LEIDSCH DAGBLAD Grote spanning in Portugal wordt voelbaar ar VN niet weg uit Sinai Top in Helsinki gaat toch door vandaag v.d.wiel „Israël in de VN" De humor van Amin Post na acht jaar Controleposten op toegangs wegen naar hoofdstad Lissabon Twee doden bij ongeluk op Markense dijk ENKA REKENT OP VERLIES VAN 400 MILJOEN LEIDSCH DAGBLAD Enige klacht over naaktstrand het is te klein Nixon wordt - alsnog gemaand «UIÜÜUJI.M „CONCORDE UIT LUCHTRUIM VERWIJDEREN' ZATERDAG 19 JULI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34682 DAGBLAD VOOR EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP) Nederland wil dat Israël binnen de volkeren organisatie blijft. ZU zal zich dan ook tijdens de speciale vergade ring van de Verenigde Naties verzetten tegen de uitstoting van Israël. Deze vergadering zal in september worden gehouden. Pre mier Den Uyl deelde gisteravond mee dat berichten hem aanleiding gaven om te verwachten dat de Arabische landen met dit voorstel zouden komen. KAMPALA (UPI) Vier Britten hebben gisteren de Oegandese president Idi Amin op een draagstoel een officiële receptie binnen gedragen. Deze door Amin zelf bedachte grap speelde zich af ten overstaan van honderden diplomaten kort nadat Amin de bijeen komst van de Organisatie van Afrikaanse eenheid had geopend. Mogelijk wil de president op deze manier de koele relaties met Enge land verbeteren. ROTTERDAM (SP) Enkele honderden Nederlanders hebben de laatste weken post ontvangen die acht jaar onderweg is geweest. Het betreft brieven en pakjes die al die tijd hebben vastgezeten op de schepen die in het gebarricadeerde Suezkanaal lagen. Zo kreeg men via het inklaringskantoor Rotterdam zeven zakken met acht jaar oude post te verwerken. Ook via de andere inklaringskantoren is vertraagde post binnengekomen. LISSABON (AP/UPI) De spanningen in Portugal nemen met het uur toe en drei gen te ontaarden in massale betogingen en gewapend geweld. Burgers en militairen heb ben vannacht controleposten op de toegangswegen naar Lissabon ingesteld om te verhin deren dat gewapende personen de Portugese hoofdstad binnenkomen, werd vanochtend door een woordvoerder-van het militaire bewind meegedeeld. MARKEN Vannacht zijn twee Engelsen om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de dijk van Marken naar het vaste land. De Engelsen reden met een motorfiets aan de linkerkant van de weg en hotsten op een bus van de regionale busdienst N.Z.H. Beiden, de 20-ja- rige A. Graham uit Tadcaster en dc eveneens 20-jarige E. Williams Mc. Claud uit Copmanthorpe, wer dén op slag gedood. De motor en de fcus raakten bij het ongeluk in brand er gingen geheel verloren. De chauf- leur en de veertien passagiers van <le bus konden zich in veiligheid stel len en kwamen er met de schrik af. De twee Engelsen brachten hun va kantie door op een camping in het Noordhollandse Uitdam. HUISMAN B.V. LEVENDAAL t TEL, 34000 Lokale regenbui r het weekeinde 24 graden elders in het land. Strand verwachtingvrij goed. (ODgemaakt te 9.30 uur). 20 JULI Zon op 4.43 uur, onder 20.49 uur. Maan op 18.40 uur, onder 2.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.39 en 13.15 uur, laagvvater te 8.48 en 21.25 uur. "Socialisten, die naar de stad ko men voor een bijeenkomst zullen niet worden tegengehouden. Alleen jeactionairen die de betogingen wil len uitbuiten" zo zei hij. Gister avond laat zijn de staatsradio en televisie en de zenders buiten de stad onder bewaking van militairen ge steld. Volgens een communistische woordvoerder wordt in Aveiro, in het noorden van het land, het plaat selijk bureau belegerd door een me nigte van 1.000 mensen. In het ge bouw zouden ongeveer 30 commu nisten, onder wie een zwangere vrouw en zes kinderen, zijn. Communistenleider