wagen, nadat hij door een van de vang bekken is geschoten. Op een muurtje wordt de Fransman ver volgens geholpen door een baan-official. ving. Hij hing de rode vlag uit en bracht de race tot stilstand. Waar na de vraag ontbrandde wie er ge wonnen had. Toen Emerson Fitti paldi de pits binnen kwam om ban- Dat hij zich anders als eerste in de baan in het natte wegdek zou heb ben verslikt. Fittipaldi: "Ik heb ge wonnen omdat ik eerst niet en op de valreep wel de banden wisselde. lag hij vierde toen de concurrenten crashten. Maar het reglement zegt reisd dat wanneer de rode vlag valt de gers stand in de ronde daar voorafgaan de bepalend is voor de einduitslag. Niets aan de hand dus op het eer ste gezicht. Maar in die totale uitslag uit de bus kwam: Donohue over de streep gaan. De wereldkampioen werd on middellijk door de organisatie tot winnaar uitgeroepen. Hij onder ging een ware ovatie van het pu bliek. Stamelde op van vermoeid- lagers Pace, Scheckter, Hunt en Do nohue, ontsnapte hij aam de crashes achterin de baan. Daar regende het namelijk vijf keer zo hard als voor de tribune. Daar raasden de coureurs plotseling over een baan die bedekt was met een laag water. Jochen Mass na afloop: "Er stond plotse ling zeker vijf centimeter water. Met die banden zonder profiel is het dan net alsof je op ijs rijdt. Je kan sturen wat je wil maar er gebeurt niets meer". Ik zag Watson voor me de hek- kans^geven ken ingaan, gevolgd door Donohue het volgende moment zat ik bo- op die twee. Gelukkig reden we het een nep rijdt in ieder geval de nieuv wagen op de Nürburgring, Zeltweg e Monza. hoek Hunt, Pace, Wilson, Fittipaldi, Henton op elkaar en bleven de bo lides links en rechts amechtig lig- BANSKA BYSTRICA De Ne derlandse vijfkampsters zijn er juist niet in geslaagd de finale te berei ken van het toernooi om de Euro pese beker. In het Tsjechische Bans ka Bystrica legden Mieke Sterk, Sylvia Barlag. Ella Hoogendoorn en Mirjam van Laar met 11.872 punten beslag op de derde plaats achter West Duitsland (12.856) en Honga rije 12.139)In het individueel klas sement, dat werd gewonnen door de Westduitse Annette Stein met 4330 punten eindigde Mieke Sterk met 4097 punten als vjjfde. De Ada-at- xcte won de 100 meter horden in 13.6 seconden. Sylvia Barlag kwam tot 3956 punten en Nieuwkoopse El- la Hoogendoorn 3819 punten. De Ne derlandse herenploeg, die ook in Banska Bystrica in actie kwam, reik- PAPENDAL (ANP) Vier nationale jeugdrecords zijn gis teren gesneuveld tijden de drielanden-jeugdwedstrijden atle tiek tussen de ploegen van Nederland, Zwitserland en Grieken land. De wedstrijd vond plaats onder niet al te beste weersom standigheden (veel regen) op en rond de kunststofbaan van Pa pendal. Olga Commandeur uit Velsen stal weer de show met een tijd van 53.3 sec. op de 400 m meisjes waarmee zij haar eigen oude record (54.97) ruimschoots verbeterde. Zij toonde nog eens ten overvloede aan een belangrijke medaille-kandidate te zijn voor de Europese jeugdkampioenschappen die eind au gustus in Griekenland plaatsvinden. Arno Körmeling uit Almelo liep den. Met 49.7 op de 800 meter ee voor jonge its met 1.50.3. Het oude record stond met prestatie. 