Cunhal heeft gisteravond, na een bijeenkomst met de militaire leiders, zijn militante aanhangers opgeroepen overal in het land barricades te bemannen. Op dit ogenblik trekken partijleden erop uit om een socialistische invasie van Lissabon te verhinderen" zei hij. De strijdkrachten hebben echter verklaard de toestand in het hele iand onder controle te hebben en zonodig geweld te zullen gebruiken ARNHEM (ANP) Enka Glanz- etoff, onderdeel van het AKZO-con- cern, rekent voor dit jaar op een erlies van 400 miljoen gulden. Vol gens de directie dienen er vergaande maatregelen genomen te worden om ondermeer de investeringen en de onderhoudskosten beperkt te hou den. De macktstudie, die het adviesbu reau McKinsey heeft gemaakt, zal eind van deze maand geopenbaard worden. Duidelijk is nu al, dat de produktiecapaciteit van het bedrijf teruggeschroefd moet worden, want die wordt momenteel maar voor 58 procent gebruikt. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 4 augustus 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee* naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, om een gevaarlijke confrontatie te voorkomen. Mario Soares, de leider van de Portugese socialistische par tij, heeft gisteravond op een mas sale bijeenkomst in een voetbalsta dion in Oporto verklaard dat de so cialisten bereid zijn zichzelf en de democratie tot het uiterste te ver dedigen.. "De communistische partij is een totalitair avontuur begonnen", aldus Soares. "Zij proberen ons een dictatuur op te leggen, maar zij zeg gen: nee, nee, nee. De 70.000 man sterke menigte in hèt tot de nok toe gevulde stadion reageerde telkens opnieuw met de kreet "Weg met het communisme". Soares wees erop dat hij zijn par tij uit de coalitieregering had laten treden in verband met de geschil len die inmiddels zijn gerezen tus sen de socialisten en de militaire machthebbers en zei: "Het is hoog tijd om de beweging van de strijd krachten te vragen of ze wil rege ren met de steun van de meerder heid van het volk of tegen de derheid" Inmiddels is het Portugese leger in volledige staat van alarm ge tracht. De kloof tussen de zich dui delijk manifesterende linkse meer derheid en de meergematigde meer derheid lijkt groter dan ooit sinds het leger het oude fascistische be wind ten va,l bracht. Bovendien wordt op de pro-commu nistische premier, generaal Vasco Gonoalves steeds meer druk uitge oefend door sommige leden van de opperste revolutionaire raad, het be langrijkste politieke orgaan in het land. Men zou inmiddels het aftre den van de premier eisen. De militaire veiligheidstroepen, de zogenaamde copcon, die eerder had den gewaarschuwd met geweld van wapenen te zullen optreden tegen iedere actie van buitenlandse contra- i evolutionaire krachten, lieten gis teravond weten de communistische wegversperringen overbodig te vin den omdat men zelf wel het initia tief zou nemen wanneer aanvallen gericht zouden worden op de hoofd stad Lissabon. De traditie wil dat de in tocht van de Nijmeegse vier daagse gepaard gaat met fraai weer. Gistermiddag was dat echter wel even anders. Het legioen werd op de val reep geconfronteerd met slecht weer. Toch waren er hij de aankomst niet minder toeschouwers dan in andere jaren. De traditie, die in houdt dat op de laatste dag niet veel lopers afhaken, werd wél voortgezet. Slechts 98 wandelaars gaven gisteren op, waardoor van de in totaal 14.763 gestarte lopers op de eerste marsdag er 13.617 de eindstreep bereikten. Het uit valler ^percentage bedroeg 7,7 percent. Vorig jaar staakte 9 percent de wandeling. WASHINGTON Twee federale rechters hebben opdracht gegeven dat oud-president Richard Nixon binnen tien dagen in zijn huis in Californië onder ede antwoord op vragen moet geven in de zaak om weer de beschikking te krijgen over zijn banden van het Witte Huis. De rechters verwierpen het ver weer van de advocaten van Nixon dat dit een onredelijk risico voor zijn gezondheid zou betekenen. Nixon had op 20 december vorig Jaar een zaak aanhangig gemaakt om een (nieuwe wet die de bestuurs diensten de beschikking gaven over de stukken van zijn ambtsperiode als president, in strijd met de grond wet te verklaren. DEN HAAG (ANP) Ruim een maand nadat het in Scheveningen werd toegestaan "naakte dag recreatie" te bedrijven, is er maar één klacht over het naaktstrand: het is te klein. Op 13 juni besloot de Haagse ge meenteraad een stuk strand van 200 meter lengte tegen de grens met Wassenaar te bestemmen als naakt strand. Een dag later al ging het besluit in en dankzij het goede weer is het naaktstrand tot nu toe steeds druk bezocht geworden. Moeilijkheden hebben zich bijna niet voorgedaan. In het prille begin waren er wat incidentjes met gluur ders en andere nieuwsgierigen, maar van echte incidenten wil noch de Haagse noch de Wassenaarse politie spreken. Beide korpsen hebben een zeer klein aantal bekeuringen meer (vergeleken met andere jaren) moe ten uitdelen wegens het niet of onbehoorlijk gekleed gaan van bad gasten. Deze bevonden zich dan buiten het eigenlijke naaktstrand. De Haagse VW is zeer te spreken over het naaktstrand. Directeur Keyser zegt dat er een geweldige belangstelling is, vooral uit Duits land. Hotels en andere horeca-onder- nemingen zijn zeer te spreken, om dat het naaktstrand verblijfsgasten aantrekt. Keyser heeft dan ook maar één klacht: het strand is te klein. Op hoogtijdagen is het stampvol. HU vindt dan ook dat het vergroot moet worden. De VW zal voorlopig nog geen actie ondernemen bU de ge meente, men wil eerst de ervaring van dit seizoen afwachten, alvorens de zaak officieel aan te kaarten. BU de gemeente is na de opening van het naaktstrand geen enkele reactie, positief of negatief, binnen gekomen. Binnen het gemeentelUk apparaat leven nog geen plannen voor uitbreiding van het naakt strand, aldus een woordvoerder. INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb. tel. (01718) - 21955 Egyptische minister Fahmi 22 PAGINA'S Ondanks de welvaart is het ziekte verzuim toegenomen, zoals ook de onlustgevoelens, zo concludeert het Zilveren Kruis in zün jaarverslag. PAGINA 7 Het ongetwijfeld door ieder op een of andere manier gevolgde schouw spel in de ruimte, waar de ont spanning tussen oost en west ken- neiyk wel mogelijk was, loopt van middag ten einde. PAGINA 9 Giacinto Santambrogio even uit de schaduw in de Ronde van Frank rijk. PAGINA 19 WASHINGTON (ANP) Een subcommissie uit de Amerikaanse senaat heeft gisteren een amende ment op een wetsontwerp aanvaard dat vluchten met de Concorde naar en van luchthavens in de Verenig de Staten onmogelijk moet maken. De Concorde is het supersonische verkeersvliegtuig dat Frankrijk en Engeland samen hebben ontwik keld. Het amendement, dat beoogt het vliegen met grotere snelheden dan die van dat geluld boven Amerika te verhinderen wegens het lawaai hoort by de wet die de toewUzing van middelen voor het verkeer ln het begrotingsjaar 1976 regelt. Het houdt in dat geen geld beschikbaar mag worden gesteld om Amerikaanse luchthavens te voorzien van de ver- keersleidingsapparatuur die lan den en opstijgen van supersonische vliegtuigen mogelijk maakt. Het amendement werd ingediend, door de democratische senator Birch Bayh uit Indiana die zei niet in te zien waarom andere landen toestem ming zouden moet enkrygen voor vluchtten met supersonische vlieg tuigen naar Amerikaanse luchtha vens zolang niet kan worden vol daan aan de eisen inzake geluids hinder die in de Verenigde Sta ten worden