1.51.2 op naam van Rick Snoep uit Lelieveld Rotterdam. Körmeling had afgelo pen woensdag een tijd laten afdruk ken van 1.49.3 maar deze tijd kan niet als record worden erkend om dat er een fout is gemaakt met de tydopneininig: slechts docr twee i.p.v. drie tijdwaarnemers opgeno men. Een jongensploeg op de 4x400 m. estafette noteerde eveneens een fraai record met een tijd van 3.16.3 (ou- hij de snel- record ste Nederlander en het was voor i van hem tevens zijn persoonlijk beste Zijn clubgenoot Wybo vertegenwoordigde Ne derland op de 2 kilometer steeple chase en ook voor Lelieveld was er een vierde plaats weggelegd. Met een tijd van 5.58.7 bleef hij slechts weinig van zijn Nederlands record op dit nummer verwijderd. Sprinter Dick van de Vijver van het Leidse AV Holland fungeerde als slotloper in de 4x100 meter jon gensploeg. Samen met Leon Houte kamer, Ben Callemijn en Bob de record 3.19.5). De ploeg bestond Janssen kwam hij uit op uit de uit Wassenaar afkomstige Bataven-atleet Koen Gijsbers, Ar no Körmeling, Hugo Pont en Har ry Schulting. Door deze tijd zijn er voor het team plotseling ook kansen om te worden uitgezonden naar Griekenland. Het vierde record werd gevestigd door de 4x400 m. estafetteploeg bij de meisjes met een tijd van 3.45.5. De limiet stond op 3.52.0. De ploeg bestond uit Erna Smit, Karin de Nijs, Jenny van de Berg en Olga Commandeur. De interland-ontmoe ting werd bij de meisjes gewonnen door Nederland met 114 punten voor Zwitserland 105 punten) en het zeer zwakke Griekenland (40 pun ten). Bij de jongens zegevierde Zwit serland met 159 punten voor Grie kenland (141 punten) terwijl Ne derland 93 punten verzamelde. Of Hanneke Glas van De Spar taan uit Lisse Griekenland ook zal halen staat te bezien. Weliswaar won zij het hoogspringen meisjes met 1.74 m. en overschreed zij dus opnieuw de Athene-limiet (1.72) maar de keuze-commissie heeft al diverse keren laten doorschemeren de limiet erg zwak te vinden en het valt dan ook te betwijfelen of een hoogte van 1.74 m. genade zal vin den. De Alphense Ingrid Hoogeveen (AAV'36) bleef bij het speerwer pen meisjes enkele meters van haar persoonlijk record af maar de 37.24 meter was toch nog goed voor een vierde plaats. Eveneens een vierde plaats was er voor Koen Gijsbers van het Leidse De Bataven op de 400 meter jongens. Hij dook voor de tweede maal dit seizoen onder de 50 secon- Schermen Zweden heeft giste ren in Boedapest tijdens de wereld kampioenschappen schermen de we reldtitel op het onderdeel degen veroverd. In de finale werd West- Duitsland met 95 verslagen. tijd 43.3 sec. wat een derde plaats betekende. Nog enkele opvallende prestaties van Nederlandse deelnemers: 800 m. meisjes: Karin de Nijs 2.09.5, 1500 m. meisjes: Fieke Kamps 4.32.0 en Anja Matakena 4.33.3, dis cus meisjes: Bea Wiarda 47.50, 3000 m. jongens: Rudd Verriet 8.30.6 en Hans Koeleman 8.33.8, 400 m. hor den: Harx-ie Schulting 53.3. Olga Commandeur LEIDEN De Amerikaanse AV Holland-atleet Larry Joseph boekt nog steeds elke wedstrijd een op merkelijke vooruitgang. De midden afstand loper liet gisteren in Krom menie op de 1500m bij de heren een tijd afdrukken van 4 minuten 4,0 seconden. Daarmee was hij ruim acht seconden sneller dan zijn eer der in dit seizoen geleverde beste pi-estatie. Zijn ven-ichting was goed voor een zege bij de B-klassers. De 400 meter heren B-klasse werd een dubbele Holland-zege. Frans Ki*oone en Bert Paauw vielen vrijwel gelijk tijdig over de finish. De tijden, bei den 53,5 sec, waren overigens matig door een te rustige start. In de series waren beiden aanmerkelijk sneller: Paauw 52.4 en Kroone 52.6 sec. Van De Bataven liepen Thea Kouwenho- ven en Anne Politiek een 800 meter bij de dames. De tijd van Theo Kou- wenhovea (2.27.3) viel enigszins te gen maar Anne Politiek daarente gen (2.27.9) draaide goed. In Zoetermeer vonden zaterdag jeugd-wedstrijden plaats. José van Sonsbeek (AV Holland) won de 80m meisjes C in 10.8 sec nadat de se ries in 10.7 sec was gegaan. Cai-ola Busing (Bataven) werd op dit num mer derde in 11.0 sec. Bij de C-meis- jes werd voorts Linda Kr ouwel (Ba taven) tweede op de 60Ön) in 1.51.0 en zij sprong ook nog 4,50 m ver. Haar clubgenoot Dave Nieuwsma was de snelste sprinter bij de C-jongens: 100m in 12.7 (serie 12 5) Paul Cra- ma (AV Holland) noteerde bij de B-jongens 12.2 sec en werd daar mee tweede. Verder liep C-junior Geerke de Bont (Bataven) een 100 m in 13.1 sec (3e) en stootte de ko gel naar 10.26m. (2e) Simone Bu- fing (Bataven) sprintte naar 9.1 sec op de 60m bij de meisjes D. Autosport Toine Hezemans is gisteren op het circuit van Hocken- heim in' de vierde race om het Europees kampioenschap voor Gi-and Tourismo's tweede geworden. Eerste werd de Zwitser Claude Haldi, die in het totaalklassement de leiding heeft met vyftig punten. Tweede is John Fitzpatrick met 43 punten. lang nadat het publiek was afge- ■rd er door de teammana- de wedstrijdleiding nog ver gaderd over de vraag wie deze En gelse Gi-and Prix nu echt gewonnen had. Waarna tenslotte de volgende ren, toen wel eerder dan Pace, Hunt kon hebben. Met als bijkomend ooi-deel dat de achterstand Fittipaldi op Lauda nu nog slechts 14 punten bedraagt waardoor de strijd om de wereldtitel met nog 5 races in het verschiet weer geheel open is. te niet verder dan de zesde en laat ste plaats. Eerste werden de tien kampploeg van Finland, vóór Zwe den en Tsjecho-Slowakije. In 't per soonlijk klassement werd de Tsjech Pernica met 7725 punten eerste. El- tjo Schutter werd met 7393 punten achtste, John de Noorlander (hij won de 1500 meter in 4.19.4) werd met 6534 punten zestiende en Nico Hellendoorn met 6337 punten zeven tiende. Fred Schrijnders viel uit. Voor de finales op 6 en 7 septem ber in het Poolse Bydgoszcz plaats ten zich Damesvijfkamp: Oost Duits land, "frankrijk. West Duitsland, Hongarije, Rusland, Polen (organisa tor) en Oostenrijk: heren-tienkamp: Rusland, West Duitsland, Finland, Zweden, Oost Duitsland, Polen en Frankrijk. ZANDVOORT De nationale autoraces van de NAV om de Grote Prijs van Zandvoort zijn bepaald geen succes geworden. Niet meer dan 5000 toeschouwers zijn getuige geweest van wedstrijden, waarin de spanning te vaak ontbrak. Dat laatste gold niet voor het duel tussen Fred Frankenhout en Rob Slotemaker in de zwaarste toer- wagens groep 1. Bijna naast elkaar hebben ze de volle twaalf ronden lang gestreden om de overwinning. Het was tenslotte Fred Franken hout, die met zijn Opel Commodore van het Opel Dealer Team Holland als eerste werd afgevlagd. Het ver schil met de Chevrolet Camaro was evenwel minimaal. Slotemaker dien de een protest in, omdat hij gehin derd zou zijn. Dat protest werd ech ter afgewezen. Volgens de ti-aditie bleven ook de Formule vee renwagens dicht bij een. Leo Steenbergen's Kai- nxann bleek tenslotte de snelste bo lide. Maarten van Ginneken ging als tweede door de finish. Triest verliep de race van de toer de klasse boven 1300 «e. Maarten van Ginniken (1) leidt hier in de race van de For mule Vee-renwagens vóór Leo Steenbergen (33), de uiteindelijke winnaar, en de Belg Baudion van de Rest. voor Huub Vermeulen. Vermeulen had tot de voorlaatste i-onde een comfortabele voorsprong. Een klap band maakte hem evenwel kansloos. De coureur poogde nog de wedstrijd uit te rijden, doch slaagde daarin niet. De Capri van Ron Kluit ging daarna moeiteloos als winnaar over de streep.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12