gesteld. Britisch Air ways en Air France, die beiden ln 1976 met de Concorde gaan vlie- voor vluchten naar John F. Ken nedy Airport in New York en Dul les Airport bij Washington. De Amerikaanse luchtvaartautoriteiten, hebben voorlopig toestemming ge geven maar daartegen is van aller lei kanten geprotesteeerd. Vorige week vrijdag werd in het Huis van Afgevaardigden met een kleine meerderheid'een wetsontwerp verworpen waarin het vliegen met de Concorde boven de Vere nigde Staten werd verbonden. Het amendement op het wetsontwerp dat de subcommissie uit de Senaat nu heeft aanvaard moet nog door de voltallige commissie voor de toe wijzing van middelen worden aange nomen alvorens het aan de hele Senaat kan worden voorgelegd. CAIRO De Egyptische minis- pen van die Verenigd© Naties uit ter van Buitenlandse Zaken, Ismail de Sinaï. Egypte kon echter ondier FaJhmi, heeft gisteravond tot ver- de huidige omstandigheden het man slaggevers gezegd dat Egypte niet daat voor de troepen niet verlen- vraagt om terugtrekking van de troe- gen, zei hij. Mario Soaret GENEVE De slotzitting van de Europese veiligheidsconferentie zal definitief op 30 Juli in Helsinki wor den gehouden. De afgevaardigden van de 35 deelnemende landen be reikten vanochtend in de vroege uren overeenstemming over een com promis-tekst over troepenbewe gingen, de enige belangrijke hinder paal die de topbijeenkomst nog in de weg stond. Verwacht werd dat de leiders van de delegaties spoedig zouden bijeen komen om te bevestigen dat de con ferentie over elf dagen wordt gehou den. De kwestie van de troepenbewe gingen was lange tijd een gfsrhU- punt tussen Cyprus en Turkije. Een Cypriotische functionaris zei dat zijn land zeker voorbehoud met betrek king tot de tekst heeft, maar de top conferentie niet zal blokkeren. De voorzitter van de Zwitserse de legatie, Rudolf Bimschedler, deel de het besluit later mee aan de de legatieleiders. Een woordvoerder van de confe rentie zei dat de delegatieleiders zaterdagavond opnieuw bijeen zul len komen, nu waarschijnlijk voor de laatste maal, om de nog res terende paragrafen die handelen over economische samenwerking en poli tieke beginselen van veiligheid goed Volgens Fahmi was de missie van de VN-macht teniet gedaan als zij een middel zou worden om de hui dige (Israëlische) bezetting te stabi liseren en te steunen. Het besluit om het mandaat van de VN-strijd- macht niet te verlengen was geno men om ervoor te zorgen dat de veiligheidsraad en de wereldgemeen schap hun verantwoordelijkheden be wust zijn, wat hij noemde, de Is raëlische blokkade van vredesinspan ningen. Waarnemers leggen FaJhmi's ver klaring uit als een aanduiding dat Egypte de deur open laat voor ver dere onderhandelingen over een in terim-regeling met Israël. Zoals ge meld keert de Amerikaanse ambas sadeur in Cairo vandaag uit Wash ington naar Egypte terug met de Jongste Israëlische voorstellen. Uit betrouwbare kring in Washington wordt vernomen dat Israël een uit gebreid plan heeft overhandigd voor een nieuwe Interim-regeling (met een linie waarop de Israëlische troe pen zich zouden terugtrekken), en suggesties voor concessies van Egypte en waarborgen voor Ame rikaanse hulp aan IsraëL De troepenterugtrekking zou Egypte Jurisdictie geven over de strategisch belangrijke Gidi- en Mit- 1 apassen, maar zou deze plaatsen onder controle van de VN-macht al- Bij v.d. Wiel neust u heerlijk rond. U bekijkt de monturen. U praat over monturen. Over glazen. Over exclusieve modellen. En over neuslengten. En neusbreedtèn. Met v.d. Wiel. Op die manier kunt u er zeker van zijn, dat u een bril krijgt die past. Bij uw gezicht. En op uw neus. v.d. Wiel weet er het fijne van y